Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 146 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6560 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі – Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5331 тіркелген, 2008 жылғы 15 қарашадағы № 11 Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
атауы мен 1-тармағы "әдістемесі," деген сөзден кейін "сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі," деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы қоса берілген Нұсқаулықта:
атауы мен кіріспенің бірінші бөлігі "әдістемесі," деген сөзден кейін "сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі," деген сөздермен толықтырылсын;
33-тармақта:
бірінші бөліктің алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"СРС - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды, сақтандыру резервтері жөніндегі есептілікті беру нысандарын және мерзімін бекіту туралы" 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 61 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6293 тіркелген) сәйкес есептелген қайта сақтандырушының соңғы есепті айдың соңындағы үлесін алып тастағандағы сақтандыру резервтерінің сомасы. Сақтандыру резервтері сомасы уәкілетті органға ай сайынғы қаржылық есеп беруді ұсынған күнге дейін пайдаланылады.";
үшінші бөлігі алып тасталсын;

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 146. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2010 года № 6560. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331, опубликованное в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 15 ноября 2008 года № 11) следующие дополнения и изменения:
наименование и пункт 1 после слова "организации," дополнить словами "норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы,";
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
наименование и часть первую преамбулы после слова "организации," дополнить словами "норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы,";
в пункте 33:
абзац шестой части первой изложить в следующей редакции:
"СР - сумма страховых резервов страховой организации за минусом доли перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 61 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, форм и срока представления отчетности по страховым резервам" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6293). Сумма страховых резервов используется до дня предоставления ежемесячной финансовой отчетности в уполномоченный орган.";
часть третью исключить;

мынадай мазмұндағы 33-1, 33-2 және 33-3-тармақтармен толықтырылсын:
"33-1. Осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі мен активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеуді ескеріп, төлем қабілеттілігінің нақты маржасын есептегенде, сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесінің сомасына Қазақстан Республикасының резиденттері және Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі мынадай жағдайлардың бірі болғанда кіргізілмейді:
Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-тен төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе осы рейтингтік агенттіктердің рейтингтік бағасы жоқ;
қайта сақтанушыда (цедентте) Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығы туралы ақпараты, оның ішінде қайта сақтандыру шартын жасаған күннің алдындағы соңғы үш қаржы жылының қаржылық есептілігі және оны тіркеген елдің уәкілетті органының қайта сақтандыру шартын жасаған күнге дейінгі соңғы есепті кезең ішінде төлем қабілеттігі маржасы (меншікті капиталы) бойынша талаптарын сақтауы туралы ақпараты жоқ;
сақтандыру тәуекелдерін тапсыру кезінде факультативті қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері қайта сақтандыру шарты бойынша міндеттемелерді орындау валютасы бағамының өзгеру нәтижесінде асып түсу жағдайын қоспағанда, сақтандыру шарты бойынша сыйлықақы мөлшерінен асып түсуі;
Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған қайта сақтандыру шарты ерікті жеке сақтандыру немесе қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан немесе қызметі үшінші тұлғаларға нұқсан келтіру қаупіне байланысты болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды қоспағанда, міндетті сақтандыру шарттары бойынша тәуекелдерді тапсыруды көздейтін факультативті қайта сақтандыру шарты болып табылады;
Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған қайта сақтандыру шарты қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан немесе қызметі үшінші тұлғаларға нұқсан келтіру қауіпіне байланысты болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша тәуекелдерді тапсыруын көздейтін факультативті қайта сақтандыру шарты болып табылады;
қайта сақтандыру шарты жауапкершіліктің он пайыздан аспайтын және сақтандыру сыйлықақының елу пайыздан астам көлемін тапсыруды көздейді;
қайта сақтандыру шарты Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының халықаралық рейтингтік бағасы төмен не активтерінің немесе меншікті капиталының мөлшері қайта сақтанушыдан (цеденттен) қарағанда кем сақтандыру тәуекелдерін тапсыруды көздейді;

дополнить пунктами 33-1, 33-2 и 33-3 следующего содержания:
"33-1. В сумму доли перестраховщика в страховых резервах при расчете норматива достаточности высоколиквидных активов и фактической маржи платежеспособности с учетом классификации активов по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции не включается доля перестраховщика в страховых резервах по договорам перестрахования, заключенным со страховыми (перестраховочными) организациями-резидентами Республики Казахстан и страховыми (перестраховочными) организациями-нерезидентами Республики Казахстан, в одном из следующих случаев:
страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан имеет международную рейтинговую оценку агентства "Standard & Poor's" ниже "B-" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или не имеет рейтинговую оценку данных рейтинговых агентств;
у перестрахователя (цедента) отсутствует информация о финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе финансовая отчетность за последние три финансовых года, предшествующие дате заключения договора перестрахования и информация о соблюдении требований по марже платежеспособности (собственному капиталу) уполномоченного органа страны его регистрации в течение последнего отчетного периода до даты заключения договора перестрахования;
размер страховой премии по договору факультативного перестрахования на момент передачи страхового риска превышает размер премии по договору страхования, за исключением случая превышения в результате изменения курса валюты исполнения обязательства по договору перестрахования;
договор перестрахования, заключенный со страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан, является договором факультативного перестрахования, предусматривающим передачу рисков по договору добровольного личного страхования или обязательного страхования, за исключением обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей и гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам;
договор перестрахования, заключенный со страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан, является договором факультативного перестрахования, предусматривающим передачу рисков по договору обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей или гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам;
договор перестрахования предусматривает передачу менее десяти процентов объема ответственности и более пятидесяти процентов страховой премии;
договор перестрахования, предусматривает передачу страхового риска страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан, международная рейтинговая оценка которой ниже, либо размер активов или собственного капитала которой меньше, чем у перестрахователя (цедента);

қайта сақтандыру шарты қайта сақтанушының (цеденттің) қайта сақтандыру саясатына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6113 тіркелген) ережелеріне қайшы келтіріп жасалған;
қайта сақтандыру шартында қайта сақтанушыны (цедентті) және сақтандырылған тұлғаны қоспағанда, қайта сақтанушының (цеденттің) аффилиирленген тұлғасы және (немесе) сақтанушының аффилиирленген тұлғасы сақтандыру сыйлықақының, пайданың және (немесе) қайта сақтандыру шарты немесе шарттар тобы бойынша қайта сақтанушының кірістері мен шығыстары арасындағы пайдалы айырмасының бөлігін алу туралы талабы бар.
33-2. Осы Нұсқаулықтың мақсаттары үшін факультативті қайта сақтандыру шарты болып қайта сақтандырушыда қайта сақтандыруды жабуы таралатын сақтандыру шарты бойынша сақтандыру оқиғасы басталған кезде қайта сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемесі, ал қайта сақтанушыда (цедентте) қайта сақтандырушыға қайта сақтандыру сыйлықақысын төлеу, сондай-ақ келісімде көзделген өзге міндеттемелерді орындау міндеті туындайтын талаптарға сәйкес қайта сақтанушы (цедент) және қайта сақтандырушы арасындағы келісім танылады.
33-3. Осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес активтерді сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеуді ескеріп, жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі мен төлем қабілеттілігінің нақты маржасының есебіне қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан немесе қызметі үшінші тұлғаларға нұқсан келтіру қауіпіне байланысты болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша тәуекелдерді тапсыруын көздейтін факультативті қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін кіргізу үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шартты жасаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға хабарландыру мен факультативті қайта сақтандыру шартының көшірмесін, сондай-ақ қайта сақтандыруға тәуекелдерді тапсыру қажеттілігінің жазбаша негіздемесін ұсынады.
Уәкілетті орган хабарландыруды, факультативті қайта сақтандыру шартының көшірмесін, сондай-ақ қайта сақтандыруға тәуекелдерді тапсыру қажеттілігінің жазбаша негіздемесін факультативті қайта сақтандыру шартын және (немесе) уәкілетті орган сұратқан қосымша мәліметтерді берген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Осы Нұсқаулықтың 24-тармағына сәйкес активтерді сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеуді ескеріп, жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі мен төлем қабілеттілігінің нақты маржасының есебіне факультативті қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі мынадай жағдайларда кіргізілмейді:
факультативті қайта сақтандыру шартын жасауы осы Нұсқаулықта белгіленген пруденциялық нормативтердің бұзылуына әкеп соққанда не әкеп соғуына мүмкін;
сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға тапсыру қажеттілігінің негіздемесі жоқ болғанда;
сақтандыру ұйымының сақтандыру тәуекелін өздігінен ұстап қалу мүмкіндігі болғанда.";

договор перестрахования заключен в противоречие политике перестрахования перестрахователя (цедента), а также положениям постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в страховых (перестраховочных) организациях" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6113);
договор перестрахования содержит условие о получении аффилиированным лицом перестрахователя (цедента) и (или) аффилиированным лицом страхователя, за исключением перестрахователя (цедента) и застрахованного лица, части страховой премии, прибыли и (или) положительной разницы между доходами и расходами перестраховщика по договору или группе договоров перестрахования.
33-2. Для целей настоящей Инструкции договором факультативного перестрахования признается соглашение между перестрахователем (цедентом) и перестраховщиком, в соответствии с условиями которого у перестраховщика возникает обязательство произвести страховую выплату при наступлении страхового случая по договору страхования, на который распространяется страховое покрытие, а перестрахователь (цедент) обязуется уплатить перестраховщику страховую премию, а также исполнять иные обязанности, предусмотренные данным соглашением.
33-3. Для включения доли перестраховщика в страховых резервах по договору факультативного перестрахования, предусматривающего передачу рисков по договору обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей или гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, в расчет норматива достаточности высоколиквидных активов и фактической маржи платежеспособности с учетом классификации активов по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции, страховая (перестраховочная) организация в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его заключения предоставляет в уполномоченный орган уведомление и копию договора факультативного перестрахования, а также письменное обоснование необходимости передачи риска на перестрахование.
Уведомление, копия договора факультативного перестрахования, а также письменное обоснование необходимости передачи риска на перестрахование рассматривается уполномоченным органом в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня представления договора факультативного перестрахования и (или) дополнительных сведений, запрашиваемых уполномоченным органом.
Доля перестраховщика в страховых резервах по договору факультативного перестрахования не включается в расчет норматива достаточности высоколиквидных активов и фактической маржи платежеспособности с учетом классификации активов по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 24 настоящей Инструкции в случае, если:
заключение договора факультативного перестрахования привело либо приведет к нарушению пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации;
отсутствует обоснование необходимости передачи страхового риска на перестрахование;
существуют возможности самостоятельного удержания страхового риска страховой организацией.";

мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі
39-1. Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін есептеу мақсаттары үшін сақтандыру тобының қатысушылары деп Заңның 3-бабының 23-2) тармақшасына сәйкес сақтандыру тобына жататын заңды тұлғалар танылады.
39-2. Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының нормативін есептеу мақсаттары үшін сақтандыру тобының қатысушысы тұрған елінің уәкілетті органы пруденциялық реттеу мақсатында пайдаланатын қаржылық және (немесе) реттеушілік есептілігінің стандарттарына сәйкес жасалған сақтандыру тобы қатысушыларының жинақталмаған қаржылық есептілігі пайдаланылады.
39-3. Сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігі маржасы сақтандыру тобы бас ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) нақты мөлшерінің және сақтандыру тобының басқа қатысушыларының төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталдарының) нақты мөлшерінің сомасын білдіреді.
Сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігінің маржасын есептеу мақсаттары үшін сақтандыру тобы қатысушысының нақты төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) нақты мөлшерінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар, заңды тұлғалардың реттелген борышы, сондай-ақ заңды тұлғалардың меншікті капиталына өзге салымдар алып тасталады.
Сақтандыру тобы қатысушысының нақты төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталынан) мөлшерінен алып тасталған инвестициялар сомасы уәкілетті органның сақтандыру тобы қатысушысының төлем қабілеттілігі маржасының (жарғылық капиталы) жеткіліктілігіне талаптарына сәйкес осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген инвестицияларға енгізілмейді.
39-4. Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері сақтандыру тобы бас ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) барынша төмен мөлшерінің және сақтандыру тобының басқа қатысушыларының төлем қабілеттілігі маржаларының (меншікті капиталдарының) барынша төмен мөлшерлерінің сомасын білдіреді.
39-5. Сақтандыру тобы қатысушысының төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) нақты және барынша төмен мөлшерлерін есептеу тәртібі уәкілетті органның сақтандыру тобының осы қатысушысының пруденциялық нормативтерін есептеу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес айқындалады.
Сақтандыру тобы қатысушысының төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) барынша төмен мөлшері сақтандыру тобының қатысушысына қатысты пруденциялық нормативтерді есептеу тәртібін реттейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентіне көбейтілген салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген сақтандыру тобы қатысушысының активтері және (немесе) шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасына тең болады.
Егер қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру тобы қатысушысы үшін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерді және (немесе) шартты және ықтимал міндеттемелерді есептеу тәртібі белгіленбесе, төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) барынша төмен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) жеткіліктілігі нормативін (коэффициентін) орындау үшін қажетті төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) мәніне тең болады.
Егер сақтандыру тобының қатысушысына қатысты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) жеткіліктілігі нормативін (коэффициентін) есептеу тәртібі белгіленбесе, онда осы қатысушы бойынша:
төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) нақты мөлшері қаржылық есептілігі негізінде активтер мен міндеттемелердің айырмасы ретінде анықталады;
төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) барынша төмен мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:

дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы
39-1. Для целей расчета норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы под участниками страховой группы понимаются юридические лица, относящиеся к страховой группе в соответствии с подпунктом 23-2) статьи 3 Закона.
39-2. Для целей расчета норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы используется неконсолидированная финансовая отчетность участников страховой группы, составленная в соответствии со стандартами финансовой и (или) регуляторной отчетности, используемыми уполномоченным органом страны нахождения участника страховой группы в целях пруденциального регулирования.
39-3. Фактическая маржа платежеспособности страховой группы представляет собой сумму фактического размера маржи платежеспособности (собственного капитала) родительской организации страховой группы и фактических размеров маржи платежеспособности (собственных капиталов) других участников страховой группы.
Для целей расчета фактической маржи платежеспособности страховой группы из фактического размера маржи платежеспособности (собственного капитала) участника страховой группы исключаются инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц, субординированный долг юридических лиц, а также иные вложения в собственный капитал юридических лиц.
Сумма инвестиций, исключенная из фактического размера маржи платежеспособности (собственного капитала) участника страховой группы в соответствии с требованиями уполномоченного органа к достаточности маржи платежеспособности (собственного капитала) участника страховой группы, в инвестиции, указанные в части второй настоящего пункта, не включается.
39-4. Минимальный размер маржи платежеспособности страховой группы представляет собой сумму минимального размера маржи платежеспособности (собственного капитала) родительской организации страховой группы и минимальных размеров маржи платежеспособности (собственных капиталов) других участников страховой группы.
39-5. Порядок расчета фактического и минимального размеров маржи платежеспособности (собственного капитала) участника страховой группы определяется в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа, регулирующими порядок расчета пруденциальных нормативов данного участника страховой группы.
Минимальный размер маржи платежеспособности (собственного капитала) участников страховой группы равен сумме активов и (или) условных и возможных обязательств участника страховой группы, взвешенных по степени кредитного риска вложений, умноженной на коэффициент достаточности собственного капитала, установленный нормативными правовыми актами уполномоченного органа, регулирующими порядок расчета пруденциальных нормативов, в отношении участника страховой группы.
В случае если для участника страховой группы, являющегося финансовой организацией, нормативными правовыми актами уполномоченного органа не установлен порядок расчета активов и (или) условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска вложений, то минимальный размер маржи платежеспособности (собственного капитала) равен значению маржи платежеспособности (собственного капитала), необходимого для выполнения норматива (коэффициента) достаточности маржи платежеспособности (собственного капитала), установленного нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
В случае если в отношении участника страховой группы порядок расчета норматива (коэффициента) достаточности маржи платежеспособности (собственного капитала) нормативными правовыми актами уполномоченного органа не установлен, то по данному участнику:
фактический размер маржи платежеспособности (собственного капитала) определяется на основании финансовой отчетности как разница между активами и обязательствами;
минимальный размер маржи платежеспособности (собственного капитала) рассчитывается по формуле:

ТММ = А*0,14,
мұнда:
ТММ - сақтандыру тобы қатысушысының төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) барынша төмен мөлшері;
А - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 "Екiншi деңгейдегi банктер үшiн пруденциалдық нормативтер бойынша есеп айырысудың нормативтiк мәнi мен әдiстемесi нұсқаулықты бекіту туралы" қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3824 тіркелген) талаптарына сәйкес салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерленген сақтандыру тобы қатысушысының активтері және (немесе) шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомасы.
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша активтер, шартты және ықтимал міндеттемелерді мөлшерлеу мақсаттары үшін активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер олар бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомасына азаяды.
Салымдардың кредит тәуекелінің дәрежесі бойынша мөлшерлейтін сақтандыру тобы қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері сомасының есебіне сақтандыру тобы қатысушыларының бір біріне қоятын талаптары кіргізілмейді.
39-6. Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын сақтандыру тобы қатысушысының төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) нақты және барынша төмен мөлшері тиісті мемлекеттің уәкілетті органының ол тұрған елде оның қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актісінде анықталады.
Егер Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын сақтандыру тобының қатысушысына қатысты төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) нақты және барынша төмен мөлшерлері оның орналасқан елінде белгіленбесе, онда төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталының) нақты және барынша төмен мөлшерлері осы Нұсқаулықтың 39-5-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес анықталады.
39-7. Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі мынадай формула бойынша есептеледі:
НТҚМ
ТҚМЖН = ------------ >= 1,
ТҚМБТМ
мұнда:
ТҚМЖН – сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі;
НТҚМ – сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігі маржасы;
ТҚМБТМ – сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері.
Сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі бірден кем болмауы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тараумен толықтырылсын:
"8-1-тарау. Қазақстан Республикасының резиденттері емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері. Өздігінен ұстап қалудың барынша төмен мөлшері және оны есептеу тәртібі

СК = А*0,14,
где:
СК - минимальный размер маржи платежеспособности (собственного капитала) участника страховой группы;
А - сумма активов, условных и возможных обязательств участника страховой группы, взвешенных по степени кредитного риска вложений в соответствии с требованиями постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924).
Для целей взвешивания активов, условных и возможных обязательств по степени кредитного риска вложений активы, условные и возможные обязательства уменьшаются на сумму созданных по ним резервов (провизий).
В расчет суммы активов, условных и возможных обязательств участников страховой группы, взвешиваемых по степени кредитного риска вложений, не включаются требования участников страховой группы друг к другу.
39-6. Фактический и минимальный размеры маржи платежеспособности (собственного капитала) участника страховой группы, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего его деятельность в стране его нахождения.
В случае если в отношении участника страховой группы, являющегося нерезидентом Республики Казахстан, порядок расчета фактического и минимального размеров маржи платежеспособности (собственного капитала) в стране его нахождения не установлен, то фактический и минимальный размеры маржи платежеспособности (собственного капитала) определяются в соответствии с частью четвертой пункта 39-5 настоящей Инструкции.
39-7. Норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы рассчитывается по формуле:
ФМП
Нмп = ----------- >= 1,
ММП
где:
Нмп - норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы;
ФМП - фактическая маржа платежеспособности страховой группы;
ММП - минимальный размер маржи платежеспособности страховой группы.
Норматив достаточности фактической маржи платежеспособности страховой группы должен быть не менее единицы.";
дополнить главой 8-1 следующего содержания:
"Глава 8-1. Совокупный размер страховых премий, начисленных страховым (перестраховочным) организациям-нерезидентам Республики Казахстан. Максимальный размер собственного удержания и порядок его расчета

44-1. Актуарий сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті ұстап қалудың барынша жоғары мөлшерін жеке сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарты бойынша, сондай-ақ әрбір жеке сақтандыру тәуекелі бойынша есептейді және ол сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының нақты мөлшерінен аспауы тиіс.
Бұл ретте қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан немесе қызметі үшінші тұлғаларға нұқсан келтіру қауіпіне байланысты болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды қоспағанда, міндетті сақтандыру шарттары өздігінен ұстап қалуда болады не қайта сақтандыруға Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандырушыларға тапсырылады.
44-2. Топтық сақтандыру кезінде осы Нұсқаулықтың 44-1-тармағында көрсетілген есептеу әрбір сақтандырылушы бойынша жеке жүргізіледі.
44-3. Ортақ сақтандыру кезінде осы Нұсқаулықтың 44-1-тармағында көрсетілген есептеу әрбір ортақ сақтандырушының сақтандыру сомасының үлесіне қарай есептеледі.
44-4. Қайта сақтандыру ұйымдарына сақтандырудың бір сыныбы бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақыларын шегергенде, сақтандырудың (қайта сақтандырудың) қолданыстағы шарттары бойынша қайта сақтанушы (цедент) алуына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері сақтандырудың (қайта сақтандырудың) қолданыстағы шарттары бойынша қайта сақтанушы (цедент) алуына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерінің 25 (жиырма бес) пайыздан кем болмауы тиіс.
44-5. Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандыру ұйымдарына сақтанушы (цедент) олардан алуына есептелген комиссиялық сыйақыны шегергенде,қайта сақтандырудың қолданыстағы шарттары бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша алуына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерінің 60 (алпыс) пайызынан аспайды.
44-6. 44-4 және 44-5-тармақтарында көрсетілген шектеулер жауапкершілік көлемі сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының нақты мөлшерінен аспайтын сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарына таралмайды.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға пруденциялық нормативтердің есептеуін мынадай кезеңдікпен береді:
2011 жылғы 1 қаңтарға дейін:
ай сайын, есепті айдан кейін келетін айдың бесінші жұмыс күні Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей – осы Нұсқаулықтың 1, 2, 3 және 4-қосымшаларында көрсетілген нысандар бойынша пруденциялық нормативтердің есебін, сондай-ақ пруденциялық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді (бұдан әрі – қосымша мәліметтер) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша;

44-1. Максимальный размер собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по отдельному договору страхования или перестрахования, а также по каждому страховому риску рассчитывается актуарием и не превышает фактический размер маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации.
При этом договоры обязательного страхования, за исключением обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей или гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, находятся на собственном удержании либо передаются в перестрахование перестраховщикам-резидентам Республики Казахстан.
44-2. При групповом страховании расчет, указанный в пункте 44-1 настоящей Инструкции, осуществляется по каждому застрахованному отдельно.
44-3. При состраховании расчет, указанный в пункте 44-1 настоящей Инструкции, осуществляется исходя из доли от страховой суммы каждого состраховщика.
44-4. Совокупный размер страховых премий, начисленных к получению перестрахователем (цедентом) по действующим договорам страхования (перестрахования), за вычетом страховых премий, начисленных перестраховочным организациям, по одному классу страхования, составляет не менее 25 (двадцати пяти) процентов от совокупного размера страховых премий, начисленных к получению перестрахователем (цедентом) по действующим договорам страхования (перестрахования).
44-5. Совокупный размер страховых премий, начисленных перестраховочным организациям - нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования, за вычетом комиссионных вознаграждений, начисленных к получению от них перестрахователем (цедентом), не превышает 60 (шестидесяти) процентов от совокупного размера страховых премий, начисленных к получению по действующим договорам страхования (перестрахования).
44-6. Ограничения, указанные в пунктах 44-4 и 44-5, не распространяются на договоры страхования и перестрахования, объем ответственности по которым превышает размер фактической маржи платежеспособности страховой организации.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган расчет пруденциальных нормативов со следующей периодичностью:
до 1 января 2011 года:
ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем – расчет пруденциальных нормативов по формам, указанным в приложениях 1, 2, 3 и 4 к настоящей Инструкции, а также дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов, по форме, указанной в приложении 5 к настоящей Инструкции (далее - дополнительные сведения);

әр онкүндік сайын, айдың есептік онкүндігінен кейін келетін онкүндіктің бесінші жұмыс күні Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей – осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша жоғары өтімді активтер жеткіліктілігінің есебін;
2011 жылғы 1 қаңтардан бастап:
ай сайын, есепті айдан кейін келетін айдың бесінші жұмыс күні Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей – осы Нұсқаулықтың 1, 2, 3 және 4-қосымшаларында көрсетілген нысандар бойынша пруденциялық нормативтердің есебін, сондай-ақ қосымша мәліметтерді;
онкүндік сайын, айдың есепті онкүндігінен кейін келетін онкүндіктің екінші жұмыс күні Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 1, 2, 3, 4-қосымшаларында көрсетілген нысандар бойынша пруденциялық нормативтердің есебін, сондай-ақ қосымша мәліметтерді;
онкүндік сайын, айдың есепті онкүндігінен кейін келетін онкүндіктің екінші жұмыс күні, айдың бірінші, оныншы, жиырмасыншы күндердегі жағдай бойынша Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей – осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігінің есебін.
Сақтандыру тобының бас ұйымы уәкілетті органға осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейін келетін екінші айдың бірінші күні Астана уақыты бойынша сағат 18.00-ден кешіктірмей қаржы ұйымы болып табылмайтын сақтандыру тобы қатысушыларының қаржылық есептілігін қоса тіркей отырып, сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебін береді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің есебі қағаз тасымалдағышта беріледі.
Қосымша мәліметтер мен сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебі қағаз және электронды тасымалдағышта беріледі.
Электронды тасымалдағыштағы қосымша мәліметтер ұсынылатын деректердің құпиялылығы мен түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар, ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдалана отырып ұсынылады.
Электронды тасымалдағыштағы сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебі ұсынылатын деректердің құпиялылығы мен түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар, ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдалана отырып ұсынылады.
Қағаз тасымалдағыштағы есепті күндегі жағдай бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің есебіне және қосымша мәліметтеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері қол қояды және мөрмен расталады да уәкілетті органға беріледі, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталады.
Қағаз тасымалдағыштағы есепті күндегі жағдай бойынша сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебіне сақтандыру тобының бас ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері қол қояды және мөрмен расталады да уәкілетті органға беріледі, сондай-ақ сақтандыру тобының бас ұйымында сақталады.
Электронды тасымалдағышта ұсынылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есебіндегі деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері не сақтандыру тобы бас ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
Электронды тасымалдағышта ұсынылатын сақтандыру тобының есебіндегі деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін сақтандыру тобының бас ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері не сақтандыру тобы бас ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
Уәкілетті органның талабы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы не сақтандыру тобының бас ұйымы сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей белгіленген күндегі жағдай бойынша есептілігі қағаз тасымалдауышта береді.
Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебіне Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын сақтандыру тобы қатысушыларының олар тұрған елде олардың қызметін реттейтін уәкілетті тиісті мемлекеттің органының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген пруденциялық нормативтерін есептеу әдістемесі, нормативтік мәндері туралы мәліметтер қоса беріледі.
Сақтандыру тобының өткен жылғы төртінші тоқсанындағы төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебі уәкілетті органға есепті жылдан кейін келетін жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей беріледі.";
46-тармақта:
бірінші бөлігінің екінші сөйлемінде "немесе оның орнындағы тұлға" деген сөздер "(ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігі "нормативтердің есебін" деген сөздерден кейін "қағаз тасымалдауышта" деген сөздермен толықтырылсын;
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

ежедекадно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня декады, следующей за отчетной декадой месяца – расчет достаточности высоколиквидных активов по форме, указанной в приложении 6 к настоящей Инструкции;
с 1 января 2011 года:
ежемесячно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем – расчет пруденциальных нормативов по формам, указанным в приложениях 1, 2, 3 и 4 к настоящей Инструкции, а также дополнительные сведения;
ежедекадно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны второго рабочего дня декады, следующей за отчетной декадой месяца, по состоянию на десятое, двадцатое числа месяца – расчет пруденциальных нормативов по формам, указанным в приложениях 1, 2, 3, 4 к настоящей Инструкции, а также дополнительные сведения;
ежедекадно, не позднее 18.00 часов времени города Астаны второго рабочего дня декады, следующей за отчетной декадой месяца, по состоянию на первое, десятое, двадцатое числа месяца – расчет достаточности высоколиквидных активов по форме, указанной в приложении 6 к настоящей Инструкции.
Родительская организация страховой группы ежеквартально не позднее 18.00 часов времени города Астаны первого числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции представляет в уполномоченный орган расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы с приложением финансовой отчетности участников страховой группы, не являющихся финансовыми организациями.
Расчет пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации представляется на бумажном носителе.
Дополнительные сведения и расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы представляются на бумажном и электронном носителях.
Дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы на электронном носителе представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Расчет пруденциальных нормативов и дополнительные сведения по состоянию на отчетную дату на бумажном носителе подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером страховой (перестраховочной) организации, заверяется печатью и представляется в уполномоченный орган, а также хранятся в страховой (перестраховочной) организации.
Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы по состоянию на отчетную дату на бумажном носителе подписывается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером родительской организации страховой группы, заверяется печатью и представляется в уполномоченный орган, а также хранится в родительской организации страховой группы.
Идентичность данных отчетности страховой (перестраховочной) организации, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером страховой (перестраховочной) организации.
Идентичность данных отчетности страховой группы, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером родительской организации страховой группы.
По требованию уполномоченного органа страховая (перестраховочная) организация или родительская организация страховой группы не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
К расчету норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы прилагаются сведения о нормативных значениях, методике расчета пруденциальных нормативов участников страховой группы, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего их деятельность в стране их нахождения.
Расчет норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы за четвертый квартал истекшего года представляется в уполномоченный орган не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным.";
в пункте 46:
во втором предложении части первой слова "или лицом, его замещающим" заменить словами "(в период его отсутствия – лицом, его замещающим)";
часть вторую после слов "пруденциальных нормативов" дополнить словами "на бумажном носителе";
пункт 49 изложить в следующей редакции:

"49. Есептілікке өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу қажет болған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы не сақтандыру тобының бас ұйымы есепті берген күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып, жазбаша өтініш береді.
Есептілікте толық емес және (немесе) шынайы емес ақпаратты анықтаған жағдайда уәкілетті орган ол туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын не сақтандыру тобының бас ұйымын хабардар етеді. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы не сақтандыру тобының бас ұйымы уәкілетті орган хабарлаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып, жетілдірілген есептілікті береді.";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7-қосымшалардың оң жақ жоғарғы бұрышы "әдістемесі," деген сөзден кейін "сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі," деген сөздермен толықтырылсын;
1-қосымшада
кестенің бағаны атауы, реттік нөмірі 2 "не қайта сақтандыру шартының талаптары" деген сөздермен толықтырылсын;
кестенің он үшінші жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
6-топ
осы Нұсқаулықтың 33-1-тармағында көрсетілген белгілерге сәйкес қайта сақтандыру шарттары
200%
";
"барынша төмен рейтингі қолданылады." деген сөздерден кейін:
"Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)
________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер___________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ________________________ ________ ___________________
(лауазымы, тегі мен аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "_____" __________________
Мөрдің орны" деген сөздермен толықтырылсын;
2 және 3-қосымшалар "("100" немесе "400", мейлінше төмен шегі)" деген сөздерден кейін:
"Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)
_______________________________________ ________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер___________________________________________________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ________________________ ________ ___________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "_____" __________________
Мөрдің орны" деген сөздермен толықтырылсын;
4-қосымшаның
"_________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20___ жылғы "___" _____ жағдай бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапа және өтімділік жіктелімдерін ескергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебі" және "Активтерді әртараптандыру нормативтерінің есебі" кестелерден кейін
"Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: __________________________ _______ __________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "_____" __________________
Мөрдің орны" деген сөздермен толықтырылсын;
5-қосымшада:

"49. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, страховая (перестраховочная) организация, родительская организация страховой группы в течение трех рабочих дней со дня представления отчета представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности уполномоченный орган уведомляет об этом страховую (перестраховочную) организацию, родительскую организацию страховой группы. Страховая (перестраховочная) организация, родительская организация страховой группы не позднее двух рабочих дней со дня уведомления уполномоченным органом представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.";
правый верхний угол приложений 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 после слова "организации," дополнить словами "норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы,";
в приложении 1:
наименование графы, порядковый номер 2, таблицы дополнить словами "либо требования к договору перестрахования";
строку тринадцатую таблицы изложить в следующей редакции:
"
Группа 6
договоры перестрахования,
соответствующие признакам,
указанным в пункте 33-1 настоящей
Инструкции
200 %
";
после слов "настоящей Инструкции." дополнить словами
"Первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его
замещающее)________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ____________________ ________ __________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати";
приложения 2 и 3 после слов "("100" или "400", наименьшая
величина)" дополнить словами
"Первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его
замещающее)_______________________________________ ________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер____________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________ ______ _________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати";
после таблиц "Расчет активов страховой (перестраховочной)
организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности" и
"Расчет нормативов диверсификации активов" приложения 4 дополнить
словами:
"Первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его
замещающее)________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер___________________________________ ________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _____________________ ________ _________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати";
в приложении 5:

реттік нөмірі 8108-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 8109, 8110, 8111, 8112, 8113, 8114-жолдармен толықтырылсын:
"
8109
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру активтері шегерілген активтері сомасынан бір пайыздан аспайтын сомадағы кассадағы ақша
8110
Осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі жол үстіндегі ақша.
8111

после строки, порядковый номер 8108, дополнить строками, порядковые номера 8109, 8110, 8111, 8112, 8113, 8114, следующего содержания:
"
8109
Деньги в кассе в сумме, не
превышающей один процент от суммы
активов страховой (перестраховочной)
организации за минусом активов
перестрахования
8110
Деньги в пути, в банках второго
уровня Республики Казахстан,
указанных в подпункте 3) пункта 36
настоящей Инструкции
8111
Деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан,

Осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген екінші деңгейдегі банктердегі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкте ағымдағы шоттарындағы ақша
8112
Осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген екінші деңгейдегі банктердегі картшоттардағы ақша
8113
Басқа ақша
8114
Сақтанушыларға негізгі борыш сомасының 10 пайызы көлеміндегі заемдар ("қызметін өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін)
";
"№ 8048-8078 белгілерін" деген цифрлар мен сөз ""№ 8048-8078, 8114 белгілерін" деген цифрлармен және сөзбен ауыстырылсын;
"осы Нұсқаулықтың 34-тармағының талаптары орындалған жағдайда "иә" деген сөзбен толтырылады." деген сөздерден кейін
"Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ ________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "_____" __________________
Мөрдің орны" деген сөздермен толықтырылсын;
6-қосымша:
"_________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20__жылғы "___" _________ бастап 20__жылғы "__" _________дейінгі
жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативінің есебі" деген кестеден кейін
"Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ ________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "_____" __________________
Мөрдің орны" деген сөздермен толықтырылсын;
осы қаулының қосымшасына сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының алпыс екінші және алпыс үшінші абзацтарының қолданылуы 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған қайта сақтандыру шарттарына таралмайды, бірақ осы қаулыны қолданысқа енгізген күннен бастап бір жылдан астам емес. Бұл ретте, олардың қолданыс мерзімін ұзартуды қоса алғанда, осындай шарттар өзгертілуге жатпайды.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш.Қарақұлова):

указанных в подпункте 3) пункта 36
настоящей Инструкции, и Национальном
Банке Республики Казахстан
8112
Деньги на картсчетах в банках второго
уровня Республики Казахстан,
указанных в подпункте 3) пункта 36
настоящей Инструкции
8113
Прочие деньги
8114
Займы страхователям в объеме 100
процентов от суммы основного долга
(для страховых организаций,
осуществляющих деятельность в отрасли
"страхование жизни")
";
после слова и цифр "признаки № 8048-8078" дополнить цифрой ", 8114";
после слов "выполнения требований пункта 34 настоящей Инструкции" дополнить словами:
"Первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его замещающее)_______________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер __________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _____________________ ________ ________________
должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати";
приложение 6 после таблицы "Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов" дополнить словами
"Первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его замещающее)________________________________________ ______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер __________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _____________________ ________ ________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати";
дополнить приложением 8 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Действие абзацев шестьдесят второго и шестьдесят третьего пункта 1 настоящего постановления не распространяется на договоры перестрахования, заключенные до 1 января 2011 года, но не более одного года со дня введения в действие настоящего постановления. При этом такие договоры не подлежат изменению, включая продление сроков их действия.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш):

1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 146
қаулысына Қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық нормативтер
есебінің нормативтік мәні мен
әдістемесі, сақтандыру тобының
төлем қабілеттілігі маржасының
жеткіліктілігі нормативі,
пруденциалдық нормативтердің
орындалғандығы жөніндегі есепті
беру нысандары мен мерзімі туралы
Нұсқаулыққа 8-қосымша
Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің есебі
(мың теңгемен)
Сақтандыру тобы қатысушыларының атауы
Сомасы
1.

1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстане настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 3 сентября 2010 года № 146
"Приложение 8
к Инструкции о нормативных значениях и методике
расчетов пруденциальных нормативов страховой
(перестраховочной) организации, норматива
достаточности маржи платежеспособности страховой
группы, формах и сроках представления отчетов
о выполнении пруденциальных нормативов
Расчет норматива достаточности маржи
платежеспособности страховой группы (в тысячах тенге)
Наименования участников страховой группы
Сумма
1.
Фактический размер маржи платежеспособности

Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (3/4)
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам)
_____________________________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас бухгалтер _______________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ___________________________ ________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "_____" __________________
Мөрдің орны".

страховой группы (3/4)
Первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его замещающее)_______________________________________ _______________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер_______________________________ ___________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _____________________ _______ _________________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати".