Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тексеру мәселелері бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009 жылғы 28 желтоқсандағы N 502 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 17 ақпандағы N 69 Бірлескен бұйрықтары. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6084 болып енгізілді
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тексеру мәселелері бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткі айналымын бақылау комитеті (Ж.Қ. Сүлейменов):
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми Интернет ресурсында осы бұйрықты орналастыруды қамтамасыз етсін;
3. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты зерделеу мен орындауды ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары А.А. Әубәкіровке жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
6. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының         Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі               Экономика және бюджеттік
_________ С. Баймағанбетов         жоспарлау министрі
_____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2009 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 502, және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 17 ақпандағы
№ 69 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерді тексеру мәселелері бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері.
1. Осы өлшемдер «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымындағы субъектілерді тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында тәуекелдер көрсеткіштерін анықтау үшін әзірленген.

Об утверждении критериев оценки степени риска по вопросам проверок субъектов, осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 декабря 2009 года № 502 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2010 года № 6084. Действовал до 1 января 2011 года
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска по вопросам проверок субъектов осуществляющих деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
2. Комитету по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Сулейменову Ж.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном Интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астана, Алматы, областей и на транспорте организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Аубакирова А.А.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования и действует до 1 января 2011 года.
Министр внутренних дел             Министр экономики и
Республики Казахстан               бюджетного планирования
Республики Казахстан
__________ С. Баймаганбетов        ____________ Б. Султанов
Утверждены
совместным приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 декабря 2009 года № 502
и Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 17 февраля 2010 года № 69
Критерии оценки степени риска по вопросам проверок
субъектов осуществляющих деятельность в сфере оборота
наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
1. Настоящие критерии разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве", для определения показателей рисков в целях отнесения субъектов в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров к степеням риска.

2. Осы критерийлерде мынадай түсініктеме пайдаланылады:
тәуекел – салдарының ауырлық дәрежесі ескерілген есірткі құралдарды, психотроптық заттар мен прекурсорларды ұрлауды жүзеге асыру ықтималдығы.
3. Реттелетін субъектілерді тәуекелдер дәрежелеріне бірінші рет жатқызу жүзеге асыратын қызметіне байланысты тәуекел дәрежесін бағалаудың тек объективті критерийлерінің негізінде жүзеге асырылады:
жоғары дәрежедегі тәуекел тобы – есірткі құралдары мен психотроптық заттардың өндірісін және/немесе көтерме сатуды жүзеге асыратын субъектілер;
орта дәрежедегі тәуекел тобы - прекурсорлардың өндірісін және/немесе көтерме сатуды жүзеге асыратын субъектілер;
елеусіз дәрежедегі тәуекел тобы - өзінің өндірістік қызметінде прекурсорларды қолданатын субъектілер.
4. Реттелетін субъектілерді тәуекелдер дәрежелері бойынша екінші рет жатқызу елеулі заң бұзушылықтар және елеусіз заң бұзушылықтар жатқызалатын субъективтік өлшемдерді ескере отырып жүзеге асырылады.
5. Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы кезіндегі елеулі заң бұзушылықтар:
1) аумақтық ішкі істер органының есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайды пайдалануға рұқсаты;
2) күзет және/немесе дабыл сигнализациясы жоқтығы.
6. Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы кезіндегі елеусіз заң бұзушылықтар:
1) "Есірткі құралдары, псиохотроптық заттар және прекурсорлар айналымы саласындағы объектілер мен үйлерді пайдалану үшін рұқсат беру тәртібі туралы" нұсқаулықты бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 16 ақпандағы № 141 бұйрығының (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде 2001 жылғы 14 наурызда № 1426 болып тіркелген) талаптарына сәйкес келмеуі;
2) есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға рұқсат алған субъектінің қызметкерлерінде ішкі істер органдарының тиісті тексеруінен өткені туралы қорытындының жоқ болуы;
3) есірткі құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға рұқсат алған субъектілердің қызметкерлерінде наркологиялық және жүйке аурулары диспансерлерінен нашақорлық, уытқұмарлық және алкоголизм ауруларының жоқ екені туралы анықтамаларының жоқ болуы;
4) субъектінің есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорларының айналымы туралы тоқсандық есептерді уақтылы ұсынбауы.
Елеусіз дәрежедегі тәуекел тобына кіретін реттелетін субъектілер бір елеулі не екі елеусіз заң бұзушылыққа жол берген жағдайда орта дәрежедегі тәуекел тобына ауыстырылады.
Орта дәрежедегі тәуекел тобына кіретін реттелетін субъектілер бір елеулі не екі елеусіз заң бұзушылыққа жол берген жағдайда жоғары дәрежедегі тәуекел тобына ауыстырылады.
Жоспардан тыс тексеру кезінде реттелетін субъектіден заң бұзушылықтар анықталған жағдайда ол заң бұзушылықтың сипатына қарамастан, тәуекел дәрежесінің келесі тобына ауыстырылады.
Жоспардан тыс тексеру кезінде реттелетін субъектіден заң бұзушылықтар анықталмаған жағдайда басынан бастап жоғары дәрежедегі тәуекел тобына жатқызылған заңды тұлғаларды (есірткі құралдары мен психотроптық заттарды өндірушілерді және/немесе көтерме сатушыларды) қоспағанда, ол тәуекел дәрежесі кем топқа ауыстырылады.

2. В настоящих Критериях используется понятие:
риск - вероятность хищения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, с учетом степени тяжести его последствий.
3. Первичное отнесение субъектов регулирования по степеням рисков осуществляется на основе объективных критериев оценки степени риска, в зависимости от осуществляемого вида деятельности:
высокая степень риска - субъекты, осуществляющие производство и/или оптовую реализацию наркотических средств и психотропных веществ;
средняя степень риска - субъекты, осуществляющие производство и/или оптовую реализацию прекурсоров;
незначительная степень риска - субъекты, потребляющие прекурсоры в своей производственной деятельности.
4. Вторичное отнесение субъектов регулирования по степеням рисков осуществляется с учетом субъективных критериев, к которым относятся значительные нарушения и незначительные нарушения.
5. Значительные нарушения при обороте наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров:
1) отсутствует разрешение территориального органа внутренних дел на использование объекта и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) отсутствует охранная, пожарная и тревожная сигнализация.
6. Незначительные правонарушения при обороте наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров:
1) контрольно-пропускной пункт объекта не соответствует требованиям приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 февраля 2001 года № 141 "Об утверждении Инструкции о порядке выдачи разрешения на использование объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1426);
2) работники субъекта, получившие доступ к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам, не имеют заключения органов внутренних дел о прохождении соответствующей проверки;
3) работники субъекта, получившие доступ к наркотическим средствам, психотропным веществам и прекурсорам не имеют справок наркологического и психоневрологического диспансеров об отсутствии заболевания наркоманией, токсикоманией и алкоголизмом;
4) субъект несвоевременно предоставляет квартальные отчеты об обороте наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Субъекты регулирования, входящие в незначительную группу риска, при допущении одного значительного либо более двух незначительных нарушений переводятся в среднюю группу риска.
Субъекты регулирования, входящие в среднюю группу риска, при допущении одного значительного либо более двух незначительных нарушений переводятся в высокую группу риска.
В случае выявления внеплановой проверкой нарушений у субъекта регулирования, он переводится в следующую группу риска вне зависимости от характера нарушения.
При не выявлении последней проверкой нарушений у субъекта регулирования, он переводится в группу меньшей степени риска, за исключением юридических лиц, изначально отнесенных к высокой группе риска (производители и/или оптовые реализаторы наркотических средств и психотропных веществ).

7. Орта және елеусіз дәрежедегі тәуекелдер топтарына жатқызылған реттелетін субъектілер соңғы тексеру күні ескерілген тексеру жоспарына енгізіледі.
8. Бір дәрежедегі тәуекел объектілерінде тексеруді басымды жоспарлау үшін негіздер:
1) бұрын анықталған елеулі заң бұзушылықтар;
2) есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлары айналымының көлемі.

7. Субъекты регулирования, отнесенные к средним и незначительным группам риска, включаются в план проверок с учетом даты последней проверки.
8. Основания для приоритетного планирования проверок на объектах одного уровня риска:
1) ранее выявленные факты значительных нарушений;
2) объемы оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.