Жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесі
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 26 сәуірдегі № 290 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6244 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 11-2/442 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.08.31 № 11-2/442 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы 9-бабының 1-тармағы 35) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                      А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 26 сәуірдегі
N 290 бұйрығымен
бекітілген
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Заңының 9-бабына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізудің тәртібін анықтайды.
2. Осы ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жерсіндіру - жануарлар дүниесі объектілерін олар бұрын мекендемеген немесе өзінің маңызын жоғалтқан мекендеу орындарындағы тіршілік ету жағдайларына бейімдеу;

Об утверждении Правил интродукции животных, проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 апреля 2010 года № 290. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2010 года № 6244. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 11-2/442
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 31.08.2012 № 11-2/442 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии с подпунктом 35) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила интродукции животных, проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.
2. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    А. Куришбаев
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 апреля 2010 года № 290
Правила
интродукции животных, проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила интродукции животных, проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее - Закон) и определяют порядок проведения работ по интродукции животных, зарыблению, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.
2. Используемые в настоящих Правилах определения:
1) акклиматизация - приспособление объектов животного мира к условиям существования в местах обитания, в которых они ранее не обитали или утратили свое значение;

2) толық циклді жерсіндіру (табиғилану) - қоныстанушы қоныстанатын су айдынының және (немесе) учаскесінің жаңа экожүйесіне бейімделген, жаңа популяция санының қозғалмалы тепе-теңдігі қалыптасқан және азықтық пен кәсіпшілік мақсатта пайдаланудың мүмкіндігі пайда болған кездегі жерсіндіру барысының соңғы сатысы;
3) кезеңмен жерсіндіру - аяқталмаған жерсіндіру, қоныстандыру су айдынының жағдайында қоныстанушының дамуының кейбір кезеңдері аяқталмай, басқа су айдындарында немесе адамның сүйемелдеуімен жүреді;
4) балық жіберу - өз өсімін өзі молайтатын популяцияларды жасау, сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балықтарды сақтау және (немесе) тауарлы өнімді алу мақсатымен су тоғандарға балық өсіру материалдарды және балықтарды жіберу;
5) балық шаруашылығы инспекциясы - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері;
6) су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы - балық өнімділігін сақтауға және ұлғайтуға, балық ресурстары мен басқа су жануарларының өмір сүру жағдайлары мен өніп-өсуін жақсартуға бағытталған шаралар кешені;
7) интродукция - жануарлардың жеке түрлерін олардың кеңістігінен (таралу аймағы) тысқары жерлерге бұл түр бұрын мекендемеген немесе өзінің шаруашылық маңызын жоғалтқан, олар үшін жаңа орынға әдейі немесе кездейсоқ тасымалдау;
8) жерсіндіру жұмыстары - олар бұрын болмаған немесе олардың жаңа жағдайларға кейінгі бейімделуі және өздігінен көбейетін популяцияларды қалыптастыруы үшін жойылып кеткен гидробионттардың бір су айдынынан басқасына қайта бейімделуі бойынша іс-шараларды өткізу;
9) биологиялық объектілердің көмегімен артық өсімдіктерді жою - судың түстенуіне әкелетін төменгі балдырлар мен өсімдіктерді жою үшін су айдынына өсімдік қоректі балықтар жіберу;
10) табиғи уылдырық шашу орнын қалпына келтіру - бұрын жоғалған уылдырық шашу орнын суландыруға мүмкіндік туғызатын, олардың лайлануын болдырмау, қорытпа және басқа да тасталымдардан тазалау, уылдырық шашу кезеңінде судың қалыпты теңдігін қамтамасыз ететін техникалық шаралар кешені;
11) балықтарды су тарту қондырғыларына және ирригациялық торларға түсуден қорғау - жас балық пен ересек балықтардың әр түрлі тұрпаттағы су тарту және ирригациялық жүйелерде өлімін болдырмау жөніндегі жобалық және техникалық шаралар жүйесі. Жобалау сатысында су жиылғы үшін қауіпсіздігі артық жерге орнату; іске қосу сатысында - су тарту қондырғыларын балық қорғаудың тиімді құралдарымен жабдықтау жолы қарастырылады;
12) балықтардың уылдырық шашатын орынға өтуін қамтамасыз ету - өтпелі және жартылай өтпелі өндіргіш балықтардың өзендерге өтуін қамтамасыз ету жөніндегі гидротехникалық және басқа да шаралар жүйесі (түптереңдету, өсімдіктерді ору, деңгейлік режимді қолдау);

2) полноцикловая акклиматизация (натурализация) - конечная фаза процесса акклиматизации, когда вселенец приспособился к новой экосистеме заселяемого водоема и (или) участка, установилось подвижное равновесие численности новой популяции, и появилась возможность использования в кормовых и промысловых целях;
3) поэтапная акклиматизация - незавершенная акклиматизация, когда некоторые этапы развития вселенца не могут завершиться в условиях водоема вселения и проходят в других водоемах, и (или) участках или под протекцией человека;
4) зарыбление - выпуск рыбопосадочного материала и рыбы в водоемы и (или) участки с целью создания самовоспроизводящихся популяций, сохранения редких и исчезающих видов рыб и (или) получения товарной продукции;
5) инспекция рыбного хозяйства - территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
6) рыбохозяйственная мелиорация водных объектов - комплекс мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыбных ресурсов и других водных животных;
7) интродукция - преднамеренное или случайное распространение особей видов животных за пределы ареалов (областей распространения) в новые для них места, где ранее эти виды не обитали или утратили свое хозяйственное значение;
8) акклиматизационные работы - проведение мероприятий по переселению гидробионтов из одних водоемов в другие, где их ранее не было или они исчезли для последующей их адаптации к новым условиям и формирования самовоспроизводящихся популяций;
9) уничтожение излишней растительности с помощью биологических объектов - вселение в водоем растительноядных рыб для уничтожения растительности и низших водорослей, вызывающих цветение воды;
10) восстановление естественных нерестилищ - комплекс технических мер, способствующих обводнению ранее утраченных нерестилищ, предотвращению их заиления, очистки от сплавин и других наносов, обеспечению нормального водного баланса в период нереста;
11) защита рыб от попадания в водозаборные сооружения и ирригационную сеть - система проектных и технических мер по предотвращению гибели молоди и взрослых рыб в водозаборах различных типов и ирригационных системах. Предусматривается на стадии проектирования для наиболее безопасного расположения водозабора, на стадии эксплуатации путем оборудования водозаборов эффективными средствами рыбозащиты;
12) обеспечение прохода рыб к нерестилищам - система гидротехнических и других мер (дноуглубление, выкос растительности, поддержание уровенного режима) по обеспечению прохода в реки производителей проходных и полу проходных рыб;

13) балықтың құнсыз түрлерін аулау - балықтың құнсыз түрлерін бағалы балық түрлерімен ауыстыру жөніндегі іс-шаралар кешені;
14) су айдындарын немесе учаскелерін тазалау - қорытпаларды, су басқан ағаштар мен бұталарды, құрылыстық құрылғылар мен материалдарды алып тастау жолымен қауіпсіз кәсіпшілікті қамтамасыз ету жөніндегі техникалық шаралар жүйесі;
15) балық қорлары мен басқа су жануарларын пайдаланушылар - заңнамада белгіленген тәртіппен балық қорлары мен басқа су жануарларын пайдалану құқығы берілген жеке және заңды тұлғалар (пайдаланушылар);
16) қырылып қалуды болдырмау - су айдынының оттегі режимін қолдайтын гидротехникалық және техникалық шаралар кешені;
17) ихтиофауналарды қайта құру - жерсіндіру, балық жіберу және басқа да шаралар жолдарымен жемдік базаны және ихтиофоуналардың құрамын жартылай немесе толық ауыстыру жөніндегі іс-шаралар кешені;
18) балықты бөлектеніп қалған су айдынынан және ирригациялық жүйеден сақтау - тұрақты су айдынына алып бару немесе оларды арналармен қосу жолымен балықтың өліміне жол бермеу жөніндегі гидротехникалық және басқа да шаралар кешені;
19) су айдындарын сумен қамтамасыз етуді жақсарту - гидробионттарды қолдау және өмір сүру жағдайы мен көбеюін жақсарту жөніндегі гидротехникалық және басқа да шаралар кешені (судың химиялық құрамы, ағымдылығы, деңгейлік режимі);
20) артық өсімдіктерді жою — артық өсімдіктерді механикалық жолмен жою (ору, тамыр жүйесін жарақаттау, балдыр өсіп кеткен учаскелерді қысқа мерзімді кептіру);
21) уылдырық шашу орнын қолдан жасау - жасанды уылдырық шашу орындарын орнату, құмды тастар себу жолымен көбеюге қолайсыз су айдындарында табиғи өсімді қолдау жөніндегі шаралар;
22) көл-тауар балық өсіру шаруашылықтары (бұдан әрі - КТБШ) - су айдындарда шаруашылық-құны төмен балықтарды аулау, орналастыру, өсіру және кейіннен оларда балықтың бағалы түрлерін аулау есебімен ихтифаунаны толық немесе жекелей алмастыру арқылы балық шаруашылығын пайдалануды жақсартумен айналысатын шаруашылық;
23) эндемикалық фауна - шектелген аумақта тұрақты мекендейтін биологиялық организмдер;
24) биологиялық мелиорация - биологиялық іс-шаралар көмегімен мақсатқа жетуді қамтамасыз ететін шаралар кешені;
25) ағымдағы мелиорация - күрделі шығындарды қажет етпейтін (жас балықты құтқару, қатып қалудың алдын алу) қысқа мерзімде оң нәтижеге қол жеткізетін техникалық және биологиялық шұғыл сипаттағы іс-шаралар кешені. Ағымдағы мелиорация кезінде гидробионттардың түрлік құрамы мен өмір сүру ортасында елеулі өзгерістер болмайды;

13) отлов малоценных видов - комплексное мероприятие по замещению малоценных видов, более ценными;
14) очистка водоемов или участков - система технических мер по обеспечению безопасного промысла путем удаления сплавин, затопленных деревьев и кустарников, строительных конструкций и материалов;
15) пользователи рыбными ресурсами и другими водными животными (далее - пользователи) - физические и юридические лица, которым в соответствии с действующим законодательством предоставлено право пользования рыбными ресурсами и другими водными животными;
16) предотвращение заморов - комплекс гидротехнических и технических мер, поддерживающих кислородный режим водоемов;
17) реконструкция ихтиофауны - комплекс мероприятий по частичной или полной замене состава ихтиофауны и кормовой базы путем акклиматизационных работ, зарыбления и других мер;
18) спасение рыб из отшнурованных водоемов и ирригационных систем - комплекс гидротехнических и других мер по недопущению гибели рыб, путем отлова и перевозки в постоянные водоемы, или соединением их каналами;
19) улучшение водообеспеченности водоемов - комплекс гидротехнических и других мер по поддержанию и улучшению условий обитания и размножения гидробионтов (химический состав воды, проточность, уровенный режим);
20) уничтожение излишней растительности - механическое и биологическое уничтожение излишней растительности (скашивание, повреждение корневой системы, кратковременное осушение заросших участков);
21) установка искусственных нерестилищ - мероприятие по поддержке естественного воспроизводства в водоемах с неблагоприятными условиями размножения путем установки искусственно изготовленных нерестилищ и отсыпки галечника;
22) озерно-товарное рыбоводное хозяйство (далее - ОТРХ) - хозяйство, занимающееся улучшением рыбохозяйственного использования водоемов путем полной или частичной замены в них ихтиофауны за счет отлова хозяйственно-малоценной рыбы, вселения, выращивания и последующего вылова в них ценных видов рыб;
23) эндемичная фауна - биологические организмы, постоянно обитающие на относительно ограниченной территории;
24) биологическая мелиорация - комплекс мер, обеспечивающий достижение цели при помощи биологических мероприятий;
25) текущая мелиорация - комплекс технических и биологических мероприятий оперативного характера, приводящий к краткосрочному положительному результату и не требующий капитальных затрат (спасение молоди, предотвращение заморов). Значительного изменения среды обитания и видового состава гидробионтов при текущей мелиорации не происходит;

26) техникалық мелиорация - балықтардың өмір сүру және көбею жағдайларын және аулау тәсілдерін жақсартуды қамтамасыз ететін техникалық шаралар кешені;
27) күрделі мелиорация - күрделі шығындары жоғары болғанда (жерсіндіру, балық жіберу, өзендерді тереңдету) ұзақ мерзімге оң әсер етуді қамтамасыз ететін техникалық және биологиялық іс-шаралар кешені немесе оның жеке түрлері, Күрделі мелиорация өткізу гидробионттардың түрлік құрамы мен өмір сүру ортасының едәуір өзгеруіне әкеп соғады;
28) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы басшылық, бақылау мен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
29) гидробионттар - әрдайым су ортасында мекендейтін теңіз және тұщы су организмдері. Гидробионттарға сондай-ақ өмірлік циклының бөлігін суда өткізетін организмдер жатады.
3. Жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су нысандарындағы балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізудің барлық іс-шаралары осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
2. Су айдындарына балық жіберу, жануарларды интродукциялау мен жерсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру, жоспарлау және жүргізу
4. Су айдындарына балық жіберу, жануарларды интродукциялау, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру табиғи және жасанды су айдындарында балық қорларын және басқа су организмдерінің ресурстарын молайту бойынша кешенді іс-шаралардың құрамды бөлігі болып табылады.
Жерсіндіру бойынша іс-шаралар су айдындарының түрлері мен қабылдау сыйымдылығының құрамына байланысты әзірленеді.
5. Жануарларды интродукциялау жерсіндірудің жеке бір бөлігі болып табылады. Жануарларды интродукциялауға Заңның 20-бабына сәйкес тек уәкілетті органның рұқсат беруі бойынша жол беріледі.
Жануарларды әдейі интродукциялаудың мақсаты су айдынының балық шаруашылық маңызын жақсарту болып табылады.
Жерсіндіру екі нысанда жүргізіледі: толық циклді және кезең кезеңімен.
6. Жануарлардың жаңа түрлерін жерсіндіру және су айдындарына балық жіберу жұмыстарының негізгі міндеттері:
1) экожүйелердің бағытталған қалыптасу жолымен су айдындарының өнімділігі мен кәсіпшілік маңызын арттыру (олардың түрлік құрамын жақсарту);
2) жеке бағалы балықтар түрлері мен омыртқасыз организмдердің саны көбейту және олардың таралу аумақтарын кеңейту болып табылады.
7. Эндемикалық фаунасы бар су айдындарында жерсіндіру жұмыстары жүргізілмейді.
8. Су айдындарының фаунасы мен флорасын қалыптастыру шаралары биологиялық негіздемелерге сәйкес ғылыми ұйымдармен осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.

26) техническая мелиорация - комплекс технических мер, обеспечивающий улучшение условий обитания и размножения рыб и способов их отлова;
27) капитальная мелиорация - комплекс технических и биологических мероприятий, или отдельные его виды, обеспечивающие долгосрочное положительное воздействие при высоких капитальных затратах (акклиматизация, зарыбление, углубление рек). Проведение капитальной мелиорации приводит к значительным изменениям среды обитания и видового состава гидробионтов;
28) уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство, контроль и межотраслевую координацию в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
29) гидробионты - морские и пресноводные организмы, постоянно обитающие в водной среде. К гидробионтам также относятся организмы, живущие в воде часть жизненного цикла;
3. Все мероприятия по интродукции животных, проведении работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов осуществляются в соответствии с настоящими Правилами.
2. Организация, планирование и проведение работ по зарыблению
водоемов, интродукции животных и акклиматизации
4. Зарыбление водоемов, интродукция животных, акклиматизация новых видов рыб, являются составной частью комплексных мероприятий по воспроизводству рыбных запасов и ресурсов других водных организмов в естественных и искусственных водоемах. Мероприятия по акклиматизации разрабатываются в зависимости от свойств видов и приемной емкости водоемов.
5. Интродукция животных является частным случаем акклиматизации. Интродукция животных допускается только по разрешению уполномоченного органа, в соответствии со статьей 20 Закона. Целью преднамеренной интродукции животных является улучшение рыбохозяйственного значения водоема.
Акклиматизация проводится в двух формах: полноцикловая и поэтапная.
6. Основными задачами работ по акклиматизации новых видов рыб и зарыблению водоемов являются:
1) повышение продуктивности и хозяйственного значения водоемов путем направленного формирования экосистем (улучшение их видового состава);
2) увеличение численности отдельных ценных видов рыб и беспозвоночных организмов и расширение их ареалов.
7. В водоемах с эндемичной фауной акклиматизационные работы не проводятся.
8. Мероприятия по формированию фауны и флоры водоемов в соответствии с биологическими обоснованиями разрабатываются научными организациями по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

9. Әуесқойлық балық аулау нысандарын қоса алғанда, балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне жерсіндіру объектілерін орналастыруға және су айдындарына балық жіберуге биологиялық негіздеме Заңға сәйкес әзірленеді және уәкілетті органға жолданады.
10. Уәкілетті орган жерсіндіру іс-шараларын үйлестіруді, балықтарды, басқа су организмдерін жерсіндіру және су айдындарына балық жіберу жұмыстарын ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асырады.
11. Гидробионттардың генофондын сақтау мақсатында балықтардың тұраралық және туысаралық будандарын жеке бөлінбеген табиғи су айдындары мен су қоймаларына жіберу жүргізілмейді. Кәсіпшілік мақсатта көл-тауарлық балық өсіру шаруашылықтарына будандарды жіберу тек уәкілетті органның және/немесе балық шаруашылығы инспекциясының келісімімен жүзеге асырылады. Жерсіндіру объектілерін әкелу мен ғылыми және балық шаруашылық мақсаттарда балықты шет елден жіберу тек уәкілетті органның рұқсат беруі бойынша жүзеге асырылады.
12. Жерсіндіру және балық жіберу нысандарын тасымалдау тірі балық, ұрықтандырылған уылдырық және басқа су организмдерін тасымалдауға арналған ветеринарлық заңнамада белгіленген, тәртіппен қатаң сәйкестікте жүргізіледі.
13. Орналастыру материалдарын жіберу балық шаруашылығы инспекциясы өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады және осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес балық өсіру өніміне балық жіберу Актісінің нысанымен рәсімделеді.
3. Балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын ұйымдастыру, жүзеге асыру тәсілдері, жоспарлау мен жүргізудің тәртібі
14. Биологиялық мелиорация келесі іс-шараларды қамтиды: жерсіндіру жұмыстары мен балық жіберу, ихтиофауна мен балықтың жемдік базасын қайта құру, құны төмен түрлерді мелиоративтік аулау, биологиялық объектілер көмегімен артық өсімдіктерді жою.
15. Техникалық мелиорация келесі негізгі іс-шараларды қамтиды: сумен қамтамасыз етуді және гидробиоттардың өмір сүру жағдайын жақсарту, артық өсімдіктерді ору, жазда және қыста қатып қалуды тоқтату, табиғи уылдырық шашу орындарын қалпына келтіру және жасанды уылдырық шашу орындарын орнату, бөлініп қалған су айдындарынан балықтарды құтқару, түптереңдету және балықтардың уылдырық шашу орындарына өтуін қамтамасыз ететін басқа жұмыстар, балықтарды су тарту құрылғыларына түсуден қорғау, тиімді кәсіпшілік үшін тартым участкелерін тазалау.
16. Күрделі мелиорация өзекті мәселелерді талдауды, ұсынылған іс-шаралардың биологиялық негіздемесін қамтыған, оны орындауды қамтамасыз ету жөніндегі жобалық шешім, шығындар көлемі, осы жобаның экологиялық, әлеуметтік-экономикалық тұрғыдан маңызды екендігін дәлелдейтін биологиялық және техникалық-экономикалық негіздемелер негізінде өткізіледі.

9. Биологические обоснования на вселение объектов акклиматизации и зарыбления водоемов, включая объекты любительского рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки подготавливаются в соответствии с Законом и направляются в уполномоченный орган.
10. Уполномоченный орган осуществляет координацию акклиматизационных мероприятий, контроль за организацией работ по акклиматизации рыб, других водных организмов и зарыблению водоемов.
11. В целях сохранения генофонда гидробионтов выпуск в неизолированные естественные водоемы и водохранилища межвидовых и межродовых гибридов рыб не производится. Выпуск гибридов в хозяйственных целях в ОТРХ осуществляются только по согласованию с уполномоченным органом и/или инспекцией рыбного хозяйства. Завоз объектов акклиматизации и зарыбления из-за рубежа для научных и рыбохозяйственных целей осуществляется только по разрешению уполномоченного органа.
12. Перевозка объектов акклиматизации и зарыбления проводится в строгом соответствии с установленным порядком ветеринарного законодательства за перевозкой живой рыбы, оплодотворенной икры и других водных организмов.
13. Выпуск посадочного материала осуществляется с участием представителей инспекций рыбного хозяйства и оформляется по форме Акта зарыбления рыбоводной продукции согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
3. Организация, способы осуществления, планирование и порядок
проведения работ по рыбохозяйственной мелиорации
14. Биологическая мелиорация включает следующие мероприятия: акклиматизационные работы и зарыбление, реконструкция ихтиофауны и кормовой базы рыб, мелиоративный отлов малоценных видов, уничтожение излишней растительности с помощью биологических объектов.
15. Техническая мелиорация включает следующие основные мероприятия: улучшение водообеспеченности и условий обитания гидробионтов, выкос излишней растительности, предотвращение летних и зимних заморов, восстановление естественных нерестилищ и установка искусственных нерестилищ, спасение рыб из отшнуровавшихся водоемов, дноуглубительные и другие работы, обеспечивающие проход рыб к нерестилищам, защита рыб от попадания в водозаборы, очистка тоневых участков для эффективного промысла.
16. Капитальная мелиорация проводится на основе биологических и технико-экономических обоснований, содержащих анализ существующей проблемы, биологическую обоснованность предлагаемых мероприятий, проектные решения по обеспечению ее выполнения, объем затрат, экологическую, социально-экономическую целесообразность данного мероприятия.

17. Ағымдағы мелиорация уәкілетті органның бастамашылығымен өткізілетін ғылыми ұйымдар жүргізетін сараптама бағаларының негізінде өткізіледі.
18. Су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясын өткізуге: уәкілетті орган және/немесе балық шаруашылығы инспекциялары, ғылыми және қоғамдық ұйымдар, балық өңдейтін кәсіпорындар, мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар бастамашы болып табылады.
19. Балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізуге өтінім осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады және уәкілетті органға және/немесе балық шаруашылығы инспекциясына жолданады және мынаны: осы Ереженің 4-5 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша әзірленген биологиялық және техникалық-экономикалық негіздемелерді қамтуы тиіс.
20. Күрделі мелиорация жүргізуге биологиялық негіздеме тек уәкілетті орган жанындағы Ғылыми кеңестің қолдауынан кейін мемлекеттік экологиялық сараптамаға қарау үшін жолданады. Техникалық-экономикалық негіздеме биологиялық негіздемеге оң мемлекеттік экологиялық сараптаманы алғаннан кейін әзірленеді.
21. Қолдаушы өндірістік мониторингтің мақсаты биологиялық нысандармен жұмыс істеу кезінде технологиялық нормаларды сақтау болып табылады. Өндірістік мониторинг аяқталғаннан кейін осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша жүргізілген жұмыстардың тиімділігін бағалайтын мәліметтер жиыны енгізілетін биологиялық мелиорация қорытындылары мониторингісінің кәртішкесі толтырылады.
22. Мелиорациялық жұмыстардың барлық түрлері аяқталғаннан кейін осы Ереженің 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша су айдынында балық шаруашылығы мелиорациялық жұмыстарының аяқталуы туралы кесім рәсімделеді. Орындалған жұмысты қабылдау комиссиясының құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын
жүргізу Ережесіне
1-қосымша
Нысан
Интродукциялау жүргізуге арналған биологиялық негіздеменің құрылымы
1. Интродуценттердің қасиеттері:
1) қоныстанудың биологиялық және шаруашылық мақсаттылығы;
2) қоныстануға ұсынылатын су организмдерінің биологиялық және экологиялық сипаттамалары;
3) қоныстану нысанының шаруашылық, экономикалық, кәсіпшілік (бұқаралығы, кәсіпке қолжетімділігі және т.с), тағамдық және басқа сипаттамалары;
4) экожүйеге болжамды әсері және оның құрамына кіруші бағалы нысандар;
5) қоныстану нысандарының аурулары мен паразитофаунасы және олардың қоныстану су айдынының фаунасы мен флорасы және аталған аумақтық халқы үшін ықтимал қауіптілігі. Жерсіндіру нысандарының таза партиясын алу бойынша ұсыныстар (қарастырылмаған түрлердің қоныстанбау кепілдігі).

17. Текущая мелиорация проводится на основе экспертных оценок проводимых научными организациями, производимых по инициативе уполномоченного органа.
18. Инициаторами проведения рыбохозяйственной мелиорации водных объектов могут являться: уполномоченный орган и/или инспекции рыбного хозяйства, научные и общественные организации, рыбодобывающие предприятия, государственные органы, местные исполнительные органы.
19. Заявка на проведение работ по рыбохозяйственной мелиорации заполняется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и направляется в уполномоченный орган и/или инспекцию рыбного хозяйства и должна содержать: биологическое и технико-экономическое обоснования, разработанные по формам согласно приложениям 45 к настоящим Правилам.
20. Биологическое обоснование на проведение капитальной мелиорации направляется на рассмотрение государственной экологической экспертизы после одобрения на научном совете при уполномоченном органе. Технико-экономическое обоснование разрабатывается после получения положительной государственной экологической экспертизы на биологическое обоснование.
21. Целью сопровождающего производственного мониторинга является соблюдение технологических норм при работе с биологическими объектами. По завершении производственного мониторинга заполняется карточка мониторинга результатов биологической мелиорации, куда вносится сбор данных, оценивающих эффективность проведенных работ, которая заполняется по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
22. Все виды мелиоративных работ по их завершению оформляются актами о завершении рыбохозяйственных мелиоративных работ на водоеме по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. В состав комиссии по приему выполненных работ входят представители заинтересованных государственных органов.
Приложение 1
к Правилам интродукции животных,
проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Форма
Структура биологического обоснования для проведения интродукции
1. Свойства интродуцентов:
1) биологическая и хозяйственная целесообразность вселения;
2) биологическая характеристика водных организмов, предлагаемых для вселения;
3) хозяйственная, экономическая, промысловая (массовость, доступность промыслу и т.п.), пищевая и другие характеристики вселяемого объекта;
4) предполагаемое влияние на экосистему и входящие в ее состав ценные объекты;
5) болезни и паразитофауна объектов вселения и их возможная опасность для фауны и флоры заселяемого водоема и населения данного района. Рекомендации по отбору чистой партии объектов акклиматизации (гарантии от вселения непредусмотренных видов).

2. Қоныстану су айдынының қабылдау сыйымдылығы:
1) қоныстану су айдыны экожүйесінің уылдырық шашу мен жаңа форманың өмір сүруіне жарамдылығы тұрғысынан сипаттамалары: экологиялық сыйымдылығы - тұздылығы, температурасы, газдық режимі, субстраты және т.б.; биоцендік сыйымдылығы - қоныстану тығыздылығы, басқа жануарлар құрылымы, жаулары, бәсекелестері; азықтық сыйымдылығы;
2) қоныстанушының ықтималды таралу аумағы және оның санының кәсіпшілік пайдаланудың деңгейіне шейін өсуінің мерзімдері, күтілу аулануы, жерсіндіні аулау техникасы (аулау құралдары, мерзімдері, болжамды шоғырлану аумақтары), жемдік омыртқасыздар үшін күтілу биомассасы мен оларды балықтардың көптеп пайдалану бастамасының болжамды мерзімдері.
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы
жұмыстарын жүргізу Ережесіне
2-қосымша
Нысан
Балық жіберу кесімі
Осы акт 20__жылы «__»_______________
______________________________________________________________бірге
(балық өсіру кәсіпорнының, су айдынының атауы)
______________________________________________________________
жіберу орындарына тасымалдау үшін алынды
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_______________________________________________туралы жасалды.
(саны, түрлік және жастық құрамы, отырғызу материалының бір данасының орташа массасы)
Отырғызу материалын алу (аулау) ауаның _____________________,
судың __________________ температурасында жүргізілді.
Отырғызу материалының жағдайы _______________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Қолдары:
(жіберуші және қабылдап алушы   _____________________________
ұйымдардың өкілдері)            _____________________________
Жіберу орындарына жеткізілді    _____________________________
(саны, түрлік және жастық құрамы,
_____________________________________________________________
отырғызу материалының бір данасының орташа массасы)
_____________________________________________________________
Тасымалдау кезіндегі шығын __________________________________
(саны, %)
Тасымалдау жүргізілді _______________________________________
_____________________________________________________________
(транспорт түрі, транспорт ыдысы, отырғызу тығыздылығы)
Тасымалдау уақыты ___________________________________________
Басқа қосымша мәліметтер ____________________________________
(тасымалдау жағдайы, жіберу орнының сипаттамасы,
_____________________________________________________________
балық отырғызу материалының жағдайы және т.б.)
Қолдары:
(Тасымалдауды, отырғызу материалын     _______________________
жіберуді жүргізуші                     _______________________
және бақылаушы өкілдері                _______________________
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын
жүргізу Ережесіне
3-қосымша
Нысан
Су объектілерінде балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын жүргізуге өтінім
______________________________
(су айдынының атауы)

2. Приемная емкость заселяемого водоема:
1) характеристика экосистемы заселяемого водоема с точки зрения его пригодности для нереста и обитания новой формы: экологическая емкость - соленость, температура, газовый режим, субстрат и т.д.; биоценическая емкость - плотность населения, структура сообщества, враги, конкуренты; кормовая емкость;
2) вероятная область расселения вселенца и примерные сроки увеличения численности до размеров, допускающих использование его промыслом, ожидаемые уловы, техника лова акклиматизанта (орудия лова сроки, районы предполагаемых скоплений), для кормовых беспозвоночных ожидаемая биомасса и возможные сроки начала массового использования их рыбами.
Приложение 2
к Правилам интродукции животных,
проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Форма
Акт зарыбления
Настоящий акт составлен "__" ____________ 20_ года
В том, что с ______________________________________________________
(указать наименование рыбоводного предприятия, водоема)
___________________________________________________________________
получено для перевозки к местам выпуска
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав, среднюю штучную массу посадочного
материала)
___________________________________________________________________
Получение (отлов) посадочного материала проводилось при температуре
воздуха __________________________, воды _________________________.
Состояние посадочного материала ___________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подписи:
(представителей отпускающей                  ______________________
и получающей организаций)                   ______________________
К местам выпуска
доставлено ________________________________________________________
(указать количество, видовой и возрастной состав,
___________________________________________________________________
среднюю штучную массу посадочного материала)
___________________________________________________________________
Отход за транспортировку __________________________________________
(количество, %)
Транспортировка осуществлялась ____________________________________
___________________________________________________________________
(вид транспорта, транспортную тару, плотность посадки)
Время транспортировки _____________________________________________
Другие дополнительные данные ______________________________________
(условия перевозки, характеристика
___________________________________________________________________
мест выпуска, состояние рыбопосадочного материала и т.д.)
Подписи:
(представителей, осуществляющих и                 __________________
контролирующих перевозку, выпуск                  __________________
посадочного материала)                            __________________
Приложение 3
к Правилам интродукции животных,
проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Форма
Заявка на производство рыбохозяйственной мелиорации работ
на водных объектах
_____________________________________________
(наименование водоема)

1. Су айдынының орналасқан жері: облыс __________________________
Аудан, учаске ___________________________________________________
2. Су айдынының физикалық-географиялық және балық шаруашылық
сипаттамасы:
2.1. Өлшемдері: ұзындығы (км),_____ ені (км),______ ауданы (га),____максималды тереңдігі (м),___орташа тереңдігі (м),___судың
тұндылығы ____см
2.2. Топырақтың сипаттамасы ______________________________________
2.3. Шөптену дәрежесі (сызып көрсетіңіз): қатты, орташа, әлсіз
Шөптену түрі: қамыс___%, су астына батқан өсімдіктер____%
2.4. Гидрологиялық режимі туралы мәліметтер (сызып көрсетіңіз): ағысты, жәй ағысты, ағыссыз, қырылу қауіпі бар (иә, жоқ), мұз жамылғысының қалыңдығы____см.
2.5. Басқа су айдындарымен байланысы (сызып көрсетіңіз): жекеленген,
болмаса, су айдынының атауы__________________________________тармақ
арқылы немесе ағын арқылы.
2.6. Ихтиофауна құрамы (балықтардың барлық түрлері):________________
2.7. Балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері және кәсіпшіліктің басқа
нысандары:_________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.8. Соңғы бес жылдағы негізгі кәсіпшілік көрсеткіштер:
Балықтың жалпы аулануы, соның ішінде түрлері бойынша
Балық өнімділігі
Бір балықшыға шаққандағы аулану
3. Басқа мәліметтер:___________________________________________
4. Мелиорациялау түрлері (сызып көрсетіңіз): күрделі, ағымдағы
5. Мақсаттың қойылуы:__________________________________________
6. Мелиоративтік жұмыстардың негіздемесі:________
7. Жұмыстарды жүргізудің календарлық жоспары мен мерзімдері:___
8. Күтілу нәтижелері:__________________________________________
_______________________________________________________________
9. Жұмыстардың болжамды орындаушылары: ________________________
10. Қаржыландырудың қарастырылған көздері: ____________________
(республикалық, жер бюджет, немесе жеке капитал арқылы)
Өтінім берушінің мекен-жайы: __________________________________
_______________________________________________________________
Қолы:
Өтінім берілген күн:
Қажетті құжаттар (сызып көрсетіңіз): техникалық тапсырма, техникалық-экономикалық негіздеме, биологиялық негіздеме, эксперттік сараптама, басқа материалдар
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы
жұмыстарын жүргізу Ережесіне
4-қосымша
Нысан
Күрделі балықшаруашылығы мелиорациясын жүргізуге биологиялық  негіздеменің құрылымы

1. Местонахождение водного объекта: область ________________________
Район, участок _____________________________________________________
2. Физико-географическая и рыбохозяйственная характеристика водоема:
2.1. Размеры: длина (км), ______ ширина (км), _______ площадь (га),
_______ максимальная глубина (м), _____ средняя глубина (м), ______
прозрачность воды (см) _____
2.2. Характер грунта _______________________________________________
2.3. Степень зарастания (подчеркнуть): сильно, средне, слабо тип
зарастания: тростник ______ %, погруженная водная растительность ____ %
2.4. Сведения о гидрологическом режиме (подчеркнуть): проточный,
слабопроточный, не проточный, заморный (да, нет), толщина ледового
покрова _______ см.
2.5. Связь с другими водоемами (подчеркнуть): изолировано, если нет,
наименование водоема ____________________________________ посредством
протоки, или стока.
2.6. Состав ихтиофауны (все виды рыб): _____________________________
____________________________________________________________________
2.7. Основные промысловые виды рыб и другие объекты промысла: ______
____________________________________________________________________
2.8. Основные промысловые показатели за пять лет:
Общий вылов рыбы,
в т.ч. по видам
Рыбопродуктивность
Улов на рыбака
3. Другие сведения: ________________________________________________
4. Вид мелиорации (подчеркнуть): капитальная, текущая
5. Постановка задачи: ______________________________________________
6. Обоснование мелиоративных работ: ________________________________
____________________________________________________________________
7. Календарный план и сроки проведения работ _______________________
8. Ожидаемые результаты: ___________________________________________
____________________________________________________________________
9. Предполагаемый исполнитель работ: _______________________________
10. Предполагаемый источник финансирования: ________________________
(за счет республиканского, местного бюджета, или частного капитала)
Адрес заявителя: ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись:
Дата подачи заявки:
Необходимая документация (подчеркнуть): техническое задание,
технико-экономическое обоснование, биологическое обоснование,
экспертное заключение
Приложение 4
к Правилам интродукции животных,
проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Форма
Структура биологического обоснования на проведение капитальной
рыбохозяйственной мелиорации

1. Су айдынының атауы, орналасқан жері және ауданы, көлемі, су шығыны, тасу және қайту кезеңдері, деңгей тербелісінің динамикасы, температуралық режимі (орташа декадалық және айлық көрсеткіштері бойынша) көрсетілген гидрологиялық сипаттамасы.
2. Ихтиофаунаның құрамы және су айдыны мен кәсіпте саны бойынша түрлердің қатынасы, Кәсіптік ихтиофаунаның түрлер бойынша жалпы қорлары (тонна).
3. Кәсіптік ихтиофаунаның ұдайы өніп-өсуінің жайы туралы мәліметтер (уылдырық шашу орындары, мерзімдері, уылдырық шашу орындарының ауданы мен жағдайы).
4. Балық шабақтарының түрлік, өлшемдік құрамы мен шоғырлануы.
5. Балықтардың жемдік қорлар базасын бағалау.
6. Ихтиофаунаның түрлік құрамын жақсарту мен су айдындарының балық өнімділігін арттыру мүмкіндіктерін бағалау.
7. Мелиоративтік жұмыстарды жүргізудің тәсілдері мен мерзімдеріне ұсыныстар беру. Түптереңдету жұмыстарына, уылдырық шашу орындарын мелиорациялауға, балық шабақтарын құтқару үшін каналдар қазуға ұсыныстар беру кезінде жұмыс жүргізу орындарын карталық сызбада міндетті түрде көрсету.
8. Мелиоративтік жұмыстар жүргізуден болжамдаған экологиялық тиімділікті бағалау. Балықшаруашылық мелиорациясының, кезеңділігін көрсете отыра, тиімділігінің экологиялық мониторингісін жүргізу бойынша рекомендациялар әзірлеу.
9. Ұсынылған мелиоративтік жұмыстар жүргізудің ықтимал экологиялық зияндылығын бағалау.
10. Экологиялық мониторинг шаралары мен жүргізу жоспарының жобасы.
11. Қорытындылар.
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы
жұмыстарын жүргізу Ережесіне
5-қосымша
Нысан
Күрделі балықшаруашылығы мелиорациясын жүргізуге техникалық-экономикалық негіздемесінің құрылымы
1. Су айдынының атауы, орналасқан жері;
2. Су айдынының гидрофизикалық мінездемесі (түптереңдету жұмыстарын, уылдырық шашу орындарын мелиорациялауды, балық шабақтарын құтқару үшін каналдар қазуды негіздеу үшін);
3. Мелиоративтік жұмыстардың тәсілдері және олардың мақсатты тағайындаулары;
4. Балық шаруашылығы мелиорациясы үшін құрылыс жобаларын әзірлеу;
5. Жүргізілетін жұмыстар көлемін анықтау;
6. Мелиоративтік жұмыстарды жүргізудің экономикалық есебі;
7. Қоршаған ортаға әсер етуін бағалау, эияндылығын есептеу мен келеңсіз әсер етуді минимизациялау бойынша ұсыныстар әзірлеу;
8. Әлеуметтік-экономикалық тиімділікті бағалау;
9. Жұмыстардың қаржыландыру көлемдерін, уақытын, мерзімдері мен сатылылығын анықтау;
10. Мелиоративтік жұмыстардың болжамды орындаушылары;
11. Төлем жүйесі мен қаржыландыру көздері.
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын
жүргізу Ережесіне
6-қосымша
Нысан
Биологиялық мелиорация нәтижелерінің мониторинг карточкасы (балық аулауды күшейтуге бақылаулық аулау)
(су айдынының атауы)
Су айдынының орналасқан жері, облыс:____________________________
Аудан, учаске:__________________________________________________
Аулау датасы
Аулау уақыты
Барлығы сағат
Аулау құралы
Аулау құралының сипаты
Тереңдігі
Температура 0С
Шөптенуі, %
Судың тұнықтылығы, см
Р/с
Балық түрлері
Өлшем, бірлігі.
Тор кезі, мм
Барлығы
1
дана
кг
2
дана
кг
3
дана
кг
Барлығы
дана
кг
Мелиораттар түрлерінің үлесі
дана
кг
Ескерту:
мелиорация нәтижелері туралы оң және теріс мәліметтерді көрсету;
кәсіптік ау құралдарында құнды балықтардың кездестіру жиілігін есептеу;
мелиоратор түрлерінің ұзындығын (ауытқу шегін мен орташа, мм) көрсету (жерсіндіруді және балықтандыруды жүргізу кезінде).
Қолдары:
Уәкілетті органның және/немесе балық шаруашылығы инспекциясының маманы:
Пайдаланушы:
Жануарларды интродукциялау, су айдындарына
балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін
жерсіндіру, су нысандарындағы балық
шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарын
жүргізу Ережесіне
7-қосымша
Нысан
Су айдынында балық шаруашылығы мелиорациясы жұмыстарының аяқталуы туралы
кесім
___________________________________________________________________
(су айдынының атауы және оның маңызы: республикалық, облыстық, жергілікті)

1. Название, место расположение и гидрологическое описание водоема с указанием площади, объема, расходы воды, периодов паводка и межени, динамики колебаний уровня, температурного режима водоема (по среднедекадным или среднемесячным показателям).
2. Состав ихтиофауны и соотношения видов по численности в водоеме и в промысле. Общие запасы промысловой ихтиофауны по видам рыб (в тоннах).
3. Сведения о состоянии воспроизводства промысловой ихтиофауны (места нереста, сроки, площадь и состояние нерестилищ).
4. Видовой, размерный состав и концентрация молоди рыб.
5. Оценка кормовой базы рыб.
6. Оценка возможности улучшения видового состава ихтиофауны и повышения рыбопродуктивности водоемов.
7. Рекомендации способов и сроков проведения мелиоративных работ. При рекомендации проведения дноуглубительных работ, мелиорации нерестилищ, рытья каналов для спасения молоди обязательно указание места проведения работ на картосхеме.
8. Оценка предполагаемого экологического эффекта от проведения мелиоративных работ. Разработка рекомендаций по проведению экологического мониторинга эффективности рыбохозяйственной мелиорации с указанием его периодичности.
9. Оценка возможного экологического ущерба от проведения рекомендуемых мелиоративных работ.
10. Проект плана мероприятий и проведения экологического мониторинга.
11. Выводы
Приложение 5
к Правилам интродукции животных,
проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Форма
Структура технико-экономического обоснования на проведение капитальной рыбохозяйственной мелиорации
1. Название и месторасположение водоема.
2. Гидрофизическая характеристика водоема (для обоснований проведения дноуглубительных работ, мелиорации нерестилищ, рытья каналов для спасения молоди).
3. Способ мелиоративных работ и целевое его назначение.
4. Разработка проектов сооружений для рыбохозяйственной мелиорации.
5. Определение объемов проведения работ.
6. Экономический расчет проведения мелиоративных работ.
7. Расчет ущерба и разработка предложений по минимизации негативного воздействия.
8. Оценка социально-экономического эффекта.
9. Определение объемов финансирования, времени, сроков и этапности работ.
10. Предполагаемые исполнители мелиоративных работ.
11. Система оплаты и источники финансирования.
Приложение 6
к Правилам интродукции животных,
проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Форма
Карточка мониторинга результатов биологической
мелиорации (контрольный улов на рыболовное усилие)
_________________________________
(наименование водоема)
Местонахождение водоема область: _______________________________
Район, участок: ________________________________________________
Дата
отлова
Время
отлова
Всего
часов
Орудия
лова
Характеристики
орудий лова
Глубина
с     по
Температура 0С
Зарастаемость, %
Прозрачность воды, см
п/
п
Виды рыб
Ед.
измер.
Ячея сетного полотна, мм
Всего
1
шт
кг
2
шт
кг
3
шт
кг
Итого
шт
кг
Доля видов
мелиораторов
шт
кг
Примечание:
указать положительные и отрицательные сведения о результатах мелиорации;
рассчитать частоту встречаемости ценных видов в промысловых орудиях лова;
указать длину (пределы колебаний и среднюю, в мм) видов мелиораторов (при проведении акклиматизации и зарыбления).
Подписи:
Специалист уполномоченного органа и/или инспекции рыбного хозяйства:
Пользователь:
Приложение 7
к Правилам интродукции животных,
проведения работ по зарыблению водоемов,
акклиматизации новых видов рыб,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Форма
Акт
о завершении рыбохозяйственных мелиоративных работ на водоеме
____________________________________________________________________
(наименование водоема и его значение: республиканского, областного,  местного)

1. Су айдыны орналасқан облыс: _____________________________________
Аудан, учаске: _____________________________________________________
2. Біз, төменде қол қоюшылар, ______________________________________
____________________________ атынан бір тараптан және ______________
(лауазымы, А.Ж.Т.)
__________________________________ атынан __________________________
(мелиорациялық жұмыстарды жүргізген кәсіпорын атауы) (лауазымы, А.Ж.Т.)
бұдан әрі «Пайдаланушы» деп аталатын, 20 _____ ж. «___» ____ № _____
шарт негізінде мелиорациялық жұмыстарды жүргізу бойынша әрекет етуші, екінші тараптан, ________________________________________ қатысуымен
(жергілікті атқарушы органның өкілі, мониторинг жүргізген ұйым өкілінің лауазымы, А.Ж.Т.)
«Пайдаланушының» техникалық тапсырыс және жұмыс жоспарымен қарастырылған мелиорациялық жұмыстарды жүргізгендігі туралы осы акт жасалды.
3. «Пайдаланушымен» мелиорациялық жұмыстардың келесі түрлері жүргізілді:
4. Атқарылған жұмыс сомасы: ________________________________________  5. Жұмыс жүргізудің жағдайлары:_____________________________________
(ауа-райы жағдайын көрсету; балық жіберген жағдайда балық отырғызу материалдарының көздерін,
____________________________________________________________________
тасымалдау жағдайларын, тасымалдаушы нысандардың шығынын көрсету қажет)
6. Жоғарыда аталғандарға байланысты ________________________________  (мелиорациялық жұмыстардың орындалу бағасы: толық көлемде, жұмыс кезеңі.)
___________________________________________________________ санаймыз
егер жұмыс орындалмаса, онда қандай себептермен)
Осы акт жұмыстарды қабылдау бойынша Комиссия құру туралы ___________
мем.органның атауы
20__жылғы «___» ________ № ___________ бұйрығына сәйкес жасалды.
Қолдары
Уәкілетті органның өкілі:____________________________________________ Жергілікті атқарушы органның өкілі: _________________________________
Орындаушы: __________________________________________________________  Балық шаруашылығы мелиорациясының мониторингін жүргізген ұйымның өкілі: ______________________________________________________________

1. Местонахождение водоема область: ________________________________
Район, участок: ____________________________________________________
2. Мы, нижеподписавшиеся, __________________________________________
в лице ________________________ с одной стороны и __________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
______________________________________ в лице ______________________
(наименование предприятия производившего мелиоративные работы)
именуемый в дальнейшем, как "Исполнитель", действующий на основании
договора № от "____" __________ 20__ г. на производство мелиоративных
работ с другой стороны, в присутствии
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество представителя местного исполнительного органа,
представителя организации, производящей мониторинг)
____________________________________________________________________
составили настоящий акт в том, что "Исполнителем", проведены
мелиоративные работы, предусмотренные техническим заданием и планом работ.
3. "Исполнителем" произведены следующие виды мелиоративных работ:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Работа выполнена на сумму: ______________________________________
5. Условия проведения работ: _______________________________________
(указать погодные условия; в случае зарыбления указать
____________________________________________________________________
источник получения рыбопосадочного материала, условия перевозки, отход перевозимых объектов)
____________________________________________________________________
6. В связи с вышеизложенным считаем, что ___________________________
оценка выполнения мелиоративных работ: в полном объеме, или этапа работ.
____________________________________________________________________
если работа не выполнена, то по каким причинам
Настоящий акт составлен в _____ экземплярах, согласно Приказу ______
наименование госоргана
______ № ______ от ______ о создании Комиссии по приему работ.
Подписи
Представитель уполномоченного органа: ______________________________
Представитель местного исполнительного органа: _____________________
Исполнитель: _______________________________________________________
Представитель организации, ведущей мониторинг рыбохозяйственной
мелиорации: ___________