"Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан республикасы Табиғи монополияларды реттеу жіне бәсекелесті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы N 17-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 25 желтоқсандағы N 396-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 22 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5498 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы N 17-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2154 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, N 14, 829-құжат), "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 23 мамырдағы N 138-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2357 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2003 жылғы 28 маусымдағы N 26 нөмірінде жарияланған), "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 6 ақпанда N 2154 нөмірмен тіркелген "Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы N 17-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2004 жылғы 13 ақпандағы N 70-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2767 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2004 жылғы 10 сәуірдегі N 15 нөмірінде жарияланған) енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен, мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықта:
13-тармақта:
екінші абзацта "деңгейіне сүйене отырып" деген сөздерден кейін ", ал олар болмаған жағдайда - мемлекеттің жүз пайыздық қатысуымен және Қазақстан Республикасының егемен рейтингісіне теңдестірілген
рейтингісімен отандық компаниялардың еврооблигациялар табыстылығының орташа жылдық деңгейіне сүйене отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац мынадай редакциядағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Мемлекеттің жүз пайыздық қатысуымен және Қазақстан Республикасының егемен рейтингісіне теңдестірілген рейтингісімен отандық компаниялардың еврооблигациялар табыстылығының орташа жылдық деңгейі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің не Қазақстан Даму Банкінің деректерінің негізінде айқындалады.".
14-тармақтағы "Жеке капиталға тәуекел үшін сыйлықақыны уәкілетті орган белгіленген тәртіппен айқындайды." деген сөздер "Жеке капиталға тәуекел үшін сыйлықақы Қазақстан Республикасының қор нарығы бойынша тұтастай тәуекел үшін сыйақының негізінде айқындалады және салалық бета-коэффициентке мынадай формула бойынша түзетіледі: r а = b х (r m + r f ), мұндағы
r m - Қазақстан Республикасының қор нарығы бойынша тұтастай бір күнтізбелік жыл үшін орташа жалпы нарықтық табыстылығы;
b - энергетикалық сектордың салалық бета-коэффициенті.

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года N 17-ОД "Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 декабря 2008 года N 396-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2009 года № 5498. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 14 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД "Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2154, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, № 14, ст. 829) с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 23 мая 2003 года № 138-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2357, опубликованным в "Официальной газете" от 28 июня 2003 года № 26), приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 13 февраля 2004 года № 70-ОД "О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года N 17-ОД "Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 6 февраля 2003 года № 2154" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2767, опубликованным в "Официальной газете" от 10 апреля 2004 года № 15), следующие изменения:
в Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора, утвержденной указанным приказом:
в пункте 13 :
абзац второй дополнить словами ", а в случае их отсутствия - исходя из среднегодового уровня доходности еврооблигаций отечественных компаний со стопроцентным участием государства и рейтингом, приравненным к суверенному рейтингу Республики Казахстан.";
абзац третий дополнить предложением в следующей редакции:
"Среднегодовая доходность еврооблигаций отечественных компаний со стопроцентным участием государства и рейтингом, приравненным к суверенному рейтингу Республики Казахстан определяется на основании данных Министерства финансов Республики Казахстан, либо Банка развития Казахстана.";
в пункте 14 слова "Премия за риск на собственный капитал определяется уполномоченным органом в установленном порядке." заменить словами "Премия за риск на собственный капитал определяется на основе премии за риск по фондовому рынку Республики Казахстан в целом и корректируется на отраслевой бета-коэффициент по формуле:
r a = b x (r m - r f ), где
r m - средняя общерыночная доходность по фондовому рынку Республики Казахстан в целом за предшествующий календарный год;
b - отраслевой бета-коэффициент энергетического сектора.

Энергетикалық сектор ұйымының іске қосылған активтеріне пайда ставкасын есептеу үшін салалық бета-коэффициент 0,89 деңгейінде қабылданған." деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен
бақылау департамент (А.В. Шкарупа) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Е.О. Есіркепов) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін:
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары АҚ.М.
Смағұловқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Н. Алдабергенов

Для расчета ставки прибыли на задействованные активы организации энергетического сектора отраслевой бета-коэффициент принят на уровне 0,89.".
2. Департаменту по регулированию в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Шкарупа А.В.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Смагулова К.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Н. Алдабергенов