Қазақстан Республикасы Әділет органдарының қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларында қамау түріндегі жазаларды орындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 25 ақпандағы № 64 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 17 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6129 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2011 жылғы 04 тамыздағы № 279 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 2011.08.04 № 279 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 64-бабына сәйкес, «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы әділет органдарының қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларында қамау түріндегі жазаларды орындау ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасына жүктелсін.
3. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 25 ақпандағы
№ 64 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы әділет органдарының қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларында қамау түрінде жазаны орындау ережесі
1-тарау. Тергеу изоляторына қамау түрінде жазаға сотталғандарды қабылдау, тінту және тексеру жүргізу тәртібі
1. Осы Қазақстан Республикасы әділет органдарының қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларында қамау түрінде жазаны орындаудың ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексіне (бұдан әрі – ҚР ҚАК) сәйкес әзірленді және қамау түрінде жазаны орындау тәртібін реттейді.
2. Қамау түрінде жазаны орындау заңды күшіне енген сот үкімінің негізінде, сотталған жері бойынша қамау түрінде жазаны өтеуге арналған тергеу изоляторының (бұдан әрі – ТИ) үй-жайында жүзеге асырылады.
ТИ қызметкері қамау түріндегі жазаны орындау кезінде, осы Ережеге қарсы келмейтін бөлігінде, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2004 жылғы 27 тамыздағы № 245 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3062 нөмірімен тіркелген) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті тергеу изоляторының ішкі тәртіп ережесін бекіту туралы Ережесін, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2004 жылғы 27 тамыздағы № 244 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3064 нөмірімен тіркелген) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тергеу изоляторында ұсталатын адамдарды күзету мен қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы Ережесін басшылыққа алады.

Об утверждении Правил исполнения наказания в виде ареста в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы органов юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2010 года № 64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2010 года № 6129. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 4 августа 2011 года № 279
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 04.08.2011 № 279.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии со статьей 64 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исполнения наказания в виде ареста в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы органов юстиции Республики Казахстан.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Министр                                    Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 25 февраля 2010 года № 64
Правила
исполнения наказания в виде ареста
в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы
органов юстиции Республики Казахстан
Глава 1. Порядок приема в следственный изолятор, производства
обыска и досмотра осужденных к наказанию в виде ареста
1. Настоящие Правила исполнения наказания в виде ареста в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы органов юстиции Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан (далее - УИК РК) и регламентируют порядок исполнения наказания в виде ареста.
2. Исполнение наказания в виде ареста осуществляется на основании приговора суда, вступившего в законную силу, в помещениях следственного изолятора (далее - СИ), предназначенных для отбывания наказания в виде ареста по месту осуждения.
При исполнении наказания в виде ареста сотрудники СИ, в части не противоречащей настоящим Правилам, руководствуются Правилами внутреннего распорядка следственных изоляторов Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденными приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 августа 2004 года № 245, (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3062), а также Инструкцией по организации охраны и надзора за лицами, содержащимися в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 августа 2004 года № 244, (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3064).

3. ТИ арнайы есеп бөлімінің қызметкерлері қамау түрінде жазаға сотталғандарды (бұдан әрі – сотталғандар) қабылдау, есепке алу, айдауылдауға дайындау, оларды ТИ-дан босату және сотталғандарға қатысты сот үкімдерін орындаумен байланысты басқа да мәселелер бойынша қызметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы № 150 бұйрығымен бекітілген түзеу мекемелерiндегi арнайы есепке алу бөлімдерінің (бөлiмшелерiнiң, топтарының) жұмысын ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 1719 нөмірімен тіркелген), сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де нормаларына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сотталғандарды ТИ-ға қабылдауды ТИ-дың арнайы есеп және медициналық бөлім қызметкерлерінің міндетті түрде қатысуымен ТИ бастығының кезекші көмекшісі (бұдан әрі – ТИБКК) жүзеге асырады.
5. Сотталғандарды қабылдау кезінде ТИБКК қамау түріндегі жазаны орындау үшін негіз болатын құжаттардың болуын тексереді, олардың      жеке басын куәландыратын құжаттардың негізінде келген сотталғандарға тиесілігін анықтайды.
6. Сотталғанның фотосуреті, сотталғанды тергеу кезінде алынған, сот үкімінде көрсетілген сауалнама деректері, жеке басын растайтын құжаттар сәйкес келмеген жағдайда ТИБКК арнайы есепке алу бөлімінің бастығымен бірлесіп шешім қабылдау үшін осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша акт жасап, оны үкім шығарған сотқа жібереді.
7. ТИ-ге келген барлық сотталғандарға толық және жартылай жеке тiнту жүргізіледі. Сотталғандар ТИ-ға келген кезде, одан тыс жерге жөнелту алдында, карцерге қамау алдында, сондай-ақ сотталғандардың тыйым салынған заттар мен нәрселерді жасырып қалу күдігі бойынша толық тiнтуден өтедi.
Жартылай тiнту сотталғандарды ТИ-дан тыс жерге алып шыққанда (саусағының таңбасын алуға, дәрiгерге, тергеушiге алып шыққанда, серуендеуге, санитардық тексеріске, басқа камераға ауыстыру кезiнде, тінту шаралары кезінде) жүргiзiледi. Жартылай тiнту тiнтiлушiнi шешiндiрмей-ақ киiмiн және аяқ киiмiн қарап, саусақпен басып көру арқылы жүргiзiледi.
8. ТИ-ға түскен сотталғандар олардың деректерін нақтылағаннан кейін ТИБКК және бақылаушылар ауысымымен ТИ-дың жиналу бөлімшесіне айдауылданады, онда толық жеке тiнтуден өткiзiледi, дактилоскопиядан өтеді, суретке түсiрiледi, ал оларға тиесілі заттарға тексеру жүргiзiледi.
Толық тiнту кезiнде тiнтiлушiнiң денесi, оның киiмдерi, аяқ киiмдерi, сондай-ақ протезi мұқият тексерiледi. Сотталғандар толық шешiнiп, денесiнiң тиiстi жерiн көрсету ұсынылады. Пластырлы жапсырма, гипс және басқа да байлауыштар медицина қызметкерiмен бiрге тексерiледi. Киiмге тiгiлген заттар табылған жағдайда, матасы сөгiледi. Аяқ киiм болса, оның жапсырмасы, темiр тағалары суырылып алынады.

3. Сотрудники отдела специального учета СИ осуществляют деятельность по вопросам приема, учета, подготовки к конвоированию осужденных к наказанию в виде ареста (далее - осужденных), освобождения их из СИ и другим вопросам, связанным с исполнением приговоров судов в отношении осужденных, согласно Инструкции по организации работы отделов (отделений, групп) специального учета исправительных учреждений, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 150, (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1719), а также иных норм законодательства Республики Казахстан.
4. Прием осужденных в СИ осуществляется дежурным помощником начальника СИ (далее - ДПНСИ) с обязательным участием работников отдела специального учета и медицинской части СИ.
5. Во время приема осужденных ДПНСИ проверяет наличие документов, являющихся основанием для исполнения наказания в виде ареста, устанавливает их принадлежность прибывшим осужденным на основании документов удостоверяющих их личность.
6. При несоответствии фотографии осужденного, анкетных данных, указанных в приговоре суда со сведениями, полученными при опросе осужденного, документов, удостоверяющих личность, ДПНСИ совместно с начальником отдела специального учета составляют акт и направляют его в суд, вынесший приговор для принятия мер по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Личному обыску полному и неполному подвергаются все прибывшие в СИ осужденные. Полному обыску подвергаются осужденные при поступлении в СИ, перед отправкой за его пределы, при водворении в карцер, а также по подозрению в сокрытии осужденными запрещенных предметов, веществ.
Неполный обыск производится при выводе из камер осужденных в пределах СИ (к фотодактилоскопу, врачу, до и после свидания с адвокатом, на прогулку, санитарную обработку, при переводе в другую камеру, обысковых мероприятиях). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого, без его раздевания.
8. Прибывшие в СИ осужденные, после уточнения их данных, в сопровождении ДПНСИ и наряда контролеров, конвоируются в сборное отделение СИ, где подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию, фотографированию, а принадлежащие им вещи - досмотру.
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром тела обыскиваемого, его одежды, обуви, а также протезов. Осужденным предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки проверяются совместно с медицинским работником. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки.

9. Сотталғандарды жеке тiнтудi онымен жынысы бiр ТИ қызметкерi жүргiзедi. Толық тiнту кезiнде қарсы жынысты адамның қатысуына болмайды, тек қажет болған жағдайда медицина қызметкерiнiң қатысуына болады.
Сотталғандардың заттарын тексеру олар ТИ-ға түскен кезде, одан тыс жерге жөнелту, басқа камераға, медициналық стационарға ауыстыру немесе карцерге қамау алдында өзiнiң қатысуымен жүргiзiледi.
10. Сотталғандарды толық жеке тiнту немесе олардың заттарын тексеру осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес хаттамамен ресiмделедi, онда тыйым салынған бұйымдар, заттар және тамақ өнімінің тізімі тізіледі. Толық тiнту мен заттарды тексеру қатар жүргiзiлген жағдайда бiр хаттамамен ресiмделедi. Хаттамаға сотталғанның және жеке тiнту жүргiзген ТИ қызметкерiнiң қолдары қойылады. Сотталғанның хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тiнту немесе заттарын тексеру кезiндегi талаптары хаттамада жазылады. Хаттаманың бірінші данасы сотталғанның жеке iсіне тiгiледi, екіншісі сотталғанға беріледі. Толық жеке тiнту немесе заттарды тексеру туралы сотталғанның камералық карточкасында тiнту немесе заттарын тексерушiнiң тегi мен тексерiлген күнi көрсетiлiп белгiленедi.
11. Жартылай жеке тiнту жүргiзiлгенде тыйым салынған құралдарды, заттар мен тамақ өнімдерін тәркілеу туралы баянат жазылады. Тізбеде көзделген қамау түріндегі жазаға сотталғандардың пайдалануына тыйым салынған, сондай-ақ сотталғандарға өздерiмен алып жүруге, посылкамен, сәлемдемемен, бандерольмен осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес алуға және ТИ-дiң дүкенiнен алуға рұқсат етiлген заттар мен бұйымдар тiзбесінде (бұдан әрі – Тiзбе) көрсетілмеген заттар, бұйымдар, құжаттар және тамақ өнiмдерi осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес алып қойылады, жазасын өтеп шыққаннан кейін босатылғандарға қайтару үшін қоймаға сақтауға тапсырылады. Сотталғандардың қалдырған жеке заттары мен бұйымдары камералық карточкаға жазылады.
12. Медициналық қызметкер дене жарақаттарын және жұқпалы ауру белгілерін анықтау мақсатында сотталғандардың сыртқы қарауын өткізеді. Дене жарақаттары анықталған факті туралы кешіктірілмей жазбаша түрде қадағалаушы прокурорға хабарланады. Бұдан әрі сотталғандардың шомылуы, толық санитарлық тазарту, медициналық тексеру жүргізіледі. Осы мерзiм iшiнде жұқпалы ауру анықталған жағдайда, олар дереу оқшауландырылады және ТИ-да эпидемияға қарсы кешендi шаралар жүргiзiледi.
Мекеме психологтары жаңа келген сотталғандардың жеке тұлғасын зерттеу, оларды жаңа жағдайға бейімдеу, өз-өзіне қол жұмсауға, мүшесін зақымдауға және басқа да заңсыз әрекеттерге бейім адамдарды анықтау бойынша жұмыс жүргізеді. Зерделеу нәтижелері бойынша жаңа келген сотталғанның әрбіріне психологиялық портреті жасалады және олармен жұмыс істеу жөнінде қызметіне ТИ тиісті ұсынымдар енгізіледі.

9. Личный обыск осужденных производится работниками СИ одного с ними пола. При полном обыске не должны присутствовать лица противоположного пола, за исключением медицинских работников.
Досмотр вещей осужденных производится в их присутствии при поступлении в СИ, перед отправкой за его пределы, при переводе в другую камеру, медицинский стационар или водворении в карцер.
10. Производство полного личного обыска или досмотра вещей осужденных оформляется протоколом согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в котором перечисляются изъятые запрещенные предметы, вещества и продукты питания. При одновременном производстве полного обыска и досмотра вещей составляется один протокол. Протокол подписывается осужденным и сотрудником СИ, производившим личный обыск или досмотр вещей. Отказ осужденного подписать протокол и все его претензии при обыске или досмотре вещей оговариваются в протоколе. Первый экземпляр протокола приобщается к личному делу осужденного, второй - передается осужденному. О проведении полного личного обыска или досмотра вещей делается отметка в камерной карточке осужденного, с указанием даты и фамилии лица, производившего обыск или досмотр вещей.
11. При неполном личном обыске составляется рапорт об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания. Вещи, изделия, вещества, документы и продукты питания, запрещенные к использованию осужденными к наказанию в виде ареста, предусмотренные Перечнем согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также не вошедшие в Перечень вещей и предметов, которые осужденным разрешается иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах СИ (далее - Перечень) согласно приложению 4 к настоящим Правилам изымаются и передаются на хранение в склад для последующей выдачи освобожденным после отбытия срока наказания. Личные вещи и предметы, оставляемые осужденным записываются в камерную карточку.
12. Медицинский работник проводит наружный осмотр осужденных, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. О факте обнаружения телесных повреждений немедленно сообщается в письменном виде надзирающему прокурору. Далее производится помывка осужденных, полная санитарная обработка, медицинское обследование. При выявлении в этот период инфекционных больных, они немедленно изолируются, в СИ проводится комплекс противоэпидемических мероприятий.
Психологами учреждения проводится работа по изучению личности вновь прибывших осужденных, адаптации их к новым условиям, а также выявлению лиц, склонных к суициду и противоправным действиям. По результатам изучения составляются психологические портреты на каждого вновь прибывшего осужденного и вносятся в соответствующие службы СИ рекомендации по работе с ними.

13. ТИ-дың жиналу бөлімшесінде ұстау кезінде сотталғандар жаза өтеу тәртiбімен және шарттарымен, ұсынымдар, арыздар мен шағымдар жазу тәртібімен, өздерiнiң құқықтарымен және мiндеттерiмен қолын қойып танысып, жаза өтеудің белгіленген тәртібін бұзғаны үшiн қолданылатын жауапкершiлiк туралы ескертiледi. Оларға ТИ-да ұстау режимін сақтау үшін қадағалау және оқшаулау техникалық құралдары, ал қажет болған жағдайда күш, арнаулы құралдар, қару және арнаулы бөлiмшелер қолданылатыны түсiндiрiледi.
Кейiннен осындай ақпараттар радио арқылы, камераларды аралау кезiнде, ТИ бастығының, не оны алмастыратын адамның және оларға өкiлеттi қызметкерлердiң жеке қабылдауында беріледі. Әрбір камераның қабырғасында мемлекеттік және орыс тілдерінде ТИ-да ұсталатын сотталғандардың негізгі құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат ілінеді.
14. Сотталғандар ТИ-ге келген соң 10 жұмыс күнінен кешiктiрмей, өзiнiң қалауы бойынша туысқандарының бiрiне ТИ-дың пошталық мекен жайы, сотталғандардың посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер арқылы алуына рұқсат етiлетiн бiрiншi кезекте қажет заттардың тiзбесi, хат алысу, ақша алу мен жiберу, адвокаттармен кездесу тәртiптерiнiң негiзгi талаптары, сотталғанның телефонмен сөйлесу құқығы көрсетiлген хабарлама жiберiледi.
2-тарау. Сотталғандарды ұстау тәртібі
15. ТИ-да ұсталатын адамдарға «Сiз» деп тiл қатуға және оларды «азамат» немесе «азаматша» деп және бұдан әрi тегi бойынша немесе «сотталған» деп атаулары керек.
16. ТИ бастығы күн тәртiбiн белгiлейдi және бұйрықпен жариялайды. Онда сегiз сағаттық үздiксiз ұйқы, ұйқыдан тұру, дәрет алу, тамақтану, камераларды тазарту бойынша жұмыс, тәрбиелiк iс-шаралар, ұйқыға жату көзделедi.
17. Сотталғандар жазасын өтеу кезінде:
1) тәртіптің белгіленген ережелерін бұзбай күн тәртібінде көзделген жеке уақытын пайдалана алады;
2) ТИ әкiмшiлiгiне, ТИ-дың жоғары тұрған басқару органдарына, сотқа, прокуратура органдарына, басқа да мемлекеттік органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге, сондай-ақ адам құқығы мен бостандығын қорғау жөнiндегi халықаралық ұйымдарға шағымдана алады, және хат алысады.
Сотталғандарға мемлекеттік немесе орыс тілдерінде, қалауы бойынша не ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн кез келген басқа тiлде түсiнiктеме беруге, қажет болған жағдайларда аудармашының қызметiн пайдалануға құқылы. Сотталғандарға жауап өтiнiш жасаған тiлiнде қайтарылады. Өтiнiш жасаған тiлде жауап қайтаруға мүмкiндiк болмаған жағдайда ол мемлекеттiк тiлде немесе ресми қолданылатын орыс тiлiнде берiледi. Жауапты өтiнiш жасаған тiлге аударуды ТИ қамтамасыз етедi;

13. Во время содержания в сборном отделении СИ осужденные знакомятся под роспись с порядком и условиями отбывания наказания, порядком подачи предложений, заявлений и жалоб, со своими правами и  обязанностями, предупреждаются об ответственности за нарушение установленного порядка отбывания наказания. Им разъясняется, что для поддержания режима содержания в СИ применяются технические средства надзора и изоляции, а в отдельных случаях физическая сила, специальные средства, оружие и специальные подразделения.
В последующем такого рода информация предоставляется по радио, во время посещения камер, на личном приеме осужденных начальником СИ или лицом, его замещающим и уполномоченными ими сотрудниками. В каждой камере на стене вывешивается информация об основных правах и обязанностях осужденных, содержащихся в СИ, на государственном и русском языках.
14. Не позднее 10 рабочих дней со дня прибытия осужденного в СИ, по его выбору, одному из родственников, отделом специального учета СИ направляется уведомление с указанием почтового адреса СИ, перечня предметов первой необходимости, которые можно получать осужденным в посылках, передачах и бандеролях, основных требований порядка переписки, получения и отправления денежных переводов, предоставления свиданий с адвокатами, праве осужденных на телефонные разговоры.
Глава 2. Порядок содержания осужденных
15. К лицам, содержащимся в СИ, следует обращаться на "Вы" и называть их "гражданин" или "гражданка" и далее по фамилии либо "осужденный".
16. Распорядок дня определяется начальником СИ и объявляется приказом. В нем предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, работы по уборке камер, воспитательных мероприятий, отхода ко сну.
17. Осужденные в период отбывания наказания:
1) распоряжаются личным временем, предусмотренным распорядком дня, не нарушая при этом установленных правил поведения;
2) могут обращаться к администрации СИ, в вышестоящие органы управления СИ, в суд, органы прокуратуры, иные государственные органы, общественные объединения, а также в международные организации по защите прав и свобод человека, а также вести переписку.
Осужденные обращаются на государственном или русском языках, либо по их желанию на родном языке или на любом другом языке, которым они владеют, а в необходимых случаях пользуются услугами переводчика. Ответы осужденным даются на языке обращения, а при отсутствии такой возможности - на государственном языке или на русском языке с переводом ответа на язык обращения, обеспечиваемым СИ;

3) сотталған – шетелдiктердiң өз мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдерiмен және консулдық мекемелерiмен, ал Қазақстан Республикасында дипломатиялық және консулдық мекемелерi жоқ елдердiң азаматтарының - олардың мүдделерiн қорғауды өз мойнына алған мемлекеттердiң дипломатиялық өкiлдiктерiмен немесе оларды қорғаумен айналысатын халықаралық ұйымдармен байланыс жасауына рұқсат етіледі;
4) адвокаттардың заң көмегін пайдалана алады;
5) Тізбеде көрсетілген тамақ өнімдерін, заттарды және бұйымдарды сатып алады және сақтайды.
6) денсаулықтарын сақтауға қажет материалдық-тұрмыстық және медициналық-санитарлық қамтамасыз етіледі;
7) сотталғандардың өтініші бойынша ТИ-ға діни қызметшілерді шақыруды жүзеге асыру үшін ерікті жағдайда діни ғұрыптар мен жиылыстар жүргізеді.
Сотталғандардың құқықтарын жүзеге асыру кезінде жазаларды орындаудың тәртiбi мен ережелерi бұзылмауы керек, сондай-ақ басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қысым жасалмауы керек.
18. Жазасын өтеу кезеңінде сотталғандар:
1) ТИ әкімшілігінің талаптарын орындайды;
2) күн тәртiбi мен жүрiс-тұрыс ережелерiн қатаң сақтайды;
3) ТИ мүлкiне және мүліктің басқа түріне ұқыпты қарайды;
4) өзара және ТИ қызметкерлерiмен және өзге де адамдармен қарым-қатынас жасауда сыпайы болуға тиіс;
5) тұратын жерiн және коммуналдық-шаруашылық үй-жайды таза ұстайды, заттарды, азық-түлікті және жеке пайдаланатын заттарды арнайы жабдықталған орындарда сақтайды;
6) жеке бас гигиенасы ережелерiн сақтайды, бір түсті қара, қою көк не қою қоңыр түсті белгіленген киім нысанын киеді, шашын қысқа етіп қияды, мұрт пен сақалын (еркектер үшін) алдырады;
7) алдын-ала медициналық тексеруден өтеді;
8) өрт қауiпсiздiгi ережесiн сақтайды.
19. Сотталғандарға:
1) күзет объектiсiнiң желiсiн немесе ТИ шекарасын бұзуға;
2) Тізбеде көзделмеген заттарды, бұйымдарды алуға, дайындауға, пайдалануға және сақтауға;
3) материалдық және өзге де пайда табу мақсатымен карта және басқа да ойындар ойнауға;
4) бекiтiлген тәртiпті бұза отырып хат-хабар жiберуге және алуға;
5) ТИ әкiмшiлiгiнің рұқсатынсыз ұйықтайтын орнын бүркемелеуге және ауыстыруға;
6) камераларда тамақ дайындауға тыйым салынады.
3-тарау. Камераларға орналастыруды ұйымдастыру, сотталғандарға тексеріс жүргізу тәртібі
20. Сотталғандарды камераларға орналастыру ТИ бастығы немесе оның орнындағы адам бекіткен камералар бойынша орналастыру жоспары негізінде осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес ҚР ҚАК-тың 64-бабында көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Сотталғандар камераларға жедел және медициналық қызметкерлердiң келiсiмi бойынша ТИБКК немесе оның орынбасары орналастырады.

3) допускается поддерживать связь осужденным - иностранцам с дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями своих государств в Республике Казахстан, а гражданам стран, не имеющих дипломатических и консульских учреждений в Республике Казахстан - с дипломатическими представительствами государства, взявшего на себя защиту их интересов, или с международными организациями, занимающимися их защитой;
4) могут пользоваться юридической помощью адвокатов;
5) приобретают и хранят продукты питания, предметы и вещи, предусмотренные Перечнем;
6) получают материально-бытовое и медико-санитарное обеспечение, необходимое для охраны здоровья;
7) совершают религиозные обряды и церемонии на добровольной основе, для осуществления которых по обращению осужденных допускается приглашение в СИ священнослужителей.
При осуществлении прав осужденных не должны нарушаться порядок и условия отбывания наказаний, а также ущемляться права и законные интересы других лиц.
18. Осужденные, в период отбывания наказания:
1) выполняют требования администрации СИ;
2) строго соблюдают правила поведения и распорядок дня;
3) бережно относятся к имуществу СИ и другим видам имущества;
4) должны быть вежливыми между собой и в обращении с персоналом СИ и иными лицами;
5) содержат в чистоте и опрятности свое спальное место, коммунально-бытовые помещения, хранят вещи, продукты питания и предметы индивидуального пользования в специально оборудованных местах;
6) соблюдают правила личной гигиены, носят одежду по установленному образцу однотонного черного, темно-синего либо темно-коричневого цвета, имеют короткую стрижку волосистых частей головы, аккуратно подстриженные (для мужчин) бороду и усы;
7) проходят профилактический медицинский осмотр;
8) соблюдают требования пожарной безопасности.
19. Осужденным запрещается:
1) нарушать линию охраны объектов, либо границы территории СИ;
2) приобретать, изготавливать, употреблять и хранить предметы, изделия и вещества, не предусмотренные Перечнем;
3) играть в карты и другие игры, с целью материальной или иной выгоды;
4) направлять и получать корреспонденцию с нарушением установленного порядка;
5) занавешивать и менять без разрешения администрации СИ спальные места;
6) приготавливать пищу в камерах.
Глава 3. Порядок организации размещения по камерам,
проведения проверки наличия осужденных
20. Размещение по камерам осужденных осуществляется в соответствии с требованиями статьи 64 УИК РК на основании плана покамерного размещения согласно приложению 5 к настоящим Правилам, утвержденного начальником СИ или лицом его замещающим. Осужденные размещаются по камерам ДПНСИ или его заместителем по согласованию с оперативными и медицинскими работниками.

21. Ауру адамдар медициналық қызметкерлердiң нұсқауымен орналастырылады. Жұқпалы ауруы бар деген сезiктi адамдар карантинге бөлiнген камераларға орналастырылады. Карантин мерзiмi медициналық көрсеткiштер бойынша белгiленедi. Жұқпалы аурумен ауыратын немесе ерекше медициналық күтiмдi және байқауды қажет ететiн аурулар басқа сотталғандардан бөлек орналастырылады. ТИ медициналық бөлiмшелерiнде қамау түріндегі жазаға сотталғандар басқа сезiктiлерден, айыпталушылар мен сотталғандардан ауру түрлерiне қарай орналастырылады.
22. ТИ-да ұсталатын өзге адамдар санатынан ерлер, әйелдер, бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өткерген адамдар оқшау ұсталады.
23. Сотталғандар осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес жабдықталған құлыппен жабылатын жалпы камераларда ұсталады. Сотталғандарды ТИ бастығының дәлелдi қаулысы бойынша жеке адамға арналған камераларға орналастыруға осы Ереженің 7-қосымшасына сәйкес нысанда мынадай жағдайда рұқсат етiледi:
1) заңнамада көрсетiлген бөлек орналастыру талаптарын сақтауды қамтамасыз етудiң өзге мүмкiндiгi болмағанда;
2) өмiр сүру және денсаулық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуде сотталушы жеке ұстау туралы жазбаша өтiнiш берген жағдайда.
24. Осы Ереженiң 21, 22-тармақтарында көрсетiлген оқшаулау тәртiбi сотталғандардың барлық орын ауыстыруы, соның ішінде ТИ аумағында серуендеу, қозғалу, тінту іс-шараларын жүргізу, санитарлық тазалау кезiнде, адвокатпен кездесу кезінде қамтамасыз етiлуi қажет.
25. ТИ-да сотталғандарды тексеру күн тәртібінде белгіленген уақытта күнделікті таңертең және кешке камералар бойынша жүргізіледі. Сотталғанның жоқтығына күдік туған жағдайда қосымша тексерулер жүргізілуі мүмкін.
26. Тексеріс әрбір сотталған адамға арналған фотосуреті бар камералық карточка бойынша жүргізіледі, онда тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, ол сотталған Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) баптары, қамау түріндегі жаза мерзімі, мерзімінің басталуы мен аяқталуы, ТИ-ға келген күні көрсетіледі. Картотеканы бекітілген режим қызметінің қызметкері жүргізеді. Картотека ТИ-да корпус бойынша аға қызметкердің бөлмесінде сақталады.
27. Сотталғандарға күнделікті ұзақтығы бір жарым сағаттан аспайтын серуендеу жүргізіледі. Серуендеуге шыққан сотталғандар оқшаулау тәртібін сақтай отырып камералар бойынша серуендеу алаңдарына шығарылады. Серуендеуді мерзiмiнен бұрын тоқтату үшін сотталған серуендеуді өткізуге жауапты бақылаушыға жүгінеді, ол ТИ бастығына немесе ТИ әкімшілігінің уәкілетті өкіліне хабарлайды, олар өтініштің мәні бойынша шешім қабылдайды.

21. Размещение больных производится по указанию медицинского работника. Лица, с подозрением на наличие инфекционных заболеваний, размещаются в камерах, выделяемых под карантин. Срок карантина определяется по медицинским показаниям. Больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении размещаются отдельно от других осужденных. В медицинских частях СИ осужденные к наказанию в виде ареста размещаются отдельно от других подозреваемых, обвиняемых и осужденных по видам заболеваний.
22. Изолированно от иных категорий лиц, содержащихся в СИ, и раздельно содержатся мужчины, женщины, лица, ранее отбывавшие наказание в местах лишения свободы и имеющие судимость.
23. Осужденные содержатся в запираемых общих камерах, оборудованных согласно приложению 6 к настоящим Правилам. Размещение осужденных в одиночных камерах допускается по мотивированному постановлению начальника СИ по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных законодательством;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья при наличии письменного заявления осужденного об одиночном содержании.
24. Указанный в пунктах 21, 22 настоящих Правил порядок изоляции должен обеспечиваться при всех перемещениях осужденных, в том числе при передвижении по территории СИ, при проведении обысковых мероприятий, прогулок, санитарной обработки, свиданий с адвокатами.
25. Проверка наличия осужденных в СИ осуществляется покамерно ежедневно утром и вечером в часы, определенные распорядком дня. В случае подозрения об отсутствии осужденного, проверка может проводиться дополнительно.
26. Проверка проводится по заведенной на каждого осужденного камерной карточке с фотографией, где указывается фамилия, имя, отчество, дата рождения, статьи Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее - УК РК) по которым осужден, срок наказания в виде ареста, начало и конец срока, дата прибытия в СИ. Картотеку ведет закрепленный сотрудник режимной службы. Картотека хранится в кабинете старшего по корпусу СИ.
27. Осужденные пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее полутора часов. На прогулку осужденные выводятся в прогулочные дворы покамерно с соблюдением порядка изоляции. Для досрочного прекращения прогулки осужденный обращается к контролеру, ответственному за проведение прогулки, который информирует начальника СИ или уполномоченного им представителя администрации СИ, которые принимают решение по существу обращения.

4-тарау. Хат-хабар алмасу, ақша аударымдарын алу және жеке қабылдауды ресімдеуді жүзеге асыру тәртібі
28. Сотталғандарға хаттарды, өтініштерді және жедел хаттарды санына шек қоймай ТИ әкiмшiлiгi арқылы ғана өз есебiнен алуға және жiберуге рұқсат етiледi.
29. Сотталғандарға ұсыныстар, арыздар, шағымдар жазу үшін олардың өтініштері бойынша жазу керек-жарағы (қағаз, қаламсап) беріледі.
30. Сотталғандардың ТИ қызметін бақылау мен қадағалауды жүзеге асырушы мемлекеттік органдарға жолданған хаттары мен өтініштері ТИ әкімшілігінің өкіліне жабылмаған түрде беріледі, олар цензураға жатпайды және бiр тәулiктен кешiктiрiлмей (демалыс және мереке күндерiн қоспағанда) тиiстi жерiне жiберiледi.
31. Сотталғандар жеделхат бланкілерін толтырғаннан кейін, оларды ТИ әкiмшiлiгi келесi күннен кешiктiрмей жiбередi. Жеделхаттарды жiберу үшiн ақша төленгенi туралы түбіртек сотталғанның жеке iсiне ол оған қол қойған соң тiгiледi.
32. Сотталғандардың хат алмасуы цензураға жатады. Сотталғандардың өзге шарттылықтарды немесе жаргондарды қолданып, құпия жазулармен, шифрмен жазылған, сондай-ақ арсыз сипаттағы немесе мемлекеттiк, қызметтiк құпияларды құрайтын мәлiметтерi бар хаттары және олардың атына келген хаттар адресатқа жiберiлмейдi және сотталғанға берiлмейдi. Бұл туралы сотталғанға қол қойылып хабарланады және хат-хабарлар жойылады. Осы тәртiп ұқсас мазмұндағы жеделхаттарға да қолданылады.
33. Сотталғандарға келiп түскен ақша аударымдары олардың жеке шоттарына аударылады. Күйеуіне (әйеліне), жақын туыстарына және өзге де адамдарға ақша жiберу үшiн сотталған өзiнiң жеке есеп шотындағы қаржы есебiнен ақша аудару туралы белгiленген нысандағы банкінің бланкiсiн, сонымен бірге ТИ бастығының атына өтiнiштi толтырады. Ақша аударымының жөнелтiлгенi туралы түбіртекке сотталғанның қолы қойылып хабарланады, ол оның жеке iсiне тiгiледi.
34. Өтiнiштерді қарау нәтижелері бойынша келіп түскен жауаптар сотталғандарға үш күн мерзімнен кешіктірілмей қолхат алынып хабарланады және жеке iсiне тiркеледi.
35. Сотталғандарды ТИ бастығы немесе оны алмастыратын не оның уәкiлi демалыс және мереке күндерiнен басқа уақытта күн сайын жұмыс уақытында ТИ-дың бастығымен бекітілген кесте бойынша жеке қабылдайды.
36. Қабылдау туралы ТИ бастығының немесе оның орнындағы адамның атына жазбаша өтiнiш берiледi немесе ауызша айтылады және берген уақытына кезектілік тәртiбiмен жеке қабылдау журналына тiркеледi. Қабылдау өтiнiштiң берiлуiне қарай кезектiлiк тәртiбiмен өткiзiледi. Қабылдау аяқталған соң журналда және жеке қабылдау туралы өтiнiште оның нәтижесi тіркеледі. Өтiнiш сотталғанның жеке iсiне тiгiледi.

Глава 4. Порядок осуществления переписки,
оформления денежных переводов и личного приема
28. Получение и отправление осужденными за счет собственных средств писем, обращений и телеграмм без их ограничения производится только через администрацию СИ.
29. Для написания предложений, заявлений, жалоб осужденным по их просьбе выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
30. Письма и обращения передаются представителю администрации СИ в незапечатанном виде, за исключением адресованных в государственные органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью СИ, которые цензуре не подлежат и не позднее, чем в суточный срок (за исключением выходных и праздничных дней) направляются по принадлежности.
31. После заполнения осужденными бланков телеграмм, их отправление осуществляется администрацией СИ не позднее следующего дня. Квитанция об уплате денег за отправление телеграммы приобщается к личному делу осужденного после его росписи в ней.
32. Переписка осужденных подвергается цензуре. Письма осужденных и письма, поступившие на их имя, выполненные тайнописью, шифром, с применением других условностей или специфической для осужденных лексики, а также носящие циничный характер, либо содержащие сведения, составляющие государственную, служебную тайну, адресату не направляются и осужденному не передаются. Об этом объявляется осужденному под роспись и корреспонденция уничтожается. Настоящий порядок распространяется и на телеграммы аналогичного содержания.
33. Денежные переводы, поступившие осужденным, зачисляются на их лицевые счета. Для отправления перевода супругу (супруге), близким родственникам и иным лицам осужденный заполняет банковский бланк, а также заявление на имя начальника СИ с просьбой перевести сумму в счет средств, имеющихся на его лицевом счету. Осужденному сообщается об отправлении денежного перевода под роспись на квитанции, которая приобщается к его личному делу.
34. Поступившие ответы по результатам рассмотрения обращений объявляются осужденным под расписку при их поступлении, но не позднее, чем в трехдневный срок, и приобщаются к их личным делам.
35. Личный прием осужденных начальником СИ или лицом его замещающим, либо уполномоченными им лицами осуществляется ежедневно, по графику, утвержденному начальником СИ, кроме выходных и праздничных дней в течение рабочего времени.
36. Заявления о приеме подаются письменно на имя начальника СИ либо лица его замещающего или устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема с указанием должностного лица, к которому осужденный хотел бы попасть на прием. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление подшивается в личное дело осужденного.

37. ТИ бастығы, оның орынбасарлары немесе бөлiм бастықтары сотталғандардың туыстарын немесе басқа адамдарды жеке қабылдауды келушiлер бөлмесiнде iлiнiп тұратын кесте бойынша ТИ-дың қабылдау бөлмесiнде жүзеге асырады. Осы бөлмеде азаматтарды жеке қабылдауға жазба жүргiзiледi. Сотталғандардың туыстарын және басқа адамдарды жеке қабылдаудың нәтижелерi арнайы журналда осы Ереженің 8-қосымшасына сәйкес нысанда белгiленедi.
5-тарау. Кездесуді беру және телефон арқылы сөйлесу және көтермелеу мен жазалау шараларын рәсімдеу тәртібі
38. Сотталғандарға заң көмегін алу үшін олардың өтініштері бойынша адвокаттарымен кездесу беріледі. Адвокаттың жеке басын куәландыратын құжаты, адвокатураға қатысын растайтын құжаты және осы істі жүргізуге адвокаттың өкілеттілігін растайтын ордердің екінші данасы болған жағдайда қорғаушыға сотталғанмен кездесуге рұқсат беріледі. Сотталғанның қалауы бойынша кездесу жеке бөлгіш қалқасыз ұсынылады. Кездесу ТИ қызметкеріне сотталған мен адвокатты көріп, бірақ оларды естіп отырмау жағдайында жүргізіледі.
39. Сотталғандармен кездесуге рұқсат алған адамдарға ТИ-ге техникалық байланыс құралдарын, кино-, фото-, аудио-, видео- және көбейткiш аппаратураларын алып кiруге және оларды кездесу кезiнде пайдалануға тыйым салынады.
40. Кездесудi мерзімінен бұрын тоқтатуға мыналар негiз болады:
1) кездесуге келген адамдар кездесудi өткiзуге жауапты ТИ қызметкерiнiң заңды талаптарын орындамау;
2) сотталғанға қандай да бiр құралдар, заттар, тамақ өнімін бермекшi болу немесе одан алмақшы болу;
3) қорғаушыға қылмыс немесе өзге де құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін мәлiметтері бар заттар бермекшi болу немесе одан алмақшы болу.
41. Кездесу мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда оны өткiзуге жауапты ТИ қызметкерi ТИ бастығына кездесудi тоқтатудың себептерiн көрсете отырып, жазбаша түрде баяндайды.
42. Сотталғандармен кездесу қысқа мерзiмге тоқтатылған жағдайда (эпидемияға қарсы шараларды өткізуге, ерекше жағдай кестесiн енгiзгенде және басқа себептермен) ТИ бастығы бұл туралы ТИ-да заңдылықтың сақталуын қадағалайтын прокурорға хабарлайды, келген адамдар үшiн қабылдау бөлмесiне хабарлама iлiнедi.
43. Сотталғандарға көтермелеу тәртібінде, сондай-ақ ерекше жеке жағдай кезінде (күйеуінің (әйелінің), жақын туысқандарының қайтыс болуы немесе денсаулығының ауыр жағдайы) күйеуімен (әйелімен), жақын туыстарымен телефон арқылы сөйлесуге рұқсат беріледі. Телефонмен сөйлесуге рұқсат сотталғандардың жазбаша өтiнiшi бойынша берiледi, онда мекен жайы, абоненттiң телефон нөмірi, себебі (хаттама, хат) және сөйлесу ұзақтығы көрсетiледi, бiрақ ол 15 минуттан аспауы керек. Қалааралық телефон сөйлесулерiнiң төлемi сотталғандардың жеке есеп шотынан қолданыстағы тариф бойынша жүзеге асырылады. Сотталған камерадан ТИ-дың резервтегі топтағы бақылаушының айдауылы арқылы телефон немесе таксофондық аппаратқа шығарылады және телефон сөйлесулері ТИ әкімшілігінің бақылуымен өткізілетіні жөнінде ескертіледі.

37. Личный прием родственников осужденных или иных лиц начальником СИ, его заместителями или начальниками отделов проводится в приемной СИ по графику, который вывешивается в помещении для посетителей. В этом же помещении производится запись граждан на личный прием. Результаты личного приема родственников осужденных и иных лиц фиксируются в журнале приема осужденных и иных лиц по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Глава 5. Порядок предоставления свиданий,
телефонных разговоров и оформления мер поощрения и взыскания
38. Для получения юридической помощи осужденным по их заявлениям предоставляются свидания с адвокатами. Свидания с осужденными предоставляются адвокату при наличии у него документа, удостоверяющего его личность, документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, и второго экземпляра ордера, удостоверяющего полномочия адвоката на ведение конкретного дела. По желанию осужденного свидания предоставляются наедине без разделительной перегородки. Свидания проводятся в условиях, позволяющих сотруднику СИ видеть осужденного и адвоката, но не слышать их.
39. Лицам, получившим разрешения на свидания с осужденными, запрещается проносить в СИ и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой.
40. Основаниями для досрочного прекращения свидания являются:
1) невыполнение лицами, прибывшими на свидание, законных требований сотрудника СИ, ответственного за проведение свидания;
2) попытка передачи осужденному либо получения от него каких-либо предметов, веществ, продуктов питания;
3) попытка передачи адвокату либо получения от него каких-либо предметов, содержащих сведения, способствующие совершению преступлений и иных правонарушений.
41. В случае досрочного прекращения свидания сотрудник СИ, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику СИ с указанием причины прекращения свидания.
42. В случае кратковременного прекращения свиданий с осужденными (в связи с проведением противоэпидемических мероприятий, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник СИ письменно извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в СИ, в приемной для посетителей вывешивается объявление.
43. Телефонные разговоры предоставляются осужденным в порядке поощрения, а также при исключительных личных обстоятельствах (смерть либо тяжелое состояние здоровья супруга (супруги), близких родственников) может быть разрешен телефонный разговор с супругом (супругой), близкими родственниками. Осужденный пишет заявление произвольной формы, в котором указывается адрес, номер телефона абонента, основание (телеграмма, письмо) и продолжительность разговора до 15 минут. Оплата междугородних телефонных разговоров осуществляется по действующим тарифам, при наличии денежных средств на лицевых счетах осужденных. Осужденный выводится из камеры под конвоем контролера резервной группы СИ к телефонному или таксофонному аппарату и предупреждается о том, что телефонные разговоры проводятся под контролем администрации СИ.

44. Телефонмен сөйлесу өткізілгеннен кейін сөйлесуді өткізуге жауапты ТИ қызметкері өтінішке болған не қандай да бір себеппен болмаған телефонмен сөйлесу туралы белгі қояды. Одан кейін өтініш тіркеуге және тиісті номенклатуралы іске енгізуге кездесу бөлменің бақылаушысына беріледі. Егер сөйлесулерді ТИБКК кешкі уақытта (сағат 19-дан 20-ға дейін) өткізген жағдайда, өтініш кездесу бөлмесіне келесі күні тапсырылады.
45. Қылмыстық-атқару жүйесінің басқа мекемелерiнде ұсталатын сотталғандардың арасында телефон арқылы сөйлесуге тыйым салынады.
46. Сөйлесу, телефон немесе таксофон аппаратын пайдаланудың жоғарыда көрсетілген тәртібі бұзылған жағдайда сөйлесулер дереу тоқтатылады.
47. Сотталғандарға марапаттау және жазалау шараларын ҚР ҚАК 66-бабында көзделген тәртіпке сәйкес ТИ әкімшілігі қолданады.
ТИ бастығының немесе оны алмастыратын адамның қаулысымен сотталғандарға көтермелеу осы Ереженің 9-қосымшасына сәйкес және жазалау осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес қолданылады және көтермелеу мен жазалауларды тіркеу журналында осы Ереженің 11-қосымшасына сәйкес тіркеледі. Көтермелеу және жазалау шаралары туралы материалдар сотталғандардың жеке істеріне тігіледі.
6-тарау. Материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
48. Сотталғандарды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету жазасын жалпы режимдегi түрмелерде өтеушi адамдар үшiн белгiленген нормаларға сәйкес жүзеге асырылады. Бір түсті қара, қою көк не қою қоңыр түсті белгіленген киімнің азаматтық үлгісін кию рұқсат етілген.
49. Апта сайын төсек жабдықтары ауыстырылады, сондай-ақ сотталғандарға 15 минуттан кем емес уақытқа душта жуынатын мүмкiндiк берiледi.
50. Сотталғандарға өздерiнде болмаған жағдайда олардың өтiнiшiмен ТИ әкiмшiлiгi белгiлеген уақытта аптасына кемiнде екi рет қырынатын құралдар берiледi.
51. Стол ойындары бiр камераға бiр жинақтан берiледi.
52. ТИ кiтапханасынан газеттер келiп түсуi мөлшерi бойынша он адамға бiр газет немесе егер iшiнде 10 адамнан кем болмаса бiр камераға бiр газеттен берiледi. ТИ-дың кiтапханасынан кiтап және журнал айырбастау аптасына бiр рет жүргiзiледi.
53. Қамау түрінде жазасын өтеп жатқан сотталғандарға ай сайын үш айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде тауар сатып алуға рұқсат етіледі. Сотталғандарға өзiмен сақтауға болатын тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажет заттардың, аяқ киім, киім-кешек пен басқа да өндірістік заттардың қоймадағыны қоса алғанда жалпы салмағы 35 кг. аспауы керек.

44. После проведения телефонного разговора сотрудником СИ, ответственным за проведение переговоров, проставляется соответствующая отметка в заявлении о состоявшемся либо не состоявшемся по какой-либо причине телефонном разговоре. После этого заявление передается контролеру по комнате свиданий для регистрации и внесения в соответствующее номенклатурное дело. В случае если переговоры проводятся ДПНСИ в вечернее время (с 19 до 20 часов), заявления передаются в комнату свиданий на следующий день.
45. Телефонные разговоры между осужденными, содержащимися в других учреждениях уголовно-исполнительной системы, не допускаются.
46. В случае нарушения указанного выше порядка ведения переговоров, пользования телефонным или таксофонным аппаратом, переговоры немедленно прекращаются.
47. Меры поощрения и взыскания применяются к осужденным администрацией СИ согласно порядка, предусмотренного статьей 66 УИК РК.
Постановление начальника СИ или лица его замещающего о применении меры поощрения к осужденному оформляется по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, о применении меры взыскания - по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, и регистрируются в журнале учета поощрений и взысканий по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Материалы о наложении взысканий и поощрений подшиваются в личные дела осужденных.
Глава 6. Материально-бытовое обеспечение
48. Материально-бытовое обеспечение осужденных осуществляется в соответствии с нормами для лиц, отбывающих наказание в тюрьмах на общем режиме. Вещевое имущество для осужденных разрешено гражданского образца однотонного черного, темно-синего либо темно-коричневого цвета.
49. Еженедельно осуществляется смена постельного белья, а также осужденным предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не менее 15 минут.
50. При отсутствии собственных, одноразовые бритвенные принадлежности выдаются осужденным, по их просьбе в установленное администрацией СИ время не реже двух раз в неделю.
51. Настольные игры выдаются из расчета по одному комплекту на камеру.
52. Газеты из библиотеки СИ выдаются в камеры по мере их поступления из расчета одна газета на 10 человек или на камеру, если в ней содержится менее 10 человек. Обмен книг и журналов из библиотеки СИ осуществляется один раз в неделю.
53. Осужденным, отбывающим наказание в виде ареста, разрешается ежемесячно приобретать товар на сумму до трех месячных расчетных показателей. Общий вес принадлежащих осужденному продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, включая находящиеся на складе, не может превышать 35 килограммов.

54. Тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажет заттар және өндiрiс тауарларын сатып алғысы келетiн адамдар ТИ бастығының атына осы Ереженің 12-қосымшасына сәйкес нысанда, белгiленген үлгiде өтiнiш жазып, әкiмшiлiк өкiлiне тапсырады.
ТИ дүкенінiң қызметкерi тауар сатып алғысы келген сотталғандардың жеке есеп шотында ақшасының бар, жоғын қаржы бөлiмiнен тексередi. Сатып алынған тауарлар камераларға таратылып, қолхат арқылы берiледi.
55. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін дүкен жұмысшысы аванстық есеп жасайды және өтініштермен қоса оны есеп шоттардан ақша алу үшін қаржы бөліміне тапсырады.
Тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажет заттарды алуда өтiнiштiң және қолхаттың негiзiнде олардың бағасы сотталғандардың жеке шотынан алынып тасталады. ТИ әкiмшiлiгi сотталғандардың тамақ өнімдері мен бірінші кезекте қажет заттарын сатып алуға жұмсаған ақша сомасы туралы оның жеке iсiне белгi қояды.
56. Сотталғандарға бірінші кезекті қажетті заттар мен маусымдық киімі бар посылка, сәлемдеме немесе бандероль алуға рұқсат етіледі.
57. Сәлемдемелердi, бандерольдарды және хат-хабарларды жеткізуге жауапты ТИ қызметкері оларды пошта бөлімшесінен алған кезде орамалардың, конверттердің, тапсырыс хаттарының тұтастығын тексереді. Зақым келтірілгені табылса, екі данада акті жасайды, онда зақымның сипатын жазады және пошта бөлімшесі қызметкеріне қол қойғызады. Бір данасын поштада қалдырады, екіншісін жинақтама папкіге тігеді.
58. Сотталғандар өз жеке шоты қаражаты есебінен туысқандарына және өзге адамдарға ТИ дүкенінен сатып алынған тамақ өнiмдерiн және бiрiншi кезекте қажет заттары салынған сәлемдемелерді және бандерольдерді, сондай-ақ өзінің жеке және қоймада сақталып жатқан заттарын жолдай алады. Жіберуге тағайындалған заттарды тінтуді ТИ әкімшілігінің өкілдері жүргізеді.
59. Тергеу изоляторының әкімшілігі сотталған адамдарды қамау түрінде жазасын өтеуге арналған тергеу изоляторының үй-жайларына шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындауға ұзақтығы аптасына төрт сағаттан аспайтын уақытқа ақы төлемей тартуға құқылы.
7-тарау. Медициналық-санитарлық қамтамасыз ету тәртібі
60. ТИ медициналық бөлiмшесiнде сотталғандарды қабылдау ТИ медициналық бөлiмшесiнiң жұмыс режимiне сәйкес алдын-ала жазба бойынша және медициналық қызметкерлердiң тағайындаулары бойынша жүргiзiледi. Сотталғандарға шұғыл медициналық көмек қажет болған кезде олар кестеден тыс қабылданып, денсаулық сақтау органдарының аумақтық емдеу-алдын-алу ұйымдарына жөнелтiледi.
61. Сотталғанның туысқандарынан алынған медициналық дәрi-дәрмектердi қабылдауы қатаң медициналық көрсеткiштер бойынша және тек ТИ медицина қызметкерлерiнiң қатаң бақылауымен жүзеге асырылады.

54. Лица, желающие приобрести продукты питания, предметы первой необходимости и промышленные товары, пишут заявление по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам на имя начальника СИ.
Работник магазина СИ проверяет в финансовой части наличие денег на лицевых счетах осужденных, изъявивших желание приобрести товары. Купленные товары разносятся по камерам и вручаются под расписку.
55. По окончании рабочего дня работник магазина составляет авансовый отчет и вместе с заявлениями сдает его в финансовую часть для списания денег с лицевых счетов.
На основании заявления и расписки в получении продуктов питания и предметов первой необходимости их стоимость списывается с лицевых счетов осужденных. О количестве денег, израсходованных осужденными на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости, администрация СИ делает отметку в личном деле.
56. Осужденным разрешается получение посылок, передач, бандеролей, содержащих предметы первой необходимости и одежду по сезону.
57. Работник СИ, ответственный за доставку посылок, бандеролей и корреспонденции, при их получении из почтового отделения тщательно осматривает целостность упаковок, конвертов заказных писем. При обнаружении повреждений составляет акт в двух экземплярах, в котором отражает характер повреждения и подписывает работником почтового отделения. Один экземпляр оставляет в почтовом отделении, другой - подшивает в папку-накопитель.
58. Осужденные могут за счет собственных средств отправлять родственникам и иным лицам посылки и бандероли с продуктами питания и предметами первой необходимости, приобретенными в магазине СИ, а также предметы и вещи, находящиеся в личном пользовании или хранящиеся на складе. Досмотр содержимого, предназначенного для отправки, производится представителями администрации СИ.
59. Администрация СИ вправе привлекать осужденных к выполнению работ по хозяйственному обслуживанию помещений СИ, предназначенных для отбывания наказания в виде ареста, без оплаты продолжительностью не более четырех часов в неделю.
Глава 7. Порядок медико-санитарного обеспечения
60. Прием осужденных в медицинских частях СИ производится по предварительной записи и по медицинским показаниям, в соответствии с режимом работы медицинской части СИ. В случае необходимости оказания экстренной медицинской помощи, прием осуществляется вне графика и в любое время, осужденные могут направляться в лечебно-профилактические учреждения территориальных органов здравоохранения.
61. Прием осужденными медицинских препаратов, полученных от родственников, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медицинского персонала СИ, и хранятся в медицинской части.

62. Туберкулезбен ауыратын немесе созылмалы аурудың толық курсынан өтпеген сотталғандар, сондай-ақ ЖҚТБ-мен ауыратын сотталғандар ТИ-дың медициналық комиссиясының шешімі бойынша міндетті түрде ем қабылдайды.
63. Сотталғандарға өздерiнiң қалаулары бойынша бар сырқаттарымен денсаулық сақтау органдары қызметкерлері көрсететін ақылы, қосымша емдеу-алдын-алу көмегін алуға болады.
Бұл үшін сотталған тиісті өтінішімен ТИ бастығына өтініш жасайды, онда ол алғысы келген қосымша емдеу алдын-алу көмегінің түрі көрсетіледі. Медициналық маманның келу мерзімі мен уақыты туралы мәселе үш күндік мерзімде шешіледі. Медициналық маман ТИ-ге келгенде сотталғанның сырқатының тиісті түрінің медициналық қызметін иеленуге құқығын растайтын құжатты көрсетеді. Қосымша емдеу алдын-алу көмегінің түрі және оның көлемі сотталғанның медициналық картасында көрсетіледі.
Қосымша емдеу-алдын алу көмегiнің төлемi сотталғанның өзінің жеке есеп шотындағы ақшадан сотталғанның өтiнiшiнде көрсетiлген соманы медициналық мекеменiң не медицина қызметкерiнiң мекен жайына пошта арқылы аудару жолымен ТИ әкiмшiлiгiмен жүзеге асырылады.
Сотталғандардың қосымша емдеу-алдын алу көмегiнің төлемi басқа тұлғалармен де жүзеге асырылуы мүмкін.
8-тарау. Сотталғандарды ТИ-дан босату тәртібі
64. ТИ әкiмшiлiгi қамау мерзiмi бiткенге дейiн бір айдан кешiктiрмей осы Ереженің 13-қосымшасына сәйкес, сотталушы таңдап алған тұрғылықты жерi бойынша республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарына оның алдағы уақытта босатылатыны, тұрғын үйiнiң бар-жоғы, оның еңбек қабiлетi мен алған мамандығы туралы хабарлайды.
65. Осы Ереженің 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хабарлама босатылғанға дейін 20 күн ішінде сотталған таңдаған жері бойынша ішкі істер органына жіберіледі. Сотталғандарды босатуға дайындау бойынша материалдар сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
66. Сотталғандарды ТИ-дан босатуды ТИ-дың бастығы сотталған жазасын өткергеннен кейін ҚР ҚАК 168-бабында көзделген негіздері бойынша жүргізеді.
67. Сотталғандар жаза мерзiмiнiң соңғы күнiнiң бiрiншi жартысында босатылады. Егер жаза мерзiмi демалыс немесе мереке күнi аяқталатын болса, сотталушы жазаны өтеуден демалыс алдындағы немесе мереке алдындағы күнi босатылады. Сотталушыға босатылған кезде оған тиесiлi заттары мен құндылықтары, оның жеке шотындағы сақтаулы ақшасы мен жеке құжаттары, сондай-ақ жазасын өтегенi туралы немесе жазадан босатылғаны туралы құжат берiледi.

62. Осужденные, страдающие туберкулезом или не прошедшие полный курс лечения от венерического заболевания, а также осужденные больные СПИД, по решению медицинской комиссии СИ проходят обязательное лечение.
63. Осужденные, по их желанию, могут получать оплачиваемую, дополнительную лечебно-профилактическую помощь, оказываемую специалистами органов здравоохранения, в соответствии с имеющимся заболеванием.
Для этого осужденный обращается с соответствующим заявлением к начальнику СИ, где указывается вид дополнительной лечебно-профилактической помощи, которую он хотел бы получить. Вопрос о дате и времени прибытия медицинского специалиста решается в трехдневный срок. По прибытии в СИ медицинский специалист, предъявляет документ, подтверждающий его право на занятие медицинской деятельностью, соответствующей профилю заболевания осужденного. Вид дополнительной лечебно-профилактической помощи и ее объем фиксируются в медицинской карте осужденного.
Оплата дополнительной лечебно-профилактической помощи самим осужденным осуществляется администрацией СИ путем почтового перевода денег с лицевого счета осужденного в адрес медицинского учреждения либо медицинского работника, в сумме, указанной в заявлении осужденного.
Оплата дополнительной лечебно-профилактической осужденным может осуществляться иными лицами.
Глава 8. Порядок освобождения осужденных из СИ
64. Не позднее одного месяца до истечения срока ареста, администрация СИ направляет уведомление по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам в местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) по избранному осужденным месту жительства о его предстоящем освобождении, наличии у него жилья, его трудоспособности и имеющихся специальностях.
65. Не позднее, чем за 20 календарных дней до освобождения, в органы внутренних дел по избранному осужденным месту жительства направляется извещение по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Материалы работы по подготовке осужденного к освобождению приобщаются к личному делу осужденного.
66. Освобождение осужденных из СИ производится начальником СИ по основаниям, предусмотренным статьей 168 УИК РК.
67. Осужденные освобождаются в первой половине последнего дня срока наказания. Если срок наказания оканчивается в выходной или праздничный день - освобождение осуществляется в предвыходной или в предпраздничный день. При освобождении осужденному выдаются принадлежащие ему вещи и ценности, хранящиеся на его лицевом счете деньги, личные документы, а также документ об отбытии наказания в виде ареста или об освобождении от него.

68. Жазасын өтеп шыққан сотталғандарға көмек көрсету қылмыстық-атқару заңнамасының нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
нысан
А К Т
20___ж. «___»__________ _____________________ облысы бойынша ҚАЖ комитетінің қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - ҚАЖК ҚАЖД)
Бiз төменде қол қойғандар ____________________________________
(лауазымы, атағы, аты-жөні, әкесiнiң аты)
____________________________________________________________________
Сотталған ____________________________________________________
(аты-жөні, әкесінің аты, туған жылы, бабы, мерзімі)
____________________________________________________________________
__________________________________________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД
____________________________________________________________________
(сотталғанның фотосуретінің, сауалнама деректерінің, жеке басын
____________________________________________________________________
растайтын құжаттардың сәйкес келмегенін көрсету)
____________________________________________________________________
қабылдау кезінде осы актіні жасадық.
_______________________________        _____________________________
(лауазымы, атағы)                      (лауазымы, атағы)
_______________________________        _____________________________
(аты-жөні, әкесiнiң аты)              (аты-жөні, әкесiнiң аты)
Ескерту: акт үш дана жасалады, бірінші данасы сотталғанға үкім шығарған сотқа, екінші данасы ____________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД-не жолданады, үшінші данасы сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
2-қосымша
нысан
Сотталғанды жеке тінтудің хаттамасы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________ мекемесіне жеткізілген адамның туған жылы
20 ___ жылдың «__»_____________
Тінту кезінде барлық жеке заттары қаралды. Онда алынғаны:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тінту бойынша өтініштер мен наразылықтар _____________________
____________________________________________________________________
(егер түссе оның мәнін қысқаша мазмұндай, ал егер түспесе -
____________________________________________________________________
«Түскен жоқ» деп көрсету)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тінту кезінде алынғандар хаттамаға толықтай енгізілді.
Жазбаның дұрыстығын растаймын ______________________________________
(қамауға алынған адамның қолы)
Тінтуді жүргізді: ____________________________________________
(тінту жүргізген адамдардың лауазымы, Т.А.Ә.)
____________________________________________________________________
20___жылдың "__" __________
(тінтуді жүргізген адамдардың қолы) _______________________
_______________________
_______________________
_______________________
Ескертпе: хаттама екі данада жасалады, бірінші данасы сотталғанның жеке ісіне тігіледі, екінші данасы сотталғанға беріледі.
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
3-қосымша
Сотталғандардың пайдалануына тыйым салынған заттардың, бұйымдардың, нәрселердiң, құжаттардың және тамақ өнiмдерiнiң      ТІЗБЕСІ
Атыс және суық қарулардың барлық түрлерi.
Жарылғыш, уландырғыш және өртке қауiптi заттар.
Ақша, бағалы заттар, бағалы қағаздар.
Жылытуды қажет ететiн тамақ өнiмдерi (кофе мен шайдан, тез әзірленетін тамақ өнімдерінің жиынтығы), сондай-ақ ашытқы, қант.
Алкогольды iшiмдiктердiң барлық түрлерi, сыра.
Әтiр, иiс су және спирттiк негiздегi өзге де бұйымдар.
Есiрткi және есеңгірететін заттар.
Жазу машинкалары, көбейту аппараттары, компьютерлік құрал-жабдықтар, рациялар, ұялы байланыс құралдары, сим-карта.
Кескiш-тескіш заттар.
Балталар, балғалар және басқа құрал-саймандар.
Ойын карталары.
Фотоаппараттар, фотоматериалдар, химикаттар, бейне-кинокамералар.
Кез келген құжаттар (соттың өкiмi мен ұйғарымы, ақшасын, заттарын, бағалы бұйымдарын сақтауға тапсырғаны туралы түбіртегінен басқа).
Топографиялық карталар, компастар.
Әскери және басқа нысанды киiмдер, қажетті заттар.
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
4-қосымша
Сотталғандарға өздерiмен бiрге ұстауға, посылкалармен, сәлемдемелермен, бандерольдермен алуға, ТИ дүкендерiнен сатып алуға рұқсат етiлетiн заттар мен бұйымдардың ТІЗБЕСІ
Темекi өнiмдерi, сiрiңкелер, оттық.
Белгiленген үлгiдегi киiм, бас киiмдер, аяқ киiм және төсек-орын жабдықтары.
Iш киiмдер (жылы және жай), бір түсті қара футболкалар, көк қара немесе қоңыр көк түсті тоқыма. Бір түсті қара, көк қара немесе қоңыр көк спорт киімдері.
Бет орамал, белдiк, шұлық-ұйық бұйымдары, колготки, бес саусақты қолғап, қолғап, бөлме iшiнде киетiн тапочка, спорттық аяқ киiм, жiп, мойын орағыш, сүлгi.
Дәретхана жабдықтары (иiс, шаруашылық сабындары, тiс щеткасы, тiс ұнтағы, тiс пастасы, сабын су, кремдер, тарақ).
Yш бұрышты орамал, іш киім, белдiк, гигиеналық пакет, шаш қыстырғыш, мақта, косметикалық бұйымдар.
Айна, электрлiк не болмаса механикалық ұстара, қауiпсiз ұстара (бiр рет қолданылатын).
Етiк щеткасы және киiмге арналған щетка, аяқ киiм кремi.
Ыдыс-аяқтар, көзәйнек қабы, сабын және тiс щеткасы, кружка, тәрелке, қасық.
Үстел ойындары.
Оқулық, оқушы дәптерi, пошталық конверттер, құттықтау хат, марка, жай қарандаш, автоқалам, сия мен өзектер.
Әдебиет.
Фотокарточкалар, фотоальбомдар.
Заводта жасалған тұрмыстық электроқайнатқыштар.
Бағалы емес металдардан жасалған денеге тағатын крестиктер және табынатын заттар.
Балдақ, ағаш қолтаяқ, протездер, мүгедектерге арналған арбалар, қымбат бағалы емес металдардан жасалған көзілдірік жақтаулары, контактілік линзалар және оларды күтіп-баптау құралдары (дәрiгердiң рұқсаты бойынша).
Бағалы емес металдан жасалған қол немесе қалта сағат. Телефонның Smart-карталары.
Ескерту:

68. Оказание помощи осужденным, освобождаемым от отбывания наказания, предусмотренной статьей 177 УИК РК, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
АКТ
"___"_______ 20__ г. учр.__ Департаменты уголовно-исполнительной
системы Комитета УИС (далее - ДУИС КУИС) по ________________ области
Мы, нижеподписавшиеся
__________________________________________________________________
(указать должность, звание, фамилию, инициалы)
__________________________________________________________________
Составили настоящий акт о том, что при приеме осужденного
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения, статья, срок)
в учреждении ДУИС КУИС по ____________________________________ области
__________________________________________________________________
(указать имеющееся несоответствие фотографии осужденного, анкетных
данных, документов, удостоверяющих личность)
__________________________________________________________________
О чем составлен настоящий акт.
__________________________         _________________
(должность, звание,              (должность, звание,
__________________________         _____________________
фамилия, инициалы)               фамилия, инициалы)
Примечание: акт составляется в трех экземплярах, первый экземпляр в суд,
вынесший приговор осужденному, второй - в ДУИС КУИС по _________ области,
третий - подшивается в личное дело осужденного.
Приложение 2
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
форма
Протокол
личного обыска осужденного
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________ года рождения, доставленного в учреждение ________
________ г.________________ "__" _____________ 20__ г.
При обыске осмотрены все личные вещи. При этом изъято:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заявления и претензии по поводу обыска _______________________
____________________________________________________________________
(если поступили, кратко изложить их сущность, а если нет - указать:
____________________________________________________________________
"Не поступило")
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Изъятое при обыске в протокол внесено полностью. Правильность
записи подтверждаю _________________________________________________
(подпись арестованного)
Обыск производили: _______________________________________
(должность, ФИО лиц, производивших обыск)
____________________________________________________________________
"__" __________ 20__ г.                ____________________________
(подписи лиц, производивших
___________________________
обыск)
Примечание: протокол составляется в двух экземплярах, первый экземпляр
подшивается в личное дело осужденного, второй - передается осужденному.
Приложение 3
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Перечень
вещей, изделий, веществ, документов и продуктов питания,
запрещенных к использованию осужденными
Все виды огнестрельного и холодного оружия.
Взрывчатые, отравляющие и пожароопасные вещества.
Деньги, ценные вещи, ценные бумаги.
Продукты питания, требующие тепловой обработки (кроме кофе и чая, комплексных продуктов быстрого приготовления), а также дрожжи, сахар.
Все виды алкогольных напитков, пиво.
Духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе.
Наркотические и одурманивающие вещества.
Пишущие машинки, множительные аппараты, компьютерное оборудование, рации и другие средства мобильной связи, сим-карты.
Колюще-режущие предметы.
Топоры, молотки и другой инструмент.
Игральные карты.
Фотоаппараты, фотоматериалы, химикаты, видео- и кинокамеры.
Любые документы (кроме копий приговоров и постановлений судов, квитанций на сданные для хранения деньги, вещи, ценности).
Топографические карты, компасы.
Военная и другая форменная одежда, принадлежности к ней.
Приложение 4
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Перечень
вещей и предметов, которые осужденным
разрешается иметь при себе, получать в посылках,
передачах, бандеролях и приобретать в магазинах СИ
Табачные изделия, спички, зажигалки.
Одежда, головные уборы и обувь по сезону, постельные принадлежности установленного образца.
Нательное белье (теплое и простое), футболки однотонного черного, темно-синего либо темно-коричневого цвета, пуловеры, свитера. Спортивные костюмы однотонного черного, темно-синего либо темно-коричневого цвета.
Платки носовые, поясные ремни, чулочно-носочные изделия, колготки, перчатки, варежки, тапочки комнатные, обувь спортивная, нитки, шарфы, полотенца.
Туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, зубная щетка, зубной порошок, зубная паста, шампунь, кремы, расческа).
Косынки, нижнее белье, пояса, марля, гигиенические пакеты, заколки, вата, косметические принадлежности.
Зеркало, бритва электрическая либо механическая, бритвы безопасные (разового использования).
Сапожные щетки и щетки для одежды, крем для обуви.
Посуда, футляры для очков, мыла и зубных щеток, кружка, тарелка, ложка.
Настольные игры.
Учебники, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, марки, простые карандаши, авторучки, чернила и стержни.
Литература.
Фотографии, фотоальбомы.
Бытовые электронагревательные приборы заводского исполнения.
Нательные крестики и предметы культа, изготовленные из  недрагоценных металлов.
Костыли, деревянные трости, протезы, инвалидные коляски, очки с оправой из недрагоценных металлов, контактные линзы и средства по уходу за ними (по разрешению врачей).
Часы наручные или карманные из недрагоценных металлов. Телефонные Smart-карты.
Примечание:

1. Көрсетілген тізбе ТИ жанындағы дүкендерде қамтамасыз етіледі.
2. Сотталғандарды басқа мекемеге ауыстыру кезінде өзімен бірге тек жеке заттарын және тамақ өнімдерін алуға ғана рұқсат етіледі.
3. Сотталғанға тиісті тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажет заттардың, аяқ киімдердің, киімдердің және басқа өндірістік тауарлардың жалпы салмағы қоймадағыны қоса алғанда 35 килограмнан аспауы тиіс.
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
5-қосымша
нысан
Бекiтемiн
Мекеме бастығы
___________________________
(атағы, қолы, тегі)
«___»________________20 __ж.
Камера бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камера №
Камерадағы орын саны
Ескерту
1
2
3
4
1. Сотталған ер адамдар:
а) бірінші рет сотталғандар;
б) бұрын бас бостандығынан айыру орындарында отырғандар (қылмыс құрамына байланысты емес) және сотты болғандар.
2. Сотталған әйелдер:
а) бірінші рет сотталғандар;
б) бұрын бас бостандығынан айыру орындарында отырғандар (қылмыс құрамына байланысты емес) және сотты болғандар.
3. Карцерде қамауда отырған сотталғандар.
4. ТИ медициналық бөлімшесінде жатқан науқас сотталғандар.
5. Жиынтық бөлімше камераларында ұсталатын сотталғандар.
Ескерту: Камера бойынша орналастыру жоспары кезекші бөлімінде, ТИ басшысының кабинетінде, жедел бөлімде, арнайы есепке алу бөлімінде, режим және күзет бөлiмдерiнде болуы тиiс.
Мекеме бастығы ___________________________
(аты-жөні, атағы, қолы)
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
6-қосымша
Жалпы камералардың сипаттамасы
Сотталғандар ұсталатын камералардың құрылысы сыртқы қоршаған ортадан және бiрiккен бөлмелерден сенiмдi оқшаулануы қамтамасыз етiлуi тиiс. Камералардың жоспарлық нысаны есiктiң «көзегi» арқылы анағұрлым жақсы көрiлуiн қамтамасыз етуi тиiс.
Камералардың есiгi көлемi 90 х 200 сантиметр (бұдан әрi - см) екi жақты болады. Есік үш жазықтықтағы жабылу механизімінің көмегімен жабылады. Есікке бекіту мүмкіндігі бар қосымша блокты белгілеу құлпы қондырылады. Есіктің сыртқы жағына жабқыш тетігін қамтамасыз ететін техникалық люк орналастырылады. Қарау қондырғысы камерадан коридор көрінбеу үшін, еденнен 150 см биіктікте, камераның ішкі жағынан 14 x 24 см, дәлізден 3,5 x 4 см көлемінде сопақша тесік арқылы жасалады.
Ішкі есіктер шекті дөңгелек және жолақтық болат темірден жасалады. Еден деңгейінен 95 см биiктiкте тамақ үлестiруге арналған көлемі 18 x 22 cм кішкене терезеше орнатылады. Кішкене терезеше дәліз жаққа ашылып, көлденең кронштейндер арқылы бекітілуі тиіс.
Есікті жабу үшін аспалы құлыппен бекітілетін ысырманы пайдалану керек. Ысырма болаттан жасалған қорапта орнатылады және жабу кезінде сыртқы есікке тығыз қысылады.
Есіктерді камералардың ортасында орналастыру керек, камералардың көрінуін жақсарту үшін есік қорабы мен есікті қабырғаның ішкі жағына жақынырақ орнатады. Камералардың есіктері дәліз жағына ашылып, дәліз жағындағы есік жаппасында есік тұтқаларының болуы қарастырылуы керек.
Есік жаппасының ашылу бұрышы бір өтпелі камераға бір адам кіретіндей етіп орнатылуы керек. Бұл мақсатта дәліз жағынан есік жаппасының белгілі бір бұрышқа ашылуын қамтамасыз ететін бекітілу шектеуіштерін орнату қажет. Камералардың есік-құлыптары жапсырмалы-қорапты болуы керек. Бұранда құлыптар орнатуға болмайды. Құлып кілтпен үш айналымға, ал есік жабылған кезде автоматты түрде бір айналымға жабылуы керек.

1. Указанный перечень обеспечивается в магазинах при СИ.
2. При переводе в другое учреждение осужденным разрешается брать с собой только личные вещи, продукты питания и предметы первой необходимости.
3. Общий вес принадлежащих осужденному продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, включая находящиеся на складе, не может превышать 35 кг.
Приложение 5
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник учреждения
______________________________
(звание, подпись, фамилия)
"___" __________ ____ год.
План покамерного размещения
Содержатся раздельно
№ камеры
Количество мест в камере
Прим.
1
2
3
4
1. Осужденные мужчины:
а) впервые осужденные;
б) ранее отбывавшие наказание в местах лишения
свободы (независимо от состава преступления) и
имеющие судимость.
2. Осужденные женщины:
а) впервые осужденные;
б) ранее отбывавшие наказание в местах лишения
свободы (независимо от состава преступления) и
имеющие судимость.
3. Осужденные, содержащиеся в карцерах.
4. Осужденные больные в медицинской части СИ.
5. Осужденные, содержащиеся в камерах
сборного отделения.
Примечание: План покамерного размещения должен находиться в дежурной
части, в кабинетах руководства СИ, оперативном отделе, отделе
специального учета и отделе режима и охраны.
Начальник учреждения ______    ______________________________
(звание, подпись, фамилия)
Приложение 6
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Описание общих камер
Устройство камер, в которых содержатся осужденные к наказанию в виде ареста, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через смотровое устройство дверного полотна.
Двери в камерах предусматриваются двойными, размерами 90 х 200 сантиметров (далее - см.). Запирание двери производится с помощью запорного механизма по трем плоскостям. В двери устанавливается замок для фиксации поворотного блока от несанкционированного доступа. С наружной стороны двери устанавливается технологический люк для обслуживания запорного механизма. Смотровое устройство устанавливается на высоте 150 см. от уровня пола, с овальным отверстием размером с внутренней стороны камеры 14 х 24 см., из коридора 3,5 х 4 см., чтобы из камеры не просматривался коридор.
Внутренние двери изготавливаются локальными, из круглой и полосовой стали. На высоте 95 см. от уровня пола устраивать форточки 18 х 22 см. для раздачи пищи. Дверца форточки должна открываться в сторону коридора и удерживаться в горизонтальном положении на кронштейнах.
Для закрытия двери необходимо использовать задвижку, фиксирующуюся навесным замком. Задвижка устанавливается в стальной коробке и при закрытии плотно прижимается к наружной двери.
Двери располагать по центру камер, дверную коробку и дверь устанавливать ближе к внутренней стороне стены для улучшения просмотра камер. Двери камер открываются в сторону коридора, на дверном полотне со стороны коридора предусматриваются дверные скобы.
Угол открытия дверного полотна устанавливать из расчета одновременного прохода в камеру не более одного человека. Для этой цели со стороны коридора устраивать ограничители (упоры), фиксирующие открытие дверного полотна на определенный угол. Дверные замки для камер должны быть накладными - коробчатыми. Врезные замки не допускаются. Замок должен закрываться ключом на три оборота, а при закрывании двери - автоматически на первый оборот.

Терезелердің көлемі: ені 130-140 см, биіктігі 110-120 метр. Терезе жақтауларын екі жақты (фрамуга) етіп жасау керек. Терезелердің жармаларын және фрамугаларды сенімді бекітілетін құлыптармен жабдықтау керек. Жармаларды терезе қораптарына жасырын бүршігі бар бұрандалы шегемен бекітеді. Терезе ойығының төменгі жағын еден деңгейінен кемінде 160 см биіктікте жасау керек.
Терезе алдының орнына терезе ойықтарында бұрыштары дөңгеленген еңіс жасалады. Қызметтік және қосымша үй-жайларды, камералардың, стационарлық палаталардың барлық терезелерінде сыртқы жақтан анкерлері бар терезе жармаларының периметрі бойынша қабырғаға салынатын кемінде 25 см металл торлар салынуы тиіс. Бөлу торларының көлемі 12 х 20 см дөңгелек және жолақтық болат темірден жасау керек. Диаметрі 0,2 см дөңгелек болатты тордың тік элементтеріне, ал кескіні 0,60 х 0,12 см жолақтық болатты көлденең элементтерге және торды орауға қолдану қажет. Камера ішінен терезеге қол жетпейтіндей, терезе рамасынан кемінде 50 см қашықтықта ішкі жақтан дөңес металл торлар қондырылады.
Жалпы камералар габариттік көлемі 188 х 65 см екі қабатты темір кереуетпен, бір адамға 40 метр есебінен алынған ағаш үстелдермен және орындықтармен, 5 орынға бір ұзындық метр есебінен алынған киім ілетін қуыспен жабдықталады. Камералардың барлық жабдықтары еденге бекітілуі тиіс.
Әрбір камерада қолжуғыш пен унитаздан тұратын, камералардың қоршау конструкцияларына мықтап бекітілген санитарлық торап жабдықталады. Санитарлық торап тұтас қалқамен бөлініп, есікпен жабдықталады және кафельмен жапсырылады.
Барлық камераларда тақтайдан жасалған сырланған едендер орнатылады.
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
7-қосымша
Ескерту: 7-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
нысан
20___ жылғы «___»______________
Сотталғанды бір адамдық камераға ауыстыру туралы
қаулы
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(бір адамдық камерада ұстауға негіз болған
_____________________________________________________________________
анықтамалар көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
Қаулы етті:
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
одан әрі бір адамдық камераға ауыстырылсын.
_____________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД _____________ мекемесінің бастығы
____________________________________________________________________
(атағы)               (қолы)               (тегі)
20___жылғы «___»____________
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
8-қосымша
нысан
Сотталғандарды және өзге адамдарды жеке мәселелері
бойынша қабылдау
журналы
____________________________________________________________________
(қабылдауды жүзеге асырушы лауазымды адамның қызметі, атағы және тегі)
Басталды ______________________
Аяқталды ______________________
Қабылдау күні
Қабылдауға келген адамның аты-жөні
Қойылған сұрақтардың мазмұны
Қабылданған шешім
Орындалғандығы туралы белгі
1
2
3
4
5
Ескерту:
Журнал екі бөлімнен тұрады, нөмірленген, бау өткізілген, мөрленген және ТИ кеңсе қызметкерінің қол қоюымен расталған болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
9-қосымша
Ескерту: 9-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
нысан
Сотталғанды марапаттау туралы ҚАУЛЫ
Сотталған ___________________________________________________
(аты-жөні, туған жылы)
___________________________________________________________________
(марапаттаудың негіздемесі көрсетіледі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
ҚР ҚАК-нің 66-бабын басшылыққа алып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
Сотталған ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
________________________________________________________ жариялансын.
(марапаттау түрі көрсетіледі)
________________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД __________ мекемесінің бастығы
____________________________________________________________________
(атағы)            (қолы)                  (тегі)
«___»___________ 20____жыл
Қаулы маған хабарланды ___________________________________
(сотталғанның қолы және күні)
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
10-қосымша
Ескерту: 10-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
нысан
Сотталғанға жаза тағайындау туралы ҚАУЛЫ
Сотталған ____________________________________________________
(аты-жөні, туған жылы)
____________________________________________________________________
(бұзушылықтың мәні көрсетіледі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
арқылы жаза өтеу тәртібін бұзды.
Сотталған __________________ жазбаша жазған түсініктемесін және өзге тексеру материалдарын қарап, ҚР ҚАК-нің 66-бабын басшылыққа алып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
Сотталған ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жаза өтеу тәртібін бұзғаны үшін________________________тағайындалсын.
(жазаның түрі көрсетіледі)
_______________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД __________ мекемесінің бастығы
____________________________________________________________________
(атағы)              (қолы)               (тегі)
«___»___________ 20____жыл
Қаулы маған хабарланды ___________________________________
(сотталғанның қолы және күні)
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
11-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
__________________________________________
(аумақтық органның атауы) Қамау түрінде жазаға сотталғанды жазалау мен көтермелеуді есепке алу журналы
Басталды «_____»___________20___ж.
Аяқталды «_____»___________20___ж.
Сақтау мерзімі __________________
10-қосымшаның келесі беті
Жарияланған жазалау немесе көтермелеу күні
Сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты
Сотталғанның жеке ісінің нөмірі
Не үшін жазаланды немесе көтермеленді
Жазалау немесе көтермелеу түрі
ТИ бастығының қолы
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
12-қосымша
нысан
Жеке есеп шотта _____ теңге___тиын бар.     № ___ түбiртегі_________
Бухгалтер ________________                  Сотталған _______________
«___» ___________________ж.
ӨТІНІШ
Маған төмендегідей тауарларды сатып алуға рұқсат етуіңізді сұраймын:
№ №
Тауардың атауы
Саны
Босатылған сома
Сомасы
1
2
3
4
5
Барлығы: _______________________
_______________________
(Сотталғанның қолы)
Қолхат
___________________________________ сомаға тауар алдым.
(жазумен)
Осы соманы менің жеке есеп шотымнан алуды сұраймын.
________________________
(Сотталғанның қолы)
20___ жылғы ________________
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
13-қосымша
Ескерту: 13-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
нысан
Мекеме
мөртабаны                                ________________________
(кімге)
ХАБАРЛАМА
20____ж. «____»_________    ________________ облысы бойынша ҚАЖК ҚАЖД ________________________ мекемесінен
(мекеме атауы)
___________________________________________________________________
(ҚР ҚК-нің қандай бабымен (баптарымен) сотталды, жазалау шарасы)
___________________________________________________________________
(аты-жөні, туған жылы және жері)
___________________________________________________________________
босатылады және босатылған соң ____________________________________
(таңдаған мекен жайы көрсетіледі)
_________________________________________________ мекен жайына барып,
___________________________________________________________________
(босатылушының таңдаған жұмыс орны көрсетіледі)
_______________________________________________________ жұмыс жасауға ниеттеліп отыр.

Размеры окон предусматривать по ширине 130 - 140 см. и по высоте 110-120 см. Оконные переплеты выполнять створными (фрамугами). Створки окон и фрамуги оборудовать надежно запирающимися замками. Створки прикреплять к оконным коробкам шурупами с потайными головками. Низ оконных проемов допускать по высоте не менее 160 см. от пола.
Вместо подоконников в оконных проемах устраивать откосы с закругленными углами. Во всех окнах служебных и вспомогательных помещений, камер, палат стационара с наружной стороны устанавливать металлические решетки. Решетки изготавливать по разбивочной сетке 12 х 20 см. из круглой и полосовой стали. Круглую сталь диаметром 0,2 см. применять на вертикальные элементы решетки, а полосовую сталь сечением 0,60 х 0,12 см. - на горизонтальные элементы и на обвязку решетки. Элементы решетки круглой стали пропускать в отверстия из полосовой стали, все места сопряжения надежно сваривать. С внутренней стороны окна устанавливаются металлические выпуклые решетки, не менее чем на 50 см. от оконной рамы, преграждающие доступ к окнам со стороны камер.
Общие камеры необходимо оборудовать двухярусными койками с габаритными размерами в плане 188 х 65 см., столами из расчета периметра столов и длины деревянных скамеек по 40 см. на человека, плательным шкафом для одежды с плечиками из расчета 5 мест на один погонный метр и тумбочками для индивидуального пользования. Все оборудование камер прикрепляется к полу.
В каждой камере оборудуется санитарный узел из умывальника и унитаза, надежно прикрепленных к ограждающим конструкциям камер. Санитарный узел отделяется сплошной перегородкой, оборудуется дверью и отделывается кафелем.
Во всех камерах настилать деревянные крашенные полы.
Приложение 7
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
"____" _____________ ____ г.
Постановление
о переводе осужденного в одиночную камеру
Осужденный _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания
__________________________________________________________________
в одиночной камере)
__________________________________________________________________
Постановил:
Осужденного ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник учреждения ________ ДУИС КУИС по ______ области
__________________________________________________________________
(звание)          (подпись)          (фамилия)
"___" __________ 20__ г.
Приложение 8
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
форма
Журнал
приема осужденных и иных лиц по личным вопросам
____________________________________________________________________
(должность, звание и фамилия должностного лица осуществляющего прием)
Начат ______________________
Окончен ____________________
Дата
приема
Ф.И.О. лица,
явившегося на прием
Содержание
поставленных
вопросов
Принятое
решение
Отметка об
исполнении
1
2
3
4
Примечание:
Журнал состоит из двух частей, должен быть пронумерован,
прошнурован, опечатан и заверен подписью работника канцелярии СИ.
Приложение 9
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о поощрении осужденного
Осужденный (ая)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
__________________________________________________________________
(указываются основания для поощрения)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
____________________________
Руководствуясь ст. 66 УИК РК
ПОСТАНОВИЛ
Осужденному (ой) _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________________________________________________
(указывается вид поощрения)
__________________________________________________________________
Начальник учреждения ________ ДУИС КУИС по ____________________ области
__________________________________________________________________
(звание)       (подпись)        (фамилия)
"___" __________ 20__ г.
Постановление мне объявлено _______________________________
(дата и подпись осужденного(ой)
Приложение 10
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Сноска. Приложение 10 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о наложении на осужденного
взыскания
Осужденный (ая) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
допустил(а) нарушение режима отбывания наказания, выразившееся в том,
что ________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(излагается существо нарушения)
____________________________________________________________________
Рассмотрев письменное объяснение осужденного(ой) _______ и другие
материалы проверки, руководствуясь ст. 66 УИК РК
ПОСТАНОВИЛ
Осужденному (ой) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за нарушения отбытия режима наказания ______________________________
(указывается вид взыскания)
____________________________________________________________________
Начальник учреждения ________ ДУИС КУИС по _____________________ области
____________________________________________________________________
(звание)     (подпись)      (фамилия)
"___" __________ 20__ г.
Постановление мне объявлено _______________________________
(дата и подпись осужденного(ой)
Приложение 11
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
форма
Министерство юстиции Республики Казахстан
(наименование территориального органа)
Журнал учета поощрений и взысканий
осужденных к наказанию в виде ареста
Начат "__" _________ 20__ г.
Окончен "__" _______ 20__ г.
Срок хранения ______________
Оборотная сторона приложения 11
п/п
Дата
наложения
взыскания
или
объявления
поощрения
Фамилия,
имя,
отчество
осужден-
ного
Номер
личного
дела
осужден-
ного
За что
налагается
взыскание
или
объявля-
ется
поощрение
Вид
взыска-
ния или
поощ-
рения
Подпись
начальника
СИ
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 12
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
форма
На лицевом счете имеется ________ тенге       Квитанция № _______________
Бухгалтер _______________                     Осужденный ________________
____________________ 20_ г.
Заявление
Прошу разрешить мне приобрести следующие товары:
№ №
Наименование товара
Количество
Отпущено
Сумма
1
2
3
4
5
Итого __________________
________________________
(подпись осужденного)
Расписка
Товары на сумму _________________________ получил
(прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета.
________________________________
(подпись осужденного)
_______________ 20__ года.
Приложение 13
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
Сноска. Приложение 13 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Штамп
учреждения                                ______________
(кому)
УВЕДОМЛЕНИЕ
________ 20__ г. из учреждения ___________ ДУИС КУИС по _________
_________________________ области
(наименование учреждения)
освобождается _____________________________________________________
(Ф.И.О. год и место рождения)
___________________________________________________________________
отбывающий наказание ______________________________________________
(по какой статье (статьям) УК РК, мера наказания)
___________________________________________________________________
который намерен выехать на жительство _____________________________
___________________________________________________________________
(указать адрес избранного местожительства)
___________________________________________________________________
и работать ________________________________________________________
(указать место работы, избранное освобождаемым)

ҚР ҚАК-нің 176-бабының 1-тармағына сәйкес _________________________
___________________________________________ мекен жайында тұрғын үйі бар екендігін, оның ____________________________ еңбекке қабілетті екендігін және ____________________ бойынша мамандығы бар екендігін хабарлаймыз.
Мекеме бастығы ___________________________________________________
(аты-жөні, қолы)
20_____ ж. _______________
Қазақстан Республикасы
әділет органдарының
қылмыстық-атқару жүйесі
тергеу изоляторларында
қамау түрінде жазаны
орындау ережесіне
14-қосымша
нысан
Мекеме
мөртабаны
____________________________
____________________________
Ішкі істер бөлімінің бастығына
Тергеу изоляторынан босатылатын адам туралы
ХАБАРЛАМА
200__ж. ______________________________________________________
(ТИ атауы)
___________________________________________________________________
(босатылу күні)
_________________________________________________________ босатылады.
(тегі, аты, әкесінің аты)
1. Туған жылы, айы, күні, туған жері ______________________________
2. Босатылған кезде таңдаған тұрғылықты мекен-жайы ________________
___________________________________________________________________
3. Сотталғанға дейін ______________________________________________
____________________________________________________ мекен жайында, ата-анасымен; ағайын-туыстарында; балалар үйінде; мектеп-интернатында; оқу орнының жатақханасында; кәсіпорында; жеке пәтерінде; басқа адамдардың пәтерінде тұрған ______________________
(қажеттісін сызу қажет)
4. Сотталғанға дейін ______________________________________________
(оқу орнының, сыныбының, курсының және жұмыс ___________________________________________________________________
орнының атауы)
_____________________________________________ жұмыс жасаған, оқыған.
5. Мамандығы ______________________________________________________
6. Білімі _________________________________________________________
7. Соттылығы ______________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Соңғы қылмысты жалғыз; _____ адамнан тұратын топпен жасаған.
9. Жасалған қылмысқа қатысу деңгейі _______________________________
___________________________________________________________________
(ұйымдастырушы, арандатушы, орындаушы, қатысушы, жасырушы және т.б.)
___________________________________________________________________
10. Байланыстары:
1) соңғы рет бір іс бойынша бірге сотталған адам __________________
___________________________________________________________________
(аты-жөні, жасы, жалған аты, ұдайы тұрғылықты мекен жайы)
___________________________________________________________________

В соответствии с пунктом 1 ст. 176 УИК РК уведомляем о наличии
у него жилья _______________________________________________________,
его трудоспособности _______________________________________________
и имеющихся специальностях _________________________________________
Начальник учреждения __________________________________
(Ф.И.О. подпись)
_________________ 20___ г.
Приложение 14
к Правилам исполнения наказания в виде
ареста в следственных изоляторах уголовно-
исполнительной системы органов
юстиции Республики Казахстан
форма
Штамп
учреждения                       Начальнику отдела внутренних дел
_________________________________
_________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ
на лицо, освобождаемое из следственного изолятора
20__ г. из ____________________________________________________
(наименование СИ)
Будет освобожден (а) ________________________________________________
(дата освобождения)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
1. Год, месяц, число, место рождения ________________________________
2. Место жительства, избранное при освобождении _____________________
_____________________________________________________________________
3. До осуждения проживал (а) у родителей; у родственников; в детском
доме; в школе-интернате; в общежитии учебного заведения, предприятия,
в собственной квартире, на квартире у посторонних лиц по адресу:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
4. До осуждения работал (а), учился (лась) __________________________
(наименование
____________________________________________________________________
учебного заведения, класс, курс, должность, место работы)
5. Имеет специальности ______________________________________________
6. Имеет образование ________________________________________________
7. Судимости ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Последнее преступление совершено: в одиночку; в группе из ________
человек
9. Степень участия в совершенном преступлении _______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(организатор; подстрекатель; исполнитель; соучастник; укрыватель)
10. Связи:
1) лица, с которыми был (а) осужден (а) в последний раз по одному
делу
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка,
_____________________________________________________________________
место постоянного жительства)

2) тергеу изоляторында жақын теріс байланыста болуды қолдаған және бұдан әрі қолдауы мүмкін адам _____________________________________
___________________________________________________________________
(аты-жөні, жасы, жалған аты, мекен жайы, қайда және
___________________________________________________________________
қашан кетуі мүмкін)
3) тергеу изоляторынан, ТИ-ден босатылуға жататын немесе бостандықтағылар ішінде жағымды әсер ете алатын тұлға _____________
___________________________________________________________________
(аты-жөні, тұрғылықты жері)
11. Туыстары жөнінде мәлімет ______________________________________
___________________________________________________________________
(аты-жөні, тұрғылықты жері)
Мекеме бастығы ____________________________________________________
(қолы, аты-жөні)

2) лица, с которыми поддерживал (а) в СИ близкие отрицательные
связи и может поддерживать их в дальнейшем:__________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст,
_____________________________________________________________________
псевдоним, место жительства, куда и когда намерен убыть)
3) лица, которые могут оказать положительное влияние, из числа
оставшихся на свободе или подлежащих освобождению из СИ-ИУ
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место жительство)
11. Сведения о родственниках: _______________________________________
(Ф.И.О., место жительства)
Начальник учреждения __________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)