Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюта операцияларының мониторингін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 14 қазандағы № 122 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы N 109 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6040 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 263 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2015 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, сондай-ақ «Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы, «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес келтіру және Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюта операцияларының мониторингін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюта операцияларының мониторингін жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2005 жылғы 14 қазандағы № 122 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3940 тіркелген, 2006 жылғы 19 мамырда «Заң газеті» газетінің № 89-90 (896) жарияланған) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюта операцияларының мониторингін жүзеге асыру ережесінде:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
«4-1) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) – заңды тұлғаға (филиал мен өкілдікке) және бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;
4-2) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) – жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір;»;

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 октября 2005 года № 122 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2009 года № 109. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2010 года № 6040. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 263
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2015 № 263 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", а также в целях приведения в соответствие с Законами Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров", от 12 января 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам национальных реестров идентификационных номеров" и совершенствования мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 октября 2005 года № 122 "Об утверждении Правил осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3940, опубликованное 13-14 декабря 2005 года в газете "Юридическая газета" № 232 (966) - № 233-234 (967-968) внести следующие дополнения и изменения:
в Правилах осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) - уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;
4-2) индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) - уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;";

1-қосымшаның А бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. БСН (бар болса)______________________________________»;
2-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшада:
атауы «КҰЖЖ коды» деген сөздерден кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«______________________________________________»;
БСН (бар болса)
1-бөлікте:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бөлік. Тауарларды сатып алу және сату»;
мынадай мазмұндағы 7-жолмен толықтырылсын:
«
7.
Тауарларды экспортқа өткізу
41
»;
2 және 3-бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бөлік. Қызмет көрсетулерді орындау
мың АҚШ долларымен
Операцияны сипаттау
Қызмет көрсету түрінің коды
Тапсырыс беруші
Сомасы
атауы
ел
СТН
БСН/ЖСН (бар болса)
А
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
3-бөлік. Қызмет көрсетулерді сатып алу
мың АҚШ долларымен
Операцияны сипаттау
Қызмет көрсету түрінің коды
Жеткізуші
Сомасы
атауы
ел
СТН
БСН/ЖСН (бар болса)
А
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
»;
қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқаудың он төртінші, он бесінші және он алтыншы абзацтары алынып тасталсын;
4-қосымшада:
атауы «КҰЖЖ коды» деген сөздерден кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«______________________________________________»;
БСН (бар болса)
17-тармақта, 221-жолдың коды, «Х» белгілері алынып тасталсын;
18-тармақта, 222-жолдың коды, «Х» белгілері алынып тасталсын;
21-тармақта, 224-жолдың коды:
«сатып алудан» деген сөздерден кейін «(сатудан)» деген сөзбен толықтырылсын;
«Х» белгісі алынып тасталсын;
39-тармақта, 262-жолдың коды, «Х» белгілері алынып тасталсын;
42-тармақта, 264-жолдың коды:
«сатып алуға» деген сөздерден кейін «(сатуға)» деген сөзбен толықтырылсын;
«Х» белгілері алынып тасталсын;
5 және 6-қосымшалардың атаулары «КҰЖЖ коды» деген сөздерден кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«______________________________________________».
БСН (бар болса)
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына жіберсін.
4. Ұйымдастыру жұмысы, сыртқы және қоғамдық байланыстар департаменті (Терентьев А.Л.) Төлем балансы және валюталық реттеу департаментінен жариялауға өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.

часть А приложения 1 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. БИН (при наличии)______________________________________";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в приложении 3:
наименование после аббревиатуры "ОКПО" дополнить строкой следующего содержания:
"_____________________________________________________";
БИН (при наличии)
в части 1:
наименование изложить в следующей редакции:
"Часть 1. Приобретение и реализация товаров";
дополнить строкой 7 следующего содержания:
"
7.
Реализация товаров на экспорт
41
";
части 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"Часть 2. Выполнение услуг
в тысячах долларов США
Описание
операции
Код вида
услуг
Заказчик
Сумма
наименование
страна
РНН
БИН/ИИН
(при наличии)
А
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Часть 3.  Приобретение услуг
в тысячах долларов США
Описание
операции
Код вида
услуг
Поставщик
Сумма
наименование
страна
РНН
БИН/ИИН
(при наличии)
А
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
";
абзацы четырнадцатый, пятнадцатый и шестнадцатый Указаний по заполнению исключить;
в приложении 4:
наименование после аббревиатуры "ОКПО" дополнить строкой следующего содержания:
"_____________________________________________________";
БИН (при наличии)
в пункте 17, код строки 221, знаки "Х" исключить;
в пункте 18, код строки 222, знаки "Х" исключить;
в пункте 21, код строки 224:
после слов "от покупки" дополнить словом "(продажи)";
знак "Х" исключить;
в пункте 39, код строки 262, знаки "Х" исключить;
в пункте 42, код строки 264:
после слов "на покупку" дополнить словом "(продажу)";
знаки "Х" исключить;
наименования приложений 5 и 6 после аббревиатуры "ОКПО" дополнить строкой следующего содержания:
"_____________________________________________________".
БИН (при наличии)
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Департаменту организационной работы, внешних и общественных связей (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента платежного баланса и валютного регулирования заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                     Г. Марченко
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда министрлігі
Министр Ә. Исекешев
2010 жылғы 15 қаңтар
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министр Б. Жәмішев
2009 жылғы 25 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Статистика жөніндегі агенттігі
Төраға Ә. Смайылов
2009 жылғы 30 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттiк
жоспарлау министрлігі
Министр Б. Сұлтанов
2009 жылғы 31 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық
ресурстар министрлігі
Министр С. Мыңбаев
2009 жылғы 23 желтоқсан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2009 жылғы 30 қарашадағы
№ 109 қаулысына қосымша
«Қазақстан Республикасының
аумағында қызметін жүзеге
асыратын резидент еместердің
валюта операцияларының
мониторингін жүзеге асыру
ережесіне 2-қосымша
Қазақстан Республикасында бас компания филиалының (өкілдігінің) қатысуымен жүзеге асырылатын жобалар туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
бас компания филиалының (өкілдігінің) атауы
__________________________________________________________
КҰЖЖ коды
______________________________________________________
БСН (бар болса)
1-бөлік. Объектілер құрылысы
Объектінің атауы
Объект орналасқан жер
Тапсырыс беруші
Жоба қолданылатын мерзім
Атауы
СТН
БСН/ЖСН (бар болса)
басталған күні
аяқталған күні
А
1
2
3
4
5
6
7
2-бөлік. Қызмет көрсетулердің (жұмыстардың) орындалуы
Жұмыстың (қызмет көрсетудің) атауы
Жоба жүзеге асырылатын орын
Тапсырыс беруші
Жоба қолданылатын мерзім
Атауы
СТН
БСН/ЖСН (бар болса)
басталған күні
аяқталған күні
А
1
2
3
4
5
6
7
3-бөлік. Мердігерлер және қосалқы мердігерлер
Мердігер (қосалқы мердігер)
Мердігер (қосалқы мердігер) тіркелген ел
Мердігер (қосалқы мердігер) орындайтын қызмет көрсетудің (жұмыстың) атауы
Атауы
СТН
БСН/ЖСН (бар болса)
А
1
2
3
4
5
Басшы _______________________________________
(қолы)
Орындаушы ___________________________________
(аты-жөні, телефоны)
20__ жылғы «___» _____________»

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"                       "СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии              Министерство финансов
и торговли Республики Казахстан     Республики Казахстан
Министр А. Исекешов                 Министр Б. Жамишев
15 января 2010 года                 25 декабря 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"                       "СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан      Министерством экономики и
по статистике                       бюджетного планирования
Министр А. Смаилов                  Республики Казахстан
30 декабря 2009 года                Министр Б. Султанов
31 декабря 2009 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерством энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Министр С. Мынбаев
23 декабря 2009 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 ноября 2009 года № 109
"Приложение 2
к Правилам осуществления
мониторинга валютных операций
нерезидентов, осуществляющих
деятельность на территории
Республики Казахстан
Сведения о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан,
с участием филиала (представительства) головной компании
_________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) головной компании
___________________________________________________________
код ОКПО
________________________________________________________
БИН (при наличии)
Часть 1. Строительство объектов
Наимено-
вание
объекта
Место
нахож-
дения
объекта
Заказчик
Сроки действия
проекта
наиме-
нование
РНН
БИН/ИИН
(при наличии)
дата
начала
дата
окончания
А
1
2
3
4
5
6
7
Часть 2. Выполнение услуг (работ)
Наимено-
вание
работ
(услуг)
Место
реализации
проекта
Заказчик
Сроки действия
проекта
наимено-
вание
РНН
БИН/ИИН
(при
наличии)
дата
начала
дата
окончания
А
1
2
3
4
5
6
7
Часть 3. Подрядчики и субподрядчики
Подрядчик (субподрядчик)
Страна
регистрации
подрядчика
(субподрядчика)
Наименование
услуг (работ),
выполняемых
подрядчиком
(субподрядчиком)
наименование
РНН
БИН/ИИН
(при наличии)
А
1
2
3
4
5
Руководитель _____________________________________________
(подпись)
Исполнитель ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон)
"___" __________ 20__ года"