Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдердің тізбесін және эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 26 қазандағы № 838 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 24 қарашада № 6652 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2012 жылғы 8 тамыздағы № 561 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2012.08.08 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 61-тармақшасына, 21-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдердің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Мыналардың:
1) «Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдер тізбесін белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 27 қазандағы № 572 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5867 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2010 жылғы 20 наурызда № 1 жарияланған);
2) «Эпидемиялық маңызды объектілер тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 9 қарашадағы № 669 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5868 болып тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2009 жылғы 10 желтоқсанда № 189 (1612) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері К.С. Оспановқа жүктелсін.

Об утверждении Перечня объектов и продукции, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору и Перечня эпидемически значимых объектов
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 838. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2010 года № 6652. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 августа 2012 года № 561
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 08.08.2012 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 61) пункта 1 статьи 7, пунктом 2 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень объектов и продукции, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень эпидемически значимых объектов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Признать утратившими силу приказы:
1) Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 октября 2009 года № 572 "Об утверждении Перечня объектов и продукции, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5867, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 20 марта 2010 года № 1);
2) и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 ноября 2009 года № 669 "Об утверждении Перечня эпидемически значимых объектов" (зарегистрированный в Реестре, государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5868, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 10 декабря 2009 года № 189 (1786)).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан - Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Оспанова К.С.

6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                               Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 26 қазандағы
№ 838 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілер мен өнімдердің тізбесі
1. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын объектілердің тізбесі:
1) халыққа коммуналдық, тұрмыстық қызмет көрсету және әлеуметтік мақсаттағы объектілер:
моншалар, сауналар, жүзу бассейндері;
интернат үйлері (ересектерге арналған). Мүгедектер мен қарттарға арналған үйлер;
кәріздік тазарту құрылыстары мен желілері (оның ішінде жауын-шашын кәрізі), қоғамдық дәретханалар;
қалдықтарды, оның ішінде медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау, жою, сұрыптау, зарарсыздандыру және кәдеге жарату объектілері. Қоқыс өңдеу зауыттары. Полигондар, оның ішінде уытты өнеркәсіптік қалдықтар полигондары, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары;
парфюмерлік-косметикалық өнім және гигиеналық заттарды өндіру объектілері;
халықтың уақытша тұратын объектілері (қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, жатақханалар, вахталық кенттер);
тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді пайдалану ұйымдары, үйлерді басқару ұйымдары, үй-жай иелерінің кооперативтері;
өндірістік және тұрмыстық техниканы жөндеу объектілері;
су құбыры, кәріз, жылу жүйелеріне, қазандықтарға қызмет көрсету объектілері;
шаштараздар, косметологиялық орталықтар, салондар, кір жуатын орындар, киім тазарту орындары;
парфюмерлік-косметикалық өнімді, балаларға арналған гигиеналық заттарды және тауарларды, минералды тыңайтқыштар мен өсімдіктерді химиялық қорғау құралдарын, уларды және улы химикаттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сақтауға арналған қоймалар;
2) балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу және оларға білім беру объектілері:
интернат ұйымдары;
мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдары;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін ұйымдар;
дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары;
қосымша білім беру ұйымдары;
техникалық және кәсіптік білім беру және оқыту ұйымдары. Жоғары білім беру және жоғары білімнен кейінгі ұйымдар; арнайы, арнайы білім беру түзету ұйымдары;
3) денсаулық сақтау объектілері:
өндірістік объектілер жанындағы медициналық пункттер, денсаулық сақтау пункттері;
дәстүрлі емес және халық медицинасы объектілері;
дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілер;
ядролық медицина объектілері;
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілер;
стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілер, оның ішінде перинатальдық орталықтар, перзентханалар, гинекологиялық бөлімшелер, хирургиялық стационарлар, бөлімшелер, операциялық блоктар, инфекциялық, туберкулез ауруханалары;
паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсететін объектілер;
қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілер;
сот медицинасы және патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілер;
АИТВ/ЖИТС профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілер;
стоматологиялық объектілер;

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан                       Б. Садыков
Приложение 1
к приказу и.о.Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 октября 2010 года № 838
Перечень объектов и продукции, подлежащих
государственному санитарно-эпидемиологическому надзору
1. Объекты, подлежащие государственному санитарно-эпидемиологическому надзору:
1) объекты коммунального, бытового обслуживания населения и социального назначения:
бани, сауны, плавательные бассейны;
дома-интернаты (для взрослых). Дома для инвалидов и престарелых;
канализационные очистные сооружения и сети (в том числе ливневой канализации), общественные туалеты;
объекты сбора, транспортировки, удаления, сортировки, обезвреживания и утилизации отходов, в том числе медицинских отходов. Мусороперерабатывающие заводы. Полигоны, в том числе полигоны токсичных промышленных отходов, полигоны твердых бытовых отходов;
объекты производства парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены;
объекты временного проживания населения (гостиницы, мотели, кемпинги, общежития, вахтовые поселки);
организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами, кооперативы собственников помещений;
объекты по ремонту производственной и бытовой техники;
объекты по обслуживанию водопроводных, канализационных, тепловых систем, котельные;
парикмахерские, косметологические центры, салоны, прачечные, химчистки;
склады для хранения, парфюмерно-косметической продукции, средств гигиены и товаров детского назначения, минеральных удобрений и химических средств защиты растений, ядов и ядохимикатов, вакцин и других иммунобиологических препаратов;
2) объекты воспитания и образования детей и подростков:
интернатные организации;
организации дошкольного воспитания и обучения;
организации начального, основного среднего и общего среднего образования;
организации специализированного образования для одаренных детей;
организации дополнительного образования;
организации технического и профессионального образования и обучения. Организации высшего и последипломного образования;
специальные, специальные коррекционные организации образования;
3) объекты здравоохранения:
медицинские пункты при производственных объектах, здравпункты;
объекты нетрадиционной и народной медицины;
объекты в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
объекты ядерной медицины;
объекты здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
объекты здравоохранения, оказывающие стационарную помощь, в том числе перинатальные центры, родильные, гинекологические отделения, хирургические стационары, отделения, операционные блоки, инфекционные, туберкулезные больницы;
объекты по оказанию паллиативной помощи и сестринского ухода;
объекты, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
объекты, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии;
объекты здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД;
стоматологические объекты;

4) көлік құралдары:
адамдарды, тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізаттарын, шаруашылық-ауыз су мақсатындағы суды, радиоактивтік, химиялық және уытты заттар мен қалдықтарды, жарылғыш және пиротехникалық заттарды тасымалдау үшін пайдаланылатын темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе көліктері;
5) көлік құралдарына қызмет көрсету объектілері:
темір жол көлік құралдарына қызмет көрсету объектілері; автомобиль көлік құралдарына қызмет көрсету объектілері; әуе көлік құралдарына қызмет көрсету объектілері; теңіз, ішкі су көлік құралдарына қызмет көрсету объектілері;
6) қоғамдық тамақтандыру объектілері:
темір жол көлігіндегі қоғамдық тамақтандыру объектілері; әуе көлігінде қоғамдық тамақтандыру объектілері; теңіз, ішкі су көлігіндегі қоғамдық тамақтандыру объектілері; мейрамханалар, барлар, дәмханалар, асханалар, буфеттер, ас блоктары, аспаздық цехтар;
7) зертханалардың барлық түрлері:
микробиологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, химиялық, токсикологиялық, радиоизотоптық, радондық, радиологиялық, референс-зертханалар және полимеразды тізбекті реакция зертханалары;
8) тамақ өнімдерін сату объектілері:
тамақ өнімдерінің көтерме саудасы объектілері; тамақ өнімдерін бөлшектеп сату объектілері;
тамақ өнімдерін автоматты дайындауға және өткізуге арналған аппараттар;
дайын тамақ өнімдерін өлшеп-орау объектілері;
тамақ өнімдерін көтерме және бөлшектеп сату базарлары;
тамақ өнімдерін сақтауға арналған қоймалар;
9) сумен жабдықтау объектілері:
сумен жабдықтау көздері, су құбыры құрылыстары мен желілері;
орталықтанбаған сумен жабдықтау объектілері;
10) тамақ өнеркәсібі және тамақ өнімін өндіру объектілері: балалар сүт асүйлері;
сүт өңдеу объектілері, дайын сүт өнімін өндіру объектілері;
ет өңдеу объектілері, еттің жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын ет өнімін өндіретін объектілер;
май өнімдерін өндіретін объектілер;
тамақ концентраттарын өндіретін объектілер;
крахмалды-сірнелі өнімдерді, крахмал өндіретін объектілер;
қант өндіретін объектілер;
кондитерлік, кондитерлік-крем өнімдерін және ұнның жартылай фабрикаттарын өндіретін объектілер;
алкогольсіз өнім (оның ішінде ыдысқа өлшеп-құйылған ауыз су және сусындар) өндіретін объектілер;
алкоголь, алкоголі аз өнімді, сыра өндіретін объектілер;
аспаздық және йодталған тұздарды өндіретін объектілер;
өсімдіктен алынатын ауыл шаруашылығы өнімін, оның ішінде соя өнімін жинау, сақтау және өңдеу объектілері;
арнайы мақсаттағы тамақ өнімдерін, БАҚ-ды және тамақ өнімінің өзге де топтарын өндіретін және өткізетін объектілер;
чипсилерді, кептірілген нанды, жүгері таяқшаларын, казинакилерді, шемішкелерді, құрғақ таңертеңгілік асты, слайстарды өндіретін объектілер;
шай өндіру объектілері;
ашытқы өндіретін объектілер;
сүт дайындау объектілері (сүт-тауар фермалары, сүт блоктары, сүт қабылдау пункттері);
мал сою объектілері;
құс өңдеу объектілері, құс етінің жартылай фабрикаттарын және/немесе құстан жасалатын дайын өнім өндіретін объектілер;
балық өңдеу объектілері, балықтан жасалатын жартылай фабрикаттарды және/немесе балықтан жасалатын дайын өнімді өндіретін объектілер;
наубайханалар, макарон, ұн тарту объектілері;

4) транспортные средства:
железнодорожные, автомобильные, морские, внутренние водные, воздушные, используемые для перевозки людей, пищевых продуктов, продовольственного сырья, воды хозяйственно-питьевого назначения, радиоактивных, химических и токсических веществ и отходов;
5) объекты по обслуживанию транспортных средств:
объекты по обслуживанию железнодорожных транспортных средств;
объекты по обслуживанию автомобильных транспортных средств;
объекты по обслуживанию воздушных транспортных средств;
объекты по обслуживанию морских, внутренних водных транспортных средств;
6) объекты общественного питания:
объекты общественного питания на железнодорожном транспорте;
объекты общественного питания на воздушном транспорте;
объекты общественного питания на морском, внутреннем водном транспорте;
рестораны, бары, кафе, столовые, буфеты, пищеблоки, кулинарные цеха;
7) все виды лабораторий:
микробиологические, вирусологические, паразитологические, химические, токсикологические, радиоизотопные, радоновые, радиологические, референс-лаборатории и лаборатории полимеразной цепной реакции;
8) объекты торговли пищевой продукцией:
объекты оптовой торговли пищевой продукцией;
объекты розничной торговли пищевой продукцией;
аппараты для автоматического приготовления и реализации пищевых продуктов;
объекты по фасовке готовых пищевых продуктов;
рынки оптовой и розничной торговли пищевой продукцией;
склады для хранения пищевой продукции;
9) объекты водоснабжения:
источники водоснабжения, водопроводные сооружения и сети;
объекты нецентрализованного водоснабжения;
10) объекты пищевой промышленности и производства пищевой продукции:
детские молочные кухни;
молокоперерабатывающие объекты, объекты по производству готовой молочной продукции;
мясоперерабатывающие объекты, объекты по производству мясных полуфабрикатов и/или готовой мясной продукции;
объекты по производству масложировых продуктов;
объекты по производству пищевых концентратов;
объекты по производству крахмалопаточной продукции, крахмала;
объекты по производству сахара;
объекты по производству кондитерских, кондитерско-кремовых изделий и мучных полуфабрикатов;
объекты по производству безалкогольной продукции (в том числе напитков и питьевой воды, расфасованной в емкости);
объекты по производству алкогольной, слабоалкогольной продукции, пива;
объекты по производству поваренной и йодированной соли;
объекты по сбору, хранению и переработке сельскохозяйственной продукции растительного происхождения, в том числе соевой продукции;
объекты по производству и реализации пищевых продуктов специального назначения, БАДов и иных групп пищевой продукции;
объекты по производству чипсов, сухариков, кукурузных палочек, казинаков, семечек, сухих завтраков, слайсов;
объекты по производству чая;
объекты по производству дрожжей;
объекты по заготовке молока (молочно-товарные фермы, молочные блоки, молокоприемные пункты);
объекты по убою скота;
птицеперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из мяса птицы и/или готовой продукции из мяса птицы;
рыбоперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из рыбы и/или готовой продукции из рыбы;
хлебопекарные, макаронные, мукомольные объекты;

11) сауықтыру, мәдени және спорттық мақсаттағы объектілер:
балаларды сауықтыру объектілері (маусымдық, жыл бойғы);
мәдени ойын-сауық объектілері;
компьютер клубтары;
қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдары;
санаториялық-сауықтыру және санаториялық-курорттық объектілер;
спорттық және дене шынықтыру-сауықтыру құрылыстары және объектілері;
туристік базалар, демалыс базалары;
12) өнеркәсіп салалары және өндіріс объектілері:
металлургиялық, машина жасау және металл өңдеу объектілері;
жеңіл өнеркәсіп объектілері;
ағаш өңдеу өнеркәсібі объектілері, жиһаз дайындау және жинақтау объектілері;
полиграфиялық өнеркәсіп объектілері, типографиялар;
шыны және фарфор өнеркәсібі объектілері;
химиялық өнеркәсіп объектілері;
көмір өнеркәсібі объектілері;
мұнай өнеркәсібі объектілері;
газ өнеркәсібі объектілері;
электр энергетикасы өнеркәсібінің объектілері;
құрылыс өнеркәсібі объектілері;
жарылғыш және пиротехникалық заттар мен бұйымдарды шығаратын объектілер;
химиялық тыңайтқыштарды, өсімдіктерді қорғау заттарын өндіретін объектілер;
байланыс және телекоммуникация объектілері;
балалар киімін, ойыншықтарды, балалар тұтынатын заттарды өндіретін және өткізетін объектілер;
қара және түсті металл сынықтарын және қалдықтарын дайындаумен, сақтаумен, өткізумен айналысатын объектілер;
қаптама өнім, тығындау материалдарын, полимер материалдардан жасалған бұйымдарды шығаратын объектілер;
дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау заттары мен препараттарын дайындайтын, өндіретін, өңдейтін және өткізетін, сондай-ақ оларды пайдаланумен байланысты жұмыстар мен қызметтерді көрсететін объектілер;
радиотехникалық объектілер;
13) атом энергиясын пайдалану объектілері;
14) радиациялық қауіпті объектілер.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.05.17 N 301 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын өнімдер:
1) тамақ өнімдері (адам тамаққа қолданатын табиғи немесе өңделген түрдегі өнімдері), оның ішінде гендік-инженерлік түрлендірілген (трансгендік) организмдерді пайдалана отырып алынған тамақ өнімдері;
2) балалар мен ересектердің жеке гигиеналық заттары, үш жасқа дейінгі балалар тұтынатын заттар: балаларды тамақтандыру үшін пайдаланылатын ыдыстар мен бұйымдар, баланы гигиеналық күту заттары, балаларға арналған киімдер (бірінші қабаты);
3) шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелерінде пайдалануға және жүзу бассейндеріндегі шайынды суларды тазалау кезінде пайдалануға арналған материалдар, жабдық, заттар, құрылғылар;

11) объекты оздоровительного, культурного и спортивного назначения:
детские оздоровительные объекты (сезонные, круглогодичные);
культурно-зрелищные объекты;
компьютерные клубы;
организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
санаторно-оздоровительные и санаторно-курортные объекты;
спортивные и физкультурно-оздоровительные сооружения и объекты;
туристические базы, базы отдыха;
12) объекты отраслей промышленности и производственные объекты:
металлургические, машиностроительные и металлообрабатывающие объекты;
объекты легкой промышленности;
объекты деревообрабатывающей промышленности, объекты по изготовлению и сборке мебели;
объекты полиграфической промышленности, типографии;
объекты стекольной и фарфоровой промышленности;
объекты химической промышленности;
объекты угольной промышленности;
объекты нефтяной промышленности;
объекты газовой промышленности;
объекты электроэнергетической промышленности;
объекты строительной промышленности;
объекты производства взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий;
объекты по производству химических удобрений, средств защиты растений;
объекты связи и телекоммуникаций;
объекты по производству и реализации детской одежды, игрушек, предметов детского обихода;
объекты, занимающиеся заготовкой, хранением, реализацией лома и отходов черных и цветных металлов;
объекты по производству упаковочной продукции, укупорочных материалов, изделий из полимерных материалов;
объекты по изготовлению, производству, переработке и реализации средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, а также по оказанию видов работ и услуг, связанных с их использованием;
радиотехнические объекты;
13) объекты использования атомной энергии;
14) радиационно-опасные объекты.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 17.05.2011 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Продукция, подлежащая государственному санитарно-эпидемиологическому надзору:
1) пищевые продукты (продукты в натуральном или переработанном виде, употребляемые человеком в пищу), в том числе полученные с использованием генно-инженерно-модифицированных (трансгенных) организмов;
2) предметы личной гигиены для детей и взрослых, предметы детского обихода до трех лет: посуда и изделия, используемые для питания детей, предметы по гигиеническому уходу за ребенком, одежда для детей (первый слой);
3) материалы, оборудование, вещества, устройства, предназначенные для использования в системах хозяйственно-питьевого водоснабжения и при очистке сточных вод, в плавательных бассейнах;

4) парфюмерлік-косметикалық заттар, ауыз қуысы гигиенасының заттары;
5) өндірістік мақсаттағы химиялық және химиялық емес заттар, тұрмыстық химия тауарлары;
6) құрылыста, көлікте пайдалануға, сондай-ақ жиһаздар мен басқа да үйде тұтынатын заттарды дайындауға арналған полимерлік және синтетикалық материалдар, жиһаз, химиялық талшықтар мен текстиль қосалқы заттар бар текстиль тігін және тоқыма материалдары, киімдер мен аяқ киімдер дайындауға арналған жасанды және синтетикалық былғарылар және текстиль материалдары;
7) көлік құралдарының және тұрмыстық техниканың қосалқы бөлшектерінен басқа (ауыз сумен және тамақ өнімімен жанасатындарды қоспағанда) өндірістік, медициналық және тұрмыстық мақсаттағы машина жасау және аспап жасау өнімі;
8) баспа өнімі: жалпы білім беретін орта және жоғары оқу орындарына арналған оқу басылымдары мен көрнекі құралдары, балалар мен жасөспірімдерге арналған кітап және журнал басылымдары;
9) өндіру процесінде өңдеуге жататын табиғи шикізаттан жасалған материалдар;
10) адамның денесімен жанасатын бұйымдарға (бұйымға) арналған материалдар, киім, аяқ киім;
11) иондаушы сәулелену, оның ішінде генерациялаушы сәулелену көздері болып табылатын өнім, бұйым, жабдық, сондай-ақ радиоактивті заттар бар материалдар мен тауарлар;
12) радиоактивті заттардың, оның ішінде қайта өңдеу және халық шаруашылығында пайдалануға арналған өндірістік қалдықтардың құрамы гигиеналық нормативтермен регламенттелетін құрылыс материалдары;
13) темекі бұйымдары мен темекі шикізаты;
14) жеке қорғаныш құралдары;
15) пестицидтер мен агрохимикаттар;
16) тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар, бұйымдар және жабдық;
17) ауа дайындауға, ауа тазартуға және сүзгілеуге арналған жабдық, материалдар;
18) мұздаққа қарсы реагенттер;
19) минералды су (табиғи асханалық, емдік-асханалық, емдік), сыйымдылыққа құйылған шөлмектегі ауыз су (оның ішінде балалар тамағында пайдалануға арналған), сергітетін сусындар, алкоголі аз өнімді қоса алғанда алкоголь өнімі, сыра;
20) арнайы тамақ өнімдері, оның ішінде балалар тамағы өнімі, жүкті және емізетін әйелдерге арналған өнімдер, диеталық (емдік және профилактикалық) тамақ өнімдері, спортшыларға арналған өнімдер (бұдан әрі - арнайы тамақ өнімдері); тамаққа биологиялық активті қоспалар, тамаққа биологиялық активті қоспалар өндіруге арналған шикізат, органикалық өнімдер;
21) тағамдық қоспалар, кешенді тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер, дәмді хош иістендіргіш заттар мен шикізат компоненттері ретіндегі өсімдік экстракттары, микроорганизмдердің бастапқы өсірінділері және бактериялық ашытқылар, технологиялық қосымша заттар, оның ішінде ферментті препараттар;

4) парфюмерно-косметические средства, средства гигиены полости рта;
5) химическая и нефтехимическая продукция производственного назначения, товары бытовой химии;
6) полимерные и синтетические материалы, предназначенные для применения в строительстве, на транспорте, а также для изготовления мебели и других предметов домашнего обихода, мебель, текстильные швейные и трикотажные материалы, содержащие химические волокна и текстильные вспомогательные вещества, искусственные и синтетические кожи и текстильные материалы для изготовления одежды и обуви;
7) продукция машиностроения и приборостроения производственного, медицинского и бытового назначения, кроме запасных частей к транспортным средствам и бытовой технике (за исключением контактирующих с питьевой водой и пищевыми продуктами);
8) издательская продукция: учебные издания и пособия для общеобразовательных средних и высших учебных заведений, книжные и журнальные издания для детей и подростков;
9) изделия из натурального сырья, подвергающегося в процессе производства обработке;
10) материалы для изделий (изделия), контактирующих с кожей человека, одежда, обувь;
11) продукция, изделия, оборудование, являющиеся источником ионизирующего излучения, в том числе генерирующего, а также материалы и товары, содержащие радиоактивные вещества;
12) строительные материалы, в которых гигиеническими нормативами регламентируется содержание радиоактивных веществ, в том числе производственные отходы для повторной переработки и использования в народном хозяйстве;
13) табачные изделия и табачное сырье;
14) средства индивидуальной защиты;
15) пестициды и агрохимикаты;
16) материалы, изделия и оборудование, контактирующие с пищевыми продуктами;
17) оборудование, материалы для воздухоподготовки, воздухоочистки и фильтрации;
18) антигололедные реагенты;
19) минеральная вода (природная столовая, лечебно-столовая, лечебная), бутилированная питьевая вода, расфасованная в емкости (в том числе для использования в детском питании), тонизирующие напитки, алкогольная продукция, включая слабоалкогольную продукцию, пиво;
20) специализированные пищевые продукты, в том числе продукты детского питания, продукты для беременных и кормящих женщин, продукты диетического (лечебного и профилактического) питания, продукты для питания спортсменов (далее - специализированные пищевые продукты); биологически активные добавки к пище, сырье для производства биологически активных добавок к пище, органические продукты;
21) пищевые добавки, комплексные пищевые добавки, ароматизаторы, растительные экстракты в качестве вкусоароматических веществ и сырьевых компонентов, стартовые культуры микроорганизмов и бактериальные закваски, технологические вспомогательные средства, в том числе ферментные препараты;

22) дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау заттары (тұрмыста, емдеу-профилактикалық мекемелерде және басқа да объектілерде (ветеринарияда қолданылатыннан басқа) қолдануға арналған);
23) әлеуетті қауіпті химиялық және биологиялық заттар және олардың негізінде дайындалатын, адамның денсаулығы үшін әлеуетті қауіп төндіретін (дәрілік заттардан басқа) препараттар, өндіру, қолдану, тасымалдау, өңдеу жағдайларында, сондай-ақ тұрмыстық жағдайларда адамның денсаулығына және қоршаған табиғи ортаға қолайсыз әсер етуге бейім табиғи немесе жасанды жолмен алынған жеке заттар (қосындылар);
24) бақылаудағы нүктелерден алынған су, жабық үй-жайлардың микроклиматы мен ауасы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.05.17 N 301 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2010 жылғы 26 қазандағы
№ 838 бұйрығына 2-қосымша
Эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесі
1. Балалар сауықтыру объектілері (маусымдық, жыл бойғы);
2. Балалар сүт асханалары;
3. Су құбыры құрылыстары мен желілері;
4. Интернат ұйымдары;
5. Сүт өңдеу объектілері, дайын сүт өнімін өндіретін объектілер;
6. Ет өңдеу объектілері, еттің жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын ет өнімін өндіретін объектілер;
7. Кондитерлік, кондитерлік-крем бұйымдарын және ұнның жартылай фабрикаттарын өндіретін объектілер;
8. Тамақ өнімінің көтерме және бөлшек сауда объектілері (сауда орталығы);
9. Қоғамдық тамақтану объектілері;
10. Арнайы мақсаттағы тамақ өнімдерін, БАҚ-ды және өзге де тамақ өнімін өндіретін және өткізетін объектілер;
11. Сүт дайындау объектілері (сүт-тауар фермалары, сүт блоктары, сүт қабылдау пункттері);
12. Алкогольсіз өнім (оның ішінде ыдысқа өлшеп құйылған ауыз су және сусындар) өндіретін объектілер;
13. <*>
Ескерту. 13-тармақ алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.05.17 N 301 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
14. Дәстүрлі емес және халық медицинасы объектілері;
15. Орталықтанбаған сумен жабдықтау объектілері;
16. Стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілер (перинатальдық орталықтар, тума, гинекологиялық бөлімшелер, хирургиялық стационарлар, бөлімшелер, операциялық блоктар, инфекциялық, туберкулездік ауруханалар);
17. Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілер;

22) дезинфицирующие, дезинсекционные и дератизационные средства (для применения в быту, в лечебно-профилактических учреждениях и на других объектах (кроме применяемых в ветеринарии));
23) потенциально опасные химические и биологические вещества и изготавливаемые на их основе препараты, представляющие потенциальную опасность для человека (кроме лекарственных средств), индивидуальные вещества (соединения) природного или искусственного происхождения, способные в условиях производства, применения, транспортировки, переработки, а также в бытовых условиях оказывать неблагоприятное воздействие на здоровье человека и окружающую природную среду;
24) вода из контрольных точек, микроклимат и воздух закрытых помещений.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 17.05.2011 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 октября 2010 года № 838
Перечень эпидемически значимых объектов
1. Детские оздоровительные объекты (сезонные, круглогодичные);
2. Детские молочные кухни;
3. Источники водоснабжения, водопроводные сооружения и сети;
4. Интернатные организации;
5. Молокоперерабатывающие объекты, объекты по производству готовой молочной продукции;
6. Мясоперерабатывающие объекты, объекты по производству мясных полуфабрикатов и/или готовой мясной продукции;
7. Объекты по производству кондитерских, кондитерско-кремовых изделий и мучных полуфабрикатов;
8. Объекты оптовой и розничной торговли пищевой продукцией;
9. Объекты общественного питания;
10. Объекты по производству и реализации пищевых продуктов специального назначения, БАДов и иных групп пищевой продукции;
11. Объекты по заготовке молока (молочно-товарные фермы, молочные блоки, молокоприемные пункты);
12. Объекты по производству безалкогольной продукции (в том числе напитков и питьевой воды, расфасованной в емкости);
13. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 17.05.2011 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
14. Объекты нетрадиционной и народной медицины;
15. Объекты нецентрализованного водоснабжения;
16. Объекты здравоохранения, оказывающие стационарную помощь, в том числе перинатальные центры, родильные, гинекологические отделения, хирургические стационары, отделения, операционные блоки, инфекционные, туберкулезные больницы;
17. Объекты, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;

18. АИТВ/ЖИТС профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау объектілер;
19. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдары;
20. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін ұйымдар;
21. Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілер;
22. Қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту объектілер;
23. Сот медицинасы және патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілер;
24. Шаштараздар, косметикалық орталықтар, салондар;
25. Құс өңдеу объектілері, құс етінің жартылай фабрикаттарын және/немесе балықтан жасалатын дайын өнім өндіретін объектілер;
26. Балық өңдеу объектілері, балықтан жасалатын жартылай фабрикаттарды және/немесе балықтан жасалатын дайын өнімді өндіретін объектілер;
27. Тамақ өнімінің көтерме және бөлшек сауда базарлар;
28. Стоматологиялық объектілер;
29. Арнайы, арнайы білім беру түзету ұйымдары;
30. Тамақ өнімін сақтауға арналған қоймалар;
31. Санаториялық-сауықтыру және санаториялық-курорттық объектілер;
32. Тамақ өнімдерін, тамақ шикізаттарды, шаруашылық-ауыз су мақсатындағы суды, тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары (темір жол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе);
33. Адамдарды тасымалдау үшін (темір жол, теңіз, ішкі су, әуе) пайдаланылатын көлік құралдары.

18. Объекты здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ/СПИД;
19. Организации дошкольного воспитания и обучения;
20. Организации начального, основного среднего и общего среднего образования;
21. Объекты здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
22. Объекты восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
23. Объекты, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии;
24. Парикмахерские, косметологические центры, салоны;
25. Птицеперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из мяса птицы и/или готовой продукции из мяса птицы;
26. Рыбоперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из рыбы и/или готовой продукции из рыбы;
27. Рынки оптовой и розничной торговли пищевой продукцией;
28. Стоматологические объекты;
29. Специальные, специальные коррекционные организации образования;
30. Склады для хранения пищевой продукции;
31. Санаторно-оздоровительные и санаторно-курортные объекты;
32. Транспортные средства (железнодорожный, автомобильный, морской, внутренний водный, воздушный), используемые для перевозки, пищевых продуктов, продовольственного сырья, воды хозяйственно-питьевого назначения;
33. Транспортные средства (железнодорожный, морской, внутренний водный, воздушный), используемые для перевозки людей.