Осакаров ауданының тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2010 жылғы 30 шілдедегі N 255 шешімі. Қарағанды облысы Осакаров ауданының Әділет басқармасында 2010 жылы 3 қыркүйекте N 8-15-127 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2011 жылғы 04 мамырдағы N 350 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2011.05.04 N 350 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы N 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қаулысына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осакаров ауданының тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі бекітілсін (қоса тіркелген).
2. Аудандық мәслихаттың 2009 жылғы 8 қыркүйектегі N 172 "Аз қамтылған азаматтарға тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызмет көрсету үшін тұрғын үй жәрдемақыларды беру және әлеуметтік қорғалынатын азаматтарға телекоммуникация қызметі үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы берудің және тұрғын үй жәрдемақысын тағайындау кезінде адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу тәртібі туралы Қағидаларын бекіту туралы" шешімінің (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 8-15-109 болып тіркелген, 2009 жылғы 17 қазандағы "Сельский труженик" газетінің N 42 (7162) санында жарияланған) күші жойылды деп есептелсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы                            И. Шакирбеков
Хатшы                                      К. Саккулаков
Осакаров аудандық мәслихатының
2010 жылғы 30 шілдедегі
33 сессиясының N 255 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Осакаров ауданының тұрғындарына
тұрғын үй көмегін көрсету ЕРЕЖЕСІ
Осы Осакаров ауданының аз қамтылған тұрғындарына тұрғын үй көмегін көрсету Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 бабына, Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97 бабына, Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі "Байланыс туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы  N 2314 "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі N 512 "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 шілдедегі N 710 "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" Қаулысына, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі N 237-ө "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Бұйрығына сәйкес әзірленді және отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін беру тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи населению Осакаровского района
Решение Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 30 июля 2010 года N 255. Зарегистрировано Управлением юстиции Осакаровского района Карагандинской области 3 сентября 2010 года N 8-15-127. Утратило силу - решением Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 4 мая 2011 года N 350
Сноска. Утратило силу - решением Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 04.05.2011 N 350.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года N 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила предоставления жилищной помощи населению Осакаровского района (прилагаются).
2. Признать утратившим силу решение "Об утверждении Правил предоставления малообеспеченным гражданам жилищных пособий на содержание жилья, оплату коммунальных услуг и компенсацию повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам и порядка исчисления совокупного дохода лица (семьи) при назначении жилищного пособия" от 8 сентября 2009 года N 172 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-15-109, опубликованное в районной газете "Сельский труженик" от 17 октября 2009 года N 42 (7162)).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии                        И. Шакирбеков
Секретарь                                  К. Саккулаков
УТВЕРЖДЕНЫ
решением 33 сессии
Осакаровского районного маслихата
от 30 июля 2010 года N 255
ПРАВИЛА
предоставления жилищной помощи населению Осакаровского района
Настоящие Правила предоставления жилищной помощи населению Осакаровского района (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 2314 от 30 декабря 2009 года "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 512 от 14 апреля 2009 года "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", Постановлением Правительства Республики Казахстан N 710 от 19 июля 2008 года "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", Приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 237-п от 28 июля 2009 года "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" и определяют порядок предоставления малообеспеченным семьям (гражданам) жилищной помощи.

Ескерту. Kіріспеге өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2010.12.22 N 300 (алғашқы жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Тұрғын үй көмегі келесі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) беріледі:
тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының өсу бөлігінде отбасының бір айда кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған өтемақы;
тұрғын үйді ұстау;
тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді тұтынуға;
жергілікті жеке тұрғын үй қорынан үй жалдаушылар тұрғын үйді пайдаланғаны үшін төлемақы төлеуі тиіс;
байланыс саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен тұрғын үйдің меншік иелері немесе алдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының және байланыс қызметтерінің өсуі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2010.12.22 N 300 (алғашқы жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) шешімімен.
2. Тұрғын үй көмегі тұрғылықты мекен-жайда тұрақты тұратын адамдарға мынандай жағдайда беріледі, егер тұрғын үйді күтіп ұстау мен коммуналдық қызметті тұтыну төлеміне шыққан шығын тұрғын үй алаңының мөлшері шегінде болса, нақты тұратын жалпы алаң көлемінен жоғары болмай және осы мақсатқа жіберілетін шығындар шегіндегі үлестен артпайтын отбасы бюджетінің коммуналдық қызметті тұтыну мен тұрғын үйді ұстауға, соның ішінде кондоминиум объектісінің жалпы мүлігінің күрделі жөндеуін қосқанда, сонымен қатар қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына шыққан шығындар мөлшерлері болса ғана беріледі.
Тұрғын үйді күтіп ұстауға және тұтынған коммуналдық қызметтер төлеміне шыққан шығындар шегіндегі үлесі 15 процент мөлшерінде отбасының жиынтық табысымен белгіленеді (жыл сайын мәслихаттың шешіміне сәйкес жылдық бюджетті бекіту кезінде белгіленеді).
Осы Ережеде мынандай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 22.12.2010 N 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Жилищная помощь предоставляется малообеспеченным семьям (гражданам) на оплату:
капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
содержания жилья;
потребления коммунальных услуг, семьям (гражданам) являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища в порядке установленном законодательством в области связи.
Расходы семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Жилищная помощь, оказывается, по предъявленным счетам поставщиков услуг.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 22.12.2010 N 300 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
2. Жилищная помощь предоставляется семьям (гражданам), постоянно проживающим в данном населенном пункте, зарегистрированным в данном жилье, являющимися ее собственниками или пользователями (нанимателями, арендаторами), если расходы на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, на оплату содержания жилья, потребления коммунальных услуг, на арендную плату за пользование жилищем в пределах нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, но не более фактически занимаемой общей площади и нормативов расходов на содержание жилья и потребление коммунальных услуг, а также на услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций в бюджете семьи, превышают долю предельно допустимых расходов на эти цели.
Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания жилья и потребления коммунальных услуг устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 15 процентов (ежегодно устанавливается решением маслихата при утверждении бюджета на соответствующий год).
В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) тұрғын үй көмегі – халықтың аз қамтылған тобына тұрғын үй шығындарын өтеу үшін, қосымша ағымдағы кондоминиумның жалпы нысанынына күрделі жөндеу жүргізу, коммуналдық қызметтерді пайдалану, сонымен қатар абоненттік төлем тарифтерінің өсуі бойынша әлеуметтік қорғалатын азаматтарға көрсетілетін көмек түрі;
2) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, тұрғын үйді жалға алу ақысының өсу бөлігінде отбасының бір айда кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған өтемақы, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейі отбасының орташа айлығының жиынтық кірісіне пайыздық қатынасы;
шекті жол берілетін шығыстар үлесі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсету белгісі болып табылады;
3) отбасы - мүліктік және мүліксіз құқықтар мен міндеттер байланыстыратын, некелі бала, туыстық, асырап алу немесе басқа да себептермен балаларды тәрбиелеуге шешім қабылдаған, бірге тұратын және белгіленген заңнама бойынша бір мекен-жай бойынша тіркеуде тұрған тұлғалар ортасы;
4) өтініш беруші (жеке тұлға) – жеке басы немесе отбасы атынан тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш беруші тұлға (бұдан әрі - өтініш беруші);
5) жиынтық табыс – отбасының ақшалай да, заттай да нысанда алған табысының жалпы сомасы (бұдан әрі - жиынтық табыс);
6) тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті орган - жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі (әрі қарай – бөлім);
7) коммуналдық қызметтер - бұл тұрғын үйді (тұрғын үй ғимаратын) сумен қамтамасыз ету және канализация, газбен, электрмен, жылумен жабдықтау, оның ішінде қатты отын, үйді ұстау, қоқыс тазалау қызметін ұсынады;
8) арнайы комиссия – уәкілетті органның жанындағы даулы, таласты, стандартқа жатпайтын жағдайларда тұрғын үй көмегін тағайындау немесе тоқтату сұрақтарын қарастырады;
9) кондоминиум - жылжымайтын мүлікке иелік етудің бірыңғай мүліктік (кондоминиум объектісі), заңды тұлғалардың, мемлекеттің, азаматтардың меншігіндегі бөлінген жеке меншігі, ал жалпы мүлік олардың жалпы үлестік меншіктерінің құқықтарына жататын меншіктің ерекше түрі;
10) кондоминиум нысандарын басқаратын орган - кондоминиум объектілерін қаржыландыру функцияларын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
11) төлем шоттары – бұл шот, түбіртек, хабарлама, коммуналдық қызметтер төлемі туралы анықтама, тұрғын үйді ұстауға жұмсалған шығындар, тұрғын үй көмегін тағайындау кезеңінде қызметті жеткізушілермен, өтініш берушілермен ұсынылады;

1) жилищная помощь – помощь, предоставляемая малообеспеченным слоям населения для возмещения затрат по оплате содержания жилья, включая текущий и капитальный ремонт общего объекта кондоминиума, потребления коммунальных услуг, а также по повышению тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам;
2) доля предельно допустимых расходов – отношение предельно допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, содержание жилья, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах;
доля предельно допустимых расходов является критерием для оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам);
3) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака, родства, усыновления или иной формы принятия детей на воспитание, совместно проживающих и зарегистрированных по одному адресу в порядке установленном законодательством;
4) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи (далее - заявитель);
5) совокупный доход – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи (далее - совокупный доход);
6) уполномоченный орган по назначению жилищной помощи – отдел занятости и социальных программ (далее - отдел);
7) коммунальные услуги – это услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, в том числе и твердое топливо, содержание жилья, мусороудаление;
8) специальная комиссия - комиссия при уполномоченном органе, рассматривающая конфликтные, спорные или нестандартные ситуации по вопросам назначения жилищной помощи либо отказе;
9) кондоминиум – особая форма собственности на недвижимость как единый имущественный комплекс (объект кондоминиума), при которой помещения находятся в раздельной (индивидуальной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
10) орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объектов кондоминиума;
11) счет на оплату – это счет, квитанция, извещение, справка на оплату коммунальных услуг, затрат на содержание жилого дома, предоставляется поставщиками услуг, заявителем за период назначения жилищной помощи;

12) кондоминиум объектілерінің жалпы мүліктеріне күрделі жөндеу жүргізу - кондоминиум объектілерінің жалпы мүліктеріне күрделі жөндеу жүргізудің жеке түрі:
іргетас, сыртқы қабырғалар және болмашы құрылыстар;
жабынды (шатыр);
баспалдақтар (алаңдар, жорықтар) және ішкі қабырғалар;
13) телекоммуникация желісінің абоненті - телекоммуникация желілерінің байланыс қызметтерін, осы мақсаттар үшін абоненттік нөмір немесе сәйкестендіру коды бөлінген кезде осындай қызметтер көрсету туралы шарт негізінде пайдаланушы, жеке тұлға;
14) телекоммуникациялар желісінің абоненттері болып табылатын әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеу (бұдан әрі – телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы) – тұрғын үй ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға төлеу жөніндегі тұрғын үй көмегінің құрамына кіретін, телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу шығындарын өтеуге арналған және қолданылып жүрген тариф пен 2004 жылдың қыркүйек айындағы жағдай бойынша қалыптасқан тариф арасындағы айырма ретінде белгіленетін ақшалай өтемақы.
2. Көрсетілетін тұрғын үй жәрдемақысының мөлшерін анықтау
3. Тұрғын үй көмегі уәкілетті органымен өтініш берушінің тұрғылықты жері бойынша келесі мөлшерде беріледі:
1) өтемақымен қамтылған тұрғын үй алаңының нормалары тұрғын үй заңнамаларымен бекітілген (18 шаршы метр) отбасының әр мүшесіне ұсынылған тұрғын үй нормаларына балама, көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғыз басты азаматтар үшін - 30 шаршы метр;
2) бір адамға тұтынылған коммуналдық қызметтер мөлшері:
газ тұтыну мөлшері:
баллонды газ пайдалану фактілік шығындары, жеткізушілердің қызметін қосып есептелінеді (түбіртек, анықтама, чек) бірақ, бекітілген норматив бойынша бір адамға айына газдың сыйымдылығы (айына 8 килограмнан көп емес) болуы тиіс;
орталықтандырылған ыстық су болмаған жағдайда – айына 10 килограмм;
қатты отын тұтыну мөлшері:
1 шаршы метр алаңды жылытуға – 1-2 қабатта салынған үйлер үшін 161 килограмм, 3-4 қабатта салынған үйлер үшін 98 килограмм, 1985 жылға дейін салынған үйлерге, 1-2 қабатта салынған үйлерге 125 килограмм, 3-4 қабатта салынған үйлерге 72 килограмм (жылу беру мерзімі 7 айға есептегенде), үйге 7 тонна көмірден артық болмауы тиіс.
Тұрғын үй көмегін есептеу барысында статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы облыстың қалалары мен аудандарында қалыптасқан көмір бағасы пайдаланылады.
отбасына электр қуатын тұтыну мөлшері:
газ плитасы бар үйлерде - 150 киловатт;
электр плитасы бар үйлерде – 250 киловатт.

12) капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума – это отдельные виды капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиума:
фундамент, наружные стены и несущие конструкции;
кровля;
лестницы (площадки, марши) и внутренние стены;
13) абонент сетей телекоммуникаций - физическое лицо, пользователь услугами связи сети телекоммуникаций на основании договора об оказании таких услуг при выделении для этих целей абонентского номера или кода идентификации;
14) компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон социально защищаемым гражданам, являющимся абонентами сетей телекоммуникаций (далее - Компенсация повышения тарифа абонентской платы за телефон) – денежная компенсация, входящая в состав жилищной помощи по оплате содержания жилища и потребления коммунальных услуг, предназначенная для возмещения затрат повышения тарифов абонентской платы за телефон и определяемая как разница между действующим тарифом и тарифом, сложившимся по состоянию на сентябрь 2004 года.
2. Определение нормативов оказания жилищной помощи
3. Жилищная помощь предоставляется уполномоченным органом по месту жительства заявителя по следующим нормам:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством (18 квадратных метров), социальная норма площади для одиноких граждан, проживающих в многокомнатных квартирах - 30 квадратных метров;
2) норма потребления коммунальных услуг на одного человека:
норма потребления газа:
потребление газа баллонного по фактическим расходам, с предъявлением счетов поставщиков услуг (квитанции, справки, чеки), но не более норматива, установленного на одного человека в месяц по потреблению емкостного газа (не более 8 килограммов в месяц);
норма потребления твердого топлива:
на отопление 1 квадратного метра площади – 161 килограмма для домов 1-2 этажной постройки, 98 килограмм для домов 3-4 этажной постройки, для жилых зданий до 1985 года постройки; 125 килограмма для домов 1-2 этажной постройки,72 килограмма для домов 3-4 этажной постройки для жилых зданий после 1985 года постройки (в расчете на отопительный сезон 7 месяцев), но не более 7 тонн угля на дом.
При расчете жилищной помощи применяются цены на уголь, сложившиеся в городах и районах области за истекший квартал по данным органов статистики.
Потребление электроэнергии на семью:
150 киловатт в домах, оборудованных газовыми плитами;
250 киловатт в домах, оборудованных электрическими плитами;

"Қайырымдылық үйі" үшін жылу берудің 1 шаршы метр бағасы 222 теңге 43 тиын құрайды.
3) cуық суды, канализацияны, ыстық суды, қоқыс төккішті, эксплуатациялық шығындарды тұтыну нормалары (пәтер меншіктерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеттері және тағы басқа) басқару үлгісіне байланыссыз тарифтерді бекітетін органдармен белгіленеді.
4) тұрғын үй көмегін алушылардың кондоминиум объектісінің жалпы мүлігіне күрделі жөндеу жасауға жұмсалатын қаражаттары кондоминиум объектісінің жалпы көлемімен көмек алушының жеке меншік көлемінің теңдігі жолымен анықталады.
Кондоминиум объектісінің жалпы мүлігіне күрделі жөндеу жасау кезегі пәтерлердің иелеріменен жалпы жиналыста бекітіледі.
4. Телекоммуникация желісінің абонентіне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылу өтемақысы қолданылып жүрген тариф пен 2004 жылдың қыркүйек айындағы жағдай бойынша қалыптасқан тариф арасындағы айырма ретінде белгіленетін телефон үшін абоненттік ақының арттырылған айырмасын тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтерді тұтынуға арналған шығыстардың сомасына қосу жолымен жүзеге асырылады.
Аудару белгіленген тәртіппен бекітілген "телекоммуникация желілерінің абоненттері болып табылатын, әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына өтемақы төлеуге облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне берілетін ағымдағы мақсатты трансферттер".
5. Тұрғын үй төлемі мен коммуналдық қызметке белгіленген мөлшерден жоғары тұтыну жалпы негізде жүргізіледі.
3. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу тәртібі
6. Тұрғын үй көмегі осы елді мекенде тұрақты тұратын және үй иелері немесе пайдаланушысы болып табылатын (жалға алушы, жалдаушы) жеке тұлғаларға тағайындалады.
7. Жеке меншігінде бірнеше үйі бар (пәтер, үй) немесе тұрғын үйлерін жалға беретін (жалдайтын) немесе үстінен жалдайтын отбасылары тұрғын үй көмегін алу құқығынан шеттетіледі.
8. Егер де күтімді қажет етеді деп танылған сексен жастан асқан азаматтарға және мүгедектерге күтім жасайтын, 3 жасқа дейінгі баланы тәрбиелеу (бір және одан да көп), сонымен қатар 4 және оданда көп бала, кенже баласы 1 сынып бітіргенше (бірақ 9 жастан аспаған) балаларды тәрбиелеумен айналысатын адамдарды есепке алмағанда отбасында жұмыс істеуге қабілеті бар адамдар тұрса және еш жерде жұмыс істемейтін, күндізгі бөлімде оқымайтын, әскер қатарында қызметін өткермейтін, жұмыспен қамту органдарында жұмыссыздығы жөнінде тіркелмеген адамдардың тұрғын үй көмегін алуға құқықтары жоқ..

стоимость отопления 1 квадратного метра для "Дома милосердия" составляет 222 тенге 43 тиын.
3) нормы потребления холодной воды, канализации, горячей воды, мусороудаления и эксплуатационных расходов независимо от формы управления (кооператив собственников квартир, комитет самоуправления, домовые комитеты и так далее) устанавливаются органом, утверждающим тариф.
4) расходы на проведение текущего и капитального ремонтов общего имущества объекта кондоминиума для получателей жилищной помощи определяются путем соотношения площади индивидуальной собственности получателя к общей площади объекта кондоминиума.
Очередность проведения текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума утверждается собственниками квартир на общем собрании.
4. Абонентам сетей телекоммуникаций компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон осуществляется путем включения разницы между действующим тарифом и тарифом, сложившимся по состоянию на сентябрь 2004 года, в сумму расходов на содержание жилища и потребления коммунальных услуг.
Перечисление суммы компенсации повышения тарифа абонентской платы за телефон производится в соответствии с утвержденным в установленном порядке планом финансирования республиканской бюджетной программы "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на компенсацию повышения тарифов абонентской платы за телефон социально защищаемым гражданам, являющимся абонентами сетей телекоммуникаций".
5. Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы производится на общих основаниях.
3. Порядок назначения и выплаты жилищной помощи
6. Жилищная помощь назначается физическим лицам, постоянно проживающим в данной местности и являющимися собственниками или пользователями (нанимателями, арендаторами) жилища.
7. Семьи, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (аренду) или поднаем, утрачивают право на получение жилищной помощи.
8. Не имеют право на получение жилищной помощи семьи, если в них имеются трудоспособные лица, которые не работают, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости, за исключением лиц, осуществляющих уход за инвалидами и лицами старше восьмидесяти лет, признанными нуждающимися в уходе, или занятых воспитанием ребенка (одного и более) в возрасте до 3-х лет, а также воспитанием 4-х и более детей до окончания младшим ребенком первого класса (но не старше 9 лет).

9. Дау-жанжал туған кезде немесе сәйкес келмейтін жағдайлар болған кезде тұрғын үй көмегі туралы мәселені шешу үшін уәкілетті орган жанындағы арнайы комиссияның қарауына енгізіледі. Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда көмекке үміткер тұлға оны сот арқылы шешуге құқылы.
10. Тұрғын үй көмегінің мөлшері тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтер және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына нақты төлемақыны аудару сомасынан артуы тиіс емес.
11. Тұрғын үй көмегі ақшасыз және ақшалай түрінде көрсетіледі.
Ақшасыз түрі - ол тұрғын үй көмегінің соммасына тең соммада тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтер үшін төлемді азайту. Тұрғын үй көмегінің соммасы коммуналдық қызметтер қамтамасыз етушілерге аударылады.
Ақшалай түрі төлемдер түрінде көрсетіледі. Тұрғын үй көмегінің төлемі бюджеттік қаржы есебінен азаматтардың салымы бойынша шоттарына аудару жолымен көмектерді төлеу уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
Тұрғын үй көмегі үлгісін (ақшалай немесе ақшасыз) таңдау құқығы алушыға ұсылынады.
12. Есеп шотқа тұрғын үй көмегінің сомаларын аудару кезінде уәкілетті орган салым салушыларының бір жолғы тапсырмалары негізінде тұрғын үй көмегінің сомалары салымынан аудару үшін банктік есеп-қисаптың формаларын толтыру жолымен бөлінген қаржыны мақсатты пайдалануларын тексеру қажет.
13. Бөлім тұрғын үй көмегін алғаннан кейін коммуналдық қызметтер мен тұрғын үйді ұстауға шыққан нақты шығындарды 1 айдың ішінде дәлелсіз себептермен төлемеген (науқастануы, уақытша болмауы және тағы басқалар) азаматтарға тұрғын үй көмегін тағайындауды тоқтатып, бермеуге құқылы. Тұрғын үй көмегін тоқтатып, оны бермеу туралы мәселесін әлеуметтік комиссия тұрғын үй көмегін алушының қатысуымен қарайды, комиссия шешімінің көшірмесін өтініш берушіге тапсырады.
14. Тұрғын үй көмегіннің төлемдерін қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
4. Тұрғын үй көмегін беру мерзімдері
15. Тұрғын үй көмегі тоқсан сайын отбасы құрамы және табыстары туралы мәліметтерді бере отырып, өтініш берілген айдан бастап барлық қажетті құжаттармен бір жылға тағайындалады. Тұрғын үй көмегін алушылардың қайта тіркелу құжаттары алғаш рет тапсырған рәсіміне сәйкес болады.
Тоқсан сайын отбасы құрамы және табыстары туралы мәліметтерді ұсынып отырған отбасылар, тұрғын үй көмегін құжаттарды фактіге негізделген мерзімінен тәуелсіз тоқсанға алады.
Ағымдағы тоқсан бойы отбасы құрамы және табыстары туралы мәліметтерді ұсынбаған отбасылар, себебіне қарамай, тұрғын үй көмегін есептеу құжаттар ұсынылған айдан бастап жүргізіледі.

9. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищной помощи может быть вынесено на рассмотрение специальных комиссий при уполномоченном органе. При несогласии с решением комиссии претендент на жилищную помощь имеет право обжаловать его в судебном порядке.
10. Размер жилищной помощи не может превышать суммы фактически начисленной платы за содержание жилища, коммунальные услуги и повышения тарифов абонентской платы за телефон абонентам сетей телекоммуникаций.
11. Жилищная помощь предоставляются в наличной и безналичной форме. Безналичная форма – это уменьшение платежа за содержание жилья и коммунальные услуги на сумму равную сумме жилищной помощи. Сумма жилищной помощи перечисляется поставщикам коммунальных услуг.
Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченной организацией по выдаче пособий путем зачисления на счета по вкладам граждан за счет бюджетных средств.
Право выбора формы оплаты жилищной помощи (наличная или безналичная) предоставляется получателю.
12. При перечислении сумм жилищной помощи на лицевые счета, уполномоченному органу необходимо прослеживать целевое использование выделенных средств путем заполнения банковской формы для списания с вкладов сумм жилищной помощи на основании разовых поручений вкладчиков.
13. Отдел имеет право приостанавливать и отменять назначение жилищной помощи гражданам без уважительной причины (болезнь, временное отсутствие и другие) не оплатившим в течение 1 месяца фактических расходов на содержание жилища и за коммунальные услуги после получения жилищной помощи. Вопрос о приостановлении и отмене помощи рассматривается комиссией с приглашением получателя жилищной помощи. Копия решения комиссии вручается заявителю.
14. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется за счет бюджетных средств.
4. Сроки и периодичность предоставления жилищной помощи
15. Жилищная помощь назначается с месяца подачи заявления с полным пакетом необходимых документов, сроком на год с ежеквартальным предоставлением сведений о доходах и составе семьи. Перерегистрация получателей жилищной помощи аналогична первоначальной процедуре оформления.
Семьи, ежеквартально представляющие сведения о доходах и составе семьи, получают жилищную помощь за квартал независимо от даты фактического представления документов.
Семьям, не представившим сведения о доходах и составе семьи в течение текущего квартала, независимо от причин, начисление жилищной помощи осуществляется с месяца представления документов.

16. Тұрғын үй көмегін алушылар 15 күннің ішінде тұрғын үй көмегін алу құқығына және мөлшеріне әсер ететін жағдайлар жөнінде бөлімге хабарлауы керек.
17. Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызмет ақысын төлеуге рұқсат етілетін шығындар шегінің үлесі, коммуналдық қызметтердің тарифтері өзгерген жағдайда бұрында тағайындалған көмегі тиісті өзгерістер болған уақыттан бастап қайта тағайындалады.
18. Көмекке құқықтыларды анықтау кезінде басқа қалаларда уақытша тұратыны тиісті құжаттармен дәлелденген адамдар есепке алынбайды.
5. Тұрғын үй көмегін өтіну және есептеу тәртібі
19. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша уәкілетті органмен қатар, "Қарағанды облысы Халыққа қызмет көрсету орталығы" Мемлекеттік Мекемесінің филиалына келесі құжаттармен өтінеді:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) әлеуметтік жеке код;
4) тұрғын үйге құқығын анықтайтын құжаттардың инвентарлық және кадастрлық номерімен белгіленген көшірмесі (ордер, тұрғын үй жекешелендіргені туралы келісім-шарт, сату-сатып алу келісім шарты, сыйға беру келісім шарты, мұрагерлік құқығы жөніндегі куәлік, жалдау (жалға алу) келісім шарты, меншік құқығын тану жөніндегі сот шешімі және басқалар) және үй аумағының мөлшерін растайтын құжаттар (техникалық паспорт) (алғаш жүгінген кезінде) (жыл сайын);
5) отбасы құрамын және тұрғылықты жерін анықтайтын құжаттың көшірмесі (азаматтарды тіркеу кітабы) (тоқсанына 1 рет);
6) өтініш берушінің отбасы жағдайын анықтайтын құжаттың көшірмесі (неке туралы немесе некені бұзу туралы куәлік, жалғызбасты 65 жастан асқан адамдарды қоспағанда);
7) отбасы мүшелерінің қызмет түрі жөнінде мәлімет (еңбек кітапшасының көшірмесі, жұмыс орнынан анықтама және басқалар);
8) тұрғын үйді ұстауға, коммуналдық қызметтер төлемі жөніндегі шығындар туралы мәліметтер (шот, түбіртек, анықтама, чек);
9) өтініш берушінің қалалық телекоммуникациялар желісінің абоненті екендігін анықтайтын (келісім-шарт немесе телекоммуникация қызметтер есебінің түбіртегі) құжаттың көшірмесі;
10) отбасы мүшелерінің табысы жөнінде мәлімет;
11) жұмыссыздар тұрғылықты жер бойынша жұмыспен қамту мәселесі жөніндегі уәкілетті органның анықтамасын тапсырады;
12) тіркелген жылжымайтын мүлікке иелігі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама.
20. Құжаттар түпнұсқасымен және көшірмесімен салыстырып тексеру үшін тапсырылады, одан соң түпнұсқа өтініш берушіге қайтарып беріледі.
21. Қажеттілігіне қарай бөлім тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық - тұрмыстық жағдайын тексеруге құқылы (арнаулы комиссияның тапсырысы бойынша). Тексеру актісі тұрғын үй көмегін алушының жеке ісіне тіркеледі.

16. Получатели жилищной помощи должны в течение 15 дней информировать отдел об обстоятельствах, влияющих на право получения или на размер жилищной помощи.
17. При изменении доли предельно допустимых расходов семьи на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, ставок и тарифов на коммунальные услуги, производится перерасчет ранее назначенных пособий с момента наступления соответствующих изменений.
18. При определении права на пособие в семье не учитываются лица, временно проживающие в других населенных пунктах, что подтверждается соответствующим документом.
5. Порядок обращения и начисления жилищной помощи
19. Для назначения жилищной помощи заявитель обращается в уполномоченный орган или филиал Государственного Учреждения "Центр обслуживания населения Карагандинской области" по месту жительства с заявлением (приложение 1) и предоставляет следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) регистрационный номер налогоплательщика;
3) социальный индивидуальный код;
4) копия правоустанавливающего документа на жилье с указанием инвентарного, кадастрового номера (ордер, договор о приватизации, договор купли-продажи, договор дарения, свидетельство о праве на наследство, решение суда о признании права собственности на жилье и другие) и документы, подтверждающие размер площади жилья (технический паспорт) (при первоначальном обращении); а договор найма (аренды) ежегодно;
5) копия документа, подтверждающего место жительства и состав семьи (книга регистрации граждан) (один раз в квартал);
6) копия документа, подтверждающего семейное положение заявителя (свидетельства о браке или расторжении брака, за исключением одиноко проживающих лиц старше 65 лет);
7) данные о роде деятельности членов семьи (копия трудовой книжки, справка с места работы и другие);
8) сведения (счет, квитанция, справка, чек) о расходах по оплате за содержание жилья, коммунальных услуг;
9) копия документа, подтверждающего, что заявитель, является абонентом сети телекоммуникаций (договор либо квитанция – счет за услуги телекоммуникаций);
10) сведения о доходах членов семьи;
11) безработные, представляют справку уполномоченного органа по вопросам занятости по месту жительства;
12) справка об отсутствии (наличии) зарегистрированных прав на недвижимое имущество.
20. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
21. При необходимости отдел имеет право обследовать материально - бытовое положение семьи, обратившейся за назначением жилищной помощи (по поручению специальной комиссии). Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищной помощи.

22. Тапсырылған құжаттарды қарау нәтижесінде отбасына тұрғын үй көмегін беру жөнінде келісім - шарт жасалады. Келісім - шарт екі данада жасалып, оның біреуі тұрғын үй алушыда сақталады. Аталған келісім - шарт тұрғын үй көмегін беру үшін негіз болып табылады. Уәкілетті органмен ай сайын тұрғын үй көмегін тағайындау есебі жүргізіледі, ол өтініш берушінің өтініміне қарай беріледі.
23. Мәліметтердің шындығына сенімсіздік туған жағдайда уәкілетті орган сұраныс жасауға құқылы, ал заңды тұлға мен жеке тұлғалар тұрғын үй көмегін алуға үміткер адамның табысы туралы мәлімет беруге міндетті.
24. Көмек мөлшері тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметті пайдалануға тұрғын үй көмегін алушының телекоммуникация желісінің абоненттеріне телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің арттырылуына төлем мен тұрғын үй көмегі алуға үміткер отбасылардың шығындар деңгейінің айырмасы ретінде есептеледі.
6. Жиынтық табысты есептеу тәртібі
25. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының жиынтық табысын тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын бөлім болып табылады.
26. Отбасының жиынтық табысын есептегенде отбасы құрамында бірге тұратын, шаруашалақты бірге жүргізетін және бір жерде тіркелген отбасының барлық мүшелері ескеріледі. Есептік кезеңде құрамында өзгерістер болған отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде келген (кеткен) отбасы мүшесінің табысы келесі тоқсанның бірінші айынан бастап есепке алынады (есепке алынбайды).
27. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде тұрғын үй көмегіне өтініш берген тоқсандағы (бұдан әрі - есептік кезең) Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде ақшалай немесе заттай түрде алынған табыстың барлық түрлері есептеледі.
28. Егер отбасының бір мүшесі табыс есептелетін тоқсаннан аз уақыт жұмыс істесе, осы тоқсанда жұмыс істеген барлық уақыты отбасының жиынтық табысына есептелінеді.
29. Бір тоқсаннан астам уақытқа төленуге тиесілі табыс бір мезгілде алынған кезде (оның ішінде жалақы, алимент, зейнетақы, көмектер бойынша берешектер) жиынтық табысқа есептік кезеңде алынған табыстың барлық сомасы есептелінеді.
30. Шетелдік валютада алынған табыс Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есеп беру заңнамасында және бухгалтерлік есеп стандарттарында белгіленген тәртіппен валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледі.
31. Жан басына шаққандағы орташа табыс отбасының тоқсан ішіндегі жиынтық табысын отбасы мүшелерінің санына және 3 айға бөлу жолымен белгіленеді.

22. По результатам рассмотрения представленных документов составляется договор о предоставлении семье жилищной помощи. Договор составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у получателя жилищной помощи. Указанный договор является основанием для предоставления жилищной помощи. Уполномоченным органом ежемесячно производится расчет начисления жилищной помощи, который выдается заявителю по мере обращения.
23. В случае возникновения сомнения в достоверности информации уполномоченный орган вправе запрашивать, а юридические и физические лица обязаны предоставлять информацию о доходах лица, претендующего на получение жилищной помощи.
24. Размер жилищной помощи рассчитывается как разница между фактическим платежом получателя за содержание жилья, потребление коммунальных услуг, повышение тарифа абонентской платы за телефон абонентам сетей телекоммуникаций и предельно допустимым уровнем расходов семьи, претендующей на жилищную помощь.
6. Порядок исчисления совокупного дохода
25. Совокупный доход семьи, претендующей на получение жилищной помощи, исчисляется отделом, осуществляющим назначение жилищной помощи.
26. При исчислении совокупного дохода в составе семьи учитываются все члены семьи, совместно проживающие, ведущие общее хозяйство и зарегистрированные по одному месту жительства.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, учитываются (не учитываются) доходы прибывшего (выбывшего) члена семьи с первого месяца следующего квартала.
27. При исчислении совокупного дохода учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами в денежной или натуральной форме за квартал, предшествовавший кварталу обращения за жилищной помощью (далее – расчетный период).
28. Если один из членов семьи проработал менее квартала, за который исчисляется доход, в совокупном доходе семьи учитывается его доход за проработанное время в этом квартале.
29. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, алиментам, пенсии, пособиям), причитающегося к выплате более чем за один квартал, в совокупном доходе учитывается вся сумма дохода полученного в расчетном периоде.
30. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартами бухгалтерского учета.
31. Среднедушевой доход рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за квартал на число членов семьи и на 3 месяца.

7. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде есепке алынатын табыс түрлері
32. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есептік кезеңде алынған табыстың мынадай түрлері есепке алынады:
1) табыстар, әлеуметтік төлемдер түрінде алынатын табыс;
2) кәсіпкерлік және басқа да қызмет түрлерінен түсетін табыс;
3) балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түріндегі табыс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан- мал немесе құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсіруді қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
5) өзге де табыстар, осы Ереженің 12 бөлімінде көрсетілген.
33. Отбасының жиынтық табысында мыналар есепке алынбайды:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеуге арналған бір жолғы жәрдемақы;
4) бала тууына байланысты берілетін бір жолғы мемлекеттік жәрдемақы;
5) жеке ісін ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек.
Егер жеке ісін ашуға және (немесе) жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға арналған материалдық көмек мақсатына сай пайданылмаса, жиынтық табыс көрсетілген көмек сомасын ескере отырып есептеледі;
6) отбасы мүшелерінің біреуі осы отбасында тұрмайтын адамдарға төлейтін алимент;
7) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
8) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
9) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құны;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін заттай көмек түрлері:
дәрілік препараттар;
санаторий-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
жүріп-тұру құралдары (кресло - арбалар) мен мүгедектерге бөлінген басқа да сауықтыру құралдары;
білім алу кезеңінде оқушыларды тегін тамақтандыру;
11) ақшалай және заттай түрдегі (құндық бағадағы) қайырымдылық көмегі;
12) төтенше жағдайлар салдарынан олардың денсуалығына және мүлкіне келтірген зиянды өтеу мақсатында отбасына көрсетілген көмек;
13) Қазақстан Республикасының білім беру аясындағы заңнамасына сәйкес аз қамтылған отбасынан шыққан мектеп оқушыларына қаржылық және материалдық көмек көрсету;
14) тамақтану азық – түлік бағаларының өсіп кетуіне байланысты аз қамтылған азаматтарға заттай және ақшалай көмек көрсету.
8. Жиынтық табысты есептеу кезінде есепке алынатын еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынатын табыстар
34. Жиынтық табысты есептеу кезінде отбасының мынадай (осы Ереженің 33 тармағында көрсетілгендерден басқа) түрде алынған табысы есепке алынады:

7. Виды доходов, учитываемых при исчислении совокупного дохода семьи
32. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы от предпринимательской и других видов деятельности;
3) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев;
4) доходы от личного подсобного хозяйства - приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) иные доходы, изложенные в главе 12 настоящих Правил.
33. В совокупном доходе семьи не учитываются:
1) государственная адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременное пособие на погребение;
4) единовременное государственное пособие в связи с рождением ребенка;
5) материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства.
В случае, если материальная помощь на открытие собственного дела и (или) развитие личного подсобного хозяйства использована не по назначению, совокупный доход исчисляется с учетом суммы оказанной помощи;
6) алименты, выплачиваемые одним из членов семьи на лиц, не проживающих в данной семье;
7) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
8) содержание граждан на время протезирования;
9) стоимость льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
10) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
средств передвижения (кресло - коляски) и других средств реабилитации, выделенных инвалидам;
бесплатного питания учащихся в период получения образования;
11) благотворительная помощь в денежном и натуральном выражении (в стоимостной оценке);
12) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
13) финансовая и материальная помощь, обучающимся из малообеспеченных семей, оказываемая в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
14) помощь в денежном или натуральном выражении, оказываемая малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания.
8. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, учитываемые при исчислении совокупного дохода
34. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы (кроме указанных в пункте 33 настоящих Правил), полученные в виде:

1) жұмыс берушінің еңбекақы ретінде есебі, атап айтқанда:
жалақының барлық түрлері, оның ішіндегі кесімді, мерзімді, сондай ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйақылар, қосымша ақылар, үстемақылар (қаржыландыру көзіне қарамастан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалақысы сақталатын кезеңге қарамастан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төленетін ақшалай соманы қоса алғанда);
демалыс уақытында сақталатын жалақы, сондай ақ пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін ақшалай өтемақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайда жеке еңбек шартының бұзылуы кезінде, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде төленетін өтемақылар;
уақытша, маусымдық және қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңіндегі жалақы;
маусымдық жұмыстарымен айналысатын қызметкерлердің жалақысы оны алған кезеңнен бастап отбасының жиынтық табысына есептеледі. Жалақы болмаған кезеңде ол жиынтық табысқа есептелмейді;
уақытша, мерзімдік және қоғамдық жұмыс істеген кезеңде жұмыс істеген жұмысшылардың жалақысы алған мерзімінен бастап жиынтық есепте есептелінеді. Жалақысы жоқ кезеңде жиынтық табыс оны қоспай есептеліне береді;
сақтандыру агенттері мен брокерлерге төленетін комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берілетін көмектерден басқа, жалақыны есептеу кезінде ескерілмейтін және ұйым қаражатының есебінен төленетін басқа да төлем түрлері;
мерзімді қызметтегі әскери қызметкелердің ақшалай үлесін қоспағанда, әскери қызметкерлердің, оның ішінде келісім-шарт бойынша қызмет атқарып жүргендердің оның ішінде ішкі істер органдарының қатарындағы және басшы құрамындағы адамдардың, сондай-ақ соларға теңестірілген азаматтар санатының үстемақылары мен қосымша ақылар ескерілген ақшалай үлесі;
жалдау бойынша төленетін еңбекақы;
жұмыс беруші төлеген несие сомасы. Көрсетілген төлемдер несиені өтеудің белгіленген мерзіміне бөліп таратылады.
2) әлеуметтік төлемдер, атап айтқанда:
Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік - құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлері, оларға өтемақы төлемдері;
мүгедектігі, асыраушысынан айырылуы жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік көмек;
арнаулы мемлекеттік жәрдемақы;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнаулы көмек;
мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдер;
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне берілетін мемлекеттік жәрдемақы;
он сегіз жасқа дейінгі балаларға арналған мемлекеттік жәрдемақы;
үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамсыздандыру;
қаржыландыру көзіне қарамастан, оқушыларға, студенттерге, аспиранттарға, докторанттарға, басқа да оқу орындарының тыңдаушыларына төленетін стипендия;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен берілетін әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі көмек;

1) начисленных работодателем сумм в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки в денежной и натуральной формах (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан за период, когда за ними в соответствии с законодательством Республики Казахстан сохраняется заработная плата);
заработная плата, сохраняемая на время отпуска, а также денежная компенсация за неиспользованный трудовой отпуск;
компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
заработная плата за период выполнения временных, сезонных и общественных работ.
заработная плата работников, занятых на сезонных работах, учитывается в совокупном доходе семьи на момент ее получения. В период отсутствия заработной платы совокупный доход исчисляется без ее учета;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
другие виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе, проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
оплаты труда по найму;
суммы кредита, выплаченные работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;
2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсий, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту;
специальные государственные пособия;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования;
государственные пособия по уходу за ребенком до достижения им одного года;
государственные пособия детям до восемнадцати лет;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
стипендия, выплачиваемая учащимся, студентам, аспирантам, докторантам, слушателям других учебных заведений независимо от источника финансирования;
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;

1, 2 топтағы жалғызбасты, басқа адамның көмегіне мұқтаж мүгедектердің мемлекеттік әлеуметтік көмекке қосылатын, күтімге арналған қосымша үстемақылар мен жергілікті мемлекеттік басқару органдарының шешімі бойынша бюджеттен берілетін басқа да ұдайы төлемдер;
заңнамаларға және өзге де нормативтік - құқықтық актілерге сәйкес берілетін, осы Ереженің 33 тармағының 10 тармақшасында көрсетілгендерден басқа, заттай көмек түрлерінің құны, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
осы бөлімде көрсетілген көмек, Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік - құқықтық актілерінде белгіленген, жергілікті мемлекеттік басқару органдары, мекемелер мен басқа да ұйымдар белгіленген барлық төлем түрлеріне өзге де үстемақылар мен қосымша ақылар.
35. Жиынтық табыстың құрамында қызметкер еңбек және қызметтік міндеттерін атқару кезінде оның өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы заңнамаға сәйкес жұмыс беруші төлейтін бір жолғы төлемдер мен ай сайынғы сома қосылады.
36. Азаматтық - құқықтық шарттар бойынша (мердігерлік және де басқа да) жұмыстарды орындайтын адамдардың табысы шарт қолданылатын бүкіл кезеңге жиынтықталады. Алынған табыс жұмысты орындау үшін шартта көзделген айлардың санына бөлінеді және есептік кезеңге келетін айлардағы жиынтық табыста есепке алынады.
37. Азаматтық - құқықтық шарттар бойынша, оның ішінде ғылыми, әдеби және өнер туындыларын және тағы басқаларын жасауға, шығаруға, орындауға немесе өзге де пайдалануға алынған, осы шарт есебінде аванспен төленетін сыйақылар, аванс берудің бүкіл кезеңінде (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады, ал қалған сома шарттың аванс бергеннен кейінгі қолданылу кезеңінде (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады.
38. Авторлық сыйақылар (шарттар болмаған кезде), сондай-ақ жаңалық ашқаны, өнертабыстар мен рациоталдаулық ұсыныстары үшін сыйақылар жиынтық табысқа сыйақы сомасынан алынған айлардың санын бөлуден алған үлес мөлшерінде қосылады және есептік кезеңге келетін айлардың санына көбейтіледі.
39. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс олардың мөлшері туралы анықтамалармен расталады.
9. Жиынтық табысты есептеу кезеңінде есепке алынатын, кәсіпкерлік және басқа да қызмет түрлерінен алынған табыстар
40. Жиынтық табысты есептеу кезінде кәсіпкерліктен және басқа да қызмет түрлерінен:
1) өнімді (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан;
2) тауарлық - материалдық құндылықтарды, мүлікті сату кезіндегі құн өсімінен;
3) шаруа (фермер) қожалығы қызметінің нәтижесінде және шартты жер үлесі мен мүлік жармасынан алынған.
Шаруа қожалық мүшелерінің жиынтық табысын есептеу салық органдарына ұсынылатын, алынған табыс туралы декларацияда көрсетілген ауыл шаруашылығы өнімін сатудан нақты алынған табыс ескеріле отырып жүргізіледі. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлінеді және оның тиісті бөлігі айқындалатын кезеңдегі жалпы жиынтық табысқа қосылады;

дополнительные надбавки на уход к государственным социальным пособиям одиноким инвалидам 1, 2 группы, нуждающимся в посторонней помощи, и другие регулярные выплаты из бюджета по решению органов местного государственного управления;
стоимость натуральных видов помощи, кроме указанных в подпункте 10) пункта 33 настоящих Правил, предоставляемой в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
иные надбавки и доплаты ко всем видам выплат, указанным в настоящем разделе, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и другими организациями.
35. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с законодательством о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
36. Доход лиц, выполняющих работы по гражданско-правовым договорам (подряд и другие), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
37. Вознаграждения, полученные по гражданско-правовым договорам, в том числе на создание, издание, исполнение или иное использование произведений науки, литературы и искусства и т.д., выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).
38. Авторские вознаграждения (при отсутствии договоров), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.
39. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат, подтверждаются справками об их размерах.
9. Доходы от предпринимательской и других видов деятельности, учитываемые при исчислении совокупного дохода
40. При исчислении совокупного дохода от предпринимательской и других видов деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного пая.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы. При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;

4) өзін-өзі жұмыспен қамтудан.
41. Жекелеген азаматтарда шарттар жасамай жұмыс істейтін адамдардан жиынтық табысы олардың келісім - шартының көшірмесімен, жалдаушының анықтамасымен немесе өтініштері негізінде расталады. Бұл ретте жалақының заттай бөлігі жиынтық табысқа нарықтық баға бойынша ақшалай баламада қосылады.
42. Өзін-өзі жұмыспен қамтыған халықтың табысы жазбаша өтінішпен расталады.
43. Кәсіпкерлік қызметпен арнаулы салық режимі жағдайында айналысатын адамдардың табысы бір жолғы талон, патент, оңайтылған декларация негізінде расталады.
Шаруа (фермер) қожалығы қызметiнiң нәтижесiнде алынған табысты қоса алғанда, ресми расталмаған табыс әрбiр жұмыс iстеушiге шаққанда ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
10. Жиынтық табысты есептеу кезiнде есепке алынатын, балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент түрiндегi табыстар
44. Балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент жиынтық табыс құрамында есепке алынады.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы жиынтық табысқа олардың алынған уақыты бойынша есепке алынады.
45. Адамдардың асырауындағыларды ұстауға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан алынған құжаттар қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде есептеледi.
46. Егер ата - анасының арасында неке бұзылмай жұбайлардың бiреуiнен алимент өндiрiп алынса, осы жұбайы отбасымен бiрге тұрған кезде оның табысы жиынтық табыста толық есепке алынады. Жұбайлар бөлек тұрған жағдайда, отбасының жиынтық табысында алимент есепке алынады.
47. Егер баланың анасы баланың әкесімен тіркелген некеде болмаса, онымен бірге тұрмаса және алимент өндіріп алу туралы сот шешімі болмаса жиынтық табысқа алименттi есепке алмай есептеледi.
48. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алимент туралы анықтамаларымен не пошта аударымдарының алынған алимент туралы түбiртегiмен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндiрiп алу туралы шешiмi қоса берiлген жазбаша өтiнiш негiзiнде расталады. Алимент бойынша 3 айдан астам кезең үшiн берешек пайда болғанда сот орындаушысының алимент бойынша берешектi айқындау туралы қаулысы ұсынылады.
11. Жиынтық табысты есептеу кезiнде есепке алынатын, жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табыстар
49. Жеке қосалқы шаруашылықтан (үй малын, құс өсіруден, ауыл шаруашылығы (гүл) өнімдерін өсіруден) түскен табыс жиынтық табыстың құрамына қосылады.

4) от самостоятельной занятости.
41. Лица, занятые работой у отдельных граждан, подтверждают заработок копией договора, справкой нанимателя или на основании заявления.
42. Доходы самостоятельно занятого населения подтверждаются письменным заявлением.
43. Доходы лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на условиях специального налогового режима, подтверждаются на основании разового талона, патента, упрощенной декларации.
Официально не подтвержденные доходы, включая доходы, полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства, учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы на каждого работающего.
10. Доходы в виде алиментов на детей и других
иждивенцев, учитываемые при исчислении совокупного дохода
44. В составе совокупного дохода учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе по времени их получения.
45. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
46. Если брак между родителями не расторгнут, но взысканы алименты с одного из супругов, при совместном проживании с семьей данного супруга в совокупный доход учитываются его доходы полностью. В случае раздельного проживания супругов, в совокупном доходе семьи учитываются алименты.
47. Если мать ребенка не состоит в зарегистрированном браке с отцом ребенка, совместно с ним не проживает и не имеет решения суда о взыскании алиментов, совокупный доход исчисляется без учета алиментов.
48. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления с приложением решения судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев, представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
11. Доходы от личного подсобного хозяйства, учитываемые при исчислении совокупного дохода
49. В состав совокупного дохода включаются доходы от личного подсобного хозяйства (от разведения домашнего скота, птицы, выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции).

50. Жиынтық табыста есепке алынатын жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс өтiнiш берушiнiң кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмi немесе басқа да құзыреттi орган растаған жеке қосалқы шаруашылығының болуы және мөлшерi туралы мәлiметтерiнiң негiзiнде әрбiр отбасы бойынша есептеледi.
51. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табысты уәкiлеттi орган осы Ереженің 2345 қосымшаларының негiзiнде есептейдi.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс жиынтық табысқа жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
52. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады (ocы Ережеге 23-қосымшаларға сәйкес) және шығыстардың орташа деңгейi шегерiледi.
53. Табысты есептеу үшiн алдыңғы күнтiзбелiк жылдың өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiне облыста қалыптасқан, облыстық статистика органдары облыстық уәкiлеттi органға ұсынатын орташа жылдық бағалары пайдаланылады.
Малды (құсты) есептiк кезеңінде сату кезiнде жиынтық табысқа облыстық статистика органдарының деректерi бойынша тiрi мал нарығында қалыптасқан бағалар бойынша бiр жолғы табыс қосылады.
Жиынтық табыс жұмыс малы (жылқы, түйе және басқалары) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.
54. Осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес өнiм бермейтiн жастағы (төл) үй малынан, құстан түсетiн табыс ол сыйға тартылған немесе өткiзiлген (сату, сою және тағы да басқа) жағдайда ғана есепке алынады. Төлдiң құны отбасының жиынтық табысына тiрi мал нарығында қалыптасқан, облыстық статистика органдары ұсынған бағалар бойынша қосылады.
55. Осы Ереженің 54 тармағында көрсетiлгендерден басқа, үй малы, құс болған кезде жиынтық табыс табыстың жылдық сомасын он екi айға бөлу жолымен айқындалады. Шыққан сан есептiк кезеңдегi айлардың санына көбейтiледi.
56. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс есебiнiң жеке нормативтiк карточкасын осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде толтырады.

50. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе, рассчитывается по каждой семье на основании сведений заявителя о наличии и размерах личного подсобного хозяйства, заверенных акимом поселка, аула (села), аульного (сельского) округа или другого компетентного органа.
51. Доход от личного подсобного хозяйства рассчитывается уполномоченным органом на основе приложений 2345 к настоящим Правилам.
Доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход на основании письменного заявления.
52. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену 1 кг продукции (согласно приложениям 23 к настоящим Правилам), и вычитается средний уровень расходов.
53. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в области на продукцию растениеводства и животноводства, представляемые областными органами по статистике в областной уполномоченный орган.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках живого скота, по данным областных органов по статистике.
Совокупный доход исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд и др.) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более года доход учитывается как от скота мясного направления.
54. Доход от домашнего скота, птицы, непродуктивного возраста (молодняк), (согласно приложению 4 к настоящим Правилам), учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой и так далее). В совокупный доход семьи включается стоимость молодняка по ценам, сложившимся на рынках живого скота, представленным областными органами по статистике.
55. При наличии домашнего скота, птицы, кроме указанных в пункте 54 настоящих Правил, совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
56. Индивидуальная нормативная карточка расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, заполняется уполномоченным органом по назначению и выплате жилищной помощи на основе данных заявителя.

12. Жиынтық табысты есептеу кезеңiнде есепке алынатын өзге табыстар
57. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезiнде мынадай өзге де табыс есепке алынады:
1) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден;
2) бағалы қағаздардан (дивидендтер);
3) шетелдiк валютаны өткiзуден;
4) асыл тастар мен қымбат бағалы металдарды, олардан жасалған зергерлiк бұйымдарды және құрамында асыл тастар мен қымбат бағалы металдар бар басқа да заттарды, сондай-ақ өнер туындыларын және антиквариат сатудан;
5) жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан;
6) авторлық сыйақы түрiндегi;
7) жылжымайтын мүлiктi, көлiк құралдарын және басқа да мүлiктi сыйға тарту, мұрагерлiкке алу түрiнде алынған;
8) несиені (шағын несиені) пайдаланудан;
9) қайтарымсыз алынған ақша;
10) ақша салымдары бойынша сыйақы (мүдде);
11) ақшалай аударымдар;
12) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлiк бағалы қағаздар бойынша ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегi ұтыстар;
13) туысқандарының және басқа да адамдардың ақшалай және заттай көмегiн (құн түрiнде) қоса алғанда, өзге де мәлiмделген табыс.
Көрсетiлген табыс алынған уақыты бойынша есепке алынады және жазбаша өтiнiшпен расталады.
Орта білім беру, сондай-ақ жоғары және орта арнаулы білім беру жүйесінде ақылы негізде күндізгі бөлімде оқитын шәкіртақы алмайтын студенттердің жиынтық табысына ерікті айтылған табысы есептеледі.
58. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын жалға беруден алынған, ресми расталмаған табыс бiр айдағы ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде есепке алынады.
59. Алынған несиелердiң (шағын несиелердiң) сомасы жиынтық табыста есепке алынбайды.
60. Жылжымайтын мүлiктi және көлiк құралдарын сатудан алынған табыс оның алынған күннен бастап бірге жалпы жиынтық табысқа қосылады
Басқа тұрғын үй (көлiк құралын) сатып алған жағдайда, жылжымайтын мүлiктi (көлiк құралын) сатудан алынған сома мен сатып алынған тұрғын үй (көлiк құралы) құнының арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында есепке алынады.
Осакаров ауданының тұрғындарына
тұрғын үй көмегін көрсету Ережесіне
1 қосымша
Тұрғын үй көмегін тағайындау туралы
Өтініш
Тұрғын үй – коммуналдық қызметтерін пайдаланғаны үшін және үйді күтуге жұмсалатын қаражаттың есесін қайтару көмегі бойынша, өтініш берушіні қосқанда ______ тұратын менің отбасыма тұрғын үйді ұстауға, қатты отын мен жалдау ақысын, коммуналдық қызметтер және қалалық телекоммуникация желілерінің абоненттеріне қосылған телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің бөлігіне төленетін шығындарды төлеуге тұрғын үй көмегін тағайындауыңызды өтінемін.
Мен, және менің отбасы мүшелерім, көрсетілген мекен-жайдан басқа үй атымызда тіркелмегенін растаймыз және отбасы мүшелерінің табыстары туралы мәліметтерді тұрғын үй көмегі бөліміне беруге келісіміміздің дәлелі ретінде, жеке және заңды тұлғаларға көрсетілуге жататын табыстары туралы ақпараттарды ашуыңызға рұқсат береміз.
Маған, тұрғын үй иесі (жалдаушы) тұрғындарды әлеуметтік қорғау орталығына көтеріңкі немесе заңсыз өтемақы тағайындауға әкелген жалған мәліметтерді көрсеткенім үшін көмек алу құқығынан айырылатыным жайлы, заңсыз алынған тұрғын үй көмегінің сомасы заңда көрсетілген тәртіп бойынша қайтарылуға жататыны, ал қайтармаған жағдайда сот арқылы шешілетіні туралы ескертілді.
Қажетті құжаттарды қосымша тапсырамын.

12. Иные доходы, учитываемые при исчислении совокупного дохода
57. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются следующие иные доходы:
1) от сдачи в аренду недвижимого имущества и транспортных средств;
2) от ценных бумаг (дивиденды);
3) от реализации иностранной валюты;
4) от продажи драгоценных камней и драгоценных металлов, ювелирных изделий, изготовленных из них, и других предметов, содержащих драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведений искусства и антиквариата;
5) от продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) в виде авторского вознаграждения;
7) полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) от использования кредита (микрокредита);
9) безвозмездно полученные деньги;
10) вознаграждение (интерес) по денежным вкладам;
11) денежные переводы;
12) выигрыши в натуральном и (или) денежном выражении, полученные на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
13) прочие заявленные доходы, включая денежную и натуральную помощь (в стоимостном выражении) родственников и других лиц.
Указанные доходы учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением.
Студентам, обучающимся в системе среднего образования, а также на платной основе очной формы обучения высшего и среднего специального образования без получения стипендии в совокупный доход учитывается добровольно заявленный доход.
58. Официально не подтвержденные доходы от сдачи в аренду недвижимости и транспортных средств учитываются в размере не ниже минимальной заработной платы в месяц.
59. В совокупном доходе не учитываются суммы полученных кредитов (микрокредитов).
60. Доход, полученный от продажи недвижимого имущества и транспортных средств, включается в общий совокупный доход единовременно по дате получения.
В случае приобретения другого недвижимого имущества (транспортного средства) в совокупном доходе семьи учитывается разница между суммой, вырученной от продажи недвижимости (транспортного средства) и стоимостью приобретенного недвижимого имущества (транспортного средства).
Приложение 1
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
Осакаровского района
Заявление о назначении жилищной помощи
Прошу назначить моей семье, состоящей из ____________ человек, включая заявителя, жилищную помощь на оплату содержания жилья, капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиума, потребления коммунальных услуг, в том числе и твердого топлива, арендной платы за пользование жилищем, а также услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций.
Я, и члены моей семьи, даем свое разрешение на раскрытие информации о доходах, которое может быть предъявлено юридическим и физическим лицам, как подтверждение нашего согласия на выдачу уполномоченному органу сведений о доходах членов нашей семьи.
Я уведомлен (а), что предоставление заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, влечет за собой прекращение выплаты помощи, а незаконно полученные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке.
Необходимые документы прилагаю.

Тапсырылған құжаттардың дұрыс екендігінің жауапкершілігі Қазақстан Республикасының Қылмыстық Кодексінің 1 тармағының 177 бабына және 3 тармағының 325 бабына сәйкес екендігімен таныстым.
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Жеке куәлігінің мәліметтері _________________________________________
(туған жылы, айы, күні, жеке куәлігінің N, берілген күні)
СТН ______________________________ ӘЖК ______________________________
Мекен-жайы _________________ көшесі _______________________
үй, ________________________ пәтер __________________ телефон _______
Керек жабдығы __________________________ түрі _______________________
(пәтер меншіктерінің кооперативтері) (жеке меншік, мемлекеттік)
Жалпы аумағы ____________ шаршы метр.
Бөлме саны ______________________________________________
Әлеуметтік мәртебесі _________________ отбасы жағдайы _______________
Жеке меншік бір үйім бар.
Өтініш берушінің қолы ________________
Берілген күні ________________________
Осакаров ауданының тұрғындарына
тұрғын үй көмегін көрсету Ережесіне
2 қосымша
Қарағанды облысының табиғи жағдайы бойынша
әкімшілік-аймақтық аудандардың
ТIЗБЕСI

Об ответственности за достоверность предоставленных документов с пунктом 1 статьи 177 и пунктом 3 статьи 325 Уголовного Кодекса Республики Казахстан ознакомлен (а).
Данные заявителя:
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Данные удостоверения личности:_______________________________________
(дата рождения заявителя, N и дата выдачи удостоверения)
РНН _______________________ СИК __________________________
Адрес проживания ___________________ улица _______________
дом _______ квартира ___________ телефон ___________
принадлежность _______________________ тип _______________________
(кооператив собственников квартир) (частное, государственное)
Общая площадь _____ квадратных метров.
Количество комнат __________________________________________
Социальный статус _______________ семейное положение _____________
Имею в собственности одну единицу жилья.
Подпись заявителя __________________
Дата подачи ________________________
Приложение 2
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
Осакаровского района
Перечень
административно-территориальных районов
по природным условиям Карагандинской области

489
Осакаров ауданының тұрғындарына
тұрғын үй көмегін көрсету Ережесіне
4 қосымша
Азық-түліктік пайдаланылатын
үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Осакаров ауданының тұрғындарына
тұрғын үй көмегін көрсету Ережесіне
5 қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң
типтік жеке нормативтік карточкасы
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә. _______________________________________
Үйiнiң мекен-жайы _____________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
х
х
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
х
х
х
х
20___ж. "__"_________ ________________________
(өтiнiш берушiнiң қолы)
______________________________________________
(есепті жасаған тұлғаның Т.А.Ә. және қолы)

489
Приложение 4
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
Осакаровского района
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид животных
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 5
к Правилам предоставления
жилищной помощи населению
Осакаровского района
ТИПОВАЯ ИНДИВИДУАЛЬНАЯ НОРМАТИВНАЯ КАРТОЧКА
расчета доходов от личного подсобного хозяйства
Ф.И.О. заявителя ____________________________________________________
Домашний адрес ______________________________________________________
Виды сельскохозяйственных культур, домашних животных, птицы
земля, соток, голов, кол-во
норматив дохода в год, тенге
всего дохода в год, тенге
всего дохода в квартал, тенге
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого: доход в год
х
х
Итого: доход в квартал
х
х
х
х
"__"___________ 20 ___ г. __________________________
(подпись заявителя)
(Ф.И.О. и подпись лица, осуществившего расчет) _______________________________________________