Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған бояғыштар мен қосалқы заттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 9 қарашадағы N 670 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 23 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5872 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-191/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 13.11.2020 № ҚР ДСМ-191/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексін іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған бояғыштар мен қосалқы заттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Фармацевтиқалық бақылау комитеті (С.А. Баймұқанов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 9 қарашадағы
N 670 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған бояғыштар мен қосалқы заттардың тізбесі
Коды
Орыс тіліндегі атауы
Ағылшын тіліндегі атауы
дәрілік заттардың ішінде қолдануға тыйым салынған бояғыштар
Е121
2 Цитрусты қызыл
Citrus Red 2
Е123
Амарант
Amaranth
Е154
FК коңыр
Brown FK
балаларға арналған дәрілік заттардың ішінде қолдануға тыйым салынған бояғыштар
Е102
Тартразин
Tartrazine
Е104
Хинолинді сары
Quinoline Yellow
Е107
2 G сары
Yellow 2 G
Е110
FCF "Күннің батысы" сары,
S қызғылт-сары
Sunset Yellow FCF,
Orange Yellow S
Е120
Кошениль,
Кармин қышқылы,
карминдер
Cochineal,
Carminic acid,
Carmines
Е122
Азорубин,
Кармоизин
Azorubine,
Carmoisine
Е127
Эритрозин
Erythrosine
Е128
2G қызыл
Red 2G
Е131
V патенттелген көк
Patent Blue V
Е132
Индиготин,
Индигокармин
Indigotine,
Indigo Carmine
Е133
FCF жылтыраған көк
Brilliant Blue FCF
Е155
НТ қоңыр
Brown HT
Е162
Қызылша түстес қызыл,
Бетанин
Beetroot Red,
Betanin
дәрілік заттардың ішінде қолдануға тыйым салынған қосалқы заттар
1
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясына енгізілмегендер
2
Қазақстан Республикасында қолданылады деп танылған, фармакопеяға енгізілмегендер
3
фармацевтика өндірісіне және дәрілік заттарды дайындауға арналған қосалқы заттардың нормативтік құжаттарына енгізілмегендер

Об утверждении Перечня красителей и вспомогательных веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 ноября 2009 года № 670. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 ноября 2009 года № 5872. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-191/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.11.2020 № ҚР ДСМ-191/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В целях реализации Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень красителей и вспомогательных веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан.
2. Комитету фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Баймуканов С.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту Административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней после его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
Утвержден
приказом и.о. министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 ноября 2009 года № 670
Перечень красителей и вспомогательных веществ,
запрещенных к применению в Республике Казахстан
Код
Название
на русском языке
Название на английском языке
красители, запрещенные к применению в лекарственных средствах
Е121
Цитрусовый красный 2
Citrus Red 2
Е123
Амарант
Amaranth
Е154
Коричневый FK
Brown FK
красители, запрещенные к применению в лекарственных
средствах для детей
Е102
Тартразин
Tartrazine
Е104
Желтый хинолиновый
Quinoline Yellow
Е107
Желтый 2 G
Yellow 2 G
Е110
Желтый "солнечный закат"
FCF,
Оранжево-желтый S
Sunset Yellow FCF,
Orange Yellow S
Е120
Кошениль,
карминовая кислота,
кармины
Cochineal,
Carminic acid,
Carmines
Е122
Азорубин, Кармоизин
Azorubine, Carmoisine
Е127
Эритрозин
Erythrosine
Е128
Красный 2G
Red 2G
Е131
Синий патентованный V
Patent Blue V
Е132
Индиготин, Индигокармин
Indigotine, Indigo Carmine
Е133
Синий блестящий FCF
Brilliant Blue FCF
Е155
Коричневый НТ
Brown HT
Е162
Свекольный красный,
Бетанин
Beetroot Red, Betanin
вспомогательные вещества, запрещенные к применению
в лекарственных средствах
1
не включенные в Государственную фармакопею
Республики Казахстан
2
не включенные в фармакопеи, признанные действующими в
Республике Казахстан
3
не включенные в нормативные документы на вспомогательные
вещества, предназначенные для фармацевтического
производства и изготовления лекарственных средств