Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 28 тамыздағы N 198 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 6 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5812 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданылу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5331 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2008 жылғы 15 қарашада N 11 жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 250 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5536 тіркелген), "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір қаулыларына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің қызметін реттеу бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 29 сәуірдегі N 90 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5693 тіркелген) енгізілген өзгерістерімен толықтыруларымен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықта:
1-тармақта:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 августа 2009 года № 198. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2009 года № 5812. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331, опубликованное 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 29 декабря 2008 года № 250 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5536), постановлением Правления Агентства от 29 апреля 2009 года № 90 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам регулирования деятельности страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5693) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 1:

екінші абзацта "430 (төрт жүз отыз) миллион" деген цифрлар мен сөздер "1 100 000 000 (бір миллиард жүз миллион)" деген цифрлар мен сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "670 (алты жүз жетпіс) миллион" деген цифрлар мен сөздер "1 200 000 000 (бір миллиард екі жүз миллион)" деген цифрлар мен сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта "450 (төрт жүз елу) миллион" деген цифрлар мен сөздер 1 200 000 000 (бір миллиард екі жүз миллион)" деген цифрлар мен сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "690 (алты жүз тоқсан) миллион" деген цифрлар мен сөздер "1 300 000 000 (бір миллиард үш жүз миллион)" деген цифрлар мен сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта "530 (бес жүз отыз) миллион" деген цифрлар мен сөздер "1 000 000 000 (бір миллиард)" деген цифрлар мен сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "800 (сегіз жүз) миллион" деген цифрлар мен сөздер "1 600 000 000 (бір миллиард алты жүз миллион)" деген цифрлар мен сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері мынадай шамалардан төмен болмауы тиіс:
2010 жылғы 1 сәуірге дейін:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 350 000 000 (үш жүз елу миллион) теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 500 000 000 (бес жүз миллион) теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9) - 15) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар бойынша және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 450 000 000 (төрт жүз елу миллион) теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдары үшін - 450 000 000 (төрт жүз елу миллион) теңге;
2010 жылғы 1 сәуірден бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 420 000 000 (төрт жүз жиырма миллион) теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 650 000 000 (алты жүз елу миллион) теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9) - 15) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар бойынша және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 590 000 000 (бес жүз тоқсан миллион) теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдары үшін - 540 000 000 (бес жүз қырық миллион) теңге;
2011 жылғы 1 қаңтардан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 500 000 000 (бес жүз миллион) теңге;

в абзаце втором цифры и слова "430 (четыреста тридцать) миллионов" заменить цифрами и словами "1 100 000 000 (один миллиард сто миллионов)";
в абзаце третьем цифры и слова "670 (шестьсот семьдесят) миллионов" заменить цифрами и словами "1 200 000 000 (один миллиард двести миллионов)";
в абзаце четвертом цифры и слова "450 (четыреста пятьдесят) миллионов" заменить цифрами и словами "1 200 000 000 (один миллиард двести миллионов)";
в абзаце пятом цифры и слова "690 (шестьсот девяносто) миллионов" заменить цифрами и словами "1 300 000 000 (один миллиард триста миллионов)";
в абзаце шестом цифры и слова "530 (пятьсот тридцать) миллионов" заменить цифрами и словами "1 000 000 000 (один миллиард)";
в пункте 2 цифры и слова "800 (восемьсот) миллионов" заменить цифрами и словами "1 600 000 000 (один миллиард шестьсот миллионов)";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Минимальный размер гарантийного фонда для страховых (перестраховочных) организаций должен быть не менее следующих величин:
до 1 апреля 2010 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 350 000 000 (триста пятьдесят миллионов) тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 500 000 000 (пятьсот миллионов) тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанным в подпунктах 9)-15) пункта 3 статьи 6 Закона, и любому из классов в обязательной форме страхования - 450 000 000 (четыреста пятьдесят миллионов) тенге;
для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 450 000 000 (четыреста пятьдесят миллионов) тенге;
с 1 апреля 2010 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 420 000 000 (четыреста двадцать миллионов) тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 650 000 000 (шестьсот пятьдесят миллионов) тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9)-15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 590 000 000 (пятьсот девяносто миллионов) тенге;
для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 540 000 000 (пятьсот сорок миллионов) тенге;
с 1 января 2011 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 500 000 000 (пятьсот миллионов) тенге;

"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 850 000 000 (сегіз жүз елу миллион) теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар бойынша және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 760 000 000 (жеті жүз алпыс миллион) теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдары үшін - 650 000 000 (алты жүз елу миллион) теңге;
2012 жылғы 1 қаңтардан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 600 000 000 (алты жүз миллион) теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 1 100 000 000 (бір миллиард жүз миллион) теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақшаларында көрсетілген ерікті сақтандыру нысанындағы сыныптар бойынша және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 1 000 000 000 (бір миллиард) теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдары үшін - 780 000 000 (жеті жүз сексен миллион) теңге.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. "Жалпы сақтандыру" саласында "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін кепілдік беру қорының мөлшері мынадай шамалардан кем болмауы тиіс:
2010 жылғы 1 сәуірге дейін - 900 000 000 (тоғыз жүз миллион) теңге;
2010 жылғы 1 сәуірден бастап – 1 080 000 000 (бір миллиард сексен миллион) теңге;
2011 жылғы 1 қаңтардан бастап – 1 300 000 000 (бір миллиард үш жүз миллион) теңге;
2012 жылғы 1 қаңтардан бастап – 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңге.";
35-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтері немесе оларға сәйкес келетін, осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасында көрсетілген рейтингтер пайдаланылады.";
36-тармақта:
3) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар;";
4) тармақшада ", сондай-ақ мемлекеттің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздары" деген сөздер алынып тасталсын;
6) тармақшасының төртінші абзацында "рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздары" санатына жатқызылған" деген сөздер алынып тасталсын;
41-тармақта:
2-1) тармақшада "шет мемлекеттердің орталық үкіметтері" деген сөздер "шетел мемлекетінің орталық үкіметі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-2) тармақшада "тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының" деген сөздер "осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген тізбеге кіретін халықаралық қаржы ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-қосымшада:
кестенің атауында "қаржылық сенімділік рейтингін" деген сөздер "рейтингтік бағасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 2-бағанындағы "қаржылық сенімділік рейтингі" деген сөздер "рейтингтік бағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-қосымшада:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапа және өтімділік жіктелімдерін ескергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебі" кестесінде:

для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 850 000 000 (восемьсот пятьдесят миллионов) тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9)-15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 760 000 000 (семьсот шестьдесят миллионов) тенге;
для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 650 000 000 (шестьсот пятьдесят миллионов) тенге;
с 1 января 2012 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 600 000 000 (шестьсот миллионов) тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 1 100 000 000 (один миллиард сто миллионов) тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9)-15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 1 000 000 000 (один миллиард) тенге;
для перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 780 000 000 (семьсот восемьдесят миллионов) тенге.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Для страховой организации, имеющей лицензию в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", размер гарантийного фонда должен быть не менее следующих величин:
до 1 апреля 2010 года - 900 000 000 (девятьсот миллионов) тенге;
с 1 апреля 2010 года - 1 080 000 000 (один миллиард восемьдесят миллионов) тенге;
с 1 января 2011 года - 1 300 000 000 (один миллиард триста миллионов) тенге;
с 1 января 2012 года - 1 500 000 000 (один миллиард пятьсот миллионов) тенге.";
в первом предложении пункта 30 слова "рейтинга финансовой надежности" заменить словами "рейтинговой оценки";
пункт 35 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей настоящей Инструкции используются долгосрочные кредитные рейтинги или соответствующие им рейтинги, указанные в приложении 7 к настоящей Инструкции.";
в пункте 36:
абзац четвертый подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"имеют долгосрочный кредитный рейтинг от "В+" до "В" по международной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzВВ-" до "kzВ+" по национальной шкале "Standard & Poor's";";
в подпункте 4) слова ", а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию государства" исключить;
в абзаце четвертом подпункта 6) слова ", отнесенные к категории "долговые ценные бумаги, с рейтинговой оценкой" исключить;
в пункте 41:
в подпункте 2-1) слова "центральными правительствами иностранных государств" заменить словами "центральным правительством иностранного государства";
в подпункте 2-2) слова "международных финансовых организаций, перечень которых определен" заменить словами "международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный";
в приложении 1:
в наименовании таблицы слова "рейтинга финансовой надежности" заменить словами "рейтинговой оценки";
в столбце, порядковый номер 2, слова "Рейтинг финансовой надежности" заменить словами "Рейтинговая оценка";
в приложении 4:
в таблице "Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности":

реттік нөмірі 2.3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.3.
Күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
11123

строку, порядковый номер 2.3, изложить в следующей редакции:
"
2.3.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих долгосроч-
ный рейтинг от "В+" до "В" по междуна-
родной шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств,
или рейтинговую оценку от "kzВВ-" до
"kzВ+" по национальной шкале "Standard &
Poor's" (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резерва по сомнительным долгам
11123

100%
";
реттік нөмірі 3-жолындағы ", сондай-ақ мемлекеттің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздары" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 5.4-жолындағы "рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздары" санатына жатқызылған" деген сөздер алынып тасталсын;
"Бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру (кері РЕПО операцияларын қоса алғанда), екінші деңгейдегі бір банктегі және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (HД1) банктің аффилиирленген тұлғаларындағы салымдары мен ақшасы қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің он пайызынан аспайды" екінші кестеде:
реттік нөмірі 3-жолындағы "шет мемлекеттердің орталық үкіметтері" деген сөздер "шетел мемлекетінің орталық үкіметі" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 4-жолдағы "Тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының" деген сөздер "Осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген тізбеге кіретін халықаралық қаржы ұйымының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-қосымшада:
реттік нөмірі 8082, 8083, 8084, 8085, 8085-1, 8085-2-жолдарында "қаржылық сенімділік рейтингі" деген сөздер "рейтингтік бағасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 8090-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
8090
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейін рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
";
реттік нөмірі 8091-жолдағы ", сондай-ақ мемлекеттің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздары" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 8097-жолдағы "рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздары" санатына жатқызылған" деген сөздер алынып тасталсын;
6-қосымшада:
реттік нөмірі 2.3-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.3.
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі "Standard & Poor's" халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар – баланстық құнының 100 % көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100 %
";
реттік нөмірі 3-жолда ", сондай-ақ баланстық құнның 100% көлеміндегі мемлекеттің кепілдігімен шығарылған бағалы қағаздар" деген сөздер "- баланстық құнының 100% көлемінде" деген сөздермен ауыстырылсын;

100 %
";
в строке, порядковый номер 3, слова ", а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию государства" исключить;
в строке, порядковый номер 5.4, слова ", отнесенные к категории "долговые ценные бумаги, с рейтинговой оценкой" исключить;
во второй таблице "Сделки "Обратного РЕПО", совершаемые с участием активов страховых (перестраховочных) организаций (НД3) могут заключаться на срок не более тридцати дней и только автоматическим способом, не более тридцати процентов от активов за минусом активов перестрахования":
в строке, порядковый номер 3, слова "центральными правительствами иностранных государств" заменить словами "центральным правительством иностранного государства";
в строке, порядковый номер 4, слова "международных финансовых организаций, перечень которых определен" заменить словами "международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный";
в приложении 5:
в строках, порядковые номера 8082, 8083, 8084, 8085, 8085-1, 8085-2, слова "рейтинг финансовой надежности" заменить словами "рейтинговую оценку";
строку, порядковый номер 8090, изложить в следующей редакции:
"
8090
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан,
имеющих долгосрочный рейтинг от "В+" до "В" по
международной шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от
"kzВВ-" до "kzВ+" по национальной шкале "Standard &
Poor's"
";
в строке, порядковый номер 8091, слова ", а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию государства" исключить;
в строке, порядковый номер 8097, слова ", отнесенные к категории "долговые ценные бумаги, с рейтинговой оценкой" исключить;
в приложении 6:
строку, порядковый номер 2.3, изложить в следующей редакции:
"
2.3.
вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, имеющих
долгосрочный кредитный рейтинг
от "В+" до "В" по международной
шкале агентства "Standard &
Poor's" или рейтинг аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от "kzВВ-" до
"kzВ+" по национальной шкале
"Standard & Poor's" - в объеме
100 % от балансовой стоимости (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резерва по сомнительным
долгам
100 %
";
в строке, порядковый номер 3, слова ", а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию государства" исключить;

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4.1-жолмен толықтырылсын:
"
4.1.
Күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар - (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100%
";
реттік нөмірі 5.4-жолындағы "рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар" деген санатқа жатқызылған" деген сөздер алынып тасталсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулының 1-тармағының қырық екінші және қырық үшінші абзацтарының қолданылуы 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін таралады.
4. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жіберсін.
5. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2009 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі "Сақтандыруды қадағалау" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйенің жетілдіруін қамтамасыз етсін.
6. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымның орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2009 жылғы 28 тамыздағы N 198
қаулысына қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық
нормативтер есебінің нормативтік
мәні мен әдістемесі, пруденциалдық
нормативтердің орындалғандығы
жөніндегі есепті беру нысандары
мен мерзімі туралы Нұсқаулыққа
7-қосымша
Ұзақ мерзімді рейтингтердің салыстырмалы кестесі
N
Standard & Poor's
Moody's Investors Service
Fitch
1.
ААА
Ааа
ААА
2.
АА+
Aa1
АА+
3.
АА
Аа2
АА
4.
АА-
Аа3
АА-
5.
А+
A1
А+
6.
А
А2
А
7.
А-
A3
А-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
9.
ВВВ
Baa2
ВВВ
10.
ВВВ-
Baa3
ВВВ-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
12.
ВВ
Ba2
ВВ
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
14.
B+
В1
B+,
15.
B
В2
B
16.
B-
В3
B-
".

дополнить строкой, порядковый номер 4.1, следующего содержания:
"
4.1.
Долговые ценные бумаги, выпущенные
акционерным обществом "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Казына" - (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва
по сомнительным долгам
100 %
";
в строке, порядковый номер 5.4, слова ", отнесенные к категории "долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой" исключить;
дополнить приложением 7 в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Действие абзацев сорок второго и сорок третьего пункта 1 настоящего постановления распространяется до 1 января 2011 года.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстане настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 31 декабря 2009 года обеспечить доработку автоматизированной информационной подсистемы "Страховой надзор".
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
от 28 августа 2009 года № 198
"Приложение 7
к Инструкции о нормативных значениях и
методике расчетов пруденциальных
нормативов страховой
(перестраховочной) организации, формах
и сроках представления отчетов о
выполнении пруденциальных нормативов
Сравнительная таблица долгосрочных рейтингов
Standard & Poor's
Moody's
Investors
Service
Fitch
1.
ААА
Ааа
ААА
2.
АА+
Aa1
АА+
3.
АА
Аа2
АА
4.
АА-
Аа3
АА-
5.
А+
A1
А+
6.
А
А2
А
7.
А-
A3
А-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
12.
ВВ
Ва2
BB
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
14.
B+
B1
B+
15.
B
B2
B
16.
B-
В3
B-
".