Бағалау туралы есептің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 327 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 20 желтоқсанда № 6688 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 13 қарашадағы № 579 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 13.11.2015 № 579 бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Бағалау туралы есептің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар» бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          Д. Құсдәулетов
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
міндетін атқарушының
2010 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 327 бұйрығымен
бекітілген
«Бағалау туралы есептің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар»
1. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалау туралы есептің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) халықаралық бағалау стандарттарын пайдалана отырып, «Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) негізінде әзірленді және бағалау туралы есептік нысаны мен мазмұнына, бағалау туралы есепте пайдаланылатын ақпаратқа, сондай-ақ әдіснамада және есептеуде қолданылатын бағалау туралы есептегі сипаттамаларға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Талаптар Қазақстан Республикасының аумағында бағалау қызметін жүзеге асыру кезінде қолдануда міндетті болып табылады.
3. Бағалау туралы есеп бағалау жүргізуді қорытындысы бойынша жасалады. Бағалау туралы есеп Заңға, осы Талаптарға, халықаралық стандарттарға және бағалау қызметі стандарттарына сәйкес жасалған құжатты білдіреді.
4. Есептің тапсырысшысы - бағалау объектісінің меншік иесі немесе бағалау туралы шартты жасауға құжат түрінде расталған негіздемесі бар өзге де адамдар, сондай-ақ заңнамада белгіленген жағдайларда сот немесе уәкілетті орган.
2. Бағалау туралы есеп нысанына қойылатын талаптар
5. Бағалау туралы есеп:
1) тексерілген күні, осы кезде қатысып отырған бағалаушының, тапсырысшының және/немесе меншік иесінің Т.А.Ә. көрсетілген бағалау объектісін тексеру актісін қамтиды және жоғарыда көрсетілген адамдардың қолымен куәландырылады; бағалау объектісі қаржылық мүдде немесе басқа да материалдық емес бағалау объектілері болып табылатын жекелеген жағдайларда тексеру актісі міндетті емес;

Об утверждении Требований к форме и содержанию отчета об оценке
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 9 декабря 2010 года № 327. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2010 года № 6688. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 13 ноября 2015 года № 579
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 13.11.2015 № 579.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к форме и содержанию отчета об оценке.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              Д. Куставлетов
Утверждены
приказом и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 9 декабря 2010 года № 327
Требования к форме и содержанию отчета об оценке
1. Общие положения
1. Настоящие Требования к форме и содержанию отчета об оценке (далее - Требования) разработаны на основании Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) с использованием международных стандартов оценки и устанавливает требования к форме и содержанию отчета об оценке, информации, используемой в отчете об оценке, а также к описанию в отчете об оценке, применяемой методологии и расчетам.
2. Настоящие Требования являются обязательными к применению при осуществлении оценочной деятельности на территории Республики Казахстан.
3. Отчет об оценке составляется по итогам проведения оценки. Отчет об оценке представляет собой документ, составленный в соответствии с Законом, настоящими Требованиями, международными стандартами и стандартами оценочной деятельности.
4. Заказчик отчета - собственник объекта оценки или иные лица, имеющие документально подтвержденные основания на заключение договора об оценке, а также в установленных законодательством случаях, суд или уполномоченный орган.
2. Требования к форме отчета об оценке
5. Отчет об оценке содержит:
1) акт осмотра объекта оценки, с указанием даты осмотра, ФИО присутствующих при этом оценщика, заказчика и/или собственника имущества и заверяется подписью вышеуказанных лиц; в отдельных случаях, когда объектом оценки являются финансовые интересы или другие нематериальные объекты оценки, акт осмотра не обязателен;

2) құнымен айқындалатын есептеуді жүргізуге және есепке
сараптама жасау кезінде ұқсас нәтижелерге әкелуге мүмкіндік бере
отырып, бағалау объектісі жан-жақты сипатталатын;
қағаз тасымалдағышта шығарылатын және бағалаушының мұрағатында бес жыл бойы сақталатын есептің данасына қоса берілетін көзге нақты сілтемелермен расталған;
егер ұлттық бағалау стандарттарына сәйкес міндетті болып табылмаса, бағалау жүргізу кезінде артық болмауы және пайдаланылмауы тиіс елеулі ақпаратты;
3) бағалау стандарттарына сәйкес құнын есептеуді жүргізу
негізделетін, қолданылатын амалдар мен тәсілдердің қысқаша сипаттамасы қамтиды.
Нысан мен мазмұн бойынша есеп Заңның талаптарына, бағалау стандарттарына сәйкес келуге тиіс;
6. Тұрғызылмаған объектіге немесе бағалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптары, бағалау стандарттары бұзылып, бағалау объектісінің нарықтық немесе өзге де құнын бұрмалауға әкелетін шынайы емес деректерді бағалау туралы есепте пайдаланып жүзеге асырылған баға шынайы емес баға деп танылады.
7. Алғашқы беттен басқа, бағалау туралы есептің парақтары беттері бойынша нөмірленеді, тігіледі және бағалауды жүргізген бағалаушылар әр бетіне қол қояды, бұл ретте факсимилені пайдалануға жол беріледі.
Бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар және жеке кәсіпкер болып табылатын бағалаушы жасаған есепке ол қол қояды және оның жеке мөрімен куәландырылады.
Бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке тұлғаның есебіне бағалаушылар қол қояды, заңды тұлғаның басшысы бекітеді және мөрмен куәландырылады.
8. Есептің шектеулі жағдайларында есепті толығымен, бөліктерімен немесе жекелеген сілтемелермен, есепте қамтылған деректерді, бағалаушының аты мен кәсіби тиесілігін оның жазбаша келісімінсіз жариялауға тыйым салынады.
9. Шартта белгіленген тапсырысшының талаптарына сәйкес бағалау туралы есеп мынадай шарттар сақтала отырып, орындала және тапсырысшыға электронды түрінде беріледі:
1) жіберілген есеп бағалаушыда қатаң дискіде есептердің электрондық базасында және көшірмесі лазерлі дискіде сақталады;
2) есеп автордан басқаға, оған өзгерістер енгізуден есепті сенімді қорғауға мүмкіндік беретін форматта беріледі;
3) мұрағатта қағаз тасымалдағыштағы данамен есепті жіберушінің электронды мекенжайы, есепті берген оператордың Т.А.Ә., қабылданған күні мен уақыты туралы мәліметтері бар файлдардың басып шығарылғандары, сондай-ақ тапсырысшының есепті алғанын растайтын ақпарат тігілуі тиіс;

2) существенную информацию, которая:
всесторонне характеризует объект оценки, позволяя воспроизвести расчет определяемой стоимости и привести при экспертизе отчета к аналогичным результатам;
подтверждена конкретными ссылками на источник, который может быть воспроизведен на бумажном носителе и приложен к экземпляру отчета, хранящемуся в архиве оценщика в течение пяти лет;
не должна быть излишней и не использоваться при проведении оценки, если она не является обязательной согласно требованиям национальных стандартов оценки;
3) краткое описание применяемых подходов и методов, на основании которых производятся расчеты стоимости согласно стандартам оценки.
Отчет по форме и содержанию должен соответствовать требованиям Закона, стандартам оценки.
6. Недостоверной оценкой признается оценка, осуществленная на несуществующий объект или с нарушением требований нормативных правовых актов в области оценочной деятельности, стандартов оценки, с использованием в отчете об оценке недостоверных данных, приводящих к искажению рыночной или иной стоимости объекта оценки.
7. Листы отчета об оценке, кроме титульного, нумеруются постранично, прошиваются и парафируются оценщиками, которые проводили оценку, при этом допускается использование факсимиле.
Отчет, составленный оценщиком, имеющим лицензию на осуществление оценочной деятельности и являющимся индивидуальным предпринимателем, подписывается им и заверяется его личной печатью.
Отчет юридического лица, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности, подписывается оценщиками, утверждается руководителем юридического лица и заверяется печатью.
8. В ограничительных условиях отчета должно быть указано, что его публикация целиком, частями или отдельных ссылок на отчет, данных, содержащихся в отчете, имени и профессиональной принадлежности оценщика запрещается без его письменного согласия.
9. В соответствии с требованием заказчика, установленным в договоре, отчет об оценке может быть выполнен и передан заказчику в электронном виде с соблюдением следующих условий:
1) отправленный отчет хранится у оценщика в электронной базе отчетов на жестком диске и копия на лазерном диске;
2) отчет передается в формате, позволяющем надежно защитить отчет от внесений в него изменений, кроме автора;
3) в архиве вместе с экземпляром на бумажном носителе должна быть подшита распечатка файлов со сведениями об электронном адресе отправителя отчета, Ф.И.О. оператора, пославшего отчет, дата и время приема, а также информация о подтверждении получения отчета заказчиком;

4) егер тапсырысшыға электронды тасымалдағышта есепті беру талап етілген жағдайда, электрондық есеп бағалаушыда электронды цифрлық қол таңбасы болған кезде ғана қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұсынылады, бұл ретте бағалаушының мұрағатында тапсырысшының осы есепті қабылдағаны туралы қолбелгімен қағаз тасымалдағыштағы есептің нұсқасы сақталуы тиіс.
3. Бағалау туралы есептің мазмұнына қойылатын талаптар
10. Бағалау объектісінің түріне қарамастан, бағалау туралы есепті мынадай міндетті бөлімдер мен бөліктер қамтылады:
1) алғашқы парақ;
2) ілеспе хат (тапсырысшының келісім бойынша);
3) есептің мазмұны;
4) біліктілік мінездемелі көрсетілген бағалаушылар мен орындаушылардың тізімі;
5) есеп туралы жалпы мәліметтер;
6) бағалау объектісінің жалпы мәліметтері және сипаттамасы;
7) есептің есептеу бөлігі;
8) есептің қорытынды бөлігі;
9) қосымша.
Осы тармақтың 1-6) тармақшаларында санамаланған есептің бөліктері оның қосымшаларын есептемегенде, есептің мазмұнының жартысынан аспайды.
11. Алғашқы парақ мынаны қамтуы тиіс:
1) есептің атауы;
2) есептің нөмірі;
3) есептің жасалған күні;
4) объектінің атауы және орналасқан жері;
5) бағалау күні;
6) бағалау туралы шарттың нөмірі және жасалған күні;
7) айқындалатын құнның түрі (типі);
8) тапсырысшының толық атауы немесе Т.А.Ә., оның орналасқан жері, банктік деректемелері;
9) бағалаушының толық атауы немесе Т.А.Ә., оның орналасқан жері, банктік деректемелері, бағалаушы мүше болып табылатын Палата;
10) мөрмен куәландыру, есепті бекіткен адамның Т.А.Ә. және қолы.
12. Ілеспе хатта мыналар қамтылады:
1) бағалау мақсаты мен нысанасы;
2) бағалау объектісін сәйкестендіретін жалпы ақпарат;
3) есепте пайдаланылған бағалау амалдары мен әдістері;
4) бағалау объектісі құнының қорытынды шамасы.
13. Есептің мазмұны беттері көрсетілген оның құрамына енген бөлімдерді (кіші бөлімдерді) көрсетеді.
14. Есеп туралы жалпы мәліметтер:
1) Бағалау тапсырмасы:
бағаланатын объект;
объектінің меншік иесі;
объектінің орналасқан жері;
бағаланатын құқық;
бағалау мақсаты;
бағалау түрі (бастамашылық немесе міндетті);
бағалау нысанасы (не үшін объект бағаланады) және кез келген осымен болжанатын шектеу;
бағалау күні (бағалау жарамды болатын күн немесе уақыт аралығы) және есептің күні;
бағаланатын мүліктің (жылжымалы, жылжымайтын мүлік, жұмыс істейтін кәсіпорын (бизнес) немесе бағалауға жататын басқа да мүлік, сондай-ақ негізгі объектіден бөлек бағалауға енген мүліктердің басқа да сыныптары) сәйкестендірілуі;
мүліктік құқықтардың сәйкестендірілуі (жеке немесе мемлекеттік меншік, жеке кәсіпкерлік, ЖШС, АҚ немесе ішінара құқық, мысалы, жалға алу);
белгіленетін құнның базасы мен типінің анықтамасы;

4) в случае, если заказчику требуется представить отчет на электронном носителе, электронный отчет может быть предоставлен только при наличии у оценщика электронной подписи, в соответствии с действующим законодательством, при этом в архиве оценщика должен храниться вариант отчета на бумажном носителе с визой, что данный отчет принят заказчиком.
3. Требования к содержанию отчета об оценке
10. Вне зависимости от вида объекта оценки отчет об оценке содержит следующие обязательные разделы и части:
1) титульный лист;
2) сопроводительное письмо (по согласованию с заказчиком);
3) содержание отчета;
4) список оценщиков и исполнителей с указанием квалификационных характеристик;
5) общие сведения об отчете;
6) общие сведения и описание объекта оценки;
7) расчетную часть отчета;
8) заключительную часть отчета;
9) приложения.
Части отчета, перечисленные в подпунктах 1-6 настоящего пункта, не могут занимать более половины содержания отчета, не считая его приложений.
11. Титульный лист содержит:
1) наименование отчета;
2) номер отчета;
3) дату составления отчета;
4) наименование и место нахождения объекта;
5) дату оценки;
6) номер и дату заключения договора об оценке;
7) вид (тип) определяемой стоимости;
8) полное наименование или Ф.И.О. заказчика, его местонахождение, банковские реквизиты;
9) полное наименование или Ф.И.О. оценщика, его местонахождение, банковские реквизиты, членом какой Палаты является оценщик;
10) заверенные печатью, Ф.И.О. и подпись лица, утверждающего отчет.
12. В сопроводительном письме содержится:
1) цель и назначение оценки;
2) общая информация, идентифицирующая объект оценки;
3) использованные для отчета подходы и методы оценки;
4) итоговая величина стоимости объекта оценки.
13. Содержание отчета отражает, включенные в его состав разделы (подразделы), с указанием страниц.
14. Общие сведения об отчете:
1) Задание на оценку:
оцениваемый объект;
собственник объекта;
местонахождение объекта;
оцениваемые права;
цель оценки;
вид оценки (инициативная или обязательная);
назначение оценки (для чего оценивается объект) и любое предполагаемое с этим ограничение;
дата оценки (число или промежуток времени, в течение которого действительна оценка) и дата отчета;
идентификация оцениваемого имущества (движимое, недвижимое имущество, действующее предприятие (бизнес) или другое имущество подлежащие оценке, а также других классов имущества, включенных в оценку помимо основного объекта);
идентификация имущественных прав (частная или государственная собственность, индивидуальное предпринимательство, ТОО, АО или частичные права, например, аренда);
определение базы и типа устанавливаемой стоимости;

2) Бағалаушының біліктілік мінездемесі:
егер бағалауды бағалау компаниясы орындаса, бағалаушы - заңды тұлғаның лицензиясы туралы мәлімет;
бағалаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігі туралы мәлімет;
лицензиясының болуы және қандай Палатаның мүшесі болып табылатындығы туралы мәліметтер көрсетілген бағалаушылардың тізімі;
3) Бағалауды жүргізу кезінде бағалушы пайдаланған жорамалдар мен шектеу шарттары;
4) Бағалау кезінде пайдаланылған құжаттар тізбесі:
бағалау үшін пайдаланылатын нормативтік құқықтық актілер;
бағалау стандарттары;
бағалаушы пайдаланатын және бағалау объектісінің сандық және сапалық сипаттамасын белгілейтін құжаттар тізбесі;
оларды алған көздері көрсетілген бағалау жүргізу кезінде пайдаланылған деректер тізбесі;
5) Есепте қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар.
15. Жалпы мәліметтер және бағалау объектісінің сипаттамасы:
бағалау объектісі тексерілген күн;
объектінің сипаттамасы мен жай-күйі;
объектінің құрамы;
бағалау объектісінің нысананы мен ағымдағы пайдаланылуы;
бағалау объектісі орналасқан жердің сипаты;
бағаланатын объектінің негізгі сипаттамаларының сипаты, тиісті стандарттарда белгіленетін құрамы;
кәсіпорындарды және ірі жылжымайтын мүлік объектілерін бағалау кезінде несие беру мақсатында қосымша көрсетіледі:
өңірдегі жалпы экономикалық ахуалға және әлеуметтік-экономикалық ахуалға шолу;
бағаланатын объектінің нарығында ағымдағы белсенділік пен беталыстарға шолу;
салалық шолу (егер белгілі бір тауарларды (қызмет көрсетулерді) өндіру ұйымдастырылған мүлік кешенінің құрамына кіретін жылжымайтын мүлік бағаланатын жағдайда жасалады).
16. Есептеу бөлігі мынаны қамтиды:
1) Бағалау әдіснамасы:
үш амалдағы әдіс мәнінің қысқаша жазылуы және осы есепте қолданылған амалдарды таңдау негіздемесі;
таңдап алынған амалдар/әдістер қолданылған бағалау процессінің сипаты;
2) Шығындық амал әдісімен орындалған есептер мынаны қамтиды:
шынайы ақпарат көзіне сілтемемен бағалау объектісінің толық қалпына келтіру құнының есебі;
жинақталған тозу есебі;
3) Нарықтық әдіс амалымен орындалған есептер мынаны қамтиды:
салыстырылатын объектілерді (кемінде екеу) таңдау;
салыстырылатын объектілер туралы ақпарат көздері, соның ішінде:
баспа басылымы үшін баспаның атауы, жылы, баспаның нөмірі, беттердің нөмірі көрсетіледі;
Интернет-ресурстар үшін сілтеме, Интернет-ресурстың атауы және /немесе компанияның атауы, тиісті сілетеме жүгінген күні көрсетіледі;
электрондық почтамен алынған деректер басып шығарылады және қағаз нұсқасында тігіледі;
әрбір салыстырылатын объект үшін салыстыру бірлігі құнының түзетілген мәнінің есебі;

2) Квалификационную характеристику оценщика:
сведения о лицензии оценщика - юридического лица, если оценка выполняется оценочной компанией;
сведения о страховании гражданско-правовой ответственности оценщика;
список оценщиков с указанием сведений о наличии лицензии и членом какой Палаты они являются;
3) Допущения и ограничительные условия, использованные оценщиком при проведении оценки;
4) Перечень документов, использованных при оценке:
нормативные правовые акты, используемые для оценки;
стандарты оценки;
перечень документов, используемых оценщиком и устанавливающих количественные и качественные характеристики объекта оценки;
перечень данных, использованных при проведении оценки, с указанием источника их получения;
5) Основные термины и определения, применяемые в отчете.
15. Общие сведения и описание объекта оценки:
дата осмотра объекта оценки;
характеристика и состояние объекта;
состав объекта;
назначение и текущее использование объекта оценки;
описание местоположения объекта оценки;
описание основных характеристик оцениваемого объекта, состав которых устанавливается в соответствующих стандартах;
при оценке предприятий и крупных объектов недвижимости для целей кредитования дополнительно указывается:
обзор общеэкономической ситуации и социально-экономической ситуации в регионе;
обзор текущей активности и тенденции на рынке оцениваемого имущества;
отраслевой обзор (составляется в случае, если оценивается недвижимость, входящая в состав комплекса имущества, на основе которого организовано производство определенных товаров (услуг).
16. Расчетная часть содержит:
1) Методологию оценки:
краткое изложение сущности методов трех подходов и обоснование выбора подходов, примененных в данном отчете;
описание процесса оценки с применением выбранных подходов/методов;
2) Расчеты, выполненные методом затратного подхода, содержат:
расчет полной восстановительной стоимости объекта оценки, со ссылкой на достоверный источник информации;
расчет накопленного износа;
3) Расчеты, выполненные методом рыночного подхода, содержат:
выбор сопоставимых объектов (не менее двух);
источники информации о сопоставимых объектах, в том числе:
для печатных изданий указываются наименование издания, год, номер издания, номер страницы;
для Интернет-ресурсов ссылка, наименование Интернет-ресурса и/или наименование компании, дата обращения к соответствующей ссылке;
данные полученные по электронной почте распечатываются и подшиваются в бумажном варианте;
расчет скорректированного значения стоимости единицы сравнения для каждого сопоставимого объекта;

4) Кірістік амал әдісімен орындалған есептер мынаны қамтиды:
ақша ағынының болжамы;
кірістер мен шығыстар шамасының есебі;
дисконт ставкаларының және (немесе) капиталдандыру ставкаларының есебі;
терминалды (реверсиялық) құн есебі (қажет жағдайда);
нарықтың құнның есебі;
5) «Бағалау нәтижелерін келісу» бөлімі мынаны қамтиды:
бағаланатын мүліктің ерекшеліктерін талдауға және бағалау нысанасына негізделген бағалау нәтижелерін келісу әдісінің негіздемесі. Оған байланысты қорытынды құн ретінде тек бір нәтиже немесе мүлікті бағалаудың бірнеше алынған нәтижелерінің салмақты шамасы қабылданады.
17. Қорытынды бөлік объект құнының шамасы туралы жиынтық қорытындыны қамтиды.
Құнның қорытынды шамасы Қазақстан Республикасының валютасында (теңгемен) көрсетіледі және жақшада осы соманы жазбаша толық жазылған мың теңгеге дейін дөңгеленген цифр түрінде көрсетіледі. Тапсырысшымен уағдаластыққа сәйкес қорытынды баға бір теңгеге дейінгі дәлдікпен көрсетілуі мүмкін.
Төменде «Бағалау туралы есепте көрсетілген бағалау объектісі құнының қорытынды шамасы, егер бағалау туралы есеп жасалған күннен бастап бағалау объектісімен мәміле жасалған күнге немесе көпшілік оферта ұсынылған күнге дейін алты ай өтсе, бағалау объектісімен мәміле жасау мақсаты үшін ұсынылады деп танылатындығы» көрсетіледі.
Есептің қорытынды бөлігіне бағалау және есепті жасау жұмыстарына қатысқан бағалаушылар қол қояды.
18. Есепке қосымшаларда мыналар қамтылады:
1) осы Талаптың 5-тармағы 1) тармақшасына сәйкес бағалау
объектісін тексеру актісі;
2) Палатаға мүшелік туралы куәліктің көшірмесі;
3) бағалау объектісінің фотосуреті (тек жылжымайтын мүлік, көлік, жабдық және басқа да материалды мүлік үшін);
4) есептеу кестелері (егер олар болса);
5) кәсіпорындардың активтер тізбесімен және олардың нарықтық құнымен кестелер (қажет кезде).

4) Расчеты, выполненные методом доходного подхода, содержат:
прогнозирование денежных потоков;
расчет величины доходов и расходов;
расчет ставки дисконта и (или) ставки капитализации;
расчет терминальной (реверсионной) стоимости (в случае необходимости);
расчет рыночной стоимости;
5) Раздел "Согласование результатов оценки" содержит:
обоснование метода согласования результатов оценки, основанное на анализе особенностей оцениваемого имущества и назначении оценки, в связи с которыми в качестве итоговой стоимости может быть принят только один результат или взвешенная величина нескольких полученных результатов оценки имущества.
17. Заключительная часть содержит итоговое заключение о величине стоимости объекта.
Итоговая величина стоимости выражается в валюте Республики Казахстан (в тенге) и отражена в виде цифры, округленной до тысячи тенге с письменной расшифровкой этой суммы в скобках. В соответствии с договоренностью с заказчиком итоговая оценка может быть выражена с точностью до одного тенге.
Ниже указывается, что "Итоговая величина стоимости объекта оценки, указанная в отчете об оценке, может быть признана рекомендуемой для целей совершения сделки с объектами оценки, если от даты составления отчета об оценке до даты совершения сделки с объектом оценки или даты представления публичной оферты прошло не более шести месяцев".
Заключительная часть отчета подписывается оценщиками, участвующими в работе по оценке и составлению отчета.
18. Приложения к отчету содержат:
1) акт осмотра объекта оценки в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 настоящего Требования;
2) копию свидетельства о членстве в Палате;
3) фотографии объекта оценки (только для недвижимого имущества, транспорта, оборудования и другого материального имущества);
4) таблицы расчетов (если они имеются);
5) таблицы с перечнем активов предприятия и их рыночной стоимостью (при необходимости).