Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 26 қазандағы N 292 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 28 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6601 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 77-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) «Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп Ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 148 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 1720 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, № 7-8, 542-бап):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп Ережелерінде:
36-2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Алдын алу есебінде тұратын сотталғандарды тексеруге арналған түбіртектерге, айыру жолақтарын салу: қашуға бейім сотталғандар үшін – қызыл түс, ал қалған алдын алу есебінің түрлеріне – қара түс.»;
11-тармақтың 7) тармақшасына:
«сақал және» деген сөздер алып тасталсын;
«бастың шашты жерлерін қысқа қырқылған» деген сөздерден кейін «1,5 сантиметрге дейін» деген сөздермен толықтыру;
9 бөлім:
тақырыпта «қауіпсіз орын» деген сөздерден кейін «, түзеу мекемелердегі жабылатын үй-жайларда (камераларда)» деген сөздермен толықтырылсын;
142-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«142. Айыптылық және тәртiптiк изоляторларына, камералық үлгідегі үй-жайларға және жалғыз адамдық камераларға орналастырылған сотталғандарға темекі шегуге тыйым салынады (өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау үшін).
Сотталғандарды айыптылық және тәртіптік изоляторларына, камералық үлгідегі үй жайларға және жалғыз адамдық камераларға қабылдау кезінде олар толық тінтуден өткізіледі, содан соң, осы үй-жайларға бекітілген киімдерді киеді.»;
мынадай мазмұндағы 25-тараумен толықтырылсын:
«25. Түзеу мекемелеріндегі жабылатын үй-жайларда (камераларда) сотталғандарды ұстау жағдайларының ерекшеліктері

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 292. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2010 года № 6601. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 77 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести изменения и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан:
1) в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1720, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 7-8, ст. 542):
в Правилах внутреннего распорядка исправительных учреждений, утвержденных указанным приказом:
пункт 36-2 дополнить предложением следующего содержания:
"На проверочные карточки осужденных, поставленных на профилактический учет наносятся отличительные полосы: красного цвета - для осужденных, склонных к побегу; черного цвета - для остальных видов профилактического учета.";
в подпункте 7) пункта 11:
слово "бороду и" исключить;
после слов "короткую стрижку волосистых частей головы" дополнить словами "до 1,5 сантиметров";
раздел 9:
в заголовке после слов "безопасном месте" дополнить словами ", в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений";
пункт 142 изложить в следующей редакции:
"142. Курение осужденным, водворенным в штрафные и дисциплинарные изоляторы, помещения камерного типа и одиночные камеры не допускается (для обеспечения пожарной безопасности и соблюдения санитарно-гигиенических требований).
При приеме осужденных в штрафные и дисциплинарные изоляторы, помещения камерного типа и одиночные камеры они подвергаются полному обыску, после чего, переодеваются в одежду, закрепленную за этими помещениями.";
дополнить главой 25 следующего содержания:
"25. Особенности условий содержания осужденных в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений

158. Сотталғандар түзеу мекемелерінің жабылатын үй-жайларына (камераларына) Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару кодексінің 95-бабы 1 тармағымен бекітілген тұрғын алаң нормаларына сәйкес орналастырылады. Әр камерада міндетті түрде жататын жеке орын, киімдер және іш киімдер, ыдыс аяқтарды сақтау үшін шкафтар, радионүкте, санузел және қолжуғыш болуы керек. Әр корпус монша қондырғылары және душтармен жабдықталады.
159. Жабылатын үй-жайлар (камерада ұсталу) түріндегі түзеу мекемелеріне келген сотталғандар, ТМ бастығының кезекші көмекшісі немесе оның орынбасары жедел қызметкерлер мен психологтардың келісуімен карантиндік бөлімшелер камераларына орналастырылады. Карантинде болудың белгіленген мерзімі аяқталғаннан кейін, ТМ комиссиясымен сотталғандар камералар бойынша бөлінеді. Бірге қылмыс жасаған және туыстық байланыстары бар сотталғандар жеке (бөлек корпустарға) орналастырылады. Олардың арасында байланыстарды болдырмау мақсатында, мекеме әкімшілігі шаралар қабылдайды.
160. Жабылатын үй-жайларда (камераларда) ұсталынатын сотталғандармен телебағдарламаларды көру және радиобағдарламаларды тыңдау жұмыстан бос уақытта, сондай-ақ күн тәртібімен түнгі демалуға бөлінген уақыттан басқа бос уақытта жүргізіледі. Әр камераға бір данадан артық емес теле-, аудио-, бейне техникалар рұқсат етіледі.
161. Жабылатын үй-жайларда (камераларда) ұсталынатын сотталғандардың серуендері Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 89-бабына сәйкес жүргізіледі.
162. Камерадан шығарған және камераға кіргізген кезде, сотталғандар толық емес тінтуден өткізіледі. Сотталғандар серуенде болған кезде, тыйым салынған заттарды және қашуға дайындықты анықтау мақсатында, камераларға тексеру жүргізіледі, сондай-ақ құлыптардың, терезе торлардың және басқа да құрылғылардың жұмыс қалпы тексеріледі.
163. Түзеу мекемелерінің жабылатын үй-жайларында (камераларында) ұсталатын сотталғандарды тексеру корпуста жүргізіледі. Сотталғандар камера бойынша корпустың дәлізіне шығарылып, тексеру түбіртегі бойынша сотталғандарды салыстыру жүргізіледі. Сонымен бірге сотталғандардың сыртқы түрі тексеріледі.
164. Түзеу мекемелерінің жабылатын үй-жайларында (камераларында) ұсталатын сотталғандарға тек серуен кезінде ғана темекі тартуға рұқсат етіледі.
165. Сотталғандардың жеке заттары, жеке гигиена мен азық-түліктерді қоспағанда, сақтау камераларына тапсырылады. Сотталғандарға тиесілі темекі өнімдері мен сіріңке, шақпақтары да сақтау камераларының арнайы жабдықталған шкафтарында (жәшіктерде) сақталады. Сотталғандарға сақтау камерасындағы заттарды алу бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.

158. Осужденные размещаются в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений согласно нормам жилой площади, установленным пунктом 1 статьи 95 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан. В каждой камере в обязательном порядке оборудуются индивидуальные спальные места, шкафы для одежды и белья, хранения посуды, радиоточка, санузел и умывальник. В каждом корпусе оборудуются банные установки и душевые.
159. Осужденные, прибывшие в исправительное учреждение с запираемыми помещениями (камерным содержанием), размещаются в камерах карантинного отделения дежурным помощником начальника ИУ или его заместителем по согласованию с оперативным работником и психологом. По истечении установленного срока пребывания в карантине, осужденные распределяются по камерам комиссией ИУ. Осужденные, являющиеся соучастниками, а также имеющие родственные связи размещаются раздельно (в отдельных корпусах). Администрацией учреждения принимаются меры по исключению контактов между ними.
160. Просмотр осужденными, содержащимися в запираемых помещениях  (камерах) телепередач и прослушивание радиопередач, производится в свободные от работы часы, а также времени, отведенного распорядком дня для ночного отдыха. В каждую камеру разрешаются не более одной единицы теле-, аудио-, видеотехники.
161. Прогулки осужденных, содержащихся в запираемых помещениях (камерах) проводятся в соответствии со статьей 89 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
162. При выводе из камер и водворении в камеру, осужденные подвергаются неполному обыску. При нахождении осужденных на прогулке проводится осмотр камер, с целью обнаружения в них запрещенных предметов, приготовлений к совершению побегов, а также проверяется исправность замков, оконных решеток и другого оборудования.
163. Проверки осужденных в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений проводятся в корпусах. Осужденные покамерно выводятся в коридор корпуса, сверка осужденных проводится по проверочным карточкам. При этом проверяется внешний вид осужденных.
164. Осужденным, содержащимся в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений, разрешается курить только во время прогулки.
165. Личные вещи осужденных, за исключением предметов личной гигиены и продуктов питания, сдаются в камеру хранения. Табачные изделия и спички, зажигалки принадлежащие осужденным, также хранятся в специально оборудованном шкафу (ящике) в камере хранения. Получение вещей осужденными с камер хранения осуществляется согласно утвержденному графику.

166. Сотталғандармен ас қабылдау жабылатын үй-жайларда (камераларда) жүргізіледі. Өндіріс аумағына жұмыс істеуге шығарылған сотталғандар өндіріс нысандарының асханасында немесе тұрғын аумақтың асханасында ас қабылдайды.
167. Сотталғандарды дәрігердің қабылдауына (медициналық тексеруге) алдын ала жазу медицина қызметкерімен бақылаушылар құрамымен кезекшіліктің тапсыру мен қабылдау және сотталғандарды салыстыру жүргізу кезінде жүзеге асырылады. Сотталғанды госпитализациялау қажет болған жағдайда, оны түзеу мекемесінің медициналық санитарлық бөлімі стационарына ауыстырады.»;
4-қосымшасына:
1 абзацтағы «кез келген түс (қызылды қоспағанда)» деген сөздер «ақ түсті» деген сөздерге ауыстырылсын;
2 абзацтағы «алюминий немесе» деген сөздер алып тасталсын;
11-қосымша мынадай редакция жазылсын:
«Бекітілген киім үлгісін сипаттау ӨБА және ӨЖ сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісін (қара түсті) ені 3 см. болатын ақ түсті үш жолақтарды арасы 2 см. шалбардың балағына және куртканың жеңіне тігілген. Курткалардың және жылы сырт киімдердің үстінен көлемі 15х8 см. болатын трафаретпен «ӨБА» немесе «ӨЖ» жазу жазылған. Ішкі киімдер мақта бұлынан болуы тиіс. Сотталғандар камерада темір бөліктері жоқ жұмсақ тәпішке киюі керек.
тәрбие колониясында және жалпы режимдегі сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қою сұр түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген;
Қатаң режимдегі сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қою қоңыр түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа және кеуденің ені бойынша тігілген;
Түрме және ерекше режимдегі сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қара түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген;
Сотталған әйелдер үшін бекітілген киім үлгісі – қою көк түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген;
Айып изоляторларында (тәртіптік изоляторларында) және камера үлгідегі үй жайдағы (жалғыз камерада) ұсталынатын сотталғандар үшін бекітілген киім үлгісі – қызғылт сары түсті, ені 3 см. болатын жарық шағылысатын бір жолақ шалбардың балағына, куртканың жеңіне және арқа мен кеуденің ені бойынша тігілген. Курткалардың және жылы сырт киімдердің үстінен көлемі 15х8 см. болатын жазу «АИ», «ТИ», «КҮҮЖ» немесе «ЖК» трафарет арқылы түсіріледі.

166. Прием пищи осужденными производится в запираемых помещениях (камерах). Осужденные, выводимые на работу в производственную зону, принимают пищу в столовых производственных объектов, либо в столовой жилой зоны.
167. Предварительная запись осужденных на прием к врачу (медицинский осмотр) осуществляется по предварительной записи медицинского работника при приеме передачи дежурства контролерским составом и проведении сверок осужденных. При необходимости госпитализации, осужденный переводится в стационар медицинской санитарной части исправительного учреждения.";
в Приложении 4:
в абзаце 1 слова "любого цвета (за исключением красного)" заменить словами "белого цвета";
в абзаце 2 слова "алюминиевой или" исключить;
Приложение 11 изложить в следующей редакции:
"Описание установленной формы одежды
Одежда установленного образца для осужденных к ПЛС и СК (черного цвета) с тремя полосами из ткани белого цвета шириною 3 см каждая, нашитыми по горизонтали через 2 см на концах штанин брюк и рукавах куртки. На верхней задней части куртки и теплой верхней одежды наносится надпись через трафарет "ПЛС" или "СК", размер букв 15 х 8 см. Нижнее нательное белье из хлопчатобумажной ткани. В камере осужденные носят мягкие тапочки без металлических частей;
одежда установленного образца для осужденных общего режима, воспитательной колонии – темно-серого цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине спины и груди;
одежда установленного образца для осужденных строгого режима – темно-коричневого цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине спины и груди;
одежда установленного образца для осужденных особого и тюремного режимов – черного цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине спины и груди;
одежда установленного образца для осужденных женщин – темно-серого цвета с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой по всей ширине спины и груди;
одежда установленного образца для осужденных содержащихся в штрафных изоляторах (дисциплинарных изоляторах) и помещениях камерного типа (одиночных камерах) – оранжевого цвета, с одной светоотражающей полосой шириною 3 см, нашитой на концах штанин брюк и рукавах куртки, а также по всей ширине груди. На верхней задней части куртки и теплой верхней одежды наносится надпись через трафарет "ШИЗО", "ДИЗО", "ПКТ" или "ОК", размер букв 15 х 8 см.";

2) «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелеріне ұсталатын адамдарды қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулығын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 154 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1723 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., № 9-10, 544 бап):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі түзеу мекемелеріне ұсталатын адамдарды қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулықта:
9-тарауда
тақырыпта «Түрмелерде» деген сөзден кейін «түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларында (камераларда)» деген сөздермен толықтырылсын;
Барлық мәтіндегі «түрмелердің», «түрмелердегі», «түрме», «түрмеден», «түрмені», «түрме бойынша», «түрмедегі», «түрмеге», «түрмеде» деген сөзден кейін «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелердің (камераларда ұстаумен)», «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелердегі (камераларда ұстаумен)», «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен)», «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерден (камераларда ұстаумен)», «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерді (камераларда ұстаумен)», «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелер (камераларда ұстаумен)», «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерге (камераларда ұстаумен)», «, жабылатын үй-жайлары бар түзеу мекемелерде (камераларда ұстаумен)» деген сөздермен толықтырылсын;
«ТБКК» аббревиатурасынан кейін «, ТМБКК» аббревиатурасымен толықтырылсын.
46-қосымшасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«Түрменің корпустық бөлімдерінің, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларымен (камераларда ұстауымен) № ___ табелі»;
51-қосымшасында:
«Түрме бастығының кезекші көмекшісі» деген сөздерден кейін «, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларымен (камераларда ұстауымен)» деген сөздермен толықтырылсын;
«түрмеден кетті» деген сөздерден кейін «, түзеу мекемелердің жабылатын үй-жайларымен (камераларда ұстауымен)» деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасына жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін, күнтізбелік он күн өткеннен кейін күшіне енеді, 28-35 абзацтардағы 1-тармақтың 1-тармақшасын есепке алмағанда, ол 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушы                          Д. Құсдәулетов

2) в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1723, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 9-10, статья 544):
в Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в главе 9:
в заголовке после слова "тюрьмах" дополнить словами ", в запираемых помещениях (камерах) исправительных учреждений";
по всему тексту после слов "тюрем", "в тюрьмах", "тюрьмы", "тюрьму", "тюрьме",  "по тюрьме" дополнить словами ", исправительных учреждений с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительных учреждениях с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительное учреждение с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительном учреждении с запираемыми помещениями (камерным содержанием)", ", исправительному учреждению с запираемыми помещениями (камерным содержанием)";
после аббревиатуры "ДПНТ" дополнить аббревиатурой ", ДПНИУ";
в Приложении 46:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Табель корпусным отделениям тюрьмы, исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием) № __";
в Приложении 51:
после слов "Дежурный помощник начальника тюрьмы" дополнить словами ", исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием)";
после слов "выбыл из тюрьмы" дополнить ", исправительного учреждения с запираемыми помещениями (камерным содержанием)".
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования, за исключением абзацев 28-35 подпункта 1) пункта 1, который вводится в действие с 1 января 2012 года.
И.о. Министра юстиции
Республики Казахстан                       Д. Куставлетов