Қазақстан Республикасының балаларына аллергологиялық көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 23 шілдедегі № 532 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6411 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 15 шілдедегі № 619 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 15.07.2016 № 619 бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасының балаларына аллергологиялық көмек көрсетуді жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының балаларына аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша) осы бұйрықты іске асыру бойынша шаралар қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (Нұрғазиев Қ.Ш.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Бисмильдин Ф.Б.) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. «Қазақстан Республикасында балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсанды № 702 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5505 тіркелген, «Заң газеті» газетінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі № 49 жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі С.З. Қайырбековаға жүктелсін.
7. Осы бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы                          Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2010 жылғы 23 шілдедегі
№ 532 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ереже
1. Осы Ереже «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының 0-18 жастағы балаларына (бұдан әрі – балаларға) аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің міндеттерін, функциялары мен ұйымдастыру негіздерін анықтайды.

О мерах по совершенствованию оказания аллергологической помощи детям Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июля 2010 года № 532. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2010 года № 6411. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 июля 2016 года № 619
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 15.07.2016 № 619.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 7.
В соответствии со статьей 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях совершенствования организации аллергологической помощи детям в Республике Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об организациях, оказывающих аллергологическую помощь детям Республики Казахстан.
2. Начальникам управлений здравоохранения областей и городов Астаны и Алматы (по согласованию) принять меры по реализации настоящего приказа.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Нургазиев К.Ш.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа, после его государственной регистрации.
5. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 702 "Об утверждении Положения об организациях, оказывающих аллергологическую помощь детям Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5505, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 3 апреля 2009 года № 49 (1646)).
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Каирбекову С.З.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                              Б. Садыков
Утверждено
приказом и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 июля 2010 года № 532
Положение
об организациях, оказывающих аллергологическую помощь детям
в Республике Казахстан
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет задачи, функции и организационные основы деятельности организаций, оказывающих аллергологическую помощь детям от 0 - 18 лет (далее - детям) Республики Казахстан.

2. Балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдар аллергопатологиямен ауыратын балаларға уақтылы анықтауға, тексеруге және емдеуге және аллергологиялық аурулардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды өткізу мақсатында ұйымдастырылады.
3. Штаттан тыс бас балалар аллергологі (республиканың, облысының, қаланың) аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын үйлестіреді.
4. Аллергологиялық көмек аллергопатологиямен ауыратын балаларды уақытылы ерте анықтау, диспансерлік бақылау және емдеуді қамтиды.
5. Балаларға аллергологиялық көмек көп бағдарлы емдеу-профилактикалық ұйымының аллергологиялық бөлімшесінде, балалар аллергологиялық кабинеттерінде және күндізгі аллергологиялық стационарларда бастапқы медициналық-санитарлық, консультациялық-диагностикалық және стационарлық медициналық көмек түрінде көрсетіледі.
6. Балаларға аллергологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) аллергиялық аурулармен ауыратын балаларды тексеруге және емдеуге және аллергологиялық аурулардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) себепті-елеулі аллергендерді анықтау мақсатында арнайы аллергологиялық диагностика жүргізу;
3) арнайы иммунотерапияны (аллерговакцинациялау) ұйымдастыру және жүргізу;
4) аллергиялық ауруларды диагностикалаудың, емдеудің және алдын  алудың жаңа әдістерін меңгеру және енгізу.
7. Стационарлардың аллергологиялық бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) көп бағдарлы емдеу-профилактикалық ұйымының құрамында ұйымдастырылады. Өз жұмысында осы Ережені басшылыққа алады.
8. Бөлімшеге балаларды жоспарлы түрде стационарлық емдеуге жіберуді емхананың балалар аллергологтары мен педиатрлары жүзеге асырады.
9. Бөлімшені меңгерушісі болып аллергология және иммунология мәселесі бойынша біліктілігін арттырған дәрігер педиатр немесе аллерголог-иммунолог дәрігер тағайындалады.
10. Бөлімшеде «Аллергология және иммунология» мамандығы бойынша сертификаты/біліктілік санаты бар дәрігер жұмыс істейді.
11. Бөлімше мынадай аурулармен ауыратын балаларға шұғыл және жоспарлы медициналық көмек көрсетеді:
1) бронх демікпесі жеке түрде және атопиялық дерматитпен, аллергиялық ринитпен, аллергиялық конъюнктивитпен қосарланған;
2) экзогенді аллергиялық альвеолитпен;
3) аллергиялық бронхоөкпелік аспергиллезбен;
4) атопиялық дерматитпен;
5) Квинке ісігімен;
6) есекжеммен;
7) аллергиялық жанаспалы дерматитпен;
8) аллергиялық ринитпен (ауыр ағымда);
9) поллинозбен;
10) тағамдық аллергиямен;
11) дәрілік аллергиямен;
12) жәндіктердің шағуына аллергиялық реакциямен;
13) анафилактикалық шокпен;

2. Аллергологическая помощь детям направлена на своевременное проведение мероприятий, направленных на выявление, обследование, лечение детей с аллергопатологией и профилактики аллергологических заболеваний.
3. Аллергологическая помощь координируется главным внештатным детским аллергологом (республики, области, города).
4. Аллергологическая помощь включает в себя своевременное выявление, диспансерное наблюдение, лечение и профилактику детей с аллергопатологией.
5. Аллергологическая помощь детям оказывается многопрофильными организациями здравоохранения в форме первичной медико-санитарной, консультативно-диагностической и стационарной медицинской помощи.
6. Основными задачами оказания аллергологической помощи детям, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на обследование, лечение детей с аллергическими заболеваниями и профилактику аллергологических заболеваний;
2) специфическая аллергологическая диагностика с целью выявления причинно-значимых аллергенов;
3) организация и проведение специфической иммунотерапии;
4) освоение и внедрение новых методов диагностики, лечения и профилактики аллергических заболеваний.
7. В организациях оказывающих стационарную помощь создаются аллергологические отделения стационара (далее - отделение).
8. Направление детей на плановое стационарное лечение в отделение осуществляется педиатрами и детскими аллергологами поликлиники.
9. Отделение возглавляет заведующий, на должность которого назначается врач педиатр, имеющий повышение квалификации по вопросам аллергологии и иммунологии или врач аллерголог-иммунолог.
10. В отделении работают врачи, имеющие сертификат/квалификационную категорию по специальности "Аллергология и иммунология".
11. Отделение оказывает стационарную медицинскую помощь детям, страдающим:
1) бронхиальной астмой самостоятельно или в сочетании с атопическим дерматитом, аллергическим ринитом, аллергическим конъюнктивитом;
2) экзогенным аллергическим альвеолитом;
3) аллергическим бронхолегочным аспергиллезом;
4) атопическим дерматитом;
5) отеком Квинке;
6) крапивницей;
7) аллергическим контактным дерматитом;
8) аллергическими ринитами (тяжелое течение);
9) поллинозами;
10) пищевой аллергией;
11) лекарственной аллергией;
12) аллергическими реакциями на укусы насекомых;
13) анафилактическим шоком;

14) сарысу ауруымен;
15) жедел уытты-аллергиялық жағдайлармен.
12. Бөлімшеде мынадай емдеу және диагностика әдістерді жүргізу қамтамасыз етіледі:
1) жалпы клиникалық және биохимиялық;
2) иммунологиялық;
3) функционалдық, рентгенологиялық, эндоскопиялық;
4) арнайы аллергологиялық диагностика (аллергосынама, провокациялық аллергиялық тесттер);
5) арнайы иммунотерапия (аллерговакцинациялау);
6) қалпына келтіру емі.
13. Балалар аллергологиялық кабинеті (бұдан әрі - кабинет) амбулаториялық-емханалық деңгейде аллергологиялық аурулармен ауыратын балаларға мамандандырылған емдеу - диагностикалық көмек көрсету үшін тағайындалған.
14. Кабинет қосалқы диагностикалық қызметі бар консультациялық емханалардың құрамында ұйымдастырылады, балаларға мамандандырылған көмек көрсетеді.
15. Кабинетте аллергология және иммунология мәселесі бойынша біліктілігін арттырған дәрігер педиатрлар, аллерголог-иммунолог дәрігерлер жұмыс істейді.
16. Бөлімшелердің және кабинеттердің қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулары әзірленеді және емдеу-профилактикалық ұйымның басшысы бекітеді.
17. Кабинет мынадай аурулармен ауыратын балаларға жоспарлы көмек көрсетеді:
1) бронх демікпесінің жеке түрімен және аллергиялық ринитпен, аллергиялық конъюнктивитпен қосарланған атопиялық дерматитпен;
2) атопиялық дерматитпен;
3) есекжеммен;
4) аллергиялық жанаспалы дерматитпен;
5) аллергиялық ринитпен (ауыр ағымда);
6) поллинозбен;
7) тағамдық аллергиямен;
8) дәрілік аллергиямен;
9) жәндіктердің шағуына аллергиялық реакциямен;
10) сарысу ауруымен.
18. Бронх демікпесімен ауыратын сырқаттар мен бронх демікпесінің өршу қаупі бар адамдарды уақтылы бақылау және емдеу мақсатында кабинетте «Демікпе - мектеп» ұйымдастырылады. «Демікпе – мектептің» жұмыстың негізгі мақсаты: демікпе ауруымен ауыратын сырқаттарды және олардың туыстарын өздік бақылау әдістеріне үйрету.
19. Кабинеттің міндеттері:
1) балалардың аллергологиялық ауруларын ерте анықтау және мамандандырылған көмек көрсету;
2) емхана аумағындағы балалардың аллергиялық ауруларының таралуын талдау және осы негізде аллергопотологиямен ауыратын балаларға медициналық көмек көрсету сапасын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жоспарды әзірлеу;
3) себепті-елеулі аллергендерді анықтау мақсатында арнайы аллергодиагностика;
4) арнайы иммунотерапияны (аллерговакцинациялау) ұйымдастыру және жүргізу;
5) базистік және глюкокортикойдты терапияны түзету;
6) аллергологиялық аурулары бар балаларға рецидивке қарсы емді ұйымдастыру және жүргізу;
7) емхана мамандарының жолдамасымен консультация жүргізу және балаларды емдеуге стационардың аллергология бөлімшесіне жатқызу;

14) сывороточной болезнью;
15) острыми токсико-аллергическими состояниями.
12. В отделении обеспечивается проведение следующих методов диагностики и лечения:
1) общеклинические и биохимические;
2) иммунологические;
3) функциональные, рентгенологические, эндоскопические;
4) специфическая аллергологическая диагностика (аллергопробы, провокационные аллергические тесты);
5) специфическая иммунотерапия (аллерговакцинация);
6) восстановительное лечение.
13. В организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь организуется детский аллергологический кабинет (далее - кабинет).
14. Кабинет предназначен для оказания консультативно-диагностической помощи детям с аллергическими заболеваниями на амбулаторно-поликлиническом уровне.
15. В кабинете работают врачи педиатры, имеющие повышение квалификации по вопросам аллергологии и иммунологии, аллергологи-иммунологи.
16. Должностные инструкции работников отделения и кабинетов разрабатываются и утверждаются руководителями лечебно-профилактических организаций.
17. Кабинет оказывает плановую помощь детям, страдающим:
1) бронхиальной астмой самостоятельно или в сочетании с атопическим дерматитом, аллергическим ринитом, аллергическим конъюнктивитом;
2) атопическим дерматитом;
3) крапивницей;
4) аллергическим контактным дерматитом;
5) аллергическими ринитами;
6) поллинозами;
7) пищевой аллергией;
8) лекарственной аллергией;
9) аллергическими реакциями на укусы насекомых;
10) сывороточной болезнью.
18. С целью своевременного контроля и коррекции лечения больных с бронхиальной астмой и лиц с риском развития бронхиальной астмы при кабинете организуется "Астма - школа". Основной целью работы "Астма - школы" является обучение детей с бронхиальной астмой и их родственников методам самоконтроля.
19. В соответствии с задачами кабинет обеспечивает:
1) раннее выявление аллергических заболеваний у детей и оказание им специализированной медицинской помощи;
2) анализ распространенности аллергических заболеваний у детей в районе деятельности поликлиники и разработка на этой основе плана мероприятий по улучшению качества медицинского обслуживания детей с аллергопатологией;
3) специфическую аллергологическую диагностику с целью выявления причинно-значимых аллергенов;
4) организацию и проведение специфической иммунотерапии (аллерговакцинации);
5) коррекцию глюкокортикоидной и базисной терапии;
6) организацию и проведение противорецидивного лечения детей с аллергическими заболеваниями;
7) проведение консультаций по направлениям специалистов поликлиники и госпитализацию детей в аллергологическое отделение стационара;

8) аллергологиялық аурулармен ауыратын балаларды диспансерлік бақылау;
9) аллергиялық аурулармен ауыратын балалардың сырқатының алдын алудың, диагностикасының, емінің, реабилитациясының жаңа әдістерін кабинет қызметінің тәжірибесіне енгізу;
10) ингаляциялық терапияны қолдану ережелеріне үйрету;
11) балаларды санаторийлік-курорттық емделуге жолдағанда санаторийлік-курорттық картаны толтыру;
12) балаларға мүгедектік тағайындағанда медициналық-әлеуметтік сараптаманы жүргізу үшін жолдауға қатысу;
13) емханада жұмыс істейтін дәрігерлерге иммунопатология аурулармен ауыратын сырқаттарды ерте анықтау, диагностика және емі туралы тақырыптық конференция, семинарлар өткізу;
14) ата-аналар мен балалар-жасөспірімдер арасында аллергиялық аурулардың алдын алу, ерте анықтау жұмыстарын жүргізу.

8) диспансерное наблюдение детей с аллергическими заболеваниями;
9) внедрение в практику работы кабинета новых методов профилактики, диагностики, лечения, реабилитации детей с аллергическими заболеваниями;
10) обучение правилам пользования ингаляционной терапией;
11) оформление санаторно-курортной карты и необходимых документов при направлении детей на санаторно-курортное лечение;
12) участие в оформлении направления детей на медико-социальную экспертизу;
13) проведение тематических конференций, семинаров для врачей, работающих в поликлинике, по вопросам профилактики, своевременного выявления, диагностики и лечения детей с иммунопатологией (аллергическими заболеваниями и иммунодефицитами);
14) проведение работы среди родителей и детей-подростков по профилактике и своевременному выявлению аллергических заболеваний.

20. Балаларға арналған күндізгі стационар (бұдан әрі - стационар) аллергологиялық бөлімшесі қосымша диагностикалық қызметтері бар балалар консультациялық-диагностикалық орталықтарында және консультациялық емханалардың құрамында ұйымдастырылады. Өз жұмысында осы ережені басшылыққа алады.
21. Бөлімшенің меңгерушісі болып аллергология және иммунология мәселесі бойынша біліктілігін арттырған дәрігер педиатр немесе аллерголог-иммунолог дәрігер тағайындалады.

20. Аллергологическое отделение, работающее по принципу дневного стационара (далее - стационар) для детей организуется в составе детских консультативно-диагностических центров и консультативных поликлиник, имеющих комплекс вспомогательных диагностических служб.
21. Стационар возглавляет заведующий, на должность которого назначается врач педиатр, имеющий повышение квалификации по вопросам аллергологии и иммунологии или врач аллерголог-иммунолог.