Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2009 жылғы 12 ақпандағы N 62 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 12 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5589 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 6 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.01.09 № 6 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Д.Е. Ерғожин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасына (Д.Е. Ерғожин) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті Төрағасына (Қ-К.Ж. Кәрбозов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 12 ақпандағы
N 62 бұйрығымен бекітілген
Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру ережелері 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру ережелері ( бұдан әрі - Ереже) «Трансферттік баға белгілеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6 және 7-баптарына сәйкес әзірленген және мәмілеге қатысушының мәміле мониторингі бойынша есептілік нысандарын толтыруы және оларды уәкілетті органдарға тапсыру тәртібін, сондай-ақ мәмілеге қатысушылардың, оның ішінде мәміле мониторингіне жатпайтын тауарлармен мәмілені жүзеге асыратындардың мәміле мониторингі бойынша құжаттама жүргізуі тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Мәмілелер мониторингі уәкілетті органдармен мәмілеге қатысушылар қолданатын бағаларға бақылау жүргізу жолымен және Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Кодексінің (Салық кодексі) 623-бабына сәйкес мониторингке жататын салық төлеушілерден Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 наурыздағы № 293 қаулысымен бекітілген халықаралық іскерлік операциялары мәмілелер мониторингіне жататын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) тізбесіне сәйкес.

Об утверждении Правил осуществления мониторинга сделок
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2009 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2009 года № 5589. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 6
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.01.2012 № 6.
В соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга сделок.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожина Д.Е.) и Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Карбузов К-К. Ж.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2009 года № 62
Правила осуществления мониторинга сделок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга сделок (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 6 и 7 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" (далее - Закон), и определяют порядок заполнения участником сделки форм отчетности по мониторингу сделок и их представления в уполномоченные органы, а также порядок ведения документации по мониторингу сделок участниками сделок, в том числе осуществляющими сделки с товарами, которые не подлежат мониторингу сделок.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Мониторинг сделок осуществляется путем наблюдения уполномоченными органами за ценами, применяемыми участниками сделок и сбора от налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии со статьей 623 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), информации по международным деловым операциям, согласно перечню товаров (работ, услуг), международные деловые операции по которым подлежат мониторингу сделок, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2009 года № 293.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) эксперты» және «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша толтырылған есептілік нысандары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне (бұдан әрі - Салық комитеті) осы Ереженің 13-тармағында көрсетілген мерзімге сәйкес қағаз тасығышта растай отырып, электронды түрде Excel пішінінде тапсырылады.
Мәмілеге қатысушылар қағаз тасығышта тапсыратын «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты» және «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілікке басшы және бас бухгалтер қол қояды, сондай-ақ мөрмен куәландырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік тиісті бағдарламалық қамтамасыз ету енгізілгеннен кейін мәмілеге қатысушы деректерді беру жүйесі арқылы ұсынылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
5. Салық комитеті бағдарламалық қамтамасыз етуді енгізу сәтінен бастап бес күнтізбелік күн ішінде мәмілеге қатысушыларды мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті тапсыруға қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуді енгізу туралы тиісті ақпаратты www.salyk.kz порталында жариялайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Деректер қоры осы Ережеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты» және «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары бойынша жасалатын мәмілелер мониторингі бойынша есептіліктің негізінде қалыптастырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
7. Мәмілелер мониторингі бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету есептілігінің нысандарын толтыру мәмілеге қатысушылардың есептілігінің толтырылған нысандарын бір тұтас стандартта жазылған, бір тектес файлдарға келтіру қызметін орындайды.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Заполненные формы отчетности по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" и "Импорт товаров (работ, услуг)" предоставляются в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Налоговый комитет) в электронном виде в формате Excel с подтверждением на бумажном носителе в соответствии со сроком, указанным в пункте 13 настоящих Правил.
Формы отчетности по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" и "Импорт товаров (работ, услуг)", представляемые участниками сделок на бумажном носителе, подписываются руководителем и главным бухгалтером, а также заверяются печатью.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
4. После внедрения соответствующего программного обеспечения отчетность по мониторингу сделок участниками сделок представляется через систему передачи данных.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. Налоговый комитет в течение пяти календарных дней с момента внедрения программного обеспечения опубликовывает на портале www.salyk.kz соответствующую информацию о внедрении программного обеспечения, необходимого для представления отчетности по мониторингу сделок участниками сделок.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
6. База данных формируется на основе отчетности по мониторингу сделок, составляемой по формам отчетности по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" и "Импорт товаров (работ, услуг)" согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7. Программное обеспечение по заполнению форм отчетности по мониторингу сделок выполняет функцию приведения заполненных форм отчетности участников сделки в однотипные файлы, записанные в едином стандарте.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
8. Деректерді берудің электрондық жүйесі, деректер қорына дейін белгіленген стандарттағы файлдар түрінде мәмілелер мониторингі бойынша есептіліктің толтырылған нысандарын жеткізу әдісін білдіреді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
9. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті нысандары мен оларды толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету Салық комитетінің www.salyk.kz порталында орналастырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
10. Егер мәмілелер мониторингі бойынша есептіліктің нысандарын тапсыру мерзімінің соңғы күні жұмыс емес күнге келіп түссе, тапсыру мерзімі келесі жұмыс күні болып табылады.
11. Осы Ереженің 2-тармағында айқындалған мәмілеге қатысушыларда есепті кезеңде халықаралық іскерлік операциялары болмаған кезде «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты» және «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша мұндай мәмілеге қатысушылар есептілік нысандарын тиісті бағандары толтырмай Салық комитетіне тапсырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Уәкілетті органдардың мәмілелер мониторингін
жүзеге асыру тәртібі
12. Салық қызметінің органдары Заңның 6-бабына сәйкес тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша халықаралық іскерлік операциялардың мәмілелер мониторингін жүзеге асырады.
13. Халықаралық іскерлік операциялары мәмілелер мониторингіне жататын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша мәмілеге қатысушылар мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті Салық комитетіне есептіден кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей осы Ереженің 3-тарауында айқындалған тәртіп пен нысандарға сәйкес тапсырады. Есепті кезең күнтізбелік жыл болып табылады.
Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін тапсыру мерзімі ұзартылған жағдайда мәміле мониторингі бойынша есептілікті тапсыру мерзімі аталған корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін тапсыру мерзіміне дейін созылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
8. Электронная система передачи данных представляет собой способ доставки заполненных форм отчетности по мониторингу сделок в виде файлов установленного стандарта до базы данных.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
9. Формы отчетности по мониторингу сделок и программное обеспечение по их заполнению размещаются на портале Налогового комитета www.salyk.kz.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. В случае если последний день срока предоставления форм отчетности по мониторингу сделок приходится на нерабочий день, сроком предоставления является следующий рабочий день.
11. При отсутствии в отчетном периоде международных деловых операций у участников сделок, определенных в пункте 2 настоящих Правил, формы отчетности по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" и "Импорт товаров (работ, услуг)" такими участниками сделок предоставляются в Налоговый комитет без заполнения соответствующих граф.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Порядок осуществления мониторинга сделок
уполномоченными органами
12. Органы налоговой службы осуществляют мониторинг сделок международных деловых операций по товарам (работам, услугам) в соответствии со статьей 6 Закона.
13. Участники сделок по товарам (работам, услугам), международные деловые операции по которым подлежат мониторингу сделок, предоставляют отчетность по мониторингу сделок в Налоговый комитет не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, в соответствии с порядком и формами, определенными главой 3 настоящих Правил. Отчетным периодом является календарный год.
В случае продления срока предоставления налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу срок предоставления отчетности по мониторингу сделок продлевается до срока предоставления указанной налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

14. Салық комитеті қажет болған жағдайда мәмілеге қатысушыдан мәмілелер мониторингі бойынша тапсырылған есептілік нысандары бойынша шифрын шешуге (куәландыратын құжаттарға) сауал салады.
15. Мәмілеге қатысушы Салық комитетіне шифрын шешуді (растайтын құжаттарды) сұрау салуды алған сәттен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде тапсырады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
16. <*>
Ескерту. 16-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
17. Мәмілелер мониторингі нәтижесінде мәміле бағасының нарық бағасынан ауытқуы анықталған жағдайда уәкілетті органдар мәмілеге қатысушыға қолданылатын бағаны растайтын ақпарат тапсыру үшін мәміле бағасының нарық бағасынан ауытқуының бары туралы және (немесе) салық салу объектілеріне, сондай-ақ салық салуға байланысты объектілерге өзі дербес түзету жасауы туралы хат жібереді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
18. Мәмілеге қатысушылар мәмілелер мониторингі бойынша тапсырған есептілікке түзетулерді мәмілелер мониторингі бойынша есептілікті тапсырудың белгілеген мерзімі күнінен алты ай ішінде енгізуге құқы бар.
3. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын толтырудың тәртібі.
Ескерту. 3-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
19. «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты мәмілелер мониторингі бойынша есептілік» нысаны төлеу уақытына қарамастан, экспортқа өткізумен байланысты тауарды тиелуіне, жұмыстарды орындалуына, қызметтерді көрсетілуіне қарай толтырылады.
«N» 1-бағанда рет бойынша нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
«СТН» 2-бағанда жөнелтуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған есептілік 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін тапсырылған кезде міндетті түрде толтыруға жатады.
«ЖСН (БСН)» 2-1-бағанда жөнелтуші салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі. Баған есептілік 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап тапсырылған кезде міндетті түрде толтыруға жатады.
«Жіберушінің (экспорттаушының) атауы» 3-бағанда заңды тұлғаның (жөнелтушінің) толық атауы оны ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын нұсқаумен көрсетіледі.
«Салық кезеңі» 4-бағанда мәмілелер мониторингі бойынша есептілік тапсырылатын кезеңде көрсетіледі.

14. При необходимости Налоговый комитет запрашивает у участника сделки расшифровку (подтверждающие документы) по представленным формам отчетности по мониторингу сделок.
15. Участник сделки представляет в Налоговый комитет расшифровку (подтверждающие документы) в течение тридцати календарных дней с момента получения запроса.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
17. По результатам мониторинга сделок в случае установления отклонения цены сделки от рыночной цены уполномоченные органы направляют участнику сделки письмо о наличии отклонения цены сделки от рыночной цены для предоставления информации, подтверждающей применяемую цену и (или) самостоятельную корректировку объектов налогообложения, а также объектов, связанных с налогообложением.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
18. Участники сделок вносят корректировки в представленные формы отчетности по мониторингу сделок до начала проведения проверки по вопросам трансфертного ценообразования.
3. Порядок заполнения форм отчетности по мониторингу сделок
Сноска. Наименование главы в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
19. Отчетность по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам заполняется по мере отгрузки товара, выполнения работ, предоставления услуг, связанных с реализацией на экспорт независимо от времени оплаты.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна превышать нумерацию по порядку.
В графе 2 "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика-отправителя. Графа подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности до 1 января 2012 года.
В графе 2-1 "ИИН (БИН)" указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика – отправителя. Графа подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности с 1 января 2012 года.
В графе 3 "Наименование отправителя (экспортера)" указывается полное наименование юридического лица (отправителя) с указанием его организационно-правовой формы.
В графе 4 "Налоговый период" указывается период, за который сдается отчетность по мониторингу сделок.

«Тауарларға декларацияның (Өтініштің) күні» және «Тауарларға декларацияның (Өтініштің) № 5 және 6-бағандарында тауарларға декларацияның күні мен нөмірі немесе Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің (бұдан әрі - Өтініш) күні мен нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің күні мен нөмірі кеден одағына мүше мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасасқан жағдайда көрсетіледі.
«КО СЭҚ ТН коды» 7-бағанда кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының коды көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) атауы» 8-бағанда экспортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтер көрсетулердің) атауы көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапалық сипаттары» 9-бағанда осындай шарттардың бар болған жағдайында тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапасы көрсетіледі.
Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапасы тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапа сертификатында көрсетілген қасиеттерінің, сипаттамасының жиынтығы және олардың мақсаттылығына сәйкес нақтылы қажеттіктерді қанағаттандыруға оларды жарамдылығына негізделгенін білдіреді. Қасиеті - тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) құру, бағалау, сақтау және тұтыну (пайдалану) кезінде көрсетілетін объективті ерекшелігі. Сапа көрсеткіші - тауар (жұмыс, қызмет көрсету) қасиеттерінің сандық және сапалық көрсетілімі. Сапа көрсеткіші физикалық немесе физикалық емес шамалар болып табылады. Физикалық шамалар (ұзындық, салмақ, тығыздық және тағы басқалар) санмен және сапамен өлшене алады. Көрсеткіштің атауы тауарының сапалық сипаттамасын көрсете алады (мысалы, шырындағы қантты салмақтық үлесі, мақта жібінің ұзындығы). Жеке көрсеткіштер - тауардың қарапайым қасиеттерін білдіруге арналған көрсеткіштер. Оларға түсі, қалпы, тұтастығы, қышқылдығы және тағы басқалар жатады. «Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) нарығындағы беделі» 10-бағанда іскер әлеміндегі ұйымның беделі мен кемшіліктері туралы тұрақты көзқарастан тұратын нарықтағы беделі туралы ақпарат көрсетіледі. Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) нарығындағы бедел туралы ақпарат тауар (жұмыс, қызмет) сапасы, қаржы жағдайының тұрақтылығы, нарық үлесі, компания туралы ақпаратқа қол жетімділігі, оның ашықтығы және танымалдығы секілді көрсеткіштерден және тағы басқалардан қалыптасады.
«Тауарды жіберген елі» 11-бағанда тауар экспортталатын, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін ел көрсетіледі.
«Тасымалдау түрі» 12-бағанда тауар экспорттау үшін пайдаланылатын көлік түрлері (теміржол, әуе және басқа) көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) шығарушы ел» 13-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауар (жұмыс, қызмет) өндірілген ел көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) өндіруші» 14-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші көрсетіледі.
«Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) бар болуы» 15-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарлық таңбасы (сауда маркасы, бренді) көрсетіледі.

В графах 5 и 6 "Дата декларации на товары (Заявления)" и "№ декларации на товары (Заявления)" указываются дата и номер декларации на товары или дата и номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее - Заявление). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности с государствами-членами таможенного союза.
В графе 7 "Код ТН ВЭД ТС" указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза.
В графе 8 "Наименование товара (работы, услуги)" отражается наименование экспортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 9 "Качественные характеристики товара (работы, услуги)" указываются качество товара (работы, услуги) в случае наличия такого условия.
Качество товара (работы, услуги) представляет собой совокупность свойств, характеристик, указанных в сертификате качества (соответствия) товара (работы, услуги) и, обуславливающих их пригодность удовлетворять определенные потребности в соответствии с их назначением. Свойство - объективная особенность товара (работы, услуги), проявляющаяся при ее создании, оценке, хранении и потреблении (эксплуатации). Показатель качества - количественное и качественное выражение свойств товара (работы, услуги). Показатели качества являются физическими или нефизическими величинами. Физические величины (длина, масса, плотность и другие) могут измеряться количественно и качественно. Наименование показателя служит качественной характеристикой товара (например, массовая доля сахара в соке, длина хлопкового волокна). Единичные показатели - показатели, предназначенные для выражения простых свойств товара. К ним относятся цвет, форма, целостность, кислотность и другие.
В графе 10 "Репутация на рынке товаров (работ, услуг)" указывается информация о репутации на рынке, представляющей собой устойчивое мнение о достоинствах и недостатках организации в деловом мире (в определенном сегменте рынка). Информация о репутации на рынке товаров (работ, услуг) складывается из таких показателей, как качество товара (работы, услуги), устойчивость финансового положения, доля рынка, доступность информации о компании, ее публичность и известность, и другие.
В графе 11 "Страна отправления товара" указывается страна, из которой экспортируется товар, выполняются работы, оказываются услуги.
В графе 12 "Вид транспортировки" указываются виды транспортов (железнодорожный, воздушный и другие), используемых для экспорта товара.
В графе 13 "Страна происхождения товара (работы, услуги)" указывается страна, в которой произведен товар (работа, услуга), в случае наличия таких данных.
В графе 14 "Производитель товара (работы, услуги)" указывается производитель товара (работы, услуги) в случае наличия таких данных.
В графе 15 "Наличие товарного знака (торговой марки, бренда)" указывается наличие товарного знака (торговой марки, бренда) в случае наличия таких данных.

«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу шарттары» 16-бағанда Инкотермс 2000 сәйкес тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу шарттары көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) тиеп жөнелту күні мен орны» 17 және 18-бағандарда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) тиеу күні мен орны көрсетіледі.
«Тауар (жұмыс, қызмет көрсету) бағытталған ел» 19-бағанда тауар (жұмыс, қызмет көрсету) қабылдалған ел көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу орны» 20-бағанда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу орны көрсетіледі.
«Сатып алушының атауы» және «Сатып алушының заңды мекен-жайы» 21 және 22-бағандарда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) алушы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы және сатып алушының заңды мекен-жайы көрсетіледі.
«Сатып алушының тіркелген елі» 23-бағанда сатып алушының тіркелген елі көрсетіледі.
«Сауда жасаушы ел» 24-бағанда Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 «Кеден декларацияларын толтыру үшін қолданылатын классификаторлар туралы» шешімімен бекітілген Әлем елдерінің сыныптаушысына сәйкес тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы елдің сандық коды қойылады.
Сауда жасаушы ел деп сол елде тіркелген немесе тұрақты жасайтын тұлғамен мәмілеге қатысушы келісім-шарт (шарт) жасаған, оған сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін ел ұғылады.
«Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланыстары туралы ақпарат» 25-бағанда ондай деректер болған жағдайда Тараптардың (сатушы мен сатып алушыны) өзара байланыстары туралы ақпарат көрсетіледі.
«Келісім-шарттың (шарттың) күні және N» 26 және 27-бағандарда келісім-шарттың (шарттың) күні және нөмірі көрсетіледі.
«Шот-фактураның күні және N» 28-бағанда шот-фактураның күні және нөмірі көрсетіледі.
«Тауардың өлшем бірлігі» 29-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текшеметр, литр, кВТ және баска да Қазақстан Республикасында қолданылатын өлшем бірліктер) көрсетіледі»;
«Тауарды өткізу көлемі» 30-бағанда 29-бағанда көрсетілген өлшем бірліктерде нақты жүргізілген тауар экспортының көлемі көрсетіледі.
«Құн (келісім-шарттың валютасында)» 31-бағанда келісім-шарттың валютасында құны көрсетіледі.
«Мәміле бағасы (келісім-шарттың валютасында)» 32-бағанда келісім-шарттың валютасында мәміле бағасы көрсетіледі.
«Келісім-шарт валютасы» 33-бағанда келісім-шарт бойынша экспортталатын тауар (жұмыс, қызмет көрсету) төлемі жүзеге асырылған валютасы көрсетіледі.
«Теңге бағамы» 34-бағанда кедендік ресімдеуге Тауарға декларацияны қабылдау күніне келісім-шарт валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі.
«Трансферттік баға белгілеу әдістемесі» 35-бағанда осы бағаның қарқынының деңгейін дәлелдейтін мәміле бағаларын айқындау кағидаттарының жиынтығы көрсетіледі.
«Мәмілені бағасын анықтауға ықпал ететін факторлар» 36-бағанда мәміленің бағасын анықтауға ықпал ететін факторлар көрсетіледі.

В графе 16 "Условия поставки товара" (работы, услуги)" указываются условия поставки товара (работы, услуги) согласно Инкотермс 2000.
В графах 17 и 18 "Дата и место отгрузки товара (работы, услуги)" указывается дата и место отгрузки товара (работы, услуги).
В графе 19 "Страна назначения товара (работы, услуги)" указывается страна назначения товара (работы, услуги).
В графе 20 "Пункт доставки товара (работы, услуги)" указывается пункт доставки товара (работы, услуги).
В графах 21 и 22 "Наименование покупателя" и "Юридический адрес покупателя" указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица-получателя товара (работы, услуги) и юридический адрес покупателя.
В графе 23 "Страна регистрации покупателя" указывается страна регистрации покупателя.
В графе 24 "Торгующая страна" проставляется цифровой код торгующей страны товара (работы, услуги) в соответствии с Классификатором стран мира, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
Под торгующей страной понимается страна, где зарегистрировано или постоянно проживает лицо, с которым участник сделки заключил контракт (договор), в соответствии с которым товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан.
В графе 25 "Информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя)" указывается информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя) в случае наличия таких данных.
В графах 26 и 27 "Дата и № контракта (договора)" указываются дата и номер контракта (договора).
В графе 28 "Дата и № счета-фактуры" указываются дата и № счета-фактуры.
В графе 29 "Единица измерения товара" указываются единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВТ и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан).
В графе 30 "Объем реализации товара" указывается объем фактически произведенного экспорта товара в единицах измерения, указанных в графе 29.
В графе 31 "Стоимость (в валюте контракта (договора))" указывается стоимость в валюте контракта (договора).
В графе 32 "Цена сделки (в валюте контракта (договора))" указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 33 "Валюта контракта (договора)" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата экспортируемого товара (работы, услуги) по контракту (договору).
В графе 34 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату принятия декларации на товары к таможенному оформлению.
В графе 35 "Методология трансфертного ценообразования" указывается, совокупность принципов установления цены сделки, обосновывающих уровень динамики этой цены.
В графе 36 "Факторы, влияющие на установление цены сделки" указываются факторы, оказывающие влияние на установление цены сделки.

«Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс» 37-бағанда Заңның 12-бабымен айқындалған және нарықтық бағасын айқындау үшін мәмілеге қатысушы қолданатын әдістердің бірі көрсетіледі.
«Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзі» 38-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасын айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзі көрсетіледі.
«Дифференциал» 39-бағанда құжатты түрде немесе Заңның 18-бабымен көзделген ақпарат көздерімен расталған мәліметтер көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы» 40-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы көрсетіледі.
«Мәмілеге қатысушының (экспорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарықтың шарттары» 41-бағанда тауарларды өндіру және (немесе) өткізу, жұмыстарды орындау немесе қызмет көрсету, оның ішінде коммерциялық делдалдық, сауда-саттық, инновациялық, консультациялық қызмет бойынша мәмілеге қатысушының қызметінің сипаттамасы көрсетіледі.
«Бизнестің стратегиясы» 42-бағанда өнімді өндіру, жұмыстарды орындау, қызмет көрсетуге бар әлеуетін пайдалануының процестерінен тұратын, мәмілеге қатысушы бизнесінің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі; ол фирманың мақсаттары, саясаты мен алға қойылған мақсаттарын іске асырудың жоспарларын қамтиды, экономикалық және сыртқы экономикалық жетістігінің табиғатын, сондай-ақ компанияның негізгі қызметіне жұмылдырған бизнестің саласын айқындайды.
«Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат» 43-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше қолданылатын бағалар бойынша дәлел келтіру мақсатында көрсетуге қажет ақпарат көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат» 44-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше нарық бағасынан тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының ауытқуына ықпал ететін ақпарат көрсетіледі.
«Экспорттық нарықтардағы тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) бағалар болжамы» бағанда 45-бағанда мәмілеге қатысушы экспорттайтын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бағасының болжамы көрсетіледі.
«Іскерлік операцияларды жүргізудің стратегиясы» 46-бағанда іскерлік операцияларды жүргізудің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі.
«Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік» 47-бағанда ұйымның қаржы жағдайы, оның қызметінің қаржы нәтижелері және оның қаржы жағдайының өзгерістері туралы бірегей дерек жүйесінен тұратын ақпарат көрсетіледі.
«Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау» 48-бағанда компанияның қызмет саласы, операцияға қатысатын компаниялар арасында міндеттер, тәуекелдер мен активтер қалай таратылғанын айқындау үшін оның міндеттері, тәуекелдері мен міндеттері туралы мәліметтер көрсетіледі.

В графе 37 "Метод, применяемый для определения рыночной цены" указывается один из методов, определенных статьей 12 Закона и применяемых участником сделки для определения рыночной цены.
В графе 38 "Источник информации, указывается источник информации, применяемый для определения рыночной цены товара (работы, услуги).
В графе 39 "Дифференциал" указываются сведения, подтвержденные документально или источниками информации, предусмотренными статьей 18 Закона".
В графе 40 "Рыночная цена товара (работы, услуги)" указывается рыночная цена товара (работы, услуги).
В графе 41 "Описание предпринимательской деятельности участника сделки (экспортера), отрасли деятельности и условий рынка" указывается описание деятельности участника сделки по производству и (или) реализации товаров, выполнению работ или оказанию услуг, в том числе коммерческое посредничество, торгово-закупочная, инновационная, консультационная деятельность, операции с ценными бумагами.
В графе 42 "Стратегия бизнеса" указываются сведения, относящиеся к стратегии бизнеса участника сделки, представляющей собой процессы использования имеющегося потенциала для производства продукции, выполнения работ, оказания услуг; включает в себя цели фирмы, политику и планы реализации поставленных целей, определяет сферу бизнеса, в которой сосредоточена основная деятельность компании, а также природу экономических и внешнеэкономических достижений.
В графе 43 "Другая информация, обосновывающая правильность применения цены сделки товара (работы, услуги)" указывается информация, которую, по мнению участника сделки необходимо отразить в целях предоставления обоснования по применяемым ценам.
В графе 44 "Другая информация, влияющая на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены" указывается информация, которая, по мнению участника сделки, оказывает влияние на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены.
В графе 45 "Прогноз цен на товары (работы, услуги) на экспортных рынках" указывается прогноз цен на экспортируемые товары (работы, услуги) участником сделки.
В графе 46 "Стратегия ведения деловых операций" указываются сведения, относящиеся к стратегии ведения деловых операций.
В графе 47 "Отчеты по международным стандартам бухгалтерского учета, в том числе финансовая отчетность" указывается информация, представляющая единую систему данных о финансовом положении организации, финансовых результатах ее деятельности и изменениях в ее финансовом положении.
В графе 48 "Функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов" указываются сведения о сфере деятельности компании, ее обязанностей, рисков и активов, для того, чтобы определить как обязанности, риски и активы распределены между компаниями, которые участвуют в операции.

«Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы» нысанының 49-бағанында маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақысы көрсетіледі. 9, 10, 13-15, 35, 36, 41-49-бағандарында көрсетілген ақпарат осындай шарттар мен деректер болған жағдайда «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты» нысанына қосымша түрінде қағаз тасығышта растала отырып, электронды түрде тапсырылады.
Мәмілеге қатысушы қағаз тасығышта табыс ететін ақпаратқа басшы және бас бухгалтер қол қояды, сондай-ақ мөрмен куәландырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
20. «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік» нысаны төлеу уақытына қарамастан, импортқа байланысты тауарды алуына, жұмыстарды орындалуына, қызметтерді көрсетілуіне қарай толтырылады.
«N» 1-бағанда рет бойынша нөмірі көрсетіледі. Одан кейінгі ақпарат рет бойынша нөмірлеуді үзбеуі тиіс.
«СТН» 2-бағанда алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған есептілік 2012 жылдың 1 қаңтарына дейін тапсырылған кезде міндетті түрде толтыруға жатады.
«ЖСН (БСН)» 2-1-бағанда алушы салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі. Баған есептілік 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап тапсырылған кезде міндетті түрде толтыруға жатады.
«Сатып алушының (импорттаушының) атауы» 3-бағанда заңды тұлғаның (импорттаушының) толық атауы оны ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын нұсқаумен көрсетіледі.
«Салық кезеңі» 4-бағанда мәмілелер мониторингі бойынша есептілік тапсырылатын кезде көрсетіледі.
«Тауарларға декларацияның (Өтініштің) күні» және «Тауарларға декларацияның (Өтініштің) № 5 және 6-бағандарында тауарларға декларацияның күні мен нөмірі немесе Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің (бұдан әрі - Өтініш) күні мен нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте Өтініштің күні мен нөмірі кеден одағына мүше мемлекеттермен сыртқы экономикалық қызмет жасасқан жағдайда көрсетіледі.
«КО СЭҚ ТН коды» 7-бағанда кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасының коды көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) атауы» 8-бағанда импортталатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтер көрсетулердің) атауы көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапалық сипаттары» 9-бағанда осындай шарттардың бар болған жағдайында тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапасы көрсетіледі.
Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапасы тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапа сертификатында көрсетілген қасиеттерінің, сипаттамасының жиынтығы және олардың мақсаттылығына сәйкес нақтылы қажеттіктерді қанағаттандыруға оларды жарамдылығына негізделгенін білдіреді. Қасиеті - тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) құру, бағалау, сақтау және тұтыну (пайдалану) кезінде көрсетілетін объективті ерекшелігі. Сапа көрсеткіші - тауар (жұмыс, қызмет көрсету) қасиеттерінің сандық және сапалық көрсетілімі. Сапа көрсеткіші физикалық немесе физикалық емес шамалар болып табылады. Физикалық шамалар (ұзындық, салмақ, тығыздық және тағы басқалар) санмен және сапамен өлшене алады. Көрсеткіштің атауы тауарының сапалық сипаттамасын көрсете алады (мысалы, шырындағы қантты салмақтық үлесі, мақта жібінің ұзындығы). Жеке көрсеткіштер - тауардың қарапайым қасиеттерін білдіруге арналған көрсеткіштер. Оларға түсі, қалпы, тұтастығы, қышқылдығы және тағы басқалар жатады.
«Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) нарығындағы беделі» 10-бағанда іскер әлеміндегі ұйымның беделі мен кемшіліктері туралы тұрақты көзқарастан тұратын нарықтағы беделі туралы ақпарат көрсетіледі. Тауарлардың (жұмыстар, қызметтер) нарығындағы бедел туралы ақпарат тауар (жұмыс, қызмет) сапасы, қаржы жағдайының тұрақтылығы, нарық үлесі, компания туралы ақпаратқа қол жетімділігі, оның ашықтығы және танымалдығы секілді көрсеткіштерден және тағы басқалардан қалыптасады.
«Тауарды жіберген елі» 11-бағанда тауар импортталатын, жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін ел көрсетіледі.
«Тасымалдау түрі» 12-бағанда тауар импорттау үшін пайдаланылатын көлік түрлері (теміржол, әуе және басқа) көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) шығарушы ел» 13-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауар (жұмыс, қызмет) өндірілген ел көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) өндіруші» 14-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарды (жұмысты, қызметті) өндіруші көрсетіледі.
«Тауарлық таңбасының (сауда маркасының, брендінің) бар болуы» 15-бағанда ондай деректер болған жағдайда, тауарлық таңбасы (сауда маркасы, бренді) көрсетіледі.

В графе 49 "Маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций" указывается маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций. Информация, указанная в графах 9, 10, 13-15, 35, 36, 41-49, представляется в электронном виде с подтверждением на бумажном носителе в виде приложения к отчетности по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)" в случае наличия таких условий и данных.
Информация, указанная в графах 10, 35, 36, 41-49, предоставляется в электронном виде с подтверждением на бумажных носителях в виде приложения к настоящей форме отчетности в случае наличия таких условий и данных.
Информация, предоставляемая участником сделки на бумажном носителе, подписывается руководителем и главным бухгалтером, а также заверяется печатью.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
20. Отчетность по мониторингу сделок "Импорт товаров (работ, услуг)" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам" заполняется по мере приобретения товара, выполнения работ, предоставления услуг, связанных с импортом товаров (работ, услуг) независимо от времени оплаты.
В графе 1 "№" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна превышать нумерацию по порядку.
В графе 2 "РНН" указывается регистрационный номер налогоплательщика-получателя. Графа подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности до 1 января 2012 года.
В графе 2-1 "ИИН (БИН)" указывается индивидуальный идентификационный номер (бизнес идентификационный номер) налогоплательщика–получателя. Графа подлежит обязательному заполнению при представлении отчетности с 1 января 2012 года.
В графе 3 "Наименование покупателя (импортера)" указывается полное наименование юридического лица (импортера) с указанием его организационно-правовой формы.
В графе 4 "Налоговый период" указывается период, за который сдается отчетность по мониторингу сделок.
В графах 5 и 6 "Дата декларации на товары (Заявления)" и "№ декларации на товары (Заявления)" указываются дата и номер декларации на товары или дата и номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление). При этом дата и номер Заявления указываются в случаях внешнеэкономической деятельности со странами государств-членов таможенного союза.
В графе 7 "Код ТН ВЭД ТС" указывается код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза.
В графе 8 "Наименование товара (работы, услуги)" отражается наименование импортируемых товаров (работ, услуг).
В графе 9 "Качественные характеристики товара (работы, услуги)" указываются качество товара (работы, услуги) в случае наличия такого условия.
Качество товара (работы, услуги) представляет собой совокупность свойств, характеристик, указанных в сертификате качества (соответствия) товара (работы, услуги) и, обуславливающих их пригодность удовлетворять определенные потребности в соответствии с их назначением. Свойство - объективная особенность товара (работы, услуги), проявляющаяся при ее создании, оценке, хранении и потреблении (эксплуатации). Показатель качества - количественное и качественное выражение свойств товара (работы, услуги). Показатели качества являются физическими или нефизическими величинами. Физические величины (длина, масса, плотность) могут измеряться количественно и качественно. Наименование показателя служит качественной характеристикой товара (например, массовая доля сахара в соке, длина хлопкового волокна). Единичные показатели - показатели, предназначенные для выражения простых свойств товара. К ним относятся цвет, форма, целостность, кислотность и другие.
В графе 10 "Репутация на рынке товаров (работ, услуг)" указывается информация о репутации на рынке, представляющей собой устойчивое мнение о достоинствах и недостатках организации в деловом мире (в определенном сегменте рынка). Информация о репутации на рынке товаров (работ, услуг) складывается из таких показателей, как качество товара (работы, услуги), устойчивость финансового положения, доля рынка, доступность информации о компании, ее публичность и известность, и другие.
В графе 11 "Страна отправления товара" указывается страна, из которой импортируется товар, выполняются работы, оказываются услуги.
В графе 12 "Вид транспортировки" указываются виды транспортов (железнодорожный, воздушный и другие), используемых для импорта товара.
В графе 13 "Страна происхождения товара (работы, услуги)" указывается страна, в которой произведен товар (работа, услуга) в случае наличия таких данных.
В графе 14 "Производитель товара (работы, услуги)" указывается производитель товара (работы, услуги) в случае наличия таких данных.
В графе 15 "Наличие товарного знака (торговой марки, бренда)" указывается наличие товарного знака (торговой марки, бренда) в случае наличия таких данных.

«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу шарттары» 16-бағанда Инкотермс 2000 сәйкес тауарды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізу шарттары көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) тиеп жөнелту күні мен орны» 17 және 18-бағандарда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) тиеу күні мен орны көрсетіледі.
«Тауар (жұмыс, қызмет көрсету) жөнелткен ел» 19-бағанда тауар (жұмыс, қызмет көрсету) жөнелткен ел көрсетіледі.
«Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу орны» 20-бағанда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу орны көрсетіледі.
«Жіберушінің атауы» және «Жіберушінің заңды мекен-жайы» 21 және 22-бағандарда тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жіберуші жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы және жіберушінің заңды мекен-жайы көрсетіледі.
«Жіберушінің тіркелген елі» 23-бағанда жіберушінің тіркелген елі көрсетіледі.
«Сауда жасаушы ел» 24-бағанда Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 «Кеден декларацияларын толтыру үшін қолданылатын классификаторлар туралы» шешімімен бекітілген Әлем елдерінің сыныптаушысына сәйкес тауарды (жұмысты, қызметті) сатушы елдің сандық коды қойылады.
Сауда жасаушы ел деп сол елде тіркелген немесе тұрақты жасайтын тұлғамен мәмілеге қатысушы келісім-шарт (шарт) жасаған, оған сәйкес Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін ел ұғылады.
«Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланыстары туралы ақпарат» 25-бағанда ондай деректер болған жағдайда Тараптардың (сатушы мен сатып алушыны) өзара байланыстары туралы ақпарат көрсетіледі.
«Келісім-шарттың (шарттың) күні және N 26 және 27-бағандарда келісім-шарттың (шарттың) күні және нөмірі көрсетіледі.
«Шот-фактураның күні және N 28-бағанда шот-фактураның күні және нөмірі көрсетіледі.
«Тауардың өлшем бірлігі» 29-бағанда тауардың өлшем бірлігі (дана, килограмм, тонна, метр, текшеметр, литр, кВТ және баска да Қазақстан Республикасында қолданылатын өлшем бірліктер) көрсетіледі»;
«Тауарды өткізу көлемі» 30-бағанда 29-бағанда көрсетілген өлшем бірліктерде нақты жүргізілген тауар импортының көлемі көрсетіледі.
«Құн (келісім-шарттың валютасында)» 31-бағанда келісім-шарттың валютасында күны көрсетіледі.
«Мәміле бағасы (сатып алу) (келісім-шарттың валютасында)» 32-бағанда келісім-шарттың валютасында мәміле бағасы көрсетіледі.
«Келісім-шарт валютасы» 33-бағанда келісім-шарт бойынша импортталатын тауар (жұмыс, қызмет көрсету) төлемі жүзеге асырылған валютасы көрсетіледі.
«Теңге бағамы» 34-бағанда кедендік ресімдеуге Тауарға декларацияны қабылдау күніне келісім-шарт валютасына теңгенің нарықтық бағамы көрсетіледі.
«Трансферттік баға белгілеу әдістемесі» 35-бағанда осы бағаның қарқынының деңгейін дәлелдейтін мәміле бағаларын айқындау қағидаттарының жиынтығы көрсетіледі.
«Мәмілені бағасын анықтауға ықпал ететін факторлар» 36-бағанда мәміленің бағасын анықтауға ықпал ететін факторлар көрсетіледі.

В графе 16 "Условия поставки товара (работы, услуги)" указываются условия поставки товара (работы, услуги) согласно Инкотермс 2000.
В графах 17 и 18 "Дата и место отгрузки товара (работы, услуги)" указывается дата и место отгрузки товара (работы, услуги).
В графе 19 "Страна отправления товара (работы, услуги)" указывается страна отправления товара (работы, услуги).
В графе 20 "Пункт доставки товара (работы, услуги)" указывается пункт доставки товара (работы, услуги).
В графах 21 и 22 "Наименование отправителя" и "Юридический адрес отправителя" указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица-отправителя товара (работы, услуги) и юридический адрес отправителя.
В графе 23 "Страна регистрации отправителя" указывается страна регистрации отправителя.
В графе 24 "Торгующая страна" проставляется цифровой код торгующей страны товара (работы, услуги) в соответствии с Классификатором стран мира, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций".
Под торгующей страной понимается страна, где зарегистрировано или постоянно проживает лицо, с которым участник сделки заключил договор, в соответствии с которым товары перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан.
В графе 25 "Информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя)" указывается информация о взаимосвязанности сторон (продавца и покупателя) в случае наличия таких данных.
В графах 26 и 27 "Дата и № контракта (договора)" указываются дата и номер контракта (договора).
В графе 28 "Дата и № счета-фактуры" указываются дата и № счета-фактуры.
В графе 29 "Единица измерения товара" указывается единица измерения товара (штуки, килограммы, тонны, метры, кубометры, литры, кВТ и другие единицы измерения, применяемые в Республике Казахстан).
В графе 30 "Объем реализации товара" указывается объем фактически произведенного импорта товара в единицах измерения, указанных в графе 29.
В графе 31 "Стоимость (в валюте контракта)" указывается стоимость в валюте контракта (договора).
В графе 32 "Цена сделки (приобретения) (в валюте контракта (договора))" указывается цена сделки в валюте контракта (договора).
В графе 33 "Валюта контракта (договора)" указывается валюта, в которой осуществлялась оплата импортируемого товара (работы, услуги) по контракту (договора).
В графе 34 "Курс тенге" указывается рыночный курс тенге к валюте контракта (договора) на дату принятия декларации на товары к таможенному оформлению.
В графе 35 "Методология трансфертного ценообразования" указывается совокупность принципов установления цены сделки, обосновывающих уровень динамики этой цены.
В графе 36 "Факторы, влияющие на установление цены сделки" указываются факторы, оказывающие влияние на установление цены сделки.

«Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс» 37-бағанда Заңның 12-бабымен айқындалған және нарықтық бағасын айқындау үшін мәмілеге қатысушы қолданатын әдістердің бірі көрсетіледі.
«Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын ақпарат көзі» 38-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасын айқындау үшін колданылатын ақпарат көзі көрсетіледі.
«Дифференциал» 39-бағанда құжатты түрде немесе Заңның 18-бабымен көзделген ақпарат көздерімен расталған мәліметтер көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы» 40-бағанда тауардың (жұмыстың, қызметтің) нарықтық бағасы көрсетіледі.
«Мәмілеге қатысушының (импорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарықтың шарттары» 41-бағанда тауарларды өндіру және (немесе) өткізу, жұмыстарды орындау немесе қызмет көрсету, оның ішінде коммерциялық делдалдық, сауда-саттық, инновациялық, консультациялық қызмет бойынша мәмілеге қатысушының қызметінің сипаттамасы көрсетіледі.
«Бизнестің стратегиясы» 42-бағанда өнімді өндіру, жұмыстарды орындау, қызмет көрсетуге бар әлеуетін пайдалануының процестерінен тұратын, мәмілеге қатысушы бизнесінің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі; ол фирманың мақсаттары, саясаты мен алға қойылған мақсаттарын іске асырудың жоспарларын қамтиды, экономикалық және сыртқы экономикалық жетістігінің табиғатын, сондай-ақ компанияның негізгі қызметіне жұмылдырған бизнестің саласын айқындайды.
«Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат» 43-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше қолданылатын бағалар бойынша дәлел келтіру мақсатында көрсетуге қажет ақпарат көрсетіледі.
«Тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат» 44-бағанда мәмілеге қатысушының пікірінше нарық бағасынан тауардың (жұмыстың, қызметтің) мәміле бағасының ауытқуына ықпал ететін ақпарат көрсетіледі.
«Тауарға (жұмысқа, қызмет көрсетуге) баға болжамы» бағанда 45-бағанда мәмілеге қатысушы импорттайтын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бағасының болжамы көрсетіледі.
«Іскерлік операцияларды жүргізудің стратегиясы» 46-бағанда іскерлік операцияларды жүргізудің стратегиясына жататын мәліметтер көрсетіледі.
«Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік» 47-бағанда ұйымның қаржы жағдайы, оның қызметінің қаржы нәтижелері және оның қаржы жағдайының өзгерістері туралы бірегей дерек жүйесінен тұратын ақпарат көрсетіледі.
«Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау» 48-бағанда компанияның қызмет саласы, операцияға қатысатын компаниялар арасында міндеттер, тәуекелдер мен активтер қалай таратылғанын айқындау үшін оның міндеттері, тәуекелдері мен міндеттері туралы мәліметтер көрсетіледі.

В графе 37 "Метод, применяемый для определения рыночной цены" указывается один из методов, определенных статьей 12 Закона и применяемых участником сделки для определения рыночной цены.
В графе 38 "Источник информации, указывается источник информации, применяемый для определения рыночной цены товара (работы, услуги).
В графе 39 "Дифференциал" указываются сведения, подтвержденные документально или источниками информации, предусмотренными статьей 18 Закона.
В графе 40 "Рыночная цена товара (работы, услуги)" указывается рыночная цена товара (работы, услуги).
В графе 41 "Описание предпринимательской деятельности участника сделки (экспортера), отрасли деятельности и условий рынка" указывается описание деятельности участника сделки по производству и (или) реализации товаров, выполнению работ или оказанию услуг, в том числе коммерческое посредничество, торгово-закупочная, инновационная, консультационная деятельность, операции с ценными бумагами.
В графе 42 "Стратегия бизнеса" указываются сведения, относящиеся к стратегии бизнеса участника сделки, представляющей собой процессы использования имеющегося потенциала для производства продукции, выполнения работ, оказания услуг; включает в себя цели фирмы, политику и планы реализации поставленных целей, определяет сферу бизнеса, в которой сосредоточена основная деятельность компании, а также природу экономических и внешнеэкономических достижений.
В графе 43 "Другая информация, обосновывающая правильность применения цены сделки товара (работы, услуги) указывается информация, которую, по мнению участника сделки необходимо отразить в целях предоставления обоснования по применяемым ценам.
В графе 44 "Другая информация, влияющая на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены" указывается информация, которая, по мнению участника сделки, оказывает влияние на величину отклонения цены сделки товара (работы, услуги) от рыночной цены.
В графе 45 "Прогноз цен на товары (работы, услуги)" указывается прогноз цен на импортируемые товары (работы, услуги) участником сделки.
В графе 46 "Стратегия ведения деловых операций" указываются сведения, относящиеся к стратегии ведения деловых операций.
В графе 47 "Отчеты по международным стандартам бухгалтерского учета, в том числе финансовая отчетность" указывается информация, представляющая единую систему данных о финансовом положении организации, финансовых результатах ее деятельности и изменениях в ее финансовом положении.
В графе 48 "Функциональный анализ, анализ рисков, материальных и нематериальных активов" указываются сведения о сфере деятельности компании, ее обязанностей, рисков и активов, для того чтобы определить как обязанности, риски и активы распределены между компаниями, которые участвуют в операции.

«Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы» нысанының 49-бағанында маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда-делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақысы көрсетіледі. 9, 10, 13-15, 35, 36, 41-49-бағандарында көрсетілген ақпарат осындай шарттар мен деректер болған жағдайда «Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспорты» нысанына қосымша түрінде қағаз тасығышта растала отырып, электронды түрде тапсырылады.
Мәмілеге қатысушы қағаз тасығышта табыс ететін ақпаратқа басшы және бас бухгалтер қол қояды, сондай-ақ мөрмен куәландырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Мәмілелер мониторингіне жататын тауарлармен мәміле жүргізетін мәмілеге қатысушылардың және мәмілелер мониторингіне жатпайтын тауарлармен мәміле жүргізетін мәмілеге қатысушылардың мәмілелер мониторингі бойынша құжаттама жүргізу тәртібі.
Ескерту. 4-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
21. Мәмілеге қатысушылар, оның ішінде Заңға сәйкес мәмілелер мониторингіне жатпайтын тауарлармен мәміле жүргізетін мәмілеге қатысушылар қолданылатын бағаның негізділігін растайтын құжаттама жүргізеді және уәкілетті органдардың сұрау салуы бойынша оны уәкілетті органдарға тапсырады.
22. Халықаралық іскерлік операцияларда қолданылатын бағалардың негіздемесінде мәмілеге қатысушылар мынадай құжаттама жүргізеді, бірақ төменде көрсетілген құжаттамамен шектелмейді:
тауарларды өткізу бойынша келісімшарттар (шарттар) (толықтырулармен және өзгерістермен);
Қазақстан Республикасының және шетел компанияларындағы инвестициялар (үлестер, акциялар) туралы мәліметтер;
корпоративтік табыс салығы бойынша декларациялар (қосымшаларымен);
шот-фактуралар (инвойстар), тауарларды қабылдау-беру актілері;
тауарлар экспортынан түсімдер бойынша банктен көшірме жазбалар;
тауарларға декларациялар (айналым тараптарымен);
мәмілелер паспорты;
тауарлардың сапа сертификаты;
тауарлардың шығу сертификаты;
нарықтық бағаны айқындау үшін пайдаланылатын ақпарат көздері;
нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс туралы ақпарат;
бағалардың дұрыс қолданылуын негіздейтін және тауарларды өткізу бойынша шығыстарды (тауарды тасымалдау, сақтандыру, делдал қызметін төлеуге, порттардағы ауыстырып тиеу бойынша шығыстар, кеден төлемдері мен салықтарды растайтын кеме фрахты, теміржол және басқа да көлік жүкқұжаттары, сапа үшін жеңілдіктер мен үстемеақыларды растайтын теңіз коносаменттері, және басқа да шығыстар) растайтын басқа да құжаттар.
Мәмілелер мониторингін
жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша

В графе 49 "Маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций" указывается маржа, комиссионное (агентское) вознаграждение торгового брокера, трейдера или агента либо компенсации за выполнение ими торгово-посреднических функций. Информация, указанная в графах 9, 10, 13-15, 35, 36, 41-49, представляется в электронном виде с подтверждением на бумажном носителе в виде приложения отчетности по мониторингу сделок "Импорт товаров (работ, услуг)" в случае наличия таких условий и данных.
Информация, предоставляемая участником сделки на бумажном носителе, подписывается руководителем и главным бухгалтером, а также заверяется печатью.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
4. Порядок ведения документации по мониторингу сделок
участниками сделок, осуществляющими сделки с товарами, которые
подлежат мониторингу сделок и участниками сделок, осуществляющими
сделки с товарами, которые не подлежат мониторингу сделок
Сноска. Правила дополнены главой 4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
21. Участники сделок, в том числе осуществляющие сделки с товарами, которые не подлежат мониторингу сделок в соответствии с Законом, ведут документацию, подтверждающую обоснованность применяемой цены, и по запросу уполномоченных органов представляют ее в уполномоченные органы.
22. В обоснование применяемых цен в международных деловых операциях участники сделок ведут следующую документацию, но не ограничиваются нижеуказанной документацией:
контракты (договоры) по реализации товаров (с дополнениями и изменениями);
сведения об инвестициях (долях, акциях) в компаниях Республики Казахстан и зарубежных стран;
декларации по корпоративному подоходному налогу (с приложениями);
счета-фактуры (инвойсы), акты приема-передачи товаров;
выписки из банка по поступлениям от экспорта товаров;
декларации на товары (с оборотными сторонами);
паспорта сделок;
сертификаты качества товаров;
сертификаты происхождения товаров;
источники информации, используемые для определения рыночной цены;
информация о методе, применяемом для определения рыночной цены;
другие документы, обосновывающие правильность применения цен и подтверждающие расходы по реализации товаров (транспортировка товара, страхование, на оплату услуг посредника, расходы по перевалке в портах, фрахт судна, подтверждающие таможенные платежи и налоги, железнодорожные и другие транспортные накладные, морские коносаменты, подтверждающие скидки и надбавки за качество, и другие расходы).
Приложение 1
к Правилам осуществления
мониторинга сделок

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.06.09 № 299 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Нысан
"Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) эксперты"
мәмілелер мониторингі бойынша есептілік
СТН
ЖСН/БСН
Жіберушінің (экспорттаушыны
Салық кезеңі
Тауарларға декларацияның (Өтініштің) күні
Тауарларға декларацияның (Өтініштің) №
КО СЭҚ ТН коды
Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) атауы
Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) сапалық сипаттамалары
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) нарығындағы беделі
Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жіберген ел
Тасымалдау түрі
Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) шығарушы ел
Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) өндіруші
1
2
2-1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тауарлық таңбасының (caуда маркасының, брендінің) бар болуы
ИНКОТЕРМ С-ке сәйкес тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу шарты
Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) тиеп-жөнелту күні
Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) тиеп-жөнелту орны
Тауар (жұмыс, қызмет көрсету) бағытталған ел
Тауарды (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізу орны
Сатып алушының атауы
Сатып алушының заңды мекен- жайы
Сатып алушының тіркелген елі
Сауда жасаушы ел
Тараптардың (сатушы мен сатып алушының) өзара байланыстары туралы ақпарат
Келісім- шарттың (шарттың) күні
Келісім- шарттың (шарттың) №
Шот- фактураның күні және N
Тауардың өлшем бірлігі
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Тауарды өткізу көлемі
Құн (келісім- шарттың валютасында)
Мәміле бағасы (келісім-шарттың валютасында)
Келісім-шарт (шарт) валютасы
Теңге бағамы
Трансферттік баға белгілеу әдістемесі
Мәміле бағасын белгілеуге ықпал ететін факторлар
Нарықтық бағаны айқындау үшін қолданылатын әдіс
Ақпарат көзі
Дифференциал
Тауардың (жұмыстың , қызмет көрсетудің) нарықтық бағасы
Мәмілеге қатысушының (экспорттаушының) кәсіпкерлік қызметінің сипаттамасы, қызметінің саласы және нарықтың шарттары
Бизнестік стратегиясы
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Тауардың, (жұмыстың, қызмет көрсетудің) мәміле бағасының дұрыс қолданылуын негіздейтін басқа ақпарат
Тауардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) мәміле бағасының нарықтық бағадан ауытқу шамасына ықпал ететін басқа ақпарат
Экспорттық нарықтардағы тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) бағалар болжамы
Іскерлік операцияларды жүргізудің стратегиясы
Бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттар бойынша есептері, оның ішінде қаржылық есептілік
Функционалдық талдау, тәуекелдерді, материалдық және материалдық емес активтерді талдау
Маржа, сауда брокерінің, трейдердің немесе агенттің комиссиялық (агенттік) сыйақысы не олардың сауда- делдалдық функцияларды орындағаны үшін өтемақы
43
44
45
46
47
48
49
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 12 ақпандағы
бұйрығымен бекітілген
Мәмілелер мониторингін
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша

Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.06.2011 № 299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчетность по мониторингу сделок "Экспорт товаров (работ, услуг)"
РНН
ИИН/
БИН
Наименование
отправителя
(экспортера)
Налоговый
период
Дата
декларации
на товары
(Заявления)
декларации
на товары
(Заявления)
Код ТН
ВЭД ТС
Наименование
товара
(работы,
услуги)
1
2
2-1
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Качественные
характеристики
товара
(работы, услуги)
Репутация на
рынке товаров
(работ, услуг)
Страна
отправления
товара
(работы, услуги)
Вид
транспортировки
Страна
происхождения
товара
(работы, услуги)
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Производитель
товара
(работы,
услуги)
Наличие
товарного
знака
(торговой
марки,
бренда)
Условия
поставки
товара
согласно
ИНКОТЕРМС
Дата
отгрузки
товара
(работы,
услуги)
Место отгрузки
товара (работы,
услуги)
Страна
назначения
товара
(работы,
услуги)
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Пункт
доставки
товара
(работы,
услуги)
Наименование
покупателя
Юридический
адрес
покупателя
Страна
регистрации
покупателя
Торгующая
страна
Информация о
взаимосвязанности
сторон (продавца
и покупателя)
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы
Дата
контракта
(договора)
№ контракта
(договора)
Дата и
№ счета-
фактуры
Единица
измерения
товара
Объем
реализации
товара
Стоимость
(в валюте
контракта
(договора)
Цена сделки
(в валюте
контракта
(договора))
26
27
28
29
30
31
32
продолжение таблицы
Валюта
контракта
(договора)
Курс
тенге
Методология
трансфертного
ценообразования
Факторы,
влияющие на
установление
цены сделки
Метод,
применяемый
для
определения
рыночной цены
Источник
информации
Дифферен-
циал
33
34
35
36
37
38
39
продолжение таблицы
Рыночная
цена
товара
(работы,
услуги)
Описание
предпринимательской
деятельности
участника сделки
(экспортера), отрасли
деятельности и
условий рынка
Стратегия
бизнеса
Другая информация,
обосновывающая
правильность
применения цены
сделки товара
(работы, услуги)
Другая информация,
влияющая на
величину отклонения
цены сделки товара
(работы, услуги)
от рыночной цены
40
41
42
43
44
продолжение таблицы
Прогноз цен
на товары
(работы,
услуги) на
экспортных
рынках
Стратегия
ведения
деловых
операций
Отчеты по
международным
стандартам
бухгалтерского
учета, в том
числе
финансовая
отчетность
Функциональный
анализ,
анализ рисков,
материальных и
нематериальных
активов
Маржа, комиссионное
(агентское)
вознаграждение
торгового брокера,
трейдера или агента
либо компенсации за
выполнение ими
торгово-посреднических
функций
45
46
47
48
49
Приложение 2
к Правилам осуществления
мониторинга сделок