"Оқушыларға жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына, ұсталуына және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 25 шілдедегі № 570 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 22 маусымдағы N 463 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылы 29 маусымда N 6311 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 25 қазандағы № 834 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010.10.25 № 834 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына және 145-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Оқушыларға жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына, ұсталуына және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 25 шілдедегі № 570 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 9 қыркүйекте № 2478 болып тіркелген, «Ресми газетте» 2003 жылғы 1 қарашада № 44 (148) жарияланған) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген «Оқушыларға жалпы білім беретін және интернаттық ұйымдардың құрылымына, ұсталуына және оқыту жағдайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық ережелері мен нормаларына:
4-тармақтың 6) тармақшасындағы «шағын мектептер» деген сөздерден кейін «(ауылдық мектеп)» деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Бейімделген ғимараттарға ауылдық мектептерді орналастыру кезінде үй-жайлар жиыны, олардың аудандары жалпы білім беретін ұйымның түріне, оқушылардың санына және жасына, сынып санына қарай тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның келісімі бойынша осы санитарлық ережелерінің талаптарына сәйкес айқындалады.»;
30-тармақта бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«Медициналық пунктінің толық үй-жайлар жиыны болмаған жағдайда ауданы кемінде 12 м2 болатын бөлмемен жабдықталады, жарақтандыру және жабдық, медициналық кабинеттердің медициналық құжаттамасының тізбесін жүргізу осы санитарлық ережелерге сәйкес тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келіседі.
Бейімделген ауылдық мектептердің медициналық кабинетінде орталықтанған сумен қамтамасыз ету жүйесі болмаған жағдайда су құйып қолданатын қол жуғыштар (сорғымен су жинайтын бак) орнатылады.»;
37-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:

О внесении дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 570 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и условиям обучения в общеобразовательных и интернатных организациях"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 июня 2010 года № 463. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2010 года № 6311. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 октября 2010 года № 834.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 25.10.2010 № 834 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 и подпунктом 1) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 570 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и условиям обучения в общеобразовательных и интернатных организациях" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2478, опубликованного в Официальной газете от 1 ноября 2003 года, № 44 (149), следующие дополнения:
в Санитарных правилах и нормах "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и условиям обучения в общеобразовательных и интернатных организациях", утвержденных указанным приказом:
в подпункте 6) пункта 4 после слов "малокомплектная школа" дополнить словами "(сельская школа)";
пункт 5 дополнить абзацем следующего содержания:
"При размещении сельской школы в приспособленном здании набор помещений, их площади определяются по согласованию с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории исходя из вида общеобразовательной организации, числа и возраста учащихся, количества классов, в соответствии с требованиями настоящих санитарных правил.";
пункт 30 после первого абзаца дополнить абзацами следующего содержания:
"При отсутствии полного набора помещений медицинского пункта оборудуется комната площадью не менее 12 м2. Оснащение и оборудование, ведение перечня медицинской документации медицинских кабинетов согласовывается государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории в соответствии с требованиями настоящих санитарных правил.
В медицинском кабинете приспособленной сельской школы при отсутствии централизованной системы водоснабжения (насосной с водонапорным баком) устанавливается наливной умывальник.";
пункт 37 дополнить абзацами следующего содержания:

«Ауылдық мектепте асхана болмаған жағдайда шикізат дайындауға, тамақ әзірлеуге және дайын өнімді таратуға арналған аймақ бөле отырып, қысқартылған үй-жай жиыны пайдаланылады. Ас үй ауданы кемінде 9,0 м2 болатын үй-жайда жабдықталады.
Технологиялық, тоңазытқыш және жуу жабдықтарын орналастыру тамақ әзірлеу ағындылығы есепке алына отырып жүзеге асырылады.»;
41-тармақта «Шағын комплектілі мектептерде» деген сөздерден кейін «(ауылдық мектептерде)» деген сөздермен толықтырылсын;
74-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Ауылдық мектептерде орталықтанған (орталықтанбаған) сумен қамтамасыз ету болмаған жағдайда арнайы автокөлікпен тасымалданатын ауыз суды тасымалдау ұйымдастырылады.»;
82-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Екі немесе одан да көп ауысымда жұмыс істейтін ауылдық мектептерде бесінші және соңғы сынып оқушыларын, сондай-ақ терең білім беретін сыныптардағы оқушыларды екінші ауысымда оқыту ұйымдастырылады.»;
93-тармақ мынадай мазмұндағы абзацымен толықтырылсын:
«Ауылдық мектептерде меншікті спорт залы болмаған жағдайда дене шынықтыру бойынша сабақтар ойын бөлмесінде, гимнастика залында, рекреацияларда немесе мектептің дәлізінде ұйымдастырылады, мектепке жақын орналасқан спорт құрылыстары пайдаланылады.».
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Жауапты хатшысы Б.Н. Садықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Досқалиев
«Келісілген»
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_________ Ж.Қ. Түймебаев
2010 жылғы 22 маусым
«Келісілген»
Қазақстан Республикасының
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері агенттігінің
төрағасы ______________ С.К. Нокин
2010 жылғы 29 маусым

"При отсутствии в сельской школе столовой используется сокращенный набор помещений с выделением зон для подготовки сырья, приготовления пищи и раздачи готовой продукции. Кухня оборудуется в помещении площадью не менее 9,0 м2.
Размещение технологического, холодильного и моечного оборудования осуществляется с учетом поточности приготовления пищи.";
в пункте 41 после слов "малокомплектных школах" дополнить словами "(сельских школах)";
пункт 74 дополнить абзацем следующего содержания:
"При отсутствии централизованного (децентрализованного) водоснабжения в сельских школах организовывается подвоз привозной питьевой воды специальным автотранспортом.";
пункт 82 дополнить абзацем следующего содержания:
"В сельских школах, работающих в две и более смен, учебный процесс учащихся пятых и выпускных классов, а также классов углубленного обучения организовывается во вторую смену.";
пункт 93 дополнить абзацем следующего содержания:
"В сельских школах, при отсутствии собственного спортивного зала занятия по физическому воспитанию организовываются в игровой комнате, гимнастическом зале, рекреации или коридоре школы, используются спортивные сооружения, расположенные вблизи школы.".
2. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря министерства здравоохранения Республики Казахстан Садыкова Б.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Доскалиев
"Согласовано"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________________
Туймебаев Ж.К.
22 июня 2010 года
"Согласовано"
Председатель Агентства по делам
строительства и жилищно-коммунального
хозяйства Республики Казахстан
___________________
Нокин С.К.
29 июня 2010 года