"Ұялы байланыс қызметтерін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 23 қаңтардағы № 33 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 2 қарашадағы № 436 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5970 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 313 бұйрығымен
Ескерту. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 06.06.2012 № 313 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
«Байланыс туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Ұялы байланыс қызметтерін көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 23 қаңтардағы № 33 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5561 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көзделген бұйрықпен бекітілген Ұялы байланыс қызметтерін көрсету ережесіне:
2-тармақта:
6) тармақшада:
«абоненттік құрылғы» сөздерінен кейін «немесе абоненттік станция» сөздерімен толықтырылсын;
«ұялы» сөзі алынып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) абоненттер туралы қызметтік ақпарат - абоненттер туралы мәліметтер (жеке тұлғалар үшін телефон нөмірлері, сәйкестендіру кодтары, пошталық мекен-жайы, дара сәйкестендіру нөмірі және заңды тұлғалар үшін деректемелер (бизнес-сәйкестендіру нөмірі, қосылған құн салығы бойынша есепке қойылғандығы туралы куәліктің деректері), биллингтік мәліметтер және абоненттерге көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтер;»;
мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
«24) роуминг – ұялы байланыс операторларының арасындағы роумингтік келісім негізінде, бір ұялы байланыс операторының абонентіне екінші ұялы байланыс операторының желісінде ұялы байланыс қызметтерін көрсету. Роумингті іске асыру үшін абоненттік станцияның (абоненттің ұялы телефонының) және екінші ұялы байланыс оператор желісінің техникалық үйлесімділігі қажет.»;
4-тармақтағы «заңнамасымен» сөзі «заңдарымен» сөзімен ауыстырылсын;
14-тармақтағы «қызметі» сөзінен кейін «және роуминг қызметі» сөздерімен толықтырылсын;
25-тармақта:
4) тармақшадағы «Қазақстан Республикасы Үкіметімен анықталатын талаптарда және тәртіпте,» сөздері алынып тасталсын;
6) тармақшаның үшінші бөлігі алынып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 23 января 2009 года № 33 "Об утверждении Правил оказания услуг сотовой связи"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 2 ноября 2009 года № 436. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2009 года № 5970. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 313
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.06.2012 № 313.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 23 января 2009 года № 33 "Об утверждении Правил оказания услуг сотовой связи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5561) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания услуг сотовой связи, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
в подпункте 6):
после слов "абонентского устройства" дополнить словами "или абонентской станции";
слово "сотовой" исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) служебная информация об абонентах - сведения об абонентах (телефонные номера, идентификационные коды, почтовый адрес, индивидуальный идентификационный номер для физических лиц и реквизиты (бизнес-идентификационный номер, данные свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость) для юридических лиц), биллинговые сведения и сведения о предоставляемых абонентам услугах;";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) роуминг - предоставление услуг сотовой связи абоненту одного оператора сотовой связи в сети другого оператора сотовой связи, на основании роумингового соглашения между операторами сотовой связи. Для реализации роуминга необходима техническая совместимость абонентской станции (сотового телефона абонента) и сети другого оператора сотовой связи.";
в пункте 4 слово "законодательство" заменить словом "законами";
в пункте 14 после слова "номеров" дополнить словами "и услуга роуминга";
в абзаце втором пункта 19 слово "трех" заменить словом "двух";
в пункте 25:
в подпункте 4) слова "на условиях и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан" исключить;
часть третью подпункта 6) исключить;

мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) ұялы байланыс операторының желісінде абонент пайдаланған ұялы байланыс қызметтерін, оларды пайдалану уақыты, ұқсас стандартты басқа желі абоненттерінің телефон нөмірлерімен қосылыстары туралы ақпараттарды автоматты түрде есепті іске асырады.
Сонымен қатар абоненттің ортақ пайдаланымдағы телекоммуникациялардың тіркелген желісінің абоненттік құрылғыларымен қосылыстары, оған қоса қалааралық және халықаралық телефон байланысы қызметтері, халықаралық роуминг, сондай-ақ абоненттің тарифтелмейтін қосылыстары тіркеледі.»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) Заңның 15-бабы 1-тармағына сәйкес байланыс операторлары байланыс желілерінде қажетті техникалық құралдарды белгілейді, өзінің жабдықтарының белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етеді, сондай-ақ абоненттер туралы қызметтік ақпаратты екі жыл мерзімде жинақталуын және сақталуын іске асырады;»;
8) тармақшада «кемінде отыз күнтізбелік күн бұрын» сөздері «күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей» сөздерімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 31) тармақшамен толықтырылсын:
«31) абоненттерге түнгі уақытта (сағат 23:00 ден 06:00 дейін) бұрын абонент сұратпаған, SMS немесе MMS хабарламалар арқылы ақпараттарды (жарнамалық сипаттағы таратуларды) жіберу бойынша лимит қояды.»;
43-тармақ алынып тасталсын;
50-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Аванстық есеп айырысу тәртібі бойынша ұялы байланыс қызметтерін алу кезінде абонентте ұялы байланыс операторы алдында берешек туындауын болдырмау мақсатында, ол абоненттің жеке шотында ақшаның аяқталу сәтінде радиотелефон сөйлесуін жүргізуіне байланысты туындауы мүмкін, ұялы байланыс операторы бұндай қосылуды үзеді.».
2. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің Байланыс департаменті (Ә.Е. Баймұратов) белгіленген заңнамалық тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының орынбасары А.Ә. Әріпхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізілетін, осы бұйрықтың 1 тармағының он сегізінші азатжолынан басқасы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          Қ. Есекеев
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Төрағасы
________ А. Шабдарбаев

дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) осуществляет автоматический учет информации о полученных абонентом услугах сотовой связи в сети оператора сотовой связи, времени пользования ими, соединениях с номерами телефонов абонентов других сетей аналогичного стандарта.
Также фиксируются соединения абонента с абонентскими устройствами фиксированной сети телекоммуникаций общего пользования, включая услуги междугородной и международной телефонной связи, международный роуминг, а также не тарифицируемые соединения абонента;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона операторы связи устанавливают на сетях связи необходимые технические средства, обеспечивают соответствие своего оборудования установленным требованиям, а также осуществляют сбор и хранение в течение двух лет служебной информации об абонентах;";
в подпункте 18) слова "менее чем за тридцать" заменить словами "позднее, чем за пятнадцать";
дополнить подпунктом 31) следующего содержания:
"31) устанавливает лимит по пересылке абонентам в ночное время (с 23:00 часов до 06:00) информации (рассылок рекламного характера) посредством SMS или MMS сообщений, не запрошенной ранее абонентом.";
пункт 43 исключить;
абзац второй пункта 50 изложить в следующей редакции:
"При получении услуг сотовой связи по авансовому порядку расчетов во избежании возникновения задолженности у абонента перед оператором сотовой связи, которая может образоваться в связи с тем, что на момент окончания денег на лицевом счете абонент ведет радиотелефонный разговор, оператор сотовой связи прерывает такое соединение.".
2. Департаменту связи Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (Баймуратов А.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Арифханова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования, за исключением абзаца восемнадцатого пункта 1 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 января 2010 года.
Председатель                               К. Есекеев
СОГЛАСОВАН:
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________ А. Шабдарбаев

2009 жылғы 18 қараша

18 ноября 2009 года