"Санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 632 бұйрығын өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 25 наурыздағы N 194 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 19 сәуірде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6180 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 553 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.07.28 № 553 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 632 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3074 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2005 жылғы қазанда жарияланған, № 19, 181-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген «Шаштараздарды, косметикалық кабинеттерді, салондарды және сұлулық орталықтарын ұстап-күтуге және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар»санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Шаштараздарды, косметологиялық орталықтарды, сұлулық салондарын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары»;
барлық мәтін бойынша «орталықтарын», «, орталығы», «мен орталықтарына», «мен орталықтарын», «, орталықтарда» деген сөздер алып тасталсын, сондай-ақ «косметикалық кабинеттерді», «косметикалық кабинет», «косметикалық кабинеттерге», «косметикалық кабинеттер» «косметикалық кабинеттерді», «косметикалық кабинеттерде» деген сөздер сәйкесінше «косметологиялық орталықтарды», «косметологиялық орталық», «косметологиялық орталықтарға», «косметологиялық орталықтар» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-тармақ мынадай мазмұндағы 15), 16), 17), 18) және 19) тармақшалармен толықтырылсын:
«15) косметологиялық рәсімдер – косметикалық ақаулармен қоса жүретін аурулардың алдын алу және емдеу мақсатында, сондай-ақ терінің қартаюының және шаштың түсуінің алдын алу үшін қолданылатын, дәрігер-дерматокосметолог, олардың кейбіреуін дәрігердің тағайындауы және оның бақылауымен және басшылығымен мейірбике орындайтын іс-шаралар;

О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 632 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 марта 2010 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2010 года № 6180. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 553
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 28.07.2010 № 553 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 632 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3074, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан в октябре 2005 г., № 19, ст. 181), следующие изменения и дополнения:
в санитарно-эпидемиологических правилах и нормах "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации парикмахерских, косметических кабинетов, салонов и  центров красоты", утвержденных указанным приказом:
в заголовке и по всему тексту слова "и центров", ", центр", "и центры", "и центрах" исключить, а также слова "косметических кабинетов", "косметический кабинет", "косметические кабинеты", "косметического кабинета" заменить словами cоответственно "косметологических центров", "косметологический центр", "косметологические центры", "косметологического центра";
пункт 2 дополнить подпунктами 15), 16), 17), 18) и 19) следующего содержания:
"15) косметологические процедуры - мероприятия, применяемые с целью лечения и профилактики заболеваний, сопровождающихся косметическими дефектами, а также для предупреждения старения кожи и выпадения волос, выполняемые врачом - дерматокосметологом, а некоторые из них медицинской сестрой по назначению врача и под его наблюдением и руководством;

16) косметикалық рәсімдер – сәндік косметика құралдарымен жеке бас гигиенасы және косметикалық кемшіліктерді түзету мақсатында қолданылатын іс-шаралар;
17) косметологиялық құралдар – туа біткен, кейіннен пайда болған немесе ағзаның жас ерекшелік өзгерістері ауруларынан болатын тері ақауларының алдын алуға, емдеуге және түзетуге арналған құралдар;
18) косметикалық құралдар (косметика) – жеке бас гигиенасына және адамның сыртқы келбетін сәндеуге (жақсартуға) арналған құралдар;
19) косметологиялық орталық – коммуналдық-тұрмыс мақсатындағы мекемелерде, спорттық-сауықтыру және емдеу-профилактикалық мекемелерде ұйымдастырылған косметикалық және косметологиялық қызмет көрсететін объект.»;
5-тармақта:
«жертөлесін» деген сөзден кейін «және жартылай жертөлесін» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 35-1 және 35-2-тармақтармен толықтырылсын:
«35-1. Жуу, дезинфекциялау және стерилдеу құралдарының жұмыс ерітіндісі бар сыйымдылық қақпақпен жабдықталуы, құралдың атауы, оның концентрациясы, қолданылуы, дайындалған күні, жарамдылығының шекті мерзімі көрсетілген нақты жазбасы болуы тиіс. Қолданылуға дайын құралдар үшін құралдың атауы және қолданылуы көрсетіледі; құралдарды көп рет пайдалануға рұқсат болған кезде, одан басқа, оны пайдалануды бастау күні көрсетіледі.
35-2. Стерилді косметологиялық рәсімдер жүзеге асырылатын үй-жайларды жинау және дезинфекциялау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 18 қыркүйектегі № 3075 болып тіркелген «Хирургиялық бейінді ауруханалық ұйымдарға (бөлімшелерге) қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық ережесі мен нормаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 18 тамыздағы № 630 бұйрығымен бекітілген талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.»;
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«36. Әрбір жұмыс орнында кәдеге жаратылуы тиіс бір рет қолданылатын құрал-сайман немесе көп рет қолданылатын құрал-сайманның 3 жиыны көзделеді. Маникюрге, педикюрге, қырынуға, косметикалық рәсімдерге арналған барлық көп рет қолданылатын құрал-сайман дезинфекциялануы және стерилденуі тиіс.
Дезинфекциялау мен стерилденуі үшін Қазақстан Республикасында тіркелген және қолдануға рұқсат етілген құралдар пайдаланылады.»;
мынадай мазмұндағы 41-1, 41-2 және 41-3-тармақтармен толықтырылсын:
«41-1. Терінің және шырышты қабықтарының тұтастығы бұзылуымен байланысты косметологиялық рәсімдер кезінде пайдаланылатын көп рет қолданылатын құрал-саймандар пайдаланылғаннан кейін алдын ала және стерилдеу алдында тазалануы, стерилденуі, дезинфекциялануы және кейіннен микроорганизмдердің екінші рет араласуын болдырмайтын жағдайда сақталуы тиіс.

16) косметические процедуры - мероприятия, применяемые с целью личной гигиены и коррекции косметических недостатков средствами декоративной косметики;
17) косметологические средства - средства, предназначенные для лечения, профилактики и коррекции дефектов кожи, вызванных заболеваниями, врожденными, приобретенными или возрастными изменениями организма;
18) косметические средства (косметика) - средства, предназначенные для личной гигиены и украшения (улучшения) внешнего облика человека;
19) косметологический центр - объект, оказывающий косметические и косметологические услуги, организованный в учреждениях коммунально-бытового назначения, в спортивно-оздоровительных и лечебно-профилактических учреждениях.";
в пункте 5:
после слова "подвальных" дополнить словами "и полуподвальных";
дополнить пунктами 35-1 и 35-2 следующего содержания:
"35-1. Емкости с рабочими растворами моющих, дезинфицирующих и стерилизующих средств должны быть снабжены крышками, иметь четкие надписи с указанием названия средства, его концентрации, назначения, даты приготовления, предельного срока годности. Для готовых к применению средств указывают название средства и назначение; при наличии разрешения многократного использования средства, кроме того, указывают дату начала его использования.
35-2. Уборка и дезинфекция в помещениях, где осуществляют стерильные косметологические процедуры, проводится в соответствии с требованиями "Санитарно-эпидемиологических требований к больничным организациям (отделениям) хирургического профиля", утвержденными приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 630, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 18 сентября 2004 года под № 3075.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. На каждое рабочее место предусматриваются одноразовый инструментарий, который подлежит утилизации или 3 комплекта инструментария многократного применения. Весь многоразовый инструментарий для маникюра, педикюра, бритья, косметических процедур подвергается дезинфекции и стерилизации.
Для дезинфекции и стерилизации используются средства, зарегистрированные и разрешенные к применению в Республике Казахстан.";
дополнить пунктами 41-1, 41-2 и 41-3 следующего содержания:
"41-1. Инструменты многократного применения, используемые при косметологических процедурах, связанных с нарушением целостности кожных и слизистых покровов, после использования подлежат предстерилизационной очистке, стерилизации, дезинфекции и последующему хранению в условиях, исключающих вторичную контаминацию микроорганизмами.

41-2. Құрал-саймандарды өңдеуге арналған үй-жай қызметіне қарай пайдаланудан және алдын ала тазалаудан кейін косметикалық құрал-саймандар келіп түсетін және соңғы тазалау жүргізілетін «лас аймаққа» және дезинфекциялау және стерилдеу жүргізілетін «таза аймаққа» бөлінеді. Косметологиялық рәсімдер жүргізілетін үй-жай персоналдың қол жууына арналған жеке раковинамен жабдықталады.
41-3. Құрал-саймандарды соңғы немесе алдын ала стерилдеп тазалау, дезинфекциялау және стерилдеу осы мақсат үшін жабдықпен жабдықталған арнайы бөлінген үй-жайда (жуу - дезинфекциялау косметологиялық құрал-саймандар, бұдан әрі – «өңдеуге арналған үй-жай») жүргізіледі.»;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмысты бастар алдында шебер клиенттің көз алдында қолын сабынмен жууы тиіс.»;
мынадай мазмұндағы 46, 47, 48, 49, және 50-тармақтармен толықтырылсын:
«46. Жұмыскерлер тері қабаттарының тұтастығын бұзу арқылы косметологиялық және косметикалық рәсімдерді, сондай-ақ парентеральдық рәсімдерді (инъекция, тесу, операция және басқалар) және қолғапсыз орындау әртүрлі аурулардың дамуын болдыруы мүмкін басқа да манипуляцияларды жүргізу кезінде қолғап пайдалануы қажет.
47. Күнделікті жұмыс басталар алдында жауапты адамдар персоналдың микрожарақат, сызат, терісі жырылуын, жарылу, іріңді аурулардың болуына тексеріп-қарау жүргізеді. Тексеріп-қарау нәтижелері арнайы журналға жазылады.
48. Пайдаланылған құрал-саймандар манипуляция немесе рәсімдер аяқталғаннан кейін тез арада дезинфекциялау ерітіндісі бар сыйымдылыққа салынады.
49. Қол немесе қолғап қанмен, сарысумен және басқалармен ластанған кезде Қазақстан Республикасында тіркелген және рұқсат етілген, осы мақсатқа арналған дезинфекциялау құралдарымен қолды (қолғапты) кейіннен өңдеу үшін оларды ағын судың астында сабынмен мұқият жуу керек.
50. Тері қабатының тұтастығын бұзумен манипуляцияны жүзеге асыратын объектілердің жұмыскерлері жұмысқа түсер алдында және жыл сайын В және С вирусты гепатиттерінің маркеріне тексеріледі.».
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткеннен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр                                           Ж. Досқалиев

41-2. Помещение для обработки инструментов функционально разделяется на "грязную зону", куда после использования и предварительной очистки поступают косметологические инструменты и где проводят окончательную очистку, а также на "чистую зону", где проводят дезинфекцию и стерилизацию. Помещение, в котором проводят косметологические процедуры оснащается отдельной раковиной для мойки рук персонала.
41-3. Окончательную или предстерилизационную очистку, дезинфекцию и стерилизацию инструментов проводят в специально отведенном помещении (моечно - дезинфекционная косметологических инструментов, далее - "помещение для обработки"), оснащенным оборудованием для этих целей.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Перед началом работы мастер должен вымыть руки с мылом в присутствии клиента.";
дополнить пунктами 46, 47, 48, 49 и 50 следующего содержания:
"46. Работникам необходимо использовать перчатки при проведении косметологических и косметических процедур с нарушением целостности кожных покровов, а также парентеральных процедур (инъекции, обкалывания, операции и пр.) и других манипуляций, выполнение которых без перчаток может повлечь развитие различных заболеваний.
47. Ежедневно перед началом работы ответственные лица проводят осмотр персонала на наличие микротравм, царапин, ссадин, трещин, гнойничковых заболеваний. Результаты осмотра заносятся в специальный журнал.
48. Использованные инструменты сразу после окончания манипуляции или процедуры погружают в емкость с дезинфицирующим раствором.
49. При загрязнении рук или перчаток кровью, сывороткой и т.п.  следует тщательно вымыть их проточной водой с мылом с последующей обработкой рук (перчаток) средствами дезинфекции, зарегистрированных и разрешенных к применению в Республике Казахстан для этих целей.
50. Работники объектов, осуществляющие манипуляции с нарушением целостности кожных покровов при поступлении на работу и ежегодно обследуются на маркеры вирусных гепатитов B и C.".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев