Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010 жылғы 13 тамыздағы N 362 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6472 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.06.2017 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық инспекцияларының көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастырсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы бұйрық бірінші ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Д. Көтербеков
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының
2010 жылғы 13 тамыздағы
№ 362 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары

Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2010 года № 6472.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
Сноска. В заголовок внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 26.06.2017 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан организовать работу постов транспортного контроля территориальных инспекций Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Д.Кутербеков
Утверждены приказом
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 13 августа 2010 года № 362
Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.10.2020 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органдарының Қазақстан Республикасының аумағында көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 24.04.2024 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Комитеттің аумақтық органдарының көліктік бақылау бекеттерінің негізгі міндеттері Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнама талаптарының, Қазақстан Республикасымен ратификациялаған халықаралық шарттардың сақталуын, автомобиль жолдарының, жол құрылыстарының сақталуын және олармен жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
4. Комитеттің аумақтық органдарының көлiктiк бақылау бекеті қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының аумағы бойынша көлік құралдарының жүріп өтуін мемлекеттік бақылауды жүргізуге байланысты қызметі автомобиль тасымалдары саласындағы халықаралық шарттармен, Қазақстан Республикасының көлiктiк және салықтық заңнамаларымен, "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен (бұдан әрі – ӘҚБтК), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарымен, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексімен, Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ осы Қағидалармен регламенттеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.10.2020 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок организации работы постов транспортного контроля территориальных органов Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – Комитет) на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 24.04.2024 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основными задачами поста транспортного контроля территориальных органов Комитета является обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, сохранности автомобильных дорог, дорожных сооружений и безопасного проезда по ним.
4. Деятельность сотрудников поста транспортного контроля территориальных органов Комитета, связанная с проведением государственного контроля за проездом транспортных средств по территории Республики Казахстан, регламентируется международными договорами в сфере автомобильных перевозок, транспортным и налоговым законодательством Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП), законами Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", "О противодействии коррупции", Этическим кодексом государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан", нормативными правовыми актами Министерства транспорта Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар мен терминдер:
1) автоматтандырылған өлшеу станциясы – метрологиялық салыстырып тексеруден өткен, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыратын, автоматты режимде жұмыс істейтін, автомобиль көлігі құралдарының түрін, маркасын, мемлекеттік тіркеу белгісін, салмақтық және габариттік параметрлерін, осьтік жүктемелерін және жүру жылдамдығын тіркейтін сертификатталған арнаулы бақылау-өлшеу техникалық құралдарының, аспаптар мен жабдықтардың зияткерлік көлік жүйесімен интеграцияланған кешені;
1-1) дөңгелекті бұғаттағыш – көлік құралының дөңгелегіне орнатылатын, оның одан әрі қозғалу мүмкіндігін болдырмайтын арнайы бұғаттағыш құрылғы;
2) жылжымалы көліктік бақылау бекеті – арнайы автокөлік базасында ұйымдастырылған, техникалық бақылау, байланыс құралдарымен және жабдықпен жарақталған көліктік бақылау бекеті;
3) көліктік бақылау бекеті (бұдан әрі – КББ) – техникалық бақылау құралдарымен жарақтанған, күрделі ғимаратпен немесе арнайы автокөлікпен жабдықталған стационарлы немесе жылжымалы өткізу-бақылау пункті;
4) көлік құралының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу – метрологиялық салыстырып тексерістен өткен және тиісті сертификаты бар өлшеу құралы мен көлем шеңберлері, сондай-ақ стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылар көмегімен көлік құралдарының габариттік параметрлерін және жалпы массасы мен білікке түсетін жүктемесін айқындау процесі;
5) көліктік бақылау бекетінің ауысымы – аумақтық көліктік бақылау органдарының қызметкелерінен тұратын, бекітілген кестеге сәйкес стационарлық және жылжымалы көліктік бақылаудың бекеттерінде қызмет атқару үшін бекітілген ауысым;
6) нақнұсқа - салмақтық параметрлерін өлшеу кезінде көлік құралының біліктерінің жүктемелерін біркелкі бөлуге арналған жылжымалы мобильді таразылар үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының бөлігі;
7) портативті алып жүретін бейнетіркегіш (бұдан әрі – бейнежетон) – ККБ қызметкерлерінің аудиобейнежазбаны жүзеге асыруға арналған техникалық құрылғы;
8) спутниктік навигация аппаратурасы – көлік құралының ағымдағы орналасқан жерін, бағытын және қозғалыс жылдамдығын кемінде екі қолданыстағы жаһандық навигациялық спутниктердің сигналы бойынша оны айқындау, қосымша борттық жабдықпен деректермен алмасу, сондай-ақ радиотелефон байланысының жылжымалы желілері бойынша ақпарат алмасу үшін автокөлік құралына орнатылатын аппараттық-бағдарламалық құрылғы;
9) стационарлық көліктік бақылау бекеті – күрделі ғимаратпен жабдықталған және техникалық бақылау, байланыс құралдарымен және жабдықпен жарақталған көліктік бақылау бекеті;

5. Основные понятия и термины, применяемые в Правилах:
1) автоматизированная станция измерения – интегрированный с интеллектуальной транспортной системой комплекс сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств, приборов и оборудований, прошедших метрологическую поверку, осуществляющих фото- и видеосъемку, работающих в автоматическом режиме, фиксирующих вид, марку, государственный регистрационный знак, весовые и габаритные параметры, осевые нагрузки и скорость движения автомобильных транспортных средств;
1-1) блокиратор колеса – специальное блокирующее устройство, устанавливаемое на колесо транспортного средства, исключающее возможность его дальнейшего движения;
2) передвижной пост транспортного контроля – пост транспортного контроля, организованный на базе специального автотранспорта, который оснащен техническими средствами контроля, связью и оборудованием;
3) пост транспортного контроля (далее – ПТК) – стационарный или передвижной контрольно-пропускной пункт, оснащенный техническими средствами контроля, оборудованный капитальным зданием или спецавтотранспортом;
4) измерение весовых и габаритных параметров транспортного средства – процесс определения габаритных параметров, общей массы и нагрузок на оси транспортных средств посредством измерительного инструмента и габаритных рамок, а также весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, прошедших метрологическую поверку и имеющих соответствующий сертификат;
5) смена поста транспортного контроля – смена, состоящая из сотрудников территориальных органов транспортного контроля, назначенная согласно утвержденному графику, для несения службы на стационарных и передвижных постах транспортного контроля;
6) муляж – часть весоизмерительного оборудования переносных мобильных весов, предназначенная для равномерного распределения нагрузки по осям транспортного средства при измерении весовых параметров;
7) портативный носимый видеорегистратор (далее – видеожетон) – техническое устройство, предназначенное для осуществления аудиовидеозаписи сотрудниками ПТК;
8) аппаратура спутниковой навигации – аппаратно-программное устройство, устанавливаемое на транспортное средство для определения его текущего местоположения, направления и скорости движения по сигналам не менее двух действующих глобальных навигационных спутниковых систем, обмена данными с дополнительным бортовым оборудованием, а также для обмена информацией по сетям подвижной радиотелефонной связи;
9) стационарный пост транспортного контроля – пост транспортного контроля, оборудованный капитальным зданием и оснащенный техническими средствами контроля, связью и оборудованием;

10) телевизиялық бейнебақылау жүйесі – объектінің жай-күйі туралы көрсетілімдерді алуға арналған техникалық, ақпараттық, бағдарламалық және пайдалану үйлесімділігі бар бірлесіп әрекет ететін техникалық құралдардың жиынтығы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.04.2024 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Көлiктiк бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
6. Стационарлық және жылжымалы КББ жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарында, қалалар немесе өзге де елді мекендер шекараларының шегіндегі автомобиль жолдарында орналасады. Стационарлық көлiктiк бақылау бекеттерінің тiзбесi "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінің және Қазақстан Республикасының аумағындағы стационарлық көлiктiк бақылау бекеттерінің тiзбесiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 9 шілдедегі № 697 қаулысымен бекітілген.
Қазақстан Республикасының аумағында көліктік бақылауды жүзеге асыру бойынша жылжымалы КББ-нің маршруты, сондай-ақ оған өзгеріс енгізу Комитет төрағасының бұйрығымен бекітіледі және Комитеттің Көлiктiк бақылау инспекцияларына (бұдан әрі – Инспекция) жеткізіледі.
7. КББ-нің штат саны, КББ ауысымы мен оның құрамын, оның ішінде қызмет жүргізу кезінде КББ-нің дұрыс жұмысын қамтамасыз ететін аға қызметкері, Инспекциясының басшысы бөлген қаражатқа және Инспекцияның көлiктегi бақылау бөлiмiнің штат санына сәйкес белгiлейдi.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) бұйрығымен.
8. КББ-нің жұмыс режимі кестеге сәйкес айқындалады, онда КББ қызметкерлерінің бақылауды атқару күндері мен сағаттары (ауысымдары), сондай-ақ олардың демалуы үшін және тамақ ішуге бөлінген уақыт көрсетіледі.
9. Стационарлық КББ жұмыс үшін Стационарлық көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 1-қосымшаға (бұдан әрі - Стационарлық бекеттің жабдығы мен мүлік тізбесі) сәйкес қажетті жабдықпен және мүлікпен жарақтандырылады.
Жылжымалы КББ жұмыс үшін Жылжымалы көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесіне сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшасына (бұдан әрі – Жылжымалы бекеттің жабдығы мен мүлік тізбесі) сәйкес қажетті жабдықпен және мүлікпен жарақтандырылады.

10) телевизионная система видеонаблюдения – совокупность совместно действующих технических средств, обладающих технической, информационной, программной и эксплуатационной совместимостью, предназначенных для получения изображений о состоянии объекта.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.04.2024 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации работы постов транспортного контроля
6. Стационарные и передвижные ПТК располагаются на автомобильных дорогах общего пользования, автомобильных дорогах в пределах границ городов или иных населенных пунктов. Перечень стационарных ПТК утвержден Правительства Республики Казахстан от 9 июля 2013 года № 697 "Об утверждении перечня пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и стационарных постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан".
Маршруты передвижных ПТК по осуществлению транспортного контроля на территории Республики Казахстан, а также вносимые в них изменения утверждаются приказом Председателя Комитета и доводятся до Инспекции транспортного контроля Комитета (далее – Инспекция).
7. Штатная численность ПТК, смена ПТК, включая старшего сотрудника, ответственного за надлежащее функционирование ПТК при несении службы, и ее состав устанавливаются руководителем Инспекции, согласно выделенным ассигнованиям и штатной численности отдела контроля на транспорте Инспекции.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Режим работы ПТК определяется графиком, в котором указываются дни и часы (смены) несения контроля сотрудниками ПТК, а также отведенное им время для отдыха и приема пищи.
9. Стационарные ПТК оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества стационарного поста транспортного контроля согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень оборудования и имущества стационарного поста).
Передвижные ПТК оснащаются необходимым для работы оборудованием и имуществом в соответствии с Перечнем оборудования и имущества передвижного поста транспортного контроля согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень оборудования и имущества передвижного поста).

10. КББ ауысымының жұмыс кестесі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес әзірленеді және Инспекция басшысы (оның жоқ болу кезіне - оны алмастыратын адаммен) алдағы күнтізбелік айға ағымдағы айдың 20 күніне дейін бекітеді және ағымдағы жылдың 25 күніне дейін Комитетке жолдайды.
Стационарлық КББ тәулік бойы жұмыс істейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) бұйрығымен.
11. КББ жұмысы әр күнтізбелік жылдың ішінде ведомствоға қарасты аумақта тіркелген көлік құралдарының жалпы санынан 15% кем емес көліктік бақылауға ұшырау жолымен ұйымдастырылады, олардан жүктерді тасымалдайтындар – кемінде 10% , жолаушыларды тасымалдайтындар - кемінде 5%.
12. Инспекцияның көліктегі бақылау бөлімінің басшысы (ол жоқ болған кезде – оны алмастыратын адам) жылжымалы КББ әрбір ауысымына, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маршрут карточкасын екі данада жасайды, олардың біреуі Инспекцияда күнтізбелік бір жыл сақталады, басқасы жылжымалы КББ ауысымына тапсырылады.
Жылжымалы КББ ауысымға шыққанға дейін Инспекцияның көліктегі бақылау бөлімінің басшысы Комитеттің Ахуалдық орталығына бекітілген маршрут карточкасын электрондық форматта жібереді.
Маршрут карточкасы тәуліктің әртүрлі сағаттарында және жыл мезгілінде көлік құралдары қозғалысының қарқындылығын ескере отырып жасалады. Көлік құралдары қозғалысының қарқындылығы автоматтандырылған өлшеу станцияларының көрсеткіштері бойынша, Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі Ұлттық оператордың деректері бойынша, мемлекеттік органдардың өкілдерімен бірлескен іс-шаралардың қорытындылары бойынша айқындалады.
Инспекцияның көліктегі бақылау бөлімінің басшысы (оның жоқ болу кезіне – оны алмастыратын адам) аптасына 2 рет стационарлық және жылжымалы бекеттің жабдығы мен мүлік тізбелерінде көрсетілген КББ жабдығы мен мүлігінің, сондай-ақ Ахуалдық орталықпен байланыс каналының бар болуын және жұмысқа қабілеттілігін тексереді.
Комитет қызметкерлері және (немесе) инспекция басшылығы КББ-ін тексергеннен кейін осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес КББ-не бару және тексеру журналына ұсынымдармен не ескертулермен тиісті жазба жасайды.
Инспекция басшысы КББ қызметкерлерінің осы Қағидалардың талаптарын сақтауын, КББ-де тиесілі құрылғылар мен мүліктердің жарамдылығын, сондай-ақ бақылау-өлшеу құралдарына метрологиялық тексерудің уақытылы жүргізілуін қамтамасыз етеді.

10. График работы ПТК разрабатывается в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, утверждается руководителем Инспекции (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) на предстоящий календарный месяц до 20 числа текущего месяца, и до 25 числа текущего месяца направляется в Комитет.
Стационарный ПТК работает круглосуточно.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Работа ПТК организуется таким образом, чтобы в течение каждого календарного года транспортному контролю подвергалось не менее 15% от общего количества транспортных средств, зарегистрированных на подведомственной территории, из которых перевозящие грузы – не менее 10%, перевозящие пассажиров – не менее 5%.
12. Руководителем отдела контроля на транспорте Инспекции (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) на каждую смену передвижного ПТК составляется карточка маршрута по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в двух экземплярах, один из которых хранится в Инспекции один календарный год, другой передается смене передвижного ПТК.
До выхода передвижного ПТК на смену Руководитель отдела контроля на транспорте Инспекции направляет в Ситуационный центр Комитета утвержденную карточку маршрута в электронном формате.
Карточка маршрута составляется с учетом интенсивности движения транспортных средств в различные часы суток и времени года. Интенсивность движения транспортных средств определяется по показаниям автоматизированных станции измерения, по данным Национального оператора по управлению автомобильными дорогами, по итогам совместных мероприятий с представителями государственных органов.
Руководитель отдела контроля на транспорте Инспекции (на период его отсутствия – лицо, его замещающее) 2 раза в неделю проверяет наличие и работоспособность оборудований и имущества ПТК, согласно Перечням оборудования и имущества стационарного и передвижного поста, а также канала связи с Ситуационным центром.
После проверки ПТК сотрудниками Комитета и (или) Руководствам Инспекции составляется соответствующая запись с рекомендациями либо замечаниями в Журнал посещения и проверок ПТК согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Руководитель Инспекции обеспечивает соблюдение сотрудниками ПТК требований настоящих Правил, исправность прилагаемого к ПТК оборудования и имущества, а также своевременное проведение метрологической поверки контрольно-измерительных средств.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ауысымды қабылдау және тапсыру кезінде ауысымдардың аға қызметкерлері осы Қағидаларға 4-қосымшасына сәйкес нұсқада Инспекцияның және тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді жеткізушілердің теңгерімдегі тұратын КББ жабдығы мен мүлігін қабылдау-тапсыру актісін жасайды.
КББ жабдығы мен мүлігін қабылдау-тапсыру актісі Инспекцияда күнтізбелік бір жыл хронологиялық тәртіпте сақталады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жылжымалы КББ табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға, жедел-профилактикалық іс-шараларды жүргізуге, сондай-ақ телевизиялық бейнебақылау жүйесі арқылы мониторинг жүргізу барысында және Комитеттің Ахуалдық орталығына келіп түскен өтініштер бойынша Комитеттің Ахуалдық орталығының кезекшісімен жедел жіберілуі мүмкін.
Жылжымалы КББ-нің жедел-профилактикалық іс-шараларға, сондай-ақ Инспекцияға келіп түскен заңды және жеке тұлғалардың өтініштеріне қатысуы оны өткізу басталғанға дейін кемінде 2 күн бұрын Инспекцияның Комитетке жазбаша хабарламасы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 24.04.2024 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Көліктік бақылау органдарының арнайы автокөлігі мобильді интеллектуалды бақылау аспабымен, арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуы тиіс және "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" жазуымен және Комитеттің логотипімен белгіленеді.
Жылжымалы КББ-нің ластанған шанағымен және (немесе) салонмен, күнге оңған және (немесе) бұзылған арнайы түсті-графикалық схемалары бойынша бояуымен, жазуымен, логотипімен, шанақтың, салонның бөлшектерімен жұмыс істеуге жол берілмейді.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (01.01.2022 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
16. Жылжымалы КББ-де көліктік бақылауды жүргізу кезінде қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягы іске қосылады.
КББ қызметкерлері автомобиль көлігі саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде:
1) "Мемлекеттік көліктік бақылау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің нысанды киімдерінің (погондары жоқ) және айыру белгілерінің үлгілерін, кию тәртібін, онымен қамтамасыз ету нормаларын және лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 22 қаңтардағы № 50 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8303 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша нысанды киім (погонсыз) киеді және нөмірлі омырау белгілері бар;

Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При приеме и передаче смены старшие сотрудники смен составляют акт о приеме-передаче оборудований и имущества ПТК, находящихся на балансе Инспекции и поставщиков товаров, работы и услуг, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Акты о приеме-передаче оборудований и имущества ПТК хранится в хронологическом порядке в Инспекции один календарный год.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Передвижные ПТК могут быть задействованы для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера, проведения оперативно-профилактических мероприятий, а также оперативно направлены дежурным Ситуационного центра Комитета в ходе проведения мониторинга посредством телевизионной системы видеонаблюдения и по обращениям, поступившим в Ситуационный центр Комитета.
Участие передвижных ПТК в оперативно-профилактических мероприятиях, а также обращениям юридических и физических лиц, поступившим в Инспекцию, осуществляется по письменному уведомлению Инспекции в Комитет не менее чем за 2 дня до начала его проведения.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 24.04.2024 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Спецавтотранспорт ПТК подлежит оборудованию мобильным интеллектуальным прибором наблюдения, специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам и обозначается надписью "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" и логотипом Комитета.
Не допускается работа передвижного ПТК с грязным кузовом и (или) салоном, выцветшей и (или) испорченной окраской по специальным цветографическим схемам, обозначительной надписью, логотипом, деталью кузова, салона.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (вводится в действие с 01.01.2022).
16. При осуществлении транспортного контроля на передвижных ПТК включаются проблесковые маячки.
Сотрудники ПТК при осуществлении государственного контроля в сфере автомобильного транспорта:
1) носят форменную одежду (без погон) и имеют нагрудной жетон, по форме, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 января 2013 года № 50 "Об утверждении образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, порядка ношения и перечня должностей работников органов государственного транспортного контроля, имеющих право ее ношения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8303);

2) "Сәйкестендіру карталарының сипаттамасын, оларды беру мен пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 69 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20463 болып тіркелген) бекітілген сипаттамаға сәйкес сәйкестендіру карталары бар;
3) "Көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің әкімшілік құқық бұзушылықтар және әрекеттер жасау фактілерін тіркеп алу үшін техникалық құралдарды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18944 болып тіркелген) бейнежетонды және (немесе) мобильді интеллектуалды бақылау аспабын қолданып аудио-, бейнежазба жүргізеді;
4) КББ-да және оның қарамағына жататын алаңдарда (жылжымалы КББ үшін – арнайы көлік шанағының ең жақын жағынан 3 метрден кем емес), тоқтатылған көлік құралдарын, олардың жүргізушілерін және (немесе) тасымалдаушының заңды өкілін есепке алмағанда, сондай-ақ Комитеттің келісімінсіз қоғамдық ұйымдарының, мемлекеттік органдарының, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін (бірлескен іс-шара өткізу кезіңде) бөгде адамдар мен көлік құралдарының болуына рұқсат етпейді;
5) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде пилотсыз ұшу аппараттарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 706 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12812 болып тіркелген) сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактілерін тіркеу үшін пилотсыз ұшу аппаратын пайдаланады.
КББ қызметкері қызметтік міндеттерін орындау барысында көліктік бақылау қызметкерінің КББ-ны және оған іргелес алаңды босату туралы заңды талаптарын орындамауынан және тиісінше орындамауынан көрінген бөгде адам тарапынан кедергілер туындаған жағдайда КББ-нің аға қызметкері ӘҚБтК көзделген тәртіпте және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді); өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2) имеют идентификационные карты согласно описанию, утвержденному приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 21 апреля 2020 года № 69 "Об утверждении Описания идентификационных карт, правил их выдачи и использования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20463);
3) ведут аудио-, видеозапись с использованием видеожетона и (или) мобильного интеллектуального прибора наблюдения, в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 436 "Об утверждении Правил использования технических средств для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий сотрудниками органов транспортного контроля" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18944);
4) не допускают нахождение на ПТК и прилегающих к ним площадках (для передвижных ПТК – не менее 3 метра от ближайшего края кузова спецавтотранспорта), посторонних лиц и транспортных средств, за исключением остановленных транспортных средств, их водителей и (или) законных представителей перевозчика, а также без наличия согласования Комитета представителей общественных организаций, государственных органов, средств массовой информации (при проведении совместных мероприятий);
5) используют беспилотный летательный аппарат для фиксации фактов совершения административных правонарушений, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 706 "Об утверждении Правил использования беспилотных авиационных систем в воздушном пространстве Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22031).
В случае создания препятствия в выполнении служебных обязанностей сотрудника ПТК, со стороны посторонних лиц, выразившееся в невыполнении или ненадлежащем выполнении законных требований сотрудника транспортного контроля покинуть ПТК и прилегающие к нему площадку, старший сотрудник ПТК возбуждает дело об административном правонарушении в порядке и сроки, предусмотренные КоАП.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Көлiктiк бақылау бекеттерінде көліктік бақылауды жүргізу тәртібі
17. КББ қызметкерi көлiктiк бақылау жүргiзудi мынадай тәртiппен қамтамасыз етедi:
1) бейнежетонды қосады;
2) көлік құралын (жүк автомобильдері, мамандандырылған және арнайы автомобильдері, автобустарды, шағын автобустарды, жеңіл автомобильдерді) дауыс зорайтқыш құрылғының көмегімен сигнал беру жолымен не жүргізушіге түсінікті болуы тиіс бір мезгілде ысқырып сигнал берумен көлік құралына бағытталған таяқшамен тоқтатады және олардың орындалуы авариялық жағдай туғызбауы үшін уақтылы беріледі немесе автомобиль жолының бөлiнген белдеуінде тұрған көлік құралының жүргізушінен көліктік бақылау жүргізу үшін КББ-ға жүруді талап етеді;
3) көлік құралына кідірмей жақын келеді, өзін таныстырады, көлік құралын тоқтату себебін түсіндіреді және жүргізушінің талабы бойынша танысу және тегі мен лауазымын анықтау үшін қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын жүргізушіге берместен, оны көрсетеді;
4) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркелген құжаттарды қоспағанда, мыналарды Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасы талаптарының сәйкестігіне сұратады және тексереді:
көлік құралын басқару құқығын беретін жүргізуші куәлігін немесе жүргізуші куәлігінің орнына берілген уақытша куәлігін және жүргізушінің жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты;
көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не болмаса көлік құралына меншік құқығы туралы куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты;
жол парағын;
алып жүретін жүкке арналған құжатты (тауар-көліктік жүкқұжатты, ілеспе және рұқсат құжаттарды);
жолаушыларды тасымалдауға арналған құжаттарды (халықаралық тасымалдауға арналған рұқсат құжаттары, жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған куәлік, билет-есепке алу парағы (тұрақты тасымалдау кезінде), жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның және оған қосымшасының көшірмелерін, борт журналын (тұрақты емес тасымалдау кезінде), жолаушылар тізімін (тұрақты емес тасымалдау кезінде), тұрақты емес тасымалдау қызметіне тапсырыс беруші мен тасымалдаушының арасындағы жазбаша шарттың көшірмесі);
электрондық (цифрлық) тахографқа арналған әр жүргізушінің карточкасын немесе диаграммалық дискілер, оның ішінде алдағы аптаның өткен күнтізбелік 28 күніне, тахографтан ақпаратты басып шығаруды, тахографты тексеру туралы сертификат, тахографты кезең сайын тексеру туралы куәлік, тахограф істен шыққан жағдайда тахографтан басып шығарылған қағаздың екінші жағында еңбек және демалыс режимінің жазбасы немесе тіркеу парағын;
жолаушыларда жол жүру құжаттарын (билеттер), багаж түбіртектерін;

Глава 3. Порядок проведения транспортного контроля на постах транспортного контроля
17. Проведение транспортного контроля сотрудником ПТК обеспечивается в следующем порядке:
1) включает видеожетон;
2) останавливает транспортное средство (грузовые автомобили, специализированные и специальные автомобили, автобусы, микроавтобусы, легковые автомобили), путем подачи сигнала с помощью громкоговорящего устройства либо направленным на транспортное средство жезлом, с одновременным сигналом свистка, которые должны быть понятны водителю, и поданы своевременно с тем, чтобы их исполнение не создало аварийную обстановку, либо требует от водителя транспортного средства, стоящего в полосе отвода автомобильной дороги, проехать на ПТК для проведения транспортного контроля;
3) незамедлительно подходит к транспортному средству, представляется, разъясняет причину остановки транспортного средства и предъявляет по требованию водителя, для ознакомления и установления фамилии и должности, служебное удостоверение либо идентификационную карту без его передачи водителю;
4) за исключением документов, зарегистрированных в единой системе управления транспортными документами, запрашивает и проверяет на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта:
водительское удостоверение на право управления транспортным средством или временное удостоверение, выданное взамен него, с документом, удостоверяющим личность водителя либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
свидетельство о государственной регистрации транспортного средства либо документ, свидетельствующий о праве собственности на транспортное средство либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
путевой лист;
документы на перевозимый груз (товарно-транспортную накладную, сопроводительные и разрешительные документы);
документы на перевозку пассажиров (разрешительные документы на международные перевозки, свидетельство на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, билетно-учетный лист (при регулярных перевозках), копии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении и приложения к нему, бортовой журнал (при нерегулярных перевозках), список пассажиров (при нерегулярных перевозках), копию письменного договора между заказчиком услуг и перевозчиком на нерегулярные перевозки);
карточку каждого водителя на электронный (цифровой) тахограф или диаграммные диски, в том числе за 28 предыдущих календарных дней предшествующей недели, распечатку информацию с тахографа, сертификат о поверке тахографа, свидетельство о периодической проверке тахографа, при выходе тахографа из строя записи режима труда и отдыха на обороте распечатанной с тахографа бумаге или регистрационный лист;
у пассажиров проездные документы (билеты), багажные квитанции;

5) тахографтың болуын, оның қолданылуын, сондай-ақ тақтайшалардың болуы және оның мазмұнын;
автобустың, шағын автобустың, автомобиль таксиінің "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) талаптарына сәйкестігін;
автобустарда, шағын автобустарда тасымалдауға жол берілмейтін от қауiптi, жарылғыш, улағыш, жеңіл тұтанатын, улы, өткір және күлiмсi иiстi заттарды, құндағы және ілеспе құжаттары жоқ дәрімен атылатын қарудың бар болуын;
автобус салонында жүктердің болуын;
6) "Жүргізушілердің еңбегі мен демалысын ұйымдастыру, сондай-ақ тахографтарды қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1288 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14095 болып тіркелген) талаптарының сақталуын тексереді;
7) өлшеу құралын, сондай-ақ стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларды қолдану арқылы, осы Қағидалардың 6-тарауында айқындалған тәртіппен, көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін өлшейдi;
8) әкімшілік құқық бұзушылық белгілерін көрсететін Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген кезде, ӘҚБтК көзделген тәртіппен және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғайды;
9) тексерілген барлық көлік құралдары туралы мәліметтерді көліктік дерекқордың ақпараттық-талдамалық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ, көліктік бақылау жүргізілгеннен кейін Комитетінің "Электрондық өтінім беру" ақпараттық жүйесі арқылы ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүруіне арналған және 1, 6, 7-класты қауіпті жүкті тасымалдауға арналған арнайы рұқсаттарды өтейді.
Осы тармақтың 9) тармақшасында көзделген іс-әрекеттерді орындау үшін азаматтық қызметшілер жұмылдырылуы мүмкін.
Жүргізуші көлік құралын тоқтату туралы талапты орындамаған немесе көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін тексеру үшін қажетті құжаттарды беруден бас тартқан не өлшеуді жүргізуден бас тартқан жағдайда, ӘҚБтК-нің 804-бабына сәйкес КББ қызметкерлері екі куәгердің қатысуымен (бар болса) немесе аудио-бейнежазбаның техникалық құралдарын қолдана отырып, осы фактіні тіркегеннен кейін ӘҚБтК-нің 41-тарауында көзделген тәртіппен және мерзімде Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғайды.
Жолаушыларды, багажды автомобильмен тұрақты немесе тұрақты емес тасымалдауды, сондай-ақ жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автокөлік құралының жол парағында немесе борттық журналында тексеруден өткені туралы белгісін қоймай рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық қарап-тексеруден өтпеген автокөлiк құралдарын пайдалануға шығару, сондай-ақ рейс алдындағы (ауысым алдындағы) медициналық қарап-тексеруден өтпеген жүргiзушiнiң басқаруына рұқсат беру не ол автокөлік құралының жол парағын немесе борттық журналын ұсынбай, КББ қызметкері:

5) осматривает:
наличие тахографа, его использование, а также наличие табличек и его содержание;
соответствие автобуса, микроавтобуса, автомобиля такси требованиям, приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11550);
наличие запрещенных к перевозке в автобусах, микроавтобусах огнеопасных, взрывчатых, отравляющих, легковоспламеняющихся, ядовитых, едких и зловонных веществ, огнестрельного оружия без чехлов и сопроводительных документов;
наличие грузов в салоне автобусов;
6) проверяет соблюдение требований, приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1288 "Об утверждении Правил организации труда и отдыха водителей, а также применения тахографов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14095);
7) с использованием измерительного инструмента, а также весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов проводит измерение фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил;
8) при несоответствии требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта, указывающим на признаки административного правонарушения, возбуждает дело об административном правонарушении в порядке и в сроки, предусмотренные КоАП;
9) обеспечивает внесение сведений обо всех проверенных транспортных средствах в информационно-аналитическую систему транспортной базы данных, а также погашение специальных разрешений на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств, специальных разрешении на перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7 путем отметки в информационной системе Комитета "Электронная подача заявок" после проведения транспортного контроля.
Для выполнения действий, предусмотренных подпунктом 9) настоящего пункта возможно привлечение гражданских служащих.
При невыполнении водителем требования об остановке транспортного средства или воспрепятствования, выразившееся в отказе от предоставления необходимых документов для проверки либо отказе от проведения измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства, в соответствии со статьей 804 КоАП сотрудники ПТК после фиксации данного факта с участием двух понятых (при наличии) или с применением технических средств аудиовидеозаписи возбуждает дело об административном правонарушении, в порядке и сроки, предусмотренные главой 41 КоАП.
При выпуске в эксплуатацию автотранспортных средств, не прошедших предрейсовый (предсменный) технический осмотр, а также допуске к управлению водителя, не прошедшего предрейсовый (предсменный) медицинский осмотр, при осуществлении регулярных или нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров, багажа, а также перевозок грузов без проставления отметки о прохождении осмотра в путевом листе или бортовом журнале автотранспортного средства либо их не предоставления водителем, сотрудник ПТК:

1) уақытша сақтау үшін көлік құралын басқа көлік құралын (эвакуаторды) пайдалана отырып, арнаулы алаңдарға, тұрақтарға немесе КББ-не іргелес алаңдарға ұстауды және жеткізуді жүзеге асырады, ол туралы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес белгіленген нысанда акт жасалады;
2) ұсталған көлік құралын жеткізуге мүмкіндік беретін басқа көлік құралы (эвакуатор) болмаған кезде куәгерлердің қатысуымен оны көзбен шолып тексеруді (қарап-тексеруді) жүргізеді;
3) жету қиын жерлерде, тиісті хабарлама құралдары болмаған кезде немесе басқа объективті себептерге байланысты жеке тұлғаларды куәгерлер ретінде тартуға мүмкіндік болмаған кезде тексеру аудио-бейнежазбаның техникалық құралдарын қолдана отырып жүргізіледі;
4) көлік құралын тексеру аяқталғаннан кейін оның мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін алып қою жүргізіледі және ол жүріс бөлігінен тыс жерде болған кезде жетекші ось дөңгелектеріне екі куәгердің қатысуымен және/немесе аудио-бейнежазбаның техникалық құралдарын қолдана отырып блокаторлар орнатылады, бұл туралы тиісті хаттама жасалады;
5) ұсталған көлік құралының алып қойылған мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі оралады, мөрленеді және КББ қызметкері мен куәгерлердің (бар болса) қолымен куәландырылады;
6) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қаралғанға дейін ұсталған көлік құралының алып қойылған мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі Инспекция айқындайтын жерде сақталады;
7) іс қаралғаннан кейін шығарылған қаулыға сәйкес ұсталған көлік құралының жүргізушісіне немесе иесіне алып қойылған мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін қайтарады және оның жетекші осінің дөңгелектеріне орнатылған бұғаттағыштарды алып тастауды жүргізеді.
"Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 547 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12221 болып тіркелген) сәйкес тасымалдаушының жауапты техникалық қызметкері (механик-бақылаушы) немесе жақын маңдағы техникалық қызмет көрсету станциясы тоқтаған жерде көлік құралының техникалық жай-күйіне диагностика жүргізу кезінде анықталған көлік құралының ақауы болған жағдайларды қоспағанда, көлік құралы тоқтағаннан кейін немесе оны КББ-де тексеру барысында бұзылған жағдайда жүргізушінің іс-әрекеті КББ қызметкерлерінің қызметтік міндеттерін жүзеге асыруда кедергілер туғызу ретінде бағалануы тиіс.

1) осуществляет задержание и доставление транспортного средства для его временного хранения на специальные площадки, стоянки или площадки, прилегающие к ПТК, с использованием другого транспортного средства (эвакуатора) о чем составляется акт установленной формы согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) при отсутствии другого транспортного средства (эвакуатора), позволяющего доставление задержанного транспортного средства, производит его визуальное обследование (осмотр) с участием понятых;
3) в труднодоступной местности, при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения физических лиц в качестве понятых, осмотр производится с применением технических средств аудиовидеозаписи;
4) после завершения осмотра, производится изъятие его государственного регистрационного номерного знака транспортного средства и при нахождении его за пределами проезжей части на колеса ведущей оси устанавливаются блокираторы в присутствии двух понятых и/или с применением технических средств аудиовидеозаписи, о чем составляется соответствующий протокол;
5) изъятый государственный регистрационный номерной знак задержанного транспортного средства упаковывается, опечатывается и заверяется подписью сотрудника ПТК и понятых (при наличии);
6) до рассмотрения дела об административном правонарушении изъятый государственный регистрационный номерной знак задержанного транспортного средства хранится в месте, определяемом Инспекцией;
7) после рассмотрения дела в соответствии с вынесенным постановлением возвращает водителю или владельцу задержанного транспортного средства изъятый государственный регистрационный номерной знак и производит снятие блокираторов, установленных на колеса его ведущей оси.
В случае поломки транспортного средства после его остановки или в ходе его проверки на ПТК действия водителя расцениваются как создание препятствий в осуществлении служебных обязанностей сотрудников ПТК, за исключением случаев неисправности транспортного средства не по вине водителя, выявленных при проведении диагностирования технического состояния транспортного средства на месте остановки ответственным техническим работником (механиком-контролером) перевозчика или ближайшей станции технического обслуживания в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 547 "Об утверждении Правил технической эксплуатации автотранспортных средств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12221).

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 24.04.2024 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-1-тармақтың қолданысы 01.01.2026 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 296 бұйрығымен.
17-1. КББ қызметкерінің талап етуі бойынша автокөлік құралын тоқтату үшін негіз болып табылады:
1) автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін асыра отырып, жүріп өтуі;
2) ірі көлемді, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді қоса алғанда, жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде қажет болатын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған рұқсаттардың және (немесе) хабарламалардың болмауы;
3) ірі көлемді, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді қоса алғанда, жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде қозғалыс маршрутын және (немесе) кестесін сақтамау;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында берілген хабарламаны орындамау;
5) Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген автокөлік құралдарымен тасымалдауды қоспағанда, шет мемлекеттің аумағында тіркелген автокөлік құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, багажды, жүктерді тасымалдау үшін белгіленген талаптарды тексеру;
6) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралы арқылы жүріп өту тәртібін сақтамау;
7) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде жүк және мамандандырылған автокөлік құралдарымен жүк тасымалдау, сондай-ақ арнайы автомобильдермен қызметтер көрсету бойынша тіркеуде болмауы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген автокөлік құралын тоқтату негіздері интеллектуалды көлік жүйесімен анықталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында қарастырылған автокөлік құралын тоқтату үшін негіз Қазақстан Республикасының аумағында күнтізбелік бес күннен астам тұрған шетелдік автокөлік құралдарына қолданылады.
КББ қызметкерлеріне осы тармақтың бірінші бөлігінде қарастырылған негіздер бойынша автокөлік құралын тоқтатуға тыйым салынады.
Ескерту. Қағида 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 24.04.2024 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Основаниями для остановки автотранспортного средства по требованию сотрудника ПТК являются:
1) проезд автотранспортного средства с превышением весовых и габаритных параметров автотранспортных средств, установленных на территории Республики Казахстан;
2) отсутствие разрешений и (или) уведомлений, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", наличие которых необходимо при осуществлении перевозки пассажиров, багажа и грузов, включая крупногабаритные, тяжеловесные и опасные грузы;
3) несоблюдение маршрута и (или) графика движения при осуществлении перевозки пассажиров, багажа и грузов, включая крупногабаритные, тяжеловесные и опасные грузы;
4) неисполнение уведомления, выданного на таможенной границе Евразийского экономического союза;
5) проверка требований, установленных для перевозки пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки автотранспортными средствами, временно ввезенными на территорию Республики Казахстан;
6) несоблюдение порядка проезда через специальное автоматизированное измерительное средство;
7) отсутствие регистрации в территориальном подразделении уполномоченного органа деятельности по перевозке грузов грузовыми и специализированными автотранспортными средствами, а также оказанию услуг специальными автомобилями.
Основания для остановки автотранспортного средства, предусмотренные частью первой настоящего пункта, определяются интеллектуальной транспортной системой.
Основание для остановки автотранспортного средства, предусмотренное подпунктом 5) части первой настоящего пункта, распространяется на иностранные автотранспортные средства, находящиеся на территории Республики Казахстан более пяти календарных дней.
Сотрудникам ПТК запрещается остановка автотранспортного средства по основаниям, не предусмотренным частью первой настоящего пункта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (порядок введения в действие см. п.4).

18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген іс-әрекеттерге бейнежетонға тіркеуді жүзеге асырмай жол берілмейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 24.04.2024 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. КББ қызметкерлері жеке және заңды тұлғалардың, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бақылау нәтижелері туралы актінің (бұдан әрі – бақылау нәтижелері туралы акті) нысанында қарастырылған автомобиль көлігі саласындағы Қазақстан Репсубликасы заңнамасының талаптарын сақтауы тұрғысынан көліктік бақылау жүргізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Бақылаудан өту бақылау нәтижелері туралы актіні толтыру, оған және жүргізуші ұсынатын рұқсат құжаттарына (бар болған жағдайда) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес мөртабан үлгісіне сәйкес мөртабан қою арқылы ресімделеді.
КББ-нің аға қызметкері мен жүргізушінің қолдары қойылған тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесі тексерілген көлік құралының жүргізушісіне беріледі.
Осы Қағидалардың 21-тармағының үшінші бөлігінде көзделгенді қоспағанда, жүргізушіде мөртабан қойылған тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесі болған жағдайда, Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі басқа КББ-де қосымша тексерілмейді.
Ескерту. 20-тармақтың үшінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Бақылаудан өту туралы мөртабан мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының резиденттері емес шетел тасымалдаушылары үшін рұқсат құжаттарының екінші жағына (бар болған жағдайда), сондай-ақ тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесінде, диаграммалық дискіде немесе тахографтан ақпаратты басып шығарылуында;
2) Қазақстан Республикасының резиденттері болатын отандық тасымалдаушылар үшін бақылау нәтижелері туралы актінің көшірмесінде, диаграммалық дискіде немесе тахографтан ақпаратты басып шығарылуында қойылады.
Бақылаудан өту туралы мөртабан көлік құралын жүк жөнелтуші пломбалаған жағдайда қойылады.
Пломба жоқ болған немесе үзілген жағдайда және жүргізушіде мөртабан қойылған бақылау нәтижелері туралы актінің көшірмесі болған жағдайда, басқа КББ көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлеріне тексеру жүргізеді.
КББ-нің қызметкері жетонның реттік нөмірі берілген жеке мөртабанды пайдаланады.

18. Действия, предусмотренные пунктом 17 настоящих Правил, не допускаются без осуществления фиксаций на видеожетон.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 24.04.2024 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Сотрудники ПТК обеспечивают проведение транспортного контроля на предмет соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта, предусмотренных в форме акта о результатах проверки согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт о результатах проверки).
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Прохождение контроля оформляется путем заполнения акта о результатах проверки и проставления в нем, а также на предоставленных водителем разрешительных документах (при наличии) штампа в соответствии с образцом штампа согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Копия акта о результатах проверки с подписями старшего сотрудника ПТК и водителя выдается водителю проверяемого транспортного средства.
При наличии у водителя копии акта о результатах проверки с проставленным штампом повторная проверка соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта другим ПТК не производится, за исключением случая, предусмотренного частью третьей пункта 21 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Штамп о прохождении контроля ставится:
1) для иностранных перевозчиков – нерезидентов Республики Казахстан на оборотной стороне разрешительных документов (при наличии), а также в копии акта о результатах проверки, на диаграммном диске или на распечатке информации с тахографа;
2) для отечественных перевозчиков – резидентов Республики Казахстан в копии акта о результатах проверки, на диаграммном диске или на распечатке информации с тахографа.
При перевозке грузов штамп о прохождении контроля ставится в случае опломбированного грузоотправителем транспортного средства.
В случае отсутствия или срыва пломбы и наличии у водителя копии акта о результатах проверки с проставленным штампом, другим ПТК производится проверка фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства.
Сотрудник ПТК использует индивидуальный штамп которому присвоен порядковый номер жетона.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 24.04.2024 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Әкімшілік құқық бұзушылықты болдырмау мақсатында оны жасауда күдікті адамның тұлғасын анықтау, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру оны әкімшілік құқық бұзушылық жасалған орында мүмкін болмаған жағдайда, істің уақтылы және дұрыс қаралуын және іс бойынша қабылданған қаулыны орындауды қамтамасыз ету үшін КББ қызметкері өз өкілеттігі шегінде ӘҚБтК бекітілген тәртіппен және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қамтамасыз ету шараларын қабылдайды.
23. Жүргізуші көліктік бақылауды өткізуден бас тартқан жағдайда КББ қызметкерлері әкімшілік құқықбұзушылық туралы істі қозғап, өздігінен көліктік бақылауды жүргізеді.
24. КББ қызметкерлерімен алым және (немесе) айыппұл сомасы электрондық төлемдерді қабылдау терминалы, немесе алым және (немесе) айыппұл сомасын төлеу туралы түбіртекті көрсету арқылы қабылданады.
4-тарау. Көліктік бақылау бекеттерінің Комитеттің Ахуалдық орталығымен өзара іс-қимыл тәртібі
25. КББ қызметкерлері көліктік бақылауды жүзеге асыру кезінде:
1) кезекшілік басында кезекшілікке түскен қызметкерлердің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.), Инспекцияның және тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді жеткізушілердің теңгерімдерінде тұрған КББ-нің жабдығы мен мүлкінің тізбесіне кіретін жабдықтардың бар болуы мен жай-күйі, жылжымалы КББ-нің маршруты және ағымдағы жағдайы туралы;
2) ұстағаннан немесе ұстауды тоқтатқаннан немесе мамандандырылған тұраққа кіргізуден соң 20 минут ішінде сондай автокөлік құралы туралы мәліметтерді;
3) жылжымалы КББ-нің орнын ауыстырудың алдында жоспарланған орынның орналасу жерін (автомобиль жолының бағыты, километрі, елді мекеннің атауы) көрсете отырып;
4) демалуға және тамақ ішуге үзілістің басталуы туралы;
5) КББ жабдығы мен мүлкінің ақаулы болуы туралы;
6) КББ жұмысын тоқтату туралы;
7) осы Қағидалардың 16 және 36-тармақтарында көзделген жағдайлар туралы;
8) құқық қорғау немесе бақылау органдарымен КББ-да арнайы шараларды өткізу туралы;
9) КББ арнайы автокөлік құралының қатысуымен жол-көлік оқиғасы туралы;
10) штаттан тыс жағдайлар пайда болған жағдай туралы Комитеттің Ахуалдық орталығына хабарлайды.
Салмақ өлшеу жабдығының жұмыс істемеуін және ол кезде тек салмақтық параметрлерге бақылау жүзеге аспайтындығын қоспағанда осы тармақтың 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар пайда болған кезде, КББ-де көліктік бақылауды жүзеге асыру ақауларды жойғанға дейін тоқтатылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (01.01.2022 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 24.04.2024 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В целях пресечения административного правонарушения, установления личности, подозреваемого в его совершении, составления протокола об административном правонарушении, когда невозможно его составление на месте совершения административного правонарушения, обеспечения своевременного и правильного рассмотрения дела и исполнения принятого по делу постановления, сотрудник ПТК, в пределах своих полномочий, применяет меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные КоАП.
23. В случае отказа водителя от прохождения транспортного контроля сотрудники ПТК самостоятельно проводит транспортный контроль с возбуждением дела об административном правонарушении.
24. Прием сотрудниками ПТК сумм сбора и (или) штрафа производится через электронные терминалы приема платежей, либо при предъявлении квитанции об уплате сумм сбора и (или) штрафа.
Глава 4. Порядок взаимодействия постов транспортного контроля с Ситуационным центром Комитета
25. Сотрудники ПТК при осуществлении транспортного контроля информируют Ситуационный центр Комитета:
1) в начале смены о должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии) (далее – Ф.И.О.), заступивших на дежурство сотрудников, наличии и состоянии оборудования, входящих в перечень оборудования и имущества ПТК, находящихся на балансе Инспекции и поставщиков товаров, работы и услуг, маршруте работы ПТК и текущей ситуации;
2) в течение 20 минут после задержания или прекращения задержания или водворения на специализированную стоянку передают сведения о таком автотранспортном средстве;
3) перед сменой дислокации передвижного ПТК с указанием планируемого места дислокации (направления автомобильной дороги, километра, наименования населенного пункта);
4) о начале перерыва на отдых и прием пищи;
5) о случае неисправности оборудования и имущества ПТК;
6) о прекращении работы ПТК;
7) о случаях, предусмотренных пунктами 16 и 36 настоящих Правил;
8) о проведении правоохранительными или контрольными органами специальных мероприятий на ПТК;
9) о дорожно-транспортном происшествии с участием спецавтотранспорта ПТК;
10) о случае возникновения внештатной ситуации.
Осуществление транспортного контроля на ПТК незамедлительно приостанавливается до устранения неисправности при возникновении случая, указанного в подпункте 5) настоящего пункта Правил, за исключением неисправности весоизмерительного оборудования, при котором контроль не осуществляется только весовых параметров.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26. Комитеттің Ахуалдық орталығының кезекшісі КББ жұмысына нақты уақыт режимінде бейнебақылау телевизиялық жүйесі, бейнежетондар мен ақпараттық жүйелері арқылы мониторингті жүзеге асырады.
Комитеттің Ахуалдық орталығының қызметкерлері КББ жұмысына мониторингіні КББ-ға шығып жүзеге асырады. КББ-ға жүріп шығу нәтижелері бойынша Комитеттің Ахуалдық орталығының қызметкерлері ұсынымдармен жазбаша есеп береді.
Телефонмен сөйлесу кезінде Комитеттің және Инспекциялардың қызметкерлері биязылық және әдептікті көрсетеді, іскерлік этикетті және мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеппін сақтайды.
КББ-да көліктік бақылауды жүзеге асыруды тоқтату туралы ауысымның аға қызметкері Бекеттің жұмысы журналында себепті көрсетіп жазады.
КББ-ның ауысымның аға қызметкері сағат 06:00-ден 07:00-ге дейін және 18:00-ден 19:00-ге дейін аралығында Ахуалдық орталықтың кезекшісіне тексерілген автокөлік құралдары, қозғалған әкімшілік материалдар, тексерілген қазақстандық рұқсат бланкілер, Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасынан жойылған хабарламалар саны және алым сомалар туралы ауызша есеп береді.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Автомобиль тасымалдаушыларымен өзара қарым-қатынас және жеке қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету
27. КББ қызметкерлерінің тасымалдаушылармен өзара қарым-қатынастары мемлекеттік қызметшінің этикасын, заңдылықты қатаң сақтауға, өзінің лауазымдық өкілеттіктерін нақты орындауға, азаматтарға игі ниетпен және құрметпен қарым-қатынас жасаумен құқық бұзушылықтың алдын алуда және жолын кесуде қатаңдықтың, батылдықтың және принципшілдіктің үйлесімділігіне негізделеді.
28. Әкімшілік жауапкершілікке тарту кезінде КББ қызметкерлері бұзушыларға олардың ӘҚБтК-не сәйкес құқықтарын түсіндіреді:
1) хаттамамен және iстiң басқа да материалдарымен танысуға;
2) түсiнiктемелер беруге, хаттаманың мазмұны мен ресiмделуi жөнiнде ескертулер жасауға;
3) дәлелдемелер ұсынуға;
4) өтiнiшхаттар мен қарсылықтарды мәлiмдеуге;
5) қорғаушының заң көмегiн пайдалануға;
6) iсті қарау кезінде ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде сөйлеуге және егер iс жүргiзiлiп отырған тiлдi бiлмесе, аудармашы көрсеткен қызметтерді өтеусіз пайдалануға;
7) iс бойынша іс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларының қолданылуы бойынша, нақты деректерге және мән-жайларға сәйкес келмейтін мәліметтер көрсетілген жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасауда заңның бұзылуына, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаға және iс бойынша қаулыға шағым жасауға;

26. Дежурный Ситуационного центра Комитета осуществляет мониторинг работы ПТК в режиме реального времени посредством телевизионной системы видеонаблюдения, видеожетонов и информационных систем.
Сотрудники Ситуационного центра Комитета осуществляют мониторинг работы ПТК с выездом на ПТК. По итогам выезда на ПТК сотрудники Ситуационного центра Комитета представляют письменный отчет с рекомендациями.
При телефонном разговоре сотрудники Комитета и Инспекции проявляют вежливость и корректность, соблюдают деловой этикет и служебную этику государственных служащих.
О приостановлении осуществления транспортного контроля на ПТК старшим смены производится запись в Журнале работы поста с указанием причины.
Старший смены ПТК ежедневно в период с 06:00 по 07:00 часов и с 18:00 по 19:00 часов устно отчитывается дежурному Ситуационного центра о количестве проверенных автотранспортных средствах, возбужденных административных материалах, проверенных казахстанских бланков разрешений, погашенных уведомлений с внешней границы Евразийского экономического союза и суммах сбора.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Взаимоотношения с автомобильными перевозчиками и меры обеспечения личной безопасности
27. Взаимоотношения сотрудников ПТК с перевозчиками основываются на строгом соблюдении этики государственного служащего, законности, четком исполнении своих должностных полномочий, сочетании твердости, решительности и принципиальности в предупреждении и пресечении правонарушений с внимательным, доброжелательным и уважительным отношением.
28. При привлечении к административной ответственности сотрудники ПТК разъясняют нарушителям их права согласно КоАП:
1) знакомиться с протоколом и другими материалами дела;
2) давать объяснения, делать замечания по содержанию и оформлению протокола;
3) представлять доказательства;
4) заявлять ходатайства и отводы;
5) пользоваться юридической помощью защитника;
6) при рассмотрении дела выступать на родном языке или языке, которым владеет, и безвозмездно пользоваться услугами переводчика, если не владеет языком, на котором ведется производство;
7) обратиться с жалобой по применению мер обеспечения производства по делу, на нарушение закона при составлении протокола об административном правонарушении в случае указания сведений, не соответствующих фактическим данным и обстоятельствам, на предписание о необходимости уплаты штрафа и постановление по делу;

8) үзiндi көшірме алуға және iстегi құжаттардың көшiрмелерiн түсiрiп алуға;
9) өзiне осы Кодексте берiлген өзге де процестік құқықтарды пайдалануға құқылы.
29. КББ қызметкері көлік құралдарының жүріп өтуіне бақылауды жүзеге асыру кезінде өзінің жеке қауіпсіздігі бойынша мынадай негізгі шараларды сақтайды:
1) қызметтік міндеттерін орындау кезінде жол қозғалысының қатысушыларына айқын көріну және дер кезінде құқық бұзушылықтың алдын алу мүмкіндігіне ие болу үшін орын таңдайды;
2) тәуліктің қараңғы кезінде және көру мүмкіндігінің шектеулі жағдайында жарықтандырылған жол учаскелерінде бақылау жүргізеді, жарық шығаратын жезл мен жарық шағылдырғыш нысаны болады;
3) жол жамылғысының тайғақ учаскесінде тұруына болмайды;
4) егер көлік қозғалысына немесе өзінің жеке қауіпсіздігіне кедергі келтіретін болса, жол жиегінде тұрып құқық бұзушылықты болдырмайды.
Жеке қауіпсіздігіне қауіп төнген жағдайда Ахуалдық орталықпен келісім бойынша көліктік бақылауды қауіп жағдайды жоюға дейін жүзеге асыруы тоқтатылады.
6-тарау. Көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлеріне өлшеу жүргізу тәртібі
30. Көлік құралдарының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін тексеру және олардың Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген жол берілетін параметрлерден асып кету шамасын айқындау жолымен ірі көлемді және ауыр салмақты көлік құралдарының жүруін көліктік бақылау мыналарды пайдалана отырып жүргізіледі:
1) өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін;
2) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылар;
3) автоматтандырылған өлшеу станциялары.
Өлшеу құралы мен көлем шеңберлерді пайдалануға мынадай:
1) жабдықтың ақаулары;
2) метрологиялық тексеруден өтпеген немесе метрологиялық тексерудің қолданылу мерзiмi өтiп кеткен жағдайларда жол берілмейді.
Стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын немесе жылжымалы мобильді таразыларды, сондай-ақ автоматтандырылған өлшеу станцияларын пайдалануға мынадай:
1) жабдықтың ақаулары;
2) техникалық сипаттатамалары ағымдағы ауа-райы жағдайларына сәйкес келмеуі;
3) метрологиялық тексеруден өтпеген не метрологиялық тексерудің қолданылу мерзімі өткен;
4) КББ автоматтандырылған жұмыс орнына нақты уақыт режимінде салмақты өлшеу деректерін бермеген жағдайларда жол берілмейді.
Көліктік бақылаудың жылжымалы бекеттерінде көлік құралдарының нақты салмақтық параметрлерін өлшеу Ахуалдық орталыққа деректерді беру функциясы бар тасымалды мобильді таразыларда жүргізіледі.
Деректерді Ахуалдық орталыққа беру функциясы бар тасымалды мобильді таразыларда өлшеу жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, Инспекция басшысының шешімі бойынша қолда бар таразы жабдығын пайдалануға жол беріледі.

8) делать выписки и снимать копии с имеющихся в деле документов,
9) пользоваться иными процессуальными правами, предоставленными ему КоАП.
29. При осуществлении контроля за проездом транспортных средств сотрудник ПТК соблюдает следующие основные меры личной безопасности:
1) при исполнении служебных обязанностей выбирает место, чтобы быть отчетливо видным участникам дорожного движения и иметь возможность для своевременного пресечения правонарушения;
2) в темное время суток и в условиях ограниченной видимости несет контроль на освещенных участках дорог, имеет светящийся жезл и световозвращающую форму;
3) избегает нахождения на скользких участках дорожного покрытия;
4) избегает проведения на проезжей части дороги разбора правонарушения, если это создает помехи для движения транспорта или угрозу личной безопасности.
В случае угрозы личной безопасности по согласованию с Ситуационным центром осуществление транспортного контроля приостанавливается до устранения угрозы.
Глава 6. Порядок проведения измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства
30. Транспортный контроль за проездом крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств путем проверки фактических весовых и габаритных параметров транспортных средств и определения величины их превышения над допустимыми параметрами, установленными на территории Республики Казахстан, производится с использованием:
1) измерительного инструмента и габаритных рамок;
2) весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов;
3) автоматизированных станции измерения.
Использование измерительного инструмента и габаритных рамок не допускается в следующих случаях:
1) неисправности оборудования;
2) не прошедших метрологическую поверку либо с истекшим сроком действия метрологической поверки.
Использование весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов, а также автоматизированных станции измерения не допускается в следующих случаях:
1) неисправности оборудования;
2) несоответствии их технических характеристик текущим погодным условиям;
3) не прошедших метрологическую поверку либо с истекшим сроком действия метрологической поверки;
4) не передающих в режиме реального времени сведения о результатах взвешивания в автоматизированное рабочее место ПТК.
На передвижных постах транспортного контроля измерение фактических весовых параметров транспортных средств производится на переносных мобильных весах с функцией передачи данных в Ситуационный центр.
При невозможности проведения взвешивания на переносных мобильных весах с функцией передачи данных в Ситуационный центр, допускается использование имеющегося весового оборудования по решению руководителя Инспекции.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Көлік құралының нақты салмақтық параметрлерін өлшеу мынадай ретпен өткізіледі:
1) көлік құралын өлшеуді жүзеге асыру алдында оның мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығын және (немесе) жылжымалы мобильді таразыларға енгізіліп, сондай-ақ онда өлшеу күні мен уақыты белгіленеді;
2) мобильді таразыларда көлік құралының алдыңғы және артқы біліктерінің дөңгелектерін мобильді таразылардың платформаларына кезекпен мінгізу арқылы кезеңмен өлшеу жүзеге асырылады;
3) стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында көлік құралының алдыңғы және артқы біліктерінің немесе біліктер тобының (екі және үш білікті) дөңгелектерін таразылардың платформаларына кезекпен мінгізу арқылы кезеңмен өлшеу жүзеге асырылады;
4) өлшеу нәтижелері стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының дисплейінде және (немесе) жылжымалы мобильді таразыларда бейнеленетін мәндердің ауытқуын болдырмайтын күйде стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының немесе жылжымалы мобильді таразылардың платформаларында көлік құралы толығымен тоқтаған кезде ғана тіркеледі;
5) көлік құралын өлшеу нәтижелері қағаз тасығышқа шығарылады, көшірмесі жүргізушінің талабы бойынша беріледі.
Көлік құралының нақты салмақтық параметрлерін мобильді таразыларда өлшеу Комитеттің келісімі бойынша Инспекция басшысы бекіткен тізбеге сәйкес алдын ала белгіленген алаңдарда жүргізіледі.
Көлік құралының нақты салмақ параметрлерін өлшеуге арналған алаңдар жылжымалы таразы платформаларының биіктігі бойынша ойықтары бар қатты жабындыда және жарықтандырылған учаскелерде орналасады немесе осьтер тобына арналған муляждарды қолдана отырып, көлік құралының барлық осьтерінің біркелкі орналасуын қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың тармақшаларында көзделген КББ қызметкерінің әрекеттеріне рұқсат етілген ең ұзақ уақыт – 30 минут, ал 6 (алты) және одан да көп осьтері бар автокөлік құралына қатысты көліктік бақылау жүргізілген жағдайда, мұндай әрекеттерге рұқсат етілген ең ұзақ уақыт – 60 минут.
Орналасқан жері бойынша алдын ала белгіленген алаңдар болмаған жағдайда, көлік құралының нақты салмақ параметрлерін өлшеу қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, автомобиль жолдарының учаскелерінде жылжымалы таразылармен жүргізіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 24.04.2024 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Измерение фактических весовых параметров транспортного средства производится в следующем порядке:
1) перед осуществлением взвешивания транспортного средства производится внесение его государственного регистрационного номерного знака на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах, а также установка в нем даты и времени взвешивания;
2) на мобильных весах осуществляется последовательное взвешивание путем поочередного заезда колес передних и последующих осей транспортного средства на платформы мобильных весов;
3) на весоизмерительном оборудовании стационарного типа осуществляется последовательное взвешивание путем поочередного заезда колес передних и последующих осей или групп осей (двухосные, трехосные) на платформы весов;
4) результаты взвешивания фиксируются только при полной остановке транспортного средства на платформах весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов в состоянии, исключающем колебания значений, отображаемых на дисплее весоизмерительного оборудования стационарного типа и (или) переносных мобильных весов;
5) результаты взвешивания транспортного средства выводятся на бумажный носитель, копия которого выдается по требованию водителя.
Измерение фактических весовых параметров транспортного средства на мобильных весах производится на заранее определенных площадках, перечень которых утверждается Руководителем инспекции по согласованию с Комитетом.
Площадки для измерения фактических весовых параметров транспортного средства располагаются на твердом покрытии и освещенных участках, имеющих углубления по высоте платформ мобильных весов или обеспечивают равномерное расположение всех осей транспортного средства с применением муляжей для группы осей.
Максимально допустимое время на действия сотрудника ПТК, предусмотренные подпунктами настоящего пункта – 30 минут, а в случае проведения транспортного контроля в отношении автотранспортного средства с 6 (шестью) и более осями, максимально допустимое время на такие действия – 60 минут.
При отсутствии заранее определенных площадок по месту дислокаций измерение фактических весовых параметров транспортного средства производится мобильными весами на участках автомобильных дорог с соблюдением мер безопасности.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 24.04.2024 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

32. Автокөлік құралдарының нақты салмақ параметрлері рұқсат етілгеннен параметрлерден 1 тоннаға асып жүріп өту кезінде, КББ-нің қызметкерлері 7-қосымшасына сәйкес жүргізушіге бұзушылықтың орындауы туралы нұсқама береді.
33. "Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының жол берілетін параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11009 болып тіркелген) (бұдан әрі – Параметрлер) талаптарын ескере отырып, көлік құралының нақты габариттік параметрлерін және сызықтық өлшемін өлшеу көліктің осьтерінің бірқалыптылығын сақтайтын жол жабынынан немесе басқа да алаңнан оның ұзындығы, ені және биіктігі бойынша шеткі екі нүктенің арасында өлшенеді.
34. Көлiк құралының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 11395 болып тiркелген) Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша автокөлік құралының параметрлерін өлшем актісіне (бұдан әрі – Акт) бақылаудан өткені туралы мөртабан қоя отырып дереу жасалады, оның көшірмесі жүргізушіге және тасымалдаушының талап етуі бойынша ұсынылады.
Жүргізуші Акт көшірмесін алудан бас тартқан жағдайда, оған тиісті жазба жүргізіледі. Жүргізушінің бас тартуын тіркеу техникалық аудиобейнежазба құралын қолдана отырып жүргізіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Егер стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларда ақпаратты қағаз тасымалдағышқа басып шығару функциясы болған жағдайда, КББ қызметкерлері оларда белгіленген күні мен уақытының, сондай-ақ тексеріліп жатқан көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің дәлдігіне көз жеткізеді.
Сұйық жүкті тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдарын өлшеу нәтижелері стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының және (немесе) жылжымалы мобильді таразылардың платформаларына көлік құралының дөңгелектерін қою салдарынан пайда болатын төгілу және (немесе) толқындарды болдыртпайтын жағдайларды қамтамасыз еткеннен кейін стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында және (немесе) жылжымалы мобильді таразыларда тіркеледі.
Нақты салмақтық параметрлері жол берілетін параметрлерден артық анықталған жағдайда автокөлік құралдарын өлшеу нәтижелері бар мәтіндік ақпарат қағаз тасымалдағышта әкімшілік іс жүргізу материалдарына қосылады.

32. При проезде автотранспортных средств с превышением фактических весовых параметров над допустимыми параметрами до 1 (одной) тонны, сотрудники ПТК выдают водителю предписание об устранении нарушений согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
33. Измерение фактических габаритных параметров транспортного средства проводится между двумя крайними точками по его длине, ширине и высоте от поверхности дорожного покрытия или иной площадки, обеспечивающей равномерное расположение всех его осей, с учетом требований приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009) (далее – Параметров).
34. По результатам измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства для ознакомления перевозчика незамедлительно составляется Акт взвешивания (замера) параметров автотранспортного средства с проставлением штампа о прохождении контроля по форме, согласно приложению 2 к Правилам организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденным Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11395) (далее – Акт), копия которого вручается водителю и по требованию перевозчику.
При отказе водителя принять копию Акта в нем делается соответствующая запись. Фиксация отказа водителя производится с применением технических средств аудиовидеозаписи.
Сноска. Пункт 34 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. При наличии на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах функции вывода текстовой информации на бумажный носитель, сотрудники ПТК убеждаются в точности установленной в них даты и времени, а также государственного регистрационного номерного знака проверяемого транспортного средства.
Результаты взвешивания транспортных средств, осуществляющих перевозку жидкого груза, фиксируются на весоизмерительном оборудовании стационарного типа и (или) переносных мобильных весах после обеспечения положения, исключающего сливы и (или) волны, образующиеся вследствие постановки колес транспортного средства на платформы весоизмерительного оборудования стационарного типа и (или) переносных мобильных весов.
В случае выявления превышения фактических весовых параметров над допустимыми, текстовая информация с результатами взвешивания автотранспортного средства на бумажном носителе приобщается к материалам административного производства.

36. Көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) мынадай:
1) жүргізушінің талабы бойынша басып шығару қағазында және (немесе) Актіде көлік құралының салмақтық немесе габариттік параметрлерін айқындау нәтижелерімен келіспеу туралы белгі жасалған кезде;
2) жүргізушінің талабы бойынша автоматтандырылған өлшеу станцияларында электронды тақтада (болған жағдайда) көрсетілген рұқсат етілген салмақтық габариттік параметрлерінің асқандығы туралы ақпаратпен келіспеген жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген параметрлерге сәйкес келтіру үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету және көлік құралдарын жеңілдету шараларын қабылдағаннан кейін;
4) осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, автоматтандырылған өлшеу станциялары арқылы параметрлерден асып кеткенін, дұрыс жүрмегенін тіркеген кезде;
5) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 23 ақпандағы № 87 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актiлердi мемлекеттік тіркеу тiзiлiмiнде № 6817 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында жүк көлігі құралдарын өлшеудің халықаралық сертификатын қолдану қағидаларының 5-тармағында көзделген жағдайларда жүргізіледі.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген жағдайда көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) жүргізушінің өлшеу нәтижелерімен танысу сәтінен бастап 40 (қырық) минуттан кешіктірілмей жүргізіледі.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайда көлік құралын бақылаулық өлшеу (өлшем) жүру маршруты бойынша жақын КББ-де және автоматтандырылған өлшеу станциялары арқылы жүріп өтілген сәттен бастап үш сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайда көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген параметрлерге сәйкес келтіру үшін жеңілдету бейнежетонды пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Көлік құралын арнайы алаңдарда, тұрақтарда немесе КББ-ге іргелес жатқан алаңдарда уақытша сақтау үшін оларды жеткізген (эвакуациялаған) жағдайда бақылаулық салмақ өлшеу (өлшем) жүргізілмейді.
Автокөлік құралына қатысты бақылаулық өлшеу (өлшем) жүргізілген жағдайда бақылаулық өлшеу (өлшем) нәтижелері негіз ретінде алынады.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайда осьтердің конструкциясы, осьтердің орналасуы және көлік құралымен басқа да манипуляциялар жасала отырып өзгерсе, бақылаулық өлшеу жүргізілмейді және негіз ретінде бірінші өлшеу нәтижелері қабылданады.

36. Контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится:
1) по требованию водителя путем произведения им отметки в распечатке результатов взвешивания и (или) Акте о несогласии с результатами определения весовых или габаритных параметров транспортного средства;
2) по требованию водителя в случае несогласия с информацией о превышении допустимых весогабаритных параметров, указанных в электронном табло автоматизированных станции измерений (при наличии);
3) после применения мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении и разгрузки транспортного средства для приведения в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан параметрами;
4) при фиксации автоматизированными станциями измерения превышения параметров, некорректного проезда, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта;
5) в случаях, предусмотренных пунктом 5 Правил применения на территории Республики Казахстан международного сертификата взвешивания грузовых транспортных средств, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 февраля 2011 года № 87 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6817).
В случае, предусмотренном подпунктом 1) настоящего пункта, контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится не позднее 40 (сорока) минут с момента ознакомления водителя с результатами взвешивания.
В случае, предусмотренном подпунктом 2) настоящего пункта контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится на ближайшем ПТК по маршруту следования и не позднее трех часов с момента проезда через автоматизированную станцию измерения.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) настоящего пункта, разгрузка транспортного средства для приведения в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан параметрами осуществляется с использованием видеожетона.
При доставлении (эвакуации) транспортного средства для его временного хранения на специальных площадках, стоянках или площадках, прилегающих к ПТК, контрольное взвешивание (замер) не производится.
При проведении контрольного взвешивания (замера) автотранспортного средства, за основу принимаются результаты контрольного взвешивания (замера).
В случае, предусмотренном подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, при изменении конструкции осей, расположения осей и других манипуляций с транспортным средством контрольный замер не проводится, и за основу принимаются результаты первого взвешивания.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Көлік құралының бақылаулық өлшеу (өлшем) Қағидалардың 30, 31, 33, 34, 35-тармақтарында айқындалған тәртіппен көлік құралының КББ бейнебақылау камераларының көру аймағында болған жағдайда жүргізіледі.
38. Көлік құралының салмақтық параметрлерін өлшеу жылжымалы мобильді таразыларда жүргізілген кезде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, дөңгелектердің платформаларда тұруын, сондай-ақ жылжымалы мобильді таразылардың әр платформасына шығарылған біліктік жүктемелерінің цифрлық деректерін тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
Көлік құралының салмақтық параметрлерін өлшеу стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығында жүргізілген кезде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, сондай-ақ дөңгелектердің платформаларда тұруын тіркеу арқылы жүзеге асырылады, бұл ретте стационарлық КББ ғимаратында көрінетін біліктік жүктемелерінің цифрлық деректерінің жазбасы Ахуалдық орталық қызметкерімен телевизиялық бейнебақылау жүйесі көмегімен тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
Көлік құралының габариттік параметрлеріне бақылаулық өлшем жүргізген кезінде аудиобейнежазба көлік құралының жалпы түрін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін, сондай-ақ өлшеу құралы мен көлем шеңберлерін пайдалана отырып, өлшеу барысын тіркеу арқылы жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 36-тармағының 1) тармақшасымен көзделген жағдайда бастапқы өлшеу (өлшем) мен бақылаулық өлшеу (өлшем) өткізу арасында аудиобейнежазбады үздіксіз (тоқтаусыз) өткізу қажет.
39. Осы Қағидалардың 31 және 33-тармақтарымен көзделген, көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін өлшеу жүргізу тәртібін сақтамау фактілері пайда болған жағдайда, Ахуалдық орталық кезекшісі көлік құралының параметрлерін өлшеуді (өлшем) қайтадан жүргізу қажеттілігі туралы нұсқаулар береді.
40. Көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін басқа КББ-мен өлшеу, осы Қағидалардың 36-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда, тасымалдаушымен мөртабаны қойылған тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесі, не жүк көлігі құралдарын өлшеудің халықаралық сертификатын ұсынған кезде жүргізілмейді.
41. Өлшеу құралы мен көлем шеңберлерінің, стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығының және жылжымалы мобильді таразылардың қателігі тасымалдаушының пайдасына ескеріледі.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Стационарлық көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі

Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Контрольное взвешивание (замер) транспортного средства производится в порядке, определенном пунктами 30, 31, 33, 34, 35 Правил при нахождении транспортного средства в зоне видимости камер видеонаблюдения ПТК.
38. При произведении взвешивания весовых параметров транспортного средства на мобильных весах, аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, нахождения колес на платформах, а также цифровых данных осевых нагрузок, выведенных на каждую платформу весов.
При произведении взвешивания весовых параметров транспортного средства на весоизмерительном оборудование стационарного типа, аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, а также нахождения колес на платформах, при этом запись цифровых данных осевых нагрузок, отражаемых в здании стационарного ПТК, фиксируется дежурным Ситуационного центра посредством телевизионной системы видеонаблюдения.
При произведении контрольного измерения габаритных параметров транспортного средства аудиовидеозапись осуществляется путем фиксации общего вида транспортного средства, государственного регистрационного номерного знака, а также процесса измерения габаритных параметров с применением измерительного инструмента и габаритных рамок.
В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 36 настоящих Правил, аудиовидеозапись в промежутке времени от проведения первичного взвешивания (замера) до контрольного взвешивания (замера) осуществляется непрерывно (без приостановления).
39. При возникновении фактов несоблюдения порядка проведения измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства, предусмотренных пунктами 31 и 33 настоящих Правил, дежурный Ситуационного центра дает указания о необходимости произведения взвешивания (замера) параметров транспортного средства заново.
40. За исключением случаев, предусмотренных пунктом 36 настоящих Правил, измерение весовых и габаритных параметров транспортных средств другим ПТК не проводится, в случае предъявления водителем копии акта о результатах проверки с проставленным штампом либо международного сертификата взвешивания грузовых транспортных средств.
41. Погрешность измерительного инструмента и габаритных рамок, весоизмерительного оборудования стационарного типа и переносных мобильных весов учитывается в пользу перевозчика.
Приложение 1
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества стационарного поста транспортного контроля

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) бұйрығымен.
1. Ғимараттар мен құрылғылар.
2. Стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылары.
3. Өлшеу құралдары (көлем шеңбері, рулетка, сызғыш, деңгей).
4. Термометр (жаз мерзімінде бақылау үшін).
5. Тахографтан деректерді жүктеу үшін жабдық.
6. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл.
7. Ысқырғыш.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Байланыс құралы.
11. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі.
12. Бейнежетондар.
13. Аудиобейнежазба құрылғысы.
14. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі.
15. Қызметкерлер үшін жұмыс орындары.
16. Нормативтік-техникалық құжаттама.
17. Электрмен жабдықтау жүйесі.
18. Ақпараттық стенд.
19. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралы.
20. Мобильді интеллектуалды бақылау аспабы.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Жылжымалы көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.10.2021 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) бұйрығымен.
1. Арнайы автокөлік құралы.
2. Жылжымалы мобильді таразылары.
3. Өлшеу құралдары (көлем шеңбері, рулетка, сызғыш, деңгей).
4. Термометр (жаз мерзімінде бақылау үшін).
5. Тахографтан деректерді жүктеу үшін жабдық.
6. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл.
7. Ысқырғыш.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Байланыс құралы.
11. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі.
12. Бейнежетондар.
13. Аудиобейнежазба құрылғысы.
14. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі.
15. Қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягі жабдығы.
16. Дыбыстық дабыл жабдығы (дауыс күшейткіш құрылғысы).
17. Қызметкерлер үшін жұмыс орындары.
18. Нормативтік-техникалық құжаттама.
19. Электрмен жабдықтау жүйесі.
20. Ақпараттық стенд.
21. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралы.
22. Мобильді интеллектуалды бақылау аспабы.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
МАРШРУТ КАРТАСЫ
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ жылжымалы көліктік бақылау бекеті ________________________________________
__________________________________________________________________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Көліктік бақылауды жүзеге асыру бағыты 1 _____________________________________
__________________________________________________________________________
(километрлерді көрсете отырып, автожолдың атауы)
Бақылау жүргізу кезеңі ______________________________________________________
(бақылау жүргізу күні мен уақыты)
Ұзындығы, км ____________________________________________________________
Ауысым құрамы:
1.________________________________________________________________________
2.________________________________________________________________________

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Здания и сооружения.
2. Весоизмерительное оборудование стационарного типа или переносные мобильные весы.
3. Измерительные инструменты (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень).
4. Термометр (для контроля в летний период).
5. Оборудование для считывания информации с тахографа.
6. Жезл для остановки транспортных средств.
7. Свисток.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Средство связи.
11. Телевизионная система видеонаблюдения.
12. Видеожетоны.
13. Средство аудиовидеозаписи.
14. Сейф для хранения бланков строгой отчетности.
15. Рабочие места для сотрудников.
16. Нормативная и техническая документация.
17. Система электроснабжения.
18. Информационный стенд.
19. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи.
20. Мобильный интеллектуальный прибор наблюдения.
Приложение 2
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества передвижного поста транспортного контроля
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.10.2021 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Спецавтотранспорт.
2. Переносные мобильные весы.
3. Измерительные инструменты (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень).
4. Термометр (для контроля в летний период).
5. Оборудование для считывания информации с тахографа.
6. Жезл для остановки транспортных средств.
7. Свисток.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Средство связи.
11. Телевизионная система видеонаблюдения.
12. Видеожетоны.
13. Средство аудиовидеозаписи.
14. Сейф для хранения бланков строгой отчетности.
15. Оборудование проблесковых маячков оранжевого или желтого цвета.
16. Оборудование звуковых сигналов (громкоговорящее устройство).
17. Рабочие места для сотрудников.
18. Нормативная и техническая документация.
19. Система электроснабжения.
20. Информационный стенд.
21. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи.
22. Мобильный интеллектуальный прибор наблюдения.
Приложение 3
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
КАРТОЧКА МАРШРУТА
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
передвижного поста транспортного контроля № _______________________
_________________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
Маршрут осуществления транспортного контроля¹_____________________
_________________________________________________________________
(наименование автодороги, с указанием километров)
Период проведения контроля
_________________________________________________________________
(дата и время проведения контроля)
Протяженность, км ________________________________________________
Состав смены:
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________

3. ________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Маршрут картасы берілді ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
"___" _____________ 20___ жыл
_____________________________________________________
(қолы)
Кезекшілікті қабылдады:
1. ______________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
1 бір ауысымда үш маршруттан артық емес.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-1-қосымша
Нысан
КББ келу және тексеру журналы
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тексеру күні
Тексерушінің Тегі Аты-жөні (бар болған жағдайда), лауазымы
Тексеру барысында анықталған бұзушылықтар
Анықталған бұзушылықтарды жою мерзімі
Тексерушінің қолы
1
2
...
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нұсқа
КББ жабдығы мен мүлігін қабылдау-тапсыру актісі
Көліктік бақылау бекеті __________________________________
Р/с №
Жабдық пен мүліктің атауы
Өлшем бірлігі
Инвентарлық нөмірі
Саны
Жағдайы (жұмыс істейді / жұмыс істемейді / жоқ)
1
2
3
Тапсырды ________________ __________________________________
(қолы)                  (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қабылдады ________________ _________________________________
(қолы)                  (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Нұсқа
Тексеру нәтижелері туралы акті
Көліктік бақылау бекеті __________________
Тексерілетін АКҚ-ның мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгілері
____________________________________________________________________.
Тексеруді жүзеге асырған қызметкердің (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), (лауазымы) __________________________________________________________.
Жүк жөнелтушінің атауы: ________________________________________.
Тасымалдаушының атауы: _______________________________________.
Жол жүру бағыты _______________________________________________.
Жүкті пломблау туралы ақпарат: __________________________________
____________________________________________________________________.
(бақылаулық (сауда) белгілері немесе тисктің нөмірі)
Жоспарланған келу күні "___" _______ 20__ж.
Жоспарланған келу күні тағайындалған пунктке дейінгі арақашықтыққа байланысты анықталады.
Р/с №
Тексеру өткізу кезінде қолданылатың заңнама талаптары
Сәйкестігі (иә/жоқ)
Ескертпе
1
Жалпы
1.1
Жол парағының болуы
1.2
Жүргізушінің рейс алдыңғы (ауысым алдыңғы) медициналық қараудан өткені туралы белгінің болуы
1.3
Автокөлік құралының рейс алдыңғы техникалық қараудан өткені туралы белгінің болуы
1.4
Қауіпті жүктерді автомобильмен тасымалдауы; жолаушыларды, багажды және жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды; жолаушыларды және багажды автомобильмен облысаралық қалааралық тұрақты тасымалдауды; жолаушыларды және багажды автомобильмен облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тахографтың болуы және оны пайдалануы (қолданыстағы тексеру туралы сертификаты, тексеру туралы куәлігі, әр жүргізушіге карточка)
1.5
Жүргізушілердің еңбегі мен тынығуын сақтау
1.6
Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген автокөлік құралдарымен тасымалдауды қоспағанда, шет мемлекеттің аумағында тiркелген автокөлiк құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, багажды, жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру
2
Жүктерді тасымалдау
2.1
Тауар-көлік жүкқұжатының бар болуы (CMR)
2.2
Халықаралық автомобильмен тасымалдауларды жүзеге асыруға рұқсат ету куәлігінің бар болуы
2.3
Халықаралық автомобильмен тасымалдауларды жүзеге асыруға рұқсат ету карточкасының бар болуы
2.4
Толтырылған отандық рұқсат бланкісінің бар болуы (коносамент, МДП / CARNET TIR, тауардың шығу тегі (шот-фактура, инвойс)
2.5
ЕАЭО-ның мүше мемлекеттерінің көліктік (автомобильдік) бақылау органдарымен берілген хабарламаның болуы
2.6
Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау кезінде АКҚ-ның ТБТҚ талаптарына сәйкес куәлігінің болуы
2.7
"Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 желтоқсанда № 12463 болып тіркелген) сәйкес жүктердің жеке түрлерін тасымалдауға қойылатын талаптар
2.8
Ауыр салмақты және (немесе) iрi габариттi автокөлiк құралдарының жүрiп өтуіне арналған арнайы рұқсаттың бар болуы (салмақ-габариттік параметрлер асқан жағдайда), тасымалдау маршрутының сәкестігі
2.9
Көлік құралының салмақтық көлемдік параметрлірдің рұқсат етілген параметрлерге сәйкестігі

3. _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Карточка маршрута выдана _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
"___" _____________ 20___ года _______________________ (подпись)
Дежурство принял:
1. _______________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
3. _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
¹Не более трех маршрутов за смену.
Приложение 3-1
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Форма
Журнал посещения и проверок ПТК
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата проверки
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) должность проверяющего
Нарушения, выявленные в ходе проверки
Срок устранения выявленных нарушений
Подпись проверяющего
1
2
...
Приложение 4
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Форма
Акт о приеме-передаче оборудований и имущества ПТК
Пост транспортного контроля __________________________________
№ п/п
Наименование оборудования и имущества
Единица измерения
Инвентарный номер
Количество
Состояние (исправен / не исправен / отсутствует)
1
2
3
Передал _________________ ________________________________________________
(подпись)                   (Ф.И.О. (при его наличии)
Принял _________________ ______________________________________________________
(подпись)                   (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Форма
Акт о результатах проверки
Пост транспортного контроля _____________________________________.
Государственный регистрационный номерной знак проверенного АТС/
_____________________________________________________________________.
Ф.И.О. (при его наличии) (должность) сотрудника, осуществившего проверку
_____________________________________________________________________.
Наименование грузоотправителя: ________________________________________.
Наименование перевозчика: ______________________________________________.
Маршрут следования: ___________________________________________________.
Сведение о пломбировании груза: _________________________________________
_______________________________________________________________________.
(контрольные (торговые) знаки или номера отисков)
Планируемая дата прибытия: "___" _________ 20____ г.
Планируемая дата прибытия определяется исходя из расстояний до пункта назначения.
№ п/п
Требования законодательства по которым произведена проверка
Соответствие (да/нет)
Примечание
1
Общие
1.1
Наличие путевого листа
1.2
Наличие отметок о прохождении предрейсового (предсменного) медосмотра водителя
1.3
Наличие отметок о прохождении предрейсового технического осмотра автотранспортного средства
1.4
Наличие тахографа и его использование (действующий сертификат о поверке, свидетельство о проверке, карточка на каждого водителя) при осуществлении автомобильных перевозок опасных грузов; международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов; междугородных межобластных регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа; междугородных межобластных, межрайонных (междугородных внутриобластных) нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
1.5
Соблюдение режима труда и отдыха водителей
1.6
Осуществление перевозки пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки автотранспортными средствами, временно ввезенными на территорию Республики Казахстан
2
Перевозка грузов
2.1
Наличие товарно-транспортной накладной (CMR)
2.2
Наличие удостоверения допуска к осуществлению международных перевозок грузов
2.3
Наличие карточки допуска на автотранспортное средство при международной перевозке
2.4
Наличие заполненного отечественного бланка разрешения (коносамент, МДП / CARNET TIR, сертификат происхождения товара (счет-фактура, инвойс)
2.5
Наличие уведомления, выданного органом транспортного (автомобильного) контроля других государств-членов ЕАЭС
2.6
Наличие свидетельства о соответствии АТС, перевозящего скоропортящиеся грузы, требованиям СПС при международных перевозках
2.7
Соответствие требованиям к перевозке отдельных видов груза, согласно Правилам перевозок грузов автомобильным транспортом, утвержденным Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12463)
2.8
Наличие специального разрешения на проезд крупногабаритного и тяжеловесного автотранспортного средства (при превышении весогабаритных параметров), соответствие маршрута перевозки
2.9
Соответствие весогабаритных параметров транспортного средства допустимым параметрам

2.10
1, 6 және 7-сыныптағы қауіпті жүкті тасымалдауға арналған арнайы рұқсаттың болуы, тасымалдау маршрутының сәйкестігі
2.11
"Қауіпті жүк" айырым белгісінің бар болуы
2.12
Қауiптi жүктiң әрбiр түрiне нұсқаулықтың бар болуы
2.13
1, 6 және 7-сыныптағы қауiптi жүкті тасымалдау маршруты бланкiсiнің бар болуы, тасымалдау маршрутының сәйкестігі
2.14
1, 6 және 7-сыныптағы қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде қозғалыс жылдамдығы, маршрутының сақталуы туралы деректерді нақты уақыт режимінде үздіксіз беру құрылғысының бар болуы
2.15
Авариялық жағдайда әрекет ету жоспарының бар болуы
2.16
Қазақстан Республикасы аумағында қауіпті жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлігінің бар болуы
3.
Жолаушыларды тасымалдау
3.1
Халықаралық тұрақты тасымалдауларға рұқсат құжаттарының (халықаралық тасымалдауға арналған рұқсат құжаттары, растаған қозғалыс схемасы, расталған қозғалыс кестесі, тасымалдауға арналған тариф) бар болуы
3.2
Жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған куәлiгінің бар болуы
3.3
Жолаушыларды автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның және оған қосымшасы көшірмелерінің бар болуы
3.4
Тұрақты емес тасымалдау кезінде борт журналының бар болуы
3.5
Тұрақты емес тасымалдау кезінде жолаушылар тізімінің бар болуы
3.6
Тұрақты емес тасымалдауға тапсырыс беруші мен тасымалдаушы арасында жазбаша шарттың бар болуы
3.7
Тұрақты тасымалдаулар кезінде билет-есепке алу парағының бар болуы
3.8
Тұрақты тасымалдаулар кезінде жолаушының жүруіне билеттің бар болуы
3.9
Автобустың, шағын автобустың, такси автомобилінің заңнама талаптарына және оның экипировкасына сәйкестігі
Инспектордың қолы _____________________________________________
Тексерілген АКҚ-ны жүргізушінің қолы ____________________________
Мөртабанға арналған орны
Осы тексеру нәтижелері туралы акт автокөлік құралы тауар-көлік жүкқұжатында және (немесе) жол парағында жүк алушымен белгіленген жүкті түсіру пунктіне келген күнге жарамды.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Мөртабан үлгісі

2.10
Наличие специального разрешения на перевозку опасных грузов классов 1, 6 и 7, соответствие маршрута перевозки
2.11
Наличие опознавательного знака "Опасный груз"
2.12
Наличие инструкции для водителя на каждый вид опасного груза
2.13
Наличие бланка маршрута перевозки опасного груза классов 1, 6 и 7, соответствие маршрута перевозки
2.14
Наличие устройства непрерывной передачи данных в режиме реального времени о скорости, соблюдении маршрута движения при перевозке опасных грузов классов 1, 6 и 7
2.15
Наличие плана действий в аварийной ситуации при перевозке опасного груза
2.16
Наличие свидетельства о допуске водителя к перевозке опасного груза по территории Республики Казахстан
3.
Перевозка пассажиров
3.1
Наличие разрешительных документов на международные регулярные перевозки (разрешения на осуществление регулярных международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, заверенная схема, заверенное расписание, тариф на перевозку пассажиров и багажа)
3.2
Наличие свидетельства на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа
3.3
Наличие копии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении и приложения к нему
3.4
Наличие бортового журнала при нерегулярных перевозках
3.5
Наличие списка пассажиров при нерегулярных перевозках
3.6
Наличие копии письменного договора между заказчиком услуг и перевозчиком на нерегулярные перевозки
3.7
Наличие билетно-учетного листа при регулярных перевозках
3.8
Наличие билета на проезд пассажира при регулярных перевозках
3.9
Соответствие автобуса, микроавтобуса, автомобиля такси требованиям законодательства и его экипировки
Подпись Инспектора ________________________________________________
Подпись водителя, проверяемого АТС _______________________________________
Место для штампа
Настоящий акта о результатах проверки действует до даты прибытия автотранспортного средства в пункт разгрузки, отмеченного грузополучателем в товарно-транспортной накладной и (или) путевом листе.
Приложение 6
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Форма
Образец штампа

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 20.05.2025 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көлік құралының бақылаудан өткенін ресімдеу төменде келтірілген үлгiдегi мөртабанмен жүзеге асырылады.
___________________________________________________________
(КББ-нің атауы немесе ЖКББ-нің мемлекеттік тіркеу нөмірі)
БАҚЫЛАУ ӨТIЛДI КОНТРОЛЬ ПРОЙДЕН CONTROL IS PASSED
____________________________________________________
Лауазымы, Тегі Аты-жөні (бар болған жағдайда)
20__ жылғы "___" ___________ қолы ___________________
KZХХХ
(инспектордың төсбелгісінің реттік нөмірі)
Мөртабан көк түсті 50х30 милиметр көлемінде тікбұрыш түрінде жасалады.
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнамасының бұзылуын жою туралы нұсқама
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________                   20 ___жылғы "____"
құрастыру орны                               жасалған күні
Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың № 24 қосымшасы болып табылатын Үйлестірілген (келісілген) көлік саясаты туралы хаттамада айқындалған Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында көліктік (автомобильдік) бақылауды жүзеге асыру тәртібінің 4, 5 және 12-тармақтарына, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 154-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 550-бабының 4-тармағына (Салық кодексі), "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 2) тармақшасына, 19-7-бабының 1) және 6) тармақшаларына және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6472 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес "________________ көліктік бақылау инспекциясы" РММ 20__ жылғы "___" _________ № __________ көлік құралын өлшеу (өлшеу) актісі негізінде
көліктегі мынадай бұзушылықты _____________жоюды (тасымалдаушы) ұйғарады.
Бұзушылық
Бұзушылықты жою шаралары
Орындау мерзімі

Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 20.05.2025 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оформление прохождения контроля транспортным средством осуществляется проставлением штампа нижеприведенного образца
___________________________________________________________________
(наименование ПТК или марка и государственный регистрационный номер ППТК)
БАҚЫЛАУ ӨТIЛДI КОНТРОЛЬ ПРОЙДЕН CONTROL IS PASSED
___________________________________________________________________
Должность, Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
"__" ___________ 20__ год подпись _____________________
KZХХХ
(порядковый номер нагрудного жетона инспектора)
Штамп изготавливается в виде прямоугольника размером 50 x 30 мм синего цвета.
Приложение 7
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Предписание об устранении нарушения законодательства Республики Казахстан об автомобильном транспорте
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________            "____" __________20 ___год.
место составления дата составления
В соответствии с пунктами 4, 5 и 12 Порядка осуществления транспортного
(автомобильного) контроля на внешней границе Евразийского экономического союза,
определенного Протоколом о скоординированной (согласованной) транспортной
политике, являющемся приложением № 24 Договора о Евразийском экономическом
союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан, подпунктом 4) пункта 3
статьи 154 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, пунктом 4 статьи
550
Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах
в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 2) статьи 15, подпунктами 1) и 6)
статьи 19-7 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее – Закон)
и Правилами организации работы постов транспортного контроля на территории
Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности
Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года
№ 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов за № 6472), РГУ "Инспекция транспортного контроля
по ________________" на основании акта взвешивания (замера) транспортного
средства от "___" _________ 20__ года № __________, предписывает _____________
устранить следующее нарушение на транспорте.                  (перевозчик)
Нарушение
Меры по устранению нарушения
Срок исполнения

Автокөлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлерін тексеру кезінде _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі_____________ (келесі – АТС) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 342 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлерінен асып кеткен ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты (қажеттісінің астын сызу) автокөлік құралының жүріп өту фактісі анықталды № 11009 үшін) (бұдан әрі – рұқсат етілген параметрлер), арнайы рұқсатсыз
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11395 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен тасымалдау (бұдан әрі – Қағидалар) 1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 552-бабында көзделген тәртіппен бюджетке АКҚ қозғалыс бағытының нақты жүріп өткен бөлігі үшін ______________________________ ____________ _________________(цифр және жазбаша) мөлшеріндегі алымды (Мемлекеттік кіріс департаментіне ________________бюджеттік біліктілік коды) төленген және АКҚ рұқсат етілген параметрлерге сәйкес келтірген;
5 (бес) жұмыс күні
2) Заңның 19-11-бабында және Қағидаларда көзделген тәртіппен АТС қозғалысының барлық бағыты үшін рұқсат етілген параметрлерден асып кете отырып, арнайы рұқсат алу.
"Ауыр салмақты және (немесе) ірі габаритті автокөлік құралдарының жүруіне арнайы рұқсат беру"мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес
Осы Ұйғарымды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабының 3-бөлігімен жауапкершілік көзделген.
Берді:________________________________
Лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
___________________
көліктік бақылау бекеті
қызметкерінің (қолы)
Алды: ____________________________________________________________
(ұйғарымды алған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмыстарын
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Көлік құралын ұстау туралы акті

При проверке фактических весовых и габаритных параметров автотранспортного средства марки _________ государственный регистрационный номерной знак_____________ (далее – АТС) выявлен факт проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного (нужное подчеркнуть) автотранспортного средства с превышением над допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 342 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11009) (далее – допустимые параметры), без специального разрешения
Перевозка в порядке, предусмотренном Правилами организации
и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных
грузов на территории Республики Казахстан, утвержденными
приказом Министра по инвестициям и развитию Республики
Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 (зарегистрированный
в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 11395) (далее – Правила), возобновляется в случаях:
1) уплаты в бюджет в порядке, предусмотренном статьей 552
Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)",
сбора за проезд (код бюджетной квалификации _____________
Департамент государственных доходов ____________________)
в размере ______________________________________________
(цифрами и прописью)
за фактически пройденную часть маршрута движения АТС и приведения его в соответствие с допустимыми параметрами;
5 (пять) рабочих дней
2) получения специального разрешения в порядке, предусмотренном статьей 19-11 Закона и Правилами, за весь маршрут движения АТС с превышением над допустимыми параметрами.
согласно перечню основных требований к оказанию государственных услуг "Выдача специального разрешения на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных автотранспортных средств"
За невыполнение или ненадлежащее выполнение настоящего Предписания
предусмотрена ответственность частью 3 статьи 462 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Выдал: ________________________________
Должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________
(подпись) сотрудника
поста транспортного контроля)
Получил: ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, получившего предписание)
Приложение 8
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Акт о задержании транспортного средства

Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.04.2023 № 296 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________ 20 ____ ж. "____"______________ сағат _____ минут
(құрастыру орны)
Біз (мен),__________________________________________________________________
(акт жасаған қызметкерлердің лауазымы, аты-жөні)
__________________________________________________________________________
Куәгерлердің қатысуымен:
1.________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2.________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
("Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - ӘҚБтК) 754 , 755-баптарына сәйкес куәгерлердің (куәгерлердің) құқықтары мен міндеттерімен танысты).
Кезеңінде "_______"_______________20_____ ж. ______ сағат. _________ мин.
ӘҚБтК-нің 797-бабына сәйкес автокөлік құралын ұстау жүргізілді
әкімшілік құқық бұзушылықтуралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адамның
қатысуымен _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Көлік құралы туралы мәліметтер:
АКҚ маркасы және мемлекеттік
нөмірі ___________________________________________________________________
Тіркеменің маркасы және мемлекеттік
нөмірі ____________________________________________________________________
тиесілі ____________________________________________________________________
есепке алу
орны _________________________________________________________________
Көлік құралында келесі заттар бар: ____________________________________________
__________________________________________________________________________
Актіні толтырған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Куәгерлер: 1.______________________________ 2. ______________________________
Актінің көшірмесін алды
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), күні, қолы)
Ескертпе: көліктік бақылау органдарының қызметкерлеріне олардың құзыретіне сәйкес қызметтік міндеттерін орындауына заңсыз кедергі келтіргені үшін меншік түрі мен нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғалар ҚР ӘҚБтК 462-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.04.2023 № 296 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________ 20____г.      "____"______________ часов ___ минут
(место составления)
Нами (мною), ____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество сотрудников (а), составивших акт)
_________________________________________________________________
В присутствии понятых (свидетелей):
1. _______________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. _______________________________________________________________
_________________________________________________________________
(с правами и обязанностями понятых (свидетелей)
в соответствии со ст. 754, 755 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях" (далее - КоАП), ознакомлены).
В период с "____" ____________ 20_____ г. _________час. _________ мин.
согласно ст. 797 КоАП произведено задержание автотранспортного средства
в присутствии лица, в отношении которого ведется производство по делу
об административном правонарушении
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Сведения о транспортном средстве:
Марка и гос. номер АТС ___________________________________________
Марка и гос. номер прицепа ________________________________________
принадлежность __________________________________________________
место учета ______________________________________________________
В транспортном средстве имеются следующие предметы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Акт составил (и)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность, подпись)
Понятые (свидетели):
1. _______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
Копию акта получил (а)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата, подпись)
Примечание: За незаконное воспрепятствование сотрудникам органов транспортного
контроля в выполнении им служебных обязанностей в соответствии с их
компетенцией, физические и юридические лица независимо от вида и форм
собственности привлекаются к ответственности согласно
ст. 462 КоАП РК.