Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтарын белгілеу және олардағы жұмыс режимі ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 10 шілдедегі N 292 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 03 қыркүйек Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5769 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 313 бұйрығымен
Ескерту. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 06.06.2012 № 313 бұйрығымен.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтарын белгілеу және олардағы жұмыс режимі ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің Байланыс департаменті (Ә.Е. Баймұратов) заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының орынбасары А.Ә. Әріпхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          Қ. Есекеев
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрі
__________ А.Күрішбаев
13 шілде 2009 ж.
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігінің Төрағасы
__________ Ө. Өзібеков
12 шілде 2009 ж.
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрі
__________ Н. Әшімов
17 шілде 2009 ж.
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі
__________ Ә. Құсаинов
31 шілде 2009 ж.
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Төрағасы
__________ А. Шабдарбаев
05 тамыз 2009 ж.
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі төрағасының
2009 жылғы 10 шілдедегі
N 292 бұйрығымен бекітілген
Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтарын белгілеу
және олардағы жұмыс режимі ережесі
1.Жалпы ережелер
1. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтарын белгілеу және олардағы жұмыс режимі ережесі (бұдан әрі - Ереже) күзетілетін аймақтарды белгілеу тәртібін, сондай-ақ бүлінуі Қазақстан Республикасы телекоммуникациясының бірыңғай желілерінің қалыпты жұмысы бұзатын, азаматтардың мүддесіне, шаруашылық етуші субъектілердің өндірістік қызметіне, Қазақстан Республикасының қорғаныс қабілеттілігіне және зиян келтіретін, қолданыстағы телекоммуникация желілерінің (телекоммуникация және байланыс желісі құралдары – кәбілдік, радиорелейлік, әуе, радиофикация желілері және басқалары) сақталуын қамтамасыз ету мақсатында олардағы жұмыс тәртібін реттейді.

Об утверждении Правил установления охранных зон сетей телекоммуникаций и режим работы в них
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 10 июля 2009 года № 292. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2009 года № 5769. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 313
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.06.2012 № 313.
В соответствии с пунктом 3 статьи 27 Закона Республики Казахстан «О связи», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления охранных зон сетей телекоммуникаций и режим работы в них.
2. Департаменту связи Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (Баймуратов А.Е.) обеспечить в установленном законодательстве порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Арифханова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                                 К. Есекеев
СОГЛАСОВАН
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________ А. Куришбаев
13 июля 2009 года
СОГЛАСОВАН:
Председатель Агентства Республики
Казахстан
по управлению земельными ресурсами
________________ У. Узбеков
13 июля 2009 года
СОГЛАСОВАН:
Министр охраны окружающей среды
Республики Казахстан
_______________ Н. Ашимов
17 июля 2009 года
СОГЛАСОВАН:
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
_______________А. Кусаинов
31 июля 2009 года
СОГЛАСОВАН:
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________А. Шабдарбаев
5 августа 2009 года
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 10 июля 2009 года № 292
Правила
установления охранных зон сетей телекоммуникаций и
режим работы в них
1. Общие положения
1. Правила установления охранных зон сетей телекоммуникаций и режим работы в них (далее – Правила) регламентируют порядок установления охранных зон, а также порядок работы в них в целях обеспечения сохранности действующих сетей телекоммуникаций (средств телекоммуникаций и линий связи - кабельных, радиорелейных, воздушных, линий радиофикации), повреждение которых нарушает нормальную работу единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, наносит ущерб интересам граждан, производственной деятельности хозяйствующих субъектов, обороноспособности и безопасности Республики Казахстан.

2. Осы Ереже Қазақстан Республикасы аумағындағы олардың тұратын жеріне, ведомстволық жағдайы мен заңды тұлғалардың меншік нысанына қарамастан, барлық жеке және заңды тұлғалар үшін міндетті болып табылады.
2. Желілер, байланыс және радиофикация құрылыстарының
күзетілетін аймақтары
3. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтары, Қазақстан Республикасының жер заңнамасы мен 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, ерекше талаптарда жерді пайдалану аймақтарына жатқызылады. P040001010
4. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтары мыналар үшін белгіленеді:
1) ормансыз телімдерде елді мекеннен тыс орналасқан, жерасты кәбілдік және әуе байланыс және радиофикация жолы – жер асты кәбілі трассасынан алыстағы немесе әуе желісінің шеткі сымынан екі жағынан да кем дегенде 2 метр қашықтағы, қосарлы тікелей анықталатын, сол желілердің бойындағы жер телімі түрінде;
2) кәбілдік байланыс желісіндегі қызмет көрсетілмейтін жердегі және жер асты күшейткіш және регенерациялық бекеттер – күшейту және регенерациялық бекеттер құрылғысы ортасынан қашық тұрған немесе оларды бекіту шекарасынан кем дегенде 3 метр қашықтықта және жерге қосу контурынан кем дегенде 2 метр қашықтағы, тұйық желілермен анықталатын, жер телімдері түрінде;
3) теңіз кәбілдік байланыс желісі – қашықтықтығы 0,25 теңіз миллі (0,4 шақырым) болатын теңіз кәбілі трассасынан және екі жағынан да 100 метр қашықтықтағы өзен, көл, су қоймасы, каналдар (арықтар) арқылы өтпелердегі кәбіл трассасынан алыстағы, қосарлы ендіктермен анықталатын, су бетінен түбіне дейінгі барлық тереңдігі бойынша су кеңістігі телімі түрінде;
4) құбырлар каналдары трассасынан немесе қадағалау қондырғысынан екі жағынан да кем дегенде 2 метр қашықтықта алыс тұрған, немесе әуе желісінің шеткі сымының екі жағынан да кем дегенде 2 метр қашықтықтағы, қосарлы тікелей анықталатын, осы желілер бойындағы жер телімдері түріндегі топыраққа салынған телефон кәбілдік кәрізі, құрышталған кәбілдер, тіректерге ілінген кәбілдік желілер және елді мекендерде орналасқан әуе байланысы және радиофикация желісі;
5) тұрғын үйлер, әкімшілік ғимараттары мен құрылыстарының жертөлелері мен шатырындағы, қабаттардағы қалқандар мен қабат арасындағы өтпелердегі және де кәбіл трассасынан екі жағынан да кемінде 25 миллиметр қашықтықта тұрған, қосарлы тікелей анықталатын, ғимараттың сыртқы және ішкі қабырғаларын бойлай салынған, кәбілдік байланыс желілері.
5. Орман сілемдері мен ағаштар егілген жерлер арқылы өтетін телекоммуникация желілері трассалары үшін соқпақтар салынады:

2. Настоящие Правила являются обязательными для всех физических и юридических лиц независимо от их местонахождения на территории Республики Казахстан, ведомственной принадлежности и форм собственности юридических лиц.
2. Охранные зоны линий, сооружений связи и радиофикации
3. Охранные зоны сетей телекоммуникаций, согласно земельному законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан «О связи» от 5 июля 2004 года, относятся к зонам с особыми условиями пользования землей.
4. Охранные зоны сетей телекоммуникаций устанавливаются для:
1) подземных кабельных и воздушных линий связи и радиофикации, расположенных вне населенных пунктов на безлесных участках - в виде участков земли вдоль этих линий, определяемых параллельными прямыми, отстоящими от трассы подземного кабеля или от крайних проводов воздушных линий на расстоянии не менее, чем на 2 метра с каждой стороны;
2) наземных и подземных необслуживаемых усилительных и регенерационных пунктов на кабельных линиях связи — в виде участков земли, определяемых замкнутой линией, отстоящей от центра установки усилительных и регенерационных пунктов или от границы их обваловывания на расстоянии не менее 3 метров и от контуров заземления не менее, чем на 2 метра;
3) морских кабельных линий связи – в виде участков водного пространства по всей глубине от водной поверхности до дна, определяемых параллельными плоскостями, отстоящими от трассы морского кабеля на расстоянии 0,25 морской мили (0,4 км) и от трассы кабеля при переходах через реки, озера, водохранилища, каналы (арыки) на расстоянии 100 метров с каждой стороны;
4) телефонной кабельной канализации, бронированных кабелей проложенных в грунт, кабельных линий, подвешенных на опорах, и воздушных линий связи и радиофикации, расположенных в населенных пунктах в виде участков земли вдоль этих линий, определяемых параллельными прямыми, отстоящими от трассы каналов трубопровода или смотрового устройства на расстоянии не менее чем на 2 метра с каждой стороны, или от крайних проводов воздушных линий на расстоянии не менее, чем на 2 метра с каждой стороны;
5) кабельных линий связи, находящихся в подвальных и чердачных помещениях жилых домов, административных зданий и сооружений, в этажных щитках и междуэтажных переходах, а также проложенных по наружным и внутренним стенам зданий, определяемых параллельными прямыми, отстоящими от трассы кабеля на расстоянии не менее чем на 25 миллиметров с каждой стороны.
5. Для трасс сетей телекоммуникаций, проходящих через лесные массивы и зеленые насаждения создаются просеки:

1) байланыс және әуе желілерін және радиофикацияны бойлай:
жасыл желектердің биіктігі 4 метрден кем болғанда – ені әуе байланыс желісінің шеткі сымдары ара қашықтығынан кем емес, оған 4 метр қосылады (шеткі сымдардан ағаштар бұтағына дейін әр жағынан 2 метрден);
жасыл желектердің биіктігі 4 метрден асқанда — ені әуе байланыс желісінің шеткі сымдары ара қашықтығынан кем емес оған 6 метр қосылады (шеткі сымдардан ағаштар бұтағына дейін әр жағынан 3 метрден);
2) кәбілдік байланыс желісі трассасын бойлай — ені кемінде 4 метр (кәбілден әр жағынан да 2 метрден).
6. Егер, қолданыстағы телекоммуникация желісінің трассасы ерекше қорғалатын табиғи аумақтан өтетін болса, онда тек ерекше қорғалатын телімдердің қызметтік маңызын сақтау (сирек және құрып бара жатқан аң түрлерін азықтандыратын, бағалы балықтар уылдырық шашатын жерлер) қамтамасыз етілгенде және мемлекеттік экологиялық сараптаманың оңды қорытындысында ғана соқпақ салуға рұқсат етіледі.
7. Мемлекеттік қорғалатын орман алқаптары, қала ормандары мен орман бақтарында, елді мекендер мен емдеу-сауықтыру мекемелерінің жасыл аймақтарында, эрозияға қарсы ормандарда, өзен, көл, су қоймалары, каналдар мен басқа да су нысандары жағалауы бойындағы ормандардың тыйым салынған алқаптарында, халықаралық және республикалық маңыздағы жалпы пайдаланылатын теміржол және автожолдарына бөлінген алаптардағы қорғау жасыл желектерінде, магистралды құбырлар мен басқа да желілік құрылыстарда, халықаралық және республикалық маңыздағы жалпы пайдаланылатын теміржол және автожолдарды бойлай отырғызылған қорғаныш орман алқаптарында, дала- және топырақ қорғау ормандарында соқпақтар жасыл желектерге аз зиян келтірумен және олардың қорғау қасиеттерін жоғалтуын болдырмауды ескере отырып, салынады. Соқпақтарда бұталар мен жас ағаштарды кесуге болмайды, (кәбілдік байланыс желісіне арналған соқпақтардан басқа), қопсық топырақтағы, тік жартастағы (15 градустан асқан) және сумен шайылатын жерлердегі ағаш түбірін қазуға тыйым салынады.
8. Байланыс желісі трассалары, оларды пайдаланатын ұйымдар, бұталар мен ағаштарды әр кезде тазалап отырып, отқа қауіпсіздік жағдайда тазартылады.
9. Орман сілемдері мен жасыл желектер бойымен өтетін, телекоммуникация желілеріне арналған соқпақтарды, оларды пайдаланатын ұйымдар, белгіленген соқпақ ені бойынша өрттен қауіпсіздік жағдайында ұсталады.
10. Қала аумағынан тыс жерасты кәбілдік байланыс желісінің трассасы бағдар болып табылатын, арнаулы белгілермен белгіленеді. Арнаулы белгілерді орнатудың тәртібі, түрі мен орны қазіргі бар нормативтермен және телекоммуникация желілеріне арналған ережелермен анықталады.

1) вдоль воздушных линий связи и радиофикации:
при высоте насаждений менее 4 метров — шириной не менее расстояния между крайними проводами воздушных линий связи плюс 4 метра (по 2 метра с каждой стороны от крайних проводов до ветвей деревьев);
при высоте насаждений более 4 метров — шириной не менее расстояния между крайними проводами воздушных линий связи плюс 6 метров (по 3 метра с каждой стороны от крайних проводов до ветвей деревьев);
2) вдоль трассы кабельных линий связи — шириной не менее 4 метров (по 2 метра с каждой стороны от кабеля).
6. В случае, если трассы действующих сетей телекоммуникаций проходят по особо охраняемым природным территориям, допускается создание просек только при обеспечении сохранения функционального значения особо охраняемых участков (места кормежки редких и исчезающих видов животных, нерестилища ценных пород рыб) и положительного заключения государственной экологической экспертизы.
7. В государственных защитных лесных полосах, городских лесах и лесопарках, зеленых зонах населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений, противоэрозионных лесах, запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов, защитных насаждениях на полосах отвода железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, магистральных трубопроводах и других линейных сооружениях, защитных лесных полосах вдоль железных дорог и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, поле- и почвозащитных лесах прокладка просек производится с наименьшим ущербом для насаждений и предотвращением утраты ими защитных свойств. На просеках не подлежат вырубке кустарник и молодняк (кроме просек для кабельных линий связи), раскорчевке пни на рыхлых почвах, крутых (свыше 15 градусов) склонах и в местах, подверженных размыву.
8. Трассы линий связи периодически расчищаются организациями, их эксплуатирующими, от кустарников и деревьев, содержатся в состоянии, безопасном в пожарном отношении.
9. Просеки для сетей телекоммуникаций, проходящих по лесным массивам и зеленым насаждениям, содержатся организациями, их эксплуатирующими, в безопасном в пожарном отношении состоянии с установленной шириной просек.
10. Трассы подземных кабельных линий связи вне городской черты обозначаются специальными знаками, являющимися ориентирами. Порядок, тип и места установки специальных знаков определяются по существующим нормативам и правилам для сетей телекоммуникаций.

11. Қалалар мен басқа да елді мекендерде жер асты кәбілдік және әуе байланыс желісі трассасының өтуі техникалық құжаттар, ғимараттардағы, әуе байланыс желісі тіректеріндегі тақташалар, қадағалау құрылғыларының шатырларындағы логотиптері бойынша анықталады.
12. Радиорелейлік байланыс желісі трассаларында, радиотолқындар таралуының экрандалу әрекетін ескерту мақсатында, ғимараттар мен құрылыстар салу, ағаштар отырғызу рұқсат етілмейді, жер телімдері анықталады. Бұл телімдердің орналасуы мен шекаралары радиорелейлік желілер құрылысын жобалауда қарастырылады және Қазақстан Республикасы жергілікті атқару органдарымен келісіледі.
13. Байланыс желілеріндегі, жабдықтары қондырмасыз тікелей топыраққа бірыңғайланған контейнерлерде қойылатын, қызмет көрсетілмейтін күшейту және регенерациялық бекеттер орнатылатын жерлерде жылдың қыс мезгіліне де (қарлы борасында), жаз мезгіліне де арналған тану белгілері орнатылады.
14. Теңіз кәбілдік байланыс желісі трассасы мен кеме жүретін және ағысты өзен, көл, су қоймасы, каналдар (арықтар) арқылы өтпелердегі кәбілдік байланыс трассаларындағы күзету аймағының шекаралары кәбілдердің жағаға шығарылған жерлерінде сигналдық белгілермен белгіленеді. Теңіз кәбілдік байланыс желісінің трассасы теңіз картасына белгіленеді және теңізде жүзушілердің хабарламасында көрсетіледі.
15. Байланыс және радиофикация құрылымдары мен басқа да құрылыстар арасындағы ең аз рұқсат етілетін қашықтық (ара қашықтығы), сәйкестік құрылымдар салу ережелерімен, құрылыс нормаларымен анықталады, және байланыс құрылыстарына механикалық және электрлік әсер етуін болдырмау керек.
16. Кәбілдік және әуе байланыс желісі мен радиофикация трассаларындағы автомобиль және темір жолдарына арналған алқаптардағы күзету аймақтарын, автомобиль және темір жолдары саласының өкілетті органдарымен, байланыс желісін пайдаланатын ұйымдармен келісе отырып, автомобиль және темір жолдары қызметін жүзеге асыратын, жеке және заңды тұлғаларының пайдалануына болады.
17. Телекоммуникация желілерінің күзету аймақтарында орналасқан жер телімдерін пайдалану тәртібі, Қазақстан Республикасының жер заңнамасымен реттеледі.
18. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймағында орналасқан жерлерді ауыл шаруашылық егіншілігіне, бау-бақшалық телімге және басқа да ауыл шаруашылық мақсатты жүзеге асыруға беруде, жер ресурстарын басқару жөніндегі өкілетті органның жер теліміне құқығы туралы берілетін құжатта, телімде ерекше пайдалану жағдайы бар аймақтың болуы туралы белгі қойылады.
Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймағында байланыс желісі/құрылысы, істен шыққан жағдайда, байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме жер ресурстарын басқару жөніндегі құзіретті органға, сол жерлерді ерекше арнайы пайдалану шарттары бар белгілерді орнатпай-ақ шаруашылық жұмыстарына пайдалануды қарастыру туралы қатынас жібереді.

11. В городах и других населенных пунктах прохождение трасс подземных кабельных и воздушных линий связи определяется по технической документации, табличкам на зданиях, опорах воздушных линий связи, логотипам на крышках смотровых устройств.
12. На трассах радиорелейных линий связи, в целях предупреждения экранирующего действия распространению радиоволн, определяются участки земли, на которых не допускается возведение зданий и сооружений, а также посадка деревьев. Расположение и границы этих участков предусматриваются в проектах на строительство радиорелейных линий и согласовываются с местными исполнительными органами Республики Казахстан.
13. В местах установки необслуживаемых усилительных и регенерационных пунктов на линиях связи, оборудование которых размещается в унифицированных контейнерах непосредственно в грунте без надстроек, устанавливаются опознавательные знаки как для зимнего времени года (снежные заносы), так и для летнего.
14. Границы охранных зон на трассах морских кабельных линий связи и на трассах кабелей связи при переходах через судоходные и сплавные реки, озера, водохранилища, каналы (арыки) обозначаются в местах выведения кабелей на берег сигнальными знаками. Трассы морских кабельных линий связи наносятся на морские карты и указываются в извещениях мореплавателей.
15. Минимально допустимые расстояния (разрывы) между сооружениями связи и радиофикации и другими сооружениями, определяются правилами возведения соответствующих сооружений, строительными нормами и не допускают механическое и электрическое воздействие на сооружения связи.
16. Охранные зоны на трассах кабельных и воздушных линий связи и радиофикации в полосе отвода автомобильных и железных дорог используются физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере автомобильного и железнодорожного транспорта, по согласованию с уполномоченными органами в области автомобильных и железных дорог, а также с организациями, эксплуатирующими линии связи.
17. Порядок использования земельных участков, расположенных в охранных зонах сетей телекоммуникаций, регулируется земельным законодательством Республики Казахстан.
18. При предоставлении земель, расположенных в охранных зонах сетей телекоммуникаций, под сельскохозяйственные угодья, огородные и садовые участки и для других сельскохозяйственных целей, в выдаваемых документах о праве на земельный участок уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами делается отметка о наличии на участках зон с особыми условиями использования.
В случае вывода из эксплуатации линий/сооружений связи по которым установлены охранные зоны сетей телекоммуникаций, организациями их эксплуатирующими направляется уведомление в уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами для обеспечения возможности вовлечения земель в хозяйственный оборот и последующего их предоставления для соответствующих нужд без отметок с особыми условиям использования.

19. Желі өтетін және байланыс құрылыстары орналасқан жерлерді құрылыс салуға бөлгенде тапсырыскерлер, жергілікті сәулет, қала құрылысы және құрылыс органдарының жолдамасы бойынша байланыс желісі/құрылысын пайдаланатын ұйымдармен "Жер телімін таңдау актісін" келіседі. "Жер телімін таңдау актісін" келісуді 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде байланыс желісін/құрылысын пайдаланатын ұйым жүзеге асырады.
20. Телекоммуникация желілерінің күзету аймақтары шегінде уақытша нысандарды (дүңгіршек, жарнамалық қалқандар, аялдамалар) орналастыруды да, осы Ереженің 19-тармағында көзделген мерзімде байланыс желісі/құрылысын пайдаланатын ұйымдармен келіседі.
21. Телекоммуникация желісінің күзетілетін аймағындағы жер қазу жұмыстарын жүргізетін құрылыс және басқа ұйымдардың басшылары, меншіктік нысанына қарамастан, күзетілетін аймақтарда жұмыс жүргізу тәртібін өз қызметкерлерінің арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізе отырып, телекоммуникация желілерінің бүлінуіне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдайды.
22. Су түбінде байланыс желісі тартылған, су кеңістігі телімінде кемелер болған кезде, кеменің капитаны немесе иесі, жерасты байланыс кәбілінің зәкірмен немесе балық аулау құралдарымен көтерілуіне жол бермеуі тиіс.
Жерасты кәбілі көтерілген жағдайда капитан немесе кеме иесі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) кәбілдің оған еш зақым келтірмей босатылуы үшін барлық шаралар қабылдауды;
2) байланыс кәбілінің көтерілу уақыты мен орнын көрсетумен жақын арадағы айлаққа радиомен болған уақиға туралы тез арада хабарлауды.
23. Жер асты кәбілінің кездейсоқ көтерілуі туралы ақпарат қабылдаған айлақ, ол туралы жақын жердегі байланыс желісі/құрылысын пайдаланатын ұйымға және байланыс саласы өкілетті органының аумақтық бөлімшесіне хабарлайды, ол жиырма төрт сағат ішінде жерасты байланыс желісінің иесін анықтап, оған оқиға туралы хабарлайды.
24. Үйлердің жертөле және шатыр жайлары, сондай-ақ жергілікті телекоммуникация желісінің кәбілі өтетін, қабаттық қалқандар бөлме (пәтерлер) меншік иелері кооперативтерінің тиектік тетіктерімен жабдықталады.
3. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтары шегіндегі
жұмыс өндірісінің ерекшеліктері
25. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтары шегінде жазбаша келісімсіз және байланыс желісі/құрылысын пайдаланатын, тиісті ұйымның өкілінің қатысуынсыз рұқсат етілмейді:
1) түрлі құрылыс, құрастыру, және жарылыс жұмыстарын, 0,3 м артық тереңдікте топырақты қазумен байланысқан (көрсетілген тереңдіктен аспайтын жер жыртуды қоспағанда) жер қазу механизмдерімен топырақты көшіру және жер қазу жұмыстарын жүзеге асыруға;

19. При отводе земельных участков для застройки, по которым проходят линии и установлены сооружения связи, заказчики согласовывают «Акты выбора земельного участка» с организациями, эксплуатирующими линии/сооружения связи по направлению местных органов архитектуры, градостроительства и строительства. Согласование «Акта выбора земельных участков» осуществляется организациями, эксплуатирующими линии/сооружения связи в срок не более 10 рабочих дней.
20. Размещение временных объектов в пределах охранных зон сетей телекоммуникаций (киоски, рекламные щиты, остановки) также согласовывается с организациями, эксплуатирующими соответствующие линии/сооружения связи в сроки, предусмотренные пунктом 19 настоящих Правил.
21. Руководители строительных и других организаций, производящих земляные работы в охранных зонах сетей телекоммуникаций, независимо от формы собственности, принимают меры по недопущению повреждения сетей телекоммуникаций, включая проведение разъяснительной работы среди своих работников о порядке осуществления работ в охранных зонах.
22. Не допускается подъем подводного кабеля связи якорем или рыболовной снастью при нахождении судов на участках водного пространства, по дну которых проходят линии связи.
В случае поднятия подводного кабеля капитан или владелец судна обеспечивает:
1) принятие всех мер к освобождению кабеля связи без причинения ему повреждения;
2) немедленное сообщение о произошедшем по радио в ближайший порт с указанием координат места и времени подъема кабеля связи.
23. Порт, принявший информацию о случайном подъеме подводного кабеля связи, сообщает об этом ближайшей организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи и территориальному подразделению уполномоченного органа в области связи, которые в течение двадцати четырех часов после получения сообщения устанавливают владельца подводной линии связи и сообщают ему о происшествии.
24. Подвальные и чердачные помещения домов, а также этажные щитки, через которые проходят кабели местных сетей телекоммуникаций, оборудуются запорными механизмами кооперативов собственников помещений (квартир).
3. Особенности производства работ в пределах
охранных зон сетей телекоммуникаций
25. В пределах охранных зон сетей телекоммуникаций без письменного согласия и присутствия представителя соответствующей организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи не допускается:
1) осуществлять всякого рода строительные, монтажные и взрывные работы, планировку грунта землеройными механизмами и земляные работы, связанные со вскрытием грунта глубиной более 0,3 метра (за исключением вспашки не превышающую указанную глубину);

2) ұңғыма бұрғылаумен, шығырлаумен, топырақтан сынақ алумен, жарылыс жұмыстарын жүргізумен байланысқан, геологиялық–түсіру, іздестіру, геодезиялық және басқа де зерттеу жұмыстарын жүргізуге;
3) күзетілетін аймақтарда жобасыз орындалатын жұмыстар жүргізуге және жұмыс өндірісінде байланыс желісі/құрылысы зақымдалуы мүмкін жұмыстарды жүргізуге (шұңқыр қазу, ағаш отырғызу, дала қостарын орналастыру, мал ұстау, материалдарды, азық, тыңайтқыштарды жинау, ату жабдықтарын қою), сондай-ақ от жағуға;
4) автокөлік, трактор мен механизмдер тұрағы мен жолын жасауға, қоршау және басқа да бөгеулер қоюға, жолдан уақытша кіретін жер жасауға, әуе байланыс желісі және радиоландыру сымдары бойымен, аумағы тіректе ілінген сымның биіктігінен асатын немесе тең келетін аумағы үлкен жүктерді тасуға, каналдар (арық) қазуға, инженерлік жүйелерге (су құбырына, жылу желісіне) жеке үйлердің қосылуы үшін ұзын терең ор қазуға;
5) кемелер, баржалар мен қалқитын крандардың аялдама орнын жасауға, тиеу-түсіру, су асты-техникалық, түпті тереңдететін және жер қыру жұмыстарын жүргізуге, балықтар мен басқа да су жануарларын аулауға және де түптік аулау құралымен су өсімдіктерін жинауға, суару, мұз жару және дайындау жұмыстарын жүзеге асыруға. Кемелер мен басқа да жүзетін құралдарға зәкір тастауға, берілген зәкірмен, шынжыр, лот, сүйреткі мен тралмен өтуге рұқсат етілмейді;
6) байланыс желісіне қауіпті әсері мен электромагниттік энергиясы бар, электр желілерін, радиостанция және басқа нысандарды салу;
7) жерасты байланыс кәбілінің жүруін есепке алмай коррозиядан жерасты коммуникациясын қорғау жасалады;
8) уақытша нысандарды орналастыру (дүңгіршек, жарнамалық қалқан, аялдама) жүзеге асырылады;
9) жабынды айырбастау және жөндеу жұмыстары, шатырасты, тіреушелерін бекіту, тіреуішті кәбілдік байланыс желісінің және радиофикация, ғимараттың шатырына салу, сондай–ақ, ғимараттың ішкі және сыртқы байланыс сымы мен кәбілдік бүлінуі болуы мүмкін жұмыстар жүргізіледі;
26. 25 тармақта көрсетілген жұмыстар өндірісін жүргізуге жазбаша келісім алу үшін, мекеме атына жазылған хабарда, пайдаланымдағы байланыс құрылыс/желілерінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
пошталық мекен-жайы мен байланыс телефоны көрсетілген заңды және
жеке тұлғаның толық аты;
нысанның орналасқан мекен-жайы;
жұмыс жүргізілетін учаскенің нақты орналасқан жері;
жоспарланған жұмысты жүргізуге арналған нақты уақыты (жылы,
айы, күні, сағаты).

2) производить геолого-съемочные, поисковые, геодезические и другие изыскательские работы, которые связаны с бурением скважин, шурфованием, взятием проб грунта, осуществлением взрывных работ;
3) производить работы, которые выполняются в охранных зонах без проекта, и при производстве которых могут быть повреждены линии/сооружения связи (рытье ям, посадка деревьев, расположение полевых станов, содержание скота, складирование материалов, кормов и удобрений, устройство стрельбищ), а также жечь костры;
4) устраивать проезды и стоянки автотранспорта, тракторов и механизмов, заграждения и другие препятствия, временные съезды с дорог, провозить крупногабаритные грузы под проводами воздушных линий связи и радиофикации габариты которых равны или превышают высоту подвески проводов на опорах, строить каналы (арыки), производить рытье траншей для подключения индивидуальных домов (строений) к инженерным сетям (водопроводу, теплосети);
5) устраивать причалы для стоянки судов, барж и плавучих кранов, производить погрузочно-разгрузочные, подводно-технические, дноуглубительные и землечерпательные работы, выделять рыбопромысловые участки, производить добычу рыбы, других водных животных, а также водных растений придонными орудиями лова, устраивать водопои, производить колку и заготовку льда. Судам и другим плавучим средствам не допускается бросать якоря, проходить с отданными якорями, цепями, лотами, волокушами и тралами;
6) производить строительство и реконструкцию линий электропередач, радиостанций и других объектов, излучающих электромагнитную энергию и оказывающих опасное воздействие на линии связи;
7) производить защиту подземных коммуникаций от коррозии без учета проходящих подземных кабельных линий связи;
8) осуществлять размещение временных объектов (киоски, рекламные щиты, остановки);
9) проводить работы по замене и ремонту кровли, чердаков, непосредственно связанные с креплением стоек и оттяжек, стоечных кабельных линий связи и радиофикации, прокладываемых по крышам зданий, а также работы, при которых возможно повреждение кабелей и проводов связи на наружных и внутренних стенах зданий, в подвалах и междуэтажных переходах.
26. Для получения письменного согласия на производство работ, указанных в пункте 25, в обращении на имя организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи указываются следующие сведения:
полное наименование юридического или физического лица, с указанием точного почтового адреса и контактного телефона;
адрес расположения объекта производства работ;
точное месторасположение участка, на котором будут производиться работы;
точная дата (год, месяц, число, время) планируемого времени проведения работ.

27. Байланыс желісі/құрылысын пайдаланатын нысандар, мекемеге келіп түскен хабарды қарап, 10 жұмыс күні ішінде тексеріп шығады және өндірісте жұмыс жасауға келісім береді немесе жұмыс жүргізуге дәлелді түрде бас тартады.
28. Жерасты байланыс желісі/құрылысы орналасу орнында жұмыс жүргізу үшін, заңды және жеке тұлғалар осындай жұмыстар басталғанға дейін белгіленген заңнама тәртібінде жергілікті қала құрылысы және құрылыс, сәулет ісі жөніндегі органның жазбаша келісімін алады.
29. Техникалық құжаттар бойынша, кәбіл іздеушілермен кәбіл жолдарын анықтау (металлдық кәбілдерге арналған) немесе таңбалауыш-іздегіш (оптикалық кәбілге арналған) және қажеттілігіне қарай, мекеменің топырақ жұмыстарын жүргізуге барлық ұзындығына қарай шығырлау, жерасты кәбілдерінің және басқа байланыс құрылыстарының (жерасты күшейткіш және регенерациялық пункттер, телефондық кәріздерді қарау қондырғыларымен, жермен жалғастыру контуры) орналасқан жерін анықтайды, олардың жатыс тереңдігін анықтайды және деректерді телекоммуникация желілері күзету аймағында жұмыс жүргізуге жауапты сәйкестік тұлғаларға қол қоюмен жеткізеді.
30. Жұмыс жүргізілетін аймақтағы жер асты байланыс желісі/құрылысының орналасқан жері әрекеттегі жерасты кәбілінің барлық ұзындығы бойына нақтыланады және 15-20 метр сайын тура трасса телімінде орналасқан, биіктігі 1,5-2 метр арнаулы белгілермен белгіленеді, барлық нүктелерде ауытқушылық тікежелілік жол өзегі 0,5 метр, жолдың барлық бұрылыстарындағы жұмыстар қол еңбегімен орындалады.
31. Арнаулы белгілермен қатар ескерту белгілері де орнатылуы мүмкін, ол күзету аймағының мөлшерін, байланыс желісін/құрылысын пайдаланатын, ұйымның мекен-жайын (елді мекеннің атын) және телефон нөмірін (қара түспен) көрсетумен, "Қазуға тыйым салынады, кәбілдің күзетілетін аймағы" жазуымен қызыл түсті найзағай бейнесімен, ашық түске боялған мөлшері 400х300 миллиметр металл тікбұрыш болып келеді. Белгі жер бетінен 1,7 метр биіктегі бағанда орнатылады.
32. Шығырларды ашуға ескертуші, арнайы белгілерді орнату жұмыстары байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілінің қатысуымен жұмыс жүргізетін жеке және заңды тұлғалардың күшімен және құралдарымен орындалады.

27. Организации, эксплуатирующие линии/сооружения связи, рассматривают поступившие обращения, и в срок не более 10 рабочих дней после поступления обращения производят осмотр объекта и дают согласие на производство работ либо мотивированный отказ в их проведении.
28. Для производства работ в месте расположения подземных линий/сооружений связи на момент начала таких работ юридические и физические лица получают в установленном законодательством порядке письменное разрешение местного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
29. По технической документации, с уточнением трассы кабеля кабелеискателем (для металлических кабелей) или маркероискателем (для оптических кабелей) и при необходимости, шурфованием по всей длине находящихся в эксплуатации кабелей в зоне производства земляных работ организация, эксплуатирующая линии/сооружения связи устанавливает точное местоположение подземных кабелей и других сооружений связи (подземных усилительных и регенерационных пунктов, телефонной канализации со смотровыми устройствами, контуров заземления), определяет глубину их залегания и доводит соответствующие данные до лица, ответственного за производство работ в охранной зоне сетей телекоммуникаций под роспись.
30. Место расположения подземных линий/сооружений связи в зоне производства работ уточняется по всей длине действующего подземного кабеля и обозначается специальными знаками высотой 1,5—2 метра, установленными на прямых участках трассы через 15—20 метров, у всех точек отклонений от прямолинейной оси трассы более чем на 0,5 метра, на всех поворотах трассы, а также на границах разрытия грунта, где работы выполняются ручным способом.
31. Помимо специальных знаков может устанавливаться предупредительный знак, который представляет собой окрашенный в светлый тон металлический прямоугольник размером 400х300 миллиметров с изображением молнии красного цвета, надписью «Копать запрещается, охранная зона кабеля», с указанием размеров охранной зоны, адреса (названия населенного пункта) и номера телефона (черным цветом) организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи. Знак устанавливается на столбе на высоте 1,7 метра над поверхностью земли.
32. Работы по установке предупредительного, специального знака, открытию шурфов выполняются силами и средствами физических и юридических лиц, производящих работы, в присутствии представителя организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи, либо силами организации, эксплуатирующей линии/сооружения за счет средств физических и юридических лиц, производящих работы.

33. Байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілі келгенге және трассаны арнайы белгілермен белгілегенге дейін жер жұмыстарын жүргізуге рұқсат етілмейді.
34. Байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеменің байланыс желісінің арнажолын анықтау жұмысының нәтижесі бойынша телекоммуникация желісінің күзетілетін аймағында жұмыс жүргізетін жеке және заңды тұлғалардың қатысуымен акт жасалады. Актіде құрылыс объектісінің атауы, қандай және қанша мөлшерде шығырдың қазылғаны, орнатылған ескертуші және арнайы белгілердің саны, жұмыс сатысы, байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын өкілдің қашан қатысуы керектігі, сондай-ақ кәбіл желілерінің, телефон құдықтарының, байланыс құрылғыларының, орнатылған ескертуші және арнайы белгілердің сақталуына жұмыс жүргізушінің жауапкершілігі көрсетіледі. Сол жерге сәйкес байластырулармен, анықталған арнажолдың алғашқы нұсқасы, сондай-ақ күзетілетін аймаққа кіретін аумақты қалпына келтіру мерзімі жасалады.
35. Жұмыс жүргізушілер (мастер, бригада жетекшісі, құрылыс механизмдері мен машиналар машинистері) телекоммуникация желісі күзетілетін аймақта жұмысты бастағанға дейін байланыс желісінің/құрылғыларының сол жерде белгіленуімен және орналасуымен бірге байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілімен танысуы, байланыс желісінің/құрылғыларының сақталуын қамтамасыз ететін (қолмен немесе механикаландырылған әдіспен) жер жұмыстарын жүргізу тәртібі туралы нұсқаулар алады. Бұдан басқа, аталған тұлғалар байланыс желілері мен құрылғыларында адам өміріне қауіпті кернеудің және көрсетілген байланыс желілерін/құрылғыларын зақымдаған кезде электр тоғына түсу қаупі бар екендігі туралы ескертіледі.
36. Осы аймақтарда сәйкес жұмыстар жүргізу жүктелімдерінде жұмыс жүргізетін жердегі байланыс желілері мен құрылғыларының бар екендігі көрсетіледі. Телекоммуникация желісінің күзетілетін аймағындағы жұмыс байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілінің қатысуымен, прорабтың немесе мастердің қадағалуымен орындалады.
37. Телекоммуникация желісінің күзетілетін аймағында жұмыс жүргізу ниеті бар жеке және заңды тұлғалар, жұмыс басталғанға дейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеменің өкілін шақыру туралы жазбаша хабарламаның байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекемеге жіберілуін қамтамасыз етеді, сонымен қатар осы Ереженің 68-тармағына сәйкес шарт жасау.
38. Жазбаша хабарламада осы Ереженің 26-тармағында көзделген мәліметтер көрсетіледі.
39. Байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме, техникалық қадағалауды жүзеге асыру үшін, жұмыс орнына өз өкілінің келісімделген мерзімде уақытында келуін қамтамасыз етеді.

33. До прибытия представителя организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи и обозначения трассы специальными знаками проведение земляных работ не допускается.
34. По результатам работы по уточнению трассы линий связи организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи, составляется акт с участием физического или юридического лица, производящего работы в охранной зоне сетей телекоммуникаций. В акте указывается наименование объекта строительства, какие и в каком количестве вырыты шурфы, количество установленных специальных и предупредительных знаков, стадия работ, момент присутствия представителя, эксплуатирующего линии/сооружения связи, а также ответственность производителя работ за сохранность кабельных линий, телефонной канализации, сооружений связи, установленных специальных и предупредительных знаков. Выполняется эскиз уточненной трассы с соответствующими привязками к местности, а также сроки восстановления территории, входящей в охранную зону.
35. Производители работ (мастера, бригадиры, машинисты строительных механизмов и машин) до начала работ в охранных зонах сетей телекоммуникаций ознакамливаются с расположением линий/сооружений связи, их обозначением на местности и получают инструкцию о порядке производства и методе земляных работ (ручным или механизированным способом), обеспечивающим сохранность линий/сооружений связи. Кроме того, указанные лица предупреждаются о наличии на линиях и сооружениях связи опасного для жизни людей напряжения и об опасности поражения электрическим током, при повреждении указанных линий/сооружений связи.
36. В нарядах на производство соответствующих работ в этих зонах указывается наличие в месте работ линий и сооружений связи. Работы в охранных зонах сетей телекоммуникаций выполняются под наблюдением прораба или мастера в присутствии представителя организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи.
37. Физические и юридические лица, имеющие намерение производить работы в охранной зоне сетей телекоммуникаций, не позднее трех рабочих дней до начала работ обеспечивают направление организациям, эксплуатирующим линии/сооружения связи письменного извещения о вызове представителя организации, эксплуатирующей линию/сооружение связи, в ведении которой они находятся, а также заключение договора в соответствии с пунктом 68 настоящих Правил.
38. В письменном извещении указываются сведения, предусмотренные пунктом 26 настоящих Правил.
39. Организации, эксплуатирующие соответствующие линии/сооружения связи обеспечивают в согласованные сроки своевременную явку своего представителя к месту работ для осуществления технического надзора.

40. Жұмыс жүргізетін жерге байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілі келмей қалған жағдайда, ол туралы жұмыс жүргізуші бір тәулік ішінде сол мекеме басшысына телефонограмма жіберіп, хабарлауға міндетті.
41. Байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеменің телекоммуникация желісі күзетілетін аймақта желілерді/құрылғыларды пайдаланатын мекеменің өкілінсіз немесе желілерді/құрылғыларды пайдаланатын мекеменің жазбаша келісімі болмаған жағдайда телекоммуникация желісі күзетілетін аймақта жұмыс жүргізуге рұқсат етілмейді.
42. Телекоммуникация желісі күзетілетін аймақта тоқтаусыз жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуді талап ететін апаттық жағдайларда, төмендегі талаптарды орындаған жағдайда байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеменің өкілдерімен алдын ала келісімдемей осындай жұмыстарды жүргізуге рұқсат беріледі:
1) байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме, апат орнына жұмысшыларды жібере отырып, сол мезгілде оның өкілдерінің келуінің қажеттігі туралы хабарлайды;
2) жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге жауапты тұлға (мастер, бригада жетекшісі, құрылыс механизмдері мен машиналар машинистері) жұмыс жүргізушілер үшін нұсқау беру жұмыстарын жүргізеді;
3) байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілі апат орнына келгенге дейін күзетілетін аймақтағы жер жұмыстары қолмен жүргізіледі;
4) жерасты кәбілі немесе басқа да байланыс құрылғылары табылған жағдайда, олардың бүтіндігі қамтамасыз етіледі.
Апат орнына келген байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілі байланыс желілері/құрылғылары орналасқан жерді көрсетіп, олардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша шараларды анықтауы және жұмыс толық аяқталғанға дейін болады.
43. Жобамен байланыс желісін/құрылғыларын тасымалдау (жұмыс мерзіміне немесе тұрақты мерзімге) қарастырылған жерлердегі жұмыс өндірісі қолданыстағы байланыс желілерін ауыстырып қосқаннан кейін ғана басталады.
44. Қолданыстағы байланыс желілерін жаңадан салынғандарға ауыстырып қосу жұмысын, аталған желілер мен құрылғыларды тасымалдау жұмысы аяқталғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде жобаға тапсырыс беруші – жеке және заңды тұлғалар қаражаты есебінен, телекоммуникация желілерінің тұрып қалуы мерзіміне байланысты шығындарды өтеп, ауыстырып қосу шығындарының сметасы бойынша байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме жүзеге асырады.
45. Жерасты байланыс желісінің трассасы бойынша тікелей құрылыс механизмдерінің, ағаш тасымалдайтын және жыланбауырлы көліктің қозғалысы үшін уақытша жүретін қондырғылар қажет болған жағдайда, құрылыс жұмысын жүргізетін жеке және заңды тұлғалар байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме өкілінің келісімімен байланыс желілерін/құрылғыларын механикалық зақымдалулардан қорғайды (ағаш төсеніштер мен бетон тақталар төсейді, ұсақ тастар төгеді).

40. В случае неявки на место производства работ представителя организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи, производитель работ в течение суток сообщает об этом телефонограммой руководителю такой организации.
41. Производить земляные работы в охранной зоне сетей телекоммуникаций без присутствия указанного представителя и без письменного согласования организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи на проведение работ в охранной зоне сетей телекоммуникаций не допускается.
42. В аварийных случаях, требующих безотлагательного проведения ремонтно-восстановительных работ в охранных зонах сетей телекоммуникаций, допускается производство таких работ без предварительного согласования с представителями организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи при условии выполнения следующих требований:
1) одновременно с направлением рабочих на место аварии, организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи сообщается о необходимости явки его представителей;
2) лицо, ответственное за производство ремонтно-восстановительных работ, проводит инструктаж для производителей работ (мастеров, бригадиров, машинистов строительных механизмов и машин);
3) до прибытия к месту аварии представителя организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи земляные работы в охранной зоне производятся ручным способом;
4) при обнаружении подземного кабеля или других сооружений связи обеспечивается их сохранность.
Прибывший на место аварии представитель организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи указывает место расположения линий/сооружений связи, определяет меры по обеспечению их сохранности и присутствует до полного окончания работ.
43. Производство работ в местах, где проектом предусмотрен перенос линий/сооружений связи (на время работ или на постоянный срок), начинается только после переключения действующих линий связи.
44. Работы по переключению действующих линий/сооружений связи на вновь построенные, осуществляются организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи по смете расходов на переключение с возмещением затрат, связанных с периодом простоя сетей телекоммуникаций, за счет средств физических и юридических лиц - заказчиков проекта в течение 5 рабочих дней после окончания работ по переносу указанных линий и сооружений.
45. При необходимости устройства временных проездов для движения строительных механизмов, лесовозов и гусеничного транспорта непосредственно по трассам подземных линий связи, по согласованию с представителем организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи, физические и юридические лица, осуществляющие строительные работы, производят защиту линий/сооружений связи от механических повреждений (укладку деревянных настилов и бетонных плит, подсыпку щебня и гравия).

46. Ірі көлемді жүктерді радиоландыру және әуе байланыс желілері сымдарының астымен өткізу қажет болған жағдайда, сымдардың үзілуін болдырмау үшін жүктің (механизмнің) ең жоғарғы нүктесі мен сымның арасында кемінде 200 миллиметр саңылау қалдыра отырып, неғұрлым биік тіректер немесе траверсалар орнату жолымен, оларды уақытша көтереді. Бұл жұмыстарды телекоммуникация желісі күзетілетін аймақта жұмыс жүргізетін жеке және заңды тұлғалар қаражаты есебінен, байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме орындайды.
47. Жерасты байланыс желісі күзетілетін аймақтың шеңберіндегі желілер/байланыс құралдар маңайындағы топырақты тек қолмен (күрекпен), қатты соққыларсыз қазуға рұқсат етіледі. Соққы беруші құралдарды (сүймен, қайла, танап, пневматикалық құралдар) қолдануға рұқсат етілмейді.
48. Жерасты байланыс желілерінің жолында әрекет ететін жер жұмыстары байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекемемен келісілген мерзімде орындалады. Жерасты байланыс желілерінің арнажолында ор мен қазаншұңқырларды қазған кезде құрылыс жұмыстарын жүргізуші жеке және заңды тұлғалар кәбілді бұзылымдардан келесі тәртіппен қорғайды:
1) тікелей топырақта салынған кәбіл қолмен толығымен қазылып алынады және қажет кезінде балкалар мен ағаштарға берік ілінетін, орға көлденеңінен салынған бірыңғай ағаш қорапқа салынады. Қорап ұштары ор шетінен кемінде 0,5 метрден артық шығып тұрады. Сымнан жасалған сақиналардың көмегімен қорап ілініп тұрады;
2) құбырлардың (блоктардың) ішіне орнатылған кәбіл қолмен құбырдың (блоктың) тек үстіңгі шетіне дейін қазылады. Кейін аталған кәбілді ілу үшін қажетті балка салынады. Содан кейін құбырдың (блоктың) төменгі жағына дейін топырақты қазып, кәбілді іліп, топырақ қазуды жалғастыра береді;
3) орды немесе қазаншұңқырды жерасты байланыс кәбілі жатқан деңгейден төмен қазған жағдайда, немесе оған топырақ пен тұнбалардың түсуін болдырмау үшін шаралар қабылданады.
4) үлкен қашықтықта жалаңашталған телефон құдықтарының кәбілін немесе блогын қорғау, жұмыс өндірісінің жобасын дайындау сатысында қаралады. Жалаңашталған байланыс кәбілінің қорғауы болмаған жағдайда, жұмыс жүргізетін тұлға олардың қорғалуын ұйымдастырады.
49. Радиорелейлік станцияның немесе су асты байланыс желісін қорғау аймағының шеңберіндегі жұмыс өндірісінің шарттарына сәйкес байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекемемен келісім бойынша анықталады.

46. При необходимости провоза под проводами воздушных линий связи и радиофикации крупногабаритных грузов, для предупреждения обрыва проводов производится их временный подъем путем установки траверс или более высоких опор, с обеспечением зазора между проводами и наиболее высокой точкой груза (механизма) не менее 200 миллиметров. Эти работы выполняются организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи за счет средств физических и юридических лиц, производящих работы в охранной зоне сетей телекоммуникаций, которые оплачиваются по соответствующей статье сметы расходов на производство работ.
47. Раскопка грунта вокруг линий/сооружений связи в пределах охранной зоны подземных линий связи допускается только ручным способом (с помощью лопат), без резких ударов. Пользоваться ударными инструментами (ломами, кирками, клиньями и пневматическими инструментами) не допускается.
48. Земляные работы на трассе действующей подземной линии связи производятся в сроки, согласованные с организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи. При разрытии траншей и котлованов на трассе подземной линии связи физические и юридические лица, осуществляющие строительные работы, производят защиту кабеля от повреждений в следующем порядке:
1) кабель, проложенный непосредственно в грунте, полностью откапывается ручным способом и заключается в сплошной деревянный короб, который при необходимости прочно подвешивается к балкам или бревнам, положенным поперек траншеи. Концы короба выходят за края траншеи не менее, чем на 0,5 метра. Подвеска короба осуществляется с помощью хомутов из проволоки;
2) кабель, проложенный в трубах (блоках), раскапывается ручным способом только до верхнего края трубы (блока). Затем прокладывается балка, необходимая для подвески указанного кабеля. После этого продолжается раскопка грунта до нижнего края трубы (блока), производится подвеска кабеля и затем дальнейшее разрытие грунта;
3) при разработке траншеи или котлована ниже уровня залегания подземного кабеля связи или в непосредственной близости от него принимаются меры к недопущению осадки и сползания грунта;
4) защита кабеля или блоков телефонной канализации при оголении на большом протяжении, предусматривается на стадии разработки проекта производства работ. При отсутствии защиты оголенных кабелей связи лицо, производящее работы, организовывает их охрану.
49. Условия производства работ в пределах охранной зоны радиорелейных станций или подводных линий связи определяются по согласованию с организацией, эксплуатирующей соответствующие линии/сооружения связи.

50. Жерасты байланыс желісі орналасқан аймақтағы тоң топырақты жібіту байланыс кәбілдері талшығының оқшаулануы мен қаптауын зақымдамайтын температурада жүргізіледі. Тоң топырақты соққы беретін механизмдермен өңдеуге рұқсат етілмейді.
51. Жерасты кәбіл желілері мен телефон канализациясының қиылысқан жеріндегі орды көму, мұқият нығыздау арқылы қалыңдығы 0,1 метрден аспайтын топырақ қабатын құюмен жүргізіледі. Қысқы жағдайда құммен немесе тығыз топырақпен құю жұмыстары жүргізіледі.
52. Ор кәбіл салынған (ілінген) қораптармен және мәткелермен бірге көміліп, жабық жұмыстарға акті жасалады.
53. Құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде телефон құдықтарының (жәшіктерінің) люк қақпақтарын, тарату шкафтарын, ескерту белгілерін, жерасты кәбілдік байланыс желісінің жолындағы өлшеу бағаналарын жермен немесе құрылыс материалдарымен үйіп тастауға, телефон канализацияларының жолдарына салмағы 5 т. астам жүктерді тастауға, сондай-ақ байланыс желілерін/құрылғыларын пайдалануға беретін ұйыммен келісімдеусіз байланыс құрылғыларының орнын ауыстыруға рұқсат етілмейді.
54. Кәбілдік байланыс желісі/байланыс құралдары зақымдалған жағдайда, құрылыс жұмыстарын жүргізуші тұлға байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекемеге сол бойда хабарлайды, сонымен қатар, апатты жедел түрде жоюға көмек көрсетеді.
55. Кәбілдік байланыс желісін жөндеу және қалпына келтіру жұмыстары бойынша жол қаптамаларын алуды және топырақты қазуды талап ететін өндіріс шарттары, көлік жолдары бойынша өкілетті органмен, ал қала маңы мен басқа елді мекендерде – жергілікті атқарушы органдармен алдын ала келісіледі. Көрсетілген жұмыстардың өндіріс шарттары туралы хабарлама байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекемеге жұмыс өндірісінің қажеттілігі туралы жазбаша хабарламаны алғаннан кейінгі күнтезбелік үш күн мерзімде жолданады.
56. Егер телекоммуникация желілерінің зақымдалуы кезінде айналма байланыс ұйымының қатысу мүмкіндігі болмаса, жол қаптамаларын алу және топырақты қазу бойынша жұмыстарды алдын ала келісімдеусіз жүргізе беріледі, бірақ өндіріс жұмыстары жүргізіліп жатқан орынға міндетті түрде көлік жолдары бойынша өкілетті органның немесе жергілікті атқарушы орган өкілін шақыру тиіс. Бұл жағдайда, байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланатын мекеме апат орнын айналып өтетін көлік және жаяу жүрушілер үшін қажетті ескерту белгілер қояды және өндіріс жұмыстарынан кейін жол қаптамасын қалпына келтіруді қамтамасыз етеді.
57. Иелігіндегі жерлер арқылы телекоммуникация желілері өтетін жеке және заңды тұлғаларға (жер учаскелерінің иелері, жер пайдаланушылар, жалға алушылар) байланыс желілері/құрылғыларын пайдаланушы ұйымдардың жазбаша келісімінсіз телекоммуникация желілерінің қалыпты жұмысын бұзатын іс-әрекет жүргізуіне рұқсат етілмейді, атап айтқанда:

50. Отогревание мерзлого грунта в зоне расположения подземных линий связи производится так, чтобы температура грунта не вызывала повреждения оболочки и изоляции жил кабеля связи. Разработка мерзлого грунта с применением ударных механизмов не допускается.
51. Засыпка траншей в местах пересечения подземных кабельных линий и телефонной канализации производится слоями грунта толщиной не более 0,1 метра, с тщательным уплотнением. В зимних условиях засыпка производится песком или талым грунтом.
52. Траншея засыпается вместе с балками и коробами, в которых были уложены (подвешены) кабели, о чем составляется акт на скрытые работы.
53. При выполнении строительных работ не допускается заваливать землей или строительными материалами крышки люков телефонных колодцев (коробок), распределительные шкафы, предупредительные знаки, замерные столбики на трассах подземных кабельных линий связи, сбрасывать грузы весом свыше 5 тонн на трассу телефонной канализации, а также перемещать существующие сооружения связи без согласования с организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи.
54. В случае повреждения кабельной линии/сооружений связи лицо, осуществляющее строительные работы, немедленно сообщает о повреждении организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи, а также оказывает помощь в быстрейшей ликвидации аварии.
55. Условия производства работ по ремонту и восстановлению кабельных линий связи, требующие снятия дорожных покрытий и раскопки грунта, предварительно согласовываются с уполномоченным органом по автомобильным дорогам, а в пределах городов и других населенных пунктов - с местными исполнительными органами. Сообщение об условиях производства указанных работ направляется в организацию, эксплуатирующую линии/сооружения связи в течение трех календарных дней со дня получения письменного извещения о необходимости производства работ.
56. Если при повреждении сетей телекоммуникаций отсутствует возможность организации обходной связи, работы по снятию дорожных покрытий и раскопка грунта производятся без предварительного согласования, но с обязательным вызовом на место производства работ представителя уполномоченного органа по автомобильным дорогам или местного исполнительного органа. В этом случае организация, эксплуатирующая линии/сооружения связи устраивает объезд места аварии с установкой необходимых предупредительных знаков для транспорта и пешеходов и восстанавливает дорожное покрытие после производства работ.
57. Физические и юридические лица (собственники земельных участков, землепользователи, арендаторы), по землям которых проходят сети телекоммуникаций, без письменного согласия организаций, эксплуатирующих линии/сооружения связи не совершают действия, которые могут нарушить нормальную работу сетей телекоммуникаций, в частности:

1) байланыс кәбілдері тартылған, әуе байланыс жолдары мен радиофикация бағандары, радиорелейлі станциялар құрылғылары, кәбілі жәшіктері мен үлестіру қораптары орнатылған жерлерден байланыс желілері мен құрылғылары алдын ала шығарылмай ғимараттар мен көпірлерді бұзу және қайта салуға, метрополитен мен теміржол коллекторларын, туннельдерін қайта салуға;
2) жерасты байланыс кәбіл трассаларын көмуге, ол трассаларда уақытша қоймалар жасауға, химиялық белсенді заттарды ағызуға және өндірістік, тұрмыстық және басқа да қалдықтарды тастауға, өлшеу, ескерту белгілерін және телефон құдықтарын сындыруға;
3) күтім жасалмайтын күшейткіш және регенерациялық пункттері (жерүсті және жерасты) мен радиорелейлік станциялардың, телефон кәріздерінің кәбіл құдықтарының, үлестіру шкафтары мен жәшіктерінің есіктерін ашуға, сондай-ақ байланыс желілеріне қосылуға (осы желілерге күтім жасаушылардан басқалар);
4) байланыс желілері/құрылғыларын пайдаланушы ұйымдардың техникалық персоналының еркін қозғалысына кедергі келтіріп, байланыс желілері трассаларын қоршауға;
5) телекоммуникация қызметтерін пайдалану мақсатында абоненттік телефон желісі мен радиофикация желісіне өз бетінше қосылуға;
6) байланыс желілері/құрылғыларын зақымдайтын басқа да әрекеттер жасауға (бағандар мен арматураны қоршауға, сымдарды үзуге, оларға бөгде заттарды тастауға).
Осы тармақта қаралған әрекеттерді байланыс желісін/құрылғысын пайдаланушы ұйыммен келісу осы Ереженің 25-26 тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
58. Жергілікті атқарушы органдар құрылыс жүргізуге аумағымен телекоммуникация желілері өтетін жер учаскесін бөлген жағдайда Құрылыс салушы бұл құрылысты осы Ереженің 27-тармағында көрсетілген мерзімде байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланушы ұйыммен алдын ала келісіп алады.
59. Аумағымен телекоммуникация желілері өтетін қалалық учаскедегі сызбаларда 1:500 масштабпен немесе трассаның ауылдық елді мекендер арқылы өту жерінде 1:2000 мастштабпен көрсетілген жер учаскелерін бөлу кезінде жергілікті атқарушы органдар жер учаскелерінің иелерін бөліп берілетін жер учаскелерінде телекоммуникация желілерінің барлығы туралы ескертіледі.
60. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтары мен орман соқпақтарында байланыс желілерін/құрылғыларын пайдаланушы ұйымдарға мыналар рұқсат етілуі мүмкін:
1) жер учаскелерінің иелерінің (меншік иесі, жер пайдаланушы, жалға алушылармен) келісімімен байланыс желілері/құрылғыларын пайдалану күтімін жасауға қажетті жол, кіреберіс, көпір және басқа да құрылғыларды өз есебінен орнату;

1) производить снос и реконструкцию зданий и мостов, осуществлять переустройство коллекторов, туннелей метрополитена и железных дорог там, где проложены кабели связи, установлены столбы воздушных линий связи и радиофикации, размещены технические сооружения радиорелейных станций, кабельные ящики и распределительные коробки, без предварительного выноса линий и сооружений связи;
2) производить засыпку трасс подземных кабельных линий связи, устраивать на этих трассах временные склады, стоки химически активных веществ и свалки промышленных, бытовых и прочих отходов, ломать замерные, сигнальные, предупредительные знаки и телефонные колодцы;
3) открывать двери и люки необслуживаемых усилительных и регенерационных пунктов (наземных и подземных) и радиорелейных станций, кабельных колодцев телефонной канализации, распределительных шкафов и кабельных ящиков, а также подключаться к линиям связи (за исключением лиц, обслуживающих эти линии);
4) огораживать трассы линий связи, препятствуя свободному доступу к ним технического персонала организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи;
5) самовольно подключаться к абонентской телефонной линии и линии радиофикации в целях пользования услугами телекоммуникаций;
6) совершать иные действия, которые могут причинить повреждения линиям/сооружениям связи (повреждать опоры и арматуру, обрывать провода, набрасывать на них посторонние предметы).
Согласование действий, предусмотренных настоящим пунктом, организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи, осуществляется в соответствии с пунктами 25 и 26 настоящих Правил.
58. Застройщики, при выделении им местными исполнительными органами земельных участков для строительства, по территории которых проходят сети телекоммуникаций, предварительно согласовывают это строительство с соответствующими организациями, эксплуатирующими линии/сооружения связи в сроки, установленные пунктом 27 настоящих Правил.
59. При отчуждении земельных участков, по территории которых проходят сети телекоммуникаций, указанные на чертежах в масштабе 1:500 на городском участке или 1:2000 при прохождении трассы через сельские населенные пункты, местные исполнительные органы ставят в известность новых собственников земельных участков о наличии на отчуждаемых земельных участках сетей телекоммуникаций.
60. Организации, эксплуатирующие линии/сооружения связи в охранных зонах сетей телекоммуникаций и на просеках могут осуществлять:
1) устройство за свой счет дорог, подъездов, мостов и других сооружений, необходимых для эксплуатационного обслуживания линий/сооружений связи на условиях, согласованных с владельцами земельных участков (собственниками, землепользователями, арендаторами);

2) байланыс желілері/құрылғыларын жөндеу үшін шұңқыр, траншея және қазаншұңқырлар қазып, соңынан оларды көму;
3) қоршаған ортаны қорғау саласының өкілетті органның рұқсатын алғаннан кейін орман алқаптары арқылы өтетін байланыс желілері/құрылғыларында, осы желі/құрылғыларға жақын трассалардағы апатты жою үшін жекелеген ағаштарды кесу;
4) орман соқпағының белгіленген енін қамтамасыз ету үшін ағаш бұтақтарын кесу;
4. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтарында
жұмыс жүргізуге қойылатын талаптар
61. Қалалық учаскедегі сызбаларда 1:500 масштабпен немесе трассаның ауылдық елді мекендер арқылы өту жерінде 1:2000 масштабпен көрсетілген және байланыс желілері/құрылғылары өтетін жер учаскелерінде шарауашылық қызметін жүргізетін жеке және заңды тұлғалар осы желілердің сақталуын қамтамасыз етудің барлық шараларын қолданады. Заңды тұлғалардың меншік иелігіне қарамастан заңды және жеке тұлғалар жергілікті сәулет, қала құрылысы және құрылыс органдарымен байланыс желілері және құрылғыларымен қиылысатын және жанасатын орындардың орындаушылық сызбаларында жерасты коммуникациялардың (су, жылу, энергия, газ тарату желілерінің) бар-жоғын заңда көрсетілген ретте келісуін қамтамасыз етеді. Телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймақтарындағы жұмыстар Қазақстан Республикасының құқықтық нормативтік актілеріне және құрылыс нормалары, ережелері мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес орындалады.
62. Байланыс желілері/құрылғыларын пайдаланушы ұйымның техникалық персоналы тиісті өкілеттігі туралы құжатты көрсеткен жағдайда телекоммуникация желілерінің күзетілетін аймағында орналасқан желілерді жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін кедергісіз кіру (машинамен кіруге) құқы беріледі.
63. Егер байланыс желілері тыйым салынған (шекара) жолдар мен арнайы объектілерден өтетін болса, тиісті ұйымдар байланыс желілері/құрығыларын пайдаланушы ұйымның техникалық персоналына көріп, жұмыс жүргізу үшін кіру құқына еш ақы алмастан тәуліктің кез келген уақытында кіруге рұқсат қағаздарын береді.
64. Ауылшаруашылығы жерлері, бақ және саяжай учаскелерімен өтетін кәбілдік байланыс жолдарын салу және жөндеу жұмыстары бұл жерлер дақылдардан тазартылған кезеңде жүргізіледі, ал апатты жою және байланыс желілерін пайдалану күтімін жасау жұмыстары кез келген уақытта жасалады.
65. Байланыс желілері/құрылғыларын пайдаланушы ұйым жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін ауылшаруашылығы жерлерін ауылшаруашылық өндірісіне жарамды күйге келтіріп, жер учаскелерінің иелеріне және жер пайдаланушыларға жұмыс барысында келтірген шығындарын өтеді. Шығындарды анықтау тәртібі Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес белгіленеді.

2) разрытие ям, траншей и котлованов для ремонта линий/сооружений связи с последующей их засыпкой;
3) вырубку отдельных деревьев для ликвидации аварий на линиях/сооружениях связи, проходящих через лесные массивы, в местах, прилегающих к трассам этих линий/сооружений, после получения разрешения от уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
4) обрезку ветвей деревьев для обеспечения установленной ширины просек.
4. Требования к производству работ в охранных зонах
сетей телекоммуникаций
61. Физические и юридические лица, ведущие хозяйственную деятельность на земельных участках по которым проходят линии/сооружения связи, указанные на чертежах в масштабе 1:500 на городском участке или 1:2000 при прохождении трассы через сельские населенные пункты, принимают все необходимые меры, способствующие обеспечению сохранности этих линий. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности юридических лиц, обеспечивают в установленном законодательством порядке согласование с местными органами архитектуры, градостроительства и строительства наличие или отсутствие подземных коммуникаций (водо-, тепло-, энерго-, газо-распределительных сетей) на исполнительных чертежах в местах пересечения и сближения с линиями и сооружениями связи. Работы в охранных зонах сетей телекоммуникаций выполняются с соблюдением нормативных правовых актов Республики Казахстан и строительных норм, правил и государственных стандартов.
62. Техническому персоналу организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи, при предъявлении документа о соответствующих полномочиях, предоставляется право беспрепятственного доступа (прохода или проезда) к линиям, сооружениям связи, находящимся в охранных зонах сетей телекоммуникаций для проведения на них ремонтно-восстановительных работ.
63. Если линии связи проходят по территориям запретных (пограничных) полос и специальных объектов, то соответствующие организации выдают техническому персоналу организации, эксплуатирующей линии/сооружения связи пропуска (разрешения) для проведения осмотров и работ в любое время суток без взимания платы за право прохода (проезда).
64. Работы по прокладке и ремонту кабельных линий связи, проходящих по сельскохозяйственным угодьям, садовым и дачным участкам, производятся в период, когда эти угодья не заняты полевыми культурами, а работы по ликвидации аварий и эксплуатационному обслуживанию линий связи — в любой период.
65. После выполнения ремонтных работ, организации, эксплуатирующие линии/сооружения связи, приводят сельскохозяйственные угодья в состояние пригодное для сельскохозяйственного производства, а также возмещают собственникам земельных участков и землепользователям убытки, причиненные при производстве работ.

66. Байланыс желілері/құрылғыларын пайдаланушы ұйым шоссе және темір жолмен, құбырлар, кеме жолы және өзен, көлмен ағызу жолдары, су қоймалары, арықтармен, өндірістік кәсіпорындар, аэродромға өтетін аумақтарымен, мемлекеттік немесе жеке меншіктегі ауылшаруашылық жерлермен, қиылысатын жерлердегі байланыс желілерін жөндеу және өлшеуді көлік, өндіріс және басқа да мүдделі ұйымдармен (кәсіпорындармен), сондай-ақ жер учаскелерінің иелері және жер пайдаланушылармен келісіледі.
67. Егер құрылыс аумақтары арқылы байланыс желілері/құрылғылары өтетін болса, байланыс желілері/құрылғыларын пайдаланушы ұйыммен келісіліп, құрылыс объектілерінің жобалары мен сметаларында аталған байланыс желілері/құрылғыларын сақтауды немесе жұмыс аяқталғанға дейін оларды ауыстыруды қамтамасыз ететін шаралар көзделеді.
68. Байланыс желілері және құрылғыларын сақтауға техникалық қадағалау құрылыс жүргізуші тұлға мен байланыс желілері/құрылғыларын пайдаланушы ұйым арасындағы шарт негізінде жүргізіледі.
69. Жер жұмыстарын жүргізетін жеке және заңды тұлғалар меншік формасына қарамастан жұмыс жүргізудің техникалық құжаттамасында көрсетілмеген жерасты байланыс желілерін анықтаған жағдайда жұмыстарды тоқтатуы тиіс және саласындағы өкілетті аумақтық органға хабарлап, хабардың түскен мезетінен бастап жиырма төрт сағат ішінде олардың иесін анықтайды.

66. Порядок ремонта или измерений линий связи в местах пересечения ими шоссейных и железных дорог, трубопроводов, судоходных и сплавных рек, озер, водохранилищ, каналов (арыков), территорий промышленных предприятий, подходов к аэродромам, сельскохозяйственных угодий и земельных участков, находящихся в государственной или частной собственности, согласовывается организациями, эксплуатирующими линии/сооружения связи с транспортными, промышленными и другими заинтересованными организациями (предприятиями), а также с собственниками земельных участков и землепользователями.
67. В случае, если по территориям строительных площадок проходят линии/сооружения связи, в проектах и сметах на строительство объектов по согласованию с организациями, эксплуатирующими линии/сооружения связи предусматриваются необходимые мероприятия по обеспечению сохранности указанных линий/сооружений или их перенос до окончания работ.
68. Технический надзор за сохранностью линий и сооружений связи осуществляется на основании договора, заключаемого между лицом, производящим строительные работы, и организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи.
69. Физическим и юридическим лицам, независимо от формы собственности, производящим земляные работы, при обнаружении подземных линий связи, не обозначенных в технической документации на производство работ, необходимо прекратить эти работы, принять меры к обеспечению сохранности подземного кабеля и сообщить об этом территориальному подразделению уполномоченного органа в области связи, которое в течение двадцати четырех часов с момента поступления сообщения устанавливает их владельца.