Фильмді ұлттық деп тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрінің м.а. 2010 жылғы 5 қазандағы № 109 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 1 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6613 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 96 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.04.2019 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-1-бабының 3-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 25.09.2013 № 228 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Фильмді ұлттық деп тану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің Мәдениет комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет вице-министрі А. Бөрібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет министрінің
міндетін атқарушы
Ғ. Телебаев
Қазақстан Республикасы
Мәдениет министрі міндетін
атқарушының 2010 жылғы
5 қазандағы № 109 бұйрығымен
бекітілген
Фильмді ұлттық деп тану қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил признания фильма национальным
Приказ и.о. Министра культуры Республики Казахстан от 5 октября 2010 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2010 года № 6613. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 10.04.2019 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 01.01.2011.
В целях реализации пункта 3 статьи 28-1 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 25.09.2013 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила признания фильма национальным.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по культуре Министерства культуры Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры Республики Казахстан А. Бурибаева.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2011 года.
Исполняющий обязанности
Министра культуры
Республики Казахстан
Г. Телебаев
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра культуры Республики Казахстан
от 5 октября 2010 года № 109
Правила признания фильма национальным
Сноска. В заголовок внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы фильмді ұлттық деп тану Қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 28-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында фильмді ұлттық деп тану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Фильм мынадай негіздердің жиынтығына сәйкес келсе:
1) егер фильм жоғары көркемдік деңгейде жасалып, халықтың рухани қажеттіктерін қанағаттандыруға қабілетті болса, мемлекеттік мүдделерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасын кино өнері арқылы әлемдік аренада танып-білуге қызмет ететін болса;
2) фильмдерді шығару, тарату және көпшілікке көрсету (демонстрациялау) кезінде смета бойынша жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде жетпіс процентін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген кинематографиялық ұйымдар жүзеге асыратын болса;
3) Қазақстан Республикасының азаматы және (немесе) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлға (бұдан әрі – өтініш иесі) фильмнің продюсерлері болып табылса;
4) фильм түсіретін топтың құрамына кіретіндердің (режиссерлер, операторлар, дыбыс операторлары, киім суретшілері, монтаждаушылар, басты рөлдерді орындайтын актерлер) отыз пайыздан аспайтыны Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын адамдар болса;
5) фильм шығарудағы шетелдік инвестициялар фильмнің сметалық құнының отыз процентінен аспаса;
6) фильмді шығару ішінара немесе толығымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылса, ұлттық деп танылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың талаптарына сәйкес шетелдік кинематографиялық ұйымдармен бірлесіп түсірілген фильм ұлттық деп танылуы мүмкін.
4. Фильмді ұлттық деп тану үшін өтініш иесі мәдениет саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) келесі құжаттарды мемлекеттік немесе орыс тілдерінде тапсырады:
1) уәкілетті органның басшысының атына фильмді ұлттық деп тануға еркін нысандағы өтініш. Өтініште міндетті түрде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
фильмнің атауы;
фильмді шығарған ел;
фильмді шығарушы-студия;
фильмнің шыққан жылы;
фильмнің форматы;
фильмнің хронометражы;
фильм серияларының саны;
фильмнің жанры;
фильмнің индексі;
фильмнің авторлары (сценарий авторы, қоюшы-режиссер, қоюшы-оператор, қоюшы-суретші, музыкалық шығарманың авторы);
фильмнің продюсерлері;
фильмнің тілі, фильмді дубляждау тілдері (олар болған жағдайда);
өтініш берушінің деректемелері (заңды мекен-жайы, заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру номері, жеке тұлға, жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру номері);
өтініш берген күн және өтініш берушінің қолы;

1. Настоящие Правила признания фильма национальным (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 28-1 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют порядок признания фильма национальным в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 25.09.2013 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Фильм признается национальным при совокупности следующих оснований:
1) если фильм создан на высоком художественном уровне, способен удовлетворять духовные потребности народа, служит государственным интересам, а также узнаванию Республики Казахстан на мировой арене через искусство кино;
2) при производстве, распространении и публичном показе (демонстрации) фильмов не менее семидесяти процентов общего объема работ по смете осуществляют кинематографические организации, зарегистрированные на территории Республики Казахстан;
3) продюсерами фильма являются гражданин Республики Казахстан и (или) юридическое лицо (далее – заявитель), в установленном порядке зарегистрированное на территории Республики Казахстан;
4) в состав съемочной группы фильма (режиссеры, операторы, звукооператоры, художники по костюмам, монтажеры, актеры - исполнители главных ролей) входит не более чем тридцать процентов лиц, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
5) иностранные инвестиции в производство фильма не превышают тридцать процентов сметной стоимости фильма;
6) производство фильма частично или полностью осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В соответствии с условиями международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан, фильм, снятый совместно с иностранными кинематографическими организациями, может быть признан национальным.
4. Для признания фильма национальным заявитель представляет в уполномоченный орган в области культуры (далее – уполномоченный орган) следующие документы на государственном или русском языках:
1) в произвольной форме заявление на признание фильма национальным на имя руководителя уполномоченного органа. В заявлении в обязательном порядке указываются следующие сведения:
название фильма;
страна производства фильма;
студия - производитель фильма;
год производства фильма;
формат фильма;
хронометраж фильма;
количество серий фильма;
жанр фильма;
индекс фильма;
авторы фильма (автор сценария, режиссер-постановщик, оператор постановщик, художник-постановщик, автор музыкального произведения);
продюсеры фильма;
язык фильма, языки дубляжа фильма (при их наличии);
реквизиты заявителя (юридический адрес, для юридического лица – бизнес-идентификационный номер; для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер);
дата подачи заявления и подпись заявителя;

2) техникалық талаптарға сәйкес келетін кез келген жеткізгіштердегі фильмнің көшірмесі;
3) фильмді шығаруға, таратуға және көпшілікке көрсетуге (демонстрациялауға) жасалған шарттар көшірмелері;
4) заңды тұлғаның – продюсердің мемлекеттік тіркеуі (қайта тіркеу) туралы куәлігінің* немесе анықтамасының және оның құрылтай құжаттарының көшірмелері немесе жеке тұлға – продюсердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
Ескерту: *"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік, заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
5) фильм түсіретін топтың құрамымен (режиссерлер, операторлар, дыбыс операторлары, киім суретшілері, монтаждаушылар, басты рөлдерді орындайтын актерлер) жасасқан шарттардың көшірмелері және олардың жеке басын куәландыратын құжаттарының көшірмелері;
6) фильмнің сметалық құнын және оны қаржыландыру көздерін растайтын құжаттар.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 25.09.2013 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Осы Қағидаларының 4-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар, уәкілетті органға түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер құжаттар осы Қағидаларының 4-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, құжаттар қаралмастан, уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қайта қайтарылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ұсынылған құжаттарды қарастыру үшін уәкілетті орган, уәкілетті органның өкілдерінен және кинематография саласындағы мамандардан тұратын комиссия құрады. Комиссия төрағадан, комиссия мүшелерінен және хатшысынан тұрады.
Комиссияның шешімі оның отырысына қатысқан комиссия мүшелері мен төрағасының жалпы санының көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия хатшысы дауыс беру құқығына ие болмайды.
Комиссия хаттамамен рәсімделетін фильмді ұлттық деп тану немесе фильмді ұлттық деп танудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.

2) соответствующую техническим требованиям копию фильма на любых носителях;
3) копии договоров, заключенных на производство, распространение и публичный показ (демонстрацию) фильма;
4) копии свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - продюсера и его учредительных документов или копия документа, удостоверяющего личность физического лица – продюсера;
Примечание: *свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
5) копии заключенных договоров с составом съемочной группы фильма (режиссеры, операторы, звукооператоры, художники по костюмам, монтажеры, актеры - исполнители главных ролей) и копии их документов, удостоверяющих личность;
6) документы, подтверждающие сметную стоимость фильма и источники его финансирования.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и информации РК от 25.09.2013 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Документы, представленные в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил, подлежат рассмотрению в течение десяти рабочих дней со дня их поступления в уполномоченный орган.
В случае если документы не соответствуют пункту 4 настоящих Правил, документы возвращаются заявителю без рассмотрения в течение трех рабочих дней со дня их поступления в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для рассмотрения представленных документов уполномоченным органом создается комиссия, которая формируется из представителей уполномоченного органа и специалистов в отрасли кинематографии. Комиссия состоит из председателя, членов и секретаря комиссии.
Решение комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов и председателя комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии.
Секретарь комиссии право голоса не имеет.
Комиссия принимает решение о признании фильма национальным или об отказе в признании фильма национальным, которое оформляется протоколом.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Комиссияның фильмді ұлттық деп тану туралы шешімі комиссия хаттамасының негізінде уәкілетті органның басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен рәсімделеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 27.06.2016 № 180 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Фильмді ұлттық деп танудан бас тарту үшін:
1) өтініш беруші осы Қағиданың 4-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін құжаттарды табыс етсе;
2) егер фильм халықтың рухани қажеттіктерін қанағаттандыруға, мемлекеттік мүдделерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасын кино өнері арқылы әлемдік аренада танып-білу үшін қызмет етуге қабілетті жоғары көркемдік деңгейге сәйкес келмесе;
3) егер Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген кинематографиялық ұйымдар фильмдерді шығару, тарату және көпшілікке көрсету (демонстрациялау) жөніндегі смета бойынша жұмыстардың жалпы көлемінің жетпіс процентінен кемін жүзеге асыратын болса;
4) егер фильмнің продюссерлері Қазақстан Республикасының азаматы болмаса және (немесе) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлға болып табылмаса;
5) егер фильм түсіретін топтың құрамына кіретіндердің (режиссерлер, операторлар, дыбыс операторлары, киім суретшілері, монтаждаушылар, басты рөлдерді орындайтын актерлер) отыз пайыздан астамы Қазақстан Республикасының азаматтары болмаса;
6) егер фильм шығарудағы шетелдік инвестициялар фильмнің сметалық құнының отыз процентінен асып кетсе;
7) егер фильмді шығару ішінара немесе толығымен республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылмаса, негіз болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 25.09.2013 № 228 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Фильмді ұлттық деп танудан бас тарту жазбаша түрде бас тартудың дәйекті себебін көрсетумен осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 25.09.2013 № 228 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Решение комиссии о признании фильма национальным оформляется приказом руководителя уполномоченного органа или лица, исполняющего его обязанности, на основании протокола комиссии.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 27.06.2016 № 180 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Основанием для отказа в признании фильма национальным является:
1) представление заявителем документов, не соответствующих требованиям пункта 4 настоящих Правил;
2) если фильм не соответствует высокому художественному уровню, способному удовлетворять духовные потребности народа, служить государственным интересам, а также узнаванию Республики Казахстан на мировой арене через искусство кино;
3) если кинематографические организации, зарегистрированные на территории Республики Казахстан, осуществляют менее семидесяти процентов от общего объема работы по смете по производству, распространению и публичному показу (демонстрации) фильма;
4) если продюсерами фильма являются не гражданин Республики Казахстан и (или) не юридическое лицо, в установленном порядке зарегистрированное на территории Республики Казахстан;
5) если в состав съемочной группы фильма (режиссеры, операторы, звукооператоры, художники по костюмам, монтажеры, актеры - исполнители главных ролей) входит более тридцати процентов лиц, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
6) если иностранные инвестиции в производство фильма превышают тридцать процентов сметной стоимости фильма;
7) если производство фильма не финансируется частично или полностью за счет средств республиканского бюджета.
9. Отказ в признании фильма национальным осуществляется в письменной форме, с предоставлением обоснованной причины отказа, в сроки, указанные в пункте 5 настоящих Правил.