"Әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілеріне және парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіруіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 553 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6418 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 145-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілеріне және парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіруіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (К.С. Оспанов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Мыналардың:
1) «Санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 632 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3074 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік мекемелер нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде 2005 ж. № 19 жарияланған);
2) «Санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы № 632 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 25 наурыздағы № 194 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6180 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Жауапты хатшысы Б.Н.Садықовқа жүктелсін.

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам социально-культурного назначения и производству парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены полости рта"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2010 года № 6418. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии c подпунктами 1), 2), 3), 5) и 20) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам социально-культурного назначения и производству парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены полости рта".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Оспанов К.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившими силу приказы:
1) и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 632 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3074, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, октябрь 2005 г., № 19, ст. 181);
2) и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 марта 2010 года № 194 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года № 632 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6180).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства здравоохранения Республики Казахстан Садыкова Б.Н.

6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі                         Ж. Досқалиев
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2010 жылғы 28 шілдедегі
№ 553 бұйрығымен бекітілген
«Әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілеріне және парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіруіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі
1 тарау. Негізгі ережелер
1. Осы «Әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілеріне және парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіруіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі (бұдан әрі – санитариялық ереже) әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілеріне және парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіру үй-жайларын, жабдығын жобалауға, құрылысына, сумен жабдықтауға, кәріздеуге, жарықтандыруға, желдетуге, күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
Осы санитариялық ереженің талаптары косметологияда пайдаланылатын емдік дәрілерге қолданылмайды.
2. Осы санитариялық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
әлеуметтік-мәдени мақсаттығы объектілер – жағу үшін қызмет көрсететін сала (шаштараз, косметологиялық орталықтар, салондар);
парфюмерлік-косметикалық өнім (бұдан әрі - ПКӨ) – адамның денесін немесе тісін және ауыз қуысының сілемейлі қабығын тазалау, олардың сыртқы түрін өзгерту, жағымды иіс беру немесе оларды күту мақсатында тікелей жағуға арналған заттар немесе заттардың қоспасы;
ауыз қуысы гигиенасы құралдары (бұдан әрі – АҚГҚ) – тазалау, жағымсыз иісті кетіру және алдын алу мақсатында тіспен және ауыз қуысының сілемейлі қабығымен жанасуға арналған құралдар;
косметологиялық рәсімдер – косметикалық ақаулармен қоса жүретін аурулардың алдын алу және емдеу мақсатында, сондай-ақ терінің қартаюының және шаштың түсуінің алдын алу үшін қолданылатын, дәрігер-дерматокосметолог, олардың кейбіреуін дәрігердің тағайындауы және оның бақылауымен және басшылығымен мейірбике орындайтын іс-шаралар;
косметикалық рәсімдер – сәндік косметика құралдарымен жеке бас гигиенасы және косметикалық кемшіліктерді түзету мақсатында қолданылатын іс-шаралар;
косметологиялық құралдар – туа біткен, кейіннен пайда болған немесе ағзаның жас ерекшелік өзгерістері ауруларынан болатын тері ақауларының алдын алуға, емдеуге және түзетуге арналған құралдар;
косметикалық құралдар (косметика) – жеке бас гигиенасына және адамның сыртқы келбетін сәндеуге (жақсартуға) арналған құралдар;
косметологиялық орталық – ұйымдастырылған косметикалық және косметологиялық қызмет көрсететін объект.
2 тарау. Жобалауға және құрылысына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Ж. Доскалиев
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
28 июля 2010 года № 553
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к объектам социально-
культурного назначения и производству парфюмерно-косметической
продукции и средств гигиены полости рта"
Глава 1. Основные положения
1.Настоящие санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам социально-культурного назначения и производству парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены полости рта" (далее - санитарные правила) устанавливают требования к проектированию, строительству, водоснабжению, канализованию, освещению, вентиляции, содержанию помещений, оборудования объектов социально-культурного назначения и производству парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены полости рта.
Требования настоящих санитарных правил не распространяются на лечебные средства, используемые в косметологии.
2. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
объекты социально-культурного назначения - сфера услуг, оказываемых для населения (парикмахерские, косметологические центры, салоны);
парфюмерно-косметическая продукция (далее - ПКП) - вещества или смеси веществ, предназначенные для нанесения непосредственно на внешний покров человека или на зубы и слизистую оболочку полости рта с целью их очищения, изменения их внешнего вида, придания приятного запаха или ухода за ними;
средства гигиены полости рта (далее - СГПР) - средства, предназначенные для контакта с зубами и слизистой оболочкой ротовой полости с целью очищения, дезодорирования и профилактики;
косметологические процедуры - мероприятия, применяемые с целью лечения и профилактики заболеваний, сопровождающихся косметическими дефектами, а также для предупреждения старения кожи и выпадения волос, выполняемые врачом - дерматокосметологом, а некоторые из них медицинской сестрой по назначению врача и под его наблюдением и руководством;
косметические процедуры - мероприятия, применяемые с целью личной гигиены и коррекции косметических недостатков средствами декоративной косметики;
косметологические средства - средства, предназначенные для лечения, профилактики и коррекции дефектов кожи, вызванных заболеваниями, врожденными, приобретенными или возрастными изменениями организма;
косметические средства (косметика) - средства, предназначенные для личной гигиены и украшения (улучшения) внешнего облика человека;
косметологический центр - объект, оказывающий косметические и косметологические услуги.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к
проектированию и строительству объектов социально-культурного
назначения

3. Шаштараздар, косметологиялық орталықтар, сән кабинеттері, салондары (бұдан әрі - объектілер) жеке тұрған ғимараттарда, сондай-ақ, тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттардың цоколь және 1-қабаттарында орналасуы мүмкін.
4. Тұрғын үй ғимараттарында орналасқан жағдайда тұрғын пәтерлерден оқшауланған жеке кіру есігі қарастырылады.
5. Объектілерді ғимараттардың жертөле және жартылай жертөле қабаттарында орналастыруға жол берілмейді.
Жертөле және жартылай жертөле қабаттарында қосалқы және көмекші үй-жайларды (зат қоятын бөлме, киім ілетін орын, қойма, кір жуу орнын) орналастыруға жол беріледі.
6. Ғимараттар мен үй-жайлар көлемді-жобалау және конструктивтік шешімі олардың көрсетілетін қызмет тізімі және олардың қуаттылығымен анықталады.
7. Косметологиялық, маникюр және педикюр бөлмелері жеке оқшауланған үй-жайларда орналастырылады. Шаштараздар залында 3 жұмыс орнына дейін қосымша 6 шаршы метр (бұдан әрі - м2) аудан бар болған жағдайда маникюрге бір жұмыс орнына жол беріледі. Шаштараз көлемі осы санитариялық ережеге 1-қосымшаға сай болуы тиіс.
8. Адамдарды жасанды ультракүлгін сәулесіне түсіру солярийі киім ілетін орын және себізгіге жақын жеке үй-жайларда орналастырылады. Солярий ауданы кабиналардың саны мен типіне байланысты қабылданады, бірақ 12 м2 кем болмауы тиіс.
3 тарау. Сумен жабдықтауға, желдетуге, жарықтандыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
9. Объектіде ыстық су болмаған жағдайда су құбыры жүйесіне қосылған ағысты сужылыту жабдығын орнатуға жол беріледі. Ыстық су көзі резервте болғанда ғана ағыссыз су жылытқыштарды, газды және электр пештері қолданылуы мүмкін.
10. Желдету жүйесі тұрғын және қоғамдық ғимараттар желдету жүйелерінен оқшау болуы тиіс.
11. 3 жұмыс орнына дейін желдеткіш және фрамуга көмегімен табиғи желдету, 3-тен жоғарыда жасанды талаппен сору желдетуі қарастырылады.
12. Барлық объектілер үй-жайларында табиғи және жасанды жарықтандыру болуы тиіс. Маникюр және педикюр кабинеттерінде табиғи жарықтандыру ең аз коэффициенті 1,5 пайыздан төмен емес, қалған өндірістік үй-жайларда 1 пайыздан кем емес болуы тиіс.
13. Жұмыс орнында жарық осы санитариялық ережеге 2-қосымшаға сай болуы тиіс.
4 тарау. Үй-жайлар мен жабдықтарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
14. Шаштараздарда шаш пен тырнақты күту бойынша гигиеналық және эстетикалық:
1) шаш қию, жатқызу, бояу, химиялық бұйралау және шашты күту бойынша басқа қызмет;

3. Парикмахерские, косметологические центры, кабинеты, салоны красоты (далее - объекты) размещаются как в отдельно стоящем здании, так и в цокольных и на первых этажах жилых и общественных зданий.
4. При размещении в жилых зданиях предусматривается изолированный вход от жилых квартир.
5. Не допускается размещение объектов в подвальных и полуподвальных этажах зданий.
Подвальные и полуподвальные этажи допускается использовать под подсобные и вспомогательные помещения (кладовые, гардеробные, склады, прачечные).
6. Объемно-планировочные и конструктивные решения зданий и помещений определяются перечнем оказываемых услуг и их мощностью.
7. Кабинеты косметологический, маникюра и педикюра размещаются в отдельных изолированных помещениях. В парикмахерских залах до 3-х рабочих мест допускается размещение одного рабочего места для маникюра при наличии дополнительной площади не менее 6 квадратных метров (далее - м2). Площади помещений парикмахерских должны соответствовать приложению 1 к настоящим санитарным правилам.
8. Солярии искусственного ультрафиолетового облучения людей размещают в отдельных помещениях вблизи от гардеробной и душевых. Площадь солярия принимается в зависимости от количества и типа кабин, но не менее 12 м2.
Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования к
водоснабжению, вентиляции, освещению
9. При отсутствии горячего водоснабжения на объекте допускается установка проточных водонагревательных устройств с подключением к системе водопровода. Использование непроточных нагревателей, газовых и электрических плит возможно только в качестве резервного источника горячего водоснабжения.
10. Системы вентиляции должны быть изолированы от вентиляционных систем жилых и общественных зданий.
11. При числе рабочих мест до трех, предусматривается естественная вентиляция с помощью форточек и фрамуг, свыше трех - вытяжная вентиляция на искусственном побуждении.
12. Во всех помещениях объектов должно быть естественное и искусственное освещение. В производственных помещениях для общего искусственного освещения используются люминесцентные лампы и лампы накаливания. На рабочих местах маникюрных и педикюрных кабинетов должно быть общее и местное освещение.
13. Освещенность на рабочих местах должна соответствовать приложению 2 к настоящим санитарным правилам.
Глава 4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации помещений и оборудования
14. В парикмахерских оказываются услуги гигиенического и эстетического характера по уходу за волосами и ногтями:
1) стрижка, укладка, окраска, химическая завивка и другие услуги по уходу за волосами;

2) маникюр, педикюр;
3) парик, қапталған мұрт, сақал, бакенбард, шинъон және шаштан әшекейлер дайындау, соның ішінде тұтынушылардың жеке тапсырмасы бойынша, қасты, кірпікті бояу, макияж қызметі көрсетіледі.
Косметологиялық кабинеттерде осы санитариялық ережеге 3-қосымшаға негізгі сай емдеу-алдын алу қызметі көрсетіледі.
15. Терезедегі перделері, кабинаға арналған шымылдықтар жарық реңді ылғалды тазалау жұмыстарын өткізуге мүмкіндік беретін материалдардан дайындалады. Портьер қолдануға тыйым салынады.
16. Шаштараз жұмыс орындары кресломен, туалет шаш жууға арналған раковинасы бар үстелімен жабдықталады. Шаш жууға арналған арнайы орын немесе жеке үй-жай болған жағдайда туалет үстелдерін раковинасын орнатуға жол беріледі. Ерлер мен әйелдер залдарында шаштаразшыларға қол жууға арналған раковина жабдықталады. Үш жұмыс орнынан жоғары емес шаштараздар залында шаш жууға 1 раковина мен 1 шаш кептіргіш болу тиіс.
17. Балаларға қызмет көрсетуге арналған креслолар өз өлшемі және құрылымы бойынша олардың жасына сай болуы тиіс.
18. Косметологиялық, маникюр және педикюр кабинеттері қол және аспаптарды жууға арналған раковиналармен жабдықталады.
19. Бес жұмыс орнынан жоғары емес шаштараздар залында жұмыскерлер мен келушілерге арналған дәретханалар бөлек болу тиіс.
20. Таза және қолданылған кірлерді, парфюмерлік косметикалық өнімдерді, жууға залалсыздандыруға заттарын сақтауға арналған қойма бөлмелері жеке орналастырылады және стеллаждар және шкафтармен жабдықталады. Пайдаланылған киім-кешектер үшін таңбаланған пластикалық сыйымдылықтар қарастырылады.
21. Шаштараздардың қосалқы бөлмелерінде қиылған шаштарды сілкуге арналған арнайы орын бөлінеді. Шаштарды сақтау қақпағы тығыз жабылатын арнайы ыдыстарда жүзеге асырылады.
22. Косметологиялық, маникюр және педикюр кабинеттері жабық типтегі бактериоциттік ультракүлгінмен сәуле түсіргіштермен жабдықталады. Сәуле түсіргіштер жұмысының есебі әрбір бактериоциттік сәуле түсіргіш бойынша осы санитариялық ереженің 4-қосымшасына сәйкес тіркеледі.
23. Парфюмерлік-косметологиялық заттарға санитариялық-эпидемиологиалық қорытынды болуы тиіс.
24. Физиотерапевтік аппараттар бір аппараттан көп емес арнайы жабдықталған кабинеттерде орналастырылады. Кабинет ауданы 1 кушеткаға 6 м2, бірақ 12 м2 кем емес есебімен қабылданады.
25. Қауіптіліктің 1, 2-класындағы лазерлік қондырғыларын ортақ үй-жайларда орналастыруға жол беріледі. Қауіптілігі 3 және 4-класстағы лазерлік қондырғылар оқшауланған үй-жайларда орналастырылады. Қауіптілігі 3 және 4-класстағы үй-жайлардың қабырғалары жанбайтын, беткейі күңгірт материалдардан болуы тиіс. Лазермен жұмыс істеген уақытта бөтен адамдар кірмес үшін үй-жайлардың есіктері ішкі қорғау құрылғыларымен жабылады. Есікте лазерлік қауіптілікті білдіретін белгі және автоматты түрде қосылатын «Қауіпті, лазер іске қосулы!» деген сәулеленген табло ілінеді. Ашық типтегі лазер қондырғыларымен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік көзді жеке қорғаныш құралдарын қолдану жолымен қамтамасыз етіледі.

2) маникюр, педикюр;
3) изготовление париков, накладных усов, бород, бакенбард, шиньонов и украшений из волос, в том числе по индивидуальным заказам клиентов, окраска бровей, ресниц, макияж.
В косметологических кабинетах оказываются основные косметологические услуги в соответствии с приложением 3 к настоящим санитарным правилам.
15. Занавеси на окнах, ширмы для кабин используются из материалов светлых тонов, позволяющих проведение влажной уборки. Использование портьер не допускается.
16. Рабочие места парикмахеров оборудуются креслами, туалетными столами с раковинами для мытья волос. При наличии отдельного помещения или специального места для мытья волос допускается установка туалетных столиков без раковин. В мужском и женском залах оборудуется раковина для мытья рук парикмахеров. В парикмахерской не более 3 рабочих мест допускается иметь в зале одну раковину для мытья волос и один сушуар.
17. Кресла, используемые для обслуживания детей, по своим размерам и устройству должны соответствовать их возрасту.
18. Кабинеты косметологический, маникюра и педикюра оборудуются раковинами для мытья рук и инструментов.
19. Туалеты для персонала и посетителей на объекте свыше 5 рабочих мест устраиваются раздельными.
20. Помещения для хранения чистого и использованного белья, парфюмерно-косметических, моющих, дезинфицирующих средств должны быть раздельными и оборудуются стеллажами и шкафами. Для использованного белья предусматриваются маркированные пластиковые емкости.
21. В подсобном помещении парикмахерских выделяется специальное место для вытряхивания волос. Хранение волос осуществляется в специальной емкости с плотно закрывающейся крышкой.
22. Косметологические, маникюрные и педикюрные кабинеты оборудуются бактерицидными ультрафиолетовыми облучателями закрытого типа. Учет работы облучателей регистрируется в журнале по каждому бактерицидному облучателю по форме согласно приложению 4 к настоящим санитарным правилам.
23. На парфюмерно-косметологические средства должно быть получено санитарно-эпидемиологическое заключение.
24. Физиотерапевтическая аппаратура размещается в специально оборудованных кабинетах не более одного аппарата в кабинете. Площадь кабинета принимается из расчета 6 м2 на одну кушетку, но не менее 12 м2. Каркасы кабинета выполняются из пластмассовых или деревянных стоек или из металлических (никелированных) труб, свободных от заземления (изоляция от стен и пола).
25. Лазерные установки 1-го и 2-го класса опасности допускается размещать в общем помещении. Лазерные установки 3-го и 4-го класса опасности размещаются в отдельном или выгороженном помещении. Стены и перегородки помещения для лазерных установок 3-го и 4-го класса опасности изготавливаются из несгораемых материалов с матовой поверхностью.
Двери помещения закрываются на внутренний замок с блокирующим устройством, исключающим доступ лиц в помещение во время работы лазеров. На двери размещается знак лазерной опасности и автоматически включающееся световое табло "Опасно, работает лазер!".
Безопасность при работе с лазерными установками открытого типа обеспечивается путем применения средств индивидуальной защиты глаз (защитные очки со светофильтрами, защитный лицевой щиток).
Использование лазерных установок 3-го и 4-го класса без местного вытяжного устройства не допускается.

26. Үй-жайларды өңдеу үшін рұқсат етілген материалдар қолданылады.
27. Үй-жайлардың ылғалды тазалау жұмыстары жуғыш заттарды қолдана отырып күніне екі реттен кем емес, жұмыс соңында жуғыш және залалсыздандыру заттарын қолданып жүргізіледі.
28. Келушілерге қызмет көрсету үшін таза заттар, соның ішінде бір рет қолданылатын бас киімдер, жамылғыштар, ақжаймалар, сулықтар қолданылады. Таза киімдер қоры (сүлгілер, сулықтар, ақжаймалар) әрбір келуші үшін жеке қолдануды қамтамасыз етуі тиіс. Таза заттар жабық шкафтарда немесе жеке пакеттерде сөрелерде сақталады.
29. Әрбір қолданылған кір жуылуға және дезинфекциялануға жатады.
30. Келушілердің шашына қызмет көрсету процесінде бит табылған жағдайда шаштар жиналады және металл ыдыста өртеледі.
31. Қоқысқа арналған қаптар мен пакеттерді қайта қолдану және тұрмыстық қоқысқа арналған контейнерлерде шашты қағуға жол берілмейді.
32. Әсемдеу косметикасын жағу үшін бір реттік заттар (күрекшелер, спонжиктер, кисточкалар) қолданылады. Ерін бояулары және қарындаштар әрбір клиенттен кейін ұшталады немесе кесіледі, тушь, тень және опа бір реттік кисттермен жағылады.
Процедураларды жүргізу үшін губкалар мен пуховиктерді көп рет қолдануға жол берілмейді.
33. Химиялық бұйралауды орындау кезінде шашты ерітіндімен сулау әрбір келушіден кейін ауыстырылатын тампонмен жүргізіледі.
34. Педикюр жүргізу кезінде аяқ астына қоятын жастықшада әрбір қолданудан кейін дезинфекциялау ерітіндісіне суланған шүберекпен сүртілетін кленкалы тысы болу тиіс.
35. Аяққа арналған ванналар әрбір келушіден кейін жуғыш және дезинфекиялау заттарын қолдана отырып шүберек немесе шөткемен өнделеді.
36. Маникюр жасау кезінде әрбір келушіге бір рет қолданылатын сулықтар және бір рет қолданылатын құрал-саймандар немесе көп рет қолданылатын құрал-саймандар пайдаланылады.
37. Бір рет қолданылатын сулықтар мен құрал-саймандар жойылуға жатады. Маникюр, педикюр, сақал алуға, косметикалық процедураларға арналған қайта қолданылатын құралдар дезинфекциялануға және стерильденуге жатады.
38. Тері және шырышты қабық бүтіндігін бұзумен байланысты косметологиялық процедураларға қайта қолдану құралдары микроорганизммен екінші қайта контаминациялауды болдырмау жағдайында стерильдеу алдында тазартылуға, дезинфекциялауға, стерильдеуге және кейіннен сақтауға жатады.
39. Құрал-саймандарды өндеуге арналған үй-жай функционалды «лас аймақ» және «таза аймақ» бөлінеді. «Лас аймақта» косметологиялық құралдарды алдын ала тазалау, «таза аймақта» құралдарды дезинфекциялау және стерильдеу жүргізіледі. Косметологиялық процедура өткізілетін үй-жай қызметкерлер қолын жуу үшін жеке раковинамен жабдықталады.

26. Отделка помещений выполняется из материалов, подвергающихся влажной уборке и обработке дезинфицирующими средствами.
27. Влажная уборка помещений проводится не реже двух раз в день с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
28. Для обслуживания клиентов используется чистое белье, в том числе одноразовые шапочки, накидки, простыни, салфетки. Запас чистого белья (полотенца, салфетки, простыни) должен обеспечивать его индивидуальное применение для каждого посетителя. Чистое белье хранится в закрытых шкафах или на стеллажах.
29. После каждого использования белье подлежит стирке и дезинфекции.
30. При обнаружении вшей у клиента в процессе обслуживания волосы собираются и сразу сжигаются в металлической емкости.
31. Не допускается повторное использование пакетов и мешков для мусора и вытряхивание волос в контейнер для бытовых отходов.
32. Для нанесения декоративной косметики используются одноразовые инструменты (лопаточки, спонжики, кисточки). Помада и карандаш после каждого клиента обтачиваются или срезаются, тушь, тени и пудра наносятся одноразовыми кисточками.
Не допускается многоразовое применение пуховиков и губок для проведения процедур.
33. При выполнении химической завивки смачивание волос раствором проводится тампоном, сменяемым после каждого посетителя.
34. Подушка, подкладываемая под ногу при проведении педикюра, должна иметь клеенчатый чехол, который после каждого применения протирается ветошью, смоченной дезинфицирующим раствором.
35. Ванны для ног после каждого клиента обрабатываются ветошью или щеткой с использованием моющих и дезинфицирующих средств.
36. При выполнении маникюра на каждого посетителя применяется одноразовая салфетка и одноразовый или многоразовый инструментарий.
37. Одноразовые салфетка и инструментарий подлежат утилизации. Многоразовый инструментарий для маникюра, педикюра, бритья, косметических процедур подвергается дезинфекции и стерилизации.
38. Инструменты многократного применения, используемые при косметологических процедурах, связанных с нарушением целостности кожных и слизистых покровов, после использования подлежат предстерилизационной очистке, дезинфекции, стерилизации, и последующему хранению в условиях, исключающих вторичную контаминацию микроорганизмами.
39. Помещение для обработки инструментов функционально разделяется на "грязную зону" и "чистую зону". В "грязной зоне" проводится предварительная очистка косметологического инструментария, в "чистой зоне" проводится дезинфекция и стерилизация этих инструментов. Помещение, в котором проводят косметологические процедуры, оснащается отдельной раковиной для мойки рук персонала.

40. Құралдарды стерильдеу алдындағы тазарту, дезинфекция және стерильдеу осы мақсаттар үшін жабдықпен жабдықталған арнайы үй-жайда жүргізіледі.
41. Персонал жұмыс басталу алдында клиенттер қатысуымен қолдарын сабынмен жуады.
42. Тері қабатын зақымдайтын процедуралар өткізу кезінде қызметкерлер қолғапты пайдаланады.
43. Күнделікті жұмыс басталу алдында жауапты адам қызметкерлерді микротравма, сызат, жара, жарылған жара, іріңді ауруларға тексереді. Тексеру нәтижесі арнайы журналға жазылады.
44. Манипуляция немесе процедуралар аяқталған соң тез арада пайдаланылған құралдар дезинфекциялау ерітіндісімен ыдысқа батырылады.
45. Тері бетін зақымдаумен манипуляция жүргізетін объектілер жұмыскерлері жұмысқа кіру кезінде және жыл сайын В және С вирустық гепатит маркеріне тексеріледі.
46. Химиялық бұйралауға арналған қысқыштар, бигудилер, колпактар мен торларды, мелированияға арналған бас киімшелер жуғыш заттар қолданыла ағынды сумен жуылады.
47. Шаш қиюға арналған тарақтар, щеткалар, қайшылар ағынды су астында жуылады немесе (бактерицидтік сәулеленуде немесе дезинфекциялау құралдарының ерітінділерінде) дезинфекцияланады.
48. Электр ұстараларының жинап алынатын пышақтары, физиотерапевтік жабдықтар мен құралдар электродтары 70 градус этиль спиртімен дымқылданған тампонмен екі мәрте (15 минут интервалмен) сүртіледі.
49. Косметология орталықтарында персонал қолдарын өңдеуі үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген тері антисептиктері пайдаланылады.
Объектіде алғашқы медициналық көмек көрсетудің дәрі қобдишасы қарастырылады.
50. Жеке және арнайы киімді сақтауға арналған шкафтар қарастырылады. Косметологиялық процедуралар жүргізу үшін персонал қорғаныш маскаларымен, экран жапқышпен, бір рет қолданылатын қолғаппен жұмыс жасауы тиіс. Жұмыс орнында темекі тартуға және тамақ ішуге жол берілмейді.
5 тарау. Парфюмерлік-косметикалық өнімдері мен ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіру объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
51.  ПКӨ мен АҚГҚ шығаратын және тұтынатын объектілерді орналастыру, жер учаскесін беру, оны салуға және реконструкциялауға, пайдалануға енгізуге жоба құжаттарын бекіту санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы болғанда ғана жол беріледі.
52. Объектілер жеке аумақта орналасуы тиіс. Өндірістің аумағы жарықтандырылуы, қоршалуы және көгалдандырылуы тиіс.
Аумақ өндірістік және шаруашылық аймақтарға бөлінеді:
1) өндірістік аймақта: өндірістік корпус, шикізат пен дайын өнімге арналған қойма бөлмесі, тұрмыстық бөлмелер, медициналық пункті орналасады;

40. Предстерилизационная очистка, дезинфекция и стерилизация инструментов проводятся в специальном помещении, оснащенном оборудованием для этих целей.
41. Персонал перед началом работы в присутствии клиента моет руки с мылом.
42. При проведении косметологических процедур с нарушением целостности кожных покровов персонал использует перчатки.
43. Ежедневно перед началом работы ответственное лицо проводит осмотр персонала на наличие микротравм, царапин, ссадин, трещин, гнойничковых заболеваний. Результаты осмотра заносятся в специальный журнал.
44. Руки или перчатки, загрязненные кровью или сывороткой моются проточной водой с мылом с последующей обработкой дезинфицирующими средствами.
45. Работники объектов, осуществляющие манипуляции с нарушением целостности кожных покровов при поступлении на работу и ежегодно обследуются на маркеры вирусных гепатитов B и C.
46. Зажимы, бигуди, колпаки и сетки для химической завивки волос, шапочки для мелирования моются под проточной водой с моющими средствами.
47. Расчески, щетки, ножницы для стрижки волос моются под проточной водой и дезинфицируются (в бактерицидных излучателях или в растворах дезинфицирующих средств).
48. Съемные ножи электрических бритв, электроды к физиотерапевтическому оборудованию и приборам протираются дважды (с интервалом 15 минут) тампоном, смоченным 700 этиловым спиртом.
49. Для обработки рук персонал в косметологических центрах использует кожные антисептики, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
На объекте предусматривается аптечка первой медицинской помощи.
50. Для хранения личной и специальной одежды предусматриваются шкафы. При проведении косметологических процедур персонал должен работать в защитных масках, экранах, одноразовых резиновых перчатках. Курить и принимать пищу на рабочем месте не допускается.
Глава 5. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации объектов по производству парфюмерно-косметической
продукции и средств гигиены полости рта
51. Размещение объектов по производству и реализации ПКП и СГПР, представление земельных участков, утверждение проектной документации на строительство и реконструкцию, ввод в эксплуатацию допускается при наличии санитарно-эпидемиологического заключения.
52. Объекты должны размещаться на отдельной территории. Территория производства должна быть освещена, огорожена и озеленена.
Территория подразделяется на производственную и хозяйственную зоны:
1) в производственной зоне размещаются: производственный корпус, который включает в себя производственные помещения, складские помещения для сырья и готовой продукции, бытовые помещения, медицинский пункт;

2) шаруашылық аймақта - жөндеу шеберханалары, ыдысты және отынды сақтайтын қойма, бу жіберетін қазандар орнатылған орын, гараж, қоқысты жинауға арналған контейнерлермен алаң, ауладағы дәретхана орналасады.
53. Шаруашылық аймақ өндіріске қатысты желдің ық жағына орналасуы және жас көшеттермен (ағаштармен, тал-шілікпен және бұтамен) бөлінуі тиіс.
Көлік кіретін жерлер мен жаяу жүретін жол асфальтталуы немесе қатты жабыны болуы тиіс.
54. Ыдыстар, құрылыс және шаруашылық материалдары қоймаларда сақталынуы керек. Ыдыстарды қоймада ұстауға және асфальтты алаңның қалқаланған жерінде уақытша сақтауға жол беріледі.
55. Атмосфералық сулардың ағып кетуі үшін ғимараттан және басқа құрылғыдан су жинағыштарға бағытталған еңістер жабдықталуы тиіс.
56. Аумақ күнделікті жиналуы; жазғы уақытта – су себілуі; қысқы мезгілде - қардан және мұздан тазартылуы, құм себілуі тиіс.
57. Қалдықтар мен қоқыстар үшін асфальтталған алаңға қойылған металл контейнерлер қолданылуы тиіс. Оның өлшемі контейнердің алаңынан үш есе артық болуы керек және өндірістік, қосалқы бөлмелерден 25 метрден жақын орналаспауы тиіс.
58. Қалдықтар мен қоқыстар күніне кемінде бір рет, контейнердің үштен екі сыйымдылығынан артық емес жиналғанда шығарылады. Босатылғаннан соң контейнерлер жуылады және дезинфекцияланады.
59. Қоқыстарды шығару арнайы көлік жабдығымен жүзеге асырылуы тиіс, шикізатты және дайын өнімді шығару үшін оны пайдалануға жол берілмейді.
60. Объектілердің су, кәріздену, жылыту, желдету және ауа баптау қамтамасыз етілуі тиіс.
61. Техникалық және ауыз суының құбырлары бөлек болуы, ерекшеленетін түстерге боялуы және бір-бірімен байланысы болмауы тиіс.
62. Кәрізденбеген елді мекендерге объектілерді орналастыру барысында, жергілікті кәріздеу құрылғысы қарастырылады. Ағынды суларды қабылдайтын бетондалған шұңқырдың қақпағы болуы және шұңқырдың көлемінің үштен екі бөлігіне жинақталуына байланысты тазартылуы тиіс.
63. Ғимараттар жалпықалалық кәріздеуге қосылу немесе өзіндік кәріздеу мен тазарту құрылғылары болуы тиіс. Өндірістік және шаруашылық-тұрмыстық ағынды суларға арналған кәріздеудің ішкі тармағы жеке болуы тиіс.
64. Шикізат пен дайын өнімді өндіруге, сақтауға арналған бөлмелерге тұрмыстық ағынды сулардың құбырларын салуға болмайды, ал өндірістік ағынды сулардың құбырларын - тек тексеру қондырғысынсыз оларды салу шартында ғана жол беріледі.
65. Қалдықтарды жинау, сақтау және тасымалдау әдістері қоршаған орта объектілерінің ластану мүмкіндігін шектеуі және өндірістік қалдықтарды залалсыздандыру және тазарту бойынша жұмыстың барлық кезеңдерінде жұмыс істейтін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.

2) в хозяйственной зоне размещаются ремонтные мастерские, склады для хранения тары и топлива, котельная, гараж, площадка с контейнерами для сбора мусора, надворный туалет.
53. Хозяйственная зона должна располагаться с подветренной стороны по отношению к производственной и отделяться зелеными насаждениями. Проезды и пешеходные дорожки должны быть асфальтированы или иметь твердое покрытие.
54. Тара, строительные и хозяйственные материалы должны хранится в складах. Допускается складирование тары и временное ее хранение под навесом на асфальтированных площадках.
55. Для стока атмосферных вод должны быть оборудованы уклоны, направленные от зданий и других сооружений к водосборникам. Водосборники и водостоки должны регулярно очищаться, своевременно ремонтироваться.
56. Территория должна ежедневно убираться: в летнее время - поливаться, в зимнее - очищаться от снега и льда, посыпаться песком.
57. Для сбора отходов и мусора должны использоваться металлические контейнеры, устанавливаемые на асфальтированной площадке, размеры которой в три раза должны превышать площадь основания контейнеров и располагаться не ближе 25 м от производственных и вспомогательных помещений.
58. Удаление отходов и мусора производится при их накоплении не более чем на две трети емкости контейнера, но не реже одного раза в день. После освобождения контейнеры моют и дезинфицируют.
59. Вывоз мусора должен осуществляться специализированными транспортными средствами, использование которого для перевозки сырья и готовой продукции не допускается.
60. Здания объектов обеспечиваются системами водоснабжения, канализации, отопления, вентиляции, освещения и кондиционирования.
61. Водопроводы технической и питьевой воды должны быть раздельными, окрашены в отличительные цвета и не иметь соединений между собой.
62. При размещении объектов в неканализованных населенных пунктах предусматривается устройство местной канализации. Бетонированная яма для приема сточных вод должна иметь крышку и очищаться по мере накопления не более две трети объема.
63. Не допускается сброс в открытые водоемы производственных и бытовых вод без соответствующей очистки, а также устройство поглощающих колодцев.
64. Не допускается прокладка трубопроводов бытовых сточных вод в помещениях для производства, хранения сырья и готовой продукции.
65. Способы сбора, хранения и транспортировки исходных продуктов, полупродуктов, отходов должны исключать возможность загрязнения объектов окружающей среды и обеспечивать безопасность персонала, занятого на всех этапах работы по обеззараживанию и очистке промышленных отходов.

66. Өндірістік бөлмелердің ішінде орналасқан бастапқы өнімдердің, жартылай өнімдердің, бөлменің ауасына бөлінетін зиянды және өте қатты иісі бар заттардың қоймалары ауаны шығаратын вентиляциясымен арнайы баспанамен жабдықталуы тиіс.
6 тарау. Өндірістік және санитариялық-тұрмыстық үй-жайларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
67. Өндірістік үй-жайларды жоспарлау:
1) технологиялық байланысқан бөлмелер арасында ең қысқа ара қашықтықтағы процестің үздіксіздігін;
2) технологиялық ағымдылықпен көпшіліктің қиылысуын болдырмауды;
3) тазалық дәрежесі бірдей бөлмелерді барынша көп топтау, бастапқы шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімдердің әр алуан түрлерінің араласып кетуін болдырмау үшін жабдықтар мен материалдарды ұтымды орналастыруды, санитариялық-гигиеналық тәртіптің шарттарының толығымен сақталуын;
4) бастапқы шикізаттың, жартылай өнімдердің және дайын өнімдердің ғимараттың ішінде және бір ғимараттан екіншіге ауысқан кезде ластанудан қорғауды;
5) техника қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін және өрт қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
68. Қабырғалары мен төбелерін ылғалды өңдеуге бейімді жеңіл және залалсыздандыратын материалдармен қолданылады.
69. Өндірістік бөлмелер ультракүлгін сәулелермен жабдықталуы тиіс (бұдан әрі - УК-сәулелену).
70. ПКӨ-ді және АҚГҚ-ын өндіретін объектілер күші бар ҚНмЕ-нің талаптарына сәйкес санитариялық-тұрмыстық бөлмелермен жабдықталуы тиіс.
71. Өндірістік бөлмелер санитариялық-тұрмыстық, қызмет, әкімшілік бөлмелерінен оқшаулануы тиіс.
72. Санитариялық-тұрмыстық бөлмелер жеке тұрған ғимаратқа орналасқан жағдайда өндірістік бөлмелерге өтетін жылы жер қарастырылуы тиіс.
73. Санитариялық-тұрмыстық бөлмелердің құрамына жоғарғы, жеке және санитарлық киім мен аяқ-киімді шешетін жерлер; таза киімді сақтауға арналған бөлме; лас арнайы киімді қабылдайтын бөлме; душ бөлмесі мен қолжуғыштар; киімді және аяқ-киімді кептіретін жерлер; тамақтанатын бөлме немесе асхана; жинайтын заттарды сақтауға арналған бөлме және кір жуатын жер кіруі тиіс.
74. Санитариялық киімнің сақталуы ашық әдіспен жүзеге асырылуы тиіс, ол үшін тұрмыстық бөлмелердегі киім ілгіштер аяқ-киім қойғышы бар ашық шкафтармен немесе киім ілгіштермен жабдықталуы тиіс.
Үй киімі мен арнайы киімді сақтауға арналған жердің саны барлық ауысымдағы жұмысшылардың санына тең болуы тиіс.
Санитариялық киім мен үй киімін бірге сақтауға жол берілмейді.
75. Объектілерде медициналық пункт ұйымдастырылады.
76. Персонал үшін 10 жұмыс істеушіге 1-еу есебімен санитариялық-техникалық приборлармен жабдықталатын себезгі, дәретханасы бар киім ілетін орын болуы тиіс.

66. Размещенные внутри производственных помещений места складирования исходных продуктов, полупродуктов, выделяющих в воздух помещений вредные или сильнопахнущие вещества, должны быть оборудованы специальными укрытиями с вытяжной вентиляцией.
Глава 6. Санитарно-эпидемиологические требования к
производственным и санитарно-бытовым помещениям
67. Планировка производственных помещений должна обеспечивать:
1) поточность технологического процесса;
2) исключение пересечения людских и технологических потоков;
3) максимальную группировку помещений с одинаковой степенью чистоты, рациональное размещение оборудования и материалов для предотвращения смешения различных видов и серий исходного сырья, полупродуктов и готовых средств, полное соблюдение условий санитарно-гигиенического режима;
4) защиту от загрязнения при перемещении исходного сырья, полупродуктов и готовой продукции внутри зданий и из одного здания в другое;
5) соблюдение норм и правил техники безопасности и пожарной безопасности.
68. Для внутренней отделки помещений используются материалы, легко подвергающиеся влажной уборке и обработке дезинфицирующими средствами.
69. Производственные помещения оборудуются ультрафиолетовыми облучателями (далее - УФ-облучателями).
70. На объектах по производству ПКП и СГПР предусматриваются санитарно-бытовые помещения.
71. Производственные помещения изолируются от санитарно-бытовых, служебных, административных помещений.
72. В случае размещения санитарно-бытовых помещений в отдельном здании предусматривается теплый переход в производственные помещения.
73. В состав санитарно-бытовых помещений входят раздельные гардеробные верхней, личной и санитарной одежды и обуви, бельевая для хранения чистой одежды, помещение для приема грязной специальной одежды, душевые и раковины для мытья рук, сушилка для одежды и обуви, столовая или комната приема пищи, прачечная и помещение для хранения уборочного инвентаря.
74. Хранение санитарной одежды осуществляется открытым способом, для чего гардеробные бытовых помещений оборудуются вешалками или открытыми шкафами, подставками для обуви.
Количество мест для хранения домашней и специальной одежды принимается равным числу работающих во всех сменах.
Не допускается совместное хранение санитарной и домашней одежды.
75. На объектах организовывается медицинский пункт.
76. Для персонала должны быть гардеробная с душевой и туалет, которые оснащаются санитарно-техническими приборами из расчета 1 на 10 работающих.

77. Жұмыс істеушілерге арналған асхана немесе буфет тұрмыстық бөлмелердің құрамында немесе жеке тұрған ғимаратта орналасуы тиіс. Өндірістік бөлмелерде тамақ ішуге жол берілмейді.
78. Асханаға кіретін жерде киім ілгіш, ыстық және суық суы жүргізілген қолжуғыш болуы, сабынмен және электрсүлгілермен жабдықталуы тиіс. Цехтарда тікелей тамақтануға жол берілмейді.
7 тарау. Өндірістік процестер мен жабдықтарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
79. Өндірістік жабдықтар технологиялық процестің үздіксіздігін және пайдалану процесінде стерильдік жағдайын қамтамасыз ететіндей болып орналасуы тиіс.
80. Жабдықтардың элементтерін химиялық заттардың әсеріне, температураның әсеріне тұрақсыз және олармен жанасатын ортада зиянды химиялық зат бөлуге қабілетті материалдан дайындауға жол берілмейді.
81. Сұйық зиянды және (немесе) аса күшті иісі бар заттарға арналған дозаланатын аппаратура олардың шамадан тыс толуын болдырмайтын құрылғылармен жабдықталуы тиіс.
82. Төгілетін заттардың тиелуі мен түсірілуі шаң бөлінбейтін әдіспен іске асырылуы тиіс.
83. Сұйық шикізатты тиеу жабық коммуникацияларда жүзеге асырылуы тиіс. Зиянды және (немесе) аса күшті иісі бар заттардың ерітіндісін ашық ағыспен беруге жол берілмейді.
84. Үй жиыстырғанда сығылған ауа мен және органикалық заттардың қосылған еріткіші болмауы тиіс. Үй жиыстырғанда жуу жабдықтарымен орындалады.
85. Технологиялық процесстің барлық операциялары объектінің персоналымен орындалуы және бақылануы тиіс.
86. ПКӨ мен АҚГҚ-ын алу технологиясындағы барлық өзгерістер мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысын алғаннан соң және қауіпсіз еңбек жағдайын, қоршаған ортаның қорғанысын қамтамасыз ететін, соңғы өнімнің тұтынушылық сапасын төмендетпейтін шараларды жүзеге асырғаннан соң жол беріледі.
8 тарау. ПКӨ мен АҚГҚ-ның шикізатын сақтау және өнімді қаптау шарттарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
87. Келіп түсетін шикізаттың және реактивтің әрбір партиясы оның қауіпсіздігі мен сапасын куәландыратын құжатпен жіберілуі тиіс, арнайы журналға тіркелуі, қаптамасының бүтіндігіне және оның заттаңбасы болуына тексерілуі тиіс.
88. Шығаратын өнімнің көлемі мен номенклатурасына сәйкес келетін қойма бөлмелерінің қуаты болуы керек, қоймалардың өлшемдері, конструкциясы және орналасуы - өнімді тиімді орналастыруға, тазалауға және басқа қажетті техникалық операцияларды жүргізуге мүмкіндік береді.
89. Шикізатты және дайын өнімді қабылдау, орналастыру және сақтау, белгіленген сақтау мерзімі барысында оның бұзылмауын қамтамасыз ететін және араласуы мен ластануын болдыртпайтын шарттарды сақтай отырып стеллаждарда жиналуы, жеке бөлмелерде жүзеге асырылуы тиіс.

77. Столовая или буфет для работающих размещаются в составе бытовых помещений или в отдельно стоящих зданиях. Не допускается прием пищи в производственных помещениях.
78. У входа в столовую устанавливаются вешалки для одежды, умывальные с подводкой горячей и холодной воды, оснащенные мылом и электрополотенцами.
Глава 7. Санитарно-эпидемиологические требования
к производственным процессам и оборудованию
79. Производственное оборудование должно размещаться таким образом, чтобы обеспечивалось непрерывность технологического процесса и условия стерильности в процессе эксплуатации.
80. Не допускается оборудование из материалов, не стойких к воздействию химических веществ, температурным воздействиям и способных выделять в контактирующие с ними среды вредные химические вещества.
81. Дозирующая аппаратура для жидких вредных и (или) сильнопахнущих веществ снабжается устройствами, предупреждающими их переполнение.
82. Загрузка и выгрузка сыпучих веществ осуществляется способом, исключающим пылевыделение.
83. Загрузка жидкого сырья осуществляется по закрытым коммуникациям. Подача растворов вредных и (или) сильнопахнущих веществ открытыми струями не допускается.
84. Не допускается проведение уборки помещений сжатым воздухом, использование органических растворителей для мытья помещений и рабочих поверхностей. Уборка проводится с использованием водных растворов моющих средств.
85. Технологический процесс выполняется и контролируется персоналом объекта.
86. Все изменения в технологии получения ПКП и СГПР допускаются после получения санитарно-эпидемиологического заключения государственного органа санитарно-эпидемиологической службы и осуществления мероприятий, обеспечивающих безопасные условия труда, защиту окружающей среды и не влекущие за собой ухудшение потребительских качеств готовой продукции.
Глава 8. Санитарно-эпидемиологические требования
к условиям хранения сырья и упаковке продукции ПКП и СГПР
87. Каждая поступающая партия сырья и реактивов сопровождается документами, удостоверяющими безопасность и качество их, регистрируется в специальном журнале, проверяется на целостность упаковки и наличие этикеток на ней.
88. Складские помещения должны иметь мощности, соответствующие объемам и номенклатуре выпускаемой продукции, размеры, конструкция и расположение складов должны позволять рационально размещать продукцию, проводить уборку и другие необходимые технические операции.
89. Прием, размещение и хранение сырья и готовой продукции осуществляются в отдельных помещениях, складируются на стеллажах с соблюдением условий, обеспечивающих их сохранность в течение установленных сроков хранения и предотвращающих их смешивание и загрязнение.

90. Шикізаттың жарамсыз партияларын өндірісте қолдануға жол берілмеуі тиіс.
91. Қойма бөлмелері шикізаттың және дайын өнімнің сақтау шартын анықтау үшін қажет өлшеудің сенімді құралдарымен жабдықталуы тиіс.
92. Қоймада улы және жеңіл тұтанатын заттарды сақтауға жеке бөлме қарастырылуы тиіс.
93. Кіре берістегі бақылаудан өткен және өндірісте қолдануға рұқсат етілген шикізаттардың арнайы таңбасы болуы тиіс және олар кіре берістегі бақылаудан өтпеген және бақылау барысында жарамсыз деп табылған партиядан жеке сақталуы тиіс.
94. ПКӨ мен АҚГҚ-ы белгіленген жарамдылық мерзімі барысында дайын өнімнің қасиеттерінің сақталуын және пайдаланудың қолайлығын қамтамасыз ететін, тұтынушының ыдысына өлшеп оралады.
«Әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілеріне
және парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен
ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіруіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
1-қосымша
Шаштараз, косметологиялық және косметикалық орталықтардың, кабинеттердің, сән салондарының үй-жайларының құрылымы мен алаңы
Үй-жайлардың атауы
1 жұмыс орнына белгіленген аудан, м2
Ескертпе
1
Келушілерге арналған үй-жайлар:
- күту залы
- киім ілетін орын

90. Забракованные партии сырья не допускаются к использованию в производстве.
91. Складские помещения снабжаются поверенными средствами измерений, необходимыми для определения условий хранения сырья и готовой продукции.
92. На складе предусматривается отдельное помещение для хранения токсичных и легковоспламеняющихся веществ.
93. Сырье прошедшее входной контроль и разрешенное к использованию в производстве, имеет специальную маркировку и хранится отдельно от тех партий, которые не прошли входной контроль или были забракованы при контроле.
94. ПКП и СГПР расфасовывается в потребительскую тару, обеспечивающую сохранность свойств готовой продукции в течение установленных сроков годности и удобства пользования.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам социально-
культурного назначения и производству
парфюмерно-косметической продукции и
средств гигиены полости рта"
Площади помещений парикмахерских,
косметологических центров, кабинетов, салонов красоты
п/п
Наименование помещений
Площадь на 1
рабочее место, м2
Примечание
1
Помещения для посетителей:
- зал ожидания
- гардероб для посетителей

Аспапты уқалау, механикалық діріл 10-нан 250 Гц жиілігінде іске асырылады
7
Депиляция
Шаш терісіне зақым келтірмей шашты алып тастау, шаштың өсуі тоқталмайды
8
Дермобразия немесе ротациондық шлифовка
Эпидермис қабатын терінің мүйізді қабатына дейін алып тастау, арнайы аспап арқылы
9
Детатуаж
Терідегі татуировканы шлифовка әдісімен алып тастау (дермобразия)
10
Инъекциялық және имплатациялық терапия – диспорт, мезотерапия т.б.
Теріге әртүрлі бөгде заттар мен препараттарды (А типтік ботулиндік токсин, полиметилметакрилат қоспасы бар коллаген, акрилді гидрогелі қосылған гиалуриндік қышқылдар т.б) инъекциялық имплантациялық түрде енгізу, майда әжімдерді емдеу тыртықты түзелту, еріннің пішінін үлкейту және т.б. мақсаттарда пайдаланады
11
Криомассаж
Азот ерітіндісіне батырылған аппликатор көмегімен теріні уқалау
12
Криотерапия
Емдеу әдісінің жалпы атауы, мұздатылған тіндерге төмен температураны қолдану мақсатында негізделген. Криотерапияға азот ерітіндісін (жиі) немесе көмірқышқыл қар (анда-санда) қолданады.
13
Маска
Терінің ластануында тазалау, қартаюдан, бөртпелерден, гиперпигменттерден алдын алу және емдеу мақсатында қолданылатын рәсім. Масканың құрамына байланысты қабынуға қарсы, жұмсартатын, ағартатын, құрғататын қасиеті болады. Терінің тургорын жоғарылатады.
14
Массаж (массаж немесе сылап-сипау)
Емдік, алдын алу шаралары ретінде арнайы аспаппен немесе қолмен белгілі бір жердегі теріге механикалық дозалық әсер ету рәсімі.
15
Микродермобразия
Пилинг және терінің шлифовкасын жүргізу үшін қолданылады. Теріге ұсақ абразивтік бөлшектерді (алюминий гидроқышқылдары) қысыммен жіберу, эпидермальді тіндерді вакуумдық жүйемен бір мезгілде сору рәсімі.
16
Миолифтинг
Терінің қартаюын алдын алу, емдеу әдістері. Консервативті ем қабылдау жолымен (сылап-сипау, миостимуляция және т.б.)
17
Парафинотерапия
Ерітілген немесе жылытылған күйдегі тазартылған ақ парафинді қолдану арқылы жылумен емдеу түрі. Маска түрінде пайдалынады.
18
Пилинг
Терінің өлген клеткаларын ультрадыбыс, лазер сәулесі, химиялық заттар арқылы немесе механикалық жолмен кетіру.
19
Пирсинг
Дененің әр тұсындағы теріні тесіп, тесікке әртүрлі әшекейлерді тағу.
20
Татуаж
Теріні шанши тесіп, оған бояу жіберу арқылы адам терісіне өрнек пен сурет салу.
21
Тонизация
Теріні тазалауға, сылап-сипауға, вапоризацияға әртүрлі косметикалық өнімдермен алдын ала өңдеу рәсімі.
22
Бетті тазалау
Бет терісін қолмен немесе аспапты жолмен бөртпелерден т.б. ақаулардан тазалау.
23
Электрокоагуляция және электроэксцизия
Электрлік тоқпен тіндерлі күйдіру. Бұл мақсатта тұрақты тоқ (гальванокаустика), жоғары жиіліктегі тоқ (диатермокоагуляция, дарсонвализация, УВЧ-Бревилюкс-терапия).
24
Эпиляция
Арнайы тәсілдерді қолдану арқылы теріні жасанды алу. Нәтижесінде шаш өсуі тоқтатылады. Аппараттық жолмен орындалуы мүмкін (электроэпиляция).
25
Аэроионотерапия
Физиотерапиялық рәсім. Униполярлы зақымданған жасанды немесе табиғи аэроиондар негізгі әсер етуші фактор ретінде қолданылады.
26
Гальванизация

механической вибрации с частотой колебаний от 10 до 250
Гц
7
Депиляция
Удаление волос, не затрагивающее волосяную луковицу, в
результате чего рост волоса не нарушается
8
Дермабразия или
ротационная шлифовка
Аппаратное удаление эпидермиса до сосочкового слоя
дермы, производимое путем его соскабливания с помощью
абразивных фрезеровальных материалов
9
Детатуаж
Удаление татуировок методом шлифовки кожи (дермабразии)
10
Инъекционная и
имплантационная
терапия-диспорт,
мезотерапия
Инъекционное и имплантационное введение в кожу различных
чужеродных материалов и препаратов (ботулинический
токсин типа А, коллаген с добавлением взвеси
полиметилметакрилата, гиалуроновая кислота с добавлением
акрилового гидрогеля) с целью лечения мелких морщин,
коррекции рубцов, формы и объема губ.
11
Криомассаж
Массаж кожи с помощью аппликатора, предварительно
смоченного жидким азотом
12
Криотерапия
Общее название методов лечения, основанных на применении
низких температур для охлаждения тканей. Для криотерапии
используют жидкий азот (чаще) или углекислый снег реже)
13
Маска
Процедура, применяемая с целью лечения и профилактики
увядания кожи лица, угревой сыпи, гиперпигментации,
очищения кожи от загрязнения. В зависимости от состава
маска оказывает противовоспалительное, смягчающее,
рассасывающее, отбеливающее, подсушивающее действие,
повышает тургор кожи
14
Массаж
Совокупность приемов механического дозированного
воздействия на участки кожи человека, проводимых с
помощью специальных аппаратов или руками с лечебной или
профилактической целью
15
Микродермабразия
Нанесение на кожу под давлением мелких абразивных частиц
(гидроокислов алюминия) с одномоментным отсасыванием
"пескоструйного" порошка и эпидермальных клеток
вакуумной системой. Методика используется для проведения
пилинга или шлифовки кожи
16
Миолифтинг
Методы профилактики и лечения старения и увядания кожи
(снижение тургора, дряблость) путем консервативного
лечения (массаж, миостимуляция)
17
Парафинотерапия
Вид теплолечения с использованием расплавленного или
нагретого очищенного белого парафина методом наслаивания
его на участки кожи. Как правило, используется для
наложения маски
18
Пилинг
Совокупность ручных, аппаратных, химических,
растительных и биологических методов и способов очищения
или отшелушивания рогового слоя кожи
19
Пирсинг
Прокол мочек ушных раковин, кожи пупка, носа и др. с
целью формирования канала для украшений
20
Татуаж
Импрегнация специального красителя в кожу с целью
создания определенного рисунка на различных частях тела
21
Тонизация
Предварительная обработка кожи лица различными
косметическими средствами с целью подготовки ее к
массажу, вапоризации или чистке
22
Чистка лица
Механическое ручное или аппаратное очищение кожи лица от
загрязнений, комедонов, угревой сыпи.
23
Электрокоагуляция и
электроэксцизия
Аппаратная процедура прижигания тканей электрическим
током. С этой целью могут применяться постоянный ток
(гальванокаустика), а также токи высокой частоты
(диатермокоагуляция, дарсонвализация,
УВЧ-Бревилюкс-терапия). Используется для прижигания
угрей, удаления бородавок, кератом.
24
Эпиляция
Радикальное удаление волос вместе с волосяной луковицей,
в результате чего волосы не вырастают вновь. Может быть
выполнена аппаратным путем (электроэпиляция)
25
Аэроионотерапия
Физиотерапевтическая процедура, действующим фактором
которой являются униполярно заряженные естественные или
искусственные аэроионы
26
Гальванизация
Физиотерапевтическая процедура воздействия на организм
человека постоянного электрического тока малой силы (до

Физиотерапиялық рәсім. Адам ағзасына тұрақты кіші жиіліктегі электрлік тоқтың (50 мА дейін) және төмен қуаттылықтың (30-80 В) денеге қондырылған электродтар арқылы әсер етуі.
27
Дарсонвализация
Физиотерапиялық рәсім. Адам ағзасына ауыспалы импульстік тоқты немесе жоғары жиіліктегі электромагниттік өріс арқылы денеге қондырылған әртүрлі пішінді және мөлшерлі электродтардың әсер етуі.
28
Дезинкрустация
Гальванизация тәсілі арқылы теріні аспапты тазалау рәсімі. Бұл жағдайда пациент оң зарядты электродтты қолына ұстайды, ал жұмыс арнайы ерітіндіге батырылған дезинкрустант, теріс зарядталған электрод арқылы жүзеге асады.
29
Интерференцтерапия
Бұлшықет тініне арналған аспапты уқалау рәсімі. Бір бірін интерференциялайтын, екі синусоидты тоқ арқылы тін аралығында жаңа орта және төмен жиіліктегі ауыспалы тоқтардың пайда болуы. Біріншілікті тоқтың жиілігі өзгеріссіз 3000-5000 Гц, ал екіншілікті жиілік 120-200 Гц аралығында реттеледі.
30
Ионизация
Тіндерде оң және теріс иондардың, электрлік нейтралды атомдар мен малекулалардан бос электрондардың ада денесіне қойғанда түзілуі. Ионофорез кезінде қолданылады.
31
Ионофорез
Физиотерапиялық рәсім. Дәрілік және косметикалық заттарды жарақатталмаған тері мен шырыш қабатына енгізу. Терісполярлы заттар катод арқылы, ал оң полярлы заттар анод арқылы енгізіледі.
32
Лазерлік терапия
Аспапты рәсім, тінді лазерлік сәулелендіруге негізделген. Лазерлік сәуленің интенсивтігіне байланысты стимуляциалаушы, деструктивті, коагуляциялаушы және т.б. эффекттер пайдаланылады.
33
Лимфодренаж
Көлденең – жолақты бұлшықетке төмен жиіліктегі ауыспалы полярлы интерференциалық токтың әсер етуі.
34
Ридолиз
Әжімдерді аспапты түрде емдеу рәсімі. Төмен жиілікті модульдеуші (50-200 Гц) және ине секілді электродтармен берілетін Жоғары жиілікті электр тоғы (6000 Гц) көмегімен, дерма қабатына енгізу.
35
Электромиостимуляция
Бұлшықеттің атрофиясы және босаңсуы, тері тургорының төмендеуі, артық салмақты азайтуда қолданылатын ем.
36
Электрополиз
Нейтралды майлары бар адипозоциттерді электрлік токпен ажырататын аспапты рәсім. Электродтар терінің үстінен немесе теріішілік болуы мүмкін. Целлюлитті емдеуде қолданылады.
«Әлеуметтік-мәдени мақсаттағы объектілеріне
және парфюмерлік-косметикалық өнімдер мен
ауыз қуысы гигиенасының құралдарын өндіруіне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық ережесіне
4-қосымша
Бактерицидтік қондырғыны тіркеу, бақылау журналының үлгісі және оны жүргізу тәртібі
Үй-жайдың атауы мен аумағы /м2
Қондырғының нөмірі мен орналастыру орны
Бактерицидті қондырғының нөмірі мен ұсталымға берілген акт күні
Зарарсыздандыру жүйесі
Зарарсыздандыру объектісі
Зарарсыздандыру шарттары (адамдар бар болғанда/жоқ болғанда)
Сәуленің ұзақтығы мен зарарсыздандыру шарттары (үзіліссіз немесе қысқа мерзімді-қайталану режиммен сәулелендіру)
Кепілдемелік сақтау мерзімі
Шамды ауыстыру мерзімі (анықталған мерзімге дейін қызметтен шығуы)

50 мА) и низкого напряжения (30-80 В) через наложенные
на тело электроды
27
Дарсонвализация
Физиотерапевтическая процедура воздействия на организм
человека переменного импульсного тока или
электромагнитного поля высокой частоты через наложенные
на тело электроды различной формы и размеров
28
Дезинкрустация
Аппаратная процедура чистки кожи методом гальванизации.
При этом пациент держит положительный электрод в руке, а
работа осуществляется отрицательным электродом,
смоченным специальным раствором дезинкрустант
29
Интерференцтерапия
Аппаратный массаж мышечной ткани, осуществляемый
воздействием двух синусоидальных токов, которые
накладываются друг на друга и интерферируют с
образованием внутри тканей новых средне- и
низкочастотных переменных токов. Частота первого тока
неизменна 3000-5000 Гц), а второго регулируется в
пределах 120-200 Гц
30
Ионизация
Образование в тканях положительных и отрицательных ионов
и свободных электронов из электрически нейтральных
атомов и молекул под воздействием разнополярных
электродов, наложенных на участки тела. Используется для
проведения ионофореза
31
Ионофорез
Физиотерапевтический метод введения различных
лекарственных и косметических веществ через
неповрежденную кожу и слизистые оболочки. Отрицательно
поляризованные вещества вводятся с катода, а
положительно поляризованные вещества – с анода
32
Лазерная терапия
Аппаратная процедура, основанная на использовании
воздействия на ткани лазерного излучения. В зависимости
от интенсивности лазерного излучения используются
стимулирующий, деструктивный коагулирующий и др. эффекты
33
Лимфодренаж
Воздействие на поперечно-полосатую мускулатуру тела
низкочастотных интерференционных токов переменной
полярности, микротоковой терапии, вызывающих тоническое
напряжение мышц, что обеспечивает отток лимфы по
лимфатическим сосудам
34
Ридолиз
Аппаратная процедура лечения морщин с помощью
высокочастотного электрического тока (6000 Гц),
модулируемого низкими частотами (50-200 Гц) и
подаваемого через игольчатые электроды, вводимые в дерму
35
Электромиостимуляция
Аппаратная процедура стимуляции мышечной ткани
посредство электрических импульсов, по фазовой структуре
приближенных к потенциалу действия мембран
нервно-мышечных волокон. Используется для лечения
атрофии и дряблости мышц, сниженного тургора кожи,
снижения избыточной массы тела
36
Электрополиз
Аппаратная процедура расщепления электрическим током
адипозоцитов, содержащих нейтральные жиры. Электроды
могут быть накожными (накладными) или внутрикожными
(игольчатыми). Используется для лечения целлюлитов
Приложение 4
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам социально-
культурного назначения и производству
парфюмерно-косметической продукции и
средств гигиены полости рта"
Форма
Журнал регистрации и контроля бактерицидной установки
и порядок его ведения
Наименование и габариты помещения / м2
Номер и место расположения установки
Номер и дата акта ввода бактерицидной установки в
эксплуатацию
Система обеззараживания
Объект обеззараживания
Условия обеззараживания (в отсутствие/в присутствие
людей)
Длительность и режим облучения (непрерывный или
повторно-кратковременный режим облучения)
Гарантийный срок хранения
Срок замены ламп (прогоревших установленный срок службы)