Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 20 қазандағы N 04.2-44/172 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5927 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2013 жылғы 29 наурыздағы № 87 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 29.03.2013 № 87 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2006 жылғы 5 маусымдағы "Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Заң басқармасы Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында бекітілген тәртіпте келісуін қамтамасыз етсін.
3. Агенттікпен берілген аудиторлық ұйымдарға қаржы құралдарының Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы қорытындылардың күші осы бұйрықтың қолданысқа енгізілуіне дейін берілген қорытындылар онда көрсетілген мерзімнің өтуіне дейін күшін жоғалтпайды.
4. "Қаржы құралдарының Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына ену үшін аудиторлық ұйымдарға біліктілік талаптары туралы" Қазақстан Республикасы Алматы қаласыныңөңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 3 сәуірдегі N 04.2-09/78 бұйрығының (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестрінде 2008 жылғы 14 мамырдағы N 5217 нөмірімен тіркелген, 2008 жылғы 15 тамыздағы N 8 Қазақстан Республикасы Орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік орталық органдарының актілер жинақтарында жарияланған) күші жойылсын деп танылсын.

Об утверждении квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 20 октября 2009 года № 04.2-44/172. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5927. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 87
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.03.2013 № 87 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 7.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 5 июня 2006 года "О региональном финансовом центре города Алматы", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы.
2. Юридическому управлению Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы (далее - Агентство) обеспечить согласование настоящего приказа с Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Министерством финансов Республики Казахстан в порядке установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Заключения о соответствии аудиторских организаций квалификационным требованиям к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы, выданные Агентством до введения в действие настоящего приказа, действительны до истечения срока указанного в заключениях.
4. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 3 апреля 2008 года № 04.2-09/78 "Об утверждении Квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5217, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 8 от 15 августа 2008 года).

5. Агенттіктің Тіркеу департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуі бойынша шаралар қабылдасын;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап, үш күндік мерзім ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау Агенттігінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің, "Қазақстан аудиторлар палатасы" қоғамдық бірлестігінің, "Аудиторлар коллегиясы" кәсіби аудиторлық ұйымының, "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің назарына жеткізсін;
3) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануы бойынша шаралар қабылдасын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының бағыттаушы орынбасарына жүктелсін.
7. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан жиырма бір күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                       А. Арыстанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігінің
Төрайымы
__________________ Е. Бахмутова
2009 жылғы 5 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Жәмішев
2009 жылғы 30 қазан
Қазақстан Республикасы
Алматы қаласының өңірлік
қаржы орталығының қызметін
реттеу агенттігі Төрағасының
2009 жылғы 20 қазандағы
N 04.2-44/172 бұйрығымен
бекітілген
Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары
1. Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізіміне "акциялар" секторының бірінші санаты, "борыштық бағалы қағаздар" секторының рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар және рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар бірінші санатшасы, "акция" секторының екінші санаты, "борыштық бағалы қағаздар" секторының рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар екінші санатшасы, "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының бағалы қағаздары бойынша енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттердің қаржылық есептілігін және қаржылық есептілікпен байланысты ақпараттың аудитін өткізу үшін, аудиторлық ұйым келесі талаптарға сай болуы қажет:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары – резиденттері үшін сыртқы сапа бақылауын жүргізу нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Әдеп кодексінің сақталуын растайтын, аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен аккредиттелген, кәсіби аудиторлық ұйым қорытындысының болуы;

5. Департаменту регистрации Агентства:
1) принять меры по государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в трехдневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящий приказ до сведения Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Министерства финансов Республики Казахстан, общественного объединения "Палата аудиторов Казахстана", профессиональной аудиторской организации "Коллегия аудиторов", акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана";
3) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя Председателя Агентства.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня со дня его первого официального опубликования.
Председатель                               А. Арыстанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
________________ Е. Бахмутова
5 ноября 2009 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Жамишев
30 октября 2009 года
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
деятельности регионального
финансового центра города Алматы
от 20 октября 2009 года
№ 04.2-44/172
Квалификационные требования
к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов
на специальную торговую площадку регионального финансового
центра города Алматы
1. Для проведения аудита финансовой отчетности и информации, связанной с финансовой отчетностью, эмитентов, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы по первой категории сектора "акций", долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой и долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории сектора "долговые ценные бумаги", по второй категории сектора "акций", долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки второй подкатегории сектора "долговые ценные бумаги", ценные бумаги сектора "ценные бумаги инвестиционных фондов", аудиторская организация должна соответствовать следующим требованиям:
1) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, аккредитованной уполномоченным государственным органом в области аудиторской деятельности подтверждающего соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества - для юридических лиц резидентов Республики Казахстан;

2) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары – резидент еместері үшін Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның немесе резидент болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органның сыртқы сапа бақылауын жүргізу нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Әдеп кодексінің сақталуын растайтын, қорытындының болуы;
3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру келісімінің болуы;
4) аудиторлық ұйымның Халықаралық бухгалтерлер федерациясының "Форум Фирм" халықаралық бухгалтерлік желілер қауымдастығының қолданыстағы толыққанды мүшесі болып табылатын халықаралық аудиторлық желінің мүшесі екендігін растайтын құжаттың болуы;
5) аудиторлық қызметпен айналысу мерзімінің үш жылдан кем емес болуы;
6) бухгалтерлік есеп пен аудит саласында Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) оқудан өткендігін, емтихандарды табысты тапсырғандығын, сондай-ақ еңбек келісім-шарттары немесе лауазымға тағайындалғандығы туралы бұйрықтардың, құжаттардың көшірмелері нотариалды расталған халықаралық сертификаттарына ие үш аудитордың бар болуы;
7) ұйымның қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сай жасалған қаржылық есептілігі бойынша он бестен кем емес аудиторлық есептердің (аудиторлық ұйымның мөрімен расталған аудиторлық есептердің көшірмелерін ұсынуымен) болуы.
2. Бағалы қағаздары Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңы ресми тізіміне "акциялар" секторының үшінші санаты және қаржылық құралдардың басқа санаттары бойынша енгізіледі деп көзделген немесе енгізілген эмитенттердің қаржылық есептілігін және қаржылық есептілікпен байланысты ақпараттың аудитін өткізу үшін, аудиторлық ұйым келесі талаптарға сай болуы қажет:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары – резиденттері үшін сыртқы сапа бақылауын жүргізу нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Әдеп кодексінің сақталуын растайтын, аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен аккредиттелген, кәсіби аудиторлық ұйым қорытындысының болуы;
2) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары – резидент еместері үшін Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болып табылатын кәсіби аудиторлық ұйымның немесе резидент болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органның сыртқы сапа бақылауын жүргізу нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттарын және Әдеп кодексінің сақталуын растайтын, қорытындының болуы;

2) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров либо заключения компетентного органа государства, резидентом которого является, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц нерезидентов Республики Казахстан;
3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) наличие документа, подтверждающего членство аудиторской организации в международной бухгалтерской сети, являющейся действительным полным членом Ассоциации международных бухгалтерских сетей "Форум Фирм" Международной федерации бухгалтеров;
5) занятие аудиторской деятельностью не менее трех лет;
6) наличие трех аудиторов, имеющих международные сертификаты в области бухгалтерского учета и аудита Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), подтверждаемые нотариально заверенными копиями документов о прохождении обучения, успешной сдаче экзаменов, а также трудовых договоров либо приказов о назначении на должность;
7) наличие не менее пятнадцати аудиторских отчетов по финансовой отчетности организаций, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (с предоставлением копий аудиторских отчетов, заверенных печатью аудиторской организации).
2. Для проведения аудита финансовой отчетности и информации, связанной с финансовой отчетностью эмитентов, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в официальный список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы по третьей категории сектора "акций" и по другим категориям финансовых инструментов, аудиторская организация должна соответствовать следующим требованиям:
1) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, аккредитованной уполномоченным государственным органом в области аудиторской деятельности подтверждающего соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества - для юридических лиц-резидентов Республики Казахстан;
2) наличие заключения профессиональной аудиторской организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров либо заключения компетентного органа государства, резидентом которого является, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества – для юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан;

3) аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру келісімінің болуы;
4) бухгалтерлік есеп пен аудит саласында Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), Сertified International Professional Accountant (CIPA) оқудан өткендігін, емтихандарды табысты тапсырғандығын, сондай-ақ еңбек келісім-шарттары немесе лауазымға тағайындалғандығы туралы бұйрықтардың, құжаттардың көшірмелері нотариалды расталған халықаралық сертификаттарына ие екі аудитордың бар болуы;
5) ұйымның қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сай жасалған қаржылық есептілігі бойынша оннан кем емес аудиторлық есептердің (аудиторлық ұйымның мөрімен расталған аудиторлық есептердің көшірмелерін ұсынуымен) болуы.

3) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
4) наличие двух аудиторов, имеющих международные сертификаты в области бухгалтерского учета и аудита Associate Chartered Accountant (ACA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), Certified Public Accountant (CPA), the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA), Сertified International Professional Accountant (CIPA), подтверждаемые нотариально заверенными копиями документов о прохождении обучения, успешной сдаче экзаменов, а также трудовых договоров либо приказов о назначении на должность;
5) наличие не менее десяти аудиторских отчетов по финансовой отчетности организаций, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (с предоставлением копий аудиторских отчетов, заверенных печатью аудиторской организации).