Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 29 сәуірдегі N 92 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 8 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5695 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 308 (01.03.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, ипотекалық ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4158 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 153 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4383 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 48 қаулысына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 289 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4519 тіркелген), Агенттік Басқармасының " Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 189 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4872 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 280 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5122 тіркелген) енгізілген толықтыруларымен және өзгерістерімен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауында және 1-тармақта "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер "Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, ипотекалық ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу әдістемесі мен олардың нормативтік мәні және олардың орындалуы туралы есеп беру нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықта:
атауында "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер "Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспеде "акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның (Почтаның ұлттық операторын қоспағанда) иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздер "агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 апреля 2009 года № 92. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2009 года № 5695. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 (вводится в действие с 01.03.2017)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 308 (вводится в действие с 01.03.2017).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4158), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 12 августа 2006 года № 153 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4383), постановлением Правления Агентства от 11 декабря 2006 года № 289 "О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 48 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4519), постановлением Правления Агентства от 25 июня 2007 года № 189 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности ипотечных организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4872), постановлением Правления Агентства от 24 декабря 2007 года № 280 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5122) следующие изменения и дополнения:
в наименовании и пункте 1 слова "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании" заменить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
в Инструкции о нормативных значениях, методике расчетов пруденциальных нормативов для ипотечных организаций, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении, утвержденной указанным постановлением:
в наименовании слова "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании" заменить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
в преамбуле слова "организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании, (за исключением Национального оператора почты)" заменить словами "дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Ұйымның меншікті капиталы ұйымның инвестицияларын шегергенде, бірінші деңгейдегі капиталдың және екінші деңгейде капиталдың (екінші деңгейдегі капитал бірінші деңгейдегі капиталдан аспайтын мөлшерде енгізіледі) қосындысы ретінде есептеледі.
Ұйымның инвестициялары саудаға арналған және сатуға бар болған акцияларды қосқанда, эмитенттің акцияларына салымы және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышы ретінде сипатталады.
Бірінші деңгейдегі капитал:
мыналарды:
ұйымның негiзгi қызмет мақсаты үшiн сатып алынған және 1999 жылғы 1 шiлдеден бастап немесе кейiн басталатын кезеңдердi қамтитын қаржылық есеп беру үшiн 1998 жылы шiлдеде күшiне енген Қаржылық есеп берудiң халықаралық стандарттары жөнiндегi комитеттiң Басқармасы бекiткен 38 Халықаралық қаржылық есеп беру стандарты "Материалдық емес активтерге" сәйкес келетін (бұдан әрi - 38 Халықаралық қаржылық есеп беру стандарты) лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуден басқа материалдық емес активтерді;
өткен жылдардың шығындарын;
ағымдағы жыл шығыстарының ағымдағы жыл кiрiстерiнен асып кетуiн шегергенде;
сатып алынған меншікті жай акцияларды шегергенде, жай акциялар бөлігінде төленген жарғылық капиталдың;
сатып алынған меншікті артықшылық берілген акцияларды шегергенде, артықшылық берілген акциялар бөлігінде төленген жарғылық капиталдың;
қосымша капиталдың;
өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісінің;
өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптастырылған қорлардың, резервтердің қосындысы ретінде есептеледі.
Екінші деңгейдегі капитал:
ағымдағы жыл шығыстарынан ағымдағы жыл кiрiстерiнің асып кету мөлшерінің;
негізгі қаражат пен бағалы қағаздарды қайта бағалау мөлшерінің;
тәуекелді ескеріп мөлшерленген активтердің сомасының 1,25 пайызынан аспайтын сомасындағы жалпы резервтер (провизиялар) мөлшерінің;
бірінші деңгейдегі капиталды есептеуге қосылмаған артықшылық берілген акциялардың;
меншікті сатып алынған акцияларды, қосымша капиталды, өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісін, ұйымның меншікті сатып алынған реттелген борышын шегергенде, өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптастырылған қорларды, резервтерді шегеріп, төленген меншікті капитал сомасының елу пайызынан аспайтын сомадағы ұйымның реттелген борышының қосындысы ретінде есептеледі.
Бірінші деңгейдегі капиталға қосылатын артықшылық берілген акциялардың үлесі бірінші деңгейдегі капиталдың он бес пайызынан аспайды. Бірінші деңгейдегі капиталды есептеуге қосылмаған артықшылық берілген акциялардың сомасы екінші деңгейдегі капиталды есептеуге қосылуы мүмкін.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Собственный капитал организации рассчитывается как сумма капитала первого уровня и капитала второго уровня (капитал второго уровня включается в размере, не превышающем капитал первого уровня) за вычетом инвестиций организации.
Инвестиции организации представляют собой вложения организации в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли, и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица.
Капитал первого уровня рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала, в части простых акций, за минусом собственных выкупленных простых акций;
оплаченного уставного капитала, в части привилегированных акций, за минусом собственных выкупленных привилегированных акций;
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет;
фондов, резервов, сформированных за счет чистого дохода прошлых лет;
за минусом:
нематериальных активов, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности организации и соответствующего Международному стандарту финансовой отчетности 38 "Нематериальные активы", утвержденному Правлением Комитета по международным стандартам финансовой отчетности в июле 1998 года, вступившему в силу для финансовой отчетности, охватывающей периоды, начинающиеся с или после 1 июля 1999 года (далее - Международный стандарт финансовой отчетности 38);
убытков прошлых лет;
превышения расходов текущего года над доходами текущего года.
Капитал второго уровня рассчитывается как сумма:
размера превышения доходов текущего года над расходами текущего года;
размера переоценки основных средств и ценных бумаг;
размера общих резервов (провизии) в сумме, не превышающей 1,25 процента суммы активов, взвешенных с учетом риска;
привилегированных акций, не включенных в расчет капитала первого уровня;
субординированного долга организации в сумме, не превышающей пятьдесят процентов суммы оплаченного уставного капитала за минусом собственных выкупленных акций, дополнительного капитала, нераспределенного чистого дохода прошлых лет, фондов, резервов, сформированных за счет чистого дохода прошлых лет за минусом выкупленного собственного субординированного долга организации.
Доля привилегированных акций, включаемых в капитал первого уровня, не превышает пятнадцати процентов капитала первого уровня. Сумма привилегированных акций, не включенная в расчет капитала первого уровня, может быть включена в расчет капитала второго уровня.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Ұйымның меншiктi капиталының жеткiлiктiлiгi мынадай коэффициенттермен сипатталады:
1) ұйым активтерінің мөлшеріне бiрiншi деңгейдегi капиталдың ара қатынасымен (k1);
2) меншікті капиталды есептеуге қосылмаған жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемiтiлген активтердің, кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасына бiрiншi деңгейдегi капиталдың ара қатынасымен (k1-2);
3) меншiктi капиталдың мыналардың қосындысына ара қатынасымен:
меншікті капиталдың есебiне енгiзiлмеген, жалпы резервтер (провизиялар) сомасына кемiтiлген кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және ықтимал мiндеттемелердің;
операциялық тәуекелдің (k1-3).
Операциялық тәуекел соңғы өткен үш жылдағы жылдық жалпы кірістің орташа мөлшерлемесінің 0,12 тең операциялық тәуекелдің коэффициентіне туындысына 8,3 тең келтіру коэффициентінің туындысы ретінде есептеледі.
Соңғы өткен үш жылдағы жылдық жалпы кірістің орташа мөлшерлемесі ұйым әр біреуінде таза кіріс алған соңғы өткен үш жылдағы жылдық жалпы кіріс сомасының ұйым таза кіріс алған жылдардың санына ара қатынасы ретінде есептеледі.
Жаңадан құрылған ұйымдар үшін операциялық тәуекел қаржылық жыл аяқталуы бойынша есептеледі және жылдық жалпы кірістің орташа мөлшерлемесі өткен жылдардың санына қарап есептеледі.
Ұйымның жылдық жалпы кірісі:
ұйымның төтенше кірістерін шегергенде;
салық салынғанға дейінгі жылдық таза кірістің, провизияларды (резервтерді) қалыптастыруға қаржының жылдық мөлшерінің және шыққан төтенше шығыстар мөлшерінің сомасы ретінде анықталады.";
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерінің мәні: k1 – 0,06 кем емес, k1-2 – 0,06 кем емес, k1-3 – 0,12 кем емес болуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен толықтырылсын:
"2-1-тарау. Секьюритилендіру барысында меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеудің ерекшелігі
6-1. Оригинатор ұйымы (бұдан әрі – оригинатор) Базель II Шектеулі тәсіліне сәйкес меншікті капиталды есептеуге секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдаланады: Капиталды және капитал стандарттарын өлшеудің халықаралық конвергенциясы: жаңа тәсілдер (2006 жылғы маусым), егер секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру нәтижесінде елеулі кредиттік тәуекел үшінші тарапқа берілсе, бұл ретте секьюритилендірілген активтер кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген (бұдан әрі - секьюритилендірудің шектеулі тәсілі) оригинатор активтерінің есебінен алынып тасталуы мүмкін.
Секьюритилендіру мәмілелерінде қатысатын және оригинатор болып табылмайтын ұйымдар осы мәміледе олардың ұстанатын секьюритилендіру позицияларын кредиттік тәуекелдер дәрежесі бойынша мөлшерленгенді есептеу барысында осы Нұсқаулыққа сәйкес секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданады.

"5. Достаточность собственного капитала организации характеризуется следующими коэффициентами:
1) отношением капитала первого уровня к размеру активов организации (k1);
2) отношением капитала первого уровня к сумме активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенной на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала (k1-2);
3) отношением собственного капитала к сумме:
активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, уменьшенной на сумму общих резервов (провизий), не включенных в расчет собственного капитала;
операционного риска (k1-3).
Операционный риск рассчитывается как произведение коэффициента приведения, равного 8,3, на произведение средней величины годового валового дохода за последние истекшие три года на коэффициент операционного риска, равного 0,12.
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие три года рассчитывается как отношение суммы годовых валовых доходов за последние истекшие три года, в каждом из которых организацией был получен чистый доход на количество лет, в которых организацией был получен чистый доход. Для вновь созданных организаций операционный риск рассчитывается по истечении финансового года, и средняя величина годового валового дохода рассчитывается исходя из количества истекших лет.
Годовой валовой доход организации определяется как:
сумма чистого годового дохода до налогообложения, годового размера ассигнований на формирование провизий (резервов) и размера понесенных чрезвычайных расходов;
за минусом чрезвычайных доходов организации.";
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Значения коэффициентов достаточности собственного капитала организации должны быть: k1 - не менее 0,06, k1-2 – не менее 0,06, k1-3 - не менее 0,12.";
дополнить главой 2-1 следующего содержания:
"Глава 2-1. Особенности расчета коэффициента достаточности собственного капитала при секьюритизации
6-1. Организация-оригинатор (далее – оригинатор) применяет рамочный подход секьюритизации к расчету собственного капитала в соответствии с Рамочным подходом Базель II: Международная конвергенция измерения капитала и стандартов капитала: новые подходы (июнь 2006 года), при котором секьюритизированные активы исключаются из расчета активов оригинатора, взвешенных по степени кредитного риска (далее - рамочный подход секьюритизации), если существенный кредитный риск в результате осуществления сделки секьюритизации передается третьим сторонам.
Организации, участвующие в сделках секьюритизации и не являющиеся оригинаторами, применяют рамочный подход секьюритизации в соответствии с настоящей Инструкцией при расчете взвешенных по степени кредитных рисков удерживаемых ими позиций секьюритизации в такой сделке.

6-2. Ұйымдар меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдану үшін оригинатор уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Нұсқаулықтың 2-1-қосымшасына сәйкес сауалнаманы;
2) секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданудың мақсатқа лайықтылығын айқындауға жауапты ұйымның Басқармасы құрамынан тұлғаларды айқындайтын құжатты;
3) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын шетелдік арнайы қаржы компанияларымен секьюритилендірудің трансшекаралық мәмілелері үшін бағалы қағаздар шығарылымы (не облигациялық бағдарлама) проспектісінің көшірмесі не "Секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын секьюритилендіру мәмілелері үшін облигациялық бағдарламаны (не облигациялық бағдарлама шегіндегі облигациялар шығарылымы) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
4) осы Нұсқаулықтың 2-2-қосымшасына сәйкес секьюритилендіруді ескере отырып және секьюритилендіруді ескерместен меншікті капиталдың жеткiлiктiлiк коэффициенті туралы мәліметтер.
6-3. Егер қандай да бір ұсынылатын құжаттар шет тілінде әзірленсе, онда оның мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.
6-4. Ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган оларды алған күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде қарайды.
6-5. Осы Нұсқаулықтың 6-2-тармағында көзделген құжаттарды қарағаннан кейін уәкілетті орган меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін ұйымдардың қолдануына растау беру не бас тарту туралы шешімді қабылдайды және жазбаша нысанда бұл туралы оригинаторға хабарлайды.
Ұйымдардың меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға растау мынадай жағдайда берілмейді:
1) осы Нұсқаулықтың 6-2-тармағына сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбаса;
2) осы Нұсқаулықтың 6-7, 6-9-тармақтарының талаптарына сәйкес келмесе.
6-6. Оригинатор тәуекелді берудің қажеттілігін айқындау мақсатында мыналарды жүзеге асырады:
1) секьюритилендіруді ескерместен меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффицентін есептеуді;
2) секьюритилендіруді ескере отырып, меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффицентін есептеуді.
6-7. Тәуекелді беру маңызды болып табылады, егер:
1) секьюритилендіруді ескере отырып меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәні секьюритилендіруі ескерілмеген меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәнінен артық болса;
2) банк конглемератының мүшелері болып табылмайтын, оригинатор тиесілі үшінші тарап, секьюритилендірілген активтермен қамтамасыз етілген транштың 10 пайызынан кем емесін ұстап қалады.

6-2. Для применения организациями рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала оригинатор представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) анкету согласно приложению 2-1 к настоящей Инструкции;
2) документ, определяющий лиц из состава правления организаций, ответственных за определение целесообразности применения рамочного подхода секьюритизации;
3) копию проспекта выпуска ценных бумаг (либо облигационной программы) для трансграничных сделок секьюритизации с иностранными специальными финансовыми компаниями, осуществляемых в соответствии с законодательством иностранного государства, либо копию свидетельства о государственной регистрации облигационной программы (либо выпуска облигаций в пределах облигационной программы) для сделок секьюритизации, осуществляемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации";
4) сведения о коэффициенте достаточности собственного капитала с учетом секьюритизации и без учета секьюритизации в соответствии с приложением 2-2 к настоящей Инструкции.
6-3. В случае представления документов на иностранном языке, представляется его перевод на государственном и (или) русском языке.
6-4. Представленные документы рассматриваются уполномоченным органом в течение пятнадцати календарных дней со дня их получения.
6-5. После рассмотрения документов, предусмотренных пунктом 6-2 настоящей Инструкции, уполномоченный орган принимает решение о выдаче либо об отказе в подтверждении на применение организациями рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала и в письменном виде уведомляет об этом оригинатора.
Подтверждение на применение организациями рамочного подхода секьюритизации при расчете собственного капитала не выдается в случае:
1) непредставления полного пакета документов согласно пункту 6-2 настоящей Инструкции;
2) несоответствия требованиям пунктов 6-7, 6-9 настоящей Инструкции.
6-6. В целях определения существенности передачи риска оригинатор осуществляет:
1) расчет коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации;
2) расчет коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации.
6-7. Передача риска является существенной, если:
1) значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации больше значения коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации;
2) третьи стороны, не являющиеся членами банковского конгломерата, к которому принадлежит оригинатор, удерживают не менее 10 процентов от траншей, обеспеченных секьюритизированными активами.

Меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициенті үтірден кейін үш белгісі бар санмен көрсетіледі.
6-8. Егер секьюритилендіруді ескере отырып, меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәні секьюритилендіру ескерілмеген меншікті капитал k1-3 жеткiлiктiлiк коэффициентінің мәнінен аз болса, тәуекел берілмейді. Бұл жағдайда, оригинатор меншікті капиталды есептеу барысында секьюритилендірудің шектеулі тәсілін пайдаланбайды және секьюритилендіруді ескерместен тиісінше тәуекелдердің мөлшерленген шамасын есептейді. Бұл ретте оригинатор меншікті капиталдан олардың ұстанатын секьюритилендіру позицияларын шегермейді және/немесе меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентін есептеу барысында активтердің кредиттік тәуекелі дәрежесі бойынша осындай позицияларды мөлшерлемейді.
6-9. Оригинатор мынадай талаптарды орындау барысындағы активтердің кредиттік тәуекелдерінің дәрежесі бойынша мөлшерленген есептеулерден секьюритилендірілген активтерді алып тастайды:
1) секьюритилендірілген активтермен байланысты елеулі кредиттік тәуекел үшінші тараптарға берілді;
2) секьюритилендіру мәмілесі бойынша құжаттар мәміленің экономикалық мәнін көрсетеді;
3) арнайы қаржы компаниясы секьюритирлендірілген активтер бойынша төлемдерді борышқорлардың төлемеуімен байланысты барлық тәуекелдерді көтереді, оның ішінде және оригинатордың (төлем қабілеттсіздігі) банкроттығы жағдайында;
4) осы Нұсқаулықпен көзделген жағдайларды қоспағанда, оригинатор мыналарды орындауға тиіс емес:
жарғылық капиталға қатысудың үлесін не арнайы қаржы компаниясындағы дауыс беру құқығы бар акцияларды тура немесе жанама иеленуге;
арнайы қаржы компаниясындағы директорлар кеңесі немесе басқарма мүшелерінің басым көпшілігін тағайындауға немесе сайлауға;
шартпен немесе өзге тәсілмен арнайы қаржы компаниясының шешімдерін айқындауға;
секьюритилендіру мәмілесіне қатысты тиісінше шарттар немесе құжаттарда көзделгендерден басқа, арнайы қаржы компаниясынан секьюритилендірілген активтерді сатып алу бойынша өзіне қандай да бір міндеттемелерді қабылдауға;
секьюритилендіру мәмілесіне қатысты тиісінше шарттарда немесе құжаттарда көзделгендерден басқа, секьюритилендірілген активтерге қатысты қандай да бір тәуекелдерді ұстап қалу бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдауға;
арнайы қаржы компаниясының секьюритилендірілген активтерін бергеннен кейін секьюритирлендірумен және арнайы қаржы компаниясы қызметімен байланысты шығыстарды көтеруге;
арнайы қаржы компаниясына қандай да бір нысанда жанама қолдау көрсетуге. Оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғаларға жанама қолдау көрсетуге жол берілмейді.
Оригинатор, сондай-ақ оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар арнайы қаржы компаниясына ақшалай түрдегі талаптар (бұдан әрі - кредиттік қамтамасыз ету) бойынша көмекті не осындай қолдау ұсыну секьюритилендіру мәмілесіне қатысты сәйкесінше шарттармен немесе құжаттармен көзделмеген жағдайларда, өзге қолдауды көрсеткенде жанама қолдау туындайды.
Оригинатор немесе оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар секьюритилендірудің кейінгі мәмілелерін жасау барысында арнайы қаржы компаниясына жанама қолдау көрсету фактілері анықталған жағдайда, оригинатор секьюритилендірілген активтер бойынша капиталға қойылатын талаптарды төмендету мүмкіндігінен айырылады;

Коэффициент достаточности собственного капитала k1-3 выражается числом с тремя знаками после запятой.
6-8. Передача риска не происходит, если значение коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 с учетом секьюритизации меньше значения коэффициента достаточности собственного капитала k1-3 без учета секьюритизации. В этом случае оригинатор не применяет рамочный подход секьюритизации при расчете собственного капитала и рассчитывает взвешенные величины соответствующих рисков без учета секьюритизации. При этом оригинатор не вычитает удерживаемые им позиции секьюритизации из собственного капитала и (или) не взвешивает такие позиции по степени кредитного риска активов при расчете коэффициента достаточности собственного капитала.
6-9. Оригинатор исключает секьюритизированные активы из расчета взвешенных по степени кредитных рисков активов при выполнении следующих условий:
1) существенный кредитный риск, связанный с секьюритизированными активами, был переведен третьим сторонам;
2) документы по сделке секьюритизации отражают экономическую сущность сделки;
3) специальная финансовая компания несет все риски, связанные с возможной невыплатой должниками платежей по секьюритизированным активам, в том числе и в случае банкротства (неплатежеспособности) оригинатора;
4) за исключением случаев, предусмотренных настоящей Инструкцией, оригинатор не должен:
владеть прямо или косвенно долями участия в уставном капитале либо акциями с правом голоса в специальной финансовой компании;
назначать или избирать большинство членов совета директоров или правления специальной финансовой компании;
определять решения специальной финансовой компании в силу договора или иным образом;
принимать на себя какие-либо обязательства по выкупу секьюритизированных активов у специальной финансовой компании кроме тех, которые предусмотрены в соответствующих договорах или документах, относящихся к сделке секьюритизации;
принимать на себя обязательства по удержанию каких-либо рисков в отношении секьюритизированных активов кроме тех, которые предусмотрены в соответствующих договорах или документах, относящихся к сделке секьюритизации;
после передачи секьюритизированных активов специальной финансовой компании нести расходы, связанные с секьюритизацией и деятельностью специальной финансовой компании;
предоставлять косвенную поддержку специальной финансовой компании. Не допускается предоставление косвенной поддержки лицами, связанными с оригинатором особыми отношениями.
Косвенная поддержка возникает в случае, когда оригинатор, а также лица, связанные с оригинатором особыми отношениями, оказывает специальной финансовой компании помощь по требованиям денежного характера (далее – кредитное обеспечение) либо иную поддержку в случаях, когда предоставление такой поддержки не предусмотрено соответствующими договорами или документами, относящимися к сделке секьюритизации.
В случае обнаружения фактов оказания оригинатором или лицами, связанными с оригинатором особыми отношениями, косвенной поддержки специальной финансовой компании при совершении последующих сделок секьюритизации оригинатор лишается возможности снижать требования к капиталу по секьюритизированным активам;

5) арнайы қаржы компаниясымен шығарылған бағалы қағаздар оригинатордың төлем міндеттемелерін білдірмейді;
6) тәуекелдер берілетін тарап секьюритилендірудің бір немесе бірнеше мәмілесін жүзеге асыру үшін құрылған арнайы қаржы компаниясы болып табылады;
7) егер, секьюритирлендіру мәмілесінде кері сатып алу опционы көзделсе, онда мынадай барлық талаптар орындалады:
кері сатып алу опционы оригинатордың қарауымен ғана іске асырылады;
кері сатып алу опционы секьюритирлендірілген активтер бойынша өтелмеген негізгі міндеттемелердің жалпы мөлшері не шығарылған бағалы қағаздар бойынша негізгі міндеттемелердің жалпы мөлшері 10 процент мәніне жеткен және олардың бастапқы мөлшерінен төмен болған жағдайда ғана іске асырылуы мүмкін;
кері сатып алу опционы секьюритирлендіру позициясының кредиттік сапасын жақсарту мақсатында құрылымдалмауы мүмкін;
8) оригинатор секьюритилендірілген активтерді сатып алуы не оларды жиынтығымен мынадай талаптарды сақтағанда басқа активтерге ауыстыруы мүмкін:
секьюритилендірілген активтерді олардың әділ нарықтық құнынан аспайтын құн бойынша сатып алынады;
сатып алынатын секьюритилендірілген активтердің міндеттемелері жоқ, олар бойынша тиісінше міндетті тараптың дефолты орын алды, әділ нарықтық құн бойынша сатып алынатын активтерді қоспағанда;
ауыстырылатын секьюритилендірілген активтерде тиісінше (ұқсас) классификациялық санат болуы тиіс.
Оригинатор секьюритирлендірілген активтерге қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсетуі, сондай-ақ секьюритирлендірілген активтерге қатысты өтімділік құралдарын ұсынуы мүмкін, бұл құралдар осы Нұсқаулықтың 6-15-тармағында белгіленген талаптарды қанағаттандырған жағдайда.
6-10. Оригинатор тәуекелді беру қажеттілігі жағдайында банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффиценттерін есептеу барысында активтердің кредиттік тәуекелдері деңгейі бойынша мөлшерленген есептеулерден секьюритирленген активтерді алып тастайды.
6-11. Меншікті капиталдан банк ұстанатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингттік агенттіктерінің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі не Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осындай деңгейдегі рейтингі бар не тиісінше рейтингттік бағасы жоқ секьюритирлендіру позициялары шегерілуге жатады, осы Нұсқаулықтың 6-13-тармағында санамаланған талаптарға сәйкес келетін позицияларды қоспағанда.
Шегерілетін позициялар олар бойынша құрылған арнаулы резервтер (провизиялар) бойынша құрылған сомаға кемиді.

5) ценные бумаги, выпущенные специальной финансовой компанией, не представляют собой платежные обязательства оригинатора;
6) сторона, которой передаются риски, является специальной финансовой компанией, учрежденной для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации;
7) если в сделке секьюритизации предусмотрен опцион обратного выкупа, то выполняются все следующие условия:
опцион обратного выкупа реализуется только по усмотрению оригинатора;
опцион обратного выкупа может быть реализован только при условии, что общий размер непогашенных основных обязательств по секьюритизированным активам либо общий размер основного обязательства по выпущенным ценным бумагам достигает значения 10 процентов и ниже от их первоначального размера;
опцион обратного выкупа не структурируется в целях улучшения кредитного качества позиций секьюритизации;
8) оригинатор вправе выкупать секьюритизированные активы либо заменять их в пуле на другие активы при соблюдении следующих условий:
секьюритизированные активы выкупаются по стоимости, не превышающей их справедливой рыночной стоимости;
выкупаемые секьюритизированные активы не представляют собой обязательства, по которым имел место дефолт соответствующей обязанной стороны, за исключением активов, выкупаемой по справедливой рыночной стоимости;
заменяемые секьюритизированные активы должны иметь соответствующую (аналогичную) классификационную категорию.
Оригинатор вправе оказывать услуги по обслуживанию секьюритизируемых активов, а также предоставлять инструменты ликвидности в отношении секьюритизированных активов при условии, что эти инструменты удовлетворяют требованиям, установленным в пункте 6-15 настоящей Инструкции.
6-10. При условии существенности передачи риска оригинатор также исключает секьюритизированные активы из расчета взвешенных по степени кредитных рисков активов при расчете коэффициентов достаточности собственного капитала банковского конгломерата.
6-11. Подлежат вычету из собственного капитала позиции секьюритизации, удерживаемые организацией и имеющие долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств либо рейтинговую оценку ниже "kzBB-" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, либо не имеющие соответствующей рейтинговой оценки, за исключением тех позиций, которые соответствуют условиям, перечисленным в пункте 6-13 настоящей Инструкции.
Вычитаемые позиции уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизии).

6-12. Секьюритилендіру позициялары – бұл секьюритилендіру мәмілесіндегі тәуекелдер және ол секьюритилендіру мәмілесімен байланысты банкте туындайтын баланстық және баланстан тыс активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді білдіреді. Секьюритилендіру позицияларына позицияның кредиттік сапасы негізінде тәуекелдің (тәуекелдің салмақтық коэффициенті) тиісінше деңгейі беріледі, ол осы Нұсқаулыққа сәйкес кредиттік рейтинг негізінде анықталады. Мұндай позицияларға мыналар жатады:
оригинатордың арнайы қаржы компаниясына ұсынатын заемдар;
арнайы қаржы компаниясына қатысты оригинатордың шартты және мүмкін талаптары мен міндеттемелері;
ұйымның арнайы қаржы компаниясының бағалы қағаздарын сатып алуы;
ұсынылатын кредиттік қамтамасыз ету (credit enhancements);
өтімділік құралдары;
пайыздық немесе валюталық своптар;
кредиттік деривативтер;
резервтік шоттар (ақшамен қамтамасыз ету шоты) үшін қаражаттарды ұсыну және басқалар.
Бұл ретте:
1) секьюритилендіру мәмілесінде түрлі транш бойынша тәуекелдердің болғанда, әрбір транш бойынша тәуекел секьюритилендірудің жеке позициясы сияқты мөлшерленеді;
2) секьюритилендіру позициялары бойынша кредиттік қамтамасыз етуді ұсынатын тұлғалар секьюритилендіру позицияларын ұстап қалатын тараптар ретінде қарастырылады;
3) сыйақы ставкаларын және валюта бағамдарын өзгерту тәуекелдерін хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдары бойынша позициялармен байланысты тәуекелдер секьюритилендіру мәмілесіндегі жекелеген позициялар сияқты мөлшерленеді;
4) баланста ұсталынатын секьюритилендіру мәмілесіндегі позиция тәуекелінің шамасы өзінің баланстық құнына тең;
5) секьюритилендіру мәмілесіндегі баланстан тыс позиция тәуекелінің шамасы конверсиялық факторға көбейтілген өзінің номиналдық құны 100 пайызға тең, егер өзгесі осы Нұсқаулықпен белгіленбесе.
6-13. Кредиттік рейтингі жоқ секьюритилендіру позициясы тәуекелінің орташа алынған шамасын есептеу үшін ұйым осындай позицияға түсінілетін рейтингті қолдануы мүмкін.
Болжанатын рейтинг мынадай тәртіппен қолданылады:
1) кредиттік рейтингі бар секьюритилендіру позициясының ағымдағы кредиттік рейтингі пайдаланылады, ол рейтингі жоқ, секьюритилендіру позициясының реттелу деңгейі бойынша тең болып табылады;
2) егер, рейтингі бар позициялардың ешқайсысы, рейтингі жоқ позициямен реттелу деңгейіне тең келмесе, секьюритилендіру позициясының (осындай бар болса) реттелу деңгейі бойынша ең жоғары ағымдағы кредиттік рейтингі пайдаланады, ол рейтингі жоқ осындай позицияға реттелу деңгейі бойынша кемдеу болып табылады.
Болжанатын рейтингті пайдалану барысында кредиттік рейтингі бар секьюритилендірудің барлық позициясы ескеріледі.

6-12. Позициями секьюритизации являются риски в сделке секьюритизации, которые представляют собой балансовые и внебалансовые активы, условные и возможные обязательства, возникающие у организации в связи со сделкой секьюритизации. Позиции секьюритизации присваивается соответствующая степень риска (весовой коэффициент риска) на основании кредитного качества позиции, которое определяется на основании кредитного рейтинга в соответствии с настоящей Инструкцией. К таким позициям относятся:
займы, предоставляемые оригинатором специальной финансовой компании;
условные и возможные требования и обязательства оригинатора в отношении специальной финансовой компании;
приобретение организацией ценных бумаг специальной финансовой компании;
предоставляемое кредитное обеспечение (credit enhancements);
инструменты ликвидности;
процентные или валютные свопы;
кредитные деривативы;
предоставление средств для резервных счетов (счета денежного обеспечения) и другие.
При этом:
1) при наличии рисков по различным траншам в сделке секьюритизации, риск по каждому траншу взвешивается как отдельная позиция секьюритизации;
2) лица, предоставляющие кредитное обеспечение по позициям секьюритизации, рассматриваются как стороны, удерживающие позиции секьюритизации;
3) риски, связанные с позициями по производным финансовым инструментам, заключенным в целях хеджирования рисков изменения ставки вознаграждения и курсов валют, взвешиваются как отдельные позиции в сделке секьюритизации;
4) величина риска позиции в сделке секьюритизации, удерживаемой на балансе, равна своей балансовой стоимости;
5) величина риска внебалансовой позиции в сделке секьюритизации, равна своей номинальной стоимости, умноженной на конверсионный фактор, равный 100 процентам, если иное не установлено настоящей Инструкцией.
6-13. Для расчета взвешенной величины риска позиции секьюритизации, не имеющей кредитного рейтинга, организация может применить к такой позиции подразумеваемый рейтинг.
Подразумеваемый рейтинг применяется в следующем порядке:
1) применяется текущий кредитный рейтинг позиции секьюритизации, имеющей кредитный рейтинг, которая является равной по степени субординированности с позицией секьюритизации, не имеющей рейтинга;
2) в случае, если никакая из позиций, имеющих рейтинг не равна по степени субординированности с позицией, не имеющей рейтинга, то применяется текущий кредитный рейтинг наиболее старшей по степени субординированности позиции секьюритизации (при наличии таковой), которая является более низкой по степени субординированности к такой позиции, не имеющей рейтинга.
При применении подразумеваемого рейтинга учитываются все позиции секьюритизации, имеющие кредитный рейтинг.

6-14. Егер, секьюритилендіру барысында арнайы қаржы компаниясымен шығарылған бағалы қағаздар (бұдан әрі - өтімділік құралдары) бойынша инвесторларға секьюритилендірілген активтер және төлем мерзімдері бойынша қаражаттарды алу мерзімдері арасындағы ықтимал сәйкессіздіктерді жабу үшін ұйым қаржыландыруды ұсыну мақсатында арнайы қаржы компаниясымен шарттық қатынастарға түсетін болса, онда бір жылға дейін қоса алғанда бастапқы өтеу мерзімімен өтімділік құралдарының мөлшерінің 20 пайызына тең конверсиялық фактор немесе егер құралдың бір жылдан астам бастапқы өтеу мерзімі болса, 50 пайызға тең конверсиялық фактор пайдаланылады.
6-15. Өтімділік құралдары – секьюритилендірілген активтердің өтімділігін көтеруге мүмкіндік беретін шаралар. Өтімділік құралдары мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) өтімділік құралының шарттары оны пайдалануы мүмкін жағдайларда міндеттемелерді нақты айқындауы және шектеуі тиіс. Өтімділік құралы аясында қаражаттарды алу мүмкіндігі секьюритилендірілген активтерді иеліктен алу нәтижесінде толығымен өтелуі толығымен мүмкін сомамен шектелуі тиіс және кез келген қосымша кредиттік қамтамасыз ету, ол бойынша төлемдер өтімділік құралы бойынша төлемдерге қатынасы бойынша реттелген;
2) құралды пайдалану сәтінде келтіріліп қойған шығындарды өтеу арқылы кредиттік сапаны қамтамасыз ету үшін өтімділік құралы пайдаланылмауы мүмкін, құралды пайдалану сәтінде дефолт болып өткен тәуекелдерге қатысты өтімділікті ұсыну арқылы немесе олардың әділ құнынан жоғары баға бойынша активтерді сатып алу арқылы;
3) өтімділік құралы секьюритилендіруді тұрақты немесе тұрақты қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін пайдаланылмауы мүмкін;
4) өтімділік құралын пайдалану барысында алынған қаражаттарды өтеу, сыйақы ставкасын және валюта бағамдарын, сыйақыларды, комиссияларды және секьюритилендіру мәмілесін орындауды қамтамасыз етуді ұсынған тұлғаларға тиесілі басқа ұқсас төлемдерді өзгерту тәуекелдерін хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдары негізінде туындайтын талаптарды қоспағанда, инвесторларға қойылатын талаптарға қатынасы бойынша реттелмеуі тиіс. Қаражаттарды өтеу өзгермеуі немесе мерзімі ұзартылмауы мүмкін;
5) өтімділік құралы қосымша кредиттік қамтамасыз ету пайдаланылғаннан кейін пайдаланыла алмайды, ол осындай құралға қатынасы бойынша реттелген болып табылады;
6) өтімділік құралында дефолт болған тәуекелдердің шамасына құралдарды пайдалану барысында алынуы мүмкін қаражаттар сомасын автоматты түрде кеміту туралы шарт немесе секьюритилендірілген тәуекелдердің жиынтығы рейтингі бар құралдардан тұрған жағдайда, егер жиынтықтың орташа сапасы инвестициялық деңгейден төмен түсірілсе, құралды пайдалануды тоқтату туралы шарт болуы тиіс.

6-14. Если при секьюритизации организация вступает в договорные отношения со специальной финансовой компанией с целью предоставления финансирования для покрытия возможных несоответствий между сроками получения средств по секьюритизированным активам и сроками выплат инвесторам по ценным бумагам, выпущенным специальной финансовой компанией (далее - инструменты ликвидности) применяется конверсионный фактор, равный 20 процентам к размеру инструментов ликвидности с первоначальным сроком погашения до года включительно, или конверсионный фактор, равный 50 процентам, если инструмент имеет первоначальный срок погашения свыше одного года.
6-15. Инструментами ликвидности являются меры, позволяющие повысить ликвидность секьюритизированных активов и соответствующие следующим требованиям:
1) условия инструмента ликвидности четко определяют и ограничивают обстоятельства, при которых его можно использовать. Возможность получения средств в рамках инструмента ликвидности ограничивается суммой, которая полностью погашается в результате отчуждения секьюритизированных активов и любого дополнительного кредитного обеспечения, платежи по которому субординированы по отношению к платежам по инструменту ликвидности;
2) инструмент ликвидности не используется для обеспечения кредитного качества посредством возмещения убытков, уже понесенных на момент использования инструмента, через предоставление ликвидности в отношении рисков, по которым уже произошел дефолт на момент использования инструмента, или же посредством покупки активов по цене выше их справедливой стоимости;
3) инструмент ликвидности не используется для обеспечения постоянного или периодического финансирования секьюритизации;
4) погашение средств, полученных при использовании инструмента ликвидности, не должно быть субординированным по отношению к требованиям инвесторов, за исключением требований, возникающих на основании производных финансовых инструментов, заключенных в целях хеджирования рисков изменения ставки вознаграждения и курсов валют, вознаграждений, комиссий и других аналогичных платежей, причитающихся лицам, предоставившим обеспечение исполнения сделки секьюритизации. Погашение средств также не может быть отменено или отсрочено;
5) инструмент ликвидности не используется после применения дополнительного кредитного обеспечения, которое является субординированным по отношению к такому инструменту;
6) инструмент ликвидности должен содержать условие об автоматическом уменьшении суммы средств, которые могут быть получены при использовании инструмента, на величину рисков, по которым произошел дефолт, или в случае, когда пул секьюритизированных рисков состоит из инструментов, имеющих рейтинг, условие о прекращении использования инструмента, если среднее качество пула опускается ниже инвестиционного уровня.

6-16. Секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсететін және өтімділік құралын беретін ұйым барлық төмендегі жағдайларды сақтаған жағдайда 0 пайызға тең конверсиялық факторды пайдаланады:
1) қаражаттарды беру туралы келісімге сәйкес ұйымның қаражатты толық өтеуге сөзсіз құқығы бар;
2) ұйымның талап ету құқығы секьюритирленген активтерден алынған қаражаттарға қатысты қойылатын барлық талаптарға қатынасы бойынша реттелген деңгейі бойынша аса жоғары болып табылады;
3) ұйым алдын ала хабарламастан келісімді бұзуға сөзсіз құқығы бар;
4) осы келісім осы Нұсқаулықтың 6-15-тармағында белгіленген талаптарды қанағаттандырған жағдайда.";
8-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" 8-1. Заемшылар тобын тану бойынша осы Нұсқаулықтың 7-тармағының талаптары мемлекеттік акциялар пакеті (қатысу үлесі) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының жарғылық капиталына төлем жасауға берілген заңды тұлғаларға таралмайды.
Ұйымдармен ерекше қарым-қатынаспен байланысты бір заемшы және (немесе) тұлға ретінде "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамымен көрсетілген ұйымдардың дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам пайызына тура иелік ету (ұйымдар бойынша – жанама) нәтижесінде аффилиирленген болып табылатын екі және одан астам ұйым танылмайды.
Жоғарыда көрсетілген ұйымдардың бірімен аффилиирленген немесе көрсетілген ұйымдардың бірімен ерекше қарым-қатынаспен байланысты заңды және (немесе) жеке тұлғалар, сонда-ақ бір заемшы басқа ұйымның аффилиирленген тұлғаларының бір заемшысы немесе көрсетілген ұйымдардың басқаларымен ерекше қарым-қатынаспен байланысты тұлғалар ретінде танылмайды.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
" 2-1) заемшыларға қатысты секьюритирлендірілген активтер түріндегі талаптардың, олар бойынша ұйымда секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолдануға уәкілетті органның жазбаша растамасы жоқ;
2-2) секьюритилендіру позициялары түріндегі талаптардың;";
мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелеріне ұйымның капиталдандыруы
16-1. Қазақстан Республикасы резидент еместері алдындағы міндеттемелерге ұйымның капиталдандырылуы k4, k5 және k6 коэффициенттерімен сипатталады.
k4 коэффициенті болып Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің барынша жоғары лимиті табылады, ол 1 мөлшерінде белгіленеді және Қазақстан Республикасы резидент еместер алдындағы міндеттемелер сомасының ұйымның меншікті капиталына ара қатынасы ретінде есептеледі.
Осы коэффициентті есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер сомасына мыналар енгізіледі:
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы талап етілгенге дейінгі міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер;
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы мерзімдік міндеттемелер, бастапқы өтеу мерзімі бір жылға дейін қоса алғанда;
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы мерзімдік міндеттемелер, кредитордың міндеттемелерді мерзімнен бұрын өтеуді талап ету шартсыз құқығымен.
Осы коэффициентті есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер сомасынан мыналар алынып тасталады:

6-16. Организация, обслуживающая секьюритизированные активы и предоставившая инструмент ликвидности, применяет конверсионный фактор, равный 0 процентов, в случае соблюдения всех нижеследующих условий:
1) в соответствии с соглашением о предоставлении средств организация имеет безусловное право на полное возмещение средств;
2) право требования организации является более высоким по степени субординированности по отношению ко всем требованиям в отношении средств, получаемых от секьюритизированных активов;
3) организация имеет безусловное право расторгнуть соглашение со специальной финансовой компанией без предварительного уведомления;
4) при условии, что соглашение удовлетворяет требованиям, установленным пунктом 6-15 настоящей Инструкции.";
пункт 8-1 изложить в следующей редакции:
"8-1. Требования пункта 7 настоящей Инструкции по признанию группы заемщиков не распространяются на юридические лица, государственные пакеты акций (доли участия) которых переданы в оплату уставного капитала акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
Не признаются в качестве одного заемщика и (или) лица, связанного с организацией особыми отношениями, две и более организации, являющихся аффилиированными в результате прямого (по банкам – косвенного) владения двадцатью пятью и более процентами голосующих акций указанных организаций акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
Юридические и (или) физические лица, аффилиированные с одной из вышеуказанных организаций или связанные особыми отношениями с одним из указанных организации, также не признаются в качестве одного заемщика с аффилиированными лицами другой организации или лица, связанного особыми отношениями с другими из указанных организаций.";
пункт 9 дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) требований в виде секьюритизированных активов, относящихся к заемщикам, по которым у организации отсутствует письменное подтверждение уполномоченного органа на применение рамочного подхода секьюритизации;
2-2) требований в виде позиций секьюритизации;";
дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Капитализация организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан
16-1. Капитализация организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан характеризуется коэффициентами k4, k5 и k6.
Коэффициентом k4 является максимальный лимит краткосрочных обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан, который устанавливается в размере 1 и рассчитывается как отношение суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан к собственному капиталу организации.
В целях расчета данного коэффициента в сумму обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан включаются:
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан до востребования, в том числе обязательства, по которым не установлен срок осуществления расчетов;
срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с первоначальным сроком погашения до одного года включительно;
срочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан с безусловным правом кредитора требовать досрочного погашения обязательств.
В целях расчета данного коэффициента из суммы обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:

Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1011 тіркелген) (бұдан әрі - N 388 қаулы) сәйкес экономиканың "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" секторларына кіретін шетел компанияларының филиалдары мен өкілдіктері алдындағы қысқа мерзімдік міндеттемелер;
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкіне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепілдігінiң Көпжақты Агенттігіне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкіне, Азия Даму Банкіне, Ислам Даму Банкіне мүшелігі туралы" 2001 жылғы 6 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын, халықаралық ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ "Еуразия даму банкін құру туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі - Еуразиялық даму банкі) бекітілген Еуразиялық даму банкін құру туралы келісімге сәйкес құрылған Еуразиялық даму банкі (бұдан әрі - Еуразиялық даму банкі) алдындағы қысқа мерзімдік міндеттемелер.
16-2. k5 коэффициенті Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы ұйымның жиынтық міндеттемелерінің ұйымның меншікті капиталға ара қатынасы ретінде есептеледі және 2-ден аспауы тиіс.
k5 коэффициентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы ұйымның жиынтық міндеттемелерінен мыналар алынып тасталады:
ұйым айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі борыштық бағалы қағаздар;
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы міндеттемелер;
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы міндеттемелер.

краткосрочные обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1011) (далее - постановление № 388);
краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года "О членстве Республики Казахстан в Международном валютном фонде, Международном банке реконструкции и развития, Международной финансовой корпорации, Международной ассоциации развития, Многостороннем агентстве гарантии инвестиций, Международном центре по урегулированию инвестиционных споров, Европейском банке реконструкции и развития, Азиатском банке развития, Исламском банке развития" (далее - Закон), а также Евразийским банком развития, созданным в соответствии с Соглашением об учреждении Евразийского банка развития, ратифицированным Законом Республики Казахстан от 12 апреля 2006 года "О ратификации Соглашения об учреждении Евразийского банка развития (далее - Евразийский банк развития).
16-2. Коэффициент k5 рассчитывается как отношение совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан к собственному капиталу организации и не должен превышать 2.
В целях расчета коэффициента k5 из совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные организацией в обращение долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением № 388;
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом, а также Евразийским банком развития.

16-3. k6 коэффициенті ұйымның Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы жиынтық міндеттемелерінің сомасына және олардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теңгемен шығарылған борыштық бағалы қағаздарын қоспағанда, айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарының ара қатынасы ретінде есептеледі және 3-тен аспауы тиіс.
k6 коэффицентін есептеу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы ұйымның жиынтық міндеттемелерінен мыналар алынып тасталады:
ұйым айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі борыштық бағалы қағаздар;
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы міндеттемелер;
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы міндеттемелер.";
1-қосымшада:
үстіңгі оң жақ бұрышындағы "Ұйымдарға" деген сөз "Ипотекалық ұйымдарға, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған ипотекалық ұйым активтерінің кестесі:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 24-1-жолмен толықтырылсын:
"

16-3. Коэффициент k6 рассчитывается как отношение суммы совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан и выпущенных им в обращение долговых ценных бумаг за исключением долговых ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в тенге к собственному капиталу организации и не должен превышать 3.
В целях расчета коэффициента k6 из совокупных обязательств организации перед нерезидентами Республики Казахстан исключаются:
выпущенные организацией в обращение долговые ценные бумаги, находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики "другие финансовые организации - код 5", "государственные нефинансовые организации - код 6", "негосударственные нефинансовые организации - код 7" и "некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением № 388;
обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными организациями, членом которых является Республика Казахстан в соответствии с Законом, а также Евразийским банком развития.";
в приложении 1 :
в правом верхнем углу после слов "ипотечных организаций," дополнить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса,";
Таблицу активов организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений:
дополнить строкой, порядковый номер 24-1, следующего содержания:
"

24-1
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ААА"-дан "АА-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 38-1 -жолмен толықтырылсын:
"
38-1
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "А+"-тен "А-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
";

24-1
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzААА" до "kzАА-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
20
";
дополнить строкой, порядковый номер 38-1, следующего содержания:
"
38-1
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства Standard&Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую
оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
50
";

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 49-1 -жолмен толықтырылсын:
"
49-1
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

дополнить строкой, порядковый номер 49-1, следующего содержания:
"
49-1
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств

100
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 64-2 -жолмен толықтырылсын:
"
64-2
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
350
";
2-қосымшада:
үстіңгі оң жақ бұрышындағы "Ұйымдарға" деген сөз "Ипотекалық ұйымдарға, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ұйымның кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесінде:
реттік нөмірлері 1, 4-жолдар алынып тасталсын;
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
";
реттік нөмірі 8 -жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
";
реттік нөмірі 11 -жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
";
реттік нөмірі 14 -жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
Шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

100
";
дополнить строкой, порядковый номер 64-2, следующего содержания:
"
64-2
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
350
";
в приложении 2 :
в правом верхнем углу после слов "ипотечных организаций," дополнить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса,";
в Таблице условных и возможных обязательств организации, взвешенных по степени кредитного риска:
строки, порядковые номера 1, 4 исключить;
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА"
до "АА-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по националь-
ной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
20
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+"
до "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогич-
ного уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогич-
ного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
50
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств
100
";
дополнить строкой, порядковый номер 14, следующего содержания:
"
14
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг
от "ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств

350
";
осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес редакциядағы 2-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес редакциядағы 2-2-қосымшамен толықтырылсын;
3-қосымшада:
үстіңгі оң жақ бұрышындағы "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, ұйымдарға" деген сөздер "Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның" деген сөздер "Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-қосымшада:
үстіңгі оң жақ бұрышындағы "Ұйымдарға" деген сөз "Ипотекалық ұйымдарға, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
кестеде:

350
";
дополнить приложением 2-1, в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 2-2, в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в приложении 3 :
в правом верхнем углу слова "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании" заменить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
в пункте 2 слова "организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которой принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании" заменить словами "дочерней организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
в приложении 4 :
в правом верхнем углу после слов "ипотечных организаций," дополнить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса,";
в таблице:

реттік нөмірлері 8071, 8072, 8073, 8074, 8075, 8086, 8087, 8088, 8089, 8090, 8096, 8097, 8098, 8099, 8100, 8106, 8107, 8108, 8109, 8110, 8117, 8118, 8119, 8120, 8121-жолдар алынып тасталсын;
8103, 8104, 8105-жолдардағы "кем емес" деген сөз "астам" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 8132, 8133, 8134, 8135, 8136, 8137, 8138, 8139, 8140, 8141, 8142, 8143, 8144, 8145, 8146, 8147, 8148, 8149, 8150, 8151, 8152, 8153, 8154, 8155, 8156, 8157, 8158, 8159, 8160, 8161, 8162, 8163-жолдармен толықтырылсын:
"

строки, порядковые номера 8071, 8072, 8073, 8074, 8075, 8086, 8087, 8088, 8089, 8090, 8096, 8097, 8098, 8099, 8100, 8106, 8107, 8108, 8109, 8110, 8117, 8118, 8119, 8120, 8121 исключить;
в строках 8103, 8104, 8105 слово "менее" заменить словом "более";
дополнить строками порядковые номера 8132, 8133, 8134, 8135, 8136, 8137, 8138, 8139, 8140, 8141, 8142, 8143, 8144, 8145, 8146, 8147, 8148, 8149, 8150, 8151, 8152, 8153, 8154, 8155, 8156, 8157, 8158, 8159, 8160, 8161, 8162, 8163 следующего содержания:
"

8132
Талап етілгенге дейін Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы міндеттемелер, оның ішінде есеп айырысудың жүзеге асыру мерзімі белгіленбеген міндеттемелер
8133
Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы бір жылға дейінгі бастапқы өтеу мерзімін қосқанда мерзімді міндеттемелер
8134
Кредитордың міндеттемелерді мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге сөзсіз құқығымен Қазақстан Республикасының резидент еместері алдындағы мерзімді міндеттемелер
8135
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
8136
N 388 қаулыға сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – коды 5", "мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – коды 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – коды 7" және "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – коды 8" экономика секторларына кіретін, Қазақстан Республикасының аумағында өзінің қызметін жүзеге асыратын шетел компанияларының өкілдіктері мен филиалдары алдындағы міндеттемелер
8137
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
8138
Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдар ретінде танылған Қазақстан Республикасының резидент еместері, сондай-ақ Еуразиялық даму банкі алдындағы міндеттемелер
8139
Ұйым айналымға шығарған Қазақстан Республикасының резидент еместеріндегі борыштық бағалы қағаздар
8140
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ААА"-дан "АА-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8141
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "А+"-тен "А-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8132
Обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан до
востребования, в том числе обязательства, по которым не
установлен срок осуществления расчетов
8133
Срочные обязательства перед нерезидентами Республики
Казахстан с первоначальным сроком погашения до одного года
включительно
8134
Срочные обязательства перед нерезидентами Республики
Казахстан с безусловным правом кредитора требовать
досрочного погашения обязательств
8135
Краткосрочные обязательства перед филиалами и
представительствами иностранных компаний, осуществляющих
свою деятельность на территории Республики Казахстан,
которые входят в секторы экономики "другие финансовые
организации - код 5", "государственные нефинансовые
организации - код 6", "негосударственные нефинансовые
организации - код 7" и "некоммерческие организации,
обслуживающие домашние хозяйства - код 8" в соответствии с
постановлением № 388
8136
Обязательства перед филиалами и представительствами
иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на
территории Республики Казахстан, которые входят в секторы
экономики "другие финансовые организации - код 5",
"государственные нефинансовые организации - код 6",
"негосударственные нефинансовые организации - код 7" и
"некоммерческие организации, обслуживающие домашние
хозяйства - код 8" в соответствии с постановлением № 388
8137
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами Республики
Казахстан, являющимися международными организациями, членом
которых является Республика Казахстан в соответствии с
Законом, а также Евразийским банком развития
8138
Обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан,
являющимися международными организациями, членом которых
является Республика Казахстан в соответствии с Законом, а
также Евразийским банком развития
8139
Выпущенные организацией в обращение долговые ценные бумаги,
находящиеся у нерезидентов Республики Казахстан
8140
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzААА" до "kzАА-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
8141
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогично-
го уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств

8142
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8143
Ұйыммен баланста ұсталынатын және Standard & Poor's агенттiгiнің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейiнгі кредиттік рейтингi немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8144
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8145
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8146
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8142
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
8143
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на
балансе и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-"
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
8144
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА"
до "АА-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8145
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА"
до "АА-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
во II группу активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8146
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА"
до "АА-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в III группу активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8147
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8148
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ААА"-дан "АА-"-ке дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8149
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8150
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8151
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8147
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА"
до "АА-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8148
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА"
до "АА-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8149
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+"
до "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих в I
группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8150
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+"
до "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих во II
группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8151
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+"
до "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих в III
группу активов, взвешенных по степени кредитного риска

8152
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8153
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "А+"-тен "А-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8154
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8155
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8156
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8152
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+"
до "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих в IV
группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8153
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+"
до "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих в V
группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8154
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8155
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
во II группу активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8156
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в III группу активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8157
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8158
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8159
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің I-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8160
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің II-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
8161
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің III-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8157
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8158
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+"
до "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до "kzВВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8159
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+"
до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в I группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
8160
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+"
до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
во II группу активов, взвешенных по степени кредитного
риска
8161
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+"
до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в III группу активов, взвешенных по степени кредитного
риска

8162
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің IV-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

8162
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+"
до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в IV группу активов, взвешенных по степени кредитного риска

8163
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің V-тобына кіретін тұлғаларға қатысты шартты міндеттемелер шоттарындағы ұйыммен ұсталынатын және Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
";
5-қосымшада:
үстіңгі оң жақ бұрышындағы "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер "Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
кесте:

8163
Позиции секьюритизации, удерживаемые организацией на счетах
условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+"
до "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
или рейтинговую оценку от "kzВВ+" до "kzВВ-" по
национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, по отношению к лицам, входящих
в V группу активов, взвешенных по степени кредитного риска
";
в приложении 5 :
в правом верхнем углу слова "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании" заменить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса";
таблицу:

мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 1-1 және 1-2-жолдармен толықтырылсын:
"
1-1
Сатып алынған меншікті жай акцияларды шегеріп, жай акциялар бөлігіндегі төленген жарғылық капитал
1-2
Сатып алынған меншікті артықшылық берілген акцияларды шегеріп, артықшылық берілген акциялар бөлігіндегі төленген жарғылық капитал
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 11-1 және 11-2-жолдармен толықтырылсын:
"
11-1
Ұйымның бірінші деңгейдегі капиталы

дополнить строками, порядковые номера 1-1 и 1-2, следующего содержания:
"
1-1
Оплаченный уставный капитал, в части простых акций,
за минусом собственных выкупленных простых акций
1-2
Оплаченный уставный капитал, в части привилегированных
акций, за минусом собственных выкупленных привилегированных
акций
";
дополнить строками, порядковые номера 11-1 и 11-2, следующего содержания:
"
11-1
Капитал первого уровня организации

6 және 7-қосымшалардың үстіңгі оң жақ бұрышындағы "Акцияларының бақылау пакеті мемлекеттің немесе ұлттық холдингтің не ұлттық басқарушы компанияның иелігіндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға" деген сөздер "Агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының жиырма бесінші абзацын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А.Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А.Түсіпов) 2009 жылғы 30 қыркүйек дейінгі мерзімде "Банктік емес ұйымдар" модулін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 29 сәуірдегі N 92 қаулысына
1-қосымша
" Агроөнеркәсіп кешені саласындағы
ұлттық басқарушы холдингтің еншілес
ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтерді
есептеу әдістемесі мен олардың
нормативтік мәні және олардың орындалуы
туралы есеп беру нысандары мен
мерзімдері туралы нұсқаулыққа

в правом верхнем углу приложений 6 и 7 слова "организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, контрольный пакет акций которых принадлежит государству или национальному холдингу либо национальной управляющей компании" заменить словами "дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзаца двадцать пятого пункта 1 настоящего постановления, которое вводится в действие с 1 января 2010 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 30 сентября 2009 года обеспечить доработку модуля "Небанковские организации".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 29 апреля 2009 года № 92

2-1-қосымша
Сауалнама
Оригинатордың атауы
___________________________________
N р/с
Сұрақ
Жауап
1
Арнайы қаржы компаниясының атауы, орналасқан орны
2
Секьюритилендіруді ескерместен меншікті капитал k1-3 жеткіліктілік коэффициентінің мәні
3
Секьюритилендіруді ескере отырып, меншікті капитал k1-3 жеткіліктілік коэффициентінің мәні (шектеулі тәсіл)
4
Секьюритилендірудің шектеулі тәсілін қолданудың мақсатқа лайықтылығын айқындауға жауапты оригинатор басқармасының құрамынан тұлғалар айқындалды
_____иә ______жоқ
5
Арнайы қаржы компаниясы секьюритилендірілген активтер бойынша төлемдерді борышкерлердің төлемеуімен байланысты, оның ішінде және оригинатордың банкроттығы (төлем қабілетсіздігі) жағдайында барлық тәуекелдерді көтеретіндігі туралы заңды қорытынды бар ма?
_____иә ______жоқ
6
Оригинатор директорлар кеңесінің немесе арнайы қаржы компаниясының басқарма мүшелерінің басым көпшілігін тағайындауға немесе сайлауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ
7
Оригинатор шартпен немесе өзге тәсілмен арнайы қаржы компаниясының шешімдерін айқындауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, қандай тәсілмен екендігі нақтылансын
8
Оригинатор арнайы қаржы компаниясынан секьюритилендірілген активтерді сатып алу бойынша қандай да бір міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, міндеттемелер көрсетілсін
9
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қатысты қандай да бір тәуекелдерді ұстап қалу бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдауға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер, келіскен жағдайда, түсіндірсін
10
Оригинатор арнайы қаржы компаниясы секьюритилендірілген активтерді бергеннен кейін секьюритилендірумен және арнайы қаржы компаниясының қызметімен байланысты шығыстарды қабылдай ма?
_____иә ______жоқ
11
Оригинатордың төлем міндеттемелері арнайы қаржы компаниясымен шығарылған бағалы қағаздар бола ма?
_____иә ______жоқ
12
Секьюритилендіру мәмілесінде кері сатып алу опционы көзделген бе?
_____иә ______жоқ
егер келіскен жағдайда, кері сатып алу опционының іске асыру шартын ашу керек
13
Оригинатор секьюритилендірілген активтерді сатып алуға не оларды жиынтығымен басқа активтерге ауыстыруға құқылы ма?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, активтерді сатып алу немесе оларды ауыстыру қандай жағдайларда екендігін мүмкін ашып көрсету
14
Оригинатор секьюритилендірілген активтерге қызмет көрсету бойынша қызметтерді көрсете ме?
_____иә ______жоқ
15
Оригинатор мен арнайы қаржы компаниясының арасындағы шартпен және арнайы қаржы компаниясы мен оригинатордың басқа құжаттарының оригинатордың арнайы қаржы компаниясына қандай да бір қолдауды көрсетуге тыйым салуы көзделе ме, оригинатордың секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырудың басында оригинатормен көрсетілетін қолдауды қоспағанда?
_____иә ______жоқ егер келіссе, онда түсіндірілсін
16
Арнайы қаржы компаниясының бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде оригинатордың арнайы қаржы компаниясына көрсететін шарттық қолдауы туралы ақпарат бола ма?
_____иә ______жоқ
17
Оригинатордың, сондай-ақ оригинатормен айрықша қатынастармен байланысты тұлғалар құжаттарында арнайы қаржы компаниясына қандай да бір нысанда жанама қолдау көрсетуге тыйым салу көзделген бе?
_____иә ______жоқ
18
Тартылған рейтингтік агенттіктер туралы ақпарат
19
Бір секьюритилендіру мәмілесінің аясында траншқа берілген (сақталынған немесе иемденген) кредиттік рейтингтер туралы ақпарат
20
Секьюритилендіру мәмілесімен байланысты банкте туындайтын позициялар туралы ақпарат
21
Құжаттарда өтімділік құралдарын пайдалану көзделе ме?
_____иә ______жоқ егер келіскен жағдайда, онда қандай екендігі көрсетілсін және оларды пайдалану шарттары
Ескерту:
Оригинатор Сауалнамаға қоса берілген құжаттар мен ақпараттың шынайлығына, сондай-ақ уәкілетті органға Сауалнама қаралуына байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уақтылы берілуіне толық жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілетін құжаттардың ат-атымен тізбесі және әрқайсысының парақтары көрсетілсін)
Басқарма Төрағасы _____________________________________ _____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Директорлар кеңесінің
Төрағасы _____________________________________________ ______________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты) (қолы)
Мөр орны".
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу
мен қадағалау агенттігі Басқармасының

"Приложение 2-1
к Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
дочерних организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса, а также
форм и сроков представления отчетности
об их выполнении
Анкета
Наименование оригинатора
______________________________________________
№ п/п
Вопрос
Ответы
1
Наименование, место нахождения специальной
финансовой компании
2
Значение коэффициента достаточности
собственного капитала k1-3 без учета
секьюритизации
3
Значение коэффициента достаточности
собственного капитала k1-3 с учетом
секьюритизации (рамочный подход)
4
Определены лица из состава правления
оригинатора, ответственные за определение
целесообразности применения рамочного подхода
секьюритизации
_____ да _____ нет
5
Имеется ли юридическое заключение о том, что
специальная финансовая компания несет все
риски, связанные с возможной невыплатой
должниками платежей по секьюритизированным
активам, в том числе и в случае банкротства
(неплатежеспособности) оригинатора
_____ да _____ нет
6
Вправе ли оригинатор назначать или избирать
большинство членов совета директоров или
правления специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
7
Вправе ли оригинатор определять решения
специальной финансовой компании в силу
договора или иным образом?
_____ да _____ нет
если да, уточнить
каким образом
8
Вправе ли оригинатор принимать на себя какие-
либо обязательства по выкупу
секьюритизированных активов у специальной
финансовой компании?
_____ да _____ нет
если да, указать
обязательства
9
Вправе ли оригинатор принимать на себя
обязательства по удержанию каких-либо рисков
в отношении секьюритизированных активов?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
10
Принимает ли оригинатор после передачи
секьюритизированных активов специальной
финансовой компании на себя расходы,
связанные с секьюритизацией и деятельностью
специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
11
Представляют ли собой платежные обязательства
оригинатора ценные бумаги, выпущенные
специальной финансовой компанией?
_____ да _____ нет
12
Предусмотрен ли в сделке секьюритизации
опцион обратного выкупа?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть
условия реализации
опциона обратного
выкупа
13
Вправе ли оригинатор выкупать
секьюритизированные активы либо заменять их в
пуле на другие активы?
_____ да _____ нет
если да, раскрыть
при каких условиях
возможен выкуп
активов или их
замена
14
Оказывает ли оригинатор услуги по обслужива-
нию секьюритизируемых активов?
_____ да _____ нет
15
Предусмотрен ли договором между оригинатором
и специальной финансовой компанией и другими
документами оригинатора и специальной
финансовой компании запрет на оказание
оригинатором какой-либо поддержки специальной
финансовой компании, за исключением поддерж-
ки, предоставляемой оригинатором в начале
осуществления сделки секьюритизации?
_____ да _____ нет
если да, пояснить
16
Имеется ли в проспекте выпуска ценных бумаг
специальной финансовой компании информация о
договорной поддержке, оказываемой оригинато-
ром специальной финансовой компании?
_____ да _____ нет
17
Предусмотрен ли в документах оригинатора, а
также лиц, связанных с оригинатором особыми
отношениями, запрет на предоставление
косвенной поддержки специальной финансовой
компании в какой-либо форме?
_____ да _____ нет
18
Информация о привлеченных рейтинговых
агентствах
19
Информация о кредитных рейтингах, присвоенных
траншам (сохраненных или приобретенных) в
рамках одной сделки секьюритизации
20
Информация о позициях, возникающих у
оригинатора в связи со сделкой секьюритизации
21
Предусмотрено ли в документах использование
инструментов ликвидности?
_____ да _____ нет
если да, то
указать
какие, и условия
их применения
Примечание:
Оригинатор полностью отвечает за достоверность прилагаемых к Анкете документов и информации, а также за своевременное представление уполномоченному органу дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением Анкеты.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов, и листов по каждому документу)
Председатель Правления __________________________ _____________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Председатель Совета
директоров __________________________ ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Место для печати"
Приложение 2
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций

2009 жылғы 29 сәуірдегі N 92
қаулысына 2-қосымша
" Агроөнеркәсіп кешені саласындағы
ұлттық басқарушы холдингтің еншілес
ұйымдарына, ипотекалық ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтерді
есептеу әдістемесі мен олардың
нормативтік мәні және олардың
орындалуы туралы есеп беру нысандары
мен мерзімдері туралы нұсқаулыққа
2-2-қосымша
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерінің есебі туралы мәліметтер
(мың теңге мен)
N п/п
Компоненттің атауы
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асыру алдындағы соңғы есепті күндегі мәндер
Секьюритилендіру мәмілесін жүзеге асырғаннан кейінгі мәндер
1
Бірінші деңгейдегі капитал
2
Екінші деңгейдегі капитал
3
Инвестициялар
4
Меншікті капитал (инвестицияларды ескермегенде)
5
Ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "В+"-тен және одан төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен және одан төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинттік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар не рейтингтік бағасы жоқ секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
6
Активтер
7
Ұйымның инвестицияларын шегергенде, ұйымның активтер мөлшеріне меншікті капиталдың ара қатынасы
8
Кредиттік тәуекелді ескере отырып мөлшерленген активтер
8.1
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzAАА"-дан "kzАА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.2
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.3
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
8.4
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер, оның ішінде:
9.1
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ААА"-дан "АА-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzAАА"-дан "kzАА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.2
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.3
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
9.4
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
10
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген туынды қаржы құралдары, оның ішінде:

от 29 апреля 2009 года № 92
"Приложение 2-2
к Инструкции о нормативных значениях,
методике расчетов пруденциальных
нормативов для ипотечных организаций,
дочерних организаций национального
управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса
Сведения о расчете коэффициентов достаточности
собственного капитала
(в тысячах тенге)
п/п
Наименование компонента
Значения на
последнюю
отчетную
дату,
предшествующую
осуществлению
сделки
секьюритизации
Значения
после
осуществле-
ния сделки
секьюрити-
зации
1
Капитал первого уровня
2
Капитал второго уровня
3
Инвестиции
4
Собственный капитал (за минусом
инвестиций)
5
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией и имеющих международ-
ную рейтинговую оценку от "В+" и
ниже агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" и ниже по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств либо не
имеющие рейтинговой оценки
Х
6
Активы
7
Отношение собственного капитала за
вычетом инвестиций организации к
размеру активов организации
8
Активы, взвешенные с учетом
кредитного риска
8.1
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ААА" до "АА-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzAАА" до "kzAА-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня
по национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств
Х
8.2
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
8.3
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до
"kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
8.4
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9
Условные и возможные обязательства,
взвешенные с учетом кредитного
риска, в том числе:
9.1
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ААА" до "АА-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzAАА" до "kzAА-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9.2
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9.3
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до
"kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
9.4
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
10
Производные финансовые инструменты,
взвешенные с учетом кредитного
риска, в том числе:

10.2
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzА+"-тен "kzА-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х

10.2
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"А+" до "А-" агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzA+" до "kzA-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х

10.3
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингттік агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х

10.3
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВВ+" до "ВВВ-" агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств или
рейтинговую оценку от "kzВВВ+" до
"kzВВВ-" по национальной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х

10.4
Кредиттік тәуекелді ескере отырып, мөлшерленген ұйыммен ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ+"-тен "ВВ-" дейін халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттiктерінiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейіндегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ+"-тен "kzВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұлттық шәкіл бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру мәмілесі бойынша позициялар сомасы
Х
11
Меншікті капитал есебіне енгізілмеген жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекелдің деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін міндеттемелердің жиынтығы
12
Операциялық тәуекелдің сомасы
13

10.4
Сумма позиций по сделке
секьюритизации, удерживаемых
организацией, взвешиваемых с учетом
кредитного риска и имеющих
международную рейтинговую оценку от
"ВВ+" до "ВВ-" агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств или рейтинговую оценку от
"kzВВ+" до "kzВВ-" по национальной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств
Х
11
Итого активов, условных и возможных
обязательств, взвешенные по степени
кредитного риска, уменьшенные на
сумму общих резервов (провизий), не
включенных в расчет собственного
капитала
12
Сумма операционного риска
13
Отношение собственного капитала к
сумме активов, условных и возможных
обязательств, взвешенных по степени
кредитного риска, уменьшенных на
сумму общих резервов (провизий), не
включенных в расчет собственного
капитала, операционного риска

Меншікті капиталдың, операциялық тәуекелдің есебіне енгізілмеген, жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекелдің деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін міндеттемелердің сомасына меншікті капиталдың ара қатынасы (k1-3)
14
Меншікті капиталдың есебіне енгізілмеген, жалпы резервтердің (провизиялардың) сомасына кемітілген, кредиттік тәуекелдің деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және мүмкін міндеттемелердің сомасына бірінші деңгейдегі капиталдың ара қатынасы (k1-2)
Бірінші басшы не есепке
қол қоюға уәкілеттігі бар тұлға ______________ күні _______________
Бас бухгалтер не есепке
қол қоюға уәкілеттігі бар тұлға ______________ күні _______________
Орындаушы ________________________ күні ______________________
Телефон: ______________________
Мөр орны".

(k1-3)
14
Отношение капитала первого уровня к
сумме активов, условных и возможных
обязательств, взвешенных по степени
кредитного риска, уменьшенной на
сумму общих резервов (провизий), не
включенных в расчет собственного
капитала (k1-2)
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание отчета ___________ дата ____________
Главный бухгалтер или лицо,
уполномоченное на подписание отчета ___________ дата __________
Исполнитель _________________________ дата ______________________
Телефон: ______________________
Место для печати".