"Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы" атағын беру қағидасы туралы
Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009 жылғы 22 сәуірдегі N 15/8 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2009 жылғы 28 мамырда N 1712 тіркелді
Ескерту. Барлық мәтін бойынша «Ережесі, Ереже, Ереженің» деген сөздер «Қағидасы, Қағида, Қағиданың» деген сөздермен ауыстырылды – Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2013.03.19 N 13/28 Шешімімен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағы 12-2) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШТІ :
1. Қоса берілген «Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы» атағын беру Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім бірінші ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың                       Облыстық мәслихаттың
XҮ сессиясының төрағасы                     хатшысы
А. Рафальский                               Қ.Едіресов
Облыстық мәслихаттың
2009 жылғы 22 сәуірдегі
№ 15/8 шешімімен бекітілген
«Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы» атағын беру Қағидасы
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.12.20 N 20/14 Шешімімен
1. Жалпы Қағида
1. Осы «Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы» атағын беру Қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және «Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы» атағын беру тәртібін регламенттейді.
2. «Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы» атағы (бұдан әрі - Атақ) облыс (қала, аудан) алдындағы ерен еңбегі:
облыстың (қаланың, ауданның) экономика, ғылым және мәдениет, өнер, білім, денсаулық сақтау және әлеуметтік саласының дамуына қосқан зор үлесі;
мемлекеттік және қоғамдық қызметтегі, демократияның, жариялылық және әлеуметтік прогрестің, рухани және зияткерлік әлеуеттің дамуындағы, бизнестегі, шығармашылықтағы, спорттағы, мемлекеттік және әскери қызметтегі жетістіктері;
заңдылық, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз еткені;
азаматтардың құқығын және заңды мүдделерін қорғау бойынша белсенді қызметі, қайырымдылық пен мейірімділік қызметі;
облыста тұратын халықтар арасындағы ұлтаралық келісім мен қоғамдық тұрақтылықты, бейбітшілікті, достық пен ынтымақтастықты нығайтудағы жемісті еңбегі;
елде және шетелде облыс (қала, аудан) имиджін көтеруге қосқан зор үлесі үшін беріледі.
3. Атақ Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетел азаматтарына беріледі.
Атақ облыс аумағында тұрмайтын адамдарға да берілуі мүмкін.

О Правилах присвоения звания "Почетный гражданин области (города, района)"
Решение маслихата Северо-Казахстанской области от 22 апреля 2009 года N 15/8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 28 мая 2009 года N 1712
Примечание РЦПИ.
В текст решения на государственном языке предусмотрены изменения решением маслихата Северо-Казахстанской области от 19.03.2013 N 13/28
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания «Почетный гражданин области (города, района)».
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               Секретарь
XV сессии областного маслихата             областного маслихата
А. Рафальский                              К. Едресов
Утверждены
решением областного маслихата
от 22 апреля 2009 г. № 15/8
Правила
присвоения звания «Почетный гражданин области (города, района)»
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания «Почетный гражданин области (города, района)» (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и регламентируют порядок присвоения звания «Почетный гражданин области (города, района)».
2. Звание «Почетный гражданин области (города, района)» (далее – Звание) присваивается в знак признания особых заслуг перед областью (городом, районом) за:
большой вклад в развитие экономики, науки и культуры, искусства, образования, здравоохранения и социальной сферы области (города, района);
достижения в государственной и общественной деятельности, в развитии демократии, гласности и социального прогресса, духовного и интеллектуального потенциала, в бизнесе, творчестве, спорте, на государственной и военной службе;
обеспечение законности, общественного порядка;
активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан, благотворительную деятельность и милосердие;
плодотворную работу по укреплению межнационального согласия и общественной стабильности, мира, дружбы и сотрудничества между народами, населяющими область;
большой вклад в повышение имиджа области (города, района) в стране и за рубежом.
3. Звание присваивается гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам.
Звание может присваиваться лицам, не проживающим на территории области.

3-1. Облыстың Құрметті азаматы» атағы «Социалистік Еңбек Ері», «Халық қаһарманы», «Қазақстанның Еңбек Ері» атағына лайықты облыс азаматтарына беріледі.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
2. Атақтың берілу тәртібі
4. Атақ беру туралы қолдаухатты облыстық, аудандық және қалалық мәслихаттар мен әкімдіктер, еңбек және шығармашылық ұжымдары, қоғамдық және діни бірлестіктер, жеке және заңды тұлғалар, өзге де бастамашыл топтардың беруіне болады.
Қолдаухатқа тиісті басшы қол қояды.
Қолдаухатта кандидатураның негізгі биографиялық мәліметтері, жетістіктерінің қысқаша сипаттамасы және облыс (қала, аудан) алдындағы еңбегі растаушы құжаттармен қоса беріледі.
5. облыс (қала, аудан) әкімі аппараты басшысының бұйрығымен материалдардың осы Қағида талаптарына сәйкестігін қарау бойынша жұмыс тобы құрылады;
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
6. Жұмыс тобының шешімі көпшілік дауыспен қабылданады;
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
7. дауыстар тең түскен жағдайда жұмысшы тобы төрағасының пікірі шешуші болып есептеледі;
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
8. Жұмысшы тобының шешімі ұсыныс түрінде болады және оның барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен рәсімделеді;
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
9. Жұмысшы тобы келесі шешімдердің бірін қабылдай алады:
өтініш қанағаттандырылсын және облыс (қала, аудан) әкіміне ұсынылсын атақ беру туралы сәйкес мәслихатқа ұсыныс енгізілсін;
өтініш қабылданбасын;
өтініш құжаттарды толық рәсімдеу үшін қайтарылсын.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
10. Атақ облыс (қала, аудан) әкімдерінің тиісті мәслихатқа ұсынуымен беріледі.
11. Атақ беру туралы облыстық (аудандық) мәслихаттың шешімі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
3. Куәліктер мен төсбелгілер беру тәртібі
12. Атақ берілетін тұлғаға облыс (қала, аудан) әкімі салтанатты түрде Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматы төсбелгісі мен куәлігін тапсырады.
13. Құрметті азаматтардың аттары облысының Құрмет Кітабына хронологиялық тәртіпте енгізіледі.
Облыстың (қаланың, ауданның) Құрметті азаматының аты жұртшылық ұсынысымен қала, кент, село көшелеріне Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіпте берілуі мүмкін.

3-1. «Звание «Почетный гражданин области» присваивается гражданам области, удостоенным звания «Герой Социалистического труда», «Халық қаһарманы», «Қазақстанның Еңбек Ерi».
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
2. Порядок присвоения Звания
4. Ходатайство о присвоении Звания могут инициировать областные, районные и городские маслихаты и акиматы, трудовые и творческие коллективы, общественные и религиозные объединения, физические и юридические лица, иные инициативные группы.
Ходатайство подписывается соответствующим руководителем.
В ходатайстве указываются основные биографические данные кандидатуры, краткое описание его достижений и заслуг перед областью (городом, районом) с приложением подтверждающих документов.
5. Приказом руководителя аппарата акима области (города, района) создается рабочая группа по рассмотрению материалов на соответствие требованиям настоящих Правил;
Сноска. Пункт 5 в решении маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
6. Решение рабочей группы принимается большинством голосов;
Сноска. Пункт 6 в решении маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
7. В случае равенства голосов решающим считается мнение председателя рабочей группы;
Сноска. Пункт 7 в решении маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
8. Решение рабочей группы носит рекомендательный характер и оформляется протоколом, который подписывается всеми ее членами;
Сноска. Пункт 8 в решении маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
9. Рабочая группа может принять одно из следующих решений:
удовлетворить ходатайство и рекомендовать акиму области (города, района) внести представление в соответствующий маслихат о присвоении Звания;
отклонить ходатайство;
вернуть ходатайство для дооформления документов.
Сноска. Пункт 9 в решении маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
10. Звание присваивается по предоставлению акима области (города, района) соответствующим маслихатом.
11. Решение соответствующего маслихата о присвоении Звания публикуется в средствах массовой информации.
3. Порядок вручения удостоверения и нагрудного знака
12. Лицу, удостоенному Звания, акимом области (города, района) в торжественной обстановке вручаются нагрудный знак и удостоверение почетного гражданина области (города, района).
13. Имена почетных граждан заносятся в Книгу Почета области в хронологическом порядке.
Имя Почетного гражданина области (города, района), по предложению общественности может присваиваться улицам городов, поселков и сел в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
14. Төсбелгі мен куәлікті дайындау, облыстың (қаланың, ауданның) Құрмет Кітабын ресімдеу және оны тиісті жағдайда ұстау облыс әкімінің аппаратына (қала, аудан) жүктеледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
15. Төсбелгілер мен куәліктерді дайындауға, Құрмет Кітабын ұстауға, жеңілдіктер мен біржолғы ақшалай сыйақылар төлеуге шығынды қаржыландыру облыстық (қалалық, аудандық) бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
4. Атақтан айырылу және қалпына келтіру негізі
Ескерту. Бөлімнің атауына өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
16. Атақ берілген тұлға одан сәйкес мәслихаттар шешімімен мына  жағдайларда айырылады:
үкім заңды күшіне енгеннен кейін қылмыс жасағаны үшін;
Атақ беру туралы қолдаухат ұсынған органның ұсынысы бойынша үлкен қоғамдық резонанс тудырған теріс қылықтар жасағаны үшін.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен
17. Осы Қағиданың 16-тармағында көзделген негізде Атақтан айырылған тұлға Атақ беруге қайта ұсынылмайды.
18. Заңсыз сотталған және сот шешімімен толық ақталған тұлғалардың Атағына құқықтары қалпына келтіріледі.
Ескерту. Шешім 18-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.06.28 N 35/5 Шешімімен

Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
14. Изготовление нагрудного знака и удостоверения к нему, оформление Книги Почета области (города, района) и содержание ее в надлежащем виде возлагается на аппарат акима области (города, района).
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
15. Финансирование затрат на изготовление нагрудных знаков и удостоверений, содержание Книги Почета осуществляется за счет средств областного (городского, районного) бюджета.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
4. Основания лишения и восстановления Звания
Сноска. Название раздела с изменением, внесенным решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
16. Лицо, которому присвоено Звание, должно быть лишено его по решению соответствующего маслихата в случаях:
совершения преступления после вступления приговора в законную силу;
совершения негативных проступков, вызвавших большой общественный резонанс, по представлению органа, внесшего ходатайство о присуждении Звания.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
17. Лицо, лишенное Звания по основаниям, предусмотренным пунктом 16 настоящего Правил, не может быть повторно выдвинуто на присвоение Звания.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5
18. Лица, незаконно осужденные и реабилитированные полностью по решению суда, восстанавливаются в правах на Звание.
Сноска. Решение дополнено пунктом 18 в соответствии с решением маслихата Северо-Казахстанской области от 28.06.2011 N 35/5