"Қазақстан Республикасында нотариаттық іс-әрекеттерді жасаудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1998 жылғы 28 шілдедегі № 539 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 30 қыркүйектегі N 271 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6512 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2012.01.31 № 31 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, «Әділет органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып,БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасында нотариаттық іс-әрекеттерді жасаудың тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1998 жылғы 28 шілдедегі № 539 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 564 болып тіркелген, 1998 жылғы 30 қарашадағы № 8 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында нотариаттық іс-әрекеттерді жасаудың тәртібі туралы нұсқаулықта:
9-тармақта:
«тізілімде» деген сөзден кейін «, бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйенің (бұдан әрі - БНАЖ) электрондық тізілімінде» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте БНАЖ электрондық тізіліміндегі жазба сапарды жүзеге асырғаннан кейін, бірақ нотариаттық іс-әрекет сапарға шығып жасалғанда ағымдағы күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
14-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік элекрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы нотариаттық іс-әрекеттерді жасауға жүгінгендердің жеке бастары туралы ақпарат салыстырылады.»;
18-тармақта «(Ереже) бойынша» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ мемлекеттік электронды ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы» деген сөздермен толықтырылсын;
22-тармақта «жеке куәлігімен белгіленеді.» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ мемлекеттік электронды ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады»;
24-тармақтың екінші бөлігінде «тізілімге» деген сөзден кейін «және БНАЖ электрондық тізіліміне» деген сөздермен толықтырылсын;
27-тармақтың екінші бөлігінде «тізілімге» деген сөзден кейін «және БНАЖ электрондық тізіліміне» деген сөздермен толықтырылсын;
29-тармақта:
екінші бөлікте «бойынша» деген сөз «үшін» деген сөзбен ауыстырылсын, «әрекет» деген сөзден кейін «және БНАЖ электрондық тізілімінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте «тізілім» деген сөзден кейін «нотариалдық әрекеттерді тіркеу үшін және БНАЖ электрондық тізілімінде» деген сөздермен толықтырылсын:
39-тармақта:
бірінші бөлікте «тізілімде («Нотариат туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабы)» деген сөздер «нотариаттық әрекеттерді тіркеу үшін және БНАЖ электрондық тізілімінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік мынадай мазмұнда толықтырылсын:
«БНАЖ жұмысы техникалық себептермен тоқтаған жағдайда нотариус бұл туралы акті жасайды және нотариаттық әрекеттерді тіркеу үшін тізілімге жазба жазылады. БНАЖ жұмысын қалпына келтіру кезінде БНАЖ электрондық тізілімінде көрсетілмеген жазбалар нотариаттық әрекеттерді тіркеуге арналған, тізілімде жүргізілген жазба кезегімен 24 сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.»;
41-тармақта «тізілім» деген сөзден кейін «нотариаттық әрекеттерді тіркеу үшін және БНАЖ электрондық тізілімінде»;
46-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Қайтыс болу фактісі, туысқандық не мұрагерлікті қабылдауға негіз болатын өзге де қатынастарда мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы тексеріледі»;
57-тармақтың бірінші бөлігінде «қаулы» деген сөзден кейін «БНАЖ-де тіркелген» деген сөздермен толықтырылсын;
68-тармақта «тіркелімде» деген сөзден кейін «нотариалдық әрекеттерді тіркеу үшін және БНАЖ электрондық тізілімінде» деген сөздермен толықтырылсын;
69-тармақ ««тіркелімде» деген сөзден кейін ««нотариаттық әрекеттерді тіркеу үшін, БНАЖ электрондық тізілімінде» деген сөздермен толықтырылсын;
73-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Азаматтық хал актілер туралы мәліметтер мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады»;
79-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Жылжымайтын мүлікке арналған құқық белгілейтін құжаттар туралы мәліметтер мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады.»;
82-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Жылжымайтын мүлікке арналған құқық белгілейтін құжаттар туралы мәліметтер мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады.»;
84-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Жылжымайтын мүлікке арналған ауыртпалықтардың болмауы немесе болуы туралы мәлімет мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады.»;
96-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Жылжымайтын мүлікке арналған ауыртпалықтардың болмауы немесе болуы туралы мәлімет мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады.»;
100-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Жылжымайтын мүлікке арналған ауыртпалықтардың болмауы немесе болуы туралы мәлімет мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады.»;
110-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Жылжымайтын мүлікке арналған ауыртпалықтардың болмауы немесе болуы туралы мәлімет мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады.»;
146-тармақтың төртінші бөлігінде «тізілімінде» деген сөзден кейін «және БНАЖ электрондық тізілімінде» деген сөздермен толықтырылсын;
205-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Жылжымайтын мүлікке арналған құқық белгілейтін құжаттар туралы мәліметтер мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарда БНАЖ арқылы салыстырылады.»;
244-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Мүлікке иелік етуге шектеу салу туралы мәлімет БНАЖ-не енгізіледі»;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года № 539 "Об утверждении Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан"
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 271. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2010 года № 6512. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 31.01.2012 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 июля 1998 года № 539 "Об утверждении Инструкции о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 564, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года № 8) следующие изменения и дополнения:
в Инструкцию о порядке совершения нотариальных действий в Республике Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в пункте 9:
после слова "действий" дополнить словами ", в электронном реестре единой нотариальной информационной системы (далее - ЕНИС)";
дополнить второй частью следующего содержания:
"При этом запись в электронном реестре ЕНИС, может производиться после осуществления выезда, но не позднее текущего дня, когда совершено нотариальное действие с выездом.";
пункт 14 добавить частью следующего содержания:
"Через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах сверяется информация о личностях обратившихся за совершением нотариальных действий.";
в пункте 18 после слов "(Положению) юридического лица" добавить словами ", а также через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах";
в пункте 22 после слова "паспорту" дополнить словами ", а также сверяется через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах";
во второй части пункта 24 слово "действий," заменить словами "действий и в электронном реестре ЕНИС";
во второй части пункта 27 слово "действий," заменить словами "действий и в электронном реестре ЕНИС";
в пункте 29:
во второй части слово "по" заменить словом "для", после слова "действий" дополнить словами "и в электронном реестре ЕНИС";
в четвертой части после слова "реестре" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий и в электронном реестре ЕНИС";
в пункте 39:
в части первой слова "реестрах (статья 49 Закона Республики Казахстан "О нотариате")" заменить словами "реестре для регистрации нотариальных действий и в электронном реестре ЕНИС";
дополнить четвертой частью следующего содержания:
"В случае остановки работы ЕНИС по техническим причинам нотариус составляет об этом акт и производит запись в реестре для регистрации нотариальных действий. При восстановлении работы ЕНИС записи, не отраженные в электронном реестре ЕНИС, производятся не позднее 24 часов, в той последовательности в котором произведена запись в реестре для регистрации нотариальных действий.";
в пункте 41 после слова "реестре" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий и электронном реестре ЕНИС";
пункт 46 дополнить частью следующего содержания:
"Факт смерти, родственные либо иные отношения, являющиеся основанием для принятия наследства, проверяются также через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
в части первой пункта 57 после слова "постановление" дополнить словами "зарегистрированное в ЕНИС";
пункт 68 после слова "реестре" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий, электронном реестре ЕНИС";
пункт 69 после слова "реестре" дополнить словами "для регистрации нотариальных действий, электронном реестре ЕНИС";
часть первую пункта 73 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения о гражданском состоянии лица сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
часть первую пункта 79 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения о правоустанавливающих документах на недвижимое имущество сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
часть вторую пункта 82 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения о правоустанавливающих документах на недвижимое имущество сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
пункт 84 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения об отсутствии или наличии обременения на недвижимое имущество сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
пункт 96 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения об отсутствии или наличии обременения на недвижимое имущество сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
пункт 100 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения об отсутствии или наличии обременения на недвижимое имущество сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
пункт 110 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения об отсутствии или наличии обременения на недвижимое имущество сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
в части четвертой пункта 146 после слова "действий" дополнить словами "и электронном реестре ЕНИС";
пункт 205 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения о правоустанавливающих документах на имущество сверяются через ЕНИС в государственных электронных информационных ресурсах.";
часть первую пункта 244 дополнить предложением следующего содержания:
"Сведения о наложении ограничений в распоряжении имуществом заносятся в ЕНИС.".

2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің төрағасына жүктелсін.
3. Осы бұйрық оның алғаш жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушы                         Д. Құсдәулетов

2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан                       Д. Куставлетов