Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің м.а. 2009 жылғы 9 қазандағы N 274 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5827 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 510 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 29.12.2012 № 510 бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланған күнінен күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Ғ.М. Мұхамбетов) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуі;
2) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2006 жылғы 20 шілдедегі N 305 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде 2006 жылы 14 тамызда N 4340 тіркелген, "Заң" газетінде 2006 жылғы 8 қыркүйекте N 162 (1142) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда вице-министрі Е.С. Есқалиевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
Министрдің міндетін атқарушы                      Т. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрі
міндетін атқарушысының
2009 жылғы 9 қазандағы N 274
бұйрығымен бекітілді
Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесі
Осы Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7 және 16-баптарына сәйкес әзірленді және сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, сарапшы-аудитор аттестатын немесе біліктілік аттестатын беру, ұзарту, тоқтата тұру және күшін жою тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации
Приказ и.о. Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 октября 2009 года № 274. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2009 года № 5827. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 510
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 29.12.2012 № 510 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 7 и 16 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации.
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (Мухамбетов Г.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Признать утратившим силу приказ председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 20 июля 2006 года № 305 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 августа 2006 года за № 4340, опубликованный в "Юридической газете" от 8 сентября 2006 года № 162 (1142).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и торговли Республики Казахстан Искалиева Е.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан            Т. Жаксылыков
Утверждены
приказом и.о.Министра
индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 9 октября 2009 года № 274
Правила
аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению
соответствия, определению страны происхождения товара
и аккредитации
Настоящие Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 7 и 16 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации, выдачи, продления, приостановки и аннулирования аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата.

1. Жалпы ереже
1. Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау саласы – сарапшы-аудитордың құзыреттілігі аттестатпен расталған бір бағыт шегіндегі қызмет саласы;
2) біліктілік аттестаты – маманның тауарды шығарған елді айқындау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін аттестатталғанын растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
3) сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор (бұдан әрі - сарапшы-аудитор) – Ережеде белгіленген тәртіппен аттестатталған маман;
4) сарапшы-аудиторды аттестаттау – сарапшы-аудиторлардың Ережеде белгіленген талаптарға құзыреттілігін бағалау және растау жөніндегі қызмет;
5) сарапшы-аудитордың құзыреттілігі – оның сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті маманның білімі, білігі мен дағдыларының және жеке сапасының жиынтығы;
6) сарапшы-аудитор аттестаты – өнімнің, процесстердің, қызметтер мен менеджмент жүйесінің сәйкестігін растау (бұдан әрі - сәйкестікті растау) немесе сынау, салыстырып тексеру және калибрлеу зертханаларының (орталықтарының), өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, сәйкестікті растау жөніндегі органдарды аккредиттеу (бұдан әрі – аккредиттеу) саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін аттестатталғанын растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
7) сарапшы-аудиторға кандидат – техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) құрған аттестациялық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) қарауына оны сарапшы-аудитор ретінде аттестаттау үшін барлық қажетті құжатты ұсынатын маман.
2. Аттестатталған және Комиссияның ұсынысы бойынша Ережеде белгіленген біліктілік талаптарға жауап беретін мамандар сарапшы-аудиторлар бола алады.
3. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау мынадай қызмет бағыттары бойынша жүргізіледі:
1) сәйкестікті растау;
2) тауарды шығарған елді айқындау;
3) аккредиттеу.
4. Сарапшы-аудиторлар қызметінің ұсынылатын бағыттары Ереженің 1-қосымшасында берілген.
2. Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлыққа кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптары
5. Сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа сарапшы-аудитор аттестатын алу үшін мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) аттестаттаудың мәлімделген саласына сәйкес келетін жоғары білімнің болуы;

1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) область аттестации - сфера деятельности эксперта-аудитора в пределах одного направления, компетентность которого подтверждена аттестатом;
2) квалификационный аттестат - документ установленного образца подтверждающий, что специалист аттестован для осуществления деятельности по определению страны происхождения товара;
3) эксперт-аудитор по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации (далее - эксперт-аудитор) - специалист, аттестованный в порядке, установленном Правилами;
4) аттестация эксперта-аудитора - деятельность по оценке и подтверждению компетентности экспертов-аудиторов требованиям, установленным Правилами;
5) компетентность эксперта-аудитора - совокупность знаний, умений и навыков специалиста, необходимых для выполнения им работ по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации;
6) аттестат эксперта-аудитора - документ установленного образца подтверждающий, что специалист аттестован для осуществления деятельности по подтверждению соответствия продукции, процессов, услуг и систем менеджмента (далее - подтверждение соответствия) или аккредитации органов по подтверждению соответствия, испытательных, поверочных и калибровочных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений (далее - аккредитация);
7) кандидат в эксперты-аудиторы - специалист, представивший на рассмотрение аттестационной комиссии (далее - Комиссия), созданной уполномоченным органом в области технического регулирования (далее - уполномоченный орган) все необходимые документы для его аттестации в качестве эксперта-аудитора.
2. Экспертами-аудиторами могут быть специалисты, аттестованные и отвечающие квалификационным требованиям, установленным Правилами, по представлению Комиссии.
3. Аттестация экспертов-аудиторов проводится по следующим направлениям деятельности:
1) подтверждение соответствия;
2) определение страны происхождения товара;
3) аккредитация.
4. Рекомендуемые направления деятельности экспертов-аудиторов представлены в приложении 1 к Правилам.
2. Квалификационные требования
к кандидатам в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия,
определению страны происхождения товара и аккредитации
5. К кандидату в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия и аккредитации, для получения аттестата эксперта-аудитора предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего образования, соответствующего заявляемой области аттестации;

2) мамандығы бойынша жұмыс өтілі – кемінде төрт жыл;
3) аттестаттаудың мәлімделген саласында жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
4) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес аттестаттаудың мәлімделген саласына теориялық оқудан өтуі;
5) аттестаттаудың мәлімделген саласында практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуі.
6. Тауарды шығарған елді айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа біліктілік аттестатын алу үшін мынадай біліктілік талаптар қойылады:
1) жоғары білімнің болуы;
2) кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
3) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес теориялық оқудан өтуі;
4) практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өту.
3. Аттестаттауды жүргізу, сарапшы-аудиторлардың аттестаттары мен біліктілік аттестаттарын беру, ұзарту, тоқтата тұру және жою тәртібі
7. Сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторға кандидат Комиссияға мына құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) сарапшы-аудитордың жеке карточкасы (сарапшы-аудиторға кандидаттың);
3) өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың аттестаттаудың мәлімделген саласында теориялық даярлықтан өткені туралы куәліктің көшірмесі;
5) білімі туралы дипломның көшірмесі;
6) сарапшы-аудиторлыққа кандидат жұмыс істейтін ұйымның кадрлар қызметімен расталған еңбек кітапшасының көшірмесі немесе еңбек қызметін растайтын құжаттар;
7) тағылымдамадан өткені туралы есептер (өнім мен қызметтің сәйкестігін растау – бес есеп (түрлі схемалар бойынша сертификаттау жөніндегі жұмыстарға қатысуды қоса алғанда), менеджмент жүйесінің сәйкестігін растау – жалпы ұзақтығы кемі жиырма жұмыс күнімен төрт тағылымдама (құжаттаманы талдауды, тексерулерге қатысу және олар туралы есептер құруды қоса алғанда), аккредиттеу бойынша – төрт есеп).
8. Аккредиттеу және менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі тағылымдамалар теориялық оқыту курсы аяқталған күнінен бастап екі жылдан кешіктірілмей, басқа бағыттар бойынша – бір жыл ішінде өткізілуге тиіс.
Тағылымдамалар туралы есептерге тағылымдамадан өту кезінде тағылымдамадан өтуші өткізген практикалық жұмыс туралы құжат көшірмесі қоса беріледі (комиссия құрамына енгізілгені туралы бұйрық көшірмесі, өнім үлгілерін іріктеу актілерінің көшірмелері, тексеру бағдарламасының (жоспарының) көшірмелері, сынау хаттамасының көшірмелері, сараптама актілерінің көшірмелері).
Тағылымдама жетекшісі ретінде Қазақстан Республикасында сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған және осы салада сарапшы-аудиторға кандидат тағылымдамадан өту бағыты бойынша екі жылдан кем емес жұмыс істейтін маман тағайындалады.
Тағылымдамадан өткізуді ұйымның шешімі (бұйрығы) негізінде, тағылымдама өткізу қарастырылған базада жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында аттестаттаудың жаңа салалары бойынша сарапшы-аудиторларды оқыту және тағылымдамадан өткізу үшін жағдай болмаған кезде, оқыту өткізу және тағылымдама жетекшісін тағайындау туралы шешімді ұйым басшысы уәкілетті органның келісімі бойынша отыз күнтізбелік күн ішінде қабылдайды. Бұл ретте сарапшы-аудиторларға кандидаттарды типтік оқыту бағдарламасы және тағылымдама бағдарламасы уәкілетті органмен келісілуі тиіс.

2) стаж работы по специальности - не менее четырех лет;
3) стаж работы в заявляемой области аттестации не менее трех лет;
4) прохождение теоретического обучения в заявляемой области аттестации в соответствии с нормативными документами по стандартизации;
5) прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемой области аттестации.
6. К кандидату в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, для получения квалификационного аттестата предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего образования;
2) общий стаж работы не менее двух лет;
3) прохождение теоретического обучения в соответствии с нормативными документами по стандартизации;
4) прохождение практической подготовки (стажировки).
3. Порядок проведения аттестации, выдачи, продления,
приостановки и аннулирования аттестатов экспертов-аудиторов
и квалификационных аттестатов
7. Кандидат в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия и аккредитации, представляет в Комиссию следующие документы:
1) заявление;
2) личная карточка эксперта-аудитора (кандидата в эксперты-аудиторы);
3) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) копия удостоверения о прохождении теоретической подготовки в заявляемой области аттестации кандидата в эксперты-аудиторы;
5) копия диплома о высшем образовании;
6) копия трудовой книжки или документы, подтверждающие трудовую деятельность, заверенные кадровой службой организации, в которой работает кандидат в эксперты-аудиторы;
7) отчеты о прохождении стажировок (по подтверждению соответствия продукции и услуг - пять отчетов (включая информацию о работах по сертификации по различным схемам), по подтверждению соответствия систем менеджмента - четыре отчета о стажировках общей продолжительностью не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них), по аккредитации - четыре отчета).
8. Стажировки по аккредитации и подтверждению соответствия систем менеджмента проводятся не позднее, чем в течение двух лет со дня завершения курса теоретического обучения, по другим направлениям - в течение одного года.
К отчетам о стажировках прилагаются копии документов о практической работе, проведенной стажером за время стажировок (копии приказов о включении в состав комиссии, копии актов отбора образцов продукции, копии программ (плана) обследования, копии протоколов испытаний, копии актов экспертизы).
В качестве руководителя стажировки назначается специалист, аттестованный в качестве эксперта-аудитора в Республике Казахстан и работающий в данном качестве не менее двух лет по тому направлению, по которому стажируется кандидат в эксперты-аудиторы.
Прохождение стажировки осуществляется на основании решения (приказа) организации, на базе которой предусмотрено проведение стажировки.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для обучения и стажировки экспертов-аудиторов по новым областям аттестации, решение о проведении обучения и назначении руководителя стажировки принимается руководителем организации по согласованию с уполномоченным органом в течение тридцати календарных дней. При этом типовая программа обучения и программа стажировок кандидатов в эксперты-аудиторы подлежат согласованию с уполномоченным органом.

9. Тауарды шығарған елді айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлыққа кандидат Комиссияға мына құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат көшірмесі;
3) жоғары білімі туралы диплом көшірмесі;
4) жеке тұлғаның теориялық даярлығын растайтын оқу орталығының куәлігінің немесе сертификатының көшірмесі;
5) жеке тұлғаның тағылымдамадан өткені туралы, оның Ереженің 8-тармағында белгіленген тәртібінде тауардың шыққан елін анықтау бойынша жұмыстар жүргізуге қатысқанын растайтын он есеп көшірмесі;
6) кемінде екі жыл жалпы жұмыс өтілін растайтын жұмыс орнынан анықтама немесе еңбек кітапшасынан көшірме.
10. Жеке карточканың және пікір-сипаттамамен бірге тағылымдамадан өткені туралы есеп нысаны осы Ереженің 23 және 4-қосымшаларына сәйкес рәсімделеді.
11. Құжаттар жиыны тігілген және нөмірленген түрде беріледі.
12. Комиссия уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның міндеттерін атқарушы тұлға бекіткен Комиссия туралы ережеге сәйкес әрекет етеді.
13. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау үш кезеңмен жүргізіледі:
1) берілген құжаттардың түгелдігін тексеру;
2) Комиссияның шешім қабылдауы;
3) сарапшы-аудитор аттестатын рәсімдеу және оны мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізбесінде тіркеу.
Сарапшы-аудитор аттестаты және біліктілік аттестаты нысандары Ереженің 5 және 6-қосымшаларында белгіленген.
Құжаттарды қараудың және сарапшы-аудиторларды аттестаттау нәтижесі туралы уәкілетті органның шешім қабылдауының жалпы мерзімі уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
Даулы мәселе туындаған жағдайда сарапшы-аудиторлыққа үміткер кандидаттар Комиссия отырысына жазбаша хабарлама жіберу жолымен шақырылады.
Мамандардың арнайы курсты игеру тәжірибесіне, біліміне, біліктілікті көтеруіне және өткен тағылымдамасына қарай маман қызметтің бір немесе бірнеше бағыты бойынша аттестатталады.
14. Кандидатты сарапшы-аудиторлыққа аттестаттау туралы шешім қабылданған жағдайда оған сарапшы-аудитор аттестаты немесе уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қойған біліктілік аттестаты беріледі.
15. Берілген сарапшы-аудитордың аттестаты немесе біліктілік аттестаты оны тіркеген күннен бастап үш жыл бойы жарамды.
16. Аттестаттаудан өтпегені туралы шешім қабылдаған жағдайда Комиссия сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа себебі көрсетілген қабылдамау қағазын үш жұмыс күн ішінде жібереді.
Сарапшы-аудиторлыққа аттестатталудан бас тартуға техникалық реттеу саласындағы заңнама және тауарды шығарған елді айқындау талаптарын бұзу негіз болып табылады.
Материалдарды уәкілетті органға қайта жіберу бас тарту алғаннан кейін алты айдан соң жүзеге асырылады.

9. Кандидат в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, представляет в Комиссию следующие документы:
1) заявление;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия диплома о высшем образовании;
4) копия удостоверения учебного центра либо сертификата, подтверждающего теоретическую подготовку физического лица;
5) копии десяти отчетов о прохождении физическим лицом стажировок, подтверждающих его участие в проведении работ по определению страны происхождения товара в порядке, предусмотренном в пункте 8 Правил;
6) справка с места работы или выписка из трудовой книжки, подтверждающая общий стаж работы не менее двух лет.
10. Заявление, личная карточка и отчет о прохождении стажировки с отзывом-характеристикой оформляются согласно приложениям 23 и 4 к Правилам.
11. Комплект документов представляется в прошитом и пронумерованном виде.
12. Комиссия действует в соответствии с Положением о Комиссии, утвержденным первым руководителем уполномоченного органа или лицом, исполняющим его обязанности.
13. Аттестация экспертов-аудиторов проводится в три этапа:
1) проверка комплектности представленных документов;
2) вынесение решения Комиссии;
3) оформление аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата и его регистрация в реестре государственной системы технического регулирования.
Формы аттестата эксперта-аудитора и квалификационного аттестата установлены в приложениях 5 и 6 к Правилам.
Общий срок рассмотрения документов и принятия решения уполномоченным органом о результатах аттестации экспертов-аудиторов не должен превышать тридцать календарных дней со дня поступления документов в уполномоченный орган.
При возникновении спорных вопросов кандидаты в эксперты-аудиторы приглашаются на заседание Комиссии путем направления письменного уведомления.
В зависимости от опыта, образования, освоенного специалистами специального курса, повышения квалификации и пройденных стажировок специалист аттестуется в одном или нескольких направлениях деятельности.
14. При принятии решения о прохождении аттестации кандидата в эксперты-аудиторы, ему выдается аттестат эксперта-аудитора или квалификационный аттестат, подписанный первым руководителем уполномоченного органа или лицом, исполняющим его обязанности.
15. Выданный аттестат эксперта-аудитора или квалификационный аттестат действителен в течение трех лет со дня его регистрации.
16. При принятии решения о непрохождении аттестации уполномоченный орган направляет кандидату в эксперты-аудиторы отказ с обоснованием его причин в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
Основанием отказа в аттестации экспертов-аудиторов является нарушение требований законодательства в области технического регулирования и определения страны происхождения товара.
Повторное направление материалов в уполномоченный орган осуществляется не ранее шести месяцев после получения отказа.

17. Сарапшы-аудитордың аттестаты немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімі аяқталардан кемінде бір ай бұрын сарапшы-аудитор Комиссияға аттестаттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінім жібереді.
Сарапшы-аудитордың аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімін ұзартқан жағдайда сарапшы-аудитор уәкілетті органға мына құжаттарды тапсырады:
1) Ереженің 7-қосымшасында белгіленген нысан бойынша өтініш;
2) сарапшы-аудитордың жеке карточкасы (сарапшы-аудиторға кандидаттың);
3) сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының көшірмесі;
4) сарапшы-аудитор біліктілігін арттыру туралы куәлік көшірмесі;
5) Ереженің 8-қосымшасына сәйкес аттестаттаудың мәлімделген саласында сарапшы-аудитор қызметі туралы есеп.
Біліктілігін растау үшін сарапшы-аудитор мыналарды өткізуі немесе өткізуге қатысады:
өнімнің және қызметтің сәйкестігін растау бойынша – жылына кемінде бес тексеру;
менеджмент жүйесінің сәйкестігін растау бойынша – жылына кемінде үш тексеру;
тауарды шығарған елді айқындау бойынша – жылына кемі бес сараптама;
аккредиттеу бойынша – жылына кемінде бес тексеру жүргізуге қатысу.
Есепке сарапшы-аудитор және сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйымның басшысы қол қояды.
Біліктілікті арттыру курстары үш жылда бір реттен жиі емес жүргізілуге тиіс.
Сарапшы-аудитордың аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған кезде сарапшы-аудитордың аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімі үш жылға ұзартылады. Бұл ретте сарапшы-аудиторға бұрынғы тіркеу нөмірін сақтай отырып сарапшы-аудитордың жаңа аттестаты немесе біліктілік аттестаты беріледі.
Аттестаттың немесе біліктілік аттестаттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішті қараудың жалпы мерзімі түскен күннен бастап отыз күнтізбелік күннен аспауға тиіс.
18. Сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәселені қараудың теріс нәтижесі кезінде, сондай-ақ аттестаттың қолданылу мерзімін ұзартуға құжаттарды белгіленген мерзімде тапсырмаған кезде, сарапшы-аудитор Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің сарапшы-аудиторларының мемлекеттік тізілімінен шығарылады.
Сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімін ұзарту бойынша бас тартуға Ереженің талаптарын бұзу негіз болып табылады.
19. Уәкілетті орган Комиссияның ұсынымы бойынша сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылуын алты ай мерзіміне дейін тоқтата тұру туралы шешімді мынадай жағдайларда қабылдайды:

17. Не менее чем за один месяц до истечения срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата эксперт-аудитор направляет в Комиссию заявление о продлении срока действия аттестата.
При продлении срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата эксперт-аудитор представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление по форме, установленной в приложении 7 к Правилам;
2) личная карточка эксперта-аудитора (кандидата в эксперты-аудиторы);
3) копия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата;
4) копия удостоверения о повышении квалификации эксперта-аудитора;
5) отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации согласно приложению 8 к Правилам.
Для подтверждения квалификации эксперт-аудитор проводит или участвует в проведении:
по подтверждению соответствия продукции и услуг - не менее пяти проверок в год;
по подтверждению соответствия систем менеджмента - не менее трех проверок в год;
по определению страны происхождения товара - не менее пяти экспертиз в год;
по аккредитации - участие в проведении не менее пяти проверок в год.
Отчет подписывается экспертом-аудитором и руководителем организации, в которой работает эксперт-аудитор.
Обучение на курсах повышения квалификации проводится не реже одного раза в три года.
При принятии решения о продлении срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата, срок действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата продлевается на три года. При этом эксперту-аудитору выдают новый аттестат эксперта-аудитора или квалификационный аттестат с сохранением прежнего регистрационного номера.
Общий срок рассмотрения заявления о продлении срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата не должен превышать тридцать календарных дней со дня поступления.
18. При отказе в продлении срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата, а также при непредставлении документов на продление срока действия аттестата в установленный срок эксперт-аудитор исключается из государственного реестра экспертов-аудиторов государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
Основанием отказа в продлении срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата является нарушение требований Правил.
19. Уполномоченный орган по представлению Комиссии принимает решение о приостановлении действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата сроком до шести месяцев в случаях:

1) сарапшы-аудитордың бастамасы бойынша;
2) сарапшы-аудитордың аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімі ішінде сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу саласында нормативтік құқықтық актілері талаптарының бұзылғаны анықталған жағдайда тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды.
Осы тармақта көзделген жағдайларда, уәкілетті орган, Комиссия сарапшы-аудитор аттестатын немесе біліктілік аттестатын тоқтата тұру туралы шешім қабылданған күні сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылуын тоқтата тұру туралы бұйрық шығарады және жоғарыда көрсетілген бұйрыққа қол қойылған күннен бастап сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылу мерзімі тоқтатылады. Бұйрықтың көшірмесі сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының тоқтатылғаны туралы хабарламамен бірге сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйымға үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.
20. Аттестаттың қолданылуы тоқтатылған мерзім өткеннен кейін сарапшы-аудитор Ереженің 7 немесе 9-тармақтарында көрсетілген көлемде оқу оқып, тағылымдамадан өтуі, уәкілетті органға сарапшы-аудитор курсынан өткені туралы куәліктің көшірмесін және тағылымдамадан өткені туралы есепті тапсыруы қажет.
21. Уәкілетті орган Комиссияның ұсынымы бойынша сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылуы жойылғаны туралы шешімді мынадай жағдайларда қабылдайды:
1) сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданылуы тоқтатылған себептер қайтадан анықталған жағдайда;
2) сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданысын тоқтата тұруға негіз болып табылмайтын сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтамау;
3) сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді айқындау және аккредиттеу жөніндегі материалдарды дайындау кезінде әдейі жаңсақ және жалған ақпарат беру;
4) сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының қолданысы тоқтатыла тұрған сарапшы-аудитордың аттестаты тоқтатыла тұрған мерзімі аяқталған сәтке Ереженің 20-тармағына сәйкес құжаттарды тапсырмауы.
Осы тармақта көзделген жағдайларда уәкілетті орган сарапшы-аудитордың аттестатын немесе біліктілік аттестатын жою туралы шешім қабылдаған күні сарапшы-аудитордың аттестатын немесе біліктілік аттестатын жою және мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінен шығару туралы бұйрық шығарады. Жоғарыда аталған бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Бұйрықтың көшірмесі сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйымға үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.

1) по инициативе эксперта-аудитора;
2) при выявлении нарушений требований нормативных правовых актов в области подтверждения соответствия, определения страны происхождения товара и аккредитации в течение срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, уполномоченный орган, в день принятия решения Комиссией о приостановлении аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата, издает приказ о приостановлении действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата и со дня подписания вышеуказанного приказа срок действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата приостанавливается. Копия приказа направляется в течение трех рабочих дней в организацию, в которой работает эксперт-аудитор с уведомлением о приостановлении аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата.
20. После истечения срока приостановления действия аттестата эксперту-аудитору необходимо пройти обучение и стажировки в количестве, указанном в пунктах 7 или 9 Правил, представить в уполномоченный орган копию удостоверения о прохождении обучения эксперта-аудитора и отчета о прохождении стажировки.
21. Уполномоченный орган по представлению Комиссии принимает решение об аннулировании действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата в следующих случаях:
1) при повторном выявлении причин, по которым было приостановлено действие аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата;
2) несоблюдение требований нормативных правовых актов в области подтверждения соответствия, определения страны происхождения товара и аккредитации, не являющееся основанием для приостановления действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата;
3) предоставление заведомо недостоверной и ложной информации при подготовке материалов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации;
4) непредставление экспертом-аудитором, действие аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата которого было приостановлено, документов в соответствии с пунктом 20 Правил к моменту истечения срока приостановления аттестата.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, уполномоченный орган в день принятия решения Комиссией об аннулировании аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата издает приказ об аннулировании аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата и исключении из реестра государственной системы технического регулирования. Вышеуказанный приказ вступает в силу со дня подписания.
Копия приказа направляется в течение трех рабочих дней в организацию, в которой работает эксперт-аудитор.

22. Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінен шығарылған сарапшы-аудитордың Ереженің 7 немесе 9-тармақтарының талаптарына сәйкес аттестаттауға қайтадан берген өтініші мен құжаттарының толық жинағын уәкілетті орган сарапшы-аудитордың аттестаты немесе біліктілік аттестаты жойылған сәттен бастап екі жыл өткеннен кейін қабылдайды.
23. Өтінім беруші уәкілетті орган қабылдаған шешімді аттестаттаудан бас тартуды, сарапшы-аудитордың аттестаты немесе біліктілік аттестаты қолданысы мерзімін ұзартуға бас тарту немесе сарапшы-аудитордың аттестатын немесе біліктілік аттестатын тоқтата тұру, жою туралы бұйрықтың көшірмесін алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде апелляциялық комиссияда немесе соттық тәртіпте шағымдана алады.
24. Сарапшы-аудитордың аттестаты немесе біліктілік аттестаты жоғалған жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында сарапшы-аудитордың аттестатын немесе біліктілік аттестатын жарамсыз деп тану туралы мәліметті аттестаттың нөмірін, берілген күні мен қолданылу мерзімін көрсетіп жариялау;
2) уәкілетті органға сарапшы-аудитордың аттестатын немесе біліктілік аттестатын жарамсыз деп тану туралы және аттестаттың нөмірін, берілген күнін, қолданылу мерзімін көрсетіп аттестаттың телнұсқасын беру туралы өтінішті беру және өтінімге осы тармақтың 1-тармақшасында көзделген мәліметтердің жарияланғанын растайтын құжатты қоса беру қажет.
25. Сарапшы-аудитордың аттестаты немесе біліктілік аттестаты бүлінген жағдайда уәкілетті органның мекен жайына жазбаша өтініш жібереді. Уәкілетті орган он бес күнтізбелік күн ішінде өтінімді қарайды, сарапшы-аудитордың бүлінген аттестатын жояды және аттестаттың бұрынғы нөмірін, берілген күнін, қолданылу мерзімін көрсетіп, сарапшы-аудитор аттестатының телнұсқасын береді.
26. Сарапшы-аудитор аттестатының немесе біліктілік аттестатының телнұсқасы уәкілетті органға өтініш түскен күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде беріледі.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 1-қосымша
Сарапшы-аудиторлардың қызметінің ұсынылатын бағыттары:
1. Өнімнің сәйкестігін растау:
1) автокөлік құралдарының;
2) тұрмыстық химияның;
3) медициналық мақсатқа арналған бұйымдардың;
4) кабельдік;
5) жеңіл өнеркәсіптің;
6) дәрілік заттардың;
7) машина жасаудың;

22. Повторное заявление на аттестацию и полный комплект документов, в соответствии с требованиями пунктов 7 или 9 Правил, от эксперта-аудитора, исключенного из реестра государственной системы технического регулирования, принимается уполномоченным органом после истечения двух лет со дня аннулирования аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата.
23. Заявитель может обжаловать решение, принятое уполномоченным органом в апелляционную комиссию в течение десяти календарных дней со дня получения отказа в аттестации, продлении срока действия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата или копии приказа о приостановлении, аннулировании аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата или в судебном порядке.
24. В случае утери аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата необходимо:
1) опубликовать в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сведения о признании недействительным аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата с указанием номера, даты выдачи и срока действия аттестата;
2) подать заявление произвольной формы в уполномоченный орган о признании недействительным аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата и о выдаче дубликата аттестата с указанием номера, даты выдачи, срока действия аттестата и к заявлению приложить документ, подтверждающий опубликование сведений, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
25. В случае порчи аттестата эксперт-аудитор обращается в уполномоченный орган с приобщением испорченного аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата. В течение пятнадцати календарных дней уполномоченный орган рассматривает заявление, уничтожает испорченный аттестат эксперта-аудитора или квалификационный аттестат и выдает дубликат аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата с указанием прежних номера, даты выдачи, срока действия аттестата.
26. Дубликат аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата выдается в течение десяти календарных дней со дня поступления заявления в уполномоченный орган.
Приложение 1
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Рекомендуемые направления деятельности экспертов-аудиторов:
1. Подтверждение соответствия продукции:
1) автотранспортных средств;
2) бытовой химии;
3) изделий медицинского назначения;
4) кабельной;
5) легкой промышленности;
6) лекарственных средств;
7) машиностроения;

8) металлургиялық;
9) минералдық тыңайтқыштардың;
10) мұнай;
11) қару (қызметтік-штаттық, азаматтық) және оларға
оқ-дәрілері;
12) парфюмерлік-косметикалық;
13) пиротехникалық;
14) тамақ өнеркәсібінің;
15) радио-техникалық;
16) ауылшаруашылығы өндірісінің;
17) байланыс құралдарының;
18) телекоммуникация құралдарының;
19) программалық құралдар мен деректер қорының;
20) құрылыс материалдары мен құрастырылымдарының;
21) ағаш өңдеу тауарларының;
22) отын шикізатының;
23) химиялық;
24) электрондық;
25) электротехникалық.
2. Қызметтердің сәйкестігін растау:
1) автомай құю станцияларының және мұнай өнімдері базаларының;
2) қонақ үй;
3) қоғамдық тамақтану;
4) шаштараз;
5) автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
6) туристік және экскурсиялық;
7) химиялық тазалау.
3. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау.
4. Аккредиттеу.
5. Тауарды шығарған елді айқындау.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 2-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________
(Аттестаттау органының толық атауы)
_______________________________________________________ бойынша
(қызмет бағыты)
__________________________________________________ сарапшы-аудитордан
(Т.А.ӘА., лауазымы, жұмыс орыны, мекенжайы, телефоны)
Өтініш
________________________________________________________ бойынша
(қызмет бағыты)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесіндегі
сарапшы-аудитор аттестатының мерзімін ұзартуды сұраймын.
Қазақстан Республикасы техникалық реттеу саласындағы заңнамасымен
белгілінген сарапшы-аудиторларға арналған талаптарды орындауға
міндеттелемін.
Қосымша:
1. Сарапшы-аудитордың жеке карточкасы;
2. Сарапшы-аудитор аттестаты немесе біліктілік аттестатының көшірмесі;
3. Сарапшы-аудитордың біліктілігін арттыру туралы куәлігінің көшірмесі;
4. Сарапшы-аудитордың аттестаттау саласындағы мәлімделген қызметі туралы есеп
Қолы, күні
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 3-қосымша
Нысан
Сарапшы–аудитордың (сарапшы–аудиторға кандитаттың) жеке карточкасы
Фотосуретке арналған орын
_____________________________________________________________________
(маманды аттестаттау жүйесінің атауы)
_____________________________________________________________________
(аттестаттау облысы)
Толтырылған күні ____________________________________________________
3) Жеке мәліметтері:
Тегі ____________________________    Аты ____________________________
Әкесінің аты _____________________________
Туған жылы _________________ Жеке куәлігінің N ______________________
Білімі ______________________________________________________________
Бітірген оқу орнының атауы __________________________________________
Бітірген жылы __________________ дипломның N ________________________
Дипломы бойынша мамандығы ___________________________________________
Дипломы бойынша біліктілігі _________________________________________
Ғылыми дәрежесі _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сарапшы-аудитордың)
20___ ж. "___" __________ берілген N _______________________ аттестат
Аттестаттаған күні __________________________________________________
Жұмыс орны __________________________________________________________
Лауазымы __________________________ телефоны ________________________
Тұрғылықты мекен-жайы _______________________________________________

8) металлургической;
9) минеральных удобрений;
10) нефтяной;
11) оружия (служебно-штатного, гражданского) и боеприпасов к нему;
12) парфюмерно-косметической;
13) пиротехнической;
14) пищевой промышленности;
15) радиотехнической;
16) сельскохозяйственного производства;
17) средств связи;
18) средств телекоммуникаций;
19) программных средств и баз данных;
20) строительных материалов и конструкций;
21) товаров деревообработки;
22) топливного сырья;
23) химической;
24) электронной;
25) электротехнической.
2. Подтверждение соответствия услуг:
1) автозаправочных станций и баз нефтепродуктов;
2) гостиничных;
3) общественного питания;
4) парикмахерских;
5) технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств;
6) туристских и экскурсионных;
7) химической чистки.
3. Подтверждение соответствия систем менеджмента.
4. Аккредитация.
5. Определение страны происхождения товара.
Приложение 2
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Форма
В __________________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации)
От эксперта-аудитора по ____________________________________________
(направление деятельности)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность, место работы, адрес, телефон)
Заявление
Прошу продлить срок действия аттестата эксперта-аудитора
Государственной системы технического регулирования Республики
Казахстан по
____________________________________________________________________
(направление деятельности)
Обязуюсь полностью выполнять требования к экспертам-аудиторам,
установленные законодательством в области технического регулирования
Республики Казахстан.
Приложения:
1. Личная карточка эксперта-аудитора;
2. Копия аттестата эксперта-аудитора или квалификационного аттестата;
3. Копия удостоверения о повышении квалификации эксперта-аудитора;
4. Отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации.
Подпись, дата
Приложение 3
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Форма
Личная карточка эксперта-аудитора
(кандидата в эксперты-аудиторы)
Место для фотографии
_________________________________________________________
(наименование системы, в которой аттестуется специалист)
____________________________________________________________________
(область аттестации)
Дата заполнения
____________________________________________________________________
Личные данные:
Фамилия ________________________ Имя _________________________
Отчество ____________________________
Год рождения __________ Удостоверение личности № _____________
Образование ________________________________________________________
Название законченного учебного заведения
____________________________________________________________________
Год окончания ________________ № диплома ___________________________
Специальность по диплому ___________________________________________
Квалификация по диплому ____________________________________________
Ученая степень _____________________________________________________
Аттестат
____________________________________________________________________
(эксперта-аудитора)
№ __________________________ выданный "_____" ___________ 20 __ г.
Дата аттестации ______________
Место работы _______________________________________________________
Должность ________________________________ телефон _________________
Адрес местожительства ______________________________________________

2. Өндірістік қызметі:
Күні
Ұйымы,
лауазымы
Негізгі міндеттемелері
басталуы
аяқталуы
3. Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі жұмыстарға қатысу:
Тексерілетін кәсіпорынның (ұйымның) атауы және мекен-жайы, орындалған жұмыстардың атауы
Тексеру (орындау) күні
Тексеру түрі (жұмыс)
4. Біліктілікті арттыру:
Күні
Оқу түрі
Мамандығы
Куәліктің N
Оқытуды өткізетін оқу орталығы
___________________________   ________________________________
Сарапшы-аудиторға           Cарапшы-аудитордың қолы және
кандидаттың қолы                қолының толық жазылуы
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 4-қосымша
Нысан
Сарапшы-аудиторға кандидаттың тағылымдамадан өтуі туралы
ЕСЕП N _____
_____________________________________________________________________
(аттестаттау саласы)
_____________________________________________________________ бойынша
_____________________________________________________________________
(тағылымдамадан өтуге кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(есеп мәтіні)
Тағылымдамадан өтуші ________________________________________________
(қолы)                   (аты-жөні, тегі)
Тағылымдама жетекшісінің пікір-сипаттамасы:
Бағалау саласы
Бағасы (қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Білімі:
Қазақстан Республикасы заңнамасының негіздері
Негіз қалаушы нормативтік құқықтық актілер және техникалық реттеу саласындағы нормативтік құжаттар
Тексерілетін объектінің жұмыстары және тексерулерді, сипаттамаларды жүргізу әдістері мен рәсімдері, оларды бағалау әдістері мен тәсілдері, есептерді, қажетті құжаттарды дайындау, жұмыс нәтижелері бойынша қорытындылар
Білімді тәжірибеде қолдана білуі
Жеке басының қасиеттерін іске асыру
Жалпы бағалау
Тағылымдама жетекшісі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сарапшы-аудитор, тегі, аты, әкесінің аты, тіркеу нөмірі, аттестат
нөмірі, қызмет бағыты, лауазымы, жұмыс орны, жұмыс өтілі)
_____________________________________________________________________
______________________________
(қолы, қолының толық жазылуы)
Ұйым басшысы ________________________________________________________
(қолы, қолының толық жазылуы)
М.О.
Ескертпе:
Есеп мәтінінде мыналар көрсетіледі:
1) сынақ ісінің өту күні, сынақ ісі өткен ұйымның атауы мен мекен-жайы (Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі тізілімінде тіркелген ұйымның аккредиттеу аттестатының нөмірі);
2) ережелер мен рәсімдерді анықтайтын қандай құжаттарға сәйкес жұмысты өткізгені;

2. Производственная деятельность:
Дата
Организация, должность
Основные обязанности
начала
окончания
3. Участие в работах по стандартизации, подтверждению соответствия
и аккредитации:
Наименование и адрес
проверяемого предприятия
(организации), наименование
выполненных работ
Дата проверки
(выполнения)
Вид проверки (работы)
4. Повышение квалификации:
Дата
Вид
обучения
Специализация
№ Свидетельства
Учебный центр,
проводивший обучение
___________________________        ___________________________
Подпись кандидата                Подпись и расшифровка
в эксперты-аудиторы             подписи эксперта-аудитора
Приложение 4
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Форма
ОТЧЕТ № _____
о прохождении стажировки кандидатом в эксперты-аудиторы
по __________________________________________________________________
(область аттестации)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество кандидата-стажера)
_____________________________________________________________________
(текст отчета)
Стажер ______________________
_____________________________________________________________________
(подпись)                              (инициалы, фамилия)
Отзыв-характеристика руководителя стажировки:
Область оценки
Оценка
(удовлетворительно,
неудовлетворительно)
Знания:
Основ законодательства Республики
Казахстан
Основополагающих нормативных правовых
актов и нормативных документов в области
технического регулирования
Методов и процедур проведения работ
и проверок, характеристик проверяемых
объектов, методов и способов их
оценки, подготовки отчетов, необходимых
документов и заключений по результатам
работы
Умение практически применять знания
Реализация личных качеств
Общая оценка
Руководитель стажировки
_______________________________________________________________
(эксперт-аудитор, фамилия, имя, отчество, регистрационный номер
аттестата, направление деятельности, должность, место работы,
стаж работы)
_______________________________________________________________
(подпись, расшифровка подписи)
Руководитель организации
_______________________________________________________________
(подпись, расшифровка подписи)
М.П.
Примечание:
В тексте отчета указывают:
1) дату(ы) прохождения стажировки, наименование и адрес организации, в которой проходила стажировка (номер аттестата аккредитации организации, зарегистрированный в Реестре государственной системы технического регулирования);
2) в соответствии, с какими документами, определяющими правила и процедуры, проводились работы;

3) құжаттар негізінде тексерілетін объектінің сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы шешім қабылдаған құжаттарды (сертификаттау рәсімінің қорытындысы, сынақ хаттамасының және басқа құжаттар нөмірі) көрсете отырып жұмыстарды өткізу тәртібі;
4) сәйкестік сертификатын (тексерілетін ұйымның атауы және мекен-жайы).
Есептерді ұсыну кезінде сынақ ісіне үміткерлікке қатысатынын растайтын құжаттар болуы қажет.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 5-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ГЕРБІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ САУДА МИНИСТРЛІГІ ТЕХНИКАЛЫҚ
РЕТТЕУ ЖӘНЕ МЕТРОЛОГИЯ КОМИТЕТІ
МЕМСТАНДАРТ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
САРАПШЫ-АУДИТОРДЫҢ
АТТЕСТАТЫ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік техникалық реттеу
жүйесінің Тізілімінде 20___
жылғы  N________________
тіркелген 20__ жылдың
"___" _____________ дейін
жарамды.
Осы аттестат _________________________________________________
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің
сарапшы-аудиторларға қойылатын талаптарына сәйкестігін және
______________________________________________________________
______________________________________________________________
жұмыстарын жүргізу құқығына аттестатталғанын растайды.
Аттестат Мемстандарттың сарапшы-аудиторларды аттестаттау
жөніндегі Комиссияның 20___ жылғы "__" ___________ N _______
шешімі негізінде берілді.
М.О.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 6-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ГЕРБІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ САУДА МИНИСТРЛІГІ ТЕХНИКАЛЫҚ
РЕТТЕУ ЖӘНЕ МЕТРОЛОГИЯ КОМИТЕТІ
МЕМСТАНДАРТ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕМЛЕКТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
БІЛІКТІЛІК
АТТЕСТАТЫ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік техникалық реттеу
жүйесінің Тізілімінде 20___
жылғы  N________________
тіркелген 20__ жылдың
"___" _____________ дейін
жарамды.
Осы аттестат _________________________________________________
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің
сарапшы- аудиторларға қойылатын талаптарына сәйкестігін және
______________________________________________________________
______________________________________________________________
жұмыстарын жүргізу құқығына аттестатталғанын растайды.
Аттестат Мемстандарттың сарапшы-аудиторларды аттестаттау
жөніндегі Комиссияның 20___ жылғы "____" ___________ N _______
шешімі негізінде берілді.
М.О.
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 7-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________ не
(аттестаттау органының толық атауы)
_______________________________ бойынша сарапшы-аудиторлыққа кандидат
(қызмет бағыты)
_____________________________________________________________________
(Аты-жөні, лауазымы, жұмыс орны, мекен жайы, телефоны)
Өтініш
Мені __________________________________________________ бойынша
(қызмет бағыты)
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесіне
сарапшы-аудитор ретінде аттестаттауыңызды сұраймын.
Сарапшы-аудиторға Қазақстан Республикасының техникалық реттеу
саласындағы заңнамада белгіленген талаптарын орындауға міндеттенемін.
Қосымша:

3) порядок проведения работ с указанием документов (заключение процедуры сертификации, номера протоколов испытаний и других документов), на основании которых принималось решение о соответствии (несоответствии) проверяемого объекта проверки;
4) принятое решение о выдаче сертификата соответствия (наименование и адрес проверяемой организации).
При предоставлении отчетов необходимо наличие документов, подтверждающих участие кандидата в стажировках.
Приложение 5
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН КОМИТЕТ
ПО ТЕХНИЧЕСКОМУ РЕГУЛИРОВАНИЮ И МЕТРОЛОГИИ
МИНИСТЕРСТВА ИНДУСТРИИ И ТОРГОВЛИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОССТАНДАРТ
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
АТТЕСТАТ
ЭКСПЕРТА-АУДИТОРА
Зарегистрирован в Реестре
Государственной системы технического
регулирования Республики Казахстан
за № _______________________________
от "__" ____________ 20__ года
Действителен
до "__" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что __________________________
(фамилия, имя, отчество)
соответствует требованиям Государственной системы технического
регулирования Республики Казахстан, предъявляемым к экспертам-аудиторам
и аттестован (а) на право проведения работ по _________________________________________________________________
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации
экспертов-аудиторов Госстандарта от "__" __________ 20__ года
М.П.
Приложение 6
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ПО ТЕХНИЧЕСКОМУ РЕГУЛИРОВАНИЮ И МЕТРОЛОГИИ
МИНИСТЕРСТВА ИНДУСТРИИ И ТОРГОВЛИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОССТАНДАРТ
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КВАЛИФИКАЦИОННЫЙ
АТТЕСТАТ
Зарегистрирован в Реестре
Государственной системы технического
регулирования Республики Казахстан
за № _______________________________
от "__" ____________ 20__ года
Действителен
до "__" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что __________________________
(фамилия, имя, отчество)
соответствует требованиям Государственной системы технического
регулирования Республики Казахстан, предъявляемым к экспертам-аудиторам
и аттестован (а) на право проведения работ по определению страны
происхождения товара
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации
экспертов-аудиторов Госстандарта от "__" __________ 20__ года
М.П.
Приложение 7
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Форма
В ___________________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации)
От кандидата в эксперты-аудиторы по _________________________________
(направление деятельности)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность, место работы, адрес, телефон)
Заявление
Прошу аттестовать меня в качестве эксперта-аудитора Государственной
системы технического регулирования Республики Казахстан по _
_____________________________________________________________________
(направление деятельности)
Обязуюсь полностью выполнять требования к экспертам-аудиторам,
установленные законодательством в области технического регулирования
Республики Казахстан.
Приложения:

1. Сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың жеке куәлігінің көшірмесі;
2. Білімі туралы дипломның көшірмесі;
3. Сарапшы-аудиторлыққа кандидат жұмыс істейтін ұйымның кадрлар қызметі куәландырған еңбек қызметін растайтын құжаттар немесе еңбек кітапшасының көшірмесі;
4. Сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың аттестаттаудың мәлімделген саласында теориялық даярлықтан өткені туралы куәліктің көшірмесі;
5. Тағылымдамадан өткені туралы есеп;
6. Сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың жеке карточкасының көшірмесі.
Қолы, күні
Сәйкестікті растау, тауарды
шығарған елді айқындау және
аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау
ережесіне 8-қосымша
Нысан
Сарапшы–аудитордың қызметі туралы есеп
Тегі ___________________________________
Аты _________________ Әкесінің аты ____________________________
20 __ ж. "___" __________ N _______________ берілген __________
_____________________________________________________ аттестаты
(сарапшы – аудиторды аттестаттау бағыты)
Аттестаттау күні
Есептік кезеңі "____" __________ 20 __ж. бастап "___" _________ 20 __ ж. дейін.
Есептік кезеңде орындалған жұмыстар туралы мәліметтер
Есептік кезеңде орындалған жұмыстар нәтижесі
__________________________________________________________________
(негізгі жұмыс орны)
__________________________________________________________________
(аттестат мерзімін тоқтату туралы мәліметтер)
______________________________   _________________________________
(сарапшы-аудитордың қолы)                (басшының қолы)
М.О.

1. Копия удостоверения личности кандидата в эксперты-аудиторы.
2. Копия диплома о высшем образовании.
3. Копия трудовой книжки или документы, подтверждающие трудовую
деятельность, заверенные кадровой службой организации, в которой
работает кандидат в эксперты-аудиторы.
4. Копия удостоверения учебного центра, подтверждающая теоретическую
подготовку эксперта-аудитора в выбранном направлении деятельности.
5. Отчеты о прохождении стажировок.
6. Копия личной карточки кандидата в эксперты-аудиторы.
Подпись, дата
Приложение 8
к Правилам аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению
страны происхождения товара и аккредитации
Форма
Отчет о деятельности эксперта-аудитора
Фамилия ___________________________________
Имя ___________________ Отчество ___________________________________
Аттестат
____________________________________________________________________
(направление аттестации эксперта-аудитора)
№ _______________ выданный "___" __________ 20___ г.
Дата аттестации
Отчетный период с "__" _________ 20__ г. по "__" _______ 20__ г.
Сведения о выполненных
работах за отчетный период
Результат выполненных работ
за отчетный период
_______________________________________________________________
(основное место работы)
_______________________________________________________________
(сведения о приостановлении действия аттестата)
_____________________________      ____________________________
(подпись эксперта-аудитора)          (подпись руководителя)
М.П.