Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының жылдық қаржылық есеп беру тәртібі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 174 және "Жинақтаушы зейнетақы қорларының ай сайын қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 175 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 9 шілдедегі N 61 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 11 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5745 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 25 ақпандағы № 11 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.02.25 № 11(қолданысқа 2011.07.01 енгізіледі) Қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық есептілік нысандарын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының жылдық қаржылық есеп беру тәртібі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 174 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3387 тіркелген; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4128 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларының жылдық қаржылық есеп беру тәртібі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 174 қаулысына және "Жинақтаушы зейнетақы қорларының ай сайын қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары және ұсыну мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 175 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 18 ақпандағы N 9 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4702 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 44 қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2004 жылғы 15 желтоқсандағы
N 174 қаулысына
1-қосымша
1-нысан
_______________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының толық атауы)
20 __ жылғы "__" _____________ жағдай бойынша
бухгалтерлік балансы
(мың Қазақстан теңгесімен)
Баптың атауы
Ескертпе
Есепті кезеңнің аяғында
Өткен жылдың аяғында
1
2
3
4
Активтер
Ақша қаражаты және ақша қаражатының баламалары
Тазартылған қымбат металдар
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Әділ құн бойынша пайда және зиян арқылы есепке алынған бағалы қағаздар
Туынды құралдар
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
"Кері РЕПО" операциясы
Дебиторлық берешек (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Комиссиялық сыйақылар
Қорлар
Өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде)
Инвестициялық мүлік
Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер (шығатын топтар) Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)
Кейінге қалдырылған салық талабы
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бюджетке талаптар
Басқа активтер
Активтердің жиынтығы
Міндеттемелер
Туынды құралдар
"РЕПО" операциясы
Алынған заемдар
Кредиторлық берешек
Бағалау міндеттемелері
оның ішінде:
номиналды кірістіліктің көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеу бойынша
Акциялар бойынша акционерлермен есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстар айырысулар бойынша есептелген шығыстар
Қызметкерлермен есеп айырысу бойынша есептелген шығыстар
Кейінге қалдырылған салық міндеттемесі
Салықтар және бюджетке
төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бюджет алдындағы міндеттемелер
Теріс комиссиялық сыйақы бойынша кредиторлық берешек
Басқа міндеттемелер
Міндеттемелердің жиынтығы
Меншікті капитал
Жарғылық капитал
оның ішінде:
жай акциялар
артықшылықты акциялар
Сыйлықақылар (қосымша төленген капитал)
Алынған капитал
Резервтік капитал
Басқа резервтер
Бөлінбеген пайда (жабылмаған зиян)
оның ішінде:
өткен жылдардағы
есепті кезеңдегі
Азшылық үлесі
Капиталдың жиынтығы
Капитал мен міндеттемелердің жиынтығы
Бірінші басшы _________________ күні ________________
Бас бухгалтер _________________ күні ________________
Орындаушы _________________ күні ________________
Телефон _________________
Мөрдің орны";
2-қосымшада:
кестеде:
"Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан кірістер (шығындар) (нетто)" деген жолда "(шығындар)" деген сөз "(шығыстар)" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Сауда бағалы қағаздары құнының өзгеруінен кірістер (шығындар) (нетто)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Әділ құн бойынша пайда және зиян арқылы есепке алынған бағалы қағаздар құнының өзгеруінен кірістер (шығыстар)";
"Кері РЕПО" операциялары бойынша кірістер" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Тазартылған қымбат металдармен операциялардан болған кірістер (шығыстар)";
"Шетел валютасын қайта бағалаудан кірістер (шығындар) (нетто)" деген жолда "(шығындар)" деген сөз "(шығыстар)" деген сөзбен ауыстырылсын;
"кастодиан банктерге сыйақы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу";
"Операциялар бойынша ықтимал шығындарға арналған резервтер (резервтерді қалпына келтіру)" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"оның ішінде, номиналды кірістіліктің көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы айырманы өтеуге арналған";
"Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)" деген жол алынып тасталсын;
"Салық салынғаннан кейінгі таза пайда (шығын)" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Тоқтатылған қызметтен болған пайда (зиян)";
3-қосымшада:
кестеде:
"Банктердің шоттарындағы ақша" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы шоттардағы ақша";
"Саудаға арналған бағалы қағаздар" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Әділ құн бойынша пайда және зиян арқылы есепке алынған бағалы қағаздар";
"Туынды қаржы құралдары" деген жолдарда "қаржы" деген сөз алынып тасталсын;
"Дебиторлық берешек" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Теріс комиссиялық сыйақы бойынша талаптар";
"Инвестициялық кірістен" деген жол "кірістен" деген сөзден кейін "/зияннан" деген сөзбен толықтырылсын;
4-қосымшада:
кестеде:
"Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс (шығын) (нетто)" деген жолда "(шығын)" деген сөз "(шығыс)" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қайта бағалаудан түскен кірістер (шығындар) (нетто) оның ішінде:" деген жолда "(шығындар)" деген сөз "(шығыстар)" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сатуға арналған бағалы қағаздардың әділ құнының өзгеруінен" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"әділ құн бойынша пайда және зиян арқылы есепке алынған бағалы қағаздардың әділ құнын өзгеруінен";
"Зейнетақы активтерін ойдағыдай басқармағаны үшін" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу";
"Инвестициялық қызметтен болған басқа да кірістер";
"Басқа да кірістер (түсулер)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа да түсімдер";
"орналастырылған зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен" деген жол "кірістен" деген сөзден кейін "/зияннан" деген сөзбен толықтырылсын;
"Басқа зейнетақы қорларына зейнетақы жинақтарын аудару" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Инвестициялық кірістен болған басқа да шығыстар";
5-қосымшада:
кестеде:
"Операциялық активтер мен міндеттемелер өзгергенге дейінгі операциялық кіріс (шығын)" деген жолда "(шығын)" деген сөз "(шығыс)" деген сөзбен ауыстырылсын;
"сауда бағалы қағаздарының (ұлғаюы) азаюы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"әділ құн бойынша пайда және зиян арқылы есепке алынған бағалы қағаздардың (ұлғаюы) азаюы";
"орналастырылған салымдардың (ұлғаюы) азаюы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"тазартылған қымбат металдардың (ұлғаюы) азаюы".

О внесении изменений и дополнений в постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 174 "О порядке, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами" и от 15 декабря 2004 года № 175 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления ежемесячной финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 июля 2009 года № 61. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2009 года № 5745. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 11
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2011 № 11 (вводится в действие с 01.07.2011).
В целях совершенствования форм финансовой отчетности накопительных пенсионных фондов Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан 15 декабря 2004 года № 174 "О порядке, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3387; с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 февраля 2006 года № 9 "О внесении дополнений и изменений в постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года № 174 "О порядке, формах и сроках представления годовой финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами" и от 15 декабря 2004 года № 175 " Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления ежемесячной финансовой отчетности накопительными пенсионными фондами", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4128, от 30 апреля 2007 года № 44 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам финансовой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4702) внести следующие изменения и дополнения:
приложение 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 декабря 2004 года № 174
форма 1
Бухгалтерский баланс
_______________________________________________________________
(полное наименование накопительного пенсионного фонда)
по состоянию на "___" ____________ 20__ года
(в тысячах казахстанских тенге)
Наименование статьи
Примечание
На конец
отчетного
периода
На конец
предыдущего года
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и
эквиваленты денежных
средств
Аффинированные
драгоценные металлы
Вклады размещенные (за
вычетом резервов на
обесценение)
Ценные бумаги, учтенные
по справедливой
стоимости через прибыль
и убыток
Производные инструменты
Ценные бумаги, имеющиеся
в наличии для продажи
(за вычетом резервов на
обесценение)
Операция "обратное РЕПО"
Дебиторская
задолженность (за
вычетом резервов на
обесценение)
Комиссионные
вознаграждения
Запасы
Ценные бумаги,
удерживаемые до
погашения (за вычетом
резервов на обесценение)
Инвестиционное имущество
Инвестиции в капитал
других юридических лиц
Долгосрочные активы
(выбывающие группы),
предназначенные для
продажи
Нематериальные активы
(за вычетом амортизации
и убытков от
обесценения)
Основные средства (за
вычетом амортизации и
убытков от обесценения)
Отложенное налоговое
требование
Требования к бюджету по
налогам и другим
обязательным платежам в
бюджет
Прочие активы
Итого активы
Обязательства
Производные инструменты
Операция «РЕПО»
Полученные займы
Кредиторская
задолженность
Оценочные обязательства
в том числе:
по возмещению разницы
между показателем
номинальной доходности и
минимальным значением
доходности
Начисленные расходы по
расчетам с акционерами
по акциям
Начисленные расходы по
расчетам с персоналом
Отложенное налоговое
обязательство
Обязательства перед
бюджетом по налогам и
другим обязательным
платежам в бюджет
Кредиторская
задолженность по
отрицательному
комиссионному
вознаграждению
Прочие обязательства
Итого обязательства
Собственный капитал
Уставный капитал
в том числе:
простые акции
привилегированные акции
Премии (дополнительный
оплаченный капитал)
Изъятый капитал
Резервный капитал
Прочие резервы
Нераспределенная прибыль
(непокрытый убыток)
в том числе:
предыдущих лет
отчетного периода
Доля меньшинства
Итого капитал
Итого капитал и
обязательства
Первый руководитель _______________ дата ___________________
Главный бухгалтер   _______________ дата ___________________
Исполнитель         _______________ дата ___________________
Телефон             _______________
Место для печати";
в приложении 2:
в таблице:
в строке "Доходы (убытки) от купли-продажи ценных бумаг (нетто)" слово "(убытки)" заменить словом "(расходы)";
строку "Доходы (убытки) от изменения стоимости торговых ценных бумаг (нетто)" изложить в следующей редакции:
"Доходы (расходы) от изменения стоимости ценных бумаг, учтенных по справедливой стоимости через прибыль и убыток";
после строки "Доходы по операциям "обратное РЕПО" дополнить строкой следующего содержания:
"Доходы (расходы) от операций с аффинированными драгоценными металлами";
в строке "Доходы (убытки) от переоценки иностранной валюты (нетто)" слово "(убытки)" заменить словом "(расходы)";
после строки "вознаграждения банкам-кастодианам" дополнить строкой следующего содержания:
"Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения";
после строки "Резервы (восстановление резервов) на возможные потери по операциям" дополнить строкой следующего содержания:
"в том числе, на возмещение разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности";
строку "Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности" исключить;
после строки "Чистая прибыль (убыток) после налогообложения" дополнить строкой следующего содержания:
"Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности";
в приложении 3 :
в таблице:
строку "Деньги на счетах в банках" изложить в следующей редакции:
"Деньги на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
строку "Ценные бумаги, предназначенные для торговли" изложить в следующей редакции:
"Ценные бумаги, учтенные по справедливой стоимости через прибыль и убыток";
в строках "Производные финансовые инструменты" слово "финансовые" исключить;
после строки "Дебиторская задолженность" дополнить строкой следующего содержания:
"Требования по отрицательному комиссионному вознаграждению";
строку "от инвестиционного дохода" после слова "дохода" дополнить словом "/убытка";
в приложении 4 :
в таблице:
в строке "Доход (убыток) от купли-продажи ценных бумаг (нетто)" слово "(убыток)" заменить словом "(расход)";
в строке "Доходы (убытки) от переоценки (нетто) в том числе:" слово "(убытки)" заменить словом "(расходы)";
строку "от изменения справедливой стоимости ценных бумаг, предназначенных для торговли" изложить в следующей редакции:
"от изменения справедливой стоимости ценных бумаг, учтенных по справедливой стоимости через прибыль и убыток";
после строки "за ненадлежащее управление пенсионными активами" дополнить строками следующего содержания:
"Возмещение отрицательного комиссионного вознаграждения";
"Прочие доходы от инвестиционной деятельности";
строку "Прочие доходы (поступления)" изложить в следующей редакции:
"Прочие поступления";
строку "от инвестиционного дохода по размещенным пенсионным активам" после слова "дохода" дополнить словом "/убытка";
после строки "Переводы пенсионных накоплений в другие пенсионные фонды" дополнить строкой следующего содержания:
"Прочие расходы от инвестиционной деятельности";
в приложении 5 :
в таблице:
в строке "Операционный доход (убыток) до изменения в операционных активах и обязательствах" слово "(убыток)" заменить словом "(расход)";
строку "(увеличение) уменьшение торговых ценных бумаг" изложить в следующей редакции:
"(увеличение) уменьшение ценных бумаг, учтенных по справедливой стоимости через прибыль и убыток";
после строки "(увеличение) уменьшение вкладов размещенных" дополнить строкой следующего содержания:
"(увеличение) уменьшение аффинированных драгоценных металлов".

2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 (2011.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы Г. Марченко
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау жөніндегі агенттігі
Төрайым _______ Бахмутова Е.Л.
2009 жыл 22 шілде

2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 № 88 (вводится в действие с 01.07.2011).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Председатель Бахмутова Е.Л.
_____________________
22 июля 2009 года