"Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және айналымы декларацияларын тапсыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2007 жылғы 31 мамырдағы N 363 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 1 желтоқсандағы N 596 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 29 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5436 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2010 жылғы 17 қыркүйектегі N 461 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.17 N 461 (ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдегі Заңның 4-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Б Ұ ЙЫРАМЫН:
1. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндіру және айналымы декларацияларын тапсыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2007 жылғы 31 мамырдағы N 363 бұйрығына келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген, Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және айналымы декларацияларын тапсыру ережелерінде:
3, 4, 5 тармақтарында "салықтық тіркеу" деген сөздерді "салық салу объектiлерi мен салық салуға байланысты объектiлердiң орналасқан және (немесе) тiркеу орны бойынша" сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1 тармағымен толықтырылсын:
"5-1. Этил спирті және/немесе шарап материалын өндірісі және айналымы, алкоголь өнімін өндірісі және айналымы, алкоголь өнімін айналымы айналастын заңды тұлғаның құрылымдық бөлiмшелері этил спирті және/немесе шарап материалын өндірісі және айналымы, алкоголь өнімін өндірісі және айналымы, алкоголь өнімін айналымы декларацияларын құрылымдық бөлiмшелері тіркеу жері бойынша табыс етеді";
6 тармақта "салықтық тіркеу" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1 тармағымен толықтырылсын:
"6-1. Жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісі және айналымы декларацияларын табыс ету мерзімінің аяқталғанына дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей салық салу  (немесе) тiркеу орны бойынша салық органына осы Декларацияның табыс ету мерзімін ұзарту туралы арыз хатын осы Ереженің 4 қосымшасына сәйкес электрондық түрде тапсыра алады.
Салық органы 10 күнтізбелік күнге декларацияларды табыс ету уақыт мерзімін созады.";
14 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл баған этил спирті және/немесе шарап материалы импорт және/немесе экспорт бар жағдайда толтырылады";
16 тармақта "қолында" деген сөзді "өзінде" деген сөзімен ауыстырылсын;
16 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қызметін алғашқы рет бастаған жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғалар бұл бағанды толтырған кезде этил спирті және/немесе шарап материалының нөль қалдығын көрсетеді";
19 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Басқа жабдықтаушылардан этил спирті және/немесе шарап материалдары сатып алу деректер болмаған жағдайда осы декларацияның 2 қосымшасы толтырылмайды";
22 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Өткізу туралы деректер болмаған жағдайда осы декларацияның 1 қосымшасы толтырылмайды";
28 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл форма есеп кезеңнің ішінде өндіруші этил спиртті және/немесе шарап материалдарды өткізген жағдайда толтырылады.";
34 тармақта "бұрын жеткізілген өнімді қайтару" деген сөздер "алкоголь өнімін өзі өндіру үшін" сөздерімен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 363 "Об утверждении Правил предоставления деклараций производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 декабря 2008 года N 596. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2008 года N 5436. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 17 сентября 2010 года N 461
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 17.09.2010 N 461 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 363 "Об утверждении Правил предоставления деклараций производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 июня 2007 года под № 4768) следующие изменения и дополнения:
в Правилах предоставления деклараций производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, утвержденных указанным приказом:
по тексту слово "течении" заменить словом "течение";
в пунктах 3, 4, 5 слова "по месту налоговой регистрации" заменить словами "в налоговый орган по месту нахождения и (или) регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Структурные подразделения юридического лица, осуществляющие производство и оборот этилового спирта и/или виноматериала, производство и оборот алкогольной продукции, оборот алкогольной продукции представляют Декларации по производству и обороту этилового спирта и/или виноматериала, по производству и обороту алкогольной продукции, по обороту алкогольной продукции по месту регистрации структурного подразделения";
в пункте 6 слова "по месту налоговой регистрации," исключить;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Индивидуальные предприниматели или юридические лица не позднее чем за три рабочих дня до истечения срока представления Декларации по производству и обороту этилового спирта и/или виноматериала, по производству и обороту алкогольной продукции, по обороту алкогольной продукции, может представить в налоговый орган по месту нахождения и (или) регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением заявление о продлении срока представления такой Декларации согласно приложению 4 к настоящим Правилам в электронном виде.
Налоговый орган при получении заявления продлевает срок представления декларации на 10 рабочих дней.";
пункт 14 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная графа заполняется при условии наличия импорта и/или экспорта этилового спирта и/или виноматериала.";
в пункте 16 слово "находящегося" заменить словом "имеющихся";
пункт 16 дополнить абзацем следующего содержания:
"Индивидуальные предприниматели или юридические лица, впервые начавшие деятельность по производству и обороту этилового спирта и/или виноматериала, при заполнении данной графы указывают нулевой остаток этилового спирта и/или виноматериала.";
пункт 19 дополнить абзацем следующего содержания:
"При условии отсутствия данных по приобретенному этиловому спирту и/или виноматериалу от других поставщиков приложение 2 к данной декларации не заполняется.";
пункт 22 дополнить абзацем следующего содержания:
"При условии отсутствия данных по реализации приложение 1 к данной декларации не заполняется.";
пункт 28 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная форма заполняется при условии наличия реализации этилового спирта и/или виноматериала производителем за отчетный месяц.";
в пункте 34 слова "возврат ранее поставленной продукции" заменить словами "для собственного производства алкогольной продукции";

37, 38 және 39 тармақтарына мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл баған өнімді тиеп-жөнелтудің мақсатында "алкоголь өнімін өндіру үшін" деп көрсетілген жағдайда толтырылады.";
46 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл баған есеп кезеңнің ішінде этил спирті және/немесе шарап материалы басқа жабдықтаушылардан келіс, соның ішінде бұрын жеткізілген өнімді қайтару болған жағдайда толтырылады.";
70 және 163 тармақтарына мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл баған есеп кезеңнің ішінде алкоголь өнімі импорт және/немесе экспорт бар жағдайда толтырылады.";
73 тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл көрсеткіш алдыңғы есеп кезеңінің қалдығынан ауысады. Қызметін алғашқы рет бастаған жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғалар бұл бағанды толтырған кезде алкоголь өнімінің нөль қалдығын көрсетеді.";
76 тармақта "алкоголь өнімінің" деген сөздерден кейін "және/немесе этил спирті," деген сөздермен толтырылсын, "соның ішінде" деген сөздерден кейін "этил спирті алкоголь өнімін өзі өндіру бойынша, сонымен қатар" деген сөздермен толтырылсын;
84 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл форма есеп кезеңнің ішінде өндіруші алкоголь өнімін өткізген жағдайда толтырылады.";
90 тармақта "бұрын жеткізілген өнімді қайтару" деген сөздерді алып тасталсын;
7 бөлімінің атауында "алкоголь өнімі" сөздерінен кейін "және/немесе этил спирті" сөздерімен толтырылсын;
102 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл формада басқа жеткізушілерден алынған алкоголь өнімі туралы мәліметтер көрсетіледі, соның ішінде бұрын жеткізілген өнімді қайтару, сонымен қатар есеп кезеңнің ішінде алкоголь өнімін өзі өндіру үшін алынған этил спирті туралы мәлімет.";
121 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл форма есеп кезеңнің ішінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін этил спирті және/немесе шарап материалы қолданған жағдайда толтырылады.";
146 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл форма есеп кезеңнің ішінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін қайта істеуге дайын алкоголь өнімдері қолданған жағдайда толтырылады.";
165 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл көрсеткіш алдыңғы есеп кезеңінің қалдығынан ауысады. Қызметін алғашқы рет бастаған жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғалар бұл бағанды толтырған кезде алкоголь өнімінің нөль қалдығын көрсетеді.";
169 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Өткізу туралы деректер болмаған жағдайда осы декларацияның 1 қосымшасы толтырылмайды.";
176 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл форма есеп кезеңнің ішінде топтап сатып алушы алкоголь өнімдерін өткізген жағдайда толтырылады.";
194 тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл формада есеп кезеңнің ішінде жеткізушілерден алынған алкоголь өнімі туралы мәліметтер көрсетіледі, соның ішінде бұрын жеткізілген өнімді қайтару.";
128 тармақты мынадай редакциямен баяндау:

пункты 37 , 38 и 39 дополнить абзацами следующего содержания:
"Данная графа заполняется при условии указания цели отгрузки "для производства алкогольной продукции";
пункт 46 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная форма заполняется при условии наличия прихода этилового спирта и/или виноматериала от других поставщиков за отчетный месяц, в том числе возврат ранее реализованной продукции.";
пункты 58 , 114 дополнить абзацами следующего содержания:
"Данная графа заполняется при условии, что поставленная продукция за отчетный месяц является импортом.";
пункты 70 , 163 дополнить абзацами следующего содержания:
"Данная графа заполняется при условии наличия импорта и/или экспорта алкогольной продукции за отчетный месяц.";
пункт 73 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данный показатель переходит из остатков на конец предыдущего отчетного периода. Индивидуальные предприниматели или юридические лица, впервые начавшие деятельность по производству и обороту алкогольной продукции, при заполнении данной графы указывают нулевой остаток алкогольной продукции.";
В пункте 76 после слов "алкогольной продукции" добавить слова "и/или этилового спирта,", после слов "в том числе" добавить слова "по этиловому спирту, предназначенному для собственного производства алкогольной продукции, а также";
пункт 84 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная форма заполняется при условии наличия реализации алкогольной продукции производителем за отчетный месяц.";
в пункте 90 исключить слова "возврат ранее поставленной продукции";
в наименовании раздела 7 после слов "алкогольной продукции" добавить слова "и/или этилового спирта";
пункт 102 дополнить абзацем следующего содержания:
"В данной форме указываются сведения о полученной алкогольной продукции от других поставщиков, в том числе возврат ранее реализованной продукции, а также сведения о полученном этиловом спирте за отчетный месяц в целях использования для собственного производства алкогольной продукции.";
пункт 121 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная форма заполняется при условии наличия объемов производства алкогольной продукции, произведенной из спирта и/или виноматериала, за отчетный месяц.";
пункт 146 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная форма заполняется при условии наличия объемов производства алкогольной продукции, произведенной из готовой алкогольной продукции, возвращенной на переработку, за отчетный месяц.";
пункт 165 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данный показатель переходит из остатков на конец предыдущего отчетного периода. Индивидуальные предприниматели или юридические лица, впервые начавшие деятельность по обороту алкогольной продукции, при заполнении данной графы указывают нулевой остаток алкогольной продукции.";
пункт 169 дополнить абзацем следующего содержания:
"При условии отсутствия данных по реализации за отчетный месяц приложение 1 к данной декларации не заполняется.";
пункт 176 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная форма заполняется при условии наличия реализации алкогольной продукции оптовым покупателем за отчетный месяц.";
пункт 194 дополнить абзацем следующего содержания:
"В данной форме указываются сведения о полученной алкогольной продукции от поставщиков, в том числе возврат ранее реализованной продукции за отчетный месяц.";
пункт 128 изложить в следующей редакции:

"128. 4-бағанда шикізаттың атауы көрсетіледі (этил спирті және/немесе шарап материалы)";
129 тармақта:
"шарап материалы" сөздері "шикізат" сөзімен ауыстырылсын;
"соңына" сөзі "басына" сөзімен ауыстырылсын;
130 тармақта:
"этил спирті" сөздері "шикізат" сөзімен ауыстырылсын;
131-140 тармақтары мынадай редакциямен баяндау:
"131. 4-бағанда шикізаттың жалпы шығысы көрсетіледі, далл (7-баған=8-баған+13-баған+14-баған+15баған).
132. 8-бағанда купажға жұмсалынған шикізат мөлшері көрсетіледі, далл.
Бұл баған шикізатты купажға жұмсаған кезде толтырылады.
133. 9-бағанда шығарылған өнімнің түрі көрсетіледі.
134. 10-бағанда шығарылған өнімнің ішіндегі сусыз спирттің проценттік мазмұны көрсетіледі.
135. 11-бағанда өндіріс паспортына сәйкес даллда, 1 литр алкоголь өніміне шикізат нормасы көрсетіледі.
136. 12-бағанда даллда, шығарылған өнімнің көлемі көрсетіледі.
137. 13-бағанда 12 бағанда көрсетілген алкоголь өнімдерін өндіру үшін даллда, жұмсаған шикізаттың мөлшері көрсетіледі (13-баған=12-баған*11-баған).
138. 14-бағанда даллда, шикізаттың өндірістік шығындары көрсетіледі.
139. 15-бағанда даллда, шикізаттың өзге де шығыстары көрсетіледі.
140. 16-бағанда даллда, есепті кезеңнің соңына шикізаттың қалдығы көрсетіледі (16-баған=5-баған+6-баған-7-баған).";
141-145 тармақтары алып тасталсын;
Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және айналымы декларацияның тапсыру Ережесінің 2 қосымшасының атауы "алкоголь өнімі" сөздерінен кейін "және/немесе этил спирті" сөздерімен толықтырылсын;
Осы бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес 4 қосымшамен толықтырылсын.
Алкоголь ө німін ө ндіру ж ә не айналымы декларациясыны ң 3 қосымшасы осы бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес жаңа редакциямен мазмұндалсын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті (Ергожин Д.Е.) осы бұйырықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 1 желтоқсандағы
N 596 бұйрығының
1-қосымшасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Салық комитеті Төрағасының
2007 жылғы 31 мамырдағы
N 363 бұйрығымен бекітілген
этил спирті мен алкоголь
өнімінің өндіру және
айналымы декларацияларын
тапсыру ережесінің
4-қосымшасы
Этил спирті және/немесе шарап материалын өндіру және
айналымы декларациясын, алкоголь өнімін өндіру және айналымы
декларациясын, алкоголь өнімінің айналымы декларациясын
тапсыру мерзімін ұзарту туралы
Арыз хат
Салық төлеушінің атауы ___________________________________________
__________________________________________________________________
СТН ___________________
(декларацияның атауын көрсетіңіз) ________________________________
_______________________________ тапсыру мерзімін ұзартуын сұраймын.
Нысанның коды: ________
Салық органының коды: _________
_____            _____
Есеп мерзімі:                   Айы  |_____|    Жылы  |_____|
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 1 желтоқсандағы
N 596 бұйрығының
2-қосымшасы
Алкоголь өнімінің
өндірілуі мен айналымы
бойынша декларацияға
N 3 қосымша
СТН ___________________
Субъектінің атауы ___________________
Есепті кезең ___________________
Алкоголь өнімі өндірісіндегі шикізаттың теңгерімі
N
БСК
СЭҚ ТН коды
Шикізаттың атауы
Есепті кезеңнің басына қалдығы, дал
Кіріс
Шикізат шығысы, дал
Барлығы
Купажға пайдаланылған шикізат
1
2
3
4
5
6
7
8
этил спирті
шарап материалы
=14+15+16
Жиыны
кестенің жалғасы
Шикізат шығысы, дал
Есепті кезеңнің  соңына қалдығы, дал
Шығарылған өнім түрі
Алкоголь өніміндегі сусыз спирттің проценттік құрамы
1 литр алкоголь өніміне шығыс нормасы
Шығарылған өнім көлемі, дал
Өндірістегі шикізат көлемі
Өндірістік шығындар
Өзге де
9
10
11
12
13
14
15
16

"128. В графе 4 указывается наименование сырья (этилового спирта и/или виноматериала)";
в пункте 129 :
слово "виноматериала" заменить словом "сырья";
слово "конец" заменить словом "начало";
в пункте 130 :
слова "этилового спирта" заменить словом "сырья";
пункты 131 - 140 изложить в следующей редакции:
"131. В графе 7 указывается общий расход сырья, в даллах (графа 7 = графа 8 + графа 13 + графа 14 + графа 15).
132. В графе 8 указывается количество сырья, использованного на купаж, в даллах.
Данная графа заполняется при условии использования сырья на купаж.
133. В графе 9 указывается вид выпущенной продукции.
134. В графе 10 указывается процентное содержание безводного спирта в произведенной алкогольной продукции.
135. В графе 11 указывается норма расхода сырья на 1 литр алкогольной продукции, согласно паспорту производства, в даллах.
136. В графе 12 указывается объем выпущенной продукции, в даллах.
137. В графе 13 указывается объем сырья, использованного для производства алкогольной продукции, указанного в графе 12, в даллах (графа 13=графа 12*графа 11).
138. В графе 14 указываются производственные потери сырья, в даллах.
139. В графе 15 указываются прочие расходы сырья, в даллах.
140. В графе 16 указывается остаток сырья на конец отчетного периода, в даллах (графа 16 = графа 5 + графа 6 - графа 7).";
пункты 141 - 145 исключить;
в наименовании Приложения 2 к Правилам предоставления деклараций производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции после слов "алкогольной продукции" добавить слова "и/или этилового спирта";
дополнить приложением 4 согласно приложению 1 к настоящему Приказу.
Приложение 3 к Декларации производства и оборота алкогольной продукции изложить в новой редакции согласно Приложению 2 к настоящему приказу.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Министр                                      Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 декабря 2008 года № 596
Приложение 4
к Правилам предоставления
деклараций производства и
оборота этилового спирта и
алкогольной продукции,
утвержденные приказом
Председателя Налогового
комитета Министерства
финансов
Республики Казахстан
от 31 мая 2007 года № 363
Заявление
о продлении срока представления декларации по производству и
обороту этилового спирта и/или виноматериала, декларации по
производству и обороту алкогольной продукции, декларации по
обороту алкогольной продукции
Наименование налогоплательщика____________________________________
__________________________________________________________________
РНН____________
Прошу продлить срок представления (укажите наименование декларации)
__________________________________________________________________
Код формы:________
Код налогового органа:______
Отчетный период: ________       _______
|        |     |       |
Месяц     |________| Год |_______|
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 декабря 2008 года № 596
Приложение 3 к декларации
по производству и обороту
алкогольной продукции
Утвержденное Приказом
Председателя Налогового
комитета Министерства
финансов Республики Казахстан
от 31 мая 2007 года № 363
РНН____________________________
Наименование субъекта алкогольного рынка______________
Отчетный период_______________
Баланс сырья при производстве алкогольной продукции
Код
БК
Код
ТН
ВЭД
Наи-
ме-
нова-
ние
сырья
Оста-
ток
на
нача-
ло
от-
чет-
ного
пери-
ода,
дал
При-
ход
Расход сырья, дал
Все-
го
Ис-
поль-
зова-
но
сы-
рья
на
ку-
паж
Вид
выпу-
щен-
ной
про-
дук-
ции
Про-
цент-
ное
со-
дер-
жание
без-
вод-
ного
спир-
та в
алко-
голь-
ной
про-
дук-
ции
Норма
рас-
хода
на 1
литр
алко-
голь-
ной
про-
дук-
ции
Объем
выпу-
щеной
про-
дук-
ции
Объем
сырья
в
произ-
водстве
Произ-
водст-
венные
потери
Прочие
Остаток
на
конец
отчет-
ного
периода,
дал
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
эти-
ловый
спирт
вино-
мате-
риал
=14+
15+
16

=11*12
=6+7-8

=11*12
=6+7-8
Ито-
го: