Тәуекел көрсеткіштерін, тәуекелдерді айқындау өлшемдерін және салық төлеушілерді тәуекел санаттарына жатқызу өлшемдерін айқындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 645 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 15 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде N 5488 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2009 жылғы 25 қарашадағы № 514 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2009.11.25 № 514 бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 625-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Тәуекел көрсеткіштерін, тәуекелдерді айқындау өлшемдерін және салық төлеушілерді тәуекел санаттарына жатқызу өлшемдерін айқындау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Ерғожин Д.Е.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми түрде бірінші рет жарияланған күні қолданысқа енгізіледі және 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап пайда болған қарым-қатынастарға қолданылады.
Министр                                      Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2008 жылғы 30 желтоқсандағы
N 645 бұйрығымен
бекітілген
Тәуекел көрсеткіштерін, тәуекелдерді айқындау өлшемдерін және
салық төлеушілерді тәуекел санаттарына жатқызу өлшемдерін
айқындау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже салық төлеушілерді (салық агенттерін):
1) салық тексеруін жүргізу;
2) қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтарудың оңайлатылған тәртібіне құқығын айқындау үшін іріктеу мақсатында тәуекел көрсеткіштерін, тәуекелдерді айқындау өлшемдерін және салық төлеушілерді (салық агенттерін) тәуекел санаттарына жатқызу өлшемдерін айқындау үшін әзірленген.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылған:
1) тәуекел көрсеткіштері - көрсеткіштің құрамына байланысты өлшенетін салық, заңнамасының бұзылуы ықтималдығы туралы куәландыратын салық төлеушінің (салық агентінің) қаржылық-шаруашылық және өзге де қызметінің көрсеткіштері;
2) тәуекелдерді айқындау өлшемдері - оның негізінде тәуекелді бағалау жүзеге асырылатын тәуекел көрсеткіштерінің көрініс табуы (сандық, пайыздық, ақшалай және өзгеше);
3) тәуекел санаты - тәуекел санатына (жоғары тәуекел, орташа тәуекел) жатқызу өлшемдеріне сәйкес айқындалатын жалпы тәуекел дәрежесі бар салық төлеушілердің (салық агенті) тобы;
4) тәуекел санатына жатқызу өлшемі - салық төлеушілерді (салық
агентін) тәуекел көрсеткіштерін жиынтық бағалауға байланысты тәуекел
санаттары бойынша саралау.

Об утверждении Правил определения показателей рисков, критериев определения рисков и критериев отнесения налогоплательщиков к категориям риска
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года N 645. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2009 года N 5488. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 25 ноября 2009 года № 514
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 25.11.2009 № 514.
В соответствии с пунктом 5 статьи 625 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения показателей рисков, критериев определения рисков и критериев отнесения налогоплательщиков к категориям риска.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2009 года.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2008 года № 645
Правила
определения показателей рисков, критериев определения рисков
и критериев отнесения налогоплательщиков к категориям риска
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны для определения показателей рисков, критериев определения рисков и критериев отнесения налогоплательщиков (налоговых агентов) к категориям риска с целью отбора налогоплательщиков (налоговых агентов) для:
1) проведения налоговых проверок;
2) определения права на упрощенный порядок возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость.
2. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) показатели рисков - показатели финансово-хозяйственной и иной деятельности налогоплательщика (налогового агента), свидетельствующие о вероятности нарушения налогового законодательства, измеряемые в зависимости от содержания показателя;
2) критерии определения рисков - выражения (числовые, процентные, денежные и иные) показателей риска, на основании которых осуществляется оценка риска;
3) категория риска - группа налогоплательщиков (налоговых агентов), имеющих общую степень риска, определяемую согласно критериям отнесения к категории риска:
повышенного риска;
умеренного риска;
4) критерии отнесения к категории риска - дифференциация налогоплательщиков (налоговых агентов) по категориям риска в зависимости от суммарной оценки показателей риска.

2. Тәуекел көрсеткіштері мен тәуекелдерді айқындау
өлшемдерін айқындау тәртібі
3. Салық органы тәуекелдерді айқындау өлшемдерін айқындау үшін және салық төлеушіні белгілі бір тәуекел санатына жатқызу үшін тұрақты негізде қолда бар салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерге талдау жүргізеді.
4. Талдау жүргізу үшін берілген салық есептілігі нысандары бойынша, салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шоттары бойынша, бұрын жүргізілген салық бақылауы түрлерінің нәтижелері туралы салық есептілігі нысандарын табыс ету уақтылығы туралы, салық төлеушінің (салық агентінің) тіркеу деректері туралы мәліметтер және салық органдарындағы салық төлеушілер (салық агенттері) туралы өзге де мәліметтер пайдаланылады.
5. Әр тәуекел көрсеткіштері бойынша салық бақылауын жүзеге асыратын уәкілетті орган белгілеген, шектелген мөлшері бар, тиісті балл беріледі.
Сонымен, барлық тәуекел көрсеткіштері бойынша шектелген мөлшерлердің жалпы сомасы тәуекел көрсеткіштері бойынша максимальды балл сомасын құрастырады.
6. Тәуекел көрсеткіштері бойынша баллдар барлық көрсеткіштер бойынша жалпы жиынтық қорытындыны айқындау үшін жиынтықталады.
7. Жиынтық қорытынды нәтижелері бойынша салық төлеушілерді (салық агенттерін) тәуекел санаттары бойынша саралау жүргізіледі.
3. Тәуекел санатына жатқызу өлшемі
8. Салық төлеушілерді (салық агенттерін) тәуекел санаттары бойынша саралау былайша жүзеге асырылады:
жоғары тәуекел - 60% және тәуекел көрсеткіштері бойынша
максимальды балл сомасынан жоғары;
орташа тәуекел - тәуекел көрсеткіштері бойынша максимальды балл сомасының 59%-ға дейін (қоса алғанда).
4. Қорытынды ережелер
9. Жоғары тәуекел санатына жатқызылған салық төлеушілер (салық
агенттері) салық тексерулері жоспарына енгізіледі.
10. Орташа тәуекел санатына жатқызылған салық төлеушілерге (салық агентіне) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 274-бабының ережелері ескеріле отырып, қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтарудың оңайлатылған тәртібіне құқық берілуі мүмкін.
11. Тәуекелдерді бағалауды салық бақылауын жүзеге асыратын уәкілетті орган құпия ақпарат болып табылатын тәуекел көрсеткіштері мен тәуекелдерді айқындау өлшемдерін айқындау жолымен жүзеге асырады.

2. Порядок определения показателей рисков
и критериев определения рисков
3. Органы налоговой службы на постоянной основе осуществляют анализ имеющихся сведений о налогоплательщике (налоговом агенте) для установления критериев определения рисков и отнесения налогоплательщика к той или иной категории риска.
4. Для осуществления анализа используются сведения по представленным формам налоговой отчетности, по лицевым счетам налогоплательщиков (налоговых агентов), о результатах ранее проведенных форм налогового контроля, о своевременности представления форм налоговой отчетности, о регистрационных данных налогоплательщика (налоговых агентов) и иные сведения о налогоплательщиках (налоговых агентах), имеющиеся в распоряжении налоговых органов.
5. По каждому показателю риска присваиваются соответствующие баллы, имеющие предельный размер и устанавливаемые уполномоченным opганом, осуществляющим налоговый контроль.
При этом общая сумма предельных размеров баллов по всем показателям рисков образует максимальную сумму баллов по показателям рисков.
6. Баллы по показателям рисков суммируются для определения общего суммарного итога по всем показателям.
7. Результаты суммарного итога по показателям рисков используются для дифференциации налогоплательщиков (налоговых агентов) по категориям риска.
3. Критерии отнесения к категориям риска
8. Дифференциация налогоплательщиков (налоговых агентов) по категориям риска осуществляется следующим образом:
повышенный риск - 60 % и выше от максимальной суммы баллов по показателям рисков;
умеренный риск - до 59 % (включительно) от максимальной суммы баллов по показателям рисков.
4. Заключительные положения
9. Налогоплательщики (налоговые агенты), отнесенные к категории повышенного риска, включаются в план налоговых проверок.
10. Налогоплательщикам, отнесенным к категории умеренного риска, может быть предоставлено право на упрощенный порядок возврата суммы превышения налога на добавленную стоимость с учетом положений статьи 274 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс).
11. Оценка рисков осуществляется уполномоченным органом, осуществляющим налоговый контроль, путем определения показателей рисков и критериев определения риска, являющихся конфиденциальной информацией.