"Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсетуді, қайта жаңартуды және жаңғыртуды жүзеге асыратын объектілерді пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 2 наурыздағы N 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 24 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5606 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық–эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Заңының 7-бабы 6) тармақшасына, 17-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсетуді, қайта жаңартуды және жаңғыртуды жүзеге асыратын объектілерді пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Құқықтық жұмыс және мемлекеттік сатып алу департаменті (Молдағасымова А.Б.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейiн он күнтiзбелiк күн өткеннен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің
міндетін атқарушы                       Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрі
______________Ә. Құсайынов
2009 жылғы 13 наурыз
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 2 наурыздағы
N 113 бұйрығымен бекiтiлген
"Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсетуді, қайта жаңартуды және жаңғыртуды жүзеге асыратын объектілерді пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов, осуществляющих техническое обслуживание, реконструкцию и модернизацию пассажирских вагонов"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 2009 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2009 года № 5606. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 7, подпунктом 1) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы: "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов, осуществляющих техническое обслуживание, реконструкцию и модернизацию пассажирских вагонов".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту правовой работы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Молдагасимова А.Б.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора – Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня официального опубликования.
И.о.Министра
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________ А. Кусаинов
13 марта 2009 года
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
2 марта 2009 года № 113
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации объектов, осуществляющих техническое
обслуживание, реконструкцию и модернизацию
пассажирских вагонов"

1. Жалпы бөлім
1. "Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсетуді, қайта жаңартуды және жаңғыртуды жүзеге асыратын объектілерді пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ереже) жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсетуді, қайта жаңартуды және жаңғыртуды жүзеге асыратын стационарлық объектілерге (бұдан әрі – объектілер) таратылады және объектілерді жобалауға, қайта жаңартуға және пайдалануға, құрастыру және айналым пункттерінде техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу жүргізу кезінде жолаушылар вагондарына, технологиялық құрылыстарға және өндірістік жабдыққа, бояу жұмыстарын жүргізуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптардан тұрады.
2. Осы санитарлық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚК) – техникалық қызмет көрсету пункттерінде, құрастыру және айналым пункттеріндегі жолаушылардың техникалық станцияларында, поездардың жол қатынасындағы станцияларында, жолаушылар вагондары тоқтап тұрғанда техникалық қызмет көрсету кезінде белгіленген тәртіппен қарау, тіркемеден ажыратпай ағымдық жөндеу және жабдықтау;
2) жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және жабдықтау пункті (бұдан әрі – ТҚКП) – жолаушылар вагондарының жарамдылығына бақылау жасауды, ағымдық жөндеуді қамтамасыз ететін темір жол көлігінің бөлімшесі және жолаушылар поездарының құрастыру және айналым станцияларында, сондай-ақ кестеде вагондарға техникалық қызмет көрсету, сумен және отынмен жабдықтау, ылғалды жинау жүргізу үшін арнайы станциялар қарастырылған жол бойындағы ірі станцияларда жылжымалы құрамды қарауға, тіркемеден ажыратпай ағымдық жөндеуге және тасымалдау мен жабдықтауға дайындауға арналған;
3) жолаушылар техникалық станциясы – жолаушылар құрамын сапарға кешенді дайындауға (жылжымалы құрамның техникалық жағдайын бақылауға, жууға, ағымдық жөндеуге, жабдықтауға және санитарлық өңдеуге) арналған темір жол көлігінің бөлімшесі. Ірі жолаушылар техникалық станциялары жөндеу-жабдықтау жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру үшін құралдармен жабдықталған жөндеу-жабдықтау паркімен (бұдан әрі – ЖЖП) жабдықталады;
4) техникалық қызмет көрсету - 1 (бұдан әрі – ТҚК-1) – ТҚКП-да сапарға жөнелту алдында, сондай-ақ жол бойында поездарда жолаушылар вагондарының жабдықтарын қарау, тіркемеден ажыратпай жөндеу және дайындау;
5) техникалық қызмет көрсету - 2 (бұдан әрі – ТҚК-2) – жазғы және қысқы тасымал басталар алдында сәуір – мамыр және қыркүйек – қазан айларында ЖЖП-де жолаушылар вагондарын кешенді дайындау;

1. Общая часть
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации объектов, осуществляющих техническое обслуживание, реконструкцию и модернизацию пассажирских вагонов" (далее - санитарные правила) распространяются на стационарные объекты, осуществляющие техническое обслуживание, реконструкцию и модернизацию пассажирских вагонов (далее – объекты) и содержат санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, реконструкции и эксплуатации объектов, пассажирским вагонам при проведении технического обслуживания и текущего ремонта в пунктах формирования и оборота, технологическим сооружениям и производственному оборудованию, проведению окрасочных работ.
2. В настоящих санитарных правилах используются следующие термины и определения:
1) техническое обслуживание пассажирских вагонов (далее - ТО) - осмотр, текущий безотцепочный ремонт и экипировка в установленном порядке в пунктах технического обслуживания, на пассажирских технических станциях в пунктах формирования и оборота, на станциях по пути следования поезда, при техническом обслуживании пассажирских вагонов в отстое;
2) пункт технического обслуживания, ремонта и экипировки пассажирских вагонов (далее - ПТО) – подразделение железнодорожного транспорта, обеспечивающее контроль исправности, текущий ремонт пассажирских вагонов и предназначен для осмотра, текущего безотцепочного ремонта и подготовки к перевозкам и экипировке подвижного состава на станциях формирования и оборота пассажирских поездов, а также на крупных станциях по пути следования, где расписанием предусмотрена специальная стоянка для технического обслуживания, снабжения водой и топливом, влажной уборки вагонов;
3) пассажирские технические станции - подразделение железнодорожного транспорта, предназначенное для комплексной подготовки пассажирских составов в рейс (контроль технического состояния, обмывка, текущий ремонт, экипировка и санитарная обработка подвижного состава). На крупных пассажирских технических станциях сооружают ремонтно-экипировочные парки (далее - РЭП), оборудованные средствами для механизации и автоматизации ремонтно-экипировочных работ;
4) техническое обслуживание – 1 (далее – ТО-1) – осмотр, текущий безотцепочный ремонт и подготовка оборудования пассажирских вагонов перед каждым отправлением в рейс в ПТО, а также в поездах в пути следования;
5) техническое обслуживание – 2 (далее - ТО-2) – комплексная подготовка пассажирских вагонов в РЭП перед началом летних и зимних перевозок в апреле – мае и в сентябре – октябре месяцах;

6) техникалық қызмет көрсету - 3 (бұдан әрі – ТҚК-3) – жолаушылар поездарын құрастыру пункттерінде поезд құрамынан жолаушылар вагондарын ажырату арқылы тұрғызудан, жоспарлы жөндеуден немесе алдыңғы тексерістен соң алты айдан кейін жолаушылар вагондарының негізгі тораптарын бірыңғай техникалық тексеру;
7) жол бойында немесе жолаушылар поездарының құрастыру және айналым пункттерінде поезд құрамынан ажырату арқылы жолаушылар вагондарын ағымдық жөндеу (бұдан әрі – АЖ) – жылжымалы құрамның жұмыс істеу мүмкіндігін реттелген қалыпқа келтіру және пайдалану процесінде пайда болған немесе техникалық қызмет көрсету кезінде анықталған кемшіліктер мен жарамсыздықтарды жою.
3. Цехтарда және объектінің өндірістік үй-жайларында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3358 болып тіркелген "Халыққа кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетуге арналған бастапқы жәрдем қобдишасының құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 876 бұйрығының талаптарына сәйкес дәрі-дәрмек жиыны бар дәрі қобдишасы болуы тиіс.
4. Жұмыс істеушілер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2780 болып тіркелген "Алдын ала және мерзімдік медициналық қараулар міндетті зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесі мен Зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың әсеріне ұшыраған қызметкерлерді міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық қарауларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 243 бұйрығына, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4292 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында темір жол көлігіндегі поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмыскерлерді медициналық қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2006 жылғы 17 мамырдағы N 220 бұйрығына сәйкес міндетті алдын ала және ағымдық медициналық қараулардан өтеді.
2. Жолаушылар вагондарының ТҚК және АЖ объектілерін жобалауға, қайта жаңартуға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
5. Объектілерді жобалау, қайта жаңарту және пайдалану Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3792 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 334 бұйрығымен (бұдан әрі - N 334) бекітілген "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ережесінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.

6) техническое обслуживание - 3 (далее - ТО-3) – единая техническая ревизия основных узлов пассажирских вагонов через шесть месяцев после постройки, планового ремонта или предыдущей ревизии с отцепкой от состава поезда в пунктах формирования пассажирских поездов;
7) текущий ремонт пассажирских вагонов с отцепкой от состава поезда в пути следования или в пунктах формирования и оборота пассажирских поездов (далее - ТР) - регламентированное восстановление работоспособности подвижного состава и устранение отказов и неисправностей, возникших в процессе эксплуатации или выявленных при техническом обслуживании.
3. В цехах и производственных помещениях объекта должны быть аптечки с набором медикаментов в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2004 года № 876 "Об утверждении состава аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3358.
4. Работающие проходят обязательные предварительные и периодические медицинские осмотры в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 243 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2780, приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 мая 2006 года № 220 "Об утверждении Правил медицинского осмотра работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4292.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к проектированию, реконструкции и эксплуатация
объектов ТО и ТР пассажирских вагонов
5. Проектирование, реконструкция и эксплуатация объектов проводится в соответствии с требованиями санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов", утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года № 334, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3792 (далее – приказ № 334).

6. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайлармен қамтамасыз ету, арнайы киімдерді (бұдан әрі – арнайы киім), жеке қорғаныш құралдарын беру, сақтау және пайдалану N 334 бұйрықтың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
7. Техникалық қызмет көрсету пункті және жолаушылар техникалық станциясы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3812 болып тіркелген "Темір жол көлігі бойынша санитарлық ереже мен нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 14 шілдедегі N 358 бұйрығымен (бұдан әрі - N 358) бекітілген "Техникалық қызмет көрсету пункттерін пайдалануға және күтіп-ұстауға, жолаушылар вагондарын жабдықтауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларына және N 334 бұйрыққа сай болады.
8. Жолаушылар паркіне енетін вагондарда оларды пайдалану бағытына сай Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2840 болып тіркелген "Көлік құралдарына санитарлық паспорт беру, есепке алу және жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 349 бұйрығына сәйкес санитарлық паспорттары болады.
9. ТҚК және АЖ объектілерінің аумағы селитебті және рекреациялық аймаққа қатысты жел соғатын бетте орналасады, N 334 бұйрыққа сәйкес санитарлық-қорғау аймағы көркейген, көгалданған болады.
10. Аумақтағы автомобиль жолдарының, жаяу жолдардың және жаяу өту жолдарының беті қатты болуы тиіс.
11. ТҚКП-де және ЖЖП-де фельдшерлік денсаулық сақтау пунктіне арналған үй-жай көзделеді. Фельдшерлік денсаулық сақтау пункті үй-жайларының құрамы және ауданы N 334 бұйрыққа сай болады.
12. Мұнай өнімдерінің қалдықтарын, балласты, сүрту материалдарын және өндірістің басқа да қалдықтарын (бұдан әрі - қалдық) жинау және уақытша сақтау үшін металл сыйымдылық орнатылады. Аумақта қалдық салынған сыйымдылықты уақытша сақтауға арналған алаңқай бөлінеді. Алаңқай қоршалуы және беті қатты болуы тиіс.   Объектінің аумағында қалдықтарды өртеуге тыйым салынады.
13. Қалдықтар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3629 болып тіркелген "Елді-мекен аумағын күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 137 бұйрығының (бұдан әрі - N 137) талаптарына сәйкес шығарылады.
14. Тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін бетондалған алаңқайда металл контейнерлер орнатылады. Контейнерден алаңқай жиегіне дейінгі қашықтық 1 метрден (бұдан әрі – м) кем болмауы тиіс. Қоқыс жинауға арналған алаңқай үш жақтан қоршалады.

6. Обеспечение санитарно-бытовыми помещениями, выдача, хранение и использование специальной одежды (далее - спецодежды), средств индивидуальной защиты проводится в соответствии с требованиями приказа № 334.
7. Пункт технического обслуживания и пассажирские технические станции соответствуют санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации пунктов технического обслуживания, экипировки пассажирских вагонов", утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 июля 2005 года № 358 "Об утверждении санитарно–эпидемиологических правил и норм по железнодорожному транспорту", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3812 (далее – приказ № 358) и приказу № 334.
8. Вагоны, входящие в пассажирский парк в соответствии с их назначением, имеют санитарные паспорта согласно приказу и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 апреля 2004 года № 349 "Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения санитарного паспорта на транспортное средство", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 2840.
9. Территория объектов ТО и ТР размещается с подветренной стороны относительно селитебной и рекреационных зон, иметь благоустроенную, озелененную санитарно-защитную зону в соответствии с приказом № 334.
10. Автомобильные дороги, тротуары и пешеходные дорожки на территории должны иметь твердое покрытие.
11. В ПТО и РЭП предусматриваются помещения под фельдшерский здравпункт. Состав и площади помещений фельдшерского здравпункта соответствуют приказу № 334.
12. Для сбора и временного хранения остатков нефтепродуктов, балласта, обтирочных материалов и других отходов производства (далее - отходы) устанавливаются металлические емкости. На территории объекта выделяют площадку для временного хранения емкостей с отходами. Площадка должна быть ограждена и иметь твердое покрытие. Не допускается сжигать отходы на территории объекта.
13. Отходы удаляются в соответствии с требованиями приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 мая 2005 года № 137 "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию территории населенных мест", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3629 (далее - приказ № 137).
14. Для сбора бытовых отходов устанавливаются металлические контейнеры на бетонированной площадке. Расстояния от контейнеров до краев площадки должны быть не менее 1 метра (далее – м). Площадка для мусоросборников ограждается с трех сторон.

15. Контейнерлер өндірістік және қосалқы үй-жайлардан 25 м–ден жақын емес қашықтықта орналасады. Қалдықтарды контейнерлерде сақтау мерзімі жылдың салқын мезгілінде (температура – 0 және одан төмен кезде) үш тәуліктен аспауы, жылы мезгілде (плюс температура кезінде) бір тәуліктен аспауы тиіс.
3. Сумен жабдықтауға және кәрізге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
16. Шаруашылық-тұрмыстық және ауыз су қажеттілігі үшін пайдаланылатын су Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2999 болып тіркелген "Шаруашылық ауыз сумен жабдықтау және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 28 маусымдағы N 506 бұйрығының (бұдан әрі – N 506 бұйрық) және N 334 бұйрық талаптарына сай болады.
17. Ішкі су құбыры және кәріз құрылғысы, сондай-ақ сыртқы сумен жабдықтау және кәріз жүйелері ТҚКП-ның, ЖЖП-ның барлық өндірістік және қосалқы ғимараттарында көзделеді.
18. ТҚК және АЖ объектілерін шаруашылық-ауыз су және өндірістік сумен жабдықтау жүйелері бөлек болуы тиіс. Шаруашылық–ауыз сумен техникалық су құбырын қосуға тыйым салынады.
19. Сумен жабдықтаудың құбыр жүйесі ажырату түсімен боялады. Су тарату нүктелерінде "ауыз су", "техникалық су" деген жазулар болуы тиіс. Өндірістік үй-жайлар N 506 бұйрық талаптарына сәйкес ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
20. Кәріздік тазалау құрылыстары (құрамы мұнай өнімдерінен, сүзілген заттардан, жуу ерітінділерінен, ауыр металдың тұзынан тұратын) жауын суының кәрізі арқылы ТҚК және АЖ объектілерінің ластанған аумағынан өндірістік және жер бетіндегі ағынды суды қабылдауға есептеледі. Тұрмыстық ағынды су қалалық немесе станциялық кәрізге жіберіледі.
21. Бөлшектер мен тораптарды жуу кезіндегі жуынды сулар жиналады және зарарсызданады.
22. Локальды тазалау құрылыстарының кешені ағынды өндірістік суларды тазалауды қамтамасыз етеді. Өндірістік ағынды суларды кәрізге жіберу N 506 бұйрықпен бекітілген "Жер беті суларын ластанудан қорғау бойынша санитарлық-эпидемиологиялық талаптарына" сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жылуға, желдеткішке қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
23. Жылу жүйесі жарамды болуы және үй-жай ауасын жылытуды реттеу механизмі болуы тиіс. Жылыту құралдары тазалау және жөндеу үшін қолайлы болуы тиіс.
24. Тұрақты жұмыс орны бар өндірістік үй-жайлардағы жылыту құралдары жұмыс істеушілерді ауаның салқын лебінен қорғау үшін жарық жақтауларының астына орналасады.

15. Контейнеры располагаются на расстоянии не ближе 25 м от производственных и вспомогательных помещений. Срок хранения отходов в контейнерах в холодное время года (при температуре - 0 и ниже) должен быть не более трех суток, в теплое время (при плюсовой температуре) не более суток.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоснабжению и канализации
16. Вода, используемая для хозяйственно-бытовых и питьевых нужд соответствует требованиям приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года № 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2999 (далее – приказ № 506) и приказа № 334 .
17. Устройство внутреннего водопровода и канализации, а также систем наружного водоснабжения и канализации предусматриваются во всех производственных и вспомогательных зданиях ПТО, РЭП.
18. Хозяйственно-питьевые и производственные системы водоснабжения объектов ТО и ТР должны быть раздельными. Не допускается соединение хозяйственно-питьевого и технического водопроводов.
19. Трубопроводы системы водоснабжения окрашивают в отличительные цвета. В точках разбора воды должны быть надписи "питьевая", "техническая". Производственные помещения обеспечиваются питьевой водой, соответствующей требованиям приказа № 506.
20. Канализационные очистные сооружения рассчитывают на прием производственных и поверхностных стоков с загрязненной территории объектов ТО и ТР через сеть ливневой канализации (содержащих нефтепродукты, взвешенные вещества, моющие растворы, соли тяжелых металлов). Бытовые сточные воды отводятся в городскую или станционную канализацию.
21. Промывные воды при мойке деталей и узлов собираются и обезвреживаются.
22. Комплекс локальных очистных сооружений обеспечивает очистку сточных производственных вод. Сброс производственных сточных вод в канализацию осуществляется согласно "Санитарно-эпидемиологические требования по охране поверхностных вод от загрязнения", утвержденных приказом № 506 .
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к отоплению, вентиляции
23. Система отопления должна быть исправной и иметь механизм регулирования нагрева воздуха помещений. Отопительные приборы должны быть доступны для очистки и ремонта.
24. Отопительные приборы в производственных помещениях с постоянными рабочими местами размещаются под световыми проемами для защиты работающих от холодных потоков воздуха.

25. Қақпа, кіру есіктері және терезелер жылдың салқын мезгілінде жылылап бекітілуі тиіс. Қақпа ауа жылу шымылдығын іске қосқышпен бекітілген болуы тиіс.
26. Барлық үй-жайлар табиғи жалпы айналым желдеткішімен қамтамасыз етіледі. Терезелер герметикалы жабылатын фрамугтермен қамтамасыз етілуі тиіс.
27. Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың құрамы, өндірістік үй-жайлардың микроклиматы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3789 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының "Өндірістік үй-жайлардың ауасына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы 2005 жылғы 14 шілдедегі N 355 бұйрығының талаптарына сай болады.
28. ТҚК және АЖ объектілері ғимараттарының цехтарында жылыту құралымен блоктанған ауа температурасын өлшегіш орнатылады.
29. ТҚК және АЖ цехтарында механикалық желдеткіш қарастырылады.
30. Жылуды көп бөлетін ғимараттардың төбесі жел соқпайтын шахтамен, аэроционды шамдармен, қашықтан басқарылатын механикаландырылған фрамугтермен жабдықталады. Табиғи желдету кезінде желдетілетін үй-жайға ауаны сырттан беру жылдың жылы мезгілінде кемінде 1,8 м, ал жылдың салқын мезгілінде - еденнен желдету жақтауларының төменіне дейін 4 м төмен емес деңгейді қарастырады.
31. Жергілікті сору жүйесі қосылыстары жарылғыш қауіпті қоспа немесе неғұрлым қауіпті және зиянды зат түзуі мүмкін технологиялық жабдықтардан бөлек болуы тиіс.
32. Жергілікті сору желдеткішінің құрылғысы және жүйесі ауаны ластан тазалауға арналған қондырғымен жабдықталады.
33. Желдеткіш құралдары және жүйелері бір цехтан екіншісіне зиянды заттардың ену мүмкіндігін болдырмайды. Кіретін ауа аз ластанған аймаққа көп ластанған аймақ арқылы жіберілмейтіндей және жергілікті сору жұмысын бұзбайтындай бағытталады.
34. Жергілікті соруды орнату мүмкін емес зиянды заттар көзі бар тұрақты жұмыс орындарына ауа сырттан беріледі.
35. Ауа беру жұмысшы өту жолында немесе соруға қарсы жақтағы учаскеде жүргізіледі. Берілетін ауа жұмыс аймағы арқылы өтеді және қарсы жақпен шығарылады.
5. Табиғи және жасанды жарыққа қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
36. Өндірістік, қосалқы, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлардың және объектілер аумағының табиғи және жасанды жарығы N 334 бұйрық талаптарына сай болады.
37. Адамдар тұрақты болатын барлық өндірістік үй-жайларда табиғи және жасанды жарық болады.

25. Ворота, входные двери и окна в холодное время должны быть утеплены. Ворота должны быть сблокированы с пуском воздушно-тепловых завес.
26. Все помещения обеспечиваются естественной общеобменной вентиляцией. Окна должны быть обеспечены фрамугами, которые должны закрываться герметично.
27. Содержание вредных веществ в воздухе рабочей зоны, микроклимат производственных помещений соответствуют требованиям приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 июля 2005 года № 355 "Санитарно-эпидемиологические требования к воздуху производственных помещений", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3789.
28. При проектировании цехов зданий объектов ТО и ТР предусмотреть датчики температуры воздуха, сблокированные с отопительными приборами.
29. В цехах ТО и ТР предусматривается механическая вентиляция.
30. Кровля зданий с повышенными тепловыделениями оборудуется незадуваемыми шахтами, аэрационными фонарями, механизированными фрамугами с дистанционным управлением. Подача приточного воздуха в вентилируемые помещения при естественной вентиляции предусматривается в теплый период года на уровне не более 1,8 м, а в холодный период года - не ниже 4 м от пола до низа вентиляционных проемов.
31. Системы местных отсосов от технологического оборудования для веществ, соединение которых может образовать взрывоопасную смесь или создавать более опасные и вредные вещества, должны быть отдельными.
32. Устройства и системы местной вытяжной вентиляции оборудуются установками для очистки воздуха от загрязнения.
33. Средства и системы вентиляции исключают возможность проникновения вредных веществ из одного цеха в другой. Приточный воздух направляется так, чтобы воздух не поступал через зоны с большим загрязнением в зоны с меньшим загрязнением и не нарушал работы местных отсосов.
34. На постоянные рабочие места с источниками вредных веществ, где невозможно устройство местных отсосов, подается приточный воздух.
35. Подача воздуха производится в рабочие проходы или участки с противоположной стороны от вытяжки. Подаваемый воздух проходит через рабочую зону и удаляется с противоположной стороны.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к естественному и искусственному освещению
36. Естественное и искусственное освещение производственных, вспомогательных, санитарно-бытовых помещений и территории объектов соответствует требованиям приказа № 334.
37. Все производственные помещения с постоянным пребыванием людей имеют естественное и искусственное освещение.

38. Өндірістік үй-жайлардағы жасанды жарық аралас болуы тиіс және шамның разрядты көзі бар шамшырақтармен қамтамасыз етіледі. Қызу шамдары апаттық жарықтандыруда пайдаланылады.
39. Жұмыс жүргізілмейтін өндірістік үй-жайлардың өту жолдарын және учаскелерін жарықтандыру жалпы жарықтың шамшырағынан болатын нормаланатын жарықтың 25 пайызынан артық еместі құрайды, бірақ разрядты шамдардың 75 люксінен (бұдан әрі – лк) кем емес және қызу шамдарынан 30 лк кем емес болады.
40. Шамшырақтар және жарық жақтауларының әйнегі ластануына байланысты және айына кемінде бір рет тазартылады.
41. Істен шыққан шамшырақтар, сынған және бүлінген қорғаныш арматурасы уақтылы ауыстырылуы тиіс. Сынап толы пайдаланылған шамдар есепке алынуға жатады және одан әрі сынаптан айыру үшін бөлек үй-жайда сақталады.
42. Еденнен 1,2-1,5 м деңгейдегі вагонасты кеңістігін жергілікті жарықтандыру үшін люминесцентті шамшырақтар жабдықталуы тиіс. Жұмыс орнын жергілікті жарықтандыру үшін жұмыс істеушілерге тіке және шағылысқан сәуленің зиянды әсерін болдырмайтын шамшырақтар пайдаланылуы тиіс.
43. Теміржол жолының, алаңқайдың, жолдардың неғұрлым көп жарық қатынасы оның 15:1 неғұрлым аз мәнінен аспауы тиіс.
6. Құрастыру және айналым пункттерінде ТҚК және АЖ жүргізу кезінде жолаушылар вагондарына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
44. ТҚК-ге және АЖ-ге қою және объектіге жөнелтілу алдында вагондар қоқыстан, көмірден және шлактан тазартылады, жуылады және дезинфекцияланады, вагон-мейрамханасы плитасының сұйық отыны төгіледі.
45. (Күзгі) ТҚК-2 жүргізу кезінде терезелерді және барлық есіктерді жылылап бекіту бойынша жұмыстар орындалады. Терезе әйнектері және жақтау арасындағы кеңістік жылылап бекіту алдында тазартылады. Жылу жүйесінің жарамсыздығы жойылады. Желдеткіш жүйесі қысқы режимге орнатылады.
46. (Көктемгі) ТҚК-2 жүргізу кезінде терезенің ішінен және сыртынан жылылау материалдарын алып тастау және төмен түсірілетін терезелердің көтеру механизмін жөндеу арқылы тазартылады.
47. Сумен жабдықтау жүйесі тазартылады, қысымы 0,20-0,25 Мегапаскаль (бұдан әрі – Мпа) болатын сумен жуылады және дезинфекцияланады. Желдеткіш жүйесі ауа қысымын өткізу арқылы жазғы режимге ауыстырылады. Желдеткіш сүзгілері тазартылуы және маймен шайылуы тиіс.
48. Темір жол көлігіндегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органының өкілі ТҚК-2-ден өткен вагондарды қабылдау жөніндегі комиссияға қатысады.
49. Құрастыру пункттерінде арнайы бөлінген жолдарда немесе ЖЖП-нде жүзеге асырылатын ТҚК-3 – жолаушылар вагондарын бірыңғай техникалық тексеру орындалады. Жолаушылар вагондарында ТҚК-3-ті кешенді бригадалар орындайды.
Тексеріске жолаушылар вагондарының барлық сыртқы бөліктері және ішкі жабдықтары жатады. Темір жол көлігіндегі мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органының өкілі ТҚК-3-тен өткен вагондарды қабылдау жөніндегі комиссияға қатысады.

38. Искусственное освещение производственных помещений должно быть комбинированным и обеспечивается светильниками с разрядными источниками света. Лампы накаливания используются для аварийного освещения.
39. Освещенность проходов и участков производственных помещений, где работы не проводятся, составляет не более 25 процентов от нормируемой освещенности, создаваемой светильниками общего освещения, но не менее 75 люкс (далее - лк) от разрядных ламп и не менее 30 лк - от ламп накаливания.
40. Светильники и стекла световых проемов очищаются по мере загрязнения и не реже одного раза в месяц.
41. Перегоревшие светильники, разбитая и поврежденная защитная арматура должны своевременно заменяться. Отработанные лампы с ртутным наполнением подлежат учету и хранятся в отдельном помещении, с последующим вывозом для демеркуризации.
42. Для местного освещения подвагонного пространства на уровне 1,2-1,5 м от пола должны быть оборудованы люминесцентные светильники. Для местного освещения рабочих мест должны использоваться светильники, не допускающие воздействия прямого и отраженного луча.
43. Отношение наибольшей освещенности железнодорожных путей, площадок, дорог к ее наименьшему значению не должно превышать 15:1.
6. Санитарно-эпидемиологические требования
к пассажирским вагонам при проведении ТО и ТР в пунктах
формирования и оборот
44. Перед постановкой на ТО, ТР и отправлением на объекты, вагоны очищаются от мусора, угля и шлака, моются и дезинфицируются, жидкое топливо плиты вагона-ресторана сливается.
45. При проведении ТО-2 (осеннего) выполняются работы по утеплению окон и всех дверей. Оконные стекла и межрамное пространство перед утеплением очищаются. Неисправности системы отопления устраняются. Система вентиляции устанавливается на зимний режим.
46. При проведении ТО-2 (весеннего) окна очищаются изнутри и снаружи с удалением утеплительных материалов и ремонтом механизмов подъема опускных окон.
47. Системы водоснабжения очищаются, промываются водой под давлением 0,20-0,25 Мегапаскаль (далее – Мпа) и дезинфицируются. Система вентиляции переводится на летний режим с продувкой ее сжатым воздухом. Вентиляционные фильтры должны быть очищенные и промыты в масле.
48. Представитель органа государственного санитарно-эпидемиологического надзора на железнодорожном транспорте принимает участие в комиссии по приемке вагонов, прошедшие ТО-2.
49. В пунктах формирования выполняется ТО-3 - единая техническая ревизия пассажирских вагонов осуществляемая на специально выделенных путях или РЭП. ТО–3 пассажирских вагонов выполняют комплексные бригады.
Ревизии подлежат все наружные части и внутреннее оборудование пассажирских вагонов. Представитель органа государственного санитарно-эпидемиологического надзора на железнодорожном транспорте принимает участие в комиссии по приемке вагонов, прошедшие ТО-3.

50. Тіркеу (құрастыру) пункттерінде жолаушылар вагондарын тіркемеден ажырататын ағымдық жөндеу арнайы бөлінген жолдарда немесе қажетті жабдықтармен жабдықталған мамандандырылған жөндеу пунктінің жолдарында ұйымдастырылады.
51. ТҚК және АЖ жүргізу кезінде вагон құрылымын өзгертуге рұқсат етілмейді. Кез-келген кластағы вагон құрылымы зауыт-дайындаушы көздеген жолаушыларға арналған үй-жайларды, тазалық сақтау тораптарын, дәліздерді, кіреберістерді, өту алаңқайларын, қызметтік бөлімшені, вагондардағы жолсеріктердің демалуына арналған купені және от жағу бөлімшесін қарастыруы тиіс.
7. Техникалық құрылыстарға және өндірістік жабдыққа қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
52. Жолаушылар техникалық парктерінде мынадай жолдар (парктер) көзделеді: жөндеу-жабдықтау, құрамдардың тұрағы, отын қоймалары. Пошта, багаж және вагон-мейрамханалардың тұрақтары үшін арнайы жолдар бөлінеді.
53. Жолаушылар құрамдарының сыртын жуу үшін вагон жуу машиналары жолаушылардың техникалық паркінің алдына орналасады.
54. Вагон жуу машиналары кіру кезінде құрамдарды жылытатын және шығу кезінде кептіретін жабық үй-жайларда орналасады.
55. Вагондарды жуу және олардың жинақтау бірліктері аңғарларға немесе арнайы ғимараттарға және жабық камераларға орналасатын арнайы вагон жуу қондырғыларымен және су ағатын жуу машинасымен жүргізіледі. Вагон жуу қондырғыларының және машиналарының гидравликалық жүйелерінде жуғыш ерітінділерді қалыпқа келтіретін құрылғы болуы және ағын суды бітеп (айналыммен) пайдалануды қамтамасыз етуі тиіс.
56. Жуғыш жабдықтармен жұмыс істеу және жуғыш ерітінділерді дайындау кезінде жұмыскерлер жеке қорғаныш құралдарын – көзілдірікті, резеңке етікті, қолғапты, алжапқышты қолдану арқылы жұмыс істейді.
57. Кузовтың сыртқы бетін тот басатын заттардан, сондай-ақ ескі жабын қалдықтарынан тазалау үшін соққылау әдісі пайдаланылады.
58. Қос доңғалақтарды жуу кезінде жұмыскерлер алжапқыш, қолғап, қорғаныш көзілдірік пайдалануы тиіс.
59. Соққылау аппаратымен жұмыс істеу кезінде жұмыскерлер қорғаныш каскаларын, брезент қолғаптарды және жарақаттануды болдырмайтын құрал-саймандарды қолдану арқылы жұмыс істеуі тиіс.
60. Арбаларды және қос доңғалақтарды жөндеу учаскесінде мыналар көзделеді:
1) өндірістік еңбек сыйымдылық процестерінің механизациясы арқылы толассыз-конвейерлі жөндеу;
2) баббит құятын учаскелер сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады, жұмыс аймағы ауасындағы қорғасынның концентрациясы 1,01 мг/м 3 аспауы тиіс;
3) электрлі балқыту пештерінде мойынтіректерді құю үшін жабық камера болуы және төменгі ағысы болуы тиіс. Баббит құю бөлімшелерінің үй-жайларындағы едендер бетондалған болуы немесе беті кедір-бұдырланған шойыннан жасалуы тиіс.

50. Текущий отцепочный ремонт пассажирских вагонов в пунктах приписки (формирования) организуют на специально выделенных путях или на путях специализированного ремонтного пункта, оснащенных необходимым оборудованием.
51. При проведении ТО и ТР не допускается изменение конструкции вагона. Конструкция вагона любого класса должна предусматривать помещения для пассажиров, санитарные узлы, коридоры, тамбуры, переходные площадки, служебное отделение, купе для отдыха проводников и котельное отделение в вагонах, предусмотренных заводом-изготовителем.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к технологическим
сооружениям и производственному оборудованию
52. Пассажирские технические парки предусматривают пути: ремонтно-экипировочные, отстоя составов, складов топлива. Для стоянки почтовых, багажных и вагонов-ресторанов выделяют специализированные пути.
53. Вагономоечные машины для наружной обмывки пассажирских составов размещаются перед пассажирским техническим парком.
54. Вагономоечные машины размещаются в закрытых помещениях с обогревом составов при входе и сушкой при выходе.
55. Мойка вагонов и их сборочных единиц производится в специализированных вагономоечных установках и моечных машинах струйного типа, размещаемых в ангарах или специальных зданиях и закрытых камерах. Гидравлические системы вагономоечных установок и машин должны иметь очистные устройства, восстанавливающие моющие растворы, и обеспечивать замкнутое (оборотное) использование сточной воды.
56. Работники при обслуживании моечного оборудования и приготовления моющих растворов работают с применением средств индивидуальной защиты - в очках, резиновых сапогах, перчатках, фартуках.
57. Для очистки наружных поверхностей кузова от продуктов коррозии, а также от остатков старого покрытия используются дробеструйный способ.
58. Работники при обмывке колесных пар должны использовать фартуки, перчатки, защитные очки.
59. Работники при обслуживании дробеструйного аппарата должны работать с применением защитных касок, брезентовых рукавиц и приспособлений, исключающих травмы.
60. На участке ремонта тележек и колесных пар предусматривают:
1) поточно-конвейерный ремонт с механизацией трудоемких производственных процессов;
2) баббитозаливочные участки оборудуются приточно-вытяжной вентиляцией, концентрация свинца в воздухе рабочей зоны не должна превышать 1,01 мг/м 3 ;
3) электроплавильные печи должны иметь для заливки подшипников закрытую камеру и нижний разлив. Полы в помещениях отделения баббитозаливки должны быть бетонными или из чугунных рифленых плит;

4) құйылған мойынтіректерді қашауға арналған станоктар ұсақ қорғасын жоңқаларын және қорғасын шаңдарын шығаруға арналған бүйірлі сорғыштармен жабдықталады. Жұмыс істейтін адамдар мойынтіректерді құйып және қашағаннан кейін қолдарын сірке қышқылының 1 % ерітіндісімен немесе кальций содасының 1 % ерітіндісімен және сульфатталған сабынмен жылы сумен жууға тиіс.
61. Полимерлі жабын бөлімшесінде ванна жабынының, майсыздандырудың, көшірмені болдырмаудың, шаңдату қондырғысының, араластырғыш барабандар үстінің, ұнтақтарды балқыту пештерінің жергілікті сору құрылғысы бар сыртқа тарату желдеткіші болуы тиіс.
62. Тегістеу және жылтырату станоктарындағы, желдеткіш, жылу жүйелерін жөндеу кезіндегі жұмыстар газтұтқыш немесе респираторлармен орындалады.
63. Гальваникалық бөлімшеде ванна жабынының, майсыздандырудың, көшірмені болдырмаудың, шаңдату қондырғысының, араластырғыш барабандар үстінің, ұнтақтарды балқыту пештерінің жергілікті сору құрылғысы бар сыртқа тарату желдеткіші болуы тиіс.
64. Ақаутапқымен жұмыс істеу кезінде қызметкер резеңке кілемшелерді, тұтқасы оқшауланған құрал-саймандарды пайдалану арқылы электр өткізбейтін резеңке қолғаптармен, галоштармен жұмыс істеуі тиіс.
8. Бояу жұмыстарын жүргізуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
65. Бояу жұмыстары бояу (бояу) цехтарында, учаскелерінде, бөлімшелерінде, арнайы қондырғыларда, камераларда немесе ықтиярсыз (жергілікті және жалпы сыртқа тарату) желдеткіштермен жабдықталған алаңқайларда орындалады.
66. Жұмыс аймағы ауасындағы зиянды заттар құрамының деңгейі "Гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 841 бұйрық талаптарына сай болуы тиіс.
67. Қолданылатын лак бояу материалдарына санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болуы және сәйкестік (қауіпсіздік) сертификаты болуы тиіс.
68. Жолаушылар вагондарының ішіндегі бояу жұмыстары вагон желдеткіші қосылып тұрған кезде және жергілікті сору қондырғысын пайдалану арқылы орындалады. Бояу бөлімшесінің өндірістік үй-жайларында берік және жарылыстан қауіпсіз арматурада электрлі жарық шамдары пайдаланылады. Вагон ішінде кернеулігі 12 вольт болатын шамшырақтар қолданылады.
69. Лак бояу материалы бар әрбір сыйымдылық ыдыста заттаңба немесе оның атауы бар биркасы болуы тиіс.
70. Лак бояу материалдарының жұмыс қоспасын дайындау жергілікті сору желдеткішімен жабдықталған бояу дайындау бөлімшесінде орталықтанып жүргізіледі. Материалдарды сақтау жалпы айналым желдеткішімен жабдықталған қоймаларда жүзеге асырылады.

4) станки для расточки залитых подшипников оборудуются бортовыми отсосами для удаления мелкой свинцовой стружки и свинцовой пыли. После заливки и расточки подшипников, работающие лица должны вымыть руки 1 % раствором уксусной кислоты или 1 % раствором кальцинированной соды и теплой водой с сульфинированным мылом.
61. В отделении полимерных покрытий должна быть приточно-вытяжная вентиляция с устройством местных отсосов от ванн покрытий, обезжиривания, декапирования, установок напыления, над смесительными барабанами, от печей оплавления порошков.
62. Работы на шлифовальных и полировальных станках, ремонте систем вентиляции, отопления выполняют в противогазах или респираторах.
63. В гальваническом отделении должна быть приточно-вытяжная вентиляция с устройством местных отсосов от ванн покрытий, обезжиривания, декапирования, установок напыления, над смесительными барабанами, от печей оплавления порошков.
64. При обслуживании дефектоскопов персонал должен работать в резиновых диэлектрических перчатках, галошах, с использованием резиновых ковриков, инструментов с изолированными ручками.
8. Санитарно-эпидемиологические требования
к проведению окрасочных работ
65. Окрасочные работы выполняются в окрасочных (малярных) цехах, участках, отделениях, на специальных установках, в камерах или на площадках, оборудованных принудительной вентиляцией (местной и общей приточно-вытяжной).
66. Уровень содержания вредных веществ в воздухе рабочей зоны должен соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года № 841 "Об утверждении гигиенических нормативов".
67. Применяемые лакокрасочные материалы должны иметь санитарно-эпидемиологическое заключение и иметь сертификат соответствия (безопасности).
68. Окрасочные работы внутри пассажирских вагонов выполняются при включенной вагонной вентиляции и с использованием местной вытяжной установки. В производственных помещениях окрасочного отделения используются лампы электрического освещения в герметичной и взрывобезопасной арматуре. Внутри вагона применяются светильники напряжением 12 вольт.
69. На каждой емкости с лакокрасочным материалом должна быть этикетка или бирка с его наименованием.
70. Приготовление рабочей смеси лакокрасочных материалов производится централизованно в краскозаготовительном отделении, оборудованном местной вытяжной вентиляцией. Хранение материалов осуществляется в кладовых, оборудованных общеобменной вентиляцией.

71. Бүріккішпен жұмыс істеу кезінде жұмыскерлер қорғаныш көзілдірікті және әмбебап респираторды, зиянды заттардың жоғары концентрациясы кезінде – жеке қорғаныш құралдарын пайдалануы тиіс.
72. Электрлі өрісте бояуға арналған қондырғылар мен камералар желіден ажыратқан соң бүріккіштің және жоғары вольтты жабдықтың қалдық кернеулігін түсіру үшін автоматты разрядтаушпен жабдықталады. Электрлі жабдық орналасқан бөлек орынның есіктері осы есіктерді ашу кезінде жоғары кернеулікті автоматты ажыратудың жоғары вольтты құрылғысымен бекітілуі тиіс.
73. Кептіру камералары және қондырғылар сору желдеткішінің құрылғысымен жабдықталады.
74. Бояу цехтары (бөлімшелері) басқа өндірістік үй-жайлардан биіктігі 5 м-ден кем емес брандмауэрмен (өртке қарсы жанбайтын қабырғалармен) оқшауланады. Бояу цехтарын цокольды және жертөле үй-жайларында (бөлімшелерін) орналастыруға тыйым салынады.
75. Едендер тор тәрізді ағаш қалқамен жабдықталады немесе резеңке кілемшелер төселеді.
76. Электрлі өрісте полимерлік жабынды жағу үшін қол қондырғыларымен жұмыс істеу кезінде статикалық синтетикалық  материалдардан, жібектен тігілген киімді киюге тыйым салынады. Статикалық электрдің аккумуляция зарядын болдырмау мақсатында резеңкеден жасалған қажеттіліктер: қолғап, кілемше, аяқ киімдер пайдаланылады.

71. При работе с распылителем работники должны использовать защитные очки, универсальный респиратор, при высоких концентрациях вредных веществ - средства индивидуальной защиты.
72. Установки и камеры для окрашивания в электрическом поле оборудуются автоматическим разрядником для снятия остаточного напряжения с высоковольтного оборудования и распылителей после отключения от сети. Двери отсеков, где расположено электрическое оборудование, должны быть сблокированы с высоковольтным устройством автоматического отключения высокого напряжения при открывании этих дверей.
73. Сушильные камеры и установки оборудуются устройствами вытяжной вентиляции.
74. Окрасочные цеха (отделения) изолируются от других производственных помещений брандмауэрами (противопожарными несгораемыми стенами) высотой не менее 5 м. Не допускается размещение окрасочных цехов (отделений) в цокольном и подвальном помещении.
75. Полы оборудуются деревянными решетчатыми щитами или покрываются резиновыми ковриками.
76. Не допускается ношение одежды из синтетических материалов, шелка при работе с ручными установками для нанесения полимерных покрытий в электрическом поле. В целях предотвращения аккумуляции зарядов статического электричества использовать резиновые принадлежности: перчатки, коврики, обувь.