Қазақстан Республикасының Бірыңғай телекоммуникациялар желілерін нөмірлеудің ресурстарын бөлу және пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 559 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6012 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 6 маусымдағы № 313 бұйрығымен
Ескерту. ҚР Көлік және коммуникация министрінің 06.06.2012 № 313 бұйрығымен.
«Байланыс туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай телекоммуникациялар желілерін нөмірлеудің ресурстарын бөлу және пайдалану ережесін бекіту.
2. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес, ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті органның кейбір бұйрықтары күшін жойғанын мойындау.
3. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің Байланыс департаменті (Ә.Е. Баймұратов) белгіленген заңнамалық тәртіпте қамтамасыз етсін:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының орынбасары А.Ә. Әріпхановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Төраға                                               Қ. Есекеев
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі Төрағасының
2009 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 559 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар
желілерінің нөмірлеу ресурстарын бөлу және пайдалану ережесі
1. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурстарын тарату және пайдалану ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Байланыс туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желілерінің (бұдан әрі – ҚР БТЖ) нөмірлеу ресурстарын, оның ішінде Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық ұйымдардың ұсынымдарын ескере отырып, телефон байланыс қызметін және нөмірлеу ресурстарын пайдаланумен қамтамасыз етілетін қызметті көрсетуге арналған халықаралық байланыс желілерінің қазақстандық сегменттерін тарату және пайдалану тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил распределения и использования ресурсов нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 29 декабря 2009 года № 559. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2010 года № 6012. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 июня 2012 года № 313
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.06.2012 № 313.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила распределения и использования ресурсов нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы уполномоченного органа в области информатизации и связи согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту связи Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (Баймуратову А.Е.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его официальное опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи Арифханова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               К. Есекеев
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи
от 29 декабря 2009 года № 559
Правила
распределения и использования ресурсов нумерации
единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила распределения и использования ресурсов нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи" и определяют порядок распределения и использования ресурсов нумерации единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан (далее - ЕСТ РК), в том числе казахстанских сегментов международных сетей связи, предназначенных для оказания услуг телефонной связи и услуг, обеспечиваемых с использованием ресурса нумерации, с учетом рекомендаций международных организаций, участником которых является Республика Казахстан.

2. ҚР БТЖ нөмірлеудің ресурстарын реттеу мемлекеттің ерекше функциясы болып табылады.
Мемлекеттік реттеу оларға нөмірлеудің ресурсын тағайындау бойынша байланыс операторларының, қызмет провайдерлерінің және желі иелерінің қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында:
1) байланыс қызметтерін ұсыну немесе басқарушылық мақсаттардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ету үшін;
2) телефондық нөмірлеу ресурстарын пайдаланатын телекоммуникациялар желілерінің ұтымды дамуы мен өзара әрекеті үшін;
3) байланыстың жаңа қызметтерін енгізу үшін жүзеге асырылады.
3. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) нөмірлеудің қолжетімді ресурсы – қолдануға техникалық мүмкіндігі бар нөмірлеудің бос ресурсы;
2) осы аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында нөмірлеу ресурсының шектелімі – осы аумақта немесе DEF кодымен нөмірлеу аймағында жұмыс істейтін телекоммуникациялар желілерінің жағдайы, бұл ретте барлық байланыс операторларына бөлінген және байланыс операторларының өтініші бойынша сұралатын нөмірлеу ресурсы қолжетімдіден 90% жоғары;
3) желілердің нөмірлеу сыйымдылығы – телекоммуникациялар желілерінің ақырғы пайдаланушылық жабдығын сәйкестендіретін нөмірлер саны;
4) желілер нөмірлеудің жоспарланған сыйымдылығы белгілі кезеңге желілер дамыған кезінде байланыс операторы жеткізуді жоспарлайтын телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу сыйымдылығы;
5) желілер нөмірлеудің қолданыстағы сыйымдылығыжеліде жалғанған барлық ақырғы (пайдаланушылық) жабдықтарды сәйкестендіретін нөмірлерді, сонымен қоса бақылауда және қызметтік мақсаттарда қолданылатын нөмірлерді, сондай-ақ оларға қызмет көрсеткені үшін абоненттік төлем алынатын, пайдаланушымен броньдалған нөмірлерді есепке алатын, желілер нөмірлеудің сыйымдылығы;
6) желілер нөмірлеудің максималды мүмкін сыйымдылығы нөмірлеудің белгілеу желісінде қабылданған шеңберінде желілер нөмірлеудің максималды сыйымдылығы;
7) нөмірлеу ресурсын алушы – байланыс операторы, қызметтер провайдері, ведомстволық телекоммуникациялар желісінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желісінің, корпоративті желінің иесі;
8) қызмет провайдері – меншікті байланыс инфрақұрылымы жоқ және пайдаланушыларға байланыс операторларының желілері арқылы телекоммуникация қызметтерін көрсететін жеке немесе заңды тұлға.
4. Телекоммуникациялар желілері үшін нөмірлеу ресурсын тағайындау байланыс қызметтерін көрсету саласындағы қызметті іске асыру лицензиясы бар, ведомстволық корпоративті желілердің және арнайы тағайындалған телекоммуникация желілерінің иелерін, байланыс операторларының, қызмет провайдерлерінің өтініші бойынша уәкілетті органмен жүзеге асырылады.

2. Регулирование ресурсов нумерации ЕСТ РК является исключительной функцией государства.
Государственное регулирование осуществляется с целью удовлетворения потребностей операторов связи, провайдеров услуг и владельцев сетей по назначению им ресурса нумерации для:
1) предоставления услуг связи или обеспечения реализации управленческих целей;
2) рационального развития и взаимодействия сетей телекоммуникаций, использующих ресурсы телефонной нумерации;
3) внедрения новых услуг связи.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) доступный ресурс нумерации - свободный ресурс нумерации, для использования которого имеется техническая возможность;
2) ограниченность ресурса нумерации на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF - состояние сети телекоммуникаций, функционирующей на данной территории или в зоне нумерации с кодом DEF, при котором ресурс нумерации, выделенный всем операторам связи и запрашиваемый по заявлениям операторов связи, превышает 90 % от доступного;
3) емкость нумерации сети - количество номеров, идентифицирующих оконечное пользовательское оборудование сети телекоммуникаций;
4) планируемая емкость нумерации сети - емкость нумерации сети телекоммуникаций, которую планирует достичь оператор связи при развитии сети на определенный период;
5) задействованная емкость нумерации сети - емкость нумерации сети, учитывающая номера, идентифицирующие все подключенное в сети оконечное (пользовательское) оборудование, включая номера, используемые для контроля и служебных целей, а также забронированные пользователем номера, за обслуживание которых взимается абонентская плата;
6) максимально возможная емкость нумерации сети - максимальная емкость нумерации сети в рамках принятой на сети значности нумерации;
7) получатель ресурса нумерации - оператор связи, провайдер услуги, владелец ведомственной сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций специального назначения, корпоративной сети;
8) провайдер услуги - физическое или юридическое лицо, не обладающее собственной инфраструктурой связи и оказывающее услуги телекоммуникаций пользователям через сети операторов связи.
4. Назначение ресурса нумерации для сетей телекоммуникаций осуществляется уполномоченным органом по заявлению операторов связи, провайдеров услуги, обладающих лицензией на осуществление деятельности в области оказания услуг связи, владельцев ведомственных корпоративных сетей и сетей телекоммуникаций специального назначения.

5. Телефондық байланыс қызметтерін және телефондық нөмірлеуді пайдаланумен қамтамасыз етілетін қызметтерді көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы БТЖ нөмірлеудің ресурсы (бұдан әрі – нөмірлеу ресурсы):
1) жалпы пайдаланылатын телекоммуникациялар желілерінің (ЖПТЖ) географиялық анықталатын нөмірлеу аймағының «АВС» кодтары;
2) нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағында жергілікті телекоммуникациялар желілерінің «Х1», «Х1Х2» және «Х1Х2Х3» индекстері;
3) мобилді телекоммуникациялық байланыс желілерінің, соның ішінде ұялы байланыс желілерінің, жылжымалы радиотелефонды байланыс желілерінің, транкингтік байланыс желілерінің, жылжымалы жерсеріктік байланыс желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының «DEF» кодтары;
4) ведомстволық телекоммуникациялар желілерінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желілерін, корпоративті желілерін географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының «DEF» кодтары;
5) байланыс операторлары өзінің абоненттеріне – желі уческелерінің әр түрлі әкімшілік аумақтарына бөлінген біріктіруді талап ететін қосымша қызметтердің заңды тұлғаларына ұсыну үшін тіркелген телефонды байланыс желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының «DEF» кодтары мен «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері;
6) абоненттерді нөмірдің «көшу» (nomadicity) функциясымен қамтамасыз ететін, тіркелген телефонды байланыс желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының «DEF» кодтары мен «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері;
7) ведомстволық, корпоративті және нөмірлеудің сыйымдылығы 100 мың нөмірден аспайтын, басқа географиялық бөлінген телекоммуникациялар желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймағының «DEF» кодындағы «Х1», «Х1Х2» индекстері;
8) қызметтердің қолжетімділік кодттары (бұдан әрі - ҚҚК):
Қалааралық және (немесе) халықаралық телефондық қосылуларды ұсыну үшін IP-телефония (Интернет-телефония);
деректерді беру (оның ішінде Интернет желі қызметтеріне, байланысатын қолжетімділік);
байланыстың интеллектуалды желілері;
қалааралық және (немесе) халықаралық желінің коммутациялық станциясы техникалық қызметкерлерінің бақылау-сынақ жабдықтарына қолжетімділігі.
9) ҚҚК пайдалануымен байланыс қызметтерін ұсынатын (Х1Х2Х3)/(Х1 2Х3Х4) операторлар кодтары;
10) «1UV (Х12))» шұғыл жедел, ақпараттық-анықтамалық және тапсырыс беру қызметтеріне қолжетімділік нөмірлері;
11) Поп қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының таңдау префикстері (бұдан әрі – Поп);
12) телефондық байланыс қызметтері және телефондық нөмірлеуді пайдаланумен қамтамасыз етілетін қызметтер үшін абоненттік нөмірлері;

5. Ресурс нумерации ЕСТ Республики Казахстан, предназначенный для оказания услуг телефонной связи и услуг, обеспечиваемых с использованием телефонной нумерации, (далее ресурс нумерации) включает:
1) коды "АВС" географически определяемых зон нумерации сети телекоммуникаций общего пользования (СТОП);
2) индексы "Х1", "Х1Х2" и "Х1Х2Х3" местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации;
3) коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей мобильной телекоммуникационной связи, в том числе сетей сотовой связи, сетей подвижной радиотелефонной связи, сетей транкинговой связи, сетей подвижной спутниковой связи;
4) коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации ведомственных сетей телекоммуникаций, сетей телекоммуникаций специального назначения, корпоративных сетей;
5) коды "DEF" и индексы "Х1", "Х1Х2" в коде "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи для предоставления оператором связи своим абонентам - юридическим лицам дополнительных услуг, требующих объединения распределенных по разным административным территориям участков сети;
6) коды "DEF" и индексы "Х1", "Х1Х2" в коде "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи, обеспечивающих абонентов функцией "кочевания" (nomadicity) номера;
7) индексы "Х1", "Х1Х2" в коде "DEF" не географически определяемой зоны нумерации для ведомственных, корпоративных и иных географически распределенных сетей телекоммуникаций, емкость нумерации которых не превышает 100 тысяч номеров;
8) коды доступа к услугам (далее - КДУ):
IP-телефонии (Интернет-телефонии) для предоставления междугородных и (или) международных телефонных соединений;
передачи данных (в том числе к услугам сети Интернет, коммутируемый доступ);
интеллектуальных сетей связи;
доступа технического персонала коммутационных станций междугородной и (или) международной сети к контрольно-испытательной аппаратуре;
9) коды операторов (Х1Х2Х3)/(Х1Х2Х3Х4), предоставляющих услуги связи с использованием КДУ;
10) номера доступа "1UV (Х1(Х2))" к экстренным оперативным, информационно-справочным и заказным службам;
11) префиксы выбора операторов междугородной и (или) международной связи Поп (далее - Поп);
12) абонентские номера для услуг телефонной связи и услуг, обеспечиваемых с использованием телефонной нумерации;

13) ҚҚК пайдалануымен (Х4Х5Х6Х7) / (Х5Х6Х7) қызметтері абоненттердің логикалық нөмірлері.
6. Телефондық нөмірлеу ресурсы Қазақстан Республикасының ұлттық ресурсының бөлігі ретінде ажыратылмайтын болып табылады (сатуға, жалға беруге болмайды, кәсіпорынды (байланыс операторларын) қайта ұйымдастырудың немесе таратудың нәтижесінде құқықтық мирасқорға берілмейді;
байланыс операторына нөмірлеу ресурсы телекоммуникациялар қызметін көрсету үшін желі абоненттеріне нөмірлерді бөлу немесе қызметке қолжетімділікті ұйымдастыру арқылы пайдалануға бөлінеді;
бір байланыс операторымен нөмірлеу ресурсын қызметтерді көрсету мақсатында пайдалану үшін басқаға беруге жол берілмейді.
7. Уәкілетті орган нөмірлеу ресурсын есепке алу бойынша жұмысты ұйымдастырады, Қазақстан Республикасының бөліп берілген және резервтелген нөмірлеу ресурстарының бірыңғай тізілімін қалыптастырады және жүргізеді.
Тізілім құрайды:
1) Қазақстан Республикасы телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу жоспарын;
2) Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесін;
3) Қазақстан Республикасы нөмірлеу жүйесінің бөлінген нөмірлеу ресурстар туралы мәліметтерін;
4) нөмірлеу ресурсын бөлу, өзгерту туралы шешім қабылданғаны немесе нөмірлеу ресурсын бөлу туралы шешімнің қайта рәсімделуіне қатысты, байланыс операторлары, қызмет провайдерлері, ведомстволық, корпоративті желілерінің, арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желілерінің иелері туралы мәліметтерін, олар:
заңды тұлға үшін – атауы (фирмалық атауы), ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны, заңды тұлғаның орналасқан жері;
жеке кәсіпкер үшін – тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері, тұлғаны куәландыратын құжаттардың деректері;
бөлінген нөмірлеу ресурсының көлемі;
бөлінген нөмірлеу ресурсын пайдалану аумағы туралы ақпараттан тұрады.
5) нөмірлеу ресурсын бөлу (өзгерту, толық немесе ішінара алу) туралы шешімнің берілген күні және тіркеу нөмірі, нөмірлеу ресурсын бөлу туралы шешімнің қайта рәсімделу күнінен тұрады.
8. Осы Ереженің 7 тармағында көрсетілген, тізілімдегі бар ақпарат, арнайы тағайындалған желілер иелері туралы ақпаратты қоспағанда, тоқсан сайын деректері жаңартылып, жариялануға (уәкілетті органның сайтында орналастыруға) жатады.
Нөмірлеу ресурсын алған байланыс операторлары, қызметтер провайдерлері және желілер иелері олармен анықтайтын нөмірлеу жоспарына сәйкес алынған нөмірлеу ресурсын қызмет көрсетілетін аумақ бойынша немесе байланыс қызметтері бойынша бөледі.
Белгіленген нөмірлеу жоспарының көшірмесі және пайдаланылатын (қолданыстағы) нөмірлеу туралы мәліметтер байланыс операторларымен, желілердің иелерімен, қызметтер провайдерлерімен жыл сайын 30 қаңтардан кешіктірмей уәкілетті органға Қазақстан Республикасының нөмірлеу жоспарына қосу үшін ұсынылады.

13) логические номера абонентов услуг (Х4Х5Х6Х7)/(Х5Х6Х7) с использованием КДУ.
6. Ресурс телефонной нумерации как часть национального ресурса Республики Казахстан, является неотчуждаемым (не может продаваться, сдаваться в аренду, не может быть передан правопреемнику в результате реорганизации или ликвидации предприятий (операторов связи));
оператору связи ресурс нумерации выделяется в пользование для предоставления услуг телекоммуникаций путем выделения номеров абонентам сети или организации доступа к услуге;
не допускается передача ресурса нумерации одним оператором связи другому для использования с целью предоставления услуг.
7. Уполномоченный орган организует работу по учету ресурса нумерации, формирует и ведет единый реестр распределенных и резервных ресурсов нумерации Республики Казахстан.
Реестр содержит:
1) план нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан;
2) систему нумерации Республики Казахстан;
3) сведения о выделенных ресурсах нумерации системы нумерации Республики Казахстан;
4) сведения об операторах связи, провайдерах услуги, владельцах ведомственных, корпоративных сетей, сетей телекоммуникаций специального назначения, в отношении которых принято решение о выделении, изменении ресурса нумерации или переоформлено решение о выделении ресурса нумерации, включающие:
наименование (фирменное наименование), организационно-правовую форму, место нахождения юридического лица - для юридического лица;
фамилию, имя, отчество, место жительства, данные документа, удостоверяющего личность, - для индивидуального предпринимателя;
объем выделенного ресурса нумерации;
информацию о территории использования выделенного ресурса нумерации;
5) дату выдачи и регистрационный номер решения о выделении (изменении, изъятии полностью или частично) ресурса нумерации, дату переоформления решения о выделении ресурса нумерации.
8. Информация, содержащаяся в реестре, указанная в пункте 7 настоящих Правил, за исключением информации о владельцах сетей специального назначения, подлежит опубликованию (размещению на сайте уполномоченного органа) с обновлением данных ежеквартально.
Операторы связи, провайдеры услуг и владельцы сетей, получившие ресурс нумерации, распределяют полученный ресурс нумерации по обслуживаемой территории или по услугам связи согласно определяемого ими плана нумерации.
Копия указанного плана нумерации и сведения об используемой (задействованной) нумерации представляются операторами связи, владельцами сетей, провайдерами услуг уполномоченному органу ежегодно не позднее 30 января для включения в план нумерации Республики Казахстан.

2. Нөмірлеу ресурсын тарату тәртібі
9. Нөмірлеу аймақтары, телекоммуникациялар желілері мен қызметтер арасында нөмірлеу ресурсын тарату қағидаттары Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесімен және жоспарымен анықталған.
10. Абоненттерді нөмірдің «көшу» (nomadicity) функциясымен қамтамасыз ететін тіркелген телефондық байланыс желілерінің географиялық емес анықталатын нөмірлеу аймақтарының «АВС» кодтары, «DEF» кодтары, қызметтерге қолжетімділік кодтары (ҚҚК) нақты алушысы жоқ және Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес уәкілетті орган белгілі бір аумаққа немесе телекоммуникациялар қызметінің түріне бекітіледі.
Нөмірлеудің бір географиялық анықталатын аймағының нөмірлеу ресурстарын басқа географиялық анықталатын аймақта пайдалану рұқсат етілмейді.
Нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағының нөмірлеу ресурсы осы аймақта жұмыс істейтін тіркелген байланыс желілерінің операторлары үшін ортақ болып табылады.
11. Уәкілетті орган «АВС» кодымен нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағында жергілікті телекоммуникациялар желілерінің «Х1Х2», «Х1Х2Х3» индекстерін жоспарлау мен тағайындауды, олардың ауыстырылуын немесе резервке қоюды нөмірлеудің әр географиялық анықталатын аймақтың қолданыстағы нөмірлеу жоспарларына сәйкес іске асырады.
12. Байланыс операторына нөмірлеудің географиялық анықталатын аймақтың аумағында (үстеме желі) орналасқан бірнеше жергілікті желілерді сәйкестендіру үшін осы аймақтың «АВС» коды ресурсынан бос «Х1Х2» индексі тағайындалуы мүмкін.
Нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағының аумағында байланыс операторы жергілікті желісінің қосынды жоспарланған сыйымдылығы 15 мыңнан кем емес нөмір құрайды, ал нөмірлеу ресурсын алу өтінішін берген уақыттағы байланыс операторының қолданыстағы жергілікті желілерінің сыйымдылығы – жоспарланғаннан 50 пайыздан кем емес құрайтын жағдайда ғана «Х1Х2» индексі байланыс операторына тағайындалады.
Байланыс операторының нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағында жергілікті желінің қосынды сыйымдылығы максималды мүмкіннен 90 пайызға дейін (72000 нөмір) жоғарылаған жағдайда байланыс операторына бір индекстен көп «Х1Х2» тағайындалады.
13. «АВС» кодымен нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағындағы жергілікті телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурсы өтініште көрсетілген телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурстарын бөлуіне 50 пайыз мөлшерінде бөлінеді. Нөмірлеу ресурсының 50 пайыз мөлшерде қалған бөлігі нөмірлеу ресурсын алушыға резервке беріледі және бөлінген ресурстың қолданыста болу шегі бойынша ресурс алушымен пайдаланады.

2. Порядок распределения ресурса нумерации
9. Принципы распределения ресурса нумерации между зонами нумерации, сетями телекоммуникаций и услугами определены системой и планом нумерации Республики Казахстан.
10. Коды "АВС", коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей фиксированной телефонной связи, обеспечивающих абонентов функцией "кочевания" (nomadicity) номера, коды доступа к услугам (КДУ) не имеют конкретного получателя и закрепляются уполномоченным органом за определенной территорией или видом услуги телекоммуникаций в соответствии с системой и планом нумерации Республики Казахстан.
Не допускается использование ресурсов нумерации одной географически определяемой зоны нумерации на территории другой географически определяемой зоны.
Ресурс нумерации географически определяемой зоны нумерации является общим для операторов сетей фиксированной связи, работающих в данной зоне.
11. Планирование и назначение индексов "Х1Х2", "Х1Х2Х3" местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом "АВС", их замену или перевод в резерв уполномоченный орган осуществляет согласно действующим планам нумерации каждой географически определяемой зоны нумерации.
12. Оператору связи для идентификации нескольких местных сетей, расположенных на территории географически определяемой зоны нумерации (наложенная сеть), может быть назначен свободный индекс "Х1Х2" из ресурса кода "АВС" данной зоны.
Индекс "Х1Х2" назначается оператору связи при условии, что суммарная планируемая емкость местных сетей оператора связи на территории географически определяемой зоны нумерации составляет не менее 15 тысяч номеров, а задействованная емкость местных сетей оператора связи на момент подачи заявления на получение ресурса нумерации - составляет не менее 50 процентов от планируемой.
При возрастании суммарной емкости местных сетей оператора связи в географически определяемой зоне нумерации до 90 процентов от максимально возможной (72000 номеров) оператору связи назначается более одного индекса "Х1Х2".
13. Ресурс нумерации местных сетей телекоммуникаций в географически определяемой зоне нумерации с кодом "АВС" выделяется в размере 50 процентов от указанного в заявлении на выделение ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций. Оставшаяся часть ресурса нумерации в размере 50 процентов резервируется за получателем ресурса нумерации и используется получателем ресурса по мере задействования выделенного ресурса.

14. Егер нақты аумақта барлық байланыс операторларына бөлінген және нөмірлеу ресурсын бөлуге байланыс операторлары өтініштері бойынша сұралатын жергілікті телекоммуникациялар желілерінің нөмірлеу ресурсы қолжетімді ресурстан 90 пайызға жоғары болса, онда уәкілетті органмен құрылған нөмірлеу ресурсын бөлу Комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) хаттамалық шешімімен ресурстың шектелуі бар болуы тіркеледі. Комиссия құрамы және оның жұмыс тәртібі уәкілетті органның басшысымен бекітіледі.
Ресурстың шектеулігі туралы ақпарат уәкілетті органның сайтында 10 жұмыс күн ішінде жарияланады.
Уәкілетті орган жергілікті желінің нөмірлеу ресурсын арттыру жөнінде мынадай шаралар қабылдайды:
1) нөмірлеу ресурсын қайта тарату жолы арқылы (талдау жүргізу және байланыс операторларымен бөлінген мерзімнен бастап екі жыл ішінде елу пайыздан астам бөлінген жергілікті телекоммуникация желісінің нөмірлеу ресурсынан пайдаланбағанын шығару);
2) Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарларына сәйкес жергілікті желіде абоненттің 5-таңбалы нөмірінен 6-таңбалыға, жергілікті желіде абоненттің 6-таңбалы нөмірінен 7-таңбалыға ауыстыру жолы арқылы.
15. Қайтадан құрылатын желілер үшін нөмірлеу ресурсы осы Ереженің 24, 25-тармақтарында анықталған тәртіппен бөлінеді.
16. Ұялы байланыс, мобилді телекоммуникациялық байланыс (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефондық байланыс және транкингтік байланыс), Қазақстан Республикасының барлық аумағында (республикалық желілер) қызметтер ұсынған жағдайда берілген лицензияның негізінде жылжымалы жерсеріктік байланыс желілеріне нөмірлеудің географиялық емес анықталатын аймағының «DEF» кодтары тағайындалады:
желі сыйымдылығы максималды мүмкіннен 90 пайызға дейін жоғарылаған жағдайда, осы желіге жаңа DEF коды тағайындалады;
өңірлік ұялы байланыс желілеріне, бөлек елді мекендер аумағында жұмыс істейтін мобилді телекоммуникациялық байланыс желілеріне (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефондық және транкингтік байланыстың) нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағының шегінде осы географиялық анықталатын аймағының нөмірлеу ресурсы тағайындалады.
17. Егер өтініш беруші желі учаскелерін (фрагменттерін) бір нөмірлеу кодымен біріктірген жағдайда басқарушылық және өндірістік қызметтің тиімділігін едәуір жоғарылайтындығын дәлелдейтін негіздеулер келтіретін болса, ведомстволық, корпоротивті желілерге және арнайы тағайындалған байланыс желілерге «DEF» кодтары тағайындалады.
Ведомстволық және корпоротивті желілерге «DEF=767» кодындағы «Х1Х2» индексі, желінің қосынды сыйымдылығы кем дегенде 100 мың нөмір болған жағдайда ғана тағайындалады.

14. Если ресурс нумерации местной сети телекоммуникаций на конкретной территории, выделенный всем операторам связи и запрашиваемый по заявлениям операторов связи на выделение ресурса нумерации, превышает 90 процентов от доступного ресурса, то уполномоченным органом фиксируется наличие ограниченности ресурса протокольным решением Комиссии по распределению ресурса нумерации (далее - Комиссия), создаваемой уполномоченным органом. Состав Комиссии и порядок ее работы утверждается руководителем уполномоченного органа.
Информация об ограниченности ресурса публикуется на сайте уполномоченного органа в течение 10 рабочих дней.
Уполномоченным органом принимаются следующие меры по увеличению ресурса нумерации местной сети:
1) путем перераспределения ресурса нумерации (проведение анализа и выявление неиспользованного операторами связи выделенного ресурса нумерации местной сети телекоммуникаций более чем на пятьдесят процентов в течение двух лет с момента выделения);
2) путем перехода от 5-значного номера абонента на местной сети к 6-значному, от 6-значного номера абонента на местной сети к 7-значному в соответствие с системой и планам нумерации Республики Казахстан.
15. Ресурс нумерации для вновь создаваемых сетей выделяется в порядке, определенном в пунктах 24, 25 настоящих Правил.
16. Коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации назначаются сетям сотовой связи, мобильной телекоммуникационной связи (в том числе подвижной радио/радиотелефонной связи и транкинговой связи), подвижной спутниковой связи на основании выданной лицензии при условии предоставления услуг на всей территории Республики Казахстан (республиканские сети):
при возрастании емкости сети до 90 процентов от максимально возможной, данной сети назначается новый код DEF;
региональным сетям сотовой связи, сетям мобильной телекоммуникационной связи (в том числе сетям подвижной радио/радиотелефонной и транкинговой связи), функционирующим на территории отдельных населенных пунктов в пределах географически определяемой зоны нумерации, назначается ресурс нумерация данной географически определяемой зоны.
17. Ведомственным, корпоративным сетям и сетям связи специального назначения коды "DEF" назначаются, если заявитель представит обоснование, доказывающее существенное повышение эффективности управленческой или производственной деятельности при условии объединения участков (фрагментов) сети под одним кодом нумерации.
Ведомственным и корпоративным сетям назначается индекс "Х1Х2" в коде "DEF=767" при условии, что суммарная емкость сети составляет менее 100 тысяч номеров.

Заңды тұлғаларға нақты нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағына байланбаған, ведомстволық және корпоративті желілерді ұйымдастыру қызметтерін ұсынатын тіркелген байланыс операторына «DEF» коды немесе «DEF=767» («DEFХ1Х2») кодындағы индекс тағайындалады.
Ведомстволық және корпоротивті желілерге «DEF»/«DEFХ1Х2» кодтарын тағайындаумен қатар, желі пайдаланушыларына қолайлылықты қамтамасыз ету мақсатында, «АВС» кодымен нөмірлеу аймағында жергілікті желілердің нөмірлеу ресурсын тағайындау рұқсат етіледі.
18. «DEF» кодтарын немесе «DEF» кодтарындағы «Х1Х2» индекстерін, жергілікті телекоммуникациялар желілерінің «АВС» кодтарындағы «Х1Х2», «Х1Х2Х3» индекстерін алған байланыс операторлары және желілер иелері бұдан әрі нөмірлеу ресурсын таратуды олармен әзірлейтін нақты желілердің нөмірлеу жоспарларына сәйкес дербес іске асырады.
19. Бөлінген телекоммуникациялар желілердің нөмірлеу жоспары осы желілер операторларымен дербес (желілерді, коммутациялық станцияларды сәйкестендіру, абонент нөмірлерінің мәнділігі) анықталады.
ЖПТЖ-мен бөлінген желінің түйіндесу жағдайда ол ҚР БТЖ басқа желілер санаттарына ауысады, желі нөмірі осы Ережеге сәйкес өзгертілуге жатады.
20. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес шұғыл апаттық және ақпараттық-анықтамалық пен тапсырыс беру қызметтеріне «1UV», «1UV (Х1)», «1UV (Х12))» қолжетімділік қысқа нөмірлерді тағайындауды іске асырады.
21. Операторды таңдау префикстері Поп=12ХХ тек қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларына тағайындалады, бұл ретте байланыс операторына қалааралық, сондай-ақ халықаралық байланыс үшін пайдаланылатын тек бір префикс Поп тағайындалады.
22. Байланыс операторына (қызмет провайдеріне) ЖПТЖ абоненттері деректерді беру қызметтеріне (оның ішінде қолжетімділік жалғанатын Интернет қызметтеріне), IP-телефония (Интернет-телефония) қызметтеріне және интеллектуалды байланыс желілер қызметтеріне қолжетімділігін ұйымдастыру мақсатында, жергілікті телефон нөмірлерін тағайындау рұқсат етіледі, оның ішінде:
1) деректерді беру қызметінің провайдері болып табылатын байланыс операторы оның жергілікті желісіне бекітілген нөмірлеу ресурсынан жергілікті телефон нөмірін пайдаланады, сонымен қатар бұл нөмір уәкілетті органның бұйрығымен қызметтерге қолжетімді нөмір ретінде бекітіледі;
2) IP-телефония (Интернет-телефония) қызметінің және/немесе интеллектуалды байланыс желілер қызметінің провайдері болып табылатын байланыс операторы оған уәкілетті органмен тағайындалған «ҚҚК» кодындағы нөмірін пайдаланумен қатар оның жергілікті желісіне бекітілген нөмірлеу ресурсынан жергілікті телефон нөмірін пайдалануы мүмкін, сонымен қатар бұл нөмір уәкілетті органның бұйрығымен қызметке қолжетімді нөмір ретінде бекітіледі;

Оператору фиксированной связи, предоставляющему юридическим лицам услуги организации ведомственных или корпоративных сетей, не привязанных к конкретной географически определяемой зоне нумерации, назначается код "DEF" или индекс в коде "DEF=767" ("DEFХ1Х2").
Ведомственным и корпоративным сетям, наряду с назначением кодов "DEF"/"DEFХ1Х2", с целью обеспечения удобства пользователям сетей, разрешается назначение ресурса нумерации местных сетей в зоне нумерации с кодом "АВС".
18. Операторы связи и владельцы сетей, получившие коды "DEF" или индексы "Х1Х2" в кодах "DEF", индексы "Х1Х2", "Х1Х2Х3" местных сетей телекоммуникаций в кодах "АВС", дальнейшее распределение ресурса нумерации осуществляют самостоятельно в соответствии с разрабатываемыми ими планами нумерации конкретных сетей.
19. План нумерации выделенных сетей телекоммуникаций (идентификация сетей, коммутационных станций, значность номеров абонентов) определяется операторами этих сетей самостоятельно.
При сопряжении выделенной сети со СТОП она переходит в другую категорию сетей ЕСТ РК, нумерация сети подлежит изменению согласно настоящим Правилам.
20. Назначение коротких номеров доступа к экстренным аварийным и информационно-справочным и заказным службам "1UV", "1UV (Х1)", "1UV (Х1(Х2))" осуществляет уполномоченный орган в соответствии с системой и планом нумерации Республики Казахстан.
21. Префиксы выбора оператора Поп=12ХХ назначаются только операторам междугородной и (или) международной связи, при этом оператору связи назначается только один префикс Поп, используемый как для междугородной, так и для международной связи.
22. Оператору связи (провайдеру услуги) с целью организации доступа абонентов СТОП к услугам передачи данных (в том числе к услугам Интернет, коммутируемый доступ), услугам IP - телефонии (Интернет-телефонии) и услугам интеллектуальных сетей связи, допускается назначение местных телефонных номеров, при этом:
1) оператор связи, являющийся провайдером услуги передачи данных, использует местный телефонный номер из закрепленного за его местной сетью ресурса нумерации, при этом данный номер закрепляется в качестве номера доступа к услуге приказом уполномоченного органа;
2) оператор связи, являющийся провайдером услуги IP - телефонии (Интернет-телефонии) и/или услуги интеллектуальной сети связи, наряду с использованием назначенного ему уполномоченным органом номера в коде "КДУ", может использовать местный телефонный номер из закрепленного за его местной сетью ресурса нумерации, при этом данный номер закрепляется в качестве номера доступа к услуге приказом уполномоченного органа;

3) уәкілетті орган қызмет провайдеріне жергілікті телефон нөмірін тағайындауды қызмет провайдерінің жабдығы желіге қосылатын, ЖПТЖ операторымен келісім бойынша іске асырады.
4) Қазақстан Республикасының аумағында қызметтерді көрсетуге лицензиясы бар байланыс операторына нөмірлеу ресурсын (Қазақстан Республикасының аумағындағы бірыңғай нөмірлер) уәкілетті орган тағайындайды.
3. Нөмірлеу ресурсын тағайындау және алу тәртібі
23. Телекоммуникациялар желілері үшін нөмірлеу ресурсын тағайындау және алу туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
24. Нөмірлеу ресурсын алу үшін байланыс операторына, қызметтер провайдеріне, телекоммуникациялар желілерінің иесіне уәкілетті органға мынадай құжаттарды тапсыру қажет:
1) осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес өтініш берушімен ресімделген, бірыңғай телекоммуникациялар желілерін нөмірлеудің ресурстарын бөлуіне арналған жазбаша түрдегі өтініш;
2) осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес ресімделген түсіндірме жазбасын;
3) телекоммуникациялар қызметтерін көрсету құқығына лицензия көшірмесі және оған қосымша (лицензияланатын байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайда);
4) заңды тұлға үшін – Жарғының және өтініш берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені (қайта тіркелгені) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмелері;
5) жеке тұлға үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
6) жеке кәсіпкер үшін - өтініш берушінің жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
7) өтініш берушінің салық органында есепте тұрғаны туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі.
25. Көрсетілген құжаттарға келесі қосымша ұсынылады:
1) қалааралық және (немесе) халықаралық Поп байланыс операторы қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау префиксін алу үшін, уәкілетті органға әр аймақта оператордың болуын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау мақсатында, желілердің қосылуының стандартты нүктесі болып табылатын оператор желісінің транзитті коммутациялық станциялар тізбесін ұсынуы қажет;
2) байланыс операторына (қызмет провайдеріне) қайта енгізілетін немесе бұрын қолданыстағы қызметте «ҚҚК» кодын пайдаланып, байланыс қызметтерін көрсететін оператордың «Х1Х2Х34)» кодын алу үшін уәкілетті органға келесі құжаттарды ұсыну қажет:
қызметтердің толық сипаттамасы;
осы қызметті ұйымдастырудың мақсаттылығын негіздеу;
жоспарланған қызметті көрсету әдісінің нақты сипаттамасы;
шақырулардың тарифтеу және бағытттау жөніндегі ұсыныстар;
Қызметті абоненттеу кезінде байланыс операторымен (қызмет провайдерімен) «(Х45Х6Х7» қызметтерінің логикалық абонент нөмірлері тағайындалады;

3) провайдеру услуги назначение местного телефонного номера осуществляет уполномоченный орган по согласованию с оператором СТОП, к сети которого подключается оборудование провайдера услуги;
4) оператору связи, имеющему лицензии на предоставление услуг на территории Республики Казахстан ресурс нумерации (единые номера на территории Республики Казахстан) назначает уполномоченный орган.
3. Порядок назначения и изъятия ресурса нумерации
23. Решение о назначении и изъятии ресурса нумерации для сетей телекоммуникаций принимает уполномоченный орган.
24. Для получения ресурса нумерации оператору связи, провайдеру услуг, владельцу сети телекоммуникаций необходимо представить в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление в письменной форме на выделение ресурса нумерации единой сети телекоммуникаций, оформленное заявителем в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
2) пояснительную записку, оформленную в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
3) копии лицензии и приложения к ней на право оказания услуг телекоммуникаций (в случае оказания лицензируемых услуг связи);
4) нотариально заверенные копии Устава и свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) заявителя в качестве юридического лица - для юридического лица;
5) копия документа, удостоверяющего личность - для физического лица;
6) нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;
7) нотариально заверенная копия свидетельства о постановке заявителя на учет в налоговом органе.
25. Дополнительно к указанным документам предоставляются следующие:
1) для получения префикса выбора оператора междугородной и (или) международной связи Поп оператору междугородной и (или) международной связи необходимо представить в уполномоченный орган перечень транзитных коммутационных станций сети оператора, являющихся стандартными точками присоединения сетей с целью выбора операторов междугородной и (или) международной связи в каждом регионе присутствия оператора;
2) для получения кода оператора "Х1Х2Х3(Х4)", предоставляющего услуги связи с использованием кода "КДУ" во вновь вводимой или в действующей ранее услуге, оператору связи (провайдеру услуги) необходимо представить в уполномоченный орган следующие документы:
подробное описание услуги;
обоснование целесообразности организации этой услуги;
конкретное описание способа оказания предлагаемой услуги;
предложения по тарификации и маршрутизации вызовов.
Логические номера абонентов услуг "(Х4)Х5Х6Х7" назначаются оператором связи (провайдером услуги) при абонировании услуги.

26. Осы Ереженің 24, 25 тармақтарында көрсетілген құжаттардың тізбесі таусылған болып табылады.
27. Өтініш берушімен жолданған құжаттар Комиссиямен қарастырылады. Уәкілетті органның басшысы Комиссия құрамын және оның жұмысының тәртібін бекітеді.
Нөмірлеу ресурсын бөлу (тағайындау) туралы шешім уәкілетті органның бұйрығы жариялануымен расталады және құжаттар берілген күннен бастап кемінде отыз жұмыс күнде қабылдануы тиіс.
Нөмірлеу ресурсын тағайындау туралы ақпарат уәкілетті органның бұйрығы жарияланғаннан кейін уәкілетті органның сайтында 10 жұмыс күн ішінде орналасады. Қабылданған шешім туралы өтініш беруші 3 жұмыс күн ішінде жазбаша хабарланады.
28. Уәкілетті орган сұралатын нөмірлеу ресурсын тағайындаудан мынадай негіздердің бірі бар болған кезде бас тартады:
1) байланыс саласындағы сұралған нөмірлеу ресурсындағы қажеттіліктің қызмет көрсетуге лицензияға қосымша (-лар) шарттарына сәйкес келмеуі;
2) осы Ереженің 24, 25 тармақтарында көрсетілген құжаттардың ұсынбауы немесе құжаттардың толық емес пакетін ұсынбауы;
3) бұл аумақтағы нөмірлеу ресурсының шектеулігі;
4) Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сұратылған нөмірлеу ресурсының сәйкес келмеуі;
5) өтініш берушімен қарастыруға ұсынылған құжаттарда дұрыс емес немесе бұрмаланған ақпараттың бар болуы;
6) байланыс желісін құру сызбасы мен байланыс қызметін сипаттау өтінішімен бірге ұсынылған сұратылған нөмірлеу ресурсына нөмірлеу ресурсын пайдалануы болжанатынын көрсету үшін сәйкес келмеуі.
Түсіндірме жазбасында көрсетілген мәліметтерді тексеру үшін, өтініш берушінің құжаттары байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне жолданады. Осы тармақтың 1) - 6) тармақшаларында келтірілген нөмірлеуді бөлуге бас тарту себептерінің тізбесі таусылған болып табылады.
29. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 29 қыркүйектегі № 204-б бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3177 тіркелген), телефонды байланыс қызметтерін көрсету Ережесіне сәйкес телекоммуникациялар қызметін көрсетуге абонент пен байланыс операторы (қызмет провайдері) арасында шарт жасасқанда оператор желісінің нөмірлеу жоспарынан абоненттерге байланыс операторымен (қызмет провайдерімен) абоненттік нөмірлер беріледі.
30. Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспары өзгерген жағдайда, уәкілетті орган 30 жұмыс күн ішінде байланыс операторларына және телекоммуникациялар желілерінің иелеріне бөлінген нөмірлеу ресурсының, сондай-ақ нақты алушысы жоқ нөмірлеу ресурсының өзгеруі туралы шешім қабылдайды. Уәкілетті орган байланыс операторларына, қызмет провайдерлеріне, телекоммуникациялар желілерінің иелеріне бөлінген нөмірлеу ресурсының өзгеруі туралы шешімінің қабылдануынан кейін 10 жұмыс күнінің ішінде байланыс операторларын, қызмет провайдерлерін, телекоммуникациялар желілерінің иелерін ескертеді.
Сонымен қатар, байланыс операторлары мен желі иелеріне қызмет пайдаланымдағыға баламалы нөмірлеу ресурсы ұсынылады.

26. Перечень документов, приведенный в пунктах 24, 25, является исчерпывающим.
27. Документы, направленные заявителем, рассматриваются Комиссией.
Решение о выделении (назначении) ресурса нумерации подтверждается изданием приказа уполномоченного органа и должно быть принято не позднее тридцати рабочих дней со дня подачи документов.
Информация о назначении ресурса нумерации размещается на сайте уполномоченного органа в течении 10 рабочих дней после издания приказа уполномоченного органа. О принятом решении заявитель извещается письменно в течении 3 рабочих дней.
28. Уполномоченный орган отказывает в назначении запрашиваемого ресурса нумерации при наличии одного из следующих оснований:
1) несоответствие заявленной потребности в ресурсе нумерации условиям приложения к лицензии на оказание услуг в области связи;
2) не предоставление документов или предоставление неполного пакета документов, указанных в пунктах 24, 25 настоящих Правил;
3) ограниченность ресурса нумерации на данной территории;
4) несоответствие запрашиваемого ресурса нумерации системе и плану нумерации Республики Казахстан;
5) наличие в документах, представленных заявителем на рассмотрение, недостоверной или искаженной информации;
6) несоответствие представленных вместе с заявлением схемы построения сети связи и описания услуги связи, для оказания которой предполагается использовать ресурс нумерации, запрашиваемому ресурсу нумерации.
Для проверки сведений, указанных в пояснительной записке, документы заявителя направляются в территориальные подразделения уполномоченного органа в области связи. Перечень причин отказа в выделении нумерации, приведенных в подпунктах 1)-6) настоящего пункта, является исчерпывающим.
29. Абонентские номера абонентам присваиваются оператором связи (провайдером услуги) из плана нумерации сети оператора (провайдера услуги) при заключении договора между абонентом и оператором связи (провайдером услуги) на предоставление услуг телекоммуникаций, в соответствии с Правилами оказания услуг телефонной связи, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 29 сентября 2004 года за № 204-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3177).
30. В случае изменения системы и плана нумерации Республики Казахстан, уполномоченный орган в течение 30 рабочих дней принимает решение об изменении ресурса нумерации, выделенного операторам связи и владельцам сетей телекоммуникаций, а также ресурсов нумерации, не имеющих конкретного получателя. Уполномоченный орган уведомляет операторов связи, провайдеров услуг и владельцев сетей в течении 10 рабочих дней после принятия решения об изменении ресурса нумерации выделенного операторам связи, провайдерам услуг и владельцам сетей телекоммуникаций.
При этом операторам связи и владельцам сетей предоставляется ресурс нумерации, эквивалентный используемому.

31. Уәкілетті орган нөмірлеу ресурсын алуын мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) нөмірлеу ресурсын алушының өтініші бойынша;
2) байланыс операторы (қызмет провайдерінің) лицензиясының күшінің тоқтатылуы;
3) байланыс операторының (қызмет провайдерінің) нөмірлеу ресурсын пайдалануды реттейтін нормативтік құжаттарды бұзуы;
4) байланыс операторымен, қызмет провайдерімен, жергілікті желінің бөлінген нөмірлеу ресурсының иелерімен 50 пайыздан астам тағайындалған сәттен бастап екі жылдың ішінде пайдаланбауы (лицензия қосымшасында белгіленген мерзімді ескере отырып, уәкілетті органмен жүзеге асырылатын тексеру нәтижелері бойынша).
Уәкілетті орган байланыс операторына (қызмет провайдеріне), желі иесіне пайдаланылмайтын нөмірлеу ресурсын алу туралы бұйрығын, оның жарияланғаннан кейінгі 10 жұмыс күн ішінде ұсынады.
Осы тармақта келтірілген нөмірлеу ресурсын алу себептерінің тізбесі таусылған болып табылады.
Қазақстан Республикасының
Бірыңғай телекоммуникациялар
желілерінің нөмірлеу ресурстарын
бөлу және пайдалану Ережесіне
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Бірыңғай телекоммуникациялар желілерінің
нөмірлеу ресурстарын бөлуіне арналған
өтініш
1. Өтініш беруші (заңды тұлға үшін - толық және қысқаша атауы, жек тұлға үшін – тегі, аты, әкесінің аты).
2. Пошталық мекен-жайы.
3. Байланыс реквизиттері (телефон, факс, телекс).
4. Банкілік реквизиттер.
5. Байланыс саласындағы уәкілетті органмен берілген лицензиялық және оның қосымшалық реквизиттері (лицензияланатын байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайда).
6. Желінің толық және қысқартылған атауы (егер болса).
7. Желіні құруға және пайдалануға жауапты тұлғаның лауазымы, аты-жөні.
8. Сұратылатын нөмірлеу ресурсының көлемі.
9. Сұратылатын нөмірлеу ресурсын пайдалануды жоспарлайтын аумақ.
Өтінімге қоса түсіндірме жазбахаты беріледі.
_______________________________     ___________________________
(өтінішке қол қоюға өкілетті          (лауазымды тұлғаның
тұлғаның лауазымы)                    аты-жөні)
М.О.
Қазақстан Республикасының
Бірыңғай телекоммуникациялар
желілерін нөмірлеудің ресурстарын
бөлу және пайдалану ережесіне
2-қосымша
Түсіндірме жазбахаты
1. Желінің атауы мен түрі.
2. Желінің қызмет етуін қамтамасыз ететін әкімшілік-ұйымдастыру қағидаттары (меншік нысандары, иесі, пайдаланылатын кәсіпорындар, кәсіпорын – халықаралық оператор, олардың құқықтық және функционалдық қатынастар).
3. Өтінім беру кезіндегі желінің пайдалану дайындығы (немесе пайдаланудың бастау мерзімі).
4. Желі құрудың қысқаша техникалық қағидаттары:
1) құрылымы, оның ішінде қалааралық (халықаралық, аймақішілік) желілермен өзара іс-қимылын жүзеге асыратын элементтер;

31. Уполномоченный орган осуществляет изъятие ресурса нумерации в следующих случаях:
1) по заявлению получателя ресурса нумерации;
2) прекращения действия лицензии оператора связи (провайдера услуги);
3) нарушения оператором связи нормативных документов, регулирующих использование ресурса нумерации;
4) неиспользования оператором связи, провайдером услуги, владельцем сети выделенного ресурса нумерации местной сети более чем на 50 процентов в течение двух лет с момента выделения (по результатам проверки, осуществляемой уполномоченным органом, с учетом сроков, установленных приложением к лицензии).
Уполномоченный орган представляет оператору связи (провайдеру услуги), владельцу сети приказ об изъятии неиспользуемого ресурса нумерации в течение 10 рабочих дней после его официального издания.
Перечень причин изъятия ресурса нумерации, приведенный в настоящем пункте, является исчерпывающим.
Приложение 1
к Правилам распределения и использования
ресурсов нумерации единой сети
телекоммуникаций Республики Казахстан
Форма
Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи
Заявление
на выделение ресурсов нумерации
единой сети телекоммуникаций
1. Заявитель (для юридических лиц - полное и сокращенное наименование, для физических лиц - фамилию, имя, отчество).
2. Почтовый адрес.
3. Контактные реквизиты (телефон, факс, телекс).
4. Банковские реквизиты.
5. Реквизиты лицензии и приложения к ней, выданной уполномоченным органом в области связи (в случае оказания лицензируемых услуг связи).
6. Полное и сокращенное (если имеется) наименование сети.
7. Должность, Ф.И.О. лица, ответственного за создание и эксплуатацию сети.
8. Объем запрашиваемого ресурса нумерации.
9. Территория, на которой предполагается использовать запрашиваемый ресурс нумерации.
К заявке прилагается пояснительная записка.
__________________________________________  _________________________
(должность лица, имеющего полномочия     (Ф.И.О. должностного лица)
на подпись заявки)
М.п.
Приложение 2
к Правилам распределения и использования
ресурсов нумерации единой сети
телекоммуникаций Республики Казахстан
Пояснительная записка
1. Наименование и тип сети.
2. Административно-организационные принципы обеспечения функционирования сети (формы собственности, владелец, эксплуатирующие организаций, организация - международный оператор, их правовые и функциональные отношения).
3. Эксплуатационная готовность сети на момент подачи заявления (или срок начала эксплуатации).
4. Краткие технические принципы построения сети:
1) структура, в том числе элементы, осуществляющие взаимодействие с междугородными (международными, внутризоновыми) сетями;

2) қалааралық (халықаралық) желілермен түйіндесудің техникалық қамтамасыз ету (желіаралық түіндесу хаттамалары, тікелей түйіндесу, байланыс арналарының түрлері және оларды ұйымдастыру тәсілдері).
5. Қалааралық және халықаралық байланыс қызметтерін, деректерді беру қызметтерін (оның ішінде қолжетімділік жалғанатын Интернет қызметтеріне), IP-телефония қызметтеріне (Интернет-телефония) және байланыстың интеллектуалдық желілер қызметтеріне ұсыну үшін ұйымдастыру-техникалық дайындығы (шет елдердің түйіндесу желілерінің операторларымен, отандық желілермен немесе транзит беру туралы халықаралық транзиттік тораптармен, халықаралық арналар жабдықтаушыларымен келісімдердің бар болуы, техникалық құралдардың бар болуы және функционалдық дайындығы).
6. Желі қызметінің ауқымдары:
1) желі топологиясы (желімен қамтылатын Қазақстан Республикасының, ТМД елдерінің, басқа да шет елдердің қалалары мен аймақтарының тізбесі);
2) пайдаланушылардың, оның ішінде қалааралық (халықаралық) байланыс қызметтерімен пайдаланатындардың саны;
3) тікелей түйіндесу жүргізілетін шетел желілері мен транзиттік тораптарының тізбесі;
4) пайдаланушыларға, тапсырыс берілген желімен тікелей түйіндесуі жоқ шетел желілерінің абоненттеріне шығуды ұсыну мүмкіндігі;
5) қалааралық (халықаралық) трафик (кіріс, шығыс);
6) қызметтердің құрамы.
7. Желінің нөмірлеу жоспарын құру қағидаттары.
8. Қызметтерді сипатау.
Ескертулер:
4, 5-тармақтар бойынша мәліметтер өтініш беру кезіндегі жағдайы бойынша жазылады және желіні дамыту жоспары бойынша деректер келтіріледі;
5-тармақ нөмірлеу аймағының «DEF» кодтарын, «DEFХ1» және «DEF Х1 Х2» кодтарын, «ҚҚК» кодтарындағы «Х1Х2Х34)» байланыс операторларының (қызметтер провайдерлерінің) кодтарын сұрататын тек операторлар үшін; оператордың таңдау префиксін сұрататын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторлары үшін қолданымды.
6-тармақтың 3)-5) тармақшалары нөмірлеу аймағының «DEF» кодтарын, «DEF Х1» және «DEF Х1Х2» кодтарын сұрататын тек операторлар үшін қолданымды.
Егер бұрын лицензия алуға түсіндірме жазбасында өзгертілсе, 7-тармақ бойынша жаңа нөмірлеу жоспары қосымша беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігі Төрағасының
2009 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 559 бұйрығына қосымша
Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкілетті
органның кейбір күші жойылған бұйрықтардың тізбесі
1. «Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін нөмірлеу ресурстарын тарату және пайдалану Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті Төрағасының 2003 жылғы 28 наурыздағы № 38-п бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2262 тіркелген).

2) техническое обеспечение сопряжения с междугородными (международными) сетями (протоколы межсетевого сопряжения, непосредственное сопряжение, типы каналов связи и способы их организации).
5. Организационно-техническая готовность сети для предоставления услуг междугородной и международной связи, услуг передачи данных (в том числе к услугам Интернет, коммутируемый доступ), услугам IP - телефонии (Интернет-телефонии) и услугам интеллектуальных сетей связи (наличие соглашений с операторами зарубежных сетей сопряжения, с отечественными сетями или международными транзитными узлами о предоставлении транзита, с поставщиками международных каналов, наличие и функциональная готовность технических средств).
6. Масштабы функционирования сети:
1) топология сети (перечень городов и регионов Республики Казахстан, стран СНГ, других зарубежных стран, охватываемых сетью);
2) количество пользователей, в том числе пользующихся услугами междугородной (международной) связи;
3) перечень зарубежных сетей и транзитных узлов, с которыми будет осуществляться непосредственное сопряжение;
4) возможность предоставления пользователям выхода к абонентам зарубежных сетей, не имеющих непосредственного сопряжения с заявляемой сетью;
5) междугородный (международный) трафик (входящий, исходящий);
6) состав услуг.
7. Принципы построения плана нумерации сети.
8. Описание услуг.
Примечания:
по пунктам 4, 5 излагаются сведения по состоянию на момент подачи заявления и приводятся данные по планам развития сети;
пункт 5 действителен только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEFХ1" и "DEF Х1Х2", коды операторов связи (провайдеров услуг) "Х1Х2Х3(Х4)" в кодах "КДУ"; для операторов междугородной и (или) международной связи, запрашивающих префикс выбора оператора;
подпункты 3)-5) пункта 6 действительны только для операторов, запрашивающих коды зон нумерации "DEF", коды "DEF Х1" и "DEF Х1Х2";
по пункту 7 прилагается новый план нумерации, если представленный ранее в пояснительной записке на получение лицензии был изменен.
Приложение
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по
информатизации и связи
от 29 декабря 2009 года № 559
Перечень утративших силу некоторых приказов
уполномоченного органа в области информатизации и связи
1. Приказ Председателя Комитета по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 38-п "Об утверждении Правил распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2262).

2. «Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін нөмірлеу ресурстарын тарату және пайдалану Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті Төрағасының 2003 жылғы 28 наурыздағы № 38-п бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 17 ақпандағы № 52-п бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3490 тіркелген).
3. «Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін нөмірлеу ресурстарын тарату және пайдалану Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті Төрағасының 2003 жылғы 28 наурыздағы № 38-п бұйрығына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі № 100-п бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3617 тіркелген).
4. «Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін нөмірлеу ресурстарын тарату және пайдалану Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті Төрағасының 2003 жылғы 28 наурыздағы № 38-п бұйрығына толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 31 мамырдағы № 160-п бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3701 тіркелген).

2. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 17 февраля 2005 года № 52-п "О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 38-п "Об утверждении Правил распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3490).
3. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 13 апреля 2005 года № 100-п "О внесении дополнений в приказ Председателя Комитета по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 38-п "Об утверждении Правил распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3617).
4. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 31 мая 2005 года № 160-п "О внесении дополнений в приказ Председателя Комитета по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 38-п "Об утверждении Правил распределения и использования ресурсов нумерации сетей телекоммуникаций Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3701).