Кредиттiк бюроларға жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың ақпарат беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 маусымдағы № 77 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6507 болып енгізілді.
Кредиттік бюролардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Кредиттік бюроларға жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың ақпарат беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова):
1) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, "Бірінші кредиттік бюро" ЖШС мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.А. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
министрдің міндетін атқарушы
Д.Р. Құсдәулетов
2010 жылғы 30 қыркүйек
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы
1 маусымдағы № 77 қаулысымен
бекітілді
Кредиттiк бюроларға жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың ақпарат беру ережесі
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 4 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және кредиттiк бюроларға жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың (бұдан әрі – тіркеуші орган) кредиттік тарихтар субъектілері туралы иелігіндегі жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтарға (құқықтар ауыртпалығына) қатысты ақпаратты (бұдан әрі-ақпарат) беру тәртібін және шарттарын белгілейді.

Об утверждении Правил предоставления информации в кредитные бюро государственными органами, осуществляющими регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 июня 2010 года № 77. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2010 года № 6507
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие постановления см. п. 5.
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность кредитных бюро, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления информации в кредитные бюро государственными органами, осуществляющими регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту (Сарсенова Н.В.):
1) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", ТОО "Первое кредитное бюро".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
____________________
И.о. Министра Куставлетов Д.Р.
30 сентября 2010 года
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 1 июня 2010 года № 77
Правила
предоставления информации в кредитные бюро государственными
органами, осуществляющими регистрацию прав на недвижимое
имущество и сделок с ним
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (далее - Закон) и устанавливают порядок и условия предоставления государственными органами, осуществляющими регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним (далее - регистрирующий орган), в кредитные бюро информации о субъектах кредитных историй в отношении принадлежащих им зарегистрированных прав (обременений прав) на недвижимое имущество (далее - информация).

2. Тіркеуші органдар Заңның 19-бабының 3-тармағында қарастырылған талаптарды сақтайды.
3. Ақпарат тіркеуші орган мен кредиттік бюроның арасында жасалған ақпарат беру туралы шарттың негізінде беріледі.
4. Ақпарат беру туралы шартта мынадай талаптар:
1) тараптардың толық атауы, орналасқан жерi, банк деректемелерi;
2) шарттың қолданылу мерзiмi, оны өзгерту, тоқтату және бiржақты тәртiппен бұзу негiздемелерi мен тәртiбi, сондай-ақ шарт бойынша мiндеттемелердi бұзғаны үшiн айыппұлдардың мөлшерi;
3) кредиттiк тарихты қалыптастыратын ақпараттың түрлерi, көлемi, мерзiмi (кезеңдiлiгi), беру тәртiбi, шарт тараптары көрсететін қызметтерге ақы төлеу талаптары, сондай-ақ кредиттiк тарихтың деректер базасын және пайдаланылатын ақпараттық жүйелердi қорғау жөнiндегi ұйымдастырушылық, техникалық шаралар мен технологиялық талаптарды бiрлесіп iске асыру талаптары;
4) кредиттiк бюроның берiлетiн ақпаратты тек осы Заңда көзделген мақсаттарға сәйкес пайдалану туралы мiндеттемесi;
5) кредиттiк бюроның барлық алынатын ақпаратқа қатысты құпиялылық режимiн сақтау және оны тек осы Заңда көзделген негіздемелерде, шарттарда және тәртіппен ашу туралы мiндеттемесi;
6) ақпарат берушінің кредиттік бюроға жіберілетін барлық ақпаратқа қатысты құпиялық режимін сақтау туралы міндеттемесі;
7) ақпарат берушiнiң кредиттік бюроға дәйектемесiз ақпарат берген жағдайдағы жауапкершiлiгiн қоса алғанда, тараптардың жауапкершiлiгi болуға тиiс.
5. Тіркеуші органдардың кредиттік бюроға берген ақпаратта мынадай мәліметтер болу тиіс:
1) жеке тұлғалар үшін - тегi, аты, әкесінiң аты (болған жағдайда), туған күнi, заңды мекенжайы, жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелерi, салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе бар болса жеке сәйкестендiру нөмiрi, жылжымайтын мүлікке құқықтарын тіркеу туралы және осы құқықтарға ауыртпалықты тіркеу туралы мәліметтер болуы тиiс;
2) заңды тұлғалар үшiн - атауы, орналасқан жерi, заңды тұлға ретіндe мемлекеттiк тiркеу нөмiрi мен күнi, салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе бар болса бизнес - сәйкестендiру нөмiрi, жылжымайтын мүлiкке меншік құқығын және осы құқықтарға ауыртпалықтарды тiркеу туралы мәлiметтер болуға тиіс.
Ақпарат кредиттiк бюро мен ақпарат берушi арасындағы келісім бойынша, олар жасасатын ақпарат беру туралы шарт негiзiнде, егер бұл Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген талаптарға қайшы келмесе, толықтырылуы мүмкiн.

2. Регистрирующие органы соблюдают требования, предусмотренные пунктом 3 статьи 19 Закона.
3. Информация предоставляется на основании договора о предоставлении информации, заключенного между регистрирующим органом и кредитными бюро.
4. Договор о предоставлении информации содержит следующие условия:
1) полное наименование сторон, их место нахождение, банковские реквизиты;
2) срок действия договора, основания и порядок его изменения, прекращения и расторжения в одностороннем порядке, а также размеры штрафов за нарушение обязательств по договору;
3) виды, объем, сроки (периодичность), порядок предоставления информации, формирующей кредитные истории, а также условия совместной реализации организационных, технических мер и технологических требований по защите используемых информационных систем;
4) обязательство кредитного бюро об использовании предоставляемой информации только в соответствии с целями, предусмотренными Законом;
5) обязательство кредитного бюро о соблюдении режима конфиденциальности в отношении всей получаемой информации и раскрытии ее только на основаниях, условиях и в порядке, предусмотренные Законом;
6) обязательство поставщика информации о соблюдении режима конфиденциальности в отношении всей информации, направляемой в кредитное бюро;
7) ответственность сторон, включая ответственность поставщика информации в случае предоставления им недостоверной информации в кредитное бюро.
5. Информация, предоставляемая регистрирующими органами в кредитное бюро, содержит следующие сведения:
1) для физических лиц - фамилию, имя, отчество (при наличии), дату рождения, юридический адрес, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, регистрационный номер налогоплательщика или при наличии - индивидуальный идентификационный номер, сведения о регистрации прав собственности и других прав, а также обременении на недвижимое имущество;
2) для юридических лиц - наименование, организационно-правовую форму, место нахождения, номер и дату государственной регистрации в качестве юридического лица, регистрационный номер налогоплательщика или при наличии - бизнес-идентификационный номер, банковские реквизиты, сведения о регистрации прав собственности и других прав, а также обременении на недвижимое имущество.
Перечень информации, предусмотренный настоящим пунктом, может быть дополнен по согласованию между кредитным бюро и регистрирующим органом на основании заключаемого ими договора о предоставлении информации, если это не противоречит требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.

6. Шарттағы ақпаратты қағаз түріндегі жеткізушімен беруі көзделген жағдайларды қоспағанда, ақпарат берушiлер кредиттiк бюроға ақпаратты электрондық жеткiзушімен береді.
7. Кредиттiк бюро алған ақпараттағы бұрмалау тіркеуші органның немесе кредиттiк бюроның техникалық қателерiнiң салдарынан, олардың қызметкерлерiнiң өзге де iс-әрекеттерiнiң немесе әрекетсіздiгiнiң салдарынан орын алған жағдайда, онда тіркеуші орган болдырған бұрмалаушылықты анықтаған күннен бастап он жұмыс күн ішінде бұрмалауды анықтаған күні ақпарат берушіде бар ақпаратты кредиттік бюроға береді.

6. Информация предоставляется регистрирующими органами в кредитное бюро на электронном носителе, за исключением случаев, если договором о предоставлении информации предусмотрено предоставление информации на бумажном носителе.
7. В случае, если искажение полученной кредитным бюро информации произошло вследствие технических ошибок регистрирующего органа или кредитного бюро, вследствие иных действий или бездействия их сотрудников, то регистрирующий орган в течение десяти рабочих дней со дня обнаружения допущенного искажения предоставляет в кредитное бюро информацию, имеющуюся у поставщика информации на дату обнаружения искажения.