2009 жылға арналған облыстық бюджет туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының Х сессиясының 2008 жылғы 19 желтоқсандағы N 10/129-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2008 жылғы 30 желтоқсанда N 2491 тіркелді. Шешімнің қабылдау мерзімінің өтуіне байланысты қолдану тоқтатылды - ШҚО мәслихатының 2009 жылғы 22 желтоқсандағы N 01-672/01-06 хатымен
Ескерту. Шешімнің қабылдау мерзімінің өтуіне байланысты қолдану тоқтатылды - ШҚО мәслихатының 2009.12.22 N 01-672/01-06 хатымен.
2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 80, 85-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері арасындағы 2008-2010 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы", " 2009-2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2009 жылға арналған облыстық бюджет 1-қосымшаға сәйкес мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 107965720,9 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 15340554,1мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 1052032,1 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 0,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері бойынша – 91573134,7 мың теңге;
2) шығындар – 108171215,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 100771,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 1173000,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –1072229,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 215788,8 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 220000,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 4211,2 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – -522054,7 мың теңге;
6) тапшылықты қаржыландыру – 522054,7 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редақцияда - ШҚО мәслихатының 2009.11.21 № 16/218-IV шешімімен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
2. Облыстың қалалары мен аудандарының бюджеттеріне 2009 жылға арналған әлеуметтік салық, төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен ұсталатын шетел азаматтарының жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлудің нормативтері мынадай мөлшерде белгіленсін:
Курчатов қаласына
93,6 пайыз;
Риддер қаласына
85,9 пайыз;
Семей қаласына
86,2 пайыз;
Өскемен қаласына
15,8 пайыз;
Абай ауданына
79,2 пайыз;
Аягөз ауданына
97,9 пайыз;
Бесқарағай ауданына

Об областном бюджете на 2009 год
Решение Х сессии Восточно-Казахстанского областного маслихата от 19 декабря 2008 года N 10/129-IV. Зарегистрировано департаментом юстиции Восточно- Казахстанской области 30 декабря 2008 года за N 2491. Прекращено действие по истечении срока, на который решение было принято, на основании письма ВКО маслихата от 22 декабря 2009 года № 01-672/01-06
Сноска. Прекращено действие по истечении срока, на который решение было принято, на основании письма ВКО маслихата от 22.12.2009   № 01-672/01-06.
В соответствии со статьями 80, 85 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Законами Республики Казахстан "Об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы на 2008-2010 годы", "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы" Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2009 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы – 107965720,9 тысяч тенге, том числе по:
налоговым поступлениям – 15340554,1 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 1052032,1 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 91573134,7 тысяч тенге;
2) затраты – 108171215,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 100771,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 1173000,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 1072229,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 215788,8 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 220000,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 4211,2 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – - 522054,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита – 522054,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения ВКО маслихата от 21.11.2009  N 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Установить на 2009 год нормативы распределения доходов в бюджеты городов и районов по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному с доходов иностранных граждан, облагаемых у источника выплаты, в следующих размерах:
городу Курчатову
93,6 процентов;
городу Риддеру
85,9 процентов;
городу Семей
86,2 процентов;
городу Усть-Каменогорску
15,8 процентов;
Абайскому району
79,2 процентов;
Аягозскому району
97,9 процентов;
Бескарагайскому району

85,1 пайыз;
Бородулиха ауданына
32,3 пайыз;
Глубокое ауданына
69,1 пайыз;
Жарма ауданына
90,7 пайыз;
Зайсан ауданына
95,5 пайыз;
Зырян ауданына
98,7 пайыз;
Катонқарағай ауданына
100 пайыз;
Көкпектi ауданына
98,8 пайыз;
Күршiм ауданына
92,8 пайыз;
Тарбағатай ауданына
100 пайыз;
Ұлан ауданына
94,6 пайыз;
Үржар ауданына
83,9 пайыз;
Шемонаиха ауданына
47,1 пайыз.»
Ескерту. 2-тармақ жаңа редақцияда - ШҚО мәслихатының 2009.10.16 № 15/202-IV шешімімен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
3. Қызметтерін біржолғы талондар бойынша жүзеге асыратын жеке тұлғаларға салынатын жеке табыс салығынан, төлем көзінен ұсталмайтын жеке табыс салығынан, төлем көзінен ұсталмайтын шетел азаматтарының жеке табыс салығынан қалалар мен аудандардың бюджеттеріне кірістерді бөлудің нормативі 2009 жылға 100 пайыз мөлшерінде белгіленсін.
4. Облыстық қазынашылық департаменті 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап тиісті бюджеттерге кірістер сомасын есептеуді белгіленген нормативтер бойынша жүргізсін.
5. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен қалалар мен аудандар бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 20523740,0 мың теңге сомасында қарастырылсын, соның ішінде:
Абай ауданына
857593,0 мың теңге;
Аягөз ауданына
1443737,0 мың теңге;
Бородулиха ауданына
1209024,0 мың теңге;
Бесқарағай ауданына
942134,0 мың теңге;
Глубокое ауданына
1058203,0 мың теңге;
Жарма ауданына
1482256,0 мың теңге;
Зырян ауданына
624902,0 мың теңге;
Зайсан ауданына
1230648,0 мың теңге;
Катонқарағай ауданына
1453344,0 мың теңге;
Күршiм ауданына
1648355,0 мың теңге;
Көкпектi ауданына
1555981,0 мың теңге;
Риддер қаласына
48699,0 мың теңге;
Семей қаласына
177775,0 мың теңге;
Курчатов қаласына
12921,0 мың теңге;
Өскемен қаласына
294213,0 мың теңге;
Тарбағатай ауданына
2149116,0 мың теңге;
Ұлан ауданына
1188404,0 мың теңге;
Үржар ауданына
2371746,0 мың теңге;
Шемонаиха ауданына
774689,0 мың теңге.
5-1. Облыстық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттер мынадай мөлшерде көзделсін:
жаңадан енгізілетін денсаулық сақтау объектілерін ұстауға – 346 мың теңге;
жаңадан енгізілетін білім беру объектілерін ұстауға – 40061 мың теңге;
дәрі-дәрмек құралдарын, вакциналар және басқа да иммундық биологиялық препараттар сатып алуға – 1039661 мың теңге;
әлеуметтік қызметтер стандарттарын енгізуге – 46923 мың теңге;
медициналық-әлеуметтік мекемелерде күндіз болу бөлімшелерінің желісін дамытуға – 55762 мың теңге;
үкіметтік емес секторда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға – 64209 мың теңге;
медициналық-әлеуметтік мекемелерде тамақтану нормасын ұлғайтуға – 397047 мың теңге;

85,1 процентов;
Бородулихинскому району
32,3 процентов;
Глубоковскому району
69,1 процентов;
Жарминскому району
90,7 процентов;
Зайсанскому району
95,5 процентов;
Зыряновскому району
98,7 процентов;
Катон-Карагайскому району
100 процентов;
Кокпектинскому району
98,8 процентов;
Курчумскому району
92,8 процентов;
Тарбагатайскому району
100 процентов;
Уланскому району
94,6 процентов;
Урджарскому району
83,9 процентов;
Шемонаихинскому району
47,1 процентов.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения ВКО маслихата от 16.10.2009 N 15/202-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
3. Установить на 2009 год норматив распределения доходов в бюджеты городов и районов индивидуального подоходного налога с физических лиц, осуществляющих деятельность по разовым талонам, индивидуального подоходного налога с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуального подоходного налога с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, в размере 100 процентов.
4. Областному департаменту казначейства с 1 января 2009 года производить зачисление сумм доходов в соответствующие бюджеты по установленным нормативам.
5. Предусмотреть в областном бюджете на 2009 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджеты городов и районов, в сумме 20523740,0 тысяч тенге, в том числе:
Абайскому району
857593,0 тысяч тенге;
Аягозскому району
Бородулихинскому району
1443737,0 тысяч тенге;
1209024,0 тысяч тенге;
Бескарагайскому району
942134,0 тысяч тенге;
Глубоковскому району
1058203,0 тысяч тенге;
Жарминскому району
1482256,0 тысяч тенге;
Зыряновскому району
624902,0 тысяч тенге;
Зайсанскому району
1230648,0 тысяч тенге;
Катон-Карагайскому району
1453344,0 тысяч тенге;
Курчумскому району
1648355,0 тысяч тенге;
Кокпектинскому району
1555981,0 тысяч тенге;
городу Риддеру
48699,0 тысяч тенге;
городу Семей
177775,0 тысяч тенге;
городу Курчатову
12921,0 тысяч тенге;
городу Усть-Каменогорску
294213,0 тысяч тенге;
Тарбагатайскому району
2149116,0 тысяч тенге;
Уланскому району
1188404,0 тысяч тенге;
Урджарскому району
2371746,0 тысяч тенге;
Шемонаихинскому району
774689,0 тысяч тенге.
5-1. Предусмотреть в областном бюджете целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих размерах:
346 тысяч тенге – на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения;
40061 тысяч тенге – на содержание вновь вводимых объектов образования;
1039661 тысяч тенге – на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов;
46923 тысяч тенге – на введение стандартов социальных услуг;
55762 тысяч тенге – на развитие сети отделений дневного пребывания в медико-социальных учреждениях;
64209 тысяч тенге – на размещение государственного социального заказа в неправительственном секторе;
397047 тысяч тенге – на увеличение норм питания в медико-социальных учреждениях;

ең төменгі күнкөріс деңгейінің өсуіне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және 18 жасқа дейінгі балаларға ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төлеуге – 221469 мың теңге;
ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көзі болып табылатын, сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық және оқшау жүйелерінен ауыз су беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға – 22640 мың теңге;
облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге – 1305378 мың теңге;
тұқым шаруашылығын қолдауға – 118657 мың теңге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын қолдауға – 299038 мың теңге;
көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізуге қажетті жанар-жағар материалдары мен басқа да тауар-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуға – 1662000 мың теңге;
өндірілетін ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымдылығы мен сапасын арттыруды қолдауға – 44016 мың теңге;
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға – 36138 мың теңге;
мал шаруашылығының өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялауға – 2314612 мың теңге;
ауылдық елді мекендердің әлеуметтік сала мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін – 18130 мың теңге;
Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға – 753980 мың теңге, соның ішінде:
негізгі орта және жалпы орта бiлiм беретiн мемлекеттiк мекемелердегi физика, химия, биология кабинеттерiн оқу жабдығымен жарақтандыруға – 190500 мың теңге;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиялық кабинеттер құруға – 194760 мың теңге;
мемлекеттік білім беру жүйесінде оқытудың жаңа технологияларын енгізуге – 368720 мың теңге;
Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008-2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде кәсіптік лицейлер үшін шетелдік ағылшын тілі оқытушыларын тартуға – 12480 мың теңге;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға – 1689034 мың теңге, соның ішінде:
жергілікті деңгейде денсаулық сақтаудың медициналық ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға – 785357 мың теңге;
тегін медициналық көмектің кепілді көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге – 903677 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында оқитындардың стипендия мөлшерін ұлғайтуға – 127943 мың теңге;
мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату аясында қоршаған ортаны қорғау саласында берілетін функцияларды іске асыруға – 1589 мың теңге;
әлеуметтік жұмыс орындары мен жастар тәжірибесі бағдарламасын кеңейтуге - 503319 мың теңге;
селекторлық байланысты ұйымдастыру үшін – 11112 мың теңге.
Ескерту. Шешім 5-1 тармақпен толықтырылды - ШҚО мәслихатының 2009.02.06 N 11/145-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-1 тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.10.16 № 15/202-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.

221469 тысяч тенге – на выплату государственной адресной социальной помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с ростом размера прожиточного минимума;
22640 тысяч тенге – на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения;
1305378 тысяч тенге – на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог областного и районного значения;
118657 тысяч тенге – на поддержку семеноводства;
299038 тысяч тенге – на поддержку племенного животноводства;
1662000 тысяч тенге – на удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ;
44016 тысяч тенге – на поддержку повышения урожайности и качества производимых сельскохозяйственных культур;
36138 тысяч тенге – на субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
2314612 тысяч тенге – на субсидирование повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
18130 тысяч тенге – для реализации мер социальной поддержки специалистов социальной сферы сельских населенных пунктов;
753980 тысяч тенге – на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы, в том числе:
190500 тысяч тенге – на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях основного среднего и общего среднего образования
194760 тысяч тенге – на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования;
368720 тысяч тенге – на внедрение новых технологий обучения в государственной системе образования;
12480 тысяч тенге – на привлечение зарубежных преподавателей английского языка для профессиональных лицеев в рамках реализации Государственной программы развития технического и профессионального образования в Республике Казахстан на 2008-2012 годы;
1689034 тысяч тенге – на реализацию Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005–2010 годы, в том числе:
785357 тысяч тенге – на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне;
903677 тысяч тенге – на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
127943 тысяч тенге – на увеличение размера стипендий обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования на основании государственного образовательного заказа местных исполнительных органов;
1589 тысяч тенге – на реализацию передаваемых функций в области охраны окружающей среды в рамках разграничения полномочий между уровнями государственного управления;
503319 тысяч тенге - на расширение программы социальных рабочих мест и молодежной практики;
11112 тысяч тенге - для организации селекторной связи.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 06.02.2009 N 11/145-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 16.10.2009 N 15/202-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).

5-2. Облыстық бюджетте республикалық бюджеттен дамуға берілетін нысаналы трансферттер мынадай мөлшерде көзделсін:
денсаулық сақтау объектілерін салуға және қайта жаңғыртуға – 3276002 мың теңге;
Қазақстан Республикасындағы Тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қоры тұрғын үйлерін салуға және (немесе) сатып алуға – 594000 мың теңге;
Қазақстан Республикасындағы Тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға – 1198000 мың теңге, соның ішінде:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға – 1140000 мың теңге;
инженерлік желілерді жөндеуге және қайта жаңғыртуға – 58000 мың теңге;
білім беру объектілерін салуға және қайта жаңғыртуға – 2785498 мың теңге;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға – 2257337 мың теңге;
сумен жабдықтау жүйесін дамытуға – 813755 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 568478 мың теңге.
Ескерту. Шешім 5-2 тармақпен толықтырылды - ШҚО мәслихатының 2009.02.06 N 11/145-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-2-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-3. 2009 жылға арналған облыстық бюджеттің түсімдер құрамында Қазақстан Республикасындағы Тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес тұрғын үй салуға және (немесе) сатып алуға республикалық бюджеттен нөлдік сыйақы (мүдде) ставкасы бойынша 1123000 мың теңге сомасында кредиттер көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 5-3 тармақпен толықтырылды - ШҚО мәслихатының 2009.02.06 N 11/145-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-3-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-4. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен түсетін трансферттер есебінен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне мынадай мөлшерде нысаналы ағымдағы трансферттер көзделгендігі ескерілсін:
7 қосымшаға сәйкес жаңадан енгізілетін білім беру объектілерін ұстауға – 40061 мың теңге;
8 қосымшаға сәйкес ең төменгі күнкөріс деңгейінің өсуіне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және 18 жасқа дейінгі балаларға ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төлеуге – 221469 мың теңге;

5-2. Предусмотреть в областном бюджете целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета в следующих размерах:
3276002 тысяч тенге – на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения;
594000 тысяч тенге – на строительство и (или) приобретение жилья государственного коммунального жилищного фонда в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы;
1198000 тысяч тенге – развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы, в том числе:
1140000 тысяч тенге – развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
58000 тысяч тенге – на ремонт и реконструкцию инженерных сетей;
2785498 тысяч тенге – на строительство и реконструкцию объектов образования;
2257337 тысяч тенге – на развитие теплоэнергетической системы;
813755 тысяч тенге – на развитие системы водоснабжения;
568478 тысяч тенге – на развитие транспортной инфраструктуры.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-2 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 06.02.2009 N 11/145-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решением ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2), от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
5-3. Учесть, что в составе поступлений областного бюджета на 2009 год предусмотрены кредиты из республиканского бюджета по нулевой ставке вознаграждения (интереса) в сумме 1123000 тысяч тенге на строительство и (или) приобретение жилья в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-3 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 06.02.2009 N 11/145-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решением ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
5-4. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) за счет трансфертов из республиканского бюджета в следующих размерах:
40061 тысяч тенге – на содержание вновь вводимых объектов образования согласно приложению 7;
221469 тысяч тенге – на выплату государственной адресной социальной помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с ростом размера прожиточного минимума согласно приложению 8;

9 қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға – 694620 мың теңге:
негізгі орта және жалпы орта бiлiм беретiн мемлекеттiк мекемелердегi физика, химия, биология кабинеттерiн оқу жабдығымен жарақтандыруға;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиялық кабинеттер құруға;
білім берудің мемлекеттік жүйесінде оқытудың жаңа технологияларын енгізуге;
10 қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік мекемелерде тамақтану нормасын ұлғайтуға – 34356 мың теңге;
11 қосымшаға сәйкес медициналық-әлеуметтік мекемелерде күндіз болу бөлімшелерінің желісін дамытуға – 43345 мың теңге;
12 қосымшаға сәйкес ауылдық елді мекендердің әлеуметтік сала мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін – 18130 мың теңге;
17 қосымшаға сәйкес әлеуметтік жұмыс орындары мен жастар тәжірибесі бағдарламасын кеңейтуге - 503319 мың теңге.
Ескерту. Шешім 5-4 тармақпен толықтырылды - ШҚО мәслихатының 2009.02.06 N 11/145-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-4-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.10.16 № 15/202-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-5. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен түсетін трансферттер есебінен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне дамуға мынадай мөлшерде нысаналы трансферттер көзделгендігі ескерілсін:
13 қосымшаға сәйкес сумен жабдықтау жүйесін дамытуға – 813755 мың теңге;
14 қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасындағы Тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін салуға және (немесе) сатып алуға – 594000 мың теңге;
15 қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасындағы Тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға – 1198000 мың теңге, соның ішінде:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға;
инженерлік желілерді жөндеуге және қайта жаңғыртуға;
2257337 мың теңге - Семей қаласының бюджетіне жылу-энергетика жүйесін дамытуға, соның ішінде инвестициялық жобаға: Семей қаласының қазіргі бар жылумен жабдықтау жүйесін жаңартуға және қайта жаңғыртуға.
Ескерту. Шешім 5-5 тармақпен толықтырылды - ШҚО мәслихатының 2009.02.06 N 11/145-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-5-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.

694620 тысяч тенге – на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы согласно приложению 9, на:
оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях основного среднего и общего среднего образования;
создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования;
внедрение новых технологий обучения в государственной системе образования;
34356 тысяч тенге – на увеличение норм питания в медико-социальных учреждениях согласно приложению 10;
43345 тысяч тенге – на развитие сети отделений дневного пребывания в медико-социальных учреждениях согласно приложению 11;
18130 тысяч тенге – для реализации мер социальной поддержки специалистов социальной сферы сельских населенных пунктов согласно приложению 12;
503319 тысяч тенге - на расширение программы социальных рабочих мест и молодежной практики согласно приложению 17.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-4 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 06.02.2009 N 11/145-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 16.10.2009 N 15/202-IV (порядок введения в действие см. п. 2), от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
5-5. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены целевые трансферты на развитие бюджетам районов (городов областного значения) за счет трансфертов из республиканского бюджета в следующих размерах:
813755 тысяч тенге – на развитие системы водоснабжения согласно приложению 13;
594000 тысяч тенге – на строительство и (или) приобретение жилья государственного коммунального жилищного фонда в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы согласно приложению 14;
1198000 тысяч тенге – на развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы согласно приложению 15, в том числе:
на развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
на ремонт и реконструкцию инженерных сетей;
2257337 тысяч тенге – бюджету города Семей на развитие теплоэнергетической системы, в том числе на инвестиционный проект: модернизация и реконструкция существующей системы теплоснабжения города Семей.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-5 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 06.02.2009 N 11/145-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).

5-6. 16 қосымшаға сәйкес 2009 жылға арналған облыстық бюджеттің шығыстар құрамында Қазақстан Республикасындағы Тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес тұрғын үй салуға және (немесе) сатып алуға республикалық бюджеттен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне нөлдік сыйақы (мүдде) ставкасы бойынша 1123000 мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 5-6 тармақпен толықтырылды - ШҚО мәслихатының 2009.02.06 N 11/145-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-6-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-7. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру шеңберінде жұмыспен қамтылуды қамтамасыз етуге мынадай шараларды қаржыландыру үшін республикалық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттер және дамытуға нысаналы трансферттер көзделсін:
мектептерді, ауруханаларды және басқа да әлеуметтік объектілерді күрделі, ағымдағы жөндеуге – 4430832 мың теңге, соның ішінде:
спорт объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 110000 мың теңге;
мәдениет объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 722900 мың теңге;
білім беру объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 1367932 мың теңге;
денсаулық сақтау ұйымдарын күрделі, ағымдағы жөндеу – 2054700 мың теңге;
әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 175300 мың теңге;
облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын, қалалар және елді мекендер көшелерін жөндеуге және ұстауға – 3946995 мың теңге;
кенттерде, ауылдарда (селоларда), ауылдық (селолық) округтерде әлеуметтік жобаларды қаржыландыруға - 291400 мың теңге;
инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеуге және дамытуға және елді мекендерді жайластыруға – 5692429 мың теңге.
Ескерту. Шешім 5-7 тармақпен толықтырылды 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-7-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.07.14 N 14/179-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-8. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте кадрлар даярлау және қайта даярлауға республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін, 771806 мың теңге мөлшеріндегі сома мына облыстық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасында бөлінсін:
Шығыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы - 16747 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысының білім басқармасы - 755059 мың теңге.
Ескерту. Шешім 5-8 тармақпен толықтырылды 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-8-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.

5-6. Учесть, что в составе расходов областного бюджета на 2009 год предусмотрены бюджетные кредиты из республиканского бюджета бюджетам районов (городов областного значения) по нулевой ставке вознаграждения (интереса) на строительство и (или) приобретение жилья в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы в сумме 1123000 тысяч тенге согласно приложению 16.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-6 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 06.02.2009 N 11/145-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями внесенными решением от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
5-7. Предусмотреть в областном бюджете на 2009 год целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на обеспечение занятости в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров для финансирования следующих мероприятий:
4430832 тысяч тенге – на капитальный, текущий ремонт школ, больниц и других социальных объектов, в том числе:
110000 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов спорта;
722900 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов культуры;
1367932 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов образования;
2054700 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт организаций здравоохранения;
175300 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов социального обеспечения;
3946995 тысяч тенге - на ремонт и содержание автомобильных дорог областного и районного значения, улиц городов и населенных пунктов;
291400 тысяч тенге - на финансирование социальных проектов в поселках, аулах (селах), аульных (сельских) округах;
5692429 тысяч тенге – на ремонт и развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-7 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 14.07.2009 N 14/179-IV (порядок введения в действие см. п. 2), от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
5-8. Предусмотреть в областном бюджете на 2009 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на подготовку и переподготовку кадров, сумму в размере 771806 тысяч тенге распределить по следующим администраторам областных бюджетных программ:
Управление здравоохранения Восточно-Казахстанской области – 16747 тысяч тенге;
Управление образования Восточно-Казахстанской области – 755059 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-8 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2), с изменениями, внесенными решением ВКО маслихата от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).

5-9. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру шеңберінде, жұмыспен қамтылуды қамтамасыз етуге республикалық бюджеттен берілген трансферттер есебінен мынадай іс-шараларды қаржыландыру үшін аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер және дамытуға нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін:
18 қосымшаға сәйкес мектептерді және басқа да әлеуметтік объектілерді күрделі, ағымдағы жөндеуге – 1611623 мың теңге, соның ішінде:
спорт объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 64882 мың теңге;
мәдениет объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 328509 мың теңге;
білім беру объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 1182427 мың теңге;
әлеуметтік қамсыздандыру объектілерін күрделі, ағымдағы жөндеу – 35805 мың теңге;
19 қосымшаға сәйкес аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын, қалалар және елді мекендер көшелерін жөндеуге және ұстауға – 3493394 мың теңге;
20 қосымшаға сәйкес кенттерде, ауылдарда (селоларда), ауылдық (селолық) округтерде әлеуметтік жобаларды қаржыландыруға - 291400 мың теңге;
21 қосымшаға сәйкес инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеуге және елді мекендерді жайластыруға – 4493180 мың теңге;
22 қосымшаға сәйкес инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және елді мекендерді жайластыруға – 1034064 мың теңге.
Ескерту. Шешім 5-9 тармақпен толықтырылды 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-9-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.07.14 N 14/179-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.10.16 № 15/202-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-10. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру шеңберінде инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеуге және елді мекендерді жайластыруға облыстық бюджеттен Глубокое ауданының бюджетіне, соның ішінде Винное ауылының су құбыры желілерін күрделі жөндеуге 7141 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін.
Ескерту. Шешім 5-10 тармақпен толықтырылды 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 5-10-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.07.14 N 14/179-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
5-11. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен Тарбағатай ауданының бюджетіне 2924 мың теңге сомасында өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және елді мекендерді көріктендіруге, соның ішінде Ақсуат ауылында салынып жатқан 100 адамды қабылдауға арналған емханасы бар 75 орындық аудандық ауруханаға тазарту имараттарын салуға дамуға арналған нысаналы трансферттер қарастырылғаны ескерілсін.

5-9. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие бюджетам районов (городов областного значения) за счет трансфертов из республиканского бюджета на обеспечение занятости в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров для финансирования следующих мероприятий:
1611623 тысяч тенге – на капитальный, текущий ремонт школ и других социальных объектов согласно приложению 18, в том числе:
64882 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов спорта;
328509 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов культуры;
1182427 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов образования;
35805 тысяч тенге – капитальный, текущий ремонт объектов социального обеспечения;
3493394 тысяч тенге - на ремонт и содержание автомобильных дорог районного значения, улиц городов и населенных пунктов согласно приложению 19;
291400 тысяч тенге - на финансирование социальных проектов в поселках, аулах (селах), аульных (сельских) округах согласно приложению 20;
4493180 тысяч тенге – на ремонт инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов согласно приложению 21;
1034064 тысяч тенге – на развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов согласно приложению 22.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-9 в соответствии с решением ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 14.07.2009 N 14/179-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 16.10.2009 N 15/202-IV (порядок введения в действие см. п. 2), от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
5-10. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены целевые текущие трансферты из областного бюджета бюджету Глубоковского района на ремонт инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров, в том числе на капитальный ремонт водопроводных сетей села Винное в сумме 7141 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-10 в соответствии с  решением ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); с изменениями, внесенными решением ВКО маслихата от 14.07.2009 N 14/179-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
5-11. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из областного бюджета бюджету Тарбагатайского района на развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров, в том числе на строительство очистных сооружений к строящейся районной больнице на 75 мест с поликлиникой на 100 посещений в селе Аксуат в сумме 2924 тысяч тенге.

Ескерту. Шешім 5-11 тармақпен толықтырылды 2009.07.14 N 14/179-IV шешімімен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
6. 2009 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджетке трансферттер жергілікті атқарушы органдардың өкілеттіктерінің берілуіне байланысты 1027580 мың теңге сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
төтенше жағдайлар саласында – 108721 мың теңге;
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау саласында – 918859 мың теңге.
7. 2009 жылға арналған облыс бюджетінде 2006 жылы тұрғын үй құрылысына бөлінген республикалық бюджет займдарын өтеуге 964000,0 мың теңге сомасында қаражат қарастырылғаны ескерілсін.
8. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 238-бабының 2, 3-тармақтарына сәйкес ауылдық (селолық) жерлерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт азаматтық қызметшілеріне бюджет қаражаты есебінен лауазымдық жалақылары мен тарифтік ставкалары қызметтің осы түрлерімен қалалық жағдайларда шұғылданатын азаматтық қызметшілердің жалақыларымен және ставкаларымен салыстырғанда жиырма бес пайызға арттырылып белгіленсін.
Ауылдық (селолық) жерлерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт мамандары лауазымдарының тізбесін жергілікті өкілді органмен келісу бойынша жергілікті атқарушы орган анықтайды.
9. Облыстың жергілікті атқарушы органдарының қарыз лимиті 2009 жылдың 31 желтоқсанына 2658001,0 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
10. Облыстың жергілікті атқарушы органының резерві 2009 жылға 337074 мың теңге сомасында бекітілсін, соның ішінде:
төтенше резерв – 134680 мың теңге;
шұғыл шығындарға арналған резерв – 136572,0 мың теңге;
соттардың шешімдері бойынша міндеттемелерді орындау жөніндегі резерв - 65822,0 мың теңге.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.02.06 N 11/145-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.04.07 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.07.14 N 14/179-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
11. 2 қосымшаға сәйкес 2009 жылға арналған облыстық бюджеттің бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған, бюджеттік бағдарламаларға бөлінген даму бюджеттік бағдарламаларының тізбесі бекітілсін.
12. 3 қосымшаға сәйкес 2009 жылға арналған облыстық бюджетті атқару барысында секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалар тізбесі бекітілсін.

Сноска. Решение дополнено пунктом 5-11 в соответствии с решением ВКО маслихата от 14.07.2009 N 14/179-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены трансферты в республиканский бюджет в связи с передачей полномочий местных исполнительных органов в сумме 1027580 тысяч тенге, в том числе:
в области чрезвычайных ситуаций - 108721 тысяча тенге;
в области санитарно-эпидемиологического надзора - 918859 тысяч тенге.
7. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены средства в сумме 964000,0 тысяч тенге на погашение займа в республиканский бюджет, выделенного в 2006 году для строительства жилья.
8. В соответствии с пунктами 2, 3 статьи 238 Трудового кодекса Республики Казахстан установить гражданским служащим здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта, работающим в аульной (сельской) местности за счет бюджетных средств повышенные на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.
Перечень должностей специалистов здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта, работающих в аульной (сельской) местности, определяется местным исполнительным органом по согласованию с местным представительным органом.
9. Установить лимит долга местных исполнительных органов области на 31 декабря 2009 года в размере 2658001,0 тысяч тенге.
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2009 год в сумме 337074 тысяч тенге, в том числе:
чрезвычайный резерв - 134680 тысяч тенге;
резерв на неотложные затраты - 136572,0 тысяч тенге;
резерв по исполнению обязательств по решению судов - 65822,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 06.02.2009 N 11/145-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 14.07.2009 N 14/179-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
11. Утвердить перечень бюджетных программ развития областного бюджета на 2009 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, согласно приложению 2.
12. Утвердить перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2009 год, согласно приложению 3.

13. 4 қосымшаға сәйкес 2009 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқарылу барысында жергілікті бюджеттік бағдарламалар секвестрлеуге жатпайды деп белгіленсін.
14. 5 қосымшаға сәйкес 2009 жылға арналған облыстық бюджетте аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiне облыстық бюджеттен 1076707,0 мың теңге сомасында трансферттер қарастырылғаны ескерілсін.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.07.14 N 14/179-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.10.16 № 15/202-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.21 № 16/218-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.
15. 6 қосымшаға сәйкес 2009 жылға арналған облыстық бюджетте аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiне облыстық бюджеттен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке 912483,0 мың теңге сомасында трансферттер қарастырылсын.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ШҚО мәслихатының 2009.04.17 N 13/153-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.07.14 N 14/179-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.10.16 № 15/202-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімдерімен.

13. Установить, что в процессе исполнения местных бюджетов на 2009 год не подлежат секвестру местные бюджетные программы согласно приложению 4.
14. Учесть, что в областном бюджете на 2009 год предусмотрены трансферты из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения) в сумме 1076707 тысяч тенге согласно приложению 5.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 14.07.2009 N 14/179-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 16.10.2009 N 15/202-IV (порядок введения в действие см. п. 2), от 21.11.2009 № 16/218-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
15. Предусмотреть в областном бюджете на 2009 год трансферты из областного бюджета бюджетам районов (городов областного значения) на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан в сумме 912483,0 тысяч тенге согласно приложению 6.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными решениями ВКО маслихата от 17.04.2009 N 13/153-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 14.07.2009 N 14/179-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 16.10.2009 N 15/202-IV (порядок введения в действие см. п. 2).

789938,6
018
Жаңадан енгізілетін білім беру нысандарын ұстауға аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
40061,0
026
Білім берудің мемлекеттік жүйесінде оқытудың жаңа технологияларын енгізуге аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
355630,9
048
Негізгі орта және жалпы орта бiлiм беретiн мемлекеттiк мекемелердегi физика, химия, биология кабинеттерiн оқу жабдығымен жарақтандыруға аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
160020,0
058
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиалық кабинеттерді құруға аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
178969,1
04
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру
2942358,1
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
183893,3
043
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандар даярлау
183893,3
261
Облыстың білім басқармасы
2758464,8
024
Техникалық және кәсіби білім беру ұйымдарында мамандар даярлау
2758464,8
05
Мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
957925,5
252
Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын iшкi icтер атқарушы органы
94564,0
007
Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
94564,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
30609,5
003
Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
13862,5
060
Даярлау және қайта даярлау
16747,0
261
Облыстың білім басқармасы
832752,0
010
Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау
77693,0
060
Мамандарды даярлау және қайта даярлау
755059,0
09
Бiлiм беру саласындағы өзге де қызметтер
5263043,1
261
Облыстың білім басқармасы
1867092,4
001
Білім басқармасының қызметін қамтамасыз ету
52715,9
004
Облыстық мемлекеттік білім беру мекемелерінде білім беру жүйесін ақпараттандыру
34621,0
005
Облыстық мемлекеттік білім беру мекемелері үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендер сатып алу және жеткізу
14989,5
007
Облыстық ауқымда мектеп олимпиадаларын, мектептен тыс іс-шаралар және конкурстар өткізу
66326,0
008
Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында білім беру нысандарын күрделі, ағымды жөндеу
291321,0
009
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында білім беру нысандарын күрделі, ағымды жөндеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1182427,0
011
Балалар мен жасөcпiрiмдердiң психикалық денсаулығын тексеру және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету

789938,6
018
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на содержание вновь вводимых объектов образования
40061,0
026
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на внедрение новых технологий государственной системы в сфере образования
355630,9
048
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях  основного среднего и общего среднего образования
160020,0
058
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования
178969,1
04
Техническое и профессиональное, послесреднее образование
2942358,1
253
Управление здравоохранения области
183893,3
043
Подготовка специалистов в организациях технического и профессионального, послесреднего образования
183893,3
261
Управление образования области
2758464,8
024
Подготовка специалистов в организациях технического и профессионального образования
2758464,8
05
Переподготовка и повышение квалификации специалистов
957925,5
252
Исполнительный орган внутренних дел, финансируемый из областного бюджета
94564,0
007
Повышение квалификации и переподготовка кадров
94564,0
253
Управление здравоохранения области
30609,5
003
Повышение квалификации и переподготовка кадров
13862,5
060
Подготовка и переподготовка кадров
16747,0
261
Управление образования области
832752,0
010
Повышение квалификации и переподготовка кадров
77693,0
060
Подготовка и переподготовка кадров
755059,0
09
Прочие услуги в области образования
5263043,1
261
Управление образования области
1867092,4
001
Обеспечение деятельности Управления образования
52715,9
004
Информатизация системы образования в областных государственных учреждениях образования
34621,0
005
Приобретение и доставка учебников, учебно- методических комплексов для областных государственных учреждений образования
14989,5
007
Проведение школьных олимпиад, внешкольных мероприятий и конкурсов областного масштаба
66326,0
008
Капитальный, текущий ремонт объектов образования в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров
291321,0
009
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на капитальный, текущий ремонт объектов образования в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров
1182427,0
011
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого- медико-педагогической консультативной помощи населению

2576248,0
008
Қазақстан Республикасында ЖҚТБ-ның алдын алу және күрес шараларын іске асыру
111447,0
013
Патологоанатомиялық ашып көруді жүргізу
65749,0
016
Азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерде емделуіне тегін немесе жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету
5343,0
018
Ақпараттық талдау орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
45683,6
028
Жаңадан енгізілген денсаулық сақтау нысандарын ұстау
346,0
271
Облыстың құрылыс басқармасы
3296652,0
038
Денсаулық сақтау объектілерін салу және қайта жаңғырту
3296652,0
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
4591628,0
01
Әлеуметтiк қамсыздандыру
2391525,7
256
Облыстың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламаларды үйлестіру басқармасы
1615584,2
002
Қарттар мен жалпы үлгідегі мүгедектерді әлеуметтік қамсыздандыру
1615584,2
261
Облыстың білім басқармасы
768552,1
015
Жетімдерді, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыру
768552,1
271
Облыстың құрылыс басқармасы
7389,4
039
Әлеуметтік қамсыздандыру нысандарын салу және қайта жаңғырту
7389,4
02
Әлеуметтік көмек
891165,4
256
Облыстың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламаларды үйлестіру басқармасы
891165,4
003
Мүгедектерді әлеуметтiк қолдау
166377,4
020
Күнкөріс деңгейінің өсуіне байланысты мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және 18 жасқа дейінгі балаларға ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы төлеуге аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
221469,0
027
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне әлеуметтік жұмыс орындары және жастар тәжірибесі бағдарламаларын кеңейтуге ағымдағы нысаналы трансферттер
503319,0
09
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де қызметтер
1308936,9
256
Облыстың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламаларды үйлестіру басқармасы
1308936,9
001
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламаларды үйлестіру басқармасының қызметін қамтамасыз ету
58188,9
005
Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында әлеуметтiк қамсыздандыру нысандарын күрделі, ағымды жөндеу
160550,0
006
Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында әлеуметтiк қамсыздандыру нысандарын күрделі, ағымды жөндеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
35805,0
018
Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен үкіметтік емес секторда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
64209,0
022
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде тамақтану нормасын ұлғайтуға аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер

2576248,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
111447,0
013
Проведение патологоанатомического вскрытия
65749,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
5343,0
018
Обеспечение деятельности информационно-аналитических центров
45683,6
028
Содержание вновь вводимых объектов здравоохранения
346,0
271
Управление строительства области
3296652,0
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
3296652,0
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
4591628,0
01
Социальное обеспечение
2391525,7
256
Управление координации занятости и социальных  программ области
1615584,2
002
Социальное обеспечение престарелых и инвалидов общего типа
1615584,2
261
Управление образования области
768552,1
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
768552,1
271
Управление строительства области
7389,4
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
7389,4
02
Социальная помощь
891165,4
256
Управление координации занятости и социальных  программ области
891165,4
003
Социальная поддержка инвалидов
166377,4
020
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на выплату государственной адресной социальной помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с ростом размера прожиточного минимума
221469,0
027
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на расширение программы социальных рабочих мест и молодежной практики
503319,0
09
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1308936,9
256
Управление координации занятости и социальных  программ области
1308936,9
001
Обеспечение деятельности Управления координации занятости и социальных  программ
58188,9
005
Капитальный, текущий ремонт объектов социального обеспечения в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров
160550,0
006
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на капитальный, текущий ремонт объектов социального обеспечения в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров
35805,0
018
Размещение государственного социального заказа  в неправительственном секторе за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета
64209,0
022
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на увеличение норм питания в медико-социальных учреждениях

34356,0
026
Медициналық-әлеуметтік мекемелерінде күндіз болу бөлімшелерінің желісін дамытуға аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
43345,0
113
Жергiлiктi бюджеттерден трансферттер
912483,0
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
8547407,3
01
Тұрғын үй шаруашылығы
1792000,0
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1792000,0
010
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) сатып алуға берілетін нысаналы даму трансферттері
594000,0
012
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға, жайластыруға және (немесе) сатып алуға берілетін нысаналы даму трансферттері
1198000,0
02
Коммуналдық шаруашылық
6755407,3
271
Облыстың құрылыс басқармасы
371300,0
045
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттер
371300,0
279
Облыстың энергетика және коммуналдық шаруашылық басқармасы
6384107,3
001
Облыстың энергетика және коммуналдық шаруашылық басқармасының қызметін қамтамасыз ету
69910,6
010
Сумен жабдықтау жүйесін дамытуға аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне дамуға нысаналы трансферттер
813755,0
015
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеуге және елді-мекендерді көркейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
4500321,0
016
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттер
665688,0
019
Өңірлік жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру аясында инженерлік коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеу және елді-мекендерді көркейту
191777,0
113
Жергiлiктi бюджеттерден трансферттер
142655,7
8
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк
3671866,8
01
Мәдениет саласындағы қызмет
845894,1
262
Облыстың мәдениет басқармасы
810937,1
001
Мәдениет басқармасының қызметін қамтамасыз ету
29047,3
003
Мәдени-бос уақыт жұмыстарын қолдау
94117,0
005
Тарихи-мәдени құндылықтарды сақтау және оларға қолжетімділікті қамтамасыз ету
367591,8
007
Театр және музыка өнерін қолдау
300181,0
113
Жергiлiктi бюджеттерден трансферттер
20000,0
271
Облыстың құрылыс басқармасы

34356,0
026
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на развитие сети отделений дневного пребывания в медико-социальных учреждениях
43345,0
113
Трансферты из местных бюджетов
912483,0
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
8547407,3
01
Жилищное хозяйство
1792000,0
271
Управление строительства области
1792000,0
010
Целевые трансферты на развитие бюджетам  районов (городов областного значения) на строительство и (или) приобретение жилья государственного коммунального жилищного фонда
594000,0
012
Целевые трансферты на развитие бюджетам  районов (городов областного значения) на развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно- коммуникационной инфраструктуры
1198000,0
02
Коммунальное хозяйство
6755407,3
271
Управление строительства области
371300,0
045
Целевые трансферты на развитие бюджетам районов (городов областного значения) на развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов в рамках реализации cтратегии региональной занятости и переподготовки кадров
371300,0
279
Управление энергетики и коммунального хозяйства области
6384107,3
001
Обеспечение деятельности Управления энергетики и коммунального хозяйства
69910,6
010
Целевые трансферты на развитие бюджетам  районов (городов областного значения) на развитие системы водоснабжения
813755,0
015
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на ремонт инженерно- коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов в рамках реализации cтратегии региональной занятости и переподготовки кадров
4500321,0
016
Целевые трансферты на развитие бюджетам районов (городов областного значения) на развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов в рамках реализации cтратегии региональной занятости и переподготовки кадров
665688,0
019
Ремонт инженерно- коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов в рамках реализации cтратегии региональной занятости и переподготовки кадров
191777,0
113
Трансферты из местных бюджетов
142655,7
8
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
3671866,8
01
Деятельность в области культуры
845894,1
262
Управление культуры области
810937,1
001
Обеспечение деятельности Управления культуры
29047,3
003
Поддержка культурно- досуговой работы
94117,0
005
Обеспечение сохранности историко-культурного наследия и доступа к ним
367591,8
007
Поддержка театрального и музыкального искусства
300181,0
113
Трансферты из местных бюджетов
20000,0
271
Управление строительства области

506625
соның ішінде инвестициялық жобалар бойынша:
Өскемен қаласындағы 16 тұрғын ауданының алаңнан тыс инженерлік желілері мен коммуникацияларын салу
Сыртқы электрмен қамту желілері
65700
Өскемен қаласының арынды кәріз коллекторын КНС-17-ден бастап Ертіс өзені арқылы өтетін дюкерлік өтпеге дейін (2 желі) қайта жаңарту
440925

506625
в том числе по инвестиционным проектам:
Строительство внеплощадочных инженерных
сетей и коммуникаций 16 жилого района
города Усть-Каменогорск
Внешние сети электроснабжения
65700
Реконструкция напорного канализационного коллектора от КНС-17 до дюкерного перехода через реку Иртыш (2-я нитка) города Усть-Каменогорск
440925