Облыс әкімдігінің 2005 жылғы 20 қыркүйектегі № 330 "Облыс аумағында суды қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы" қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Ақтөбе облыстық әкімдігінің 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 330 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2010 жылғы 11 қазанда № 3345 тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 2011 жылғы 13 қыркүйектегі № 291 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облыстық әкімдігінің 2011.09.13 № 291 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 27 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы № 213 «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Заңының 28 бабының 3 тармағына сәйкес облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Облыс аумағында суды қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы» облыс әкімдігінің 2005 жылғы 20 қыркүйектегі № 330 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 3161 болып тiркелген, «Ақтөбе», «Актюбинский вестник» газеттерінің 2005 жылғы 27 қазанында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулының кіріспесінде:
«116» деген сандар «112» деген сандармен ауыстырылсын;
«жергілікті мемлекеттік басқару» деген сөздерден кейін «және өзін-өзі басқару» деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген қаулының 2 тармағында «тыйым салатын» деген сөздер «жол бермейтін» деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулының 1 қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулының 2 қосымшасында «тыйым салынатын», «тыйым салынады» деген сөздер сәйкесінше «жол бермейтін», «жол бермейді» деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                               Е. Сағындықов
Облыс әкімдігінің
2010 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 296 қаулысына қосымша
Облыс су қоймаларына іргелес жатқан аумақтарда суды қорғау
аймақтары мен белдеулерінің ең тар ені
1. Әрбiр жағалау бойынша су қорғау аймағының ең тар енi көп жылдық межелік деңгейi кезiндегi су жиегiнен су тасқыны кезеңiндегi көп жылдық деңгейi кезiндегi су жиегiне дейiнгi (өзен жайылымын, жайылым жылғаларын, түпкi жағалауындағы тiк жарларды, шұңқырлар мен сайларды қоса алғанда) және қосымша 500 метр болып қабылданады.
2. Су объектілерiнiң жағалауларында орналасқан орманды алқаптар Қазақстан Республикасының орман заңнамасына сәйкес су қорғау аймақтарына енгiзіледi.

О внесении изменений и дополнения в постановление акимата области от 20 сентября 2005 года № 330 "Об установлении водоохранных зон и полос на территории области"
Постановление акимата Актюбинской области от 27 сентября 2010 года № 296. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 11 октября 2010 года № 3345. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 13 сентября 2011 года № 291
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 13.09.2011 № 291.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», пунктом 3 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года № 213 «О нормативных правовых актах» акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата области «Об установлении водоохранных зон и полос на территории области» от 20 сентября 2005 года № 330 (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3161, опубликованное 27 октября 2005 года в газетах "Ақтөбе", "Актюбинский вестник") следующие изменения и дополнение:
в преамбуле указанного постановления:
цифры «116» заменить цифрами «112»;
после слов «местном государственном управлении» дополнить словами «и самоуправлении»;
в пункте 2 указанного постановления слово «запрещающих» заменить словами «не допускающих»;
приложение 1 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
в приложении 2 указанного постановления слова «запрещающих», «запрещается» заменить соответственно словами «не допускающих», «не допускается».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области                             Е. Сагиндиков
Приложение
к постановлению акимата области
от 27 сентября 2010 года № 296
Минимальная ширина водоохранных зон и полос
на территориях, прилегающих к водоемам области
1. Минимальная ширина водоохранных зон по каждому берегу рек области принимается от уреза воды при среднемноголетнем меженном уровне до уреза воды при среднемноголетнем уровне в период половодья (включая пойму реки, надпойменные террасы, крутые склоны коренных берегов, овраги и балки) и плюс 500 метров.
2. Лесные массивы, расположенные по берегам водных объектов, включаются в водоохранные зоны в соответствии с лесным законодательством Республики Казахстан.

3. Суару-суландыру каналдарының су қорғау аймағының ені ең тар ені (әр жағалау бойынша су деңгейі қалапты болған жағдайда) – 300 метр.
4. Өзендердің бастаулары және бұлақтар үшін су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ең тар ені – 50 метрден кем болмауы тиіс.
5. Салалардағы су қоймалары үшiн су қорғау аймағының ең тар енi ол орналасқан өзендегідей белгiленедi.
6. Су құйылатын су қоймалары мен көлдер үшiн су қорғау аймағының ең тар енi су айдынының акваториясы 2 ш.м. дейін 300 метр және акваториясы 2 ш.м. acca, 500 метр болып белгiленедi.
7. Салалардағы су қоймалары үшiн су қорғау аймағының ең тар енi ол орналасқан өзендегідей белгiленедi, ал, көлдер үшін су қорғау аймағының iшкi шекарасы судың көп жылдық деңгейінің жағалаулық шегі бойынша өтеді.
8. Су қорғау аймағы шегiнде шектеулi шаруашылық қызмет режимi белгіленген су объектiлерiне iргелес, аумағының енi 35 метрден кем емес су қорғау белдеулерiмен ажыратылады.
9. Шағын өзендер бастауларында су қорғау белдеулерi енi былай белгіленедi:
орманы жоқ аудандарда - осы қаулыға сәйкес міндетті түрде енi кемiнде 35 метрге ағаш-бұта белдеуi салынады;
орманды аймақтарда - Қазақстан Республикасының орман заңнамасына сәйкес.
10. Ақтөбе қаласы және басқа елді мекендерде жағалауды бекітетін құрылғылар болған жағдайда су қорғау белдеулерінің шекараларын жағалау парапетімен біріктіруге болады.
11. Қолданыстағы қызмет үлесі, жеке және заңды тұлғалардың үй маңындағы, саяжайлық және бақшалық учаскелерінде жерді пайдалану құқығына және су қорғау режимін сақтауға мемлекеттік пакеті болған жағдайда су қорғау белдеуі шеңберінде қалады.

3. Минимальная ширина водоохранных зон оросительно-обводнительных каналов (по каждому берегу от уреза воды при нормальном подпертом уровне) - 300 метров.
4. Для истоков рек и родников минимальная ширина водоохранных зон и полос не менее 50 метров.
5. Для русловых водохранилищ минимальная ширина водоохранной зоны принимается как для реки, на которой оно расположено.
6. Для наливных водохранилищ и озер минимальная ширина водоохранной зоны принимается 300 метров при акватории водоема до 2 кв. км и 500 метров - при акватории свыше 2 кв. км.
7. Внутренняя граница водоохранной зоны русловых водохранилищ проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне, а озер проходит по береговой линии среднемноголетнего уровня воды.
8. В пределах водоохранных зон выделяются водоохранные полосы, представляющие собой территорию шириной не менее 35 метров, прилегающие к водному объекту.
9. У истоков малых рек ширина водоохранных полос устанавливается:
в безлесных районах - согласно настоящему постановлению с обязательным устройством древесно-кустарниковой полосы шириной не менее 35 метров;
в лесных зонах - в соответствии с лесным законодательством Республики Казахстан.
10. В городе Актобе и других населенных пунктах при наличии берегоукрепительных сооружений границу водоохранных полос допускается совмещать с парапетом набережной.
11. Существующие служебные наделы, приусадебные, дачные и садовые участки физических и юридических лиц остаются в пределах водоохранной полосы при наличии государственного акта на право пользования земельными участками и обеспечении ими условий водоохранного режима.