Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қараудың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 15 желтоқсанда № 6681 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.04.2022 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.12.2017 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Заңы 6-бабының 7) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қараудың қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.12.2017 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің № 87-п "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 17 наурыздағы бұйрығының күші жойылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6174 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде 2010 жылғы № 8, 380-бап жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары А.В. Кулиничке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитетіне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Баймағанбетов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 29 қарашадағы
№ 496 бұйрығымен
бекітілген
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қараудың қағидалары

Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 15 декабря 2010 года № 6681. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.04.2022 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 13.12.2017 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 13.12.2017 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 марта 2010 года № 87-п "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6174, опубликовано в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 8, ст. 380, за 2010 год).
3. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Кулинича А.В. и Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Баймаганбетов
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
29 ноября 2010 года № 496
Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2020 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Босқын мәртебесін алу туралы өтінішхатты тіркеу және қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қараудың тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтінішхат - пана іздеген адамның жеке өзі немесе осыған уәкілетті өкілі арқылы өзінің келген жері бойынша босқын мәртебесін беру туралы уәкілетті органға жазған жазбаша өтініші;
2) пана іздеген адам (бұдан әрі - адам) - уәкілетті орган босқын мәртебесін беру туралы өздерінің өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға ниет білдірген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
3) пана іздеген адамның куәлігі (бұдан әрі - куәлік) - босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаттың тіркелуін растайтын, уәкілетті орган беретін құжат;
4) пана іздеген адамның отбасы мүшелері - жұбайы (зайыбы), олардың кәмелетке толмаған балалары және оның асырауындағы басқа адамдар;
5) босқын - нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне қарай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмейтін шетелдік немесе осындай қауіп салдарынан еліне қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін, өзі тұрақты тұратын немесе өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген азаматтығы жоқ адам;
6) уәкілетті орган - босқындар мәселелері бойынша қатынастарды реттеу саласында басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу тәртібі
3. Босқын мәртебесін алу үшін жеке тұлға Қазақстан Республикасына келісімен күнтізбелік бес күннің ішінде немесе өзі Қазақстан Республикасының аумағында болып, нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалауға ұшырау жағдайларының туындауы туралы білген сәттен бастап өзі немесе осыған уәкілетті өкіл уәкілетті органның аумақтық бөлінісі - Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың Полиция департаменттерінің Көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі - КҚҚБ) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша босқын мәртебесін беру туралы жазбаша өтінішхат (бұдан әрі – өтінішхат) береді. Өтінішхатқа пана іздеуші адамның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттар, өтінішхаттың негізділігін растайтын (болған жағдайда) құжаттар мен материалдар қоса беріледі.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения.
1. Настоящие Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О беженцах" (далее - Закон) и определяют порядок регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) ходатайство - письменное обращение лица, ищущего убежище, лично или через уполномоченного на то представителя, о присвоении статуса беженца по месту своего пребывания в уполномоченный орган;
2) лицо, ищущее убежище (далее – лицо) - иностранец или лицо без гражданства, изъявившее желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан до принятия уполномоченным органом окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
3) свидетельство лица, ищущего убежище (далее - свидетельство) - документ, выдаваемый уполномоченным органом, подтверждающий регистрацию ходатайства о присвоении статуса беженца;
4) члены семьи лица, ищущего убежище – супруг(а), их несовершеннолетние дети и другие лица, находящиеся на его (ее) иждивении;
5) беженец - иностранец, который в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям находится вне страны своей гражданской принадлежности и не может пользоваться защитой своей страны или не желает пользоваться такой защитой вследствие таких опасений, или лицо без гражданства, находящиеся вне страны своего постоянного места жительства или гражданской принадлежности, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений;
6) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере регулирования отношений по вопросам беженцев.
Глава 2. Порядок регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца
3. Для получения статуса беженца физическое лицо в течение пяти календарных дней по прибытии в Республику Казахстан или с момента, когда оно, находясь на территории Республики Казахстан, узнало о возникновении обстоятельств стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям, подает лично или через уполномоченного на то представителя в территориальное подразделение уполномоченного органа – Управление миграционной службы Департаментов полиции городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей (далее – УМС) письменное ходатайство о присвоении статуса беженца по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – ходатайство). К ходатайству прилагаются документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего убежище; документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства (при наличии).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Уәкілетті орган өтінішхат келіп түскен күні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны қабылдауды, Пана іздеуші адамдарды тіркеу журналына тіркеуді жүзеге асырады. КҚҚБ бастығы бөліністің жауапты орындаушысын айқындайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. КҚҚБ қызметкері өтінішхатты қабылдау кезінде "Босқындар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген оның құқықтарымен және мінлеттерімен таныстырады.
7. Пана іздеген адамға Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеген күні "Пана іздеген адамның куәлігі үлгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9592 болып тіркелген) нысан бойынша Қазақстан Республикасында пана іздеген адамның куәлігі беріледі және оның өтінішхаты бойынша шешім қабылдағанға дейінгі мерзімге оны есепке қою жүргізіледі.
Он сегіз жасқа толған шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға куәлік үш ай мерзімге беріледі, КҚҚБ басшысы қол қояды және мөрмен куәландырылады.
Он сегіз жасқа толмаған отбасы мүшелері туралы мәліметтер пана іздеген адамның, ата-анасының бірінің немесе заңды өкілдерінің куәлігіне енгізіледі.
Он сегіз жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының аумағына ата-анасыз немесе заңды өкілдерінсіз келген пана іздеген адамға пана іздеген адамның куәлігі беріледі.
Пана іздеген адамның куәлігі босқын деп тану туралы өтініш білдірген шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының аумағында болуының заңдылығын растайды.
Өтінішхатты қарау мерзімі ұзартылған жағдайда жарамдылық мерзімі өтіп кеткен пана іздеген адамның куәлігінің орнына үш ай мерзімге жаңа куәлік беріледі.
8. Өтінішхат мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады және адам және аудармашы (аудармашы қатысқан жағдайда) қол қояды. Егер адам өтінішхатты мемлекеттік немесе орыс тілінде өз бетінше толтыра алмаса не сауатсыз болса, онда өтінішхатты өтініш иесінің сөзінен аудармашы толтырады. Осындай жағдайда өтінішхат беруші адамнан аударма сапасымен қанағаттандырылғаны туралы жазбаша өтініш алу қажет.
Адам, онымен бірге келген отбасы мүшелері өтініш білдірген күні аудармашыны ұсыну мүмкін болмаған не оларда жеке басты куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда босқын деп тану туралы өтінішхатты қабылдау күні мен уақыты адаммен, оның ішінде телефон арқылы келісіледі.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган в день поступления ходатайства осуществляет его прием, регистрацию в Журнале регистрации лиц, ищущих убежище по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Начальник УМС определяет ответственного исполнителя подразделения.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Сотрудник УМС при приеме ходатайства ознакамливает лицо с его правами и обязанностям, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О беженцах" (далее – Закон).
7. В день регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца в Республике Казахстан лицу, ищущему убежище, выдается свидетельство лица, ищущего убежище в Республике Казахстан, по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 328 "Об утверждении образца свидетельства лица, ищущего убежище" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9592) и производится его постановка на учет на срок до принятия решения по его ходатайству.
Свидетельство выдается иностранцам, лицам без гражданства, достигшим возраста восемнадцати лет, сроком на три месяца, подписывается руководителем УМС и заверяется печатью.
Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет, заносятся в свидетельство лица, ищущего убежище, одного из родителей или законных представителей.
Лицу, ищущему убежище, не достигшему восемнадцати лет и прибывшему на территорию Республики Казахстан без родителей или законных представителей, выдается свидетельство лица, ищущего убежище.
Свидетельство лица, ищущего убежище, подтверждает законность пребывания на территории Республики Казахстан иностранца, лица без гражданства, ходатайствующего о признании беженцем.
В случае продления срока рассмотрения ходатайства вместо свидетельства лица, ищущего убежище, срок действия которого истек, выдается новое свидетельство сроком на три месяца.
8. Ходатайство заполняется на государственном или русском языках и подписывается лицом и переводчиком (в случае участия переводчика). Если лицо не может самостоятельно заполнить ходатайство на государственном или русском языке либо неграмотно, то ходатайство заполняется переводчиком со слов заявителя. В таком случае необходимо взять письменное заявление ходатайствующего лица о том, что он(-а) удовлетворены качеством перевода.
В случае невозможности представления переводчика в день обращения лица, членов семьи, прибывших с ним, либо отсутствия у них документов, удостоверяющих личность, дата и время приема ходатайства о признании беженцем согласовываются с лицом, в том числе по телефону.

9. Адам Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде көші-қон бақылауы пунктіне, ал осындай пункт болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң бөлімшесіне жазбаша өтінішхат береді.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункті болмаған кезде адам Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын мәжбүрлі түрде заңсыз кесіп өткен жағдайда бір тәулік ішінде КҚҚБ-ге жүгінуге тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ҰҚК) Шекара қызметінен КҚҚБ-ге келіп түскен өтінішхатты КҚҚБ өтінішхат келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде Пана іздеген адамдарды тіркеу журналында тіркейді және ол сол күні КҚҚБ-ның уәкілетті қызметкерінің қарауына беріледі.
10. Егер адам Қазақстан Республикасының аумағына әлі келмеген болса, ол жазбаша өтінішхатпен өзі немесе осыған уәкілетті өкіл арқылы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігіне немесе консулдық мекемесіне жүгінеді.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігі немесе консулдық мекемесі босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты дипломатиялық арналар арқылы КҚҚБ-ге қарауға береді.
11. Егер адам жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауы туралы мәлімдесе, ол туралы мәлімет оның сөзінен жазылады және онымен бір жұмыс күні ішінде әңгімелесу жүргізіледі.
12. Өтінішхат отбасының он сегіз жасқа толған әрбір мүшесінен қабылданады.
Отбасының он сегіз жасқа толмаған және пана іздеген адаммен бірге келген мүшелері туралы мәліметтер туу туралы құжаттарының негізінде ата-анасының біреуінің, ата-анасы болмаған кезде заңды өкілінің не отбасының он сегіз жасқа толған және отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелерін тәрбиелеуге және оларды асырауға өз еркімен міндеттеме алған бір мүшесінің өтінішхатына жазылады. Көрсетілген міндеттеме еркін нысанда жазбаша түрде жазылады және жеке істің материалдарына қоса тігіледі. Бір отбасы мүшелерінің өтінішхаттары бойынша материалдар бір жеке іске ресімделеді.
Өтінішхаты тіркелген адамның Қазақстан Республикасына жеке келген отбасы мүшелері оларда босқындар деп тану үшін негіздер болмаған жағдайда, отбасымен қосылу мақсатында өтінішхат берген кезде отбасылық қатынастарын растайтын құжаттамалық дәлелдемелерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы адамның өз отбасы мүшелерін қабылдауға келісетіні туралы еркін түрдегі өтінішін ұсынады.

9. При пересечении Государственной границы Республики Казахстан лицо подает письменное ходатайство в пункт миграционного контроля, а в случае отсутствия такого пункта – в подразделение Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
При отсутствии пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лицо в случае вынужденного незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан должно в течение суток обратиться в УМС.
Ходатайство, поступившее в УМС из Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ РК), регистрируется УМС в течение одного рабочего дня, следующего за днем поступления ходатайства, в Журнале регистрации лиц, ищущих убежище, и передается на рассмотрение уполномоченному сотруднику УМС в тот же день.
10. Если лицо еще не прибыло на территорию Республики Казахстан, оно обращается лично или через уполномоченного на то представителя с письменным ходатайством в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан.
Дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан по дипломатическим каналам передает ходатайство о присвоении статуса беженца в УМС на рассмотрение.
11. Если лицо заявило об отсутствии у него документов, удостоверяющих личность, сведения о нем записываются с его слов и с ним проводится собеседование в течение одного рабочего дня.
12. Ходатайство принимается от каждого члена семьи лица, достигшего возраста восемнадцати лет.
Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет и прибывших в составе семьи лица, ищущего убежище, заносятся в ходатайство одного из родителей на основе документов о рождении, а при отсутствии родителей - в ходатайство их законных представителей либо в ходатайство одного из членов их семьи, достигшего восемнадцатилетнего возраста и добровольно взявшего на себя обязательство обеспечить содержание и воспитание членов семьи, не достигших возраста восемнадцати лет. Указанное обязательство составляется в письменном виде в произвольной форме и приобщается к материалам личного дела. Материалы по ходатайствам членов одной семьи оформляются в одно личное дело.
Прибывшие отдельно в Республику Казахстан члены семьи лица, ходатайство которого зарегистрировано, в случае отсутствия у них оснований для признания их беженцами, при подаче ходатайства с целью воссоединения семьи предоставляют документальные доказательства, подтверждающие наличие семейных отношений, а также заявление в произвольной форме лица, находящегося в Республике Казахстан о согласии принять членов своей семьи.

13. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты қарау тәртібі
14. Өтінішхатты қарау рәсімін өтінішхатты қабылдағаннан кейін жауапты орындаушы жүргізіледі және:
өтініш иесі жүгінген күні "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесінің "Босқындарды есепке алу" модулінде пана іздеген адамға электрондық іс жүргізіледі;
өтінішхатты қабылдағаннан кейін күнтізбелік үш күн ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пана іздеген адамды есепке алу карточкасы (бұдан әрі - есепке алу карточкасы) ресімделе отырып, пана іздеген адаммен сауалнама жүргізіледі;
сауалнама жүргізілгеннен кейін пана іздеген адамды күнтізбелік бес күн ішінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының барлық есептері, сондай-ақ Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Құқық қорғау және арнаулы органдарының ақпарат алмасу жүйесінің (ҚҚАО ААЖ) есептері бойынша тексеріледі;
ІІО және ҚҚАО ААЖ есептері бойынша адамды тексеруді жүзеге асырғаннан кейін күнтізбелік он бес күн ішінде өтініш иесіне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес міндетті медициналық куәландырудан өтуге жолдама беріледі, сондай-ақ Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағы ресімделе отырып, жеке әңгімелесу жүргізіледі;
адаммен сұхбат жүргізу аяқталғаннан кейін біркүндік мерзімде ұлттық қауіпсіздік органына есепке алу карточкасының көшірмесі қоса беріле отырып, сұрау салу жолданады, ұлттық қауіпсіздік органдары жауапты күнтізбелік отыз күн ішінде жолдайды;
ұлттық қауіпсіздік органдарының жауабын алғаннан кейін жауапты орындаушы күнтізбелік он күн ішінде іс материалдарын, фактілерді, алынған мәліметтердің дұрыстығын тексереді, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына сұрау салу жолдайды;
күнтізбелік он күн ішінде өтінішхатты зерделеуді және ақпаратты жинауды аяқтағаннан кейін жауапты орындаушы Босқын мәртебесін беру, ұзарту, тоқтату және айыру рәсімін жүзеге асыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) отырысында қарау үшін материалдар дайындайды.
Өтінішхатты қарау мерзімін ұзарту үшін негіз болған жағдайда КҚҚБ бастығы Комиссияның ұсынымы бойынша тиісті шешім қабылдайды, ол туралы пана іздеген адамға екі жұмыс күні ішінде пошта арқылы – хабарламасы бар тапсырыс хатпен хабарланады.
Комиссияның өтінішхатты қарау нәтижелері бойынша КҚҚБ бастығы күнтізбелік бір күн ішінде өтінішхат бойынша шешім қабылдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

13. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
14. Процедура рассмотрения ходатайства проводится ответственным исполнителем после приема ходатайства и включает в себя:
в день обращения заявителя заводится электронное дело лица, ищущего убежище, в модуле "Учет беженцев" Информационной системы "Миграционная полиция";
в течение трех календарных дней после приема ходатайства проводится анкетирование лица, ищущего убежище, с оформлением карточки учета лица, ищущего убежище (далее - карточка учета) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
после проведения анкетирования лицо, ищущее убежище, в течение пяти календарных дней проверяется по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан, а также по учетам Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов (СИО ПСО) Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры;
в течение пятнадцати календарных дней после осуществления проверки лица по учетам ОВД и СИО ПСО заявителю выдается направление на обязательное медицинское освидетельствование согласно приложению 5 к настоящим Правилам, а также проводится индивидуальное собеседование с оформлением опросного листа по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
по окончанию интервьюирования лица в однодневный срок направляется запрос в органы национальной безопасности с приложением ксерокопии карточки учета, органы национальной безопасности направляют ответ в течение тридцати календарных дней;
после получения ответа органов национальной безопасности ответственный исполнитель в течение десяти календарных дней проверяет материалы дела, факты, достоверность полученных сведений, при необходимости направляет запросы в государственные органы Республики Казахстан;
в течение десяти календарных дней после завершения изучения ходатайства и сбора информации ответственный исполнитель готовит материалы для рассмотрения на заседании Комиссии по осуществлению процедуры присвоения, продления, прекращения и лишения статуса беженца (далее – Комиссия).
При наличии оснований для продления срока рассмотрения ходатайства начальник УМС принимается соответствующее решение по рекомендации Комиссии, о чем лицо, ищущее убежище, уведомляется в течение двух рабочих дней почтой – заказным письмом с уведомлением.
По результатам рассмотрения ходатайства Комиссией начальник УМС в течение одного календарного дня принимает решение по ходатайству.
Примечание ИЗПИ!

14-тармағының он бірінші абзацының қолданысы 01.01.2023 дейін тоқтатыла тұрады - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2021 № 576 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат бойынша оң шешім қабылданған жағдайда адам күнтізбелік бес күн ішінде дактилоскопиялануы тиіс.
Қабылданған шешім туралы адамға бес жұмыс күні ішінде босқын куәлігін беру немесе дәлелді бас тарту арқылы хабарланады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Есепке алу карточкасы пана іздеген адамның жеке ісінде сақталады. Кейіннен КҚҚБ-ның уәкілетті қызметкері есепке алу карточкасында (қағаз тасымалдағышта) осы шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға қатысты қабылданған барлық шешімдер туралы белгі қояды және бұл туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (бұдан әрі - КҚҚК) хабарлайды.
16. КҚҚБ-ның шетелдікпен, азаматтығы жоқ адаммен әңгімелесуді жүзеге асыратын қызметкеріне түпнұсқалы құжаттар мен материалдар қарау үшін ұсынылады.
Бұл ретте шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның паспортының немесе жеке басын куәландыратын басқа да құжаттарының көшірмелері алынады.
Өтінішхаттың негізділігін растайтын ұсынылған немесе алынып қойылған басқа да құжаттар мен материалдар шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның өтінішхатына тұпнұсқада (болған жағдайда) қоса тігіледі.
17. Әңгімелесу өткізуге дайындалу кезінде КҚҚБ қызметкері:
шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның өтінішхатын, сондай-ақ ол ұсынған өтінішхат беру негізділігін растайтын құжаттар мен материалдарды зерделейді;
өтінішхат берген адамның азаматтық тиесілілігі мемлекеті не бұрынғы тұрған жері туралы ақпаратты жинауды және зерделеуді жүзеге асырады.
Ақпарат саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдай, паспорттық-визалық режим, адамның негізгі құқықтарын сақтау, мәдениеті және діні, тарихы және географиялық орналасуы, қудалау қаупі бар адамдар санаты туралы мәліметтерді қамтиды;
босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты беру негізділігін растауды қажет ететін мән-жайларды (нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне орай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүруі және өз елінің қорғауын пайдалана алмауы немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмеуі) анықтайды.

Действие абзаца одиннадцатого пункта 14 приостановлено до 01.01.2023 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.09.2021 № 576 (вводится в действие с 01.01.2021).
В случае принятия положительного решения по ходатайству о присвоении статуса беженца в течение пяти календарных дней лицо подлежит дактилоскопированию.
О принятом решении лицо уведомляется в течение пяти рабочих дней посредством выдачи удостоверения беженца или мотивированного отказа.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Карточка учета хранится в личном деле лица, ищущего убежище. В последующем в карточке учета (на бумажном носителе) уполномоченный сотрудник УМС делает отметки о всех решениях, принимаемых в отношении данного иностранца, лица без гражданства, и информирует об этом Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - КМС).
16. Сотруднику УМС, осуществляющему с иностранцем, лицом без гражданства собеседование, предъявляются для рассмотрения подлинные документы и материалы.
При этом снимаются копии паспорта или других документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства.
Другие представленные или изъятые документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства, прилагаются к ходатайству иностранца, лица без гражданства в подлиннике (при наличии).
17. При подготовке к проведению собеседования сотрудник УМС:
изучает ходатайство иностранца, лица без гражданства, а также представленные им документы и материалы, подтверждающие обоснованность подачи ходатайства;
осуществляет сбор и изучение информации о государстве гражданской принадлежности либо прежнего местожительства лица, подавшего ходатайство.
Информация включает в себя сведения о политической, социально-экономической ситуации, паспортно-визовом режиме, соблюдении основных прав человека, о культуре и религии, истории и географическом расположении, категориях лиц, для которых существует опасность преследования;
устанавливает обстоятельства, которые нуждаются в подтверждении обоснованности подачи ходатайства о присвоении статуса беженца (в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям нахождение вне страны своей гражданской принадлежности и отсутствие возможности пользоваться защитой своей страны или не желание пользоваться такой защитой вследствие таких опасений).

18. Әңгімелесу оқшауланған үй-жайда, бөтен адамдар кіргізілмей өткізіледі. Егер өтініш иесі мемлекеттік немесе орыс тілін білмесе, ал әңгімелесуді өткізетін қызметкер өтініш иесінің тілін білмесе, аудармашы шақыру туралы мәселе шешіледі.
Кәмелетке толмағандармен әңгімелесу олардың қамқоршысының немесе қорғаншысының қатысуымен өткізіледі.
Қудалау құрбаны болу қаупі қорқытумен не сексуалдық зорлық-зомбылықпен, азаптаулармен, гендерлік фактормен, сенімді қарым-қатынасты қажет ететін басқа да уәждермен байланысты адамдармен әңгімелесуді өтініш беруші адаммен мүмкіндігінше бір жынысты адам өткізеді.
19. Әңгімелесу басталар алдында КҚҚБ қызметкері өзін таныстырады, өтініш иесіне оның құқықтары мен міндеттерін, оның ішінде мәлімделген мекенжай бойынша тұру міндетін, оны босқын деп тану рәсімін түсіндіреді, сондай-ақ аудармашыға сенім білдіретіндігін нақтылайды.
Өтініш иесіне әңгімелесу нәтижесінде алынған мәліметтер оның келісімінсіз жариялануға жатпайтыны және өтініш иесінің азаматтық тиесілілігі немесе бұрын тұрған жері мемлекетінің билігіне не бөтен адамдарға берілмейтіні хабарланады.
КҚҚБ қызметкері өтініш берушіге қойылатын сұрақтарға шынайы ақпарат беру қажеттілігі туралы, ол жалған мәліметтерді хабарлаған не қолдан жасалған құжаттарды ұсынған жағдайда туындауы мүмкін салдар туралы ескертеді.
20. Әңгімелесу өткізу кезінде КҚҚБ қызметкері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес әңгімелесу өткізу кезінде шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға қойылатын сұрақтар тізбесінен сұрақтар қояды. Сұрақтар адамға кез келген кезектілікте қойылады. Негізгі тізбедегі сұрақтар міндетті түрде қойылады. Жауаптың сипатына қарай қосымша сұрақтар қойылуы мүмкін.
Жауаптар өтініш иесінің атынан сол берілген нысанда, оның ішінде "білмеймін", "есімде жоқ" және сол сияқты жауаптар сөзбе-сөз тіркеледі.
Әңгімелесу барысында өтініш иесінің жауаптары оның азаматтық тиесілілік немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекеті туралы ақпаратпен салыстырылады.
21. Әңгімелесуді өткізетін КҚҚБ қызметкері өтінішхат берген адамға өтінішхатты беру негізділігін, сондай-ақ өз жауаптарының шынайылығын растайтын қосымша дәлелдемелерді олар болған жағдайда ұсынуды ұсынады.
22. Әңгімелесу барысында өтініш иесі өзі және өзінің өткені, жақын туыстары туралы мәліметтерді, босқын деп тану туралы өтінішхатпен өтініш білдіру үшін негіз болған фактілер мен себептерді баяндайды.
Қудалау құрбаны болуы қаупінің растауы оның азаматтық тиесілігінің немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекетінде жауапкершілікке тарту туралы биліктің ресми органдарының, оның ішінде соттың, полицияның, прокуратураның, мемлекеттік қауіпсіздіктің құжаттары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараты болып табылады.
Әңгімелесу кезінде азаматтық тиесілілігінің немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекетіне оны жіберуге кедергі келтіретін мән-жайлардың бар-жоғы туралы өтініш иесінің пікірі анықталады.

18. Собеседование проводится в изолированном помещении без допуска посторонних лиц. Если заявитель не владеет государственным или русским языком, а сотрудник, проводящий собеседование, не владеет языком заявителя, приглашается переводчик.
Собеседование с несовершеннолетними проводится в присутствии их опекуна или попечителя.
Собеседование с лицами, опасения которых стать жертвами преследований связаны с угрозой либо фактами сексуального насилия, пытками, гендерным фактором, другими мотивами, требующими создания атмосферы доверительного общения, проводится по возможности лицами одного пола с заявителем.
19. Перед началом собеседования сотрудник УМС представляется, разъясняет заявителю его права и обязанности, в том числе обязанность проживать по заявленному адресу, процедуру рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, а также удостоверяется доверяет ли он переводчику
Заявитель информируется о том, что сведения, полученные в результате собеседования, разглашению не подлежат и не будут переданы властям государства гражданской принадлежности или прежнего местожительства заявителя либо посторонним лицам без его согласия.
Сотрудник УМС предупреждает заявителя о необходимости дачи достоверной информации на задаваемые вопросы, о последствиях, которые наступают для него в случае сообщения им ложных сведений либо предъявления подложных документов.
20. При проведении собеседования сотрудник УМС задает вопросы из перечня вопросов, задаваемых иностранцу, лицу без гражданства при собеседовании, утвержденных согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Вопросы задаются лицу в любой очередности. В обязательном порядке задаются вопросы из основного перечня. Исходя из характера ответа могут задаваться дополнительные вопросы.
Ответы фиксируются дословно от лица-заявителя в той форме, в которой они были даны, в том числе такие ответы, как "не знаю", "не помню" и тому подобное.
По ходу собеседования ответы заявителя сравниваются с имеющейся информацией о государстве его гражданской принадлежности или прежнего местожительства.
21. Сотрудник УМС, проводящий собеседование, предлагает лицу, подавшему ходатайство, представить в случае наличия дополнительные доказательства, подтверждающие обоснованность подачи ходатайства, а также достоверность своих ответов.
22. В ходе собеседования заявитель излагает сведения о себе и своем прошлом, своих близких родственниках, факты и причины, послужившие основанием для обращения с ходатайством о признании беженцем.
Подтверждением опасений стать жертвой преследования служат документы официальных органов власти, в том числе суда, полиции, прокуратуры, государственной безопасности о привлечении к ответственности в государстве его гражданской принадлежности или прежнего обычного местожительства, а также информация средств массовой информации.
При собеседовании выясняются опасения заявителя относительно возможности его возвращения в страну гражданской принадлежности или прежнего местожительства.

23. Отбасын біріктіру мақсатындағы өтінішхатты қарау кезінде өтініш иесі отбасылық қарым-қатынастарының бар екенін растайтын құжаттамалық дәлелдемелер ұсынады.
Өтініш иесімен және отбасын біріктіру мақсатында оған өтініш иесі келген шетелдікпен әңгімелесу ұсынылған дәлеледемелердің тұпнұсқалығын анықтау не оларды алу үшін бөлек жүргізіледі.
24. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін әңгімелесуді өткізген КҚҚБ қызметкері өтініш берген адамнан қосымша ақпараттың бар-жоғын нақтылайды, оның көрсетпелеріндегі сәйкессіздіктер немесе дәлсіздіктер бойынша түсініктеме беруін ұсынады, сондай-ақ қосымша әңгімелесу өткізу мүмкіндігі туралы ескертеді.
25. Оқиғалар мен негізгі фактілерді, күндерді, адам есімдерін, баяндалған оқиғалар болған жерлердің атауы көрсетілген сауалнама парағы әңгімелесу өткізу уақытында немесе ол аяқталғаннан кейін дереу ресімделеді.
26. Сауалнама парағын ресімдегеннен кейін КҚҚБ қызметкері өтініш берушіні оның мазмұнымен жеке өзі не аудармашы арқылы таныстырады. Жазбада анықталған дәлсіздіктер түзетілуге тиіс. Ресімделген сауалнама парағына аудармашы (егер әңгімелесу аудармашының қатысуымен өтсе), қорғаншылық және қамқоршылық органының өкілі, қамқоршысы немесе қорғаншысы (олар қатысқан жағдайда), КҚҚБ қызметкері және өтініш иесі қол қояды, өтініш иесі сауалнама парағының әр парағына қол қояды.
27. Әңгімелесу өткізілгеннен және сауалнама парағы толтырылғаннан кейін өтініш иесіне міндетті медициналық куәландыруға жолдама беріледі.
Шетелдікке медициналық куәландырудан өту тәртібі, одан өтуден бас тартудың, сондай-ақ босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты қараудың одан рәсімдерін жүргізу үшін КҚҚБ-ге келмеу тәртібі түсіндіріледі.
Өтініш иесі міндетті медициналық куәландырудан өткеннен кейін медициналық куәландырудан өткенін растайтын анықтаманы КҚҚБ-ге жеке өзі ұсынады.
Егер міндетті медициналық куәландырудан өту мерзімі өтіп кетсе, сондай-ақ егер адам әңгімелесуден (босқын мәртебесін беру туралы қосымша немесе одан әрі рәсімінен) өту үшін КҚҚБ-ге келмеген жағдайда КҚҚБ келмеу себептерін түсіндіру үшін КҚҚБ-ге шақыра отырып, беру туралы хабарламамен бірге адам көрсеткен тұрғылықты мекенжайы бойынша тапсырыс хат (бұдан әрі - жазбаша хабарлама) жолдайды.
Егер адам оған жазбаша хабарлаған күннен бастап бір айдың ішінде КҚҚБ-ге келмесе, сол тәртіпте жазбаша хабарлама қайта жолданады. Адам қайта жазбаша хабарландырылған күннен бастап бір ай ішінде КҚҚБ-ге келмеген жағдайда өтінішхатты қарау тоқтатылып, бұл туралы адам көрсеткен тұрғылықты мекенжайы бойынша хабарлама жолданады.
Өтінішхатты қарауды тоқтатқан жағдайда бұл туралы осындай шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде КҚҚК-ге хабарланады.

23. При рассмотрении ходатайства с целью воссоединения семьи заявитель представляет документальные доказательства, подтверждающие наличие семейных отношений.
Собеседования с заявителем и с иностранцем, к которому прибыл заявитель с целью воссоединения семьи, проводятся раздельно для определения подлинности представленных доказательств либо их получения.
24. По окончании собеседования сотрудник УМС, проводящий собеседование, удостоверяется у лица, подавшего ходатайство, имеется ли у него дополнительная информация, предлагает дать пояснения по имеющимся несоответствиям или неточностям в его ответах, а также предупреждает о возможности проведения дополнительного собеседования.
25. Опросный лист с изложением событий и основных фактов, дат, имен, названий мест, в которых происходили излагаемые события, оформляется во время проведения собеседования или сразу после его завершения.
26. После оформления опросного листа сотрудник УМС знакомит заявителя с его содержанием лично либо через переводчика. Выявленные в записях неточности подлежат исправлению. Оформленный опросный лист подписывается переводчиком (если собеседование проводилось с участием переводчика), представителем органов опеки и попечительства, опекуном или попечителем (в случае их присутствия), сотрудником УМС и заявителем, который подписывает каждый лист опросного листа.
27. После проведения собеседования и опросного листа заявителю выдается направление на обязательное медицинское освидетельствование.
Иностранцу разъясняется порядок прохождения медицинского освидетельствования, последствия отказа от его прохождения, а также неявки после его прохождения в УМС для проведения дальнейшей процедуры рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
После прохождения обязательного медицинского освидетельствования заявитель лично представляет в УМС справку, подтверждающую прохождение медицинского освидетельствования.
В случае, если срок прохождения обязательного медицинского освидетельствования истек, а также в случае, если лицо не явилось в УМС для проведения собеседования (дополнительного или дальнейшей процедуры рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, УМС направляет по указанному лицом адресу проживания заказное письмо с уведомлением о вручении (далее - письменное уведомление) с приглашением явиться в УМС для объяснения причин неявки.
Если лицо в течение месяца со дня его письменного уведомления не явилось в УМС, в том же порядке направляется повторное письменное уведомление. В случае неявки лица в УМС в течение месяца со дня повторного письменного уведомления рассмотрение ходатайства прекращается, о чем лицу по указанному им адресу проживания направляется уведомление.
В случаях прекращения рассмотрения ходатайства об этом сообщается в КМС в течение трех рабочих дней со дня принятия такого решения.

28. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін КҚҚБ:
баяндалған фактілерді тексеруді жүзеге асырады, оның ішінде адамның Қазақстан Республикасына келу мақсаттары мен себептерін нақтылайды;
қажет болған жағдайда ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы мен алынған мәліметтердің шынайылығын тексеруді ұйымдастырады;
қажет болған жағдайда адаммен ұсынылған ақпараттың шынайылығын тексеру, материалдардағы сәйкессіздіктер мен қайшылықтарды жою үшін қосымша әңгімелесу өткізеді;
адам ұсынған мәліметтер мен фактілерді растау және адам туралы қосымша ақпарат алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, ұйымдарына (мекемелеріне) сұрау салулар жолдайды;
адам ұсынған мәліметтерді растау қажет болған жағдайда куәгерлерді (бар болса) шақырады;
адам ұсынған құжаттар мен материалдарға, мемлекеттік органдардың, ұйымдардың (мекемелердің) ақпаратына талдау жүргізеді, шетелдікпен сауалнама жүргізу және әңгімелесу нәтижелерін бағалайды.
29. Егер адам өтінішхатты қарау кезеңінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуға ниеттенгені туралы мәлімдесе, оған өтінішхатты қарауды тоқтату туралы өтініш беру құқығы түсіндіріледі.
Адам өтінішхатты қарауды тоқтату туралы өтініш берген жағдайда КҚҚБ дереу тиісті шешім қабылдайды. Өтінішхатты қарауды тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін КҚҚБ шетелдіктен, азаматтығы жоқ адамнан пана іздеген адамның куәлігін алып қояды және адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуын бақылауды жүзеге асырады.
Өтінішхатты қарауды тоқтатқаннан кейін бір ай мерзімде КҚҚБ адамның кеткені туралы КҚҚК-ге хабарлайды.
30. Босқын деп тану туралы өтініш білдірген адамда босқын деп тану рәсімін өткізу кезеңінде балалары туған не отбасы мүшелерінің біреуі қайтыс болған жағдайда адам өтінішхатқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін бұл туралы КҚҚБ-ге дереу хабарлайды.
31. Босқын деп танылған адамда бала туылған жағдайда адам өзі есебінде тұрған КҚҚБ-ге баланы босқын деп тану туралы өтініш береді. Өтінішке баланың тууы туралы куәлігі қоса беріледі.
КҚҚБ осындай өтініш бойынша шешімді бірінші кезекте қабылдайды.
4-тарау. Босқын мәртебесін беру және ұзарту тәртібі
32. Босқын мәртебесін беру туралы шешімді уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Комиссияның ұсынымы бойынша қабылдайды.
33. Комиссияның өтінішхатты қарау нәтижелері бойынша КҚҚБ басшысы босқын мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
34. КҚҚБ-ның шешімі жалпы, дәлелдеме және қорытынды бөліктен тұрады.
Жалпы бөлікте:
адам туралы мәліметтер: тегі, аты (аттары), әкесінің аты (жеке басты куәландыратын құжатқа сәйкес), азаматтығы (бар болса), туған күні мен жері, діни сенімі, отбасы жағдайы, білімі, отбасы құрамы;
тұрғылықты жерлерін көрсете отырып, өтініш иесінің жақын туыстары туралы;
өтініш иесінің еңбек, саяси немесе қоғамдық қызметі, оның азаматтық тиесілілігі немесе бұрынғы тұрғылықты жерінің мемлекетінен шығуының мән-жайлары, жол жүру бағыты және Қазақстан Республикасына келуі туралы;
Қазақстан Республикасына келгенге дейін адамның өміріне қатысты өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Дәлелдеме бөлігінде адам өтінішхатының негізділігіне баға беріледі.
Егер КҚҚБ қызметкері адамды босқын деп тану үшін негіздер жоқ екенін анықтаса дәлелдеме бөлігінде босқын деп танудан бас тартудың негіздемесі баяндалады.
Егер шетелдік бірнеше мемлекеттің азаматы болып табылса, ол азаматы болып табылатын мемлекеттердің біріне қорғау үшін өтініш білдіру мүмкіндігі туралы мәселе зерделенеді. Тек шетелдік өз азаматтығы мемлекеттерінің бірінің қорғауына жүгіне алмаған жағдайда, негіздер болса оған босқын мәртебесі беріледі.
Қорытынды бөлігінде босқын мәртебесін беру не одан бас тарту туралы қорытынды көрсетіледі. Босқын мәртебесін беруден бас тартылған жағдайда Заңның тиісті бабына сілтеме көрсетіледі.

28. После завершения собеседования УМС:
осуществляет проверку изложенных фактов, в том числе уточняет цели и мотивы прибытия лица в Республику Казахстан;
организует в случае необходимости проверку подлинности представленных документов и достоверности полученных сведений;
проводит с лицом в случае необходимости дополнительное собеседование для проверки достоверности представленной информации, устранения неточностей или противоречий в материалах;
направляет запросы в государственные органы Республики Казахстан, организации (учреждения) для подтверждения сведений и фактов, представленных лицом, и получения дополнительной информации о лице;
приглашает свидетелей (при наличии), в случае необходимости подтверждения сведений, представленных лицом;
проводит анализ представленных лицом документов и материалов, информации государственных органов, организаций (учреждений), оценивает результаты анкетирования иностранца и собеседования.
29. Если лицо в период рассмотрения ходатайства заявит о намерении выехать за пределы Республики Казахстан, ему разъясняется его право на подачу заявления о прекращении рассмотрения ходатайства.
В случае подачи лицом заявления о прекращении рассмотрения ходатайства УМС незамедлительно принимает соответствующее решение. После принятия решения о прекращении рассмотрения ходатайства УМС изымает у иностранца, лица без гражданства свидетельство лица, ищущего убежище, и осуществляет контроль за выездом лица за пределы Республики Казахстан.
В месячный срок после прекращения рассмотрения ходатайства УМС уведомляет КМС об убытии лица.
30. В случае рождения у лица, ходатайствующего о признании беженцем, детей либо смерти одного из членов семьи в период проведения процедуры признания беженцем лицо незамедлительно информирует об этом УМС для внесения изменений и дополнений в ходатайство.
31. В случае рождения у лица, признанного беженцем, ребенка, лицо подает в УМС, в котором он состоит на учете, заявление о признании ребенка беженцем. К заявлению прилагаются свидетельство о рождении ребенка.
УМС принимает решение по такому заявлению в первоочередном порядке.
Глава 4. Порядок присвоения и продления статуса беженца
32. Решение о присвоении статуса беженца принимается территориальным подразделением уполномоченного органа по рекомендации Комиссии.
33. По результатам рассмотрения ходатайства Комиссией руководитель УМС принимает решение о предоставлении либо отказе в предоставлении статуса беженца.
34. Решение УМС состоит из общей, мотивировочной и заключительной части.
В общей части указываются сведения:
о лице: фамилия, имя (имена), отчество (согласно документу, удостоверяющему личность), гражданство (при наличии), дата и место рождения, вероисповедание, семейное положение, образование, состав семьи;
о близких родственниках заявителя с указанием их местожительства;
о трудовой, политической или общественной деятельности заявителя, обстоятельствах его выезда из государства гражданской принадлежности или прежнего местожительства, маршруте следования и прибытии в Республику Казахстан;
иные сведения, касающиеся лица, его жизни до прибытия в Республику Казахстан.
В мотивировочной части дается оценка обоснованности ходатайства лица.
Если сотрудник УМС установил, что основания для признания лица беженцем отсутствуют, в мотивировочной части излагается обоснование отказа в признании беженцем.
Если иностранец является гражданином нескольких государств, изучается вопрос о возможности обращения за защитой в одно из государств, гражданином которого лицо является. Только при условии, что иностранец не может прибегнуть к защите хотя бы одного из государств своего гражданства, ему при наличии оснований предоставляется статус беженца.
В заключительной части указывается вывод о предоставлении либо отказе в предоставлении статуса беженца. В случае отказа в предоставлении статуса беженца указывается ссылка на соответствующую статью Закона.

34-1. Адамға босқын мәртебесін беруден бас тартуға мынадай мән-жайлар негіз болып табылады:
1) адамның нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкін деген негізделген қауіптердің болмауы;
2) егер адам өзі туралы және Қазақстан Республикасының аумағына келу мән-жайлары туралы хабарлаудан бас тартса не көрінеу жалған мәліметтерді хабарласа, сондай-ақ жалған құжаттарды ұсынса;
3) адамда өзі оның қорғауын пайдалана алатын үшінші мемлекеттің азаматтығының болуы;
4) егер адам қауіпсіз үшінші елдің аумағынан тікелей келсе;
5) егер осы адамға қатысты өзі азаматы болып табылатын елде не келген елінде әрекет ететін террористік, экстремистік, сондай-ақ тыйым салынған діни ұйымдардың қызметіне қатысады не қатысты деп болжауға салмақты негіздер болса;
6) егер аталған адам жөнінде бейбітшілікке қарсы қылмысқа, әскери қылмысқа немесе адамзатқа қарсы қылмысқа қатысты шаралар қолдану мақсатында жасалған халықаралық актілерде осы әрекеттерге берілген анықтамадағы осындай қылмыстарды жасады деп болжауға салмақты негіздер болса;
7) егер осы адамға қатысты ол Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін оның шегінен тысқары жерлерде саяси емес сипаттағы ауыр қылмыс жасады деп болжауға салмақты негіздер болса;
8) егер осы адамға қатысты ол Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын Біріккен Ұлттар Ұйымының және халықаралық ұйымдардың мақсаты мен қағидаттарына қайшы келетін әрекеттердің жасалуына кінәлі деп болжауға салмақты негіздер болса;
9) егер осы адам Біріккен Ұлттар Ұйымының босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссарының басқармасынан басқа, Біріккен Ұлттар Ұйымы органдарының немесе мекемелерінің қорғауын не көмегін пайдаланып отырса;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақшасының қолданысы 01.01.2023 дейін тоқтатыла тұрады - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2021 № 576 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) осы адам Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартса немесе өтпесе, босқын мәртебесін беруден бас тартылады.
Ескерту. Қағида 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Адам саудасынан, сексуалдық және гендерлік зорлық-зомбылықтан, азаптауды басынан өткерген адамдардан, сондай-ақ ілесіп жүретін адамдарсыз келген кәмелетке толмаған адамдардың өтінішхаттарын қарау басым тәртіпте қысқа мерзімдерде жүргізіледі.

34-1. Основанием для отказа лицу в присвоении статуса беженца являются следующие обстоятельства:
1) отсутствие обоснованных опасений, что лицо может стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям;
2) если лицо отказывается сообщать либо сообщает заведомо ложные сведения о себе и об обстоятельствах прибытия на территорию Республики Казахстан, а также предъявляет фальшивые документы;
3) наличие у лица гражданства третьего государства, защитой которого оно может воспользоваться;
4) если лицо прибыло непосредственно с территории безопасной третьей страны;
5) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно участвует либо участвовало в деятельности террористических, экстремистских, а также запрещенных религиозных организациях, функционирующих в стране гражданской принадлежности либо в стране, откуда оно прибыло;
6) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило преступление против мира, военное преступление или преступление против человечества в определении, данном этим деяниям в международных актах, заключенных в целях принятия мер в отношении подобных преступлений;
7) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило тяжкое преступление не политического характера за пределами Республики Казахстан до прибытия на ее территорию;
8) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно виновно в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций и международных организаций, членами которых является Казахстан;
9) если данное лицо пользуется защитой либо помощью органов или учреждений Организации Объединенных Наций, кроме Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 10) приостановлено до 01.01.2023 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.09.2021 № 576 (вводится в действие с 01.01.2021).
10) отказ от прохождения или непрохождение данным лицом дактилоскопической регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Рассмотрение ходатайств от пострадавших от торговли людьми, сексуального и гендерного насилия, переживших пытки, а также несопровождаемых несовершеннолетних лиц проводится в приоритетном порядке в кратчайшие сроки.

36. Босқын мәртебесі берілген адамға уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде есепке қою туралы белгісімен босқын куәлігін береді, оның құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
37. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде жүрген адамды босқын деп тану туралы шешімді, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі екі жұмыс күнінің ішінде уәкілетті органға жібереді және көрсетілген шешім одан әрі осы адамдардың Қазақстан Республикасының аумағына келу құжаттарын ресімдеу мақсатында Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі арқылы өтінішхат берілген жердегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігіне немесе консулдық мекемесіне жіберіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
38-тармағының қолданысы 01.01.2023 дейін тоқтатыла тұрады - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2021 № 576 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. КҚҚБ босқын куәлігін бергенге дейін босқын деп танылған шетелдікті, азаматтығы жоқ адамды дактилоскопиялайды.
39. Босқын куәлігі босқын мәртебесін растайды және босқын деп танылған шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландырады.
Босқын куәлігі Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жарамды болады.
Босқын деп танылған адам отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелері туралы мәліметтер ата-анасының біреуінің, ата-анасы болмаған кезде заңды өкілінің не отбасының он сегіз жасқа толған және отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелерінің мінез-құлқына, тәрбиесіне және оларды асырауға өз еркімен жауапкершілік алған бір мүшесінің босқын куәлігіне жазылады. Нәтижесінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі көрсетілген адамдардың он сегіз жасқа толуына қарай, еркін нысанда жазылған өздерінің жазбаша өтініші негізінде оларға босқын куәлігін береді.
Он сегіз жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының аумағына ата-анасынсыз немесе заңды өкілдерінсіз келген адамға да босқын куәлігі тапсырылады.
40. Босқын деп танылған адам босқын куәлігін алған кезде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі босқынның бұрынғы берілген пана іздеуші адамның куәлігін алып, оны босқынның жеке ісіне қосады.
41. Босқын куәлігі ішкі істер органдарының көші-қон қызметінің бөлінісінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі беретін жолдаманың негізінде осы адамның босқын деп танылу мерзіміне тіркеледі.
Босқынның Қазақстан Республикасының аумағындағы тұрғылықты жері өзгерген кезде оның жеке ісінің материалдарды босқынның жаңа тіркелу орны бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жіберіледі.

36. Лицу, которому присвоен статус беженца, территориальным подразделением уполномоченного органа в течение трех календарных дней со дня принятия решения выдается удостоверение беженца с отметкой о постановке на учет, разъясняет его права и обязанности.
37. Решение о признании беженцем лица, находящегося вне пределов территории Республики Казахстан, направляется территориальным подразделением уполномоченного органа в течение двух рабочих дней в уполномоченный орган, и далее, через Министерство иностранных дел Республики Казахстан, в течение двух рабочих дней указанное решение направляется в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан по месту подачи ходатайства в целях оформления документов для въезда на территорию Республики Казахстан данных лиц.
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 38 приостановлено до 01.01.2023 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.09.2021 № 576 (вводится в действие с 01.01.2021).
38. УМС до выдачи удостоверения беженца обеспечивает дактилоскопирование иностранца, лицо без гражданства, признанного беженцем.
39. Удостоверение беженца подтверждает статус беженца и удостоверяет личность иностранца, лица без гражданства, признанного беженцем.
Удостоверение беженца действительно на всей территории Республики Казахстан.
Сведения о членах семьи лица, признанного беженцем, не достигших возраста восемнадцати лет, заносятся в удостоверение беженца одного из родителей, а при отсутствии родителей в удостоверение беженца законного представителя либо в удостоверение беженца одного из членов семьи, достигшего возраста восемнадцати лет и добровольно взявшего на себя ответственность за поведение, воспитание и содержание членов семьи, не достигших возраста восемнадцати лет. Впоследствии указанным лицам, территориальным подразделением уполномоченного органа выдается удостоверение беженца по достижении ими возраста восемнадцати лет на основании их письменного заявления, поданного в произвольной форме.
Лицу, признанному беженцем, не достигшему возраста восемнадцати лет и прибывшему на территорию Республики Казахстан без родителей или законных представителей, также вручается удостоверение беженца.
40. При получении удостоверения беженца лицом, признанным беженцем, территориальное подразделение уполномоченного органа изымает у беженца ранее выданное ему свидетельство лица, ищущего убежище, и приобщает его к личному делу беженца.
41. Удостоверение беженца регистрируется в подразделении миграционной службы органов внутренних дел на срок признания данного лица беженцем, на основании выдаваемого территориальным подразделением уполномоченного органа направления.
При перемене беженцем места жительства на территории Республики Казахстан материалы его личного дела пересылаются в территориальное подразделение уполномоченного органа по новому месту учета беженца.

42. Егер адам өзін босқын деп тану туралы шешімді қабылдағаннан кейін үш айдың ішінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне босқын куәлігін алуға келмесе және бұл адамның көрсетілген мекенжайда тұрмайтыны туралы хабарлама келіп түссе немесе осы адамның Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерге кеткені туралы ішкі істер органдарынан ақпарат не адамның Қазақстан Республикасынан тысқары жерде екендігін растайтын басқа бір шынайы ақпарат алынса, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі өзінің босқын мәртебесін беру туралы шешімінің күшін жояды.
43. Қазақстан Республикасының аумағында жүрген пана іздеген адамға босқын мәртебесін беруден бас тартылған жағдайда уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде бас тартудың себебі мен қабылданған шешімге шағымдану тәртібін көрсете отырып, осы адамға шешімнің көшірмесін оның тұрғылықты жері бойынша тапсырады немесе жібереді, сондай-ақ қабылданған шешімнің көшірмесін ұсына отырып, ішкі істер органдарының көші-қон полициясының бөлімшесін хабардар етеді.
44. Егер Қазақстан Республикасынан тыс жүрген, пана іздеген адамға босқын мәртебесін беруден бас тартылған жағдайда уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде бұл шешімді уәкілетті органға жібереді және көрсетілген шешім одан әрі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы өтінішхаттың берілген жері бойынша Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігіне немесе консулдық мекемесіне екі жұмыс күні ішінде жолданады. Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігі немесе консулдық мекемесі бас тарту туралы шешімді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бас тарту себебі мен қабылданған шешімге шағымдану тәртібін көрсете отырып, осы адамға шешімнің көшірмесін тапсырады немесе жібереді.
45. Босқын мәртебесін беруден бас тарту туралы шешімге сотқа және (немесе) уәкілетті органға шағымданған кезде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі пана іздеген адамның куәлігінің қолданылу мерзімін шағымның қаралу кезеңіне ұзартады. Пана іздеген адам шағымды қанағаттандырудан бас тарту туралы сот қаулысын алған жағдайда пана іздеген адамның куәлігі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне тапсырылуға тиіс.
46. Босқын мәртебесі бір жыл мерзімге беріледі. Босқын шыққан елінде "Босқындар туралы" Заңның 1-бабының 1) тармақшасында көзделген мән-жайлар сақталған кезде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі босқын мәртебесін бір жылға және көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін бір ай бұрын берілген босқынның өтініші негізінде әрбір келесі жылға ұзартады.
Мерзімді ұзарту кезінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі босқынның босқын куәлігінің, тұруға ықтиярхатының (болған жағдайда), жол жүру құжатының болуын тексереді, отбасылық жағдайының, отбасы құрамының, тұратын мекенжайының өзгеруі туралы деректерді нақтылайды және бұл өзгерістерді босқынның жеке ісіне енгізеді.

42. Если лицо в течение трех месяцев после принятия решения о признании его беженцем не явилось в территориальное подразделение уполномоченного органа за получением удостоверения беженца и поступило уведомление о том, что данное лицо по указанному им адресу не проживает, или получена информация из органов внутренних дел о выезде данного лица за пределы территории Республики Казахстан либо другая достоверная информация, подтверждающая нахождение лица за пределами территории Республики Казахстан, территориальное подразделение уполномоченного органа аннулирует свое решение о присвоении статуса беженца.
43. В случае, если лицу, ищущему убежище, находящемуся на территории Республики Казахстан, отказано в присвоении статуса беженца, территориальное подразделение уполномоченного органа в течение трех календарных дней со дня принятия решения об отказе вручает или направляет данному лицу по месту его учета копию решения с указанием причин отказа, порядка обжалования принятого решения, а также с разъяснением его прав и обязанностей, одновременно информируя подразделение миграционной службы органов внутренних дел с предоставлением копии принятого решения.
44. В случае, если лицу, ищущему убежище, находящемуся за пределами территории Республики Казахстан, отказано в присвоении статуса беженца, территориальное подразделение уполномоченного органа в течение трех календарных дней со дня принятия решения об отказе направляет данное решение в уполномоченный орган, и далее, через Министерство иностранных дел Республики Казахстан, в течение двух рабочих дней указанное решение направляется в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан по месту подачи ходатайства. Дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня получения решения об отказе вручает или направляет данному лицу копию решения с указанием причин отказа и порядка обжалования принятого решения.
45. При обжаловании решения об отказе в присвоении статуса беженца в суд и (или) в уполномоченный орган, территориальное подразделение уполномоченного органа продлевает срок действия свидетельства лица, ищущего убежище, на период рассмотрения жалобы. В случае получения лицом, ищущим убежище, судебного постановления об отказе в удовлетворении жалобы, свидетельство лица, ищущего убежище, подлежит сдаче в территориальное подразделение уполномоченного органа.
46. Статус беженца присваивается сроком на один год. При сохранении в стране происхождения беженца прежних обстоятельств, предусмотренных подпунктом 1) статьи 1 Закона, срок статуса беженца продлевается территориальным подразделением уполномоченного органа на один год и на каждый последующий год на основании заявления беженца, поданного им за месяц до окончания указанного срока.
При продлении срока территориальное подразделение уполномоченного органа проверяет наличие у беженца удостоверения беженца, вида на жительство (при наличии), проездного документа, уточняет сведения об изменениях в семейном положении, составе семьи, адресе проживания и вносит эти изменения в личное дело беженца.

47. Босқын мәртебесін ұзартудан бас тартылған жағдайда уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік үш күннің ішінде біруақытта ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөлімшесін қабылданған шешімнің көшірмесін ұсына хабардар ете отырып, өтініш берушінің оның есепке алынған орны бойынша бас тарту себебін, қабылданған шешімге шағымдану тәртібін көрсете отырып, сондай-ақ оның міндеттері мен құқықтарын түсіндіріп, шешімнің көшірмесін береді не жолдайды.
48. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
49. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Босқын мәртебесiн беру
туралы өтiнiшхатты тiркеу мен
қараудың қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.06.2021 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Босқын мәртебесін беру
туралы өтінішхатты тіркеу мен
қараудың қағидаларына
2-қосымша
нысан
кімге_______________________
(КҚҚБ басшысының
лауазымы, тегі және аты-жөні)
__________________________
кімнен___________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________
(қай мемлекеттің)
__________________ азаматы
уақытша тұратын адамның
тұрақты тұрғылықты жері _____
___________________________
(мекенжайы)
отбасы құрамында ____ адам
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат
Маған және менің отбасымның мүшелеріне Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруді сұраймын.
Тұратын жерімнен мына себептер бойынша кетуге мәжбүрмін:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Туған күні және жері ________________________________________________________
Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) ________________________________________
Ұлты (этникалық тиесілігі) ___________________________________________________
Мынадай тілдерді білемін ___________________________________________________
Қазақстан Республикасына келу күні __________________________________________
Заңды (заңсыз) келді ________________________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын
растайтын құжаттар ______________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
Менімен бірге келген отбасымның мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Бұдан бұрын Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен
жүгіндім (жүгінбедім) _____________________________________________________________
Егер жүгінсеңіз, органды көрсетіңіз _________________________________________________
________________________________________________________________________________
_____________________ ______________________________
(өтініш беру күні)            (пана іздеген адамның қолы)
Өтінішхатты қабылдаған КҚҚБ қызметкері ______________________________
_____________            ______________            ______________
(қолы)                              (Т.А.Ә.)                  (күні)
Өтінішхатты тіркеу туралы шешім:
Тіркелді ________________________________________________________________________
(күні, тіркеу нөмірі, қызметкердің қолы)
Босқын мәртебесін беру
туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
3-қосымша
нысан
Пана іздеген адамдарды тіркеу журналы
Р/с
Пана іздеген адамның және оның отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Кету елі және бұрын тұрған мекенжайы
Қазақстан Республикасына келу күні
Өтінішхатты қабылдау және тіркеу күні
Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекенжайы
Қабылдау жүргізген қызметкердің тегі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Босқын мәртебесін беру
туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
4-қосымша
Пана іздеген адамды есепке алу карточкасы

47. В случае отказа в продлении статуса беженца территориальное подразделение уполномоченного органа в течение трех календарных дней со дня принятия решения об отказе вручает или направляет заявителю по месту его учета копию решения с указанием причин отказа, порядка обжалования принятого решения, а также с разъяснением его прав и обязанностей, одновременно информируя подразделение миграционной службы органов внутренних дел с предоставлением копии принятого решения.
48. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг.
49. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам регистрации и
рассмотрения ходатайства о
присвоении статуса беженца
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 24.06.2021 № 365 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к Правилам
регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
форма
кому _______________________
(должность, фамилия и
инициалы руководителя УМС)
От _________________________
(фамилия, имя, отчество)
гражданина (-ки)_____________
____________________________
(какого государства)
постоянное место жительство__
____________________________
временно проживающего (-ей)__
____________________________
______________________(адрес)
в составе семьи _______человек
Ходатайство о присвоении статуса беженца
Прошу присвоить мне и членам моей семьи статус беженцев в Республике Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Дата и место рождения _____________________________________________________
Гражданство (страна прежнего постоянного места жительства) ___________________
_________________________________________________________________________
Национальность (этническая принадлежность) _________________________________
Языки, которыми владею ___________________________________________________
Дата прибытия в Республику Казахстан _______________________________________
Прибыл законно (незаконно) ________________________________________________
Документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего
убежище _________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Вместе со мной прибыли члены моей семьи:
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Степень родства
Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца в Республике
Казахстан? _____________________________________________________________________
Если да, указать орган ______________________________________________________
_______________________________________________________________________________      _________________________ _________________________________________
(дата обращения)             (подпись лица, ищущего убежище)
Сотрудник УМС, принявший ходатайство
________________ __________________________________ _______________________
(подпись)                         (Ф.И.О.)                         (дата)
Решение о регистрации ходатайства:
Зарегистрировано __________________________________________________________
(дата, номер регистрации, подпись сотрудника)
Приложение 3 к Правилам
регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Форма
Журнал регистрации лиц, ищущих убежище
№ п/п
Фамилия, имя, отчество лица, ищущего убежище, и членов его семьи
Дата и место рождения
Гражданство
Страна выбытия и адрес прежнего места жительства
Дата прибытия в Республику Казахстан
Дата приема и регистрации ходатайства
Адрес проживания в Республике Казахстан
Фамилия сотрудника, проводившего прием
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 4 к Правилам
регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Форма
--------------------- |Фотография | |лица, ищущего | |убежище | ---------------------
Карточка учета лица, ищущего убежище

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) __________________________________
2. Туған күні, айы, жылы _____________________________________________________
3. Туған жері ______________________________________________________________
4. Азаматтығы _____________________________________________________________
5. Ұлты ___________________________________________________________________
6. Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын
растайтын құжаттар ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
7. Отбасы жағдайы ____________________
8. Отбасы құрамында __________________ адам
9. Пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелері туралы мәлімет:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Паспорттың немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжаттың №, сериясы
Ұлты
Азаматтығы
10. Қазақстан Республикасында тұратын жері және телефон нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Отбасының барлық мүшелері көрсетілген мекенжай бойынша тұра ма?
Егер "тұрмаса" отбасының қай мүшесі тұрмайтыны және оның қандай мекенжай
бойынша тұратыны көрсетілсін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
12. Бұдан бұрын босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен жүгінді ме
(қайда және қашан)
__________________________________________________________________________
13. Сапар бағыты ___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
14. Тілдерді меңгеруі ________________________________________________________
15. Мүгедектігі, оның ішінде отбасы мүшелерінде - (бар/жоқ). Егер "мүгедек болса",
кім және нешінші топтағы мүгедек екені көрсетілсін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
16. Әскери қызметі, қызмет өткерген уақыты және жері, әскери атағы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Пана іздеген адам немесе пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелерінің
біреуі қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма ______________
(иә/жоқ).
Егер тартылса кім, қашан, қай соттың үкімі бойынша және қандай мерзімге екені
көрсетілсін ______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
2. Число, месяц и год рождения ________________________________________
3. Место рождения ___________________________________________________
4. Гражданство ______________________________________________________
5. Национальность ___________________________________________________
6. Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
7. Семейное положение ___________________
8. Состав семьи _________________ человек
9. Сведения о членах семьи, прибывших с лицом, ищущим убежище:
Фамилия, имя, отчество
Степень родства
Дата рождения
№, серия паспорта или иного документа, удостоверяющего личность
Национальность
Гражданство
10. Место жительства в Республике Казахстан и номер телефона
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
11. Все ли члены семьи проживают по указанному адресу. Если "нет", то указать, кто
из членов семьи и по какому адресу проживают________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
12. Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца
_________________________________________________________________________
(где и когда)
________________________________________________________________________
13. Маршрут следования __________________________________________________
________________________________________________________________________
14. Владение языками_____________________________________________________
15. Наличие инвалидности, в том числе у членов семьи - (да/нет).
Если "да", то указать, кто и какой группы____________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
16. Служба в армии, время и место службы, воинское звание____________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
17. Привлекалось ли лицо, ищущее убежище, или кто-либо из членов семьи,
прибывших с лицом, ищущим убежище, к уголовной ответственности___________
(да/нет).
Если "да", указать кто, когда, по приговору какого суда и на какой срок__________
________________________________________________________________________

18. Бұрынғы тұрақты тұрған елі және мекенжайы ________________________________
__________________________________________________________________________
19. Тұрған елінен кету күні және себебі /________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасында туыстары бар ма - (иә/жоқ). Егер болса туыстық
дәрежесі және олардың тұратын жері көрсетілсін ______________________________________
__________________________________________________________________________
21. Қоныстанудың болжамды орны (қала, облыс, аудан, елді мекен көрсетілсін)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
22. Білімі, кәсібі, оның ішінде отбасы мүшелерінің білімі, кәсібі ____________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
23. Партиялардағы, ұйымдардағы, топтардағы мүшелігі __________________________
24. Қазақстан Республикасында бұрын болды ма ______________ (иә/жоқ).
Егер болса келу күні мен мақсаты көрсетілсін ___________________________________
25. Қосымша мәліметтер _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
26. Өтінішхатты қабылдаған органның атауы және қабылдаған күні
__________________________________________________________________________
27. Өтінішхаттың КҚҚБ-ге келіп түскен күні ____________________________________
28. Әңгімелесу жүргізу күні __________________________________________________
29. Өтінішхаттың тіркелген күні ______________________________________________
30. Пана іздеген адамның куәлігі: тіркеу № 20_ж. ____ ________ Берілген күні 20 __ ж.
__ _______ Қолданылу мерзімі _____________________________________________________
Пана іздеген адамның куәлігін алдым __________________________________________
(қолы, күні)
Пана іздеген адамның куәлігінің қолданылу мерзімі ______________________ дейін
ұзартылды ______________________________________ _______ ______ (карточканы
толтырған қызметкердің лауазымы) (Т.А.Ә.) (күні)
Босқын мәртебесін беру
туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
5-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
(КҚҚБ атауы)
20 __ ж. ____ _________
№ ________ _____________________________________________________________________
(мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымының атауы)
Міндетті медициналық куәландыруға жолдама
Азаматы/азаматтығы жоқ адамы ____________________________________________________
(мемлекеттің атауы)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) туған күні
________________________________________________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе жеке басын растайтын құжаттар
________________________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
келген __________________________________________________________________________
(мемлекеттің атауы) Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат беруіне байланысты міндетті
медициналық тексеруден өтуге жіберіледі.
Басшы ____________________________________ __________________________ _________
(КҚҚБ)                              (қолы)                        (Т.А.Ә.)
М.О
Босқын мәртебесін беру
туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
6-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
(КҚҚБ атауы)
Сауалнама парағы

18. Страна и адрес прежнего постоянного жительства _________________________
________________________________________________________________________
19. Дата и причины выбытия из страны проживания ___________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
20. Наличие родственников в Республике Казахстан - (да/нет). Если "да", указать
степень родства и место их проживания______________________________________
________________________________________________________________________
21. Место предполагаемого поселения (указать город, область, район, населенный
пункт) _________________________________________________________________
________________________________________________________________________
22. Образование, профессии, в том числе и у членов семьи _____________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
23. Членство в партиях, организациях, группировках___________________________
________________________________________________________________________
24. Бывал ли ранее в Республике Казахстан ____ (да/нет). Если "да", указать дату и
цель приезда __________________________________________________________________
25. Дополнительные сведения _____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
26. Дата приема и наименование органа, принявшего ходатайство
____________________________________________________________________
27. Дата поступления ходатайства в УМС ________________________________
28. Дата проведения собеседования _____________________________________
29. Дата регистрации ходатайства _______________________________________
30. Свидетельство лица, ищущего убежище: регистрационный № _____________
от ___ _________ 20__ г.
Дача выдачи ___ ____________ 20__ г.
Срок действия __________________________
Свидетельство лица, ищущего убежище, получил (а) _______________________
(подпись, дата)
Срок действия свидетельства лица, ищущего убежище продлен до ____________
____________________________________________ ____________ ____________
(должность сотрудника, составившего карточку)       (Ф.И.О.)       (дата)
Приложение 5 к Правилам
регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Форма
____________________________________________________________________
(наименование УМС)
"___"_________ 20__ г.
№ ______
____________________________________________________________________
(наименование государственной организации здравоохранения)
Направление на обязательный медицинский осмотр
Гражданин/лицо без гражданства _______________________________________
(наименование государства)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) дата рождения
____________________________________________________________________
документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие личность
лица, ищущего убежище _______________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
прибывший/прибывшее из _____________________________________________
(наименование государства)
направляется для прохождения обязательного медицинского осмотра в связи с
подачей ходатайства о присвоении статуса беженца.
Руководитель _____________________________ ___________ _______________
(УМС)                   (подпись)       (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 6 к Правилам
регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Форма
___________________________________________________________________
(наименование УМС)
Опросный лист

1. Пана іздеген адам туралы мәлімет
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Жынысы ______________________________________________________________________
3. Туған күні _____________________________________________________________________
4. Азаматтығы (бұрынғы тұрақты тұрған елі) __________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Өтінішхатты берген күні _________________________________________________________
2. Пана іздеген адамға сауалнама жүргізу нәтижесі (пана іздеген адамға қойылатын сұрақ-жауаптардың мазмұны)
Сұрақтарды тізбені (Қағидаларға 7-қосымша) басшылыққа ала отырып қою қажет.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Сауалнама парағының соңғы беті)
Осы сауалнама парағында ________ бет.
Мен, ___________________________________________________________________________
жоғарыда баяндалғандардың бәрі шындыққа сәйкес келетінін мәлімдеймін.
_____________________________________ __________________________________________
(пана іздеген адамның қолы) (күні)
Мен ___________ тілінде оқи алатынымды және жоғарыда баяндалғанды толық түсінетінімді
мәлімдеймін _____________________________________________________________________
______________________________________________ _____________________
(пана іздеген адамның қолы)                        (күні)
Мен, ___________________________________________________________________________
жоғарыда баяндалғанның мазмұнын ____________ тілінен ___________ тіліне толық
аударғанымды мәлімдеймін. Пана іздеген адам мені, ал мен арқылы КҚҚБ қызметкерін
қойылған сұрақтарға оның жауаптарының дұрыс жазылғандығын сендірді және ол жоғарыда
баяндалғанмен келіседі.
______________________________________________________ ______________
(аудармашының қолы)                              (күні)
______________________________________________ ______________________
(сауалнама жүргізген қызметкердің (Т.А.Ә.)      (күні) лауазымы, қолы)
Босқын мәртебесін беру
туралы өтінішхатты тіркеу
мен қараудың қағидаларына
7-қосымша
Әңгімелесу кезінде пана іздеген адамға қойылатын сұрақтардың тізбесі

1. Сведения о лице, ищущем убежище
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_______________________________
_____________________________________________________________________
2. Пол _____________________
3. Дата рождения ___________________________________
4. Гражданство (страна прежнего постоянного проживания) _________________
_____________________________________________________________________
5. Дата обращения с ходатайством ________________________________________
2. Результаты опроса лица, ищущего убежище (содержание вопросов-ответов лица,
ищущего убежище)
Вопросы следует задавать, руководствуясь перечнем (приложение 7 к Правилам).
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Последний лист опросного листа)
В настоящем опросном листе ________ страниц.
Я, ____________________________________________________________________
заявляю, что все вышеизложенное соответствует действительности
_____________________________________ ______________
(подпись лица, ищущего убежище)             (дата)
Я заявляю, что могу читать на ______________ языке и полностью понимаю
содержание вышеизложенного.
_____________________________________ ______________
(подпись лица, ищущего убежище)             (дата)
Я, __________________________________________________________________
заверяю, что я перевел(а) ______________________________________________
____________________________________________________________________
полностью содержание вышеизложенного с _______________ языка на ______
_______________ язык. Лицо, ищущее убежище, заверило меня, а через меня и
сотрудника УМС, что его ответы на заданные вопросы записаны верно и он
согласен с вышеизложенным.
___________________________________ ______________
(подпись переводчика)                         (дата)
_______________________________________________ _________ ________
(должность сотрудника, проводившего опрос, одпись) (Ф.И.О.)       (дата)
Приложение 7 к Правилам
регистрации и рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Перечень вопросов, задаваемых лицу, ищущему убежище, при собеседовании

1. Жол жүру құжаты.
Пана іздеген адам (бұдан әрі - өтініш беруші) жеке басын куәландыратын құжат алу үшін билік органдарына өтініш берді ме?
Жеке басын куәландыратын құжатты қандай билік органдары берді? Жеке басын куәландыратын құжатты қалай алды? Ақыға? Кімге?
Жеке басын куәландыратын құжат кімнің атына берілді?
Өтініш беруші осы жеке басын куәландыратын құжатпен елден еркін шыға алды ма және қайда барды (елдер, болу ұзақтығы, мақсаты)?
Жеке басын куәландыратын құжатпен бірге кетуге рұқсат алды ма?
Кіру визаларын қалай алды?
Елден шығу үшін қандай құжаттар пайдаланылды (түпнұсқасы немесе қолдан жасалған)?
Елден кету кезінде шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат жалған болса, қайда және қашан жасады?
Қолдан жасағанына ықтимал түсініктемелер.
Өтініш берушінің басқа елде тұруға жарамды рұқсаты бар ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат болмаса, неліктен жоқ екенін анықтау қажет. Қайда, қашан жоғалтты/жойылды? Өтініш берушіге жеке басын куәландыратын құжатты лақтырып тастауға немесе жоюға біреу кеңес берді ме? Кім және қашан?
Өтініш берушінің маңызды тағы да қандай сәйкестендіру құжаттары бар? Оларды қалай алды?
2. Билеттер.
Қазақстан Республикасына кіру үшін билеттер сатып алды ма?
Қайда, қашан, кім және қай көлік түріне сатып алды?
Кері қайту билеті бар ма?
3. Азаматы болып табылатын елден (бұрынғы тұрақты тұрғылықты жерінен) кету және Қазақстан Республикасына келу.
Азаматы болып табылатын елден немесе бұрынғы тұрақты тұрғылықты жерінен кету күні
Бұл биліктің рұқсаты бойынша жүргізілді ме?
Шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Орын ауыстыру тәсілдері және пайдаланылған көлік құралдарының түрлері, транзит елдерінің, қалалардың атауы, келу және кету күндері көрсетілген нақты жүру бағыты
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының, Қазақстан Республикасының аумағына келу күні және орны.
Шекарадан қандай амалмен өтті?
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде, Қазақстан Республикасына келген кезде құжаттарды көрсетті ме және қандай құжаттар? Егер көрсетпесе - неліктен?
Өтініш беруші жалғыз өзі келді ме? Жолаушылардың аттарын атауды сұрау.
Өтініш беруші Тәуелсіздік Мемлекеттер Достастығы елдерінде, Қазақстан Республикасында бұрын болды ма және қандай мақсатпен?
Пана іздеген елі ретінде неге Қазақстан Республикасын таңдады?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында туыстары/достары барма? Олардың аттары, мекенжайлары, тұруы үшін негіздер?
Қазақстан Республикасының аумағына келгеннен кейін өтініш беруші қайда, қашан және қай билік өкіліне және қандай өтінішпен барды? Паспорттық бақылауда проблемалар болды ма?
Мүмкіндігінше сапар туралы көбірек ақпарат анықтау қажет.

1. Проездной документ.
Обращалось ли лицо, ищущее убежище, (далее - заявитель) к властям за получением документов, удостоверяющих личность?
Какие органы власти выдали документ, удостоверяющий личность?
Как был получен документ, удостоверяющий личность? За плату? Кому?
На чье имя выдан документ, удостоверяющий личность?
Мог ли заявитель свободно выезжать из страны по этому документу, удостоверяющего личность, и куда выезжал (страны, продолжительность, цель)?
Получил ли разрешение на выезд вместе с документом, удостоверяющего личность?
Как были получены въездные визы?
Какие документы (подлинные или поддельные) были использованы для выезда из страны?
Были ли проблемы с пограничным контролем при выезде из страны?
Если документ, удостоверяющий личность, фальшивый, где и когда это сделано?
Возможные комментарии к подделке.
Имеет ли заявитель действующее разрешение на жительство в другой стране?
Если нет документа, удостоверяющего личность, следует выяснить, почему. Где, когда он был потерян/уничтожен? Советовал ли кто-то заявителю выбросить или уничтожить документ, удостоверяющий личность? Кто и когда?
Какие еще идентификационные документы имеет заявитель, которые могут иметь значение? Как они были получены?
2. Билеты.
Приобретались ли билеты для въезда в Республику Казахстан?
Где, когда, кем были куплены и на какой вид транспорта?
Есть ли обратный билет?
3. Выезд из страны гражданской принадлежности (прежнего постоянного места жительства) и приезд в Республику Казахстан.
Дата выезда из страны гражданской принадлежности или прежнего постоянного места жительства.
Это произошло с разрешения властей?
Были ли проблемы с пограничным контролем?
Способ передвижения и точный маршрут следования с указанием видов используемых транспортных средств, названий стран транзита, городов, дат въезда и выезда.
Дата и место въезда на территорию Содружества Независимых Государств, Республики Казахстан.
Каким образом пересек границу?
Предъявлялись ли документы и какие при пересечении государственных границ стран Содружества Независимых Государств, при въезде в Республику Казахстан? Если нет - почему?
Ехал ли заявитель один? Попросить назвать имена попутчиков.
Был ли заявитель ранее в странах Содружества Независимых Государств, в Республике Казахстан и с какими целями?
Почему выбрал Республику Казахстан в качестве страны убежища?
Есть ли у заявителя родственники/друзья в Республике Казахстан? Их имена, адреса, основания для проживания.
Где, когда, к какому представителю власти и с какой просьбой обращался заявитель после прибытия на территорию Республики Казахстан? Были ли проблемы с паспортным контролем?
По возможности следует выяснить максимум информации о поездке.

4. Отбасы мүшелері және жақын туыстары туралы мәліметтер.
Қазақстан Республикасына өтініш берушімен бірге отбасы мүшелерінің қайсысы келді?
Жақын туыстарының қайсысы саяси қызметпен айналысты?
Балаларының денсаулық жағдайы.
5. Этникалық топ.
Өтініш беруші арнайы бір этникалық топқа, тайпаға немесе рулық қауымға жатады ма? Бұның әсіресе африка елдерінен келген өтініш берушілер үшін маңызы бар.
Бұл этникалық топ оның елінде қаншалықты көп?
6. Діні.
Өтініш берушінің елінде діни сенімге бостандық құқығы сақтала ма?
Өтініш беруші қандай дінге сенеді немесе қандай діни қауымға жатады?
Ол дінге сенуші болып табыла ма?
Ол өз елінде дінін жасырын немесе ашық түрде уағыздады ма?
Діни себептерге байланысты қудаланды ма?
7. Қаржы жағдайы.
Өтініш берушінің жеке басының және/немесе отбасының қаржылық жағдайын отанындағы қатынастарға байланысты бағалау
Өтініш берушінің/отбасының табысы қандай болды, қандай мүлкі болды?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында өмір сүру үшін қандай қаражаты бар?
8. Әскери қызметке қатысы.
Оның елінде әскери қызмет міндетті болып табылады ма?
Әскерге шақырылу жасы қандай және міндетті әскери қызмет мерзімі?
Өтініші беруші әскери қызметін өтеді ме?
Егер әскери қызметін өтесе, онда ол әскерге шақыртылды ма немесе өз еркімен барды ма, қызмет өткерген кезеңі және жері, әскер түрі, соңғы әскери атағы, әскери мамандығы.
Ол әскери қызметін белгіленген мерзімде аяқтады ма?
Егер өтініш беруші әскерде болмаса, себебі көрсетілсін. Егер қызмет өткеруін аяқтамаса немесе әскерден қашып кетсе себептері көрсетілсін. Мұндай әрекеттердің салдарын бағалау.
9. Сотталғандығы туралы ақпарат.
Өтініш беруші бұрын қылмыс үшін сот тәртібінде сотталды ма?
Егер сотталса, қашан және қандай сотта?
Судья мен прокурордың тегі.
Құқық бұзушылық сипаты және шығарылған үкім.
Жазалау мерзімі (сот үкімі бойынша және нақты өтеп шыққан)
Абақтының атауы және мекенжайы, жазаны қайда өтеп шықты
Қашан және қандай себеппен босап шықты?
Қамауда болғаны туралы қандай да бір құжаттар бар ма?
Босатылғаннан кейін полиция қадағалауында болды ма?
10. Отанындағы саяси ахуалды білуі және бағалауы.
Өз отанындағы саяси жүйені және мемлекеттік құрылымын сипаттау.
Елінің ұлттық туын сипаттап беруін өтіну.
Билікте кім?
Билік саясатына деген жеке бағасы.
Оппозициялық топтарды, партияларды, қозғалыстарды білуі, олар қаншалықты көп, олардың көшбасшылары кім және бұл топтардың идеологиясы немесе ниеттері қандай.
Оппозициялық топтар заңды/заңсыз ба?
Заңсыз баспасөздерді білуі.
Партиялардың, топтардың, қозғалыстардың қысқартылған атаулары (аббревиатуралары) өз тілінде, мүмкіндігінше халықаралық атаулармен түсіндірсін.

4. Сведения о членах семьи и близких родственниках.
Кто из членов семьи прибыл в Республику Казахстан вместе с заявителем?
Кто из близких родственников занимался политической деятельностью?
Состояние здоровья детей.
5. Этническая группа.
Принадлежит ли заявитель к какой-либо специальной этнической группе, племени или клану? Это имеет важное значение, особенно для заявителей из африканских стран.
Насколько эта этническая группа многочисленна в его стране?
6. Религия.
Соблюдается ли право на свободу вероисповедания в стране заявителя?
Какую религию исповедует заявитель или к какой религиозной общине принадлежит?
Является ли он религиозно активным?
Он исповедовал свою религию на родине тайно или публично?
Подвергался ли преследованиям на религиозной почве?
7. Финансовое положение.
Оценка заявителем его собственного и/или семейного финансового положения в связи с отношениями на родине.
Из чего состояли доходы заявителя/семьи, каким владел имуществом?
Какими средствами к существованию располагает заявитель на территории Республики Казахстан?
8. Отношение к военной службе.
Является ли военная служба обязательной в его стране?
Какой призывной возраст и срок обязательной военной службы?
Проходил ли заявитель военную службу?
Если да, сообщить, был ли он призван в армию или пошел служить добровольцем, период и место службы, род войск, последнее воинское звание, военная специальность.
Завершил ли он установленный срок службы?
Если заявитель не служил, указать причины. То же, если не завершил службу или дезертировал из армии. Оценка последствий таких действий.
9. Информация о судимостях.
Был ли заявитель ранее осужден в судебном порядке за уголовное преступление?
Если да, когда и каким судом?
Фамилии судьи и прокурора.
Характер правонарушения и вынесенный приговор.
Срок наказания (по приговору суда и фактически отбытый).
Название и адрес тюрьмы, где отбывал наказание.
Когда был освобожден и в связи с чем?
Имеются ли какие-либо документы, связанные с нахождением в заключении?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
10. Знание и оценка политической ситуации на родине.
Описание политической системы и государственного устройства у себя на родине.
Попросить описать национальный флаг страны.
Кто находится у власти?
Личная оценка политики властей.
Знание оппозиционных группировок, партий, движений, насколько они многочисленны, кто их лидеры и какую идеологию или намерения имеют эти группировки.
Оппозиционные группы законны/незаконны?
Знание нелегальной прессы.
Сокращения (аббревиатуры) названий партий, группировок, движений должны объясняться на оригинальном языке и, по возможности, с международным названием.

11. Саяси қызметке қатысуы.
Өтініш беруші саясатқа қызығушылық білдіре ме?
Өтініш беруші немесе оның отбасы мүшелерінің ересектері тұрақты тұрған елінде қандай саяси, діни, әскери, этникалық және басқа да ұйымдарда, топтарда немесе ағымдарда болды?
Өтініш беруші партияның белсенді/енжар мүшесі болды ма, онда қанша болды? Оның лауазымы (жағдайы) және міндеті.
Бұл қандай ұйым? Оның мақсаты, жұмыс істеу әдістері, саяси бағыты, құрылымы, саны, қашан және кім құрды, көшбасшылары мен тікелей басшыларының аты-жөні, әрекет ауданы, заңды/заңсыз. Өтініш берушінің ұйым қызметіне қатысу сипаттамасы.
Ұйым қандай бір болмасын жарияланым шығара ма? Олардың атауын хабарласын.
Ұйымның басқа мүшелерінің аты.
Өтініш беруші өз іс-қимылы үшін билік тарапынан қуғынға ұшырады ма?
Өтініш беруші дене күші қолданылған нәсілдік, ұлттық, діни тектегі немесе саяси көзқарастармен байланысты оқиғаларға қатысты ма? Егер қатысса, бұндай оқиғалардың өзгешелігін және өтініш берушінің оған қатысу дәрежесін сипаттау.
Егер тұтқындалса, тұтқындаудың хронологиялық реттілігі көрсетілсін және тұтқындауды қайда өтеп шықты (абақты, полиция учаскесі), тұтқында болу ұзақтығы.
Өтініш берушімен бірге неше адам тұтқындалды?
Өтініш берушіге айып тағылды ма?
Саяси қызмет үшін сотталды ма? Егер сотталса, соттың аты, іс қайда қаралды, үкім мерзімі, мүмкін болса қорғаушының аты хабарлансын
Тұтқында болу жағдайын сипаттау.
Босату қалай жүргізілді (пара беру, сатып алу, кепілдікке, жаза мерзімінің аяқталуы)?
Босатылғаннан кейін полиция қадағалауында болды ма?
Босатылғаннан кейін өтініш берушіге қарым-қатынасы. Болу орны, жұмысы.
Абақтыдан, абақты көлігінен, абақты госпиталінен және т.б. қашу туралы айтылған жағдайда қашу жағдайын нақтылау қажет (Қалай қашты? Қашу үшін өтініш берушіге сырттан көмектесті ме? Қашқаннан кейін және елден кеткенге дейін өзін қалай қамтамасыз ете алды? Қай жерде болды/тұрды және ақшаны қайдан алды? Жеке басын куәландыратын құжатты/ жол жүру құжаттарын қалай алды?).
Қазіргі уақытта өтініш беруші іздестірілуде ме? Не үшін?
Іздестіруге жарияланғаны өтініш берушіге қайдан белгілі?
Өтініш беруші адвокатпен немесе адам құқықтары жөніндегі ұйыммен байланыста ма? Олардың есімдері және мекенжайлары және ол бұл байланысқа қалай кірді?
12. Тұрақты тұру елінен кету себептері.
Өтініш берушінің елден кету себептерін айтып беруді сұрау (бұрын болған тармақтарға сүйенуге болады).
Оны қудалаудан қорқатындығы туралы ақпарат алу маңызды.
Өтініш беруші қудалаудың/зорлық-зомбылықтың қандай түріне ұшырады, оны елден кетуге мәжбүрлеген фактілер көрсетілсін (дене күші, үйді тінту, кәсіби тыйым, басқа да мәжбүр етулер, қауіп-қатерлер).
Өтініш берушіге немесе оның отбасы мүшелеріне жасалған зорлық-зомбылықтар/қудалау уақыты және орны, кім орындады?
Хронологиялық тәртіпте толығырақ сипаттап беруін сұрау.
Мүмкін болса осыны дәлелдейтін кез келген құжатты көрсетсін.
Өтініш берушінің ойынша мұндай актілерді жасауға не себеп болды?
Қудалауға ұшырау қорқынышы туралы өз сенімін өтініш беруші немен растай алады?
Өтініш беруші отанына қайтып барғысы келе ме? Егер қайтып барғысы келмесе не себептен?
Өтініш берушінің ойынша егер ол отанынан қайтып барса не болуы мүмкін және неліктен? Негізделген себептерді атауын сұрау.
Өтініш берушіге өз азаматтығы елінің билігі қайтып баруға рұқсат бере ме?
Неліктен береді немесе неліктен бермейді?
Қайтып барған жағдайда қауіпсіздік қатері бар ма? Егер болса,нақты себептер көрсетілсін.

11. Участие в политической деятельности.
Интересуется ли заявитель политикой?
В каких политических, религиозных, военных, этнических и других организациях, группировках или течениях состоял заявитель или взрослые члены его семьи в стране постоянного проживания?
Был ли заявитель активным/пассивным членом, как долго состоит членом партии? Его должность (положение) и задачи.
Какого рода эта организация? Ее цели, методы работы, политическое направление, структура, численность, когда и кем была создана, фамилии лидеров и непосредственных руководителей, районы действия, легальная/нелегальная. Характер участия заявителя в деятельности организации.
Издает ли организация какие-либо публикации? Сообщить их названия.
Имена других членов организации.
Подвергался ли заявитель преследованиям со стороны властей за свою деятельность?
Принимал ли заявитель участие в инцидентах с применением физического насилия, которые были связаны с расовой, национальной, религиозной принадлежностью или политическими взглядами? Если да, описать характер таких инцидентов и степень участия в них заявителя.
Если арестовывался, указать хронологическую последовательность ареста, где это происходило и где отбывал арест (тюрьма, полицейский участок), продолжительность задержания.
Сколько человек было арестовано вместе с заявителем?
Было ли выдвинуто обвинение заявителю?
Был ли осужден за политическую деятельность? Если да, то сообщить название суда, где рассматривалось дело, срок приговора, возможно, имя защитника.
Описание условий содержания в заключении.
Как происходило освобождение (взятка, подкуп, залог, окончание срока наказания)?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
Отношение к заявителю после освобождения. Место пребывания, работа.
В случае утверждения о бегстве из тюрьмы, тюремного транспорта, тюремного госпиталя и т.д. необходимо уточнить обстоятельства побега (Как происходил побег? Получил ли заявитель помощь извне? Как смог обеспечивать себя после побега и до отъезда? Где находился/жил и где взял деньги? Как были получены документ, удостоверяющий личность/проездные документы?).
Находится ли заявитель в розыске в настоящее время? За что?
Откуда заявителю известно, что он объявлен в розыск?
Был ли заявитель в контакте с адвокатом или организацией по правам человека?
Сообщить имена и адреса и то, как он вошел в этот контакт.
12. Причины выезда из страны постоянного проживания.
Попросить заявителя изложить причины выезда из страны (возможна ссылка на предыдущие пункты).
Важно получить информацию о возможном страхе преследования.
Какого рода преследованиям/насилию подвергался заявитель, с указанием фактов, вынудивших его покинуть страну (физическое насилие, домашний обыск, профессиональный запрет, другие принуждения, угрозы).
Время и место совершения актов насилия/преследования заявителя или членов его семьи, кем оно выполнялось? Попросить описать более подробно в хронологическом порядке.
По возможности предъявить документы, подтверждающие это.
Что, по мнению заявителя, является причиной совершения таких актов?
Чем заявитель может подтвердить свои утверждения о страхе подвергнуться преследованиям?
Желает ли заявитель вернуться на родину? Если нет, по каким причинам?
Что может случиться, по мнению заявителя, в случае его возвращения на родину и почему? Попросить назвать обоснованные причины.
Получит ли заявитель разрешение властей страны своего гражданства на возвращение?
Почему да или почему нет?
Существует ли угроза безопасности в случае возвращения? Если да, указать конкретные причины.

13. Кәмелетке толмаған өтініш берушілер үшін кету себептері туралы сұрақтар.
Қалай/неліктен жас өтініш беруші өз ата-анасынан/отбасынан ажырады?
Бұл қашан болды?
Ол өз еркімен кетті ме немесе өз еркінен тыс жөнелтілді ме?
Оның ата-анасы оны отанынан кеткені туралы біле ме, ол қандай да бір нұсқама алды ма? Қандай нұсқама?
Қашан және қандай жағдайларда өтініш беруші өз ата-анасымен/отбасымен байланыста болды?
Жас өтініш беруші ата-анасын (басқа жақын туыстарын, отбасы мүшелерін) тірі деп есептей ме? Егер ол оларды қайтыс болған десе, оның бұл үшін қандай негіздері бар?
Отбасынан кеткеннен кейін өтініш беруші бірінші қайда барды?
Өтініш беруші ата-анасынан/отбасынан кеткеннен кейін тұрған жерін, ұзақтығын сипаттап беруді сұрау.
Өтініш беруші бұрын өзі немесе отбасымен отанын тастап кетуді байқады ма?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда өтініш берушіге кім қамқорлық көрсетті, оның аты және туыстығы/басқа да қатынастары?
Олар бірін бірі бұрын білді ме?
Қазіргі кезде олардың қарым-қатынасы қалай?
Кәмелетке толмаған өтініш берушінің отанынан кетуіне негізгі себеп қандай болды?
Өтініш беруші немесе оның жақындары қудалауға ұшырады ма? Қалай және қандай себептермен?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда қандай ерекше қиындықтар болды?
14. Отанындағы және басқа елдердегі байланысы
Отанымен байланысу мүмкіндіктері, туыстарының болуы, туыстық дәрежесі, олардың мекенжайы және телефоны.
Қазақстан Республикасында және басқа елдерде туыстары немесе отандастары бар ма? Олардың босқын мәртебесі бар ма (өтінішхат берді ме)? Олардың мекенжайлары және телефоны.
Өтініш беруші басқа елдерге немесе халықаралық ұйымдарға пана беру немесе босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат берді ме? Егер берсе берген күні, кімге және нәтижесі қандай екені көрсетілсін.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссары басқармасының ( бұдан әрі-БҰҰ БЖКБ) босқыны деп танылды ма?
Егер танылса, қайда, қашан және БЖКБ қандай органы? Бұл тануды растайтын құжат бар ма?
Қандай да бір халықаралық немесе ұлттық ведомстволарда тіркелді ме? Егер тіркелсе, толығырақ айтсын.
Өз елінің елшілігі, консулдығы немесе басқа да өкілдігі тіркеді ме? Егер тіркесе, егжей-тегжейлі нақтылау.

13. Вопросы для несовершеннолетних заявителей о причинах выезда.
Как/почему малолетний заявитель был отделен от родителей/семьи?
Когда это произошло?
Уехал ли он сам добровольно или был отправлен против своей воли? Знают ли родители, что он уехал с родины, получал ли он какие-либо инструкции? Какого рода инструкции?
Когда и при каких обстоятельствах был заявитель в контактах с родителями/семьей?
Считает ли малолетний заявитель, что родители (другие близкие родственники, члены семьи) живы? Если он считает, что они мертвы, какие у него основания для этого?
Куда вначале поехал заявитель после того, как он/она расстался с семьей?
Попросить описать места, где жил заявитель после расставания с родителями/семьей, продолжительность.
Пробовал ли заявитель сам или вместе с семьей покинуть родину ранее?
Кто опекал заявителя по пути в Республику Казахстан, его имя и возможное родство/другие отношения? Знали ли они друг друга ранее?
Каковы отношения между ними сейчас?
Что было основной причиной для несовершеннолетнего покинуть родину?
Был ли заявитель сам или кто-либо из близких подвергнут преследованиям? Каким образом это было и по каким причинам?
Какие были особые трудности по дороге в Республику Казахстан?
14. Связи на родине и в других странах.
Существующие контакты с родиной, наличие родственников, степень родства, их адреса и телефоны.
Наличие родственников или соотечественников в Республике Казахстан и в других странах. Имеют ли они статус беженца (подали ходатайство)? Их адреса и телефоны.
Подавал ли заявитель ходатайство об убежище или статусе беженца в других странах или международных организациях? Если да, указать дату обращения, к кому и какой был результат?
Был ли признан беженцем Управления Верховного Комиссара по делам беженцев Организации Объединенных Наций (далее – УВКБ ООН). Если да, то где, когда и каким органом УВКБ? Имеется ли документ, подтверждающий это признание?
Зарегистрирован ли какими-либо международными или национальными ведомствами?
Если да, сообщить подробности.
Зарегистрирован ли посольством, консульством или другим представительством своей страны? Если да, уточнить подробности.