Бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы N 287 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6349 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 25 қазандағы N 530 Бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.10.25 N 530 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 38-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
"Бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті жасау және беру жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрі міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі № 289 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2448 болып тіркелген);
"Бюджеттік бағдарламаны іске асыру барысы туралы есепті жасау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі м.а. 2003 жылғы 30 шілдедегі № 289 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 12 қазандағы № 366 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3201 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде 2005 жылы № 1, 8-құжатпен жарияланған);
"Бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті жасау және беру жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі № 289 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2005 жылғы 4 қазандағы № 354 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 27 қазанда № 3912 болып тіркелген).
3. Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті (А.Н. Қалиева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 15 маусымдағы
№ 287 бұйрығымен
бекітілген
Бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау әдістемесі

Об утверждении Методики оценки реализации бюджетных программ при исполнении бюджета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 287. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2010 года № 6349. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 октября 2010 года № 530
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 25.10.2010 № 530.
Примечание РЦПИ!
Приказ вводится в действие с 23.07.2010.
В соответствии с пунктом 38 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов, областей, города республиканского значения, столицы, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки реализации бюджетных программ при исполнении бюджета.
2. Признать утратившими силу:
приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 30 июля 2003 года № 289 "Об утверждении Правил по составлению и представлению отчета о реализации бюджетной программы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2448);
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 октября 2004 года № 366 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 30 июля 2003 года № 289 "Об утверждении Инструкции по составлению и представлению отчета о ходе реализации бюджетной программы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3201, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, № 1, статья 8);
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2005 года № 354 "О внесении изменений и дополнения в приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 30 июля 2003 года № 289 "Об утверждении Правил по составлению и представлению отчета о реализации бюджетной программы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3912).
3. Департаменту методологии бюджетного процесса (Калиева А.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июня 2010 года № 287
Методика
оценки реализации бюджетных программ
при исполнении бюджета

1. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау әдістемесі (бұдан әрі - әдістеме) бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуына бағалау жүргізуге бірыңғай ұстанымды қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштеріне, сондай-ақ тиісті бағыттар, мақсаттар мен міндеттер бойынша іске асырылатын мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының құрамында бекітілген бюджеттік бағдарламаларда көзделген нәтижелердің олар болған кезде тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді (жеткізбеуді) талдау бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды жүргізу мақсаты болып табылады.
Қадағаланатын салада/аяда/өңірлерде бюджеттік қаражаттарды талап етпейтін стратегиялық бағыттарға, мақсаттарға, міндеттерге және мақсатты индикаторларға қол жеткізу деңгейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бағалайды.
3. Бюджеттік бағдарламаларды іске асыруды бағалау есептік қаржы жылына келесі критерийлер бойынша жүзеге асырылады:
1) тура нәтиженің көрсеткіштері;
2) түпкілікті нәтиженің көрсеткіштері;
3) тиімділік көрсеткіштері.
4. Бюджетті атқару кезінде республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды орталық мемлекеттік органдар берген есепті қаржы жылына республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы талдамалық есепті (бұдан әрі - Талдамалы есеп) түсіндірме жазбасының негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының стратегиялық бағыттарға, мақсаттарға және міндеттерге қол жеткізуге бюджеттік бағдарламаларды іске асыру әсерін талдау үшін орталық мемлекеттік органдар 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Талдамалы есепке қоса Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер бойынша бюджеттік қаражатты пайдалану жөнінде ақпаратты (бұдан әрі - Мақсаттар жөніндегі ақпарат) ұсынады.
6. Жергілікті атқарушы органдарының бюджеттік қаражаттары шығындарының тиімділігін бағалау бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен/облыстың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен жүзеге асырылады.
7. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламаларды іске асыруды бағалауды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі жүзеге асырады.
8. Бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау іске асырылуына бюджет қаражаттары қарастырылған облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың Даму бағдарламалары/ауданның (облыстық маңызы бар қала) Даму бағдарламалары (бұдан әрі - Даму бағдарламасы) іс-шаралар жоспарының орындалуына талдау жасау және жергілікті атқарушы органдарымен ұсынылатын түсіндірме жазбасымен қоса Даму бағдарламасының іс-шаралар жоспарының іске асырылуы туралы талдамалық есебі (бұдан әрі - Даму бағдарламасы бойынша есеп) ұсыну жолымен жүзеге асырылады.

1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки реализации бюджетных программ при исполнении бюджета (далее – Методика) направлена на обеспечение единого подхода к проведению оценки реализации бюджетных программ при исполнении бюджета.
2. Целью проведения оценки реализации бюджетных программ при исполнении бюджета является анализ достижения (недостижения) показателей прямого и конечного результатов, а также показателей эффективности, при их наличии, предусмотренных в бюджетных программах, утвержденных в составе стратегических планов государственных органов за отчетный финансовый год, от реализации которых напрямую зависит выполнение соответствующих стратегических направлений, целей и задач.
Степень достижения стратегических направлений, целей, задач и целевых индикаторов в курируемых отрасли/сфере/регионов, реализация которых не требует бюджетных средств оценивается уполномоченным органом по государственному планированию.
3. Оценка реализации бюджетных программ осуществляется за отчетный финансовый год по следующим критериям:
1) показатели прямого результата;
2) показатель конечного результата;
3) показатель эффективности.
4. Оценка реализации республиканских бюджетных программ осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании представленных центральными государственными органами аналитических отчетов о реализации республиканских бюджетных программ (далее – Аналитический отчет) с пояснительной запиской к нему.
5. Для анализа влияния реализации бюджетных программ на достижение стратегических направлений, целей и задач стратегического плана государственного органа центральные государственные органы дополнительно к Аналитическому отчету представляют информацию по использованию бюджетных средств по стратегическим направлениям, целям и задачам (далее - Информация по целям) по форме согласно Приложению 2.
6. Оценка эффективности расходования бюджетных средств местными исполнительными органами осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета/местным уполномоченным органом по исполнению бюджета области.
7. Оценка реализации бюджетных программ при исполнении бюджета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан.
8. Оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета осуществляется путем анализа выполнения Плана мероприятий Программы развития области, города республиканского значения, столицы или Программы развития района (города областного значения) (далее – Программа развития), на реализацию которых предусматривалось выделение бюджетных средств, и аналитических отчетов о реализации Плана мероприятий Программы развития (далее – Отчет по Программе развития) за отчетный финансовый год с пояснительной запиской к нему, представляемых местными исполнительными органами.

9. Үкімет уәкілеттік берген ішкі бақылау органы мен оның аумақтық инспекциясы бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуына бақылау жүргізу үшін бақылау материалдарын ағымдағы қаржы жылының 15 ақпанына дейінгі мерзімде, сәйкесінше, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және облыс бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
10. Бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы бойынша орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қызметінің тиімділігін және Даму бағдарламасының іс-шараларына арналған бюджеттік қаражаттарды пайдаланудың тиімділігін бағалау бюджетті атқаруы жөніндегі орталық уәкілетті органда құрылатын Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының қызметінің тиімділігін бағалау жөніндегі Сараптамалық комиссияның Жұмыс органының кіші тобы жүзеге асырады.
11. Бюджетті атқару кезіндегі бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау бойынша анық ақпарат беру жауапкершілігі орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға жүктеледі.
12. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және облыс бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджеттік бағдарламаларының түпкілікті нәтиже көрсеткіштеріне жетуге бағалауды жүргізген кезде қол жеткізілген бюджеттік бағдарлама нәтижесінің тиісті бюджеттік бағдарламалар бойынша сәйкес сала, сфера (өңірде) (игілікке ие болушыларға әсер) жағдайын жақсартуға әсер етуі туралы қорытынды алу мақсатында экономиканы және әлеуметтік бағытталған бюджеттік бағдарламаларды әртараптандыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар нәтижесін бағалау үшін үкіметтік емес ұйымдарды, тәуелсіз сарапшыларды және қоғамдық бірлестіктерді қатыстыра алады.
13. Бағалауына үкіметтік емес ұйымдар (қоғамдық бірлестіктер) тәуелсіз сарапшылар қатыстырылатын бюджеттік бағдарламалар тізбесі жыл сайын бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға бағалау жүргізгенде тиісті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдармен анықтайды.
2. Бюджетті атқаруында бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бағалауын жүргізу үшін орталық мемлекеттік органдармен және жергілікті атқарушы органдармен есептілікті жасауы және беруі
14. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуына бағалау жүргізу үшін ағымдағы жылдың 15 ақпанына дейінгі мерзімде ұсынады:
орталық мемлекеттік органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға қағаз және магнитті (электрондық) тасығыштарда Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрастырылған Талдамалы есепті және бюджеттік бағдарламалардың нәтижелеріне қол жеткізу туралы түсіндірме жазбаны (бұдан әрі - түсіндірме жазба), сондай-ақ Мақсаттар жөніндегі ақпаратты ұсынады;
облыс, республикалық маңызы бар қала, астананың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қала) жергілікті атқарушы орган қағаз және магнитті (электрондық) тасығыштарда Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрастырылған Даму бағдарламасының іс-шаралар жоспарын іске асыру туралы Талдамалы есепті және іс-шаралар көрсеткіштеріне жету туралы түсіндірме жазбаға (бұдан әрі - түсіндірме жазба) бюджетті атқару кезінде орталық уәкілетті органға және облыстың бюджетті атқару кезінде уәкілетті жергілікті органға тиісті ұсынады;
орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар - қағаз тасығышта есепті қаржы жылында бар бақылау объектісі қызметінің бюджет және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасының талаптарына сәйкестігі, қаржылық есептілікті жасау және беру дұрыстығы, негіздігі мен уақтылығы және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру барысында мемлекеттік органдардың тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу тиімділігі тұрғысынан жүргізілген тиісті мемлекеттік органдарды бақылау материалдарын береді.
Мемлекеттік құпияны құрайтын бюджеттік бағдарламалар бойынша Талдамалы есеп құпиялық режимін сақтай отырып беріледі.

9. Для проведения оценки реализации бюджетных программ уполномоченный Правительством орган по внутреннему контролю и его территориальные инспекции представляют материалы контроля в срок до 15 февраля текущего финансового года, соответственно, центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и местному уполномоченному органу по исполнению бюджета области.
10. Оценку эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета или по использованию бюджетных средств на мероприятия Программы развития осуществляет подгруппа рабочего органа Экспертной комиссии по ежегодной оценке эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, созданной в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
11. Центральные государственные и местные исполнительные органы ответственны за предоставление достоверной информации по оценке реализации бюджетных программ при исполнении бюджета.
12. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области при проведении оценки достижения показателей конечного результата бюджетных программ привлекают неправительственные организации, независимых экспертов и общественные объединения для оценки результатов бюджетных программ, направленных на диверсификацию экономики и бюджетных программ социальной направленности, с целью получения заключения о влиянии достигнутого результата бюджетной программы на улучшение (изменение) ситуации в соответствующей отрасли, сфере (регионе) (влияние на благополучателей) по соответствующим бюджетным программам.
13. Перечень бюджетных программ, к оценке которых будут привлекаться неправительственные организации (общественные объединения), независимые эксперты определяется соответствующими уполномоченными органами по исполнению бюджета ежегодно при проведении оценки реализации бюджетных программ.
2. Составление и представление отчетности центральными
государственными и местными исполнительными органами для
проведения оценки реализации бюджетных программ
при исполнении бюджета
14. Для проведения оценки реализации бюджетных программ при исполнении бюджета в срок до 15 февраля текущего финансового года:
центральные государственные органы представляют на бумажном и магнитном (электронном) носителе Аналитический отчет о реализации бюджетных программ, составляемый по форме согласно приложению 1 к Методике и пояснительную записку о достижении показателей бюджетных программ (далее - пояснительная записка), а также Информацию по целям в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы или района (города областного значения) представляет на бумажном и магнитном (электронном) носителе Аналитический отчет о реализации Плана мероприятий Программы развития, составляемый по форме согласно приложению 3 к Методике и пояснительную записку о достижении показателей мероприятий (далее - пояснительная записка) соответственно в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области;
центральные государственные и местные исполнительные органы - на бумажном носителе имеющиеся за отчетный финансовый год материалы контроля соответствующих государственных органов, проведенных на предмет соответствия деятельности объекта контроля требованиям бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности и эффективности достижения государственными органами прямых и конечных результатов в ходе реализации бюджетных программ.
По бюджетным программам, составляющим государственные секреты, Аналитический отчет представляется с соблюдением режима секретности.

15. Магнитті (электрондық) тасығышта ұсынылған ақпарат қағаз тасығыштағы деректерге толығымен сәйкес келуі тиіс.
16. Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы туралы талдамалы есеп мынадай тәртіппен жасалады:
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды мен атауы" деген жол бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы мен коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама (және бар болған жағдайда кіші бағдарлама):" деген жол бойынша бюджеттік бағдарлама (және болған кезінде кіші бағдарлама) атауы көрсетіледі;
"Сипаттамасы" деген жол бойынша бюджеттік бағдарлама қаражатының тағайындалуы туралы ақпаратты қамтитын бюджеттік бағдарламаның қысқаша мазмұны көрсетіледі;
"Стратегиялық бағыты" деген жол бойынша оны іске асыруға бюджеттік бағдарлама жұмылдырылған стратегиялық бағыттың атауы көрсетіледі, бірнеше стратегиялық бағыттар болған жағдайда әрбір бағыттың бөлінісінде көрсету қажет;
"Мақсаты" деген жол бойынша стратегиялық бағытқа қол жеткізуге бағытталған мақсат көрсетіледі;
"Міндеттері" деген жол бойынша стратегиялық бағыттың мақсатына қол жеткізу үшін қойылған міндеттің атауы көрсетіледі;
"Мақсатты индикаторлар" деген жол бойынша мақсатты индикаторлардың атауы көрсетіледі;
1-бағанда рет-ретімен нөмір көрсетіледі;
"Көрсеткіштердің атауы" деген 2-бағанда бюджеттік бағдарлама нысанында көзделген көрсеткіштердің атауы көрсетіледі. Осы ретте, бірнеше көрсеткіштер болған жағдайда әрбір көрсеткішті жеке жолмен көрсету қажет;
"Өлшем бірліктері" деген 3-бағанда бюджеттік бағдарлама көрсеткішінің өлшем бірлігі көрсетіледі, ол бюджеттік бағдарлама нысанында көрсетілген;
"Есепті қаржы жылында жоспарланған бюджеттік бағдарлама көрсеткіштері" деген 4-бағанда бюджеттік бағдарламада жоспарланған көрсеткіштер (іс-шаралар) көрсетіледі;
"Көрсеткіштердің іс жүзінде орындалуы" деген 5-бағанда есепті жылда бюджеттік бағдарламаның іс жүзінде орындалған көрсеткіштері көрсетіледі;
"Ауытқу" деген 6-бағанда есепті жылы жоспарланған көрсеткіштерден іс жүзінде орындалған көрсеткіштердің ауытқуы, ал шығыстар бойынша орындалмау сомасы көрсетіледі;
"Көрсеткіштердің орындалу % (5б./4б.*100%)" деген 7-бағанда бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің 100% көбейте отырып, есепті қаржы жылына нақты орындалуының жоспарлы көрсеткіштеріне ара қатынасы көрсетіледі;
"Нәтижелерге қол жеткізе алмау және бюджеттік бағдарлама қаражаттарының орындалмау себептері" деген 8-бағанда бюджеттік бағдарлама бойынша есепті жылға жоспарланған қол жеткізілмеген көрсеткіштердің (іс-шаралардың) себептері көрсетіледі.
"Тікелей нәтиже көрсеткіші" деген жол бойынша:
тікелей нәтиже көрсеткіші пайдаланылған бюджет қаражатын ескере отырып, мемлекеттік органның стратегиялық даму жоспарының құрамында бекітілген бюджеттік бағдарлама нысанында көзделген жоспарланған көрсеткіштермен салыстыра отырып, есепті қаржы жылында іс жүзінде орындалған санды көрсеткіштермен анықталады.
Жоспарланған санды көрсеткіштер орындалмаған (толық көлемде орындалмаған) жағдайда орталық мемлекеттік органдарымен орындалмау немесе толық көлемде орындалмау себептерін көрсете отырып, белгіленген мерзімде орындалмаған (толық көлемде орындалмаған) іс-шаралардың нақты тізбесі анықталады.
"Түпкілікті нәтиже көрсеткіші" деген жол бойынша:

15. Информация, предоставленная на электронном (магнитном) носителе, должна полностью соответствовать данным на бумажном носителе.
16. Аналитический отчет о реализации бюджетных программ составляется в следующем порядке:
по строке "Код и наименование администратора бюджетных программ" указывается код и наименование администратора бюджетных программ;
по строке "Бюджетная программа (и подпрограмма при наличии):" указывается наименование бюджетной программы (и подпрограмм при наличии);
по строке "Описание" указывается краткое содержание бюджетной программы, которая включает в себя информацию о предназначении средств бюджетной программы;
по строке "Стратегическое направление" указывается наименование стратегического направления, в реализации которого задействована бюджетная программа, в случае наличия нескольких стратегических направлений необходимо отразить в разрезе каждого направления;
по строке "Цель" указывается цель, направленная на достижение стратегического направления;
по строке "Задачи" указывается наименование задачи поставленной для достижения цели стратегического направления;
по строке "Целевые индикаторы" указывается наименование целевых индикаторов;
в графе 1 указывается номер по порядку;
в графе 2 "Наименование показателей" указывается наименование показателей, предусмотренных в форме бюджетной программы. При этом, в случае наличия нескольких показателей, каждый показатель необходимо указывать отдельной строкой;
в графе 3 "Единицы измерения" указывается единица измерения показателя бюджетной программы, которая указана в форме бюджетной программы;
в графе 4 "Показатели бюджетной программы, запланированные за отчетный финансовый год" указываются запланированные показатели (мероприятия) бюджетной программы;
в графе 5 "Фактическое выполнение показателей" указывается фактически выполненные показатели бюджетной программы за отчетный год;
в графе 6 "Отклонение" указывается отклонение фактически выполненных показателей от запланированных за отчетный год, а по расходам сумму неисполнения;
в графе 7 "% выполнения показателей" указывается соотношение фактического выполнения показателей и расходов на реализацию бюджетной программы к запланированным;
в графе 8 "Причины недостижения результатов и неисполнения средств бюджетной программы" указываются причины не достижения показателей (мероприятий), запланированных на отчетный год по бюджетной программе.
По строке "Показатель прямого результата":
показатель прямого результата определяется фактически выполненными за отчетный финансовый год количественными показателями в сравнении с запланированными показателями, предусмотренных в форме бюджетной программы, утвержденной в составе стратегического плана государственного органа с учетом использованных бюджетных средств.
В случае невыполнения запланированных количественных показателей (выполнения не в полном объеме) центральными государственными органами определяется конкретный перечень мероприятий, не выполненных (выполненных не в полном объеме) в установленные сроки с указанием причин невыполнения или выполнения не в полном объеме.
По строке "Показатель конечного результата":
показатели конечного результата предусматривают уровень (степень) влияния достигнутого прямого результата на достижение цели бюджетной программы и отрасли (сферы, региона), курируемой государственным органом.

түпкілікті нәтиже көрсеткіші қол жеткізілген тікелей нәтиженің бюджеттік бағдарлама мен мемлекеттік орган басшылық ететін саланың (сфераның) мақсатына жетуге әсер ету деңгейін (дәрежесін) көздейді. Түпкілікті нәтижені анықтау кезінде мемлекеттік органдар мен мемлекеттік мекемелерді ұстауға, оларды материалдық-техникалық жарақтандыруға және ғимараттарды, үй-жайларды күрделі жөндеуге бағытталған бюджеттік бағдарламаны іске асыруға байланысты салада жағдайды өзгерту қажет. Түпкілікті нәтижені өлшеу бірлігі пайыздық арақатынаста ұсынылады (мысалы, ауыл шаруашылық дәнді дақылдарының өзіндік құнының қанша % төмендеуі, халық ауруының қанша % төмендеуі, ауылды жерлерде білікті қызметкерлердің артуы қанша % қамтамасыз етілген, оқушылар орындары тапшылығы қанша % қысқартылған, статистикалық деректермен тексерілуі тиіс үш кезектілікпен оқытылу және тағы басқалары қанша % жойылды, егер құрылыс объектісі 2-3 жылға жоспарланса, онда әрбір қаржы жылында түпкілікті нәтиженің көрсеткіші орындалған жұмыс %).
"Тиімділік көрсеткіші" деген жол бойынша:
Бюджеттік қаражатты пайдалануға қатысты көрсетілген қызметтердің, (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне жұмсалған шығындар көлемін сипаттайтын көрсеткіштер беріледі, нәтижелерге жетуге қатысты көрсетілген қызметтердің, (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне іс жүзінде жұмсалған шығындар көрсетіледі.
Бюджеттік қаражатты пайдалануға қатысты тиімділік көрсеткішін анықтау кезінде тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бірлігіне жұмсалатын іс жүзіндегі шығыстар көлемі жоспарланып отырған көлеммен салыстырылады, іс жүзінде жүргізілген шығындардың жоспарланған шығындардан ауытқу деңгейі анықталады, ал нәтижелерге қол жеткізуге қатысты тиімділік көрсеткішін анықтау кезінде нақты ұсынылғандармен тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бірлігіне жоспарланған көлем салыстырмалы талдау жүзеге асырылады.
Инвестициялық жобалар бойынша табиғи көрсеткіштегі әрбір объекті бойынша есепті қаржы жылында жоспарланған жұмыстар көлемі туралы ақпарат ұсынылады.
"Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар" деген жол бойынша бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар мың теңгемен көрсетілген, бюджеттік қаражаттың орындалмау сомасына және себебіне.
17. Инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған бюджеттік даму бағдарламалары бойынша Талдамалы есеп инвестициялық жобалар бөлінісінде беріледі.
18. Жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және ұлғайтуға бөлінген қаражат бойынша орындалған іс-шаралар және еншілес ұйымдарды қосқанда бюджеттік қаражатты алған ұйымдар бойынша оларды орындау сатысы туралы ақпарат көрсетіледі, жоспарланған іс-шаралар орындалмаған жағдайда себептері мен түсіндірмелері көрсетіледі.

При определении конечного результата необходимо отразить изменение ситуации в отрасли, связанной с реализацией бюджетной программы, за исключением бюджетных программ направленных на содержание государственных органов и государственных учреждений, их материально-техническое оснащение и капитальный ремонт зданий, сооружений. Единица измерения конечного результата представляется в процентном соотношении (например, на сколько % удешевлена себестоимость сельскохозяйственных культур, на сколько % снизилась заболеваемость населения, на сколько % обеспечен рост квалифицированных работников в сельской местности, на сколько % сокращен дефицит ученических мест, на сколько % ликвидировано трехсменное обучение в школах, в случае ввода в эксплуатацию данной школы, если строительство объекта планируется на 2-3 года, то показателем конечного результата в каждом финансовом году % выполненных работ).
По строке "Показатель эффективности":
Относительно использования бюджетных средств указывается показатели, характеризующие объем затрат на единицу оказанной услуги (товаров, работ), относительно достижения результатов указывается фактически, предоставленные услуги (товары, работы) на единицу.
При определении показателя эффективности относительно использования бюджетных средств осуществляется сравнительный анализ объема фактических расходов на единицу товаров (работ, услуг) с планируемым, определяется уровень отклонения фактически произведенных затрат от запланированных, а при определении показателя эффективности относительно достижения результатов сравнивается запланированный объем на единицу услуг (товаров, работ) с фактически предоставленными.
По инвестиционным проектам представляется информация об объеме запланированных работ за отчетный финансовый год по каждому объекту в натуральном выражении.
по строке "Расходы на реализацию программы" указываются расходы на реализацию программы в тысячах тенге, в сумму неисполнения бюджетных средств и причины.
17. По бюджетным программам развития, направленных на реализацию инвестиционных проектов, Аналитический отчет представляется в разрезе инвестиционных проектов.
18. По выделенным средствам на формирование и увеличение уставных капиталов представляется информация о выполненных мероприятиях и стадии их исполнения по организациям, получившим бюджетные средства, включая их дочерних организаций, в случае невыполнения запланированных мероприятий, указываются причины и пояснения.

19. Талдамалы есеппен бір уақытта ұсынылатын түсіндірме жазба мыналарды:
1) бюджеттік бағдарламаның атауын;
2) бюджеттік бағдарламаны іске асыруға жоспарлы және іс жүзіндегі шығыстарын (мың теңге), сондай-ақ алдағы қаржы жылына осы бюджеттік бағдарлама бойынша бюджет шығыстары туралы ақпаратты;
3) бюджет қаражатының игерілмеген сомасын және олардың қалыптасу себептерін;
4) алдағы қаржы жылына бюджеттік бағдарламаның нәтижелері: санды көрсеткіштер, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бір бірлігіне іс жүзіндегі шығыстар және бір бірлігіне іс жүзінде көрсетілген қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
5) өткен есепті жылдың басымен салыстырғанда тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша дебиторлық және кредиторлық берешектің, оның ішінде пайда болған берешектердің себептерін көрсете отырып өткен жылдар берешегінің болуы және оларды өтеу жөнінде қабылданған (қабылданатын) шаралар туралы ақпаратты;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес бюджет қаражатын пайдалану жөнінде бақылау органдарымен өткізілген ақпаратты, сондай-ақ, растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шараларды баяндай отырып, Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы тұрғысынан тексеру жөніндегі ақпаратты;
20. Мақсаттар бойынша ақпарат (Әдістемеге 2-қосымша) мынадай тәртіппен жасалады:
"Мемлекеттік органның атауы" деген жол бойынша мемлекеттік органның атауы көрсетіледі;
"Стратегиялық бағыттардың, мақсаттардың, міндеттер мен іс-шаралардың атауы" деген 1-бағанда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында қарастырылған стратегиялық бағыттардың, мақсаттардың, міндеттер мен іс-шаралардың атауы көрсетіледі;
"Стратегиялық бағыттардың, мақсаттардың, міндеттердің, іс-шаралардың орындауға арналған бюджет қаражатының сомасы (мың теңге)" деген 2-бағанда стратегиялық мақсаттар мен бағыттардың міндеттері мен іс-шараларын іске асыруға есепті қаржы жылына жоспарланған сома көрсетіледі;
"Іс-шаралардың көрсеткіштері" деген 3-бағанда орталық мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында қарастырылған тиісті стратегиялық мақсаттар мен бағыттар бойынша міндеттер іс-шараларының жоспарланған көрсеткіштері көрсетіледі;
"Стратегиялық бағыттардың, мақсаттардың міндеттердің, іс-шаралардың орындауға арналған бюджет қаражатының іс жүзінде атқарылған бюджет қаражатының сомасы (мың теңге)" деген 4-бағанда стратегиялық мақсаттар мен бағыттардың міндеттерін орындаудың іс-шараларына арналған есепті қаржы жылында іс жүзінде жұмсалған сома көрсетіледі;
"Іс-шаралардың көрсеткіштері" деген 5-бағанда есепті қаржы жылында іс жүзінде орындалған іс-шаралардың (әрбір іс-шара бөлінісінде) қол жеткізілген көрсеткіштері көрсетіледі. Іс-шараның орындалмағаны кезінде себептері көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның коды және атауы" деген 6-бағанда тиісті іс-шара жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның атауы және коды көрсетіледі;

19. Представляемая одновременно с Аналитическим отчетом пояснительная записка должна содержать:
1) наименование бюджетной программы;
2) плановые и фактические расходы на реализацию бюджетной программы (тысячах тенге), а также информация о расходах бюджета по данной бюджетной программе за предыдущий финансовый год;
3) сумму неисполнения бюджетных средств и причины их образования;
4) результаты бюджетной программы за предыдущий финансовый год: количественные показатели, фактические расходы на единицу товаров (работ, услуг) и фактически, предоставленные услуги (товары, работы) на единицу;
5) информацию о наличии дебиторской и кредиторской задолженности по соответствующей бюджетной программе, в сравнении с началом истекшего отчетного года, в том числе задолженность прошлых лет с указанием причин образовавшихся задолженностей и предпринятые (предпринимаемые) меры по их погашению.
6) информацию по проведенным органами контроля по использованию бюджетных средств в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, а также эффективности реализации бюджетных программ с изложением принятых мер по устранению нарушений, с приложением подтверждающих документов.
20. Информация по целям (Приложение 2 к Методике) составляется в следующем порядке:
по строке "Наименование государственного органа" указывается наименование государственного органа;
в графе 1 "Наименование стратегических направлений, целей, задач и мероприятий" указываются наименования стратегических направлений, целей, задач и мероприятий, предусмотренных в стратегическом плане центрального государственного органа;
в графе 2 "Сумма бюджетных средств на выполнение мероприятий стратегического направления, целей, задач и мероприятий (тыс.тенге)" указывается запланированная сумма на отчетный финансовый год на реализацию задач и мероприятий стратегических целей и направлений;
в графе 3 "Показатели мероприятия" указываются запланированные основные параметры планируемого исполнения мероприятий месторасположение, размеры, площадь, объем, расстояние и т.д.) задач, предусмотренных в стратегическом плане центрального государственного органа по соответствующим стратегическим целям и направлениям;
в графе 4 "Сумма фактически использованных бюджетных средств на выполнение мероприятий стратегического направления, целей и задач (тыс.тенге)" указывается сумма, фактически израсходованная за отчетный финансовый год на выполнение мероприятий задачи стратегических целей и направлений;
в графе 5 "Показатели мероприятия" указывается достигнутые основные параметры исполнения (месторасположение, размеры, площадь, объем, расстояние и т.д.) фактически выполненных за отчетный финансовый год мероприятий (в разрезе каждого мероприятия). В случае невыполнения мероприятий указываются причины;
в графе 6 "Код и наименование бюджетной программы" указываются наименование и код бюджетной программы, в рамках которой реализуется соответствующее мероприятие;

"1-стратегиялық бағыт", "2-стратегиялық бағыт" және т.с.с деген жолдарда мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында қарастырылған стратегиялық бағыттардың атауы көрсетіледі;
"1.1-мақсат", "1.2-мақсат", "2.1-мақсат", "2.2-мақсат" және т.с.с. деген жолдарда стратегиялық бағыттарға қол жеткізуге бағытталған мақсаттар көрсетіледі;
"1.1.1-міндет", "1.1.2-міндет", "1.1.1-міндет", "1.2.1-міндет", "1.2.2-міндет", "2.1.1-міндет", "2.1.2-міндет", "2.2.1-міндет", "2.2.2-міндет" және т.с.с. жолдарда стратегиялық бағыттардың мақсаттарына қол жеткізу үшін қойылған міндеттердің атауы көрсетіледі;
Міндеттердің "Іс-шаралар" жолында стратегиялық бағыттардың қойылған мақсаттарына кол жеткізу үшін міндеттерді орындау үшін жүзеге асырылатын іс-шаралар атауы көрсетіледі.
21. Даму бағдарламасы бойынша есеп (Әдістемеге 3-қосымша) мынадай тәртіппен жасалады:
"Өңірдің атауы" деген жол бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атауы көрсетіледі;
"р/с №" деген бағанда нөмір рет-ретімен көрсетіледі;
"Даму бағдарламасының бағыттары, мақсаттары, міндеттері, көрсеткіштері және іс-шаралар" деген 2-бағанда Даму бағдарламасының бағыттары, мақсаттары, міндеттері, көрсеткіштері және іс-шаралары көрсетіледі;
"Іс-шараны орындауға арналған бюджеттік қаражаттардың сомасы (мың теңге)" деген 3-бағанда есепті қаржы жылына жоспарланған Даму бағдарламасының тиісті міндеттері мен бағыттары бойынша іс-шараларды орындауға арналған сомасы, тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) бірлігіне жоспарланған шығыстар сомасы көрсетіледі;
"Іс-шаралардың көрсеткіштері" деген 4-бағанда Даму бағдарламасының іс-шаралар жоспарына сәйкес жоспарланған іс-шаралардың атқарылуның негізгі парамтерлерімен көрсетіледі (орналасқан жері, өлшемі, ауданы, көлемі, ара қашықтығы және т.б.);
"Іс-шараны орындауға арналған бюджеттік қаражаттардың нақты орындалу сомасы (мың теңге)" деген 5-бағанда есепті қаржы жылына нақты орындалған Даму бағдарламасының тиісті міндеттері мен бағыттары бойынша іс-шараларды орындауға арналған сомасы, тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) бірлігіне нақты орындалған шығыстар сомасы көрсетіледі;
"Іс-шаралардың көрсеткіштері" деген 6-бағанда Даму бағдарламасының іс-шаралар жоспарына сәйкес нақты орындалған іс-шаралардың атқарылуның негізгі парамтерлерімен көрсетіледі (орналасқан жері, өлшемі, ауданы, көлемі, ара қашықтығы және т.б.);
"Бюджеттік бағдарламаның коды және атауы" деген 7-бағанда шеңберінде сәйкес іс-шаралар іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар атауы мен коды көрсетіледі;

в строках "Стратегическое направление 1", "Стратегическое направление 2" и.т.д. указываются наименование стратегических направлений, предусмотренных в стратегическом плане государственного органа;
в строках "Цель 1.1", "Цель 1.2", "Цель 2.1", "Цель 2.2" и.т.д. указываются цели, направленные на достижение стратегических направлений;
в строках "1.1.1 Задача", "1.1.2 Задача", "1.1.1 Задача", "1.2.1 Задача", "1.2.2 Задача", "2.1.1 Задача", "2.1.2 Задача", "2.2.1 Задача", "2.2.2 Задача" и.т.д. указываются наименование задач, поставленных для достижения целей стратегических направлений;
в строках "Мероприятия" задач указываются наименование мероприятий, осуществляемых для выполнения задачи для достижения поставленных целей стратегических направлений.
21. Отчет по Программе развития (приложение 3 к Методике) составляется в следующем порядке:
по строке "Наименование региона" указывается наименование области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения);
в графе 1 "№ п/п" указывается номер по порядку;
в графе 2 "Направления, цели, задачи, показатели программы развития и мероприятий" указываются направления, цели, задачи и мероприятия Программы развития;
в графе 3 "Сумма бюджетных средств на выполнение мероприятий (тыс.тенге)" указывается запланированная на отчетный финансовый год сумма на выполнение мероприятий по соответствующим задачам и направлениям Программы развития, с указанием запланированных расходов на единицу товара (работ, услуг);
в графе 4 "Показатели мероприятий" указываются запланированные мероприятия в соответствии с Планом мероприятий Программы развития с указанием основных параметров планируемого исполнения мероприятий (месторасположение, размеры, площадь, объем, расстояние и т.д.);
в графе 5 "Сумма фактически использованных бюджетных средств на выполнение мероприятий (тыс.тенге)" указывается фактически израсходованная за отчетный финансовый год сумма на выполнение мероприятия Плана мероприятий Программы развития, с указанием фактических расходов на единицу товара (работ, услуг);
в графе 6 "Показатели мероприятий" указываются фактически выполненные мероприятия с подробным указанием основных параметров исполнения мероприятий (месторасположение, размеры, площадь, объем, расстояние и т.д.). В случае невыполнения мероприятий указываются их причины;
в графе 7 "Код и наименование бюджетной программы" указываются наименование и код бюджетной программы, в рамках которой реализуется соответствующее мероприятие;

"1-бағыт", "2-бағыт" деген жолдар бойынша даму бағдарламаларының бағыттары көрсетіледі;
"1.1-мақсат", "1.2-мақсат", "2.1-мақсат" және т.б. деген жолдар бойынша даму бағдарламаларының бағыттарында көзделген мақсаттар көрсетіледі;
"1-міндет", "2-міндет" және т.б. деген жолдарда даму бағдарламасының мақсатына жетуге арналған міндеттер көрсетіледі;
"Іс-шаралар" деген жолдар бойынша тиісті бағыттың міндеттерін орындауға арналған даму бағдарламасында көзделген іс-шаралар көрсетіледі;
22. Даму бағдарламасы жөніндегі есеппен бір уақытта берілетін түсіндірме жазба әр мақсат кескінінде мыналарды:
1) мақсаттарға және міндеттерге жетуге бюджеттік қаражаттың жоспарлы және нақты шығындарын;
2) мақсаттарға және міндеттерге жетуге бюджеттік қаражаттардың жоспарлыдан нақты шығындардың ауытқу (сәйкес міндет немесе мақсаттың орындалмаған немесе жете орындалмаған іс-шаралары, бюджеттік қаражатты аса шығындау немесе экономдау) себептерін қамтуы тиіс.
23. Талдамалы есепке, Даму бағдарламасы жөніндегі есепке және оларға түсіндірме жазбаларға, Мақсаттар жөніндегі ақпарат орталық атқарушы органның Жауапты хатшысы (белгіленген тәртіппен оған орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда - мемлекеттік органның басшысы және мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы немесе тиісті жергілікті атқарушы органның басшысы қол қояды.
3. "Тікелей нәтиже көрсеткіші" критерийі бойынша бағалау
24. Тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалау қаржы жылының қорытындылары бойынша бюджетті қаражаттарды пайдалануға талдау жүргізу және бюджеттік бағдарламалардың іс-шараларын орындау, алдыңғы екі қаржы жылдарының нәтижелерімен тікелей нәтижелерінің көрсеткіштерін салыстыру жолымен жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасының іс-шараларына бюджеттік қаражаттарды қолданудың тікелей нәтижесіне қол жеткізуді бағалау қол жеткізілген нақты санды көрсеткіштерді жоспарланған санды көрсеткіштермен салыстыру жолымен анықталады.
25. Тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалау кезінде Қазақстан Республикасының бюджет және өзге заңнамасының талаптарына сәйкестігіне және бюджеттік қаражаттарды пайдаланудың тиімділігіне сәйкес жүргізілген тиісті мемлекеттік органдардың есепті қаржы жылына берілген бақылау материалдары пайдаланылады.
Бір санды көрсеткіштер артық көрсеткіштері бар бюджеттік бағдарламалар бойынша бағалау әрбір санды көрсеткіші бойынша жүргізіледі.
26. Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижеге жету/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдалану дәрежесі бюджеттік бағдарламаның сандық көрсеткіштерінің орындалу/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдалану дәрежесінен шыға келесі формулаға сәйкес 10-балдық шкала бойынша бағаланады:
Р=Vф*10
Vn
мұнда, Р - тікелей нәтиже балы;
Vф - сандық көрсеткіштердің нақты көлемі;
Vn - сандық көрсеткіштердің жоспарлы көлемі;
10 - пайыздан балға өту коэффициенті.
Алынған балл:
1 балл - қаржылық бақылау органдарымен әшкереленген қаржылық бұзушылыққа жол берілген жағдайда;
1 балл - инвестициялық жоба құнының қымбаттауына жол берілген жағдайда;
1 балл - өткен жылдардың дебиторлық және кредиторлық қарыздары болған, өткен жылмен салыстырғанда оның өсуі жіберілген жағдайда кемітіледі;
Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижесін/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың қорытынды бағалауы келесі формуламен анықталады:
Рор.=Р1+Р2+...Рn
n
мұнда, Рор. - бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижесінің/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың орташа балы;
Р1, Р2...Рn - әр сандық көрсеткіштер саны;
n - көрсеткіштер саны.

по строкам "Направление 1", "Направление 2" и.т.д. указываются направления программ развития;
по строкам "Цель 1.1", "Цель 1.2", "Цель 2.1" и.т.д. указываются цели, предусмотренные в направлениях программы развития;
по строкам "Задача 1", "Задача 2" и.т.д. указываются задачи для достижения цели программы развития;
по строкам "Мероприятия" указываются мероприятия, предусмотренные в программе развития на выполнение задачи соответствующего направления;
22. Представляемая одновременно с Отчетом по Программе развития пояснительная записка должна содержать в разрезе каждой цели:
1) плановые и фактические расходы бюджетных средств на достижение целей и задач;
2) причины отклонений фактических от плановых расходов бюджетных средств на достижение целей и задач (невыполненные или недовыполненные мероприятия соответствующей задачи или цели, перерасход или экономия бюджетных средств).
23. Аналитический отчет, отчет по Программе развития и пояснительные записки к ним, информация по целям подписываются Ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых - руководителем государственного органа и руководителем соответствующего структурного подразделения государственного органа или руководителем соответствующего местного исполнительного органа.
3. Оценка по критерию "Показатель прямого результата"
24. Оценка достижения прямого результата осуществляется путем проведения анализа использования бюджетных средств и выполнений мероприятий бюджетных программ по итогам финансового года, сравнения показателей прямых результатов с предыдущими результатами двух финансовых годов.
Оценка достижения прямого результата бюджетной программы/использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития определяется путем сравнения фактически достигнутых количественных показателей с запланированными количественными показателями.
25. При оценке достижения прямого результата используются представленные материалы контроля за отчетный финансовый год соответствующих государственных органов, проведенных на предмет соответствия деятельности объекта контроля требованиям бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан и эффективности использования бюджетных средств.
По бюджетным программам, имеющим более одного количественного показателя, оценка проводится по каждому количественному показателю.
26. Степень достижения прямого результата бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития оценивается по 10-бальной шкале исходя от степени выполнения количественных показателей бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития, согласно следующей формуле:
Р = Vф * 10
Vп
где, Р – балл прямого результата;
Vф – фактический объем количественных показателей;
Vп – плановый объем количественных показателей;
10 – коэффициент перевода на балл.
Полученный балл уменьшается на:
1 балл - в случае допущения финансовых нарушений, выявленных органами финансового контроля;
1 балл - в случае допущения удорожания стоимости инвестиционного проекта;
1 балл - в случае наличия дебиторской и кредиторской задолженностей прошлых лет, допущения его роста по сравнению с предыдущим годом.
Итоговая оценка прямого результата бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития определяется по следующей формуле:
Рср. = Р1+Р2+...Р n
n
где, Рср. – средний балл прямого результата бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития;
Р1, Р2... Р n – баллы каждого количественного показателя;
n – количество показателей.

27. Орталық мемлекеттік органдардың барлық бюджеттік бағдарламаларының тікелей нәтижелерінің орташа балы келесі формула бойынша анықталады:
Sтн.—Рор1 + Рор2 + ... Рopn
n
мұнда, Sтн. - орталық мемлекеттік органдардың барлық бюджеттік бағдарламаларының тікелей нәтижелерінің орташа балы;
Рор1, Рор2... Рopn - бюджеттік бағдарламалар тікелей нәтижесінің орташа балы;
n - орталық мемлекеттік органдардың барлық бюджеттік бағдарламалары.
4. "Түпкілікті нәтиже көрсеткіші" критерийі бойынша бағалау
28. Бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуді бағалау тиісті саладағы жағдайды жақсартуға (өзгертуге) арналған нәтижеге қол жеткізу әсерін анықтау арқылы жүзеге асырылады. Бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуді бағалау үшін нақты қол жеткізілген нәтижелер жоспарланған түпкілікті нәтижелермен салыстырылады.
Шығыстардың түпкілікті нәтижеге қол жеткізуін Даму бағдарламасының іс-шарасына бағалау жүргізілмейді.
Бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтиже көрсеткішіне жету дәрежесі нақты қол жеткен нәтижені жоспарланғанмен салыстыру жолымен келесі формулаға сәйкес 10-балдық шкала бойынша бағаланады:
К=RФ*10
Rn
мұнда, К - түпкілікті нәтиже балы;
Rф - нақты жеткен нәтижелер;
Rn - жоспарланған нәтижелер;
10 - пайыздан балға өту.
29. Орталық мемлекеттік органдардың барлық бюджеттік бағдарламаларының түпкілікті нәтижелерінің орташа балы келесі формула бойынша анықталады:
Sтн.=К1 + К2 + ...Кn
n
мұнда, Sтн. - орталық мемлекеттік органдардың барлық бюджеттік бағдарламаларының түпкілікті нәтижелерінің орташа балы;
К1, К2... Кn - әр бюджеттік бағдарламалардың түпкілікті балдары;
n - орталық мемлекеттік органдардың барлық бюджеттік бағдарламалар саны.
5. "Тиімділік көрсеткіші" критерийі бойынша бағалау
30. Бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділік көрсеткіштерін бағалау тауардың (еңбек, қызмет) бір данасына нақты шығынды жоспарланғанмен салыстыру жолымен жүзеге асырылады.
Тиімділік көрсеткішін бағалау он балдық шакала бойынша жүргізіледі және бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тікелей көрсеткіштеріне жету дәрежесіне тәуелді болады.
Бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың жоспарланған тікелей нәтижеге 100% жеткен жағдайда және қызметтің (тауар, еңбек) бір данасына нақты шығын жоспарланғанмен сәйкес келсе, немесе бюджет қаражатының аз көлемін пайдаланғанда 10 балл беріледі.
Бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың жоспарланған тиімділік көрсеткіші 70% жеткенде және бюджет шығынының аз тиімділігі 0 балға тең.
Бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігінің нақты жеткен көлемі келесі формула бойынша анықталады:

27. Средний балл прямого результата всех бюджетных программ центрального государственного органа определяется по следующей формуле:
Sпр. = Рср 1 + Рср 2… + Рсрn
n
где, Sпр. – средний балл прямого результата всех бюджетных программ центрального государственного органа;
Рср 1, Рср2,... Рсрn – средний балл прямого результата бюджетной программы;
n – общее количество бюджетных программ центрального государственного органа.
4. Оценка по критерию "Показатель конечного результата"
28. Оценка достижения конечного результата бюджетной программы осуществляется путем определения влияния достигнутого результата на улучшение (изменение) ситуации в соответствующей отрасли.
Для определения оценки достижения конечного результата бюджетной программы сравниваются фактически достигнутые результаты с запланированными конечными результатами.
Оценка достижения конечного результата расходов на мероприятие Программы развития не осуществляется.
Степень достижения конечного результата бюджетной программы оценивается по 10-бальной шкале путем сравнения фактически достигнутых результатов с запланированными, согласно следующей формуле:
К = Rф * 10
Rп
где, K – балл конечного результата;
Rф – фактически достигнутые результаты;
Rп – запланированные результаты;
10 - перевод на балл.
29. Средний балл конечного результата всех бюджетных программ центрального государственного органа определяется по следующей формуле:
Sкр. = К 1 + К 2...К n
n
где, Sкр. – средний балл конечного результата бюджетных программ государственного органа;
К1, К n – баллы конечного результата каждой бюджетной программы;
n – общее количество бюджетных программ центрального государственного органа.
5. Оценка по критерию "Показатель эффективности"
30. Оценка показателя эффективности бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития осуществляется путем сравнения фактических расходов на единицу товаров (работ, услуг) с запланированными.
Оценка показателя эффективности проводится по десятибалльной шкале и будет зависеть от уровня достижения показателей прямого результата бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития.
В случае достижения запланированного прямого результата бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития на 100 % и соответствия фактических расходов на единицу услуг (товаров, работ) запланированным, или использования меньшего объема бюджетных средств, то присваивается 10 баллов.
При достижении уровня показателя эффективности бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития на 70 % и менее эффективность расходов бюджета равна 0 баллов.
Фактически достигнутый уровень эффективности бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития определяется по следующей формуле:

Ееф=10-((100%-Рср)/10%)/0,7
мұнда,
Ееф. - бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділік балы;
10 балл - бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тікелей нәтижесінің максимальді балы;
100% - бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігінің максимальді деңгейі;
Рср - бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тікелей нәтижесінің орташа балы;
0,7 - тиімділіктің төменгі деңгейінің жоғарғы деңгейіне қатынасы (70%/100%).
Мысалға, бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижесі бюджеттік бағдарламаның/Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражатын пайдаланудың тікелей нәтижесінің орташа балы 76% жеткенде, бұл жағдайда бюджеттік бағдарлама тиімділік деңгейі мынаған тең болады:
10 бал - (100% - 76%)/10%/0,7 = 6,6 бал.
31. Орталық мемлекеттік органның барлық бюджеттік бағдарлмаларының тиімділік көрсеткішінің орташа балы келесі формула бойынша анықталады:
S ТИІМД. = Е ТИІМД.1 + Е ТИІМД.2.... Е ТИІМД.n
n
мұнда, S тиімд. - орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының тиімділік көрсеткішінің орташа балы;
Е тиімд.1, Е тиімд.n, - Е тиімд. - бюджеттік бағдарламалар тиімділігінің орташа балы;
n - орталық мемлекеттік атқарушы органның бюджеттік бағдарламаларының жалпы саны.
6. Бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігін қорытынды бағалау туралы қорытынды (бұдан әрі - Қорытынды)
32. Орталық мемлекеттік органды/жергілікті атқарушы органды қорытынды бағалау келесі формула бойынша анықталады:
орталық мемлекеттік органдар бойынша:
Iomo = S т.н. + S т.н.+ S тиімд.
3
мұнда, Iomo - орталық атқарушы органның қорытынды бағасы;
S т.н., S т.н., S тиімд. - орталық мемлекеттік органының бюджеттік бағдарламалар критерийлерінің орташа балы;
жергілікті атқарушы органдар бойынша:
Iжао = Рорт + Е.тиімд.
2
мұнда, Iжао - жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасы;
Рорт. - Даму бағдарламасының іс-шараларына бюджеттік қаражаттарды қолданудың тікелей нәтижесінің орташа балы;
Е.тиімд. - Даму бағдарламасының іс-шараларына бюджеттік қаражаттарды қолданудың тиімділік балы.
33. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы орган қызметінің нәтижелілігін және тиімділігін бағалау тиімділік көрсеткішін бағалау қорытындылары бойынша алынған баллдарға сәйкес анықталады:
9-дан 10 баллға дейін - тиімді;
7-ден 8,99 баллға дейін - тиімділігі жеткіліксіз;

Eеф. = 10 – ((100 % - Рср)/10 %)/0,7
где,
Eеф. – балл эффективности бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития;
10 баллов - максимальный балл прямого результата бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития;
100 % – максимальный уровень эффективности бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития;
Рср – средний балл прямого результата бюджетной программы или использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития;
0,7 - соотношение низшего уровня эффективности к высшему уровню (70 %/100 % ).
Допустим, прямой результат бюджетной программы средний балл прямого результата бюджетной программы/использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития достигнут 76 %, в этом случае уровень эффективности бюджетной программы будет равен:
10 баллов – (100 % - 76 %)/10 %/0,7 = 6,6 баллов.
31. Средний балл показателя эффективности всех бюджетных программ центрального государственного органа определяется по следующей формуле:
Sэф. = Еэф.1 + Еэф.2….. Еэф.n
n
где, Sэф. – средний балл показателя эффективности бюджетных программ государственного органа;
Еэф.1, Еэф.n – Eеф. – баллы эффективности бюджетных программ;
n – общее количество бюджетных программ центрального государственного органа.
6. Заключение об итоговой оценке эффективности деятельности
центрального государственного и местного исполнительного органа
по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета
(далее - Заключение)
32. Итоговая оценка (индекс - I) по центральному государственному органу/местному исполнительному органу определяется по следующей формуле:
по центральным государственным органам:
Iцго = Sпр. + Sкр. + Sэф.
3
где, Iцго – итоговая оценка центрального государственного органа;
Sпр., Sкр., Sэф. – средние баллы критериев бюджетных программ центрального государственного органа;
по местным исполнительным органам:
Iми0 = Рср. + Еэф.
2
где, Iми0 – итоговая оценка местного исполнительного органа;
Рср. – средний балл прямого результата использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития;
Eеф. – балл эффективности использования бюджетных средств на мероприятия Программы развития.
33. Оценка результативности и эффективности деятельности центрального государственного и местного исполнительного органа определяется в соответствии с полученными баллами по итогам оценки показателя эффективности:
от 9 до 10 баллов – эффективно;
от 7 до 8,99 баллов – недостаточно эффективно;

6,99 баллдан төмен - тиімсіз.
34. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару кезіндегі бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша орталық мемлекеттік органның жиынтық бағалауы туралы Қорытындыны және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару кезінде бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жиынтық бағалауы туралы Қорытындыны нәтижелілік және тиімділік туралы тұжырымдарымен және Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджеттік бағдарламаларды іске асыру/бюджет қаражаттарын шығындау тиімділігін жоғарылату және оларды одан әрі қаржыландыру бойынша ұсыныстарымен қоса мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
35. Облыстық бюджеттің атқарылуы жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджетті атқару кезіндегі бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша жергілікті атқарушы органның жиынтық бағалауы туралы Қорытындыны нәтижелілік және тиімділік туралы тұжырымдарымен және Даму бағдарламасы іс-шараларына бюджет қаражаттарын шығындау тиімділігін жоғарылату және оларды одан әрі қаржыландыру бойынша ұсыныстарымен қоса облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына ұсынады.
36. Бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалаудың нәтижелері туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және облыстың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органының қорытындысына Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, жергілікті атқарушы органдарының қызметінің тиімділігін бағалау жөніндегі Сараптамалық комиссиясының Жұмыс органының кіші тобының басшысы/облыс бюджетін атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы қол қояды.
37. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қорытындымен қоса мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдау нәтижесін ұсынады.
Бюджетті атқару кезінде бюджеттік
бағдарламалардың іске асырылуын
бағалау әдістемесіне 1-қосымша
Нысан
__________ қаржылық жылға арналған бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуының талдамалық есебі
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің коды ________________________
және атауы: ________________________
Бюджеттік бағдарлама (және бар болған ________________________
жағдайда кіші бағдарлама): ________________________
Сипаттамасы: ________________________
Стратегиялық бағыт: ________________________
Мақсат: ________________________
Міндеттері: ________________________
Мақсатты индикаторлар: ________________________
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірліктері
Есепті қаржы жылында жоспарланған бюджеттік бағдарлама көрсеткіштері
Көрсеткіштердің іс жүзінде орындалуы
Ауытқу
Көрсеткіштердің орындалу % (5б./ 4б.* 100%)
Бюджеттік бағдарламаның нәтижелеріне қол жеткізбеудің және қаражаттарының орындалмау себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
2
Тікелей нәтиже көрсеткіші
3
Тиімділік көрсеткіші
4
Түпкілікті нәтиже көрсеткіші
5
Бағдарламаны іске асыруға жұмсалатын шығыстар (мың теңге)
Орталық атқарушы органның Жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен оған
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкілеттігі жүктелген
лауазымды тұлға), ал мұндайлар
болмаған жағдайда - мемлекеттік
мекеменің басшысы және мемлекеттік
мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"__" ________ 20___ж.
Бюджетті атқару кезінде бюджеттік
бағдарламалардың іске асырылуын
бағалау әдістемесіне 2-қосымша
Нысан
Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер бойынша бюджеттік қаражатты пайдалану жөніндегі ақпарат
Мемлекеттік органның атауы ____________________
Стратегиялық бағыттардың, мақсаттардың, міндеттер мен іс-шаралардың атауы
Есепті қаржы жылына арналған жоспар
Есепті қаржы жылына арналған нақты орындалу
Бюджеттік бағдарламаның коды және атауы
Стратегиялық бағыттардың, іс-шаралардың, мақсаттардың, міндеттердің және іс-шаралардың орындауға арналған бюджет қаражатының сомасы (мың теңге)
Іс-шаралардың көрсеткіштері
Стратегиялық бағыттардың, іс-шаралардың, мақсаттар мен міндеттердің іс-шараларын орындауға арналған іс жүзінде атқарылған бюджет қаражатының сомасы (мың теңге)
Іс-шаралардың көрсеткіштері
1
2
3
4
5
6
1-стратегиялық бағыт
1.1-мақсат
1.1.1 -міндет
Іс-шаралар
..........
1.1.2-міндет
Іс-шаралар
..........
1.2-мақсат
1.2.1-міндет
Іс-шаралар
..........
1.2.2 -міндет
Іс-шаралар
.........
2-стратегиялық бағыт
2.1-мақсат
2.1.1-міндет
Іс-шаралар
..........
2.1.2-міндет
Іс-шаралар
.........
2.2-мақсат
2.2.1-міндет
Іс-шаралар
..........
2.2.2-міндет
Іс-шаралар
..........
Орталық атқарушы органның Жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен оған
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкілеттігі жүктелген
лауазымды тұлға), ал мұндайлар
болмаған жағдайда - мемлекеттік
мекеменің басшысы және мемлекеттік
мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"__" ________ 20___ж.
Бюджетті атқару кезінде бюджеттік
бағдарламалардың іске асырылуын
бағалау әдістемесіне 3-қосымша
нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың/ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) Даму бағдарламаларының орындалуына бағытталған іс-шараларды іске асыру туралы талдамалық есеп
Өңірдің атауы: ____________________________
р/с
Даму бағдарламасының бағыттары, мақсаттары, міндеттері, көрсеткіштері және іс-шаралар
Жоспар
Нақты орындалу
Бюджеттік бағдарламаның коды және атауы
Іс-шараны орындауға арналған бюджеттік қаражаттардың сомасы (мың теңге)
Іс-шаралардың көрсеткіштері
Іс-шараны орындауға арналған бюджеттік қаражаттардың нақты орындалу сомасы (мың теңге)
Іс-шаралардың көрсеткіштері
1
2
3
4
5
6
7
1-бағыт
1.1-мақсат
1-міндет
1-іс-шара
.........
2-міндет
1-іс-шара
.........
1.2-мақсат
1-міндет
1-іс-шара
.........
2-бағыт
2.1-мақсат
1-міндет
1-іс-шара
........
Жергілікті атқарушы органның басшысы ________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Есептілікті құруға жауапты ________ ____________________
құрылымдық бөлімшенің басшысы (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару кезінде бюджеттік
бағдарламалардың іске асырылуын
бағалау әдістемесіне 4-қосымша
Нысан
Орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының Стратегиялық бағыттар, мақсаттар мен міндеттер бойынша бюджеттік қаражатты пайдалану жөніндегі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның талдамалық ақпараты
Мемлекеттік органның атауы _________________________
Стратегиялық бағыттардың, мақсаттардың, міндеттер мен іс-шаралардың атауы
Есепті қаржы жылына арналған жоспар
Есепті қаржы жылына арналған нақты орындалу
Бюджеттік бағдарламаның коды және атауы
Стратегиялық бағыттардың, іс-шаралардың, мақсаттардың, міндеттердің және іс-шаралардың орындауға арналған бюджет қаражатының сомасы (мың теңге)
Іс-шаралардың көрсеткіштері
Стратегиялық бағыттардың, іс-шаралардың, мақсаттар мен міндеттердің іс-шараларын орындауға арналған іс жүзінде атқарылған бюджет қаражатының сомасы (мың теңге)
Іс-шаралардың көрсеткіштері
1
2
3
4
5
6
1-стратегиялық бағыт
1.1-мақсат
1.1.1 -міндет
Іс-шаралар
..........
1.1.2-міндет
Іс-шаралар
..........
1.2-мақсат
1.2.1-міндет
Іс-шаралар
..........
1.2.2 -міндет
Іс-шаралар
.........
2-стратегиялық бағыт
2.1-мақсат
2.1.1-міндет
Іс-шаралар
..........
2.1.2-міндет
Іс-шаралар
.........
2.2-мақсат
2.2.1-міндет
Іс-шаралар
..........
2.2.2-міндет
Іс-шаралар
..........
Орталық атқарушы органның Жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен оған
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкілеттігі жүктелген
лауазымды тұлға), ал мұндайлар
болмаған жағдайда - мемлекеттік
мекеменің басшысы және мемлекеттік
мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"__" ________ 20___ж.
Бюджетті атқару кезінде бюджеттік
бағдарламалардың іске асырылуын
бағалау әдістемесіне 5-қосымша
Нысан
Бюджетті атқару кезіндегі бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы жөніндегі орталық мемлекеттік органның жиынтық бағасы туралы қорытынды __________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның атауы)
______________
(есепті кезең)
Бағалау критерийі
Әрбір критерийді бағалау балы
1
Тікелей нәтиженің көрсеткіші
2
Түпкілікті нәтиженің көрсеткіші
3
Тиімділік көрсеткіші
Жалпы баға*:
Жалпы бағаның мәні**:
Орталық мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін бағалаудың әрбір критерийі бойынша талдау:
"Тікелей нәтиженің көрсеткіші" критерийі бойынша
__________________________________________________________________
"Түпкілікті нәтиженің көрсеткіші" критерийі бойынша
__________________________________________________________________
"Тиімділік көрсеткіші" критерийі бойынша
__________________________________________________________________
Қорытындылар мен ұсыныстар:
____________________________________________________________
Орталық атқарушы органның Жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен оған
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкілеттігі жүктелген
лауазымды тұлға), ал мұндайлар
болмаған жағдайда - мемлекеттік
мекеменің басшысы және мемлекеттік
мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"__" ________ 20___ж.
*Жалпы баға барлық критерийлер балдарының сомасының жалпы критерийлердің санына ара қатынасы арқылы есептеледі;
** Жалпы бағаның мәні: 9 балдан 10 балға дейін - тиімді
7 балдан 8,99 балға дейін - тиімділігі
жеткіліксіз;
6,99 балдан темен - тиімсіз.
Бюджетті атқару кезінде бюджеттік
бағдарламалардың іске асырылуын
бағалау әдістемесіне 6-қосымша
Нысан
Бюджетті атқару кезіндегі бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы жөніндегі жергілікті атқарушы органның жиынтық бағасы туралы қорытынды _________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
______________
(есепті кезең)
Бағалау критерийі
Әрбір критерийді бағалау балы
1
Тікелей нәтиженің көрсеткіші
2
Тиімділік көрсеткіші
Жалпы баға*:
Жалпы бағаның мәні**:
Жергілікті атқарушы органның қызметінің тиімділігін бағалаудың әрбір критериqі бойынша талдау:
"Тікелей нәтиженің көрсеткіші" критерийі бойынша
_________________________________________________________________
"Тиімділік көрсеткіші" критерийі бойынша
_________________________________________________________________
Қорытындылар мен ұсыныстар:
___________________________________________________________
Орталық атқарушы органның Жауапты
хатшысы (белгіленген тәртіппен оған
орталық атқарушы органның жауапты
хатшысының өкілеттігі жүктелген
лауазымды тұлға), ал мұндайлар
болмаған жағдайда - мемлекеттік
мекеменің басшысы және мемлекеттік
мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
___________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"__" ________ 20___ж.
*Жалпы баға барлық критерийлер балдарының сомасының жалпы критерийлердің санына ара қатынасы арқылы есептеледі;
** Жалпы бағаның мәні: 9 балдан 10 балға дейін - тиімді
7 балдан 8,99 балға дейін - тиімділігі
жеткіліксіз;
6,99 балдан темен - тиімсіз.

менее 6,99 баллов – неэффективно.
34. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет Заключение об итоговой оценке центрального государственного органа по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета по форме согласно приложению 5 и Заключение об итоговой оценке местного исполнительного органа по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета по форме согласно приложению 6 с выводами о результативности и эффективности и рекомендациями по повышению эффективности реализации бюджетных программ/расходования бюджетных средств на мероприятия Программ развития и дальнейшего их финансирования в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
35. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области предоставляют Заключение об итоговой оценке местного исполнительного органа по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета по форме согласно приложению 6 с выводами о результативности и эффективности и рекомендациями по повышению эффективности расходования бюджетных средств на мероприятия Программ развития и дальнейшего их финансирования в местный уполномоченный орган по государственному планированию области.
36. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета области о результатах оценки реализации бюджетных программ подписывается Председателем подгруппы Рабочего органа Экспертной комиссии по оценке эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы/Руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета области.
37. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с Заключением направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию результаты анализа по форме согласно приложению 4.
Приложение 1
к Методике оценки реализации бюджетных
программ при исполнении бюджета
Аналитический отчет о реализации бюджетных программ
за ____ финансовый год
Код и наименование администратора __________________________________
бюджетных программ:
Бюджетная программа               __________________________________
(и подпрограмма при наличии):
Описание:                         __________________________________
__________________________________
Стратегическое направление:       __________________________________
__________________________________
Цель:                             __________________________________
__________________________________
Задачи:                           __________________________________
__________________________________
Целевые индикаторы:               __________________________________
__________________________________
Наименова-
ние
показателей
Единицы
измере-
ния
Показатели
бюджетной
программы,
запланиро-
ванные за
отчетный
финансовый
год
Фактичес-
кое
выполне-
ние
показа-
телей
Откло-
нение
% выполне-
ния
показате-
лей
(гр.5/гр.4*
100 %)
Причины не
достижения
результатов
и
неисполне-
ния средств
бюджетной
программы
1
2
3
4
5
6
7
8
2
Показатель
прямого
результата
3
Показатель
эффектив-
ности
4
Показатель
конечного
результата
5
Расходы на
реализацию
программы
(тыс.тенге)
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное     ____________    ____________
лицо, на которого в установленном        (подпись)     (расшифровка)
порядке возложены полномочия
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых – руководитель       ____________    ____________
государственного учреждения и            (подпись)     (расшифровка)
руководитель соответствующего
структурного подразделения
государственного учреждения                     "__" __________ 20__ г.
Приложение 2
к Методике оценки реализации бюджетных
программ при исполнении бюджета
Информация по использованию бюджетных средств по стратегическим
направлениям, целям и задачам стратегических планов центральных
государственных органов
Наименование государственного органа _____________________________
Наименование
стратегических
направлений,
целей, задач и
мероприятий
План на отчетный
финансовый год
Факт за отчетный
финансовый год
Код и
наименова-
ние
бюджетной
программы
Сумма бюджетных
средств на
выполнение
мероприятий
стратегического
направления,
целей, задач и
мероприятий
(тыс.тенге)
Показатели
меропри-
ятия
Сумма
фактически
использованных
бюджетных
средств на
выполнение
мероприятий
стратегического
направления,
целей и задач
(тыс.тенге)
Показатели
меропри-
ятия
1
2
3
4
5
6
Стратегическое
направление 1
Цель 1.1.
1.1.1. Задача
Мероприятие 1
…………
1.1.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Цель 1.2.
1.2.1. Задача
Мероприятие 1
…………
1.2.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Стратегическое
направление 2
Цель 2.1.
2.1.1. Задача
Мероприятие 1
…………
2.1.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Цель 2.2.
2.2.1. Задача
Мероприятие 1
…………
2.2.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Ответственный секретарь центрального
исполнительного органа (должностное
лицо, на которого в установленном      ________    _________________
порядке возложены полномочия          (подпись) (расшифровка подписи)
ответственного секретаря центрального
исполнительного органа), а в случаях
отсутствия таковых – руководитель
государственного учреждения и          ________    _________________
руководитель соответствующего         (подпись) (расшифровка подписи)
структурного подразделения
государственного учреждения                     "__" __________ 20__ г.
Приложение 3
к Методике оценки реализации бюджетных
программ при исполнении бюджета
Аналитический отчет о реализации мероприятий, направленных на
выполнение
Программ развития области, города республиканского значения,
столицы /района (города областного значения)
Наименование региона: ___________________________________________
п/п
Направления,
цели, задачи,
показатели
программы
развития и
мероприятий
План
Факт
Код и
наимено-
вание
бюджетной
программы
Сумма
бюджетных
средств на
выполнение
мероприятий
(тыс.тенге)
Показатели
меропри-
ятий
Сумма
фактически
использован-
ных бюджетных
средств на
выполнение
мероприятий
(тыс.тенге)
Показатели
мероприятий
1
2
3
4
5
6
7
Направление 1
Цель 1.1
Задача 1
Мероприятие 1
…………
Задача 2
Мероприятие 1
…………
Цель 1.2
Задача 1
Мероприятие 1
…………
Направление 2
Цель 2.1
Задача 1
Мероприятие 1
…………
Руководитель местного исполнительного органа ________    ____________
(подпись)   (расшифровка)
Руководитель структурного подразделения,
ответственный за составление отчетности      ________    ____________
(подпись)   (расшифровка)
Приложение 4
к Методике оценки реализации бюджетных
программ при исполнении бюджета
Аналитическая информация центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета по использованию
бюджетных средств по стратегическим направлениям,
целям и задачам стратегических планов центральными
государственными органами
Наименование государственного органа _____________________________
Наименование
стратегических
направлений,
целей, задач и
мероприятий
План на отчетный финансовый
год
Факт за отчетный финансовый
год
Код и
наименование
бюджетной
программы
Сумма бюджетных
средств на
выполнение
мероприятий
стратегического
направления,
целей, задач и
мероприятий
(тыс.тенге)
Показатели
мероприятия
Сумма
фактически
использованных
бюджетных
средств на
выполнение
мероприятий
стратегического
направления,
целей и задач
(тыс.тенге)
Показатели
меропри-
ятия
1
2
3
4
5
6
Стратегическое
направление 1
Цель 1.1.
1.1.1. Задача
Мероприятие 1
…………
1.1.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Цель 1.2.
1.2.1. Задача
Мероприятие 1
………..
1.2.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Стратегическое
направление 2
Цель 2.1.
2.1.1. Задача
Мероприятие 1
…………
2.1.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Цель 2.2.
2.2.1. Задача
Мероприятие 1
…………
2.2.2 Задача
Мероприятие 1
…………
Председатель подгруппы Рабочего
органа Экспертной комиссии по
оценке эффективности деятельности    ___________    ________________
центральных государственных и         (подпись) (расшифровка подписи)
местных исполнительных органов
областей, города республиканского          "___" ___________ 20___ г.
значения, столицы
Приложение 5
к Методике оценки реализации бюджетных
программ при исполнении бюджета
Заключение об итоговой оценке центрального государственного
органа по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета
_____________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
_________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
1
Показатель прямого результата
2
Показатель конечного результата
3
Показатель эффективности
Общая оценка*:
Значение общей оценки**:
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по критериям оценки:
По критерию "Показатель прямого результата":
______________________________________________________________
По критерию "Показатель конечного результата":
______________________________________________________________
По критерию "Показатель эффективности":
______________________________________________________________
Выводы и рекомендации:
____________________________________________________________________
Председатель подгруппы
Рабочего органа Экспертной        ___________    ____________________
комиссии по оценке                 (подпись)    (расшифровка подписи)
эффективности деятельности
центральных государственных
и местных исполнительных
органов областей, города
республиканского значения,
столицы                                  "____"______________ 20___ г.
* Общая оценка рассчитывается как соотношение суммы баллов всех
критерий к общему количеству критерий;
** Значение общей оценки: от 9 баллов до 10 баллов – эффективно;
от 7 балла до 8,99 баллов – недостаточно
эффективно;
менее 6,99 баллов – неэффективно.
Приложение 6
к Методике оценки реализации бюджетных
программ при исполнении бюджета
Заключение об итоговой оценке местного исполнительного органа
по реализации бюджетных программ при исполнении бюджета
_____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Баллы оценки каждого критерия
1
Показатель прямого результата
2
Показатель эффективности
Общая оценка:
Значение общей оценки:
Анализ эффективности деятельности местного исполнительного органа по
критериям оценки:
По критерию "Показатель прямого результата":
______________________________________________________________
По критерию "Показатель эффективности":
______________________________________________________________
Выводы и рекомендации:
______________________________________________________________
Председатель подгруппы Рабочего
органа Экспертной комиссии по
оценке эффективности деятельности
центральных государственных и       _________    ___________________
местных исполнительных органов      (подпись)   (расшифровка подписи)
областей, города республиканского
значения, столицы/Руководитель
местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета области           "____"______________ 20___ г.
* Общая оценка рассчитывается как соотношение суммы баллов всех
критерий к общему количеству критерий;
** Значение общей оценки: от 9 баллов до 10 баллов – эффективно;
от 7 балла до 8,99 баллов – недостаточно
эффективно;
менее 6,99 баллов – неэффективно.