Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы N 172 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 10 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5395 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 191 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 191 Қаулысымен.
Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы
Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2342 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 299 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3239 тіркелген, 2005 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, N 9-13, 44-құжат), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 77 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3604 тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2005 жылғы 9 қыркүйектегі N 165-166 (899-900) санында жарияланған) , Агенттік Бас қ армасыны ң
" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 15 сәуірдегі N 98 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4228 тіркелген) енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесінде:

О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года N 172. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2008 года N 5395. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года N 191 .
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 05.08.2009 N 191 (порядок введения в действие см. п.3).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих порядок осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" ((зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2342), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 25 октября 2004 года № 299 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг", (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3239, опубликованным в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 9-13, ст. 44), постановлением Правления Агентства от 26 марта 2005 года № 77 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг", (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3604, опубликованным 9 сентября 2005 года в газете "Юридическая газета" № 165-166 (899-900)), ( постановлением Правления Агентства от 15 апреля 2006 года № 98 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4228)), следующее изменение:
в Правилах осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:

22-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу бойынша қызмет көрсететін кастодиан мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) "Standard & Poor's" агенттігіні ң халы қ аралы қ ш ә кілі бойынша "ВВ-"-тен т ө мен емес ұ за қ мерзімді кредиттік рейтингі немесе "Moody's Investors Service", "Fitch" агенттіктеріні ң осы ғ ан ұқ сас де ң гейдегі рейтингтік ба ғ асы бар не Қ аза қ стан Республикасыны ң резидент емес бас банкі "Standard & Poor's" агенттігіні ң халы қ аралы қ ш ә кілі бойынша "А-"-тен т ө мен емес ұ за қ мерзімді кредиттік рейтингі немесе "Moody's Investors Service", "Fitch" агенттіктеріні ң осы ғ ан ұқ сас де ң гейдегі рейтингтік ба ғ асы бар Қ аза қ стан Республикасыны ң резиденті еншілес банкі болып табылады не осы кастодианны ң ірі қ атысушылары арасында орналастырыл ғ ан (арты қ шылы қ берілген ж ә не банкпен сатып алын ғ андарды шегергенде) акцияларды ң он немесе одан астам пайызын иеленетін жеке
т ұ л ғ алары бар;
2) халы қ аралы қ депозитарлы қ -есеп айырысу ж ү йелеріне ("Еuroclear" ж ә не "Сlearstream International" сия қ ты) мыналар т ү рінде р ұқ саты бар:
тікелей кіру;
ба ғ алы қ а ғ аздар рыногында кастодианды қ қ ызметті к ө рсететін ж ә не к ө рсетілген ж ү йелерге тікелей кіруге р ұқ саты бар шетелдік ұ йыммен кастодиан шартын жасау ар қ ылы;
ба ғ алы қ а ғ аздарды ң орталы қ депозитарийіні ң қ ызметін пайдалану ар қ ылы.
Осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне таралмайды.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Жинақтаушы зейнетақы қорлары, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар, бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банктер 2009 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде ө зіні ң қ ызметін осы
қ аулыны ң талаптарына с ә йкес келтірсін .
4. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жіберсін.
5. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.

пункт 22-1 изложить в следующей редакции:
"22-1. Кастодиан, оказывающий услуги по хранению и учету пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, соответствует следующим требованиям:
1) имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств "Moody's Investors Service", "Fitch" либо является дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого обладает долгосрочным кредитным рейтингом не ниже "А-" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств "Moody's Investors Service", "Fitch", либо среди крупных участников данного кастодиана, имеются физические лица, владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций;
2) имеет доступ к международным депозитарно-расчетным системам (типа "Euroclear" и "Clearstream International") в виде:
непосредственного доступа;
посредством заключения кастодиального договора с иностранной организацией, оказывающей кастодиальные услуги на рынке ценных бумаг и имеющей непосредственный доступ к указанным системам;
посредством использования услуг центрального депозитария ценных бумаг.
Требование, установленное подпунктом 1) настоящего пункта, не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Накопительным пенсионным фондам, организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, банкам второго уровня, осуществляющим кастодиальную деятельность на рынке ценных бумаг, в срок до 01 января 2009 года привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего постановления.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                          Е. Бахмутова

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                                 Е. Бахмутова