Спорт түрлерінен жарыстардың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2010 жылғы 18 қазандағы N 01-01-07/146 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 9 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6617 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 446 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 25.12.2012 № 446 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» Заңының 23-бабының 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Спорт түрлерінен жарыстардың ережесі бекітілсін.
2. Әкімшілік жұмыс департаменті (Ә.Х. Пірметов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын және мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының туризм және спорт вице-министрі Т. Ермегияевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы                                   Қ. Өскенбаев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 18 қазандағы
№ 01-01-07/146 бұйрығымен
бекітілген
Спорт түрлерінен жарыстардың ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт түрлерінен жарыстардың ережесі (бұдан әрі – Спорт түрлерінің ережесі) Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңының 23-бабының 23) тармақшасына сәйкес әзірленген және спорт түрлерінен жарыстардың ережелерін (бұдан әрі – жарыс ережелері) әзірлеу мен бекітудің тәртібіне қойылатын негізгі талаптарды айқындайды.
2. Спорт түрлерінің ережесінде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) спорттық жарыс дегеніміз - жарыстың ең үздік қатысушысын анықтау мақсатында әртүрлі спорт түрлерінен спортшылар немесе командалар арасында өткізілетін сайыс;
2) спорттық пән дегеніміз - жарыстар өткізілетін қандай да бір спорт түрінің жеке жаттығуы немесе жекелеген жаттығулар кешені;
3) спорт түрлерінің тізілімі - Қазақстан Республикасының аумағында дамыған спорт түрлері мен спорттық пәндер туралы қағазда немесе электронды тасымалдағышта бекітілген ақпараттық жүйе (бұдан әрі – Тізілім).

Об утверждении Правил соревнований по видам спорта
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 18 октября 2010 года № 01-01-07/146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2010 года № 6617. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 декабря 2012 года № 446
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 25.12.2012 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 23) статьи 23 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила соревнований по видам спорта.
2. Департаменту административной работы (Пирметов А.Х.) в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра туризма и спорта Республики Казахстан Ермегияева Т.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              К. Ускенбаев
Утверждены
приказом и.о. Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 октября 2010 года № 01-01-07/146
Правила соревнований по видам спорта
1. Общие положения
1. Настоящие Правила соревнований по видам спорта (далее – Правила видов спорта) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 23 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют основные требования к порядку разработки и утверждения правил соревнований по видам спорта (далее – правила соревнований).
2. В Правилах видов спорта используются следующие понятия:
1) спортивное соревнование - состязание среди спортсменов или команд по различным видам спорта в целях выявления лучшего участника состязания;
2) спортивная дисциплина - отдельное упражнение или определенный комплекс упражнений какого-либо вида спорта, по которым проводятся соревнования;
3) реестр видов спорта - информационная система, содержащая зафиксированные на бумажном и электронном носителях сведения о видах спорта и спортивных дисциплинах, получивших развитие на территории Республики Казахстан (далее - Реестр).

3. Жарыс ережелерін спорт түрлерінен республикалық қоғамдық бірлестіктер, одақтар, қауымдастықтар (бұдан әрі – спорттық ұйымдар) халықаралық спорттық ұйымдардың талабын ескере отырып әзірлейді және дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) бекітуге ұсынады.
4. Жарыс ережелерінде мынадай бөлімдер болады:
1) жалпы ережелер;
2) спорттық жарыстың сыныптамасы;
3) қатысушылардың жас тобы;
4) қатысушылардың спорттық киіміне қойылатын талаптар;
5) спорт ғимараты мен жабдықтарына қойылатын талаптар;
6) қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
7) төрешілер алқасының құрамы;
8) жеңімпаздар мен жүлдегерлерді анықтау тәртібі;
9) жарыстан шеттету, наразылық, шағымдар;
10) қатысуға өтінімнің нысаны;
11) медициналық қамтамасыз ету;
12) спорт түрінің ерекшелігін ескеретін өзге де шарттар.
5. Жарыс ережелері зорлық пен қатыгездікті насихаттауға жол бермейтін спортшылардың мінез-құлық нормалары мен ережелерінен тұрады.
6. Жарыс ережелерін әзірлеу үшін спорт ұйымдары уәкілетті органның сарапшыларын, оқу орындарының, дене шынықтыру және спорт саласындағы ғылыми орталықтардың, спорттық жұмыста тәжірибесі бар спорт мекемелерінің өкілдері мен мамандарын қатыстырады.
7. Спорт түрлерінен федерациялар өздері әзірлеген және бекіткен жарыс ережелерін бекіту үшін электронды тасымалдағышта және қағаз түріндегі мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада уәкілетті органға жібереді.
8. Уәкілетті орган жарыс ережелерін келіп түскен күннен бастап, отыз жұмыс күні ішінде қарайды және бекітеді.
9. Жарыстар уәкілетті орган таныған және Тізілімге енгізілген спорт түрлерінен өткізіледі.
2. Тізілімді қалыптастыру тәртібі
10. Спорт түрін Тізілімге енгізудегі критерийі оны Қазақстан Республикасы облыстарының тең жартысынан көбінде дамыту болып табылады.
11. Тізілім дене шынықтыру және спорт саласындағы статистикалық есептілікті жетілдіру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында дамытылатын спорт түрлері мен спорттық пәндерді жүйелендіру мақсатында спорт түрлерінен федерациялардың ұсынған мәліметтерінің негізінде жасалады.
12. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарының сауалдары, жеке және заңды тұлғалардың арыз-шағымдары бойынша спорт түрін Қазақстан Республикасында тану және оны Тізілімге енгізу, сондай-ақ Тізілімге енгізілген спорт түрлерінің спорттық пәндерінің саны туралы мәліметтерді береді.
13. Спорт түрі, спорттық пән дене шынықтыру мен спорттың мақсаттарына сай болады, адамның физикалық және интеллектуалдық қабілеттерінің дамуына, оның қозғалыс белсенділігін жетілдіруге және салауатты өмір салтын қалыптастыруға ықпал етеді.

3. Республиканскими общественными объединениями, союзами, ассоциациями по видам спорта (далее – федерации по видам спорта), с учетом требований международных спортивных организаций, разрабатываются правила соревнований и представляются на утверждение уполномоченному органу по физической культуре и спорту (далее – уполномоченный орган).
4. Правила соревнований включают следующие разделы:
1) общие положения;
2) классификация спортивного соревнования;
3) возрастные группы участников;
4) требования к спортивной форме участников;
5) требования к спортивному сооружению и оборудованию;
6) обеспечение безопасности;
7) состав судейской коллегии;
8) порядок определения победителей и призеров;
9) дисквалификации, протесты, апелляции;
10) форма заявки на участие;
11) медицинское обеспечение;
12) иные условия, учитывающие специфику вида спорта.
5. Правила соревнований должны содержать нормы поведения спортсменов, положения, не допускающие пропаганду насилия и культа жестокости.
6. Для разработки правил соревнований привлекаются эксперты уполномоченного органа, учебных заведений, научных центров в сфере физической культуры и спорта, представители спортивных организаций, специалисты, имеющие опыт спортивной работы.
7. Федерации по видам спорта направляют разработанные и утвержденные ими правила соревнований для утверждения в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителях в двух экземплярах на государственном и русском языках.
8. Правила соревнований рассматриваются и утверждаются уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня поступления.
9. Соревнования проводятся по видам спорта, признанным уполномоченным органом и внесенным в Реестр.
2. Порядок формирования Реестра
10. Критерием включения вида спорта в Реестр является его развитие в более чем половине областей Республики Казахстан.
11. Реестр формируется на основании сведений, представленных федерациями по видам спорта с целью совершенствования статистической отчетности в области физической культуры и спорта, а также систематизации видов спорта и спортивных дисциплин, культивируемых на территории Республики Казахстан.
12. По запросу заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, обращениям физических и юридических лиц, уполномоченным органом представляются сведения о признании вида спорта в Республике Казахстан и включении его в Реестр, а также о количестве спортивных дисциплин в видах спорта включенных в Реестр.
13. Вид спорта, спортивная дисциплина должны соответствовать целям физической культуры и спорта, способствовать физическому и интеллектуальному развитию способностей человека, совершенствованию его двигательной активности и формированию здорового образа жизни.

14. Көрсетілген спорт түрін жүргізу жөніндегі ережеге, спорт түрінің ерекше белгілеріне, жаттығу ортасына, пайдаланатын спорттық мүкәммалдары (қорғаныс құралдарын есепке алмағанда) мен жабдықтарға, спорт жарыстарының тұрақты өткізілуіне жататын спорт түрінің ерекше белгілерінің болуы спорт түрін, спорттық пәнді тану үшін негіздеме болып табылады.
15. Жаңадан өтініш берілетін спорт түрінің, спорттық пәннің атауы Қазақстан Республикасында бұрыннан танылған спорт түрлерінің,спорттық пәндердің атауынан өзгеше және осы спорт түрлері ережесінің талаптарына сай болуы қажет.
16. Егер өтініш берілген спорт түрі, спорттық пәнде жарысушылық болмаса (адам қатыспаса, жарысушылық болмаса), онда спорт түрі, спорттық пән спорт түрі ретінде саналмайды.
17. Егер танылған осы спорт түрінің ережесінің мазмұнынан, жаттығу ортасынан, пайдаланылатын мүкәммалдар мен жабдықтардан едәуір өзгешеліктері болмаса, өтініш берілген спорттық пәннің түрі танылған спорт түрінің спорттық пәні болып танылады.
18. Өзге спорт түрінің құрамдас бөлігі болып табылатын танылған спорттық пәннің ережесінің мазмұнынан, жаттығу ортасынан, пайдаланылатын мүкәммалдар мен жабдықтардан едәуір өзгешеліктері жоқ өтініш берілген спорттық пән мойындалмайды.
19. Уәкілетті орган мақсаты бір немесе бірнеше спорт түрлерін дамыту болып табылатын федерациялардың өтініші негізінде спорт түрін тануды жүзеге асырады.
Өтініш еркін түрде жазылады.
20. Спорт түрін, спорттық пәнді тану туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаның және облыстар бойынша құрылған оның филиалдарының нотариалды расталған құрылтай көшірмелері;
2) заңды тұлғаның өтініш бергенге дейін бір айдан кешіктірмей берген мемлекеттік тіркелімнен үзінді;
3) спорт түрінің жарыс ережесінің жобасы;
4) жарыс регламенті;
5) Қазақстан Республикасында және дүние жүзінде өтініш берілген спорт түрінің, спорттық пәннің дамуы туралы қысқаша сипаттамасы бар анықтама, онда қашан және қай жерден бастау алды, халықаралық спорт федерациялары бар ма, өткізілген жарыстардың саны, дамытудың келешегі қамтылуы қажет;
6) спорт түрі, спорттық пән ретінде тану туралы өтініш берілген сәтке дейін жыл ішінде өткізілген өтініші берілген спорт түрлері, спорттық пәндер бойынша жарыс хаттамаларының көшірмелері;
7) өтініш берілген спорт түрін, спорттық пәнді оқытудың әдістемесі мен бағдарламасы;
8) жарыс үдерісін көрсететін жарыс барысында түсірілген бейне (фото) материалдар;

14. Основанием для признания видом спорта, спортивной дисциплиной является наличие отличительных признаков вида спорта, к которым относятся правила проведения и регулярность спортивных соревнований, среда занятий, используемый спортивный инвентарь (без учета защитных средств) и оборудование.
15. Наименование вновь заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины должно отличаться от наименований видов спорта, спортивных дисциплин признанных в Республике Казахстан, и соответствовать требованиям настоящих Правил видов спорта.
16. Вид спорта, спортивная дисциплина не признаются видом спорта, спортивной дисциплиной, если соревнования по заявленному виду спорта, спортивной дисциплине не являются спортивными (нет участия человека, отсутствует состязательность).
17. Заявляемый вид спортивной дисциплины признается спортивной дисциплиной признанного вида спорта, если в ней отсутствуют существенные отличия от содержания правил, среды занятий, используемого спортивного инвентаря и оборудования признанного вида спорта.
18. Не признается заявляемая спортивная дисциплина, не имеющая существенных отличий в содержании правил соревнований, среде занятий, используемом спортивном инвентаре и оборудовании от признанной спортивной дисциплины, являющейся составной частью иного вида спорта.
19. Признание вида спорта осуществляется уполномоченным органом на основании заявления федерации по виду спорта, целями которой являются развитие одного или нескольких видов спорта.
Заявление составляется в произвольной форме.
20. К заявлению о признании вида спорта, спортивной дисциплины прилагаются следующие документы:
1) нотариально заверенные копии учредительных документов юридического лица и созданных им филиалов по областям;
2) выписка из государственного Регистра юридических лиц, выданная не позднее, чем за один месяц до подачи заявления;
3) проект правил соревнований по виду спорта;
4) Регламенты соревнований;
5) справка о развитии заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины в Республике Казахстан и мире, содержащая краткое описание, время и место возникновения, наличие международных спортивных федераций, количество проведенных соревнований, охват занимающихся, перспективы развития;
6) копии протоколов соревнований по заявляемому виду спорта, спортивной дисциплине проведенных в течение года до момента подачи заявления о признании вида спорта, спортивной дисциплины;
7) программа и методика обучения заявляемому виду спорта, спортивной дисциплине;
8) видео (фото) материалы хода соревнований, отражающие состязательный процесс;

9) Ұлттық Олимпиада комитетінде немесе халықаралық спорттық бірлестікте (егер ол осы бірлестікке мүше болса) спорттық ұйымның мүшелігін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесі;
10) спорт түрін дамытудың бағдарламасы.
21. Спорт түрін, спорттық пәнді тану туралы өтініште аталған спорт түрінің, спорттық пәннің атауы, сол спорт түрімен, спорттық пәнмен шұғылданатын спортшылардың жынысы және жас тобы көрсетілуі қажет.
Өтініш келіп түскен күннен бастап, отыз күнтізбелік жұмыс күні ішінде қаралады.
22. Мыналар спорт түрін, спорттық пәнді танудан бас тарту туралы шешім қабылдауға негіздеме болып табылады:
1) өтініш иесінің құжаттарда расталмаған немесе өзгертілген ақпаратты ұсынуы;
2) өтініш берілген спорт түрінің, спорттық пәннің осы жарыс ережелерінің талаптарына сай болмауы;
3) өтініш берілген спорттық пәнде (спорттық пәндер үшін) жарыс нәтижелері бойынша медальдің сарапқа салынбауы.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының тең жартысынан аз облыстарында дамыған спорт түрлерін, олардың даму ерекшеліктерін, сондай-ақ мемлекеттік құрылымдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінде уағыздалатын спорт түрлерін ескере отырып, спорт түрлерінің Тізіліміне енгізеді.
23. Спорт түрін тану және оны Тізілімге енгізу туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті орган құрамы үш адамнан кем болмайтын тұрақты әрекет ететін комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
Комиссия өтініш берушінің ұсынған құжаттарына талдау жүргізеді және оның нәтижелері бойынша тиісті спорт түрін, спорттық пәнді Қазақстан Республикасында тану немесе танудан бас тарту және оларды Тізілімге енгізу (енгізбеу) туралы шешім қабылдайды.
Тиісті шешім уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді және шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде өтінім берушіге жіберіледі.
Спорт түрін, спорттық пәнді танудан бас тарту туралы шешім қабылданғаннан кейін және сондай шешім шыққан соң оның себептері жойылса, өтініш иесі уәкілетті органға құжаттарды қайта қарау туралы өтініш беруі мүмкін.
3. Тізілімді жүргізу тәртібі
24. Тізілім осы спорт түрлері ережесінің қосымшасына сәйкес нысанда қалыптасады және жүргізіледі.
Тізілімнің нысаны мынадай бөлімдерден тұрады:
1) спорт түрінің атауы;
2) спорт түрінің нөмір - коды;
3) спорттық бағдарламаның атауы;
4) спорттық бағдарламаның нөмір - коды.
25. Нөмір - код 11 белгіден тұрады.
Нөмір - кодтар тиісінше спорт түрін, спорт түрінің атауын, маусымдылығын, спорттық пәнді, өңірлерде тарауын, спортшылардың жынысы мен жасын айқындайды.

9) нотариально заверенная копия документа с заверенным переводом на государственном и русском языках, подтверждающего членство спортивной организации в Национальном Олимпийском Комитете или в международном спортивном объединении (если оно входит в это объединение);
10) программа развития вида спорта.
21. В заявлении о признании вида спорта, спортивной дисциплины должны указываться наименование данного вида спорта, спортивной дисциплины, пол и возрастные группы спортсменов, занимающихся данным видом спорта, спортивной дисциплиной.
Заявление рассматривается уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня поступления.
22. Основаниями для принятия решения об отказе в признании вида спорта, спортивной дисциплины являются:
1) представление заявителем документов, содержащих недостоверную или искаженную информацию;
2) несоответствие заявляемого вида спорта, спортивной дисциплины требованиям правил соревнований;
3) отсутствие розыгрыша медалей по итогам соревнований в заявляемой спортивной дисциплине (для спортивных дисциплин).
Уполномоченный орган вносит в Реестр виды спорта, получившие развитие менее чем в половине областей Республики Казахстан, в силу специфики их развития, а также виды спорта, культивируемые только в подразделениях специального назначения государственных структур.
23. Уполномоченным органом для принятия решения о признании вида спорта и включении его в Реестр создается постоянно действующая комиссия в составе не менее трех человек (далее – Комиссия).
Комиссия проводит анализ представленных заявителем документов и по его результатам принимает решение о признании или об отказе в признании в Республике Казахстан соответствующего вида спорта, спортивной дисциплины и внесению (не внесению) их в Реестр.
Соответствующее решение оформляется приказом уполномоченного органа и направляется заявителю в течение десяти рабочих дней со дня принятия.
В случае вынесения решения об отказе в признании вида спорта, спортивной дисциплины и после устранения причин вынесения такого решения заявитель может повторно обратиться в уполномоченный орган.
3. Порядок ведения Реестра
24. Реестр формируется и ведется по форме, согласно приложения к настоящим Правилам видов спорта.
Форма Реестра содержит следующие разделы:
1) наименование вида спорта;
2) номер-код вида спорта;
3) наименование спортивной программы;
4) номер-код спортивной программы.
25. Номер – код состоит из 11 знаков.
Номера – коды определяют соответственно вид спорта, наименование вида спорта, сезонность, спортивную дисциплину, распространение в регионах, пол и возраст спортсменов.

26. Нөмір - кодтың бірінші саны спорт түрінің жеке нөмірі болып табылады:
1 – олимпиадалық спорт түрлері;
2 - олимпиадалық емес спорт түрлері;
3 - ұлттық спорт түрлері;
4 - техникалық спорт түрлері;
5 - Арнайы олимпиялық спорт түрлері;
6 - Паралимпиялық спорт түрлері;
7 - Сурдлимпиялық спорт түрлері;
8 - қызметтік - қолданбалы спорт түрлері;
9 - әскери-қолданбалы спорт түрлері.
Нөмір - кодтың екінші, үшінші, төртінші сандары спорт түрінің атауын айқындайды.
Нөмір - кодтың бесінші саны спорт түрінің, спорттық пәннің маусымын айқындайды:
жазғы спорт түрлері;
1) қысқы спорт түрлері.
2) Нөмір - кодтың алтыншы саны спорт түрімен, спорттық пәнмен шұғылданудың маусымын, сондай-ақ спорт түрінің, спорттық пәннің ойын немесе ойын емес сипатын айқындайды:
1 - спорттың жазғы ойын емес түрі;
2 – спорттың жазғы ойын түрі,
3 - спорттың қысқы ойын емес түрі
4 - спорттың қысқы ойын түрі
5 – маусымдық емес, спорттың ойын емес түрі
6 – маусымдық емес, спорттың ойын түрі.
7 – спорттың ойын, сондай-ақ ойын емес спорттық пәндерді біріктіретін маусымдық емес спорт түрі;
8 - спорттың ойын, сондай-ақ ойын емес спорттық пәндерді біріктіретін жазғы спорт түрі;
9 - спорттың ойын, сондай-ақ ойын емес спорттық пәндерді біріктіретін қысқы спорт түрі.
Нөмір - кодтың жетінші, сегізінші, тоғызыншы сандары спорттық пәннің жеке нөмірі болып табылады.
Нөмір - кодтың оныншы саны спорт түрінің, спорттық пәннің елімізде таратылуын көрсетеді:
1 - Қазақстан Республикасының тең жартысынан көп облысында дамыған спорт түрі, спорттық пән;
2 - Қазақстан Республикасының тең жартысынан аз облысында дамыған спорт түрі, спорттық пән.
Нөмір - кодтың он бірінші белгісі спорт түрімен, спорттық пәнмен шұғылданушылардың жынысы мен жасын айқындайды:
А - ерлер, жігіттер (жасөспірімдер)
Б - әйелдер, қыздар (жасөспірім қыздар)
Г - ерлер, жігіттер (жасөспірімдер), әйелдер;
Д - қыздар (жасөспірім қыздар)
Е – ерлер, қыздар (жасөспірім қыздар)
Ж - әйелдер
К - ерлер, әйелдер, қыздар (жасөспірім қыздар)
Л - ерлер, әйелдер,
М – ерлер
Н - жігіттер (жасөспірімдер), қыздар (жасөспірім қыздар)
С - жігіттер (жасөспірімдер), қыздар (жасөспірім қыздар), әйелдер
Ф – ерлер, жігіттер (жасөспірімдер), қыздар (жасөспірім қыздар)
Э - жігіттер (жасөспірімдер), әйелдер;
Ю - жігіттер (жасөспірімдер);
П – аралас жұп/топ
Я – барлық санаттағылар.
4. Тізілімге өзгерістер енгізу
27. Уәкілетті органның бастамасы, дене шынықтыру және спорт туралы жергілікті атқару органдарының, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың арыздары негізінде уәкілетті орган Тізілімге өзгерістер енгізеді.
Мына жағдайларда өзгерістер енгізіледі:

26. Первая цифра номера – кода является индивидуальным номером вида спорта:
1 – олимпийские виды спорта;
2 – неолимпийские виды спорта;
3 – национальные виды спорта;
4 – технические виды спорта;
5 – Специальные олимпийские виды спорта;
7 – Паралимпийские виды спорта;
8 – Сурдолимпийские виды спорта;
9 – служебно–прикладные виды спорта;
10 – военно–прикладные виды спорта.
Вторая, третья, четвертая цифры номера – кода определяют наименование вида спорта.
Пятая цифра номера – кода определяет сезонность вида спорта, спортивной дисциплины:
1 – летние виды спорта;
2 – зимние виды спорта.
Шестая цифра номера - кода определяет сезонность занятий видом спорта, спортивной дисциплиной, а также определяет игровой или неигровой характер вида спорта, спортивной дисциплины:
1 – летний неигровой вид спорта;
2 – летний игровой вид спорта;
3 – зимний неигровой вид спорта;
4 – зимний игровой вид спорта;
5 – внесезонный, неигровой вид спорта;
6 – внесезонный, игровой вид спорта;
7 – внесезонный вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины;
8 – летний вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины;
9 - зимний вид спорта, содержащий как игровые, так и неигровые спортивные дисциплины.
Седьмая, восьмая, девятая цифры номера – кода являются индивидуальным номером спортивной дисциплины.
Десятая цифра номера – кода указывает на распространение вида спорта, спортивной дисциплины:
1 – вид спорта, спортивная дисциплина развиваются в свыше половины областей Республики Казахстан;
2 – вид спорта, спортивная дисциплина развиваются в менее половины областей Республики Казахстан.
Одиннадцатый знак номера – кода определяет пол и возрастную категорию занимающихся видом спорта, спортивной дисциплиной:
А – мужчины, юноши (юниоры);
Б – женщины, девушки (юниорки);
Г – мужчины, юноши (юниоры), женщины;
Д – девушки (юниорки);
Е – мужчины, девушки (юниорки);
Ж – женщины;
К – мужчины, женщины, девушки (юниорки);
Л – мужчины, женщины;
М – мужчины;
Н – юноши (юниоры), девушки (юниорки);
С – юноши (юниоры, девушки (юниорки), женщины;
Ф – мужчины, юноши (юниоры), девушки (юниорки);
Э – юноши (юниоры), женщины;
Ю – юноши (юниоры);
П – смешанная пара/группа;
Я – все категории.
4. Внесение изменений в Реестр
27. Внесение изменений в Реестр осуществляется уполномоченным органом на основании инициативы уполномоченного органа, заявления местных исполнительных органов по вопросам физической культуры и спорта, спортивных организаций, юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере физической культуры и спорта.
Внесение изменений осуществляется в следующих случаях:

1) спорт түрінің, спорттық пәннің атауы өзгертілсе;
2) спорт түрінің ережесі немесе ресми халықаралық спорттық жарыстардың ережелері (регламенті) өзгертілсе;
3) спорт түрлері, спорттық пәндер біріктірілсе;
4) спорт түрлері, спорттық пәндер бөлінсе;
5) спорт түрлері, спорттық пәндер алып тасталса.
28. Спорт түрлерін, спорттық пәндерді Тізілімнен алып тастау туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган бұл туралы дене шынықтыру және спорт туралы жергілікті атқару органдарына, дене шынықтыру және спорт саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға өзі шешім қабылдаған күннен бастап, он жұмыс күні ішінде хабарлайды.
29. Тізілімге өзгерістер енгізу туралы өтініште тиісті спорт түрінің, спорттық пәннің (спорттық пәндердің) атауы, сол спорт түрімен, спорттық пәнмен шұғылданатын спортшылардың жынысы және жас тобы, өзгерістер енгізудің негіздемесі көрсетіледі.
30. Спорт түрлерінің ережесінің 20-тармағында көрсетілген қажетті құжаттар уәкілетті органға ұсынылмаса, уәкілетті орган өзіне түскен күннен бастап он жұмыс күн ішінде барлық ұсынылған құжаттарды қараусыз өтініш иесіне қайтарып береді.
31. Тізілімге өзгеріс енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдауға мыналар негіздеме болады:
1) өтініш иесі ұсынған құжаттарда расталмаған немесе өзгертілген ақпараттың анықталуы;
2) спорттық пәндерді біріктіру немесе бөлудің нәтижесінде туындайтын спорттық пән бойынша өткен жарыс нәтижелері бойынша медаль жиынтығы сарапқа салынбаса;
3) осы спорт түрімен шұғылданушылардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнген жағдайда, қатысушылардың жас тобына өзгерістер енгізу мүмкін болмаса.
32. Спорт түрлерін, спорттық пәндерді Тізілімнен алып тастау үшін мыналар негіздеме болып табылады:
1) 3 жыл ішінде жарыстардың бағдарламасында спорт түрінің, спорттық пәндердің болмауы;
2) Қазақстан Республикасының тең жартысынан астамында спорт түрін табиғи-климаттық жағдайларға, шұғылданудың күрделілігіне және өзге ерекшеліктеріне байланысты дамытудан бөлек, аталған спорт түрі Қазақстан Республикасы өңірлерінің кем дегенде, жартысында дамыса.
Уәкілетті орган келіп түскен күнінен бастап, отыз жұмыс күні ішінде Тізілімге өзгерістер енгізу туралы өтінішті қарайды.
Уәкілетті орган өтініш беруші ұсынған құжаттарға талдау жасайды және оның нәтижесі бойынша Тізілімге өзгерістер енгізу немесе енгізбеу туралы шешім қабылдайды, ол туралы өтініш иесіне қаралатын мерзім ішінде хабарлайды.
5. Өтпелі ережелер
33. Спорт түрлерінен федерациялар осы Ереже қолданысқа енгізілген күннен бастап алты айдың ішінде спорт түрін тану және Тізілімге енгізу мақсатында уәкілетті органға тізбесі Ереженің 20-тармағында айқындалған құжаттарды тапсырады.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 18 қазандағы
№ 01-01-07/146 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы спорт түрлерінің тізілімі
Бөлім
р/с N
Спорт түрінің атауы
Спорт түрінің нөмір-коды
Спорттық пәннің атауы
Спорттық пәннің нөмір-коды

1) переименование вида спорта, спортивной дисциплины;
2) изменение правил соревнований или регламента официальных международных спортивных соревнований;
3) объединение видов спорта, спортивных дисциплин;
4) разделение видов спорта, спортивной дисциплины;
5) исключение вида спорта, спортивной дисциплины.
28. В случае принятия уполномоченным органом решения об исключении вида спорта, спортивной дисциплины из Реестра, уполномоченный орган уведомляет об этом местные исполнительные органы по вопросам физической культуры и спорта, юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере физической культуры и спорта в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения.
29. В заявлении о внесении изменений в Реестр указывается наименование соответствующего вида спорта, спортивной дисциплины (спортивных дисциплин), пол и возрастные группы спортсменов, занимающихся данным видом спорта, спортивными дисциплинами, основание внесения изменений.
30. В случае непредставления необходимых документов указанных в пункте 20 Правил видов спорта, уполномоченный орган возвращает заявителю все представленные документы без рассмотрения в течение десяти рабочих дней с момента их поступления.
31. Основаниями для принятия решения об отказе во внесении изменений в Реестр являются:
1) выявление представленных заявителем документов, содержащих недостоверную или искаженную информацию;
2) отсутствие розыгрыша медалей по итогам соревнований в спортивной дисциплине, возникающей в результате объединения или разделения спортивных дисциплин;
3) недопустимость изменения возрастных групп участников ввиду возникающей в этом случае опасности для жизни и здоровья у занимающихся данным видом спорта.
32. Основаниями для исключения вида спорта, спортивной дисциплины из Реестра являются:
1) отсутствие вида спорта, спортивных дисциплин в программах соревнований в течение трех лет;
2) развитие вида спорта менее чем в половине регионов Республики Казахстан, за исключением видов спорта, развитие которых по природно-климатическим условиям, специфике занятий и другим особенностям невозможно в более половине регионов Республики Казахстан.
Заявление о внесении изменений в Реестр рассматривается уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня его поступления.
Уполномоченный орган проводит анализ представленных документов и по его результатам выносит решение о внесении либо об отказе во внесении изменений в Реестр, которое направляется заявителю в течение срока рассмотрения.
5. Переходные положения
33. Федерации по видам спорта в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящих Правил, в целях признания и включения вида спорта в Реестр, представляют в уполномоченный орган документы, перечень которых определен пунктом 20 Правил.
Приложение
к приказу и.о. Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 октября 2010 года № 01-01-07/146
Реестр
видов спорта Республики Казахстан
Раздел
п/п
Наименование
вида спорта
Номер-код
вида спорта
Наименование
спортивной
дисциплины
Номер-код
спортивной
дисциплины