Ақтөбе қаласының әкімшілік-аумақтық шегінде Елек өзенінде суды қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы
Ақтөбе облыстық әкімиятының 2008 жылғы 1 сәуірдегі N 88 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2008 жылғы 23 сәуірде N 3248 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 39, 116-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 тіркелген) бұйрығына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 31.12.2015 № 485 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Ақтөбе қаласының әкімшілік-аумақтық шегінде Елек өзенінің суды қорғау аймақтары мен белдеулері көрсетілген сызбаға (1 қосымша) сәйкес белгіленсін.
Ескерту. 1 тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 13.09.2011 № 291 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Ақтөбе облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" ММ жер есебі құжаттарына өзгерістер енгізу және Елек өзенінің ластануына, сарқылуына жол бермеу жөнінде іс-шараларын әзірлеу жөніндегі жобалық құжаттарын Ақтөбе қаласының әкімдігіне тапсырсын.
Ескерту. 2 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 13.09.2011 № 291 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.04.2013 № 109 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3. Кәсіпорындардың, ұйымдардың, шаруашылықтардың басшылары меншік түрлеріне қарамастан, сондай-ақ Елек өзенінің суды қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде орналасқан жер үлестері бар азаматтарға:
суды қорғау аймақтары мен белдеулерді тиісті санитарлық жағдайда ұстауды қамтамасыз ету;
Елек өзенінде су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылыққа пайдалану режимі 2 қосымшасына сәйкес Ақтөбе қаласының әкімшілік-аумақтық шегінде сақтау ұсынылсын.
Ескерту. 3 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 13.09.2011 № 291 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.04.2013 № 109 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Об установлении водоохранных зон и полос на реке Илек в административных границах города Актобе
Постановление Акимата Актюбинской области от 1 апреля 2008 года N 88. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 23 апреля 2008 года N 3248
В соответствии со статьями 39, 116 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838) акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления акимата Актюбинской области от 31.12.2015 № 485 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны и полосы реки Илек в административных границах города Актобе согласно прилагаемой схеме (приложение 1).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата Актюбинской области от 13.09.2011 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Актюбинской области" передать проектную документацию акимату города Актобе для внесения изменений в земельно-учетную документацию и разработки мероприятий по предотвращению загрязнения и засорения реки Илек.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями акимата Актюбинской области от 13.09.2011 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.04.2013 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Руководителям предприятий, организаций и хозяйств независимо от их форм собственности, а также гражданам в пользовании которых находятся земельные наделы, расположенные в пределах водоохранных зон и полос реки Илек, рекомендовать:
обеспечить содержание водоохранных зон и полос в надлежащем санитарном состоянии;
соблюдать режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос на реке Илек в административных границах города Актобе согласно приложению 2.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением акимата Актюбинской области от 13.09.2011 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Елек өзенінің суды қорғау аймақтары мен белдеулері шегіндегі аумақты бөлу мен пайдалануды Елек өзенінің ластануы және сарқылу мүмкіндігін болдырмай шаруашылық пайдаланудың шектеу тәртібін сақтаған жағдайда белгіленген тәртіппен су қорларын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті ұйымдармен және басқа уәкілетті ұйымдардың келісімі бойынша жүргізілсін.
5. Осы қаулы ол ресми түрде бірінші жарияланғаннан кейін 10 күнтізбелік күн өткеннен соң әрекет етеді.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Р.К. Кемаловаға жүктелсін.
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 30.04.2013 № 109 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Облыс әкімі Е. Сағындықов
Облыс әкімдігінің
2008 жылғы 1 сәуірдегі
N 88 қаулысына 1 қосымша
РҚАО-ның ескертпесі: сызбаны қағаз мәтінінен қараңыз.
Облыс әкімдігінің
2008 жылғы 1 сәуірдегі
N 88 қаулысына 2 қосымша
Ақтөбе қаласының әкімшілік-аумақтық шегінде Елек өзенінде су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылыққа пайдалану режимі
Ескерту. Қаулы 2 қосымшамен толықтырылды - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 13.09.2011 № 291 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Су қорғау аймағы шегiнде мыналарға:
су объектiлерiн және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерiн бiтелу мен ластанудан сақтайтын құралдармен және құрылғылармен қамтамасыз етiлмеген, жобалау, салу, жаңа және жаңғыртылмаған объектiлердi iске қосуға;
тыңайтқыштар, пестицидтер, химиялық улы заттар мен мұнай өнiмдерiн сақтайтын қоймаларды, автокөлiк және ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету мен жуу пункттерiн, механикалық шеберханаларды, қоқыс пен өнеркәсiп және шаруашылық-тұрмыстық қалдықтарды төгетiн құрылғыларды, өлген малдар көмiлетiн ұраларды, аппаратураларды пестицидтермен және химиялық улы заттармен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргiзуге арналған ұшу-қону алаңқайларын орналастыру мен құрылысын салуға, сондай-ақ судың сапасына керi әсер ететiн басқа да объектiлердi орналастыруға;
құрылыс, су түбiн тереңдету және жарылыс жұмыстарын атқару, пайдалы қазбаларды өндiру, кабель, құбыр және басқа да коммуникацияларды өткiзу, белгiленген тәртiппен мемлекеттiк орган су қорын пайдалану және қорғау саласындағы қоршаған ортаны қорғау, жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiлген бұрғылау, ауыл шаруашылығы және өзге де жобасы жоқ жұмыстар жүргiзуге;
халықтың санитарлық- эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы органдары, су ресурстары басқармасы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдарының аумақтық құрылымдарымен, жергiлiктi атқарушы органдардың келiсiмiнсiз су көздерiндегi су жиегiнен 2000 метрге дейiнгi орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен егiлген ағаштарды химиялық улы заттармен авиациялық өңдеу және авиациялық жолмен минералды тыңайтқыштармен қоректендiру тәсiлдерiн органикалық және минералды тыңайтқыштар, улы химикаттар мен пестицидтер қолдануға;
малды тоғыту мен санитарлық өңдеу және судың гидрохимиялық құрамын нашарлататын басқа да шаруашылық қызметiн жүргiзуге жол берілмейді.

4. Отвод и использование территории в пределах установленных водоохранных зон и полос реки Илек производить в установленном порядке по согласованию с уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда и другими уполномоченными органами, при условии соблюдения режима ограниченного хозяйственного пользования, исключающего возможность загрязнения и истощения реки Илек.
5. Данное постановление вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования.
6. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима области Кемалову Р.К.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления акимата Актюбинской области от 30.04.2013 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Аким области Е. Сагиндиков
Приложение 1
к постановлению акимата области
от 1 апреля 2008 года № 88
Примечание РЦПИ: см. бумажный вариант
Приложение 2
к постановлению акимата области
от 1 апреля 2008 года № 88
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос на реке Илек в административных границах города Актобе
Сноска. Постановление дополнено приложением 2 в соответствии с постановлением акимата Актюбинской области от 13.09.2011 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В пределах водоохранных зон не допускается:
проектирование, строительство и ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, ядохимикатов и нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания и мойки автомашин и сельхозтехники, механических мастерских, устройств свалок мусора, промышленных и хозяйственно-бытовых отходов, скотомогильников, площадок для заправки аппаратуры пестицидами и ядохимикатами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, сельскохозяйственных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с государственными органами охраны окружающей среды, в области использования и охраны водного фонда, местными исполнительными органами;
применение органических и минеральных удобрений, ядохимикатов и пестицидов, а также авиаобработки ядохимикатами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельхозкультур и лесонасаждений на расстоянии 2000 м от уреза воды в водном источнике без согласования с местными исполнительными органами, территориальными подразделениями уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, управления водными ресурсами, санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие гидрохимический состав воды.

2. Су қорғау белдеулерiнің 1 тармағын толықтыру шегiнде мыналарға:
жер жыртуға, мал бағуға, тал-теректердi кесуге;
палаталы қалашықтар, автотұрақтар, малдың жазғы лагерлерiн жасауға;
су ұстайтын, су реттейтiн, қорғаныс және басқа да арнайы мақсаттарға арналған құрылғылардан басқа ғимараттар мен құрылғылар салуға;
жеке тұрғын үй салу үшiн жер учаскесiн бөлуге және саяжайлар мен ұжымдық бақтар үшiн жер беруге;
жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге;
су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде суаттардың ластануына жол бермейтiн құрылғылармен қамтамасыз етiлмеген қолданыстағы нысандарды пайдалануға жол бермейдi.

2. В пределах водоохранных полос, в дополнение к пункту 1 не допускается:
распашка земель, выпас скота, рубка древесно-кустарниковой растительности;
устройство палаточных городков, постоянных стоянок автомобилей, летних лагерей для скота;
строительство зданий и сооружений, кроме водозаборных, водорегулирующих, защитных и других сооружений специального назначения;
отводы земельных участков под строительство индивидуальных жилых домов и выделение участков под дачи и коллективные сады;
проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров за исключением обработки земель для заложения отдельных участков, посева и посадки леса;
эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водоемов, их водоохранных зон и полос.