Көлік оқиғасының схемасын жасау ережесін және олардың үлгі нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 9 ақпандағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 15 ақпанда № 6778 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.09.2015 № 754 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңының 22-1-бабының 4-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көлік оқиғасының сызбасын жасау ережесі (Бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың полиция департаменттерінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары ішкі істер органдарының әкімшілік полиция бөліністерінің жұмысын осы Ереженің талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы комитеті (Қ.С. Тыныбеков) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін және оның жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.09.2015 № 754 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Баймағанбетов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігінің
төрайымы _________ Е.Л. Бахмутова
2011 жылғы 11 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 9 ақпандағы № 52
бұйрығына қосымша
Көлік оқиғасының сызбасын жасау ережесі
1. Осы Қағида Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары әкімшілік полиция бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру тәртібін және көлік оқиғалары кезінде жұмысты жүзеге асыруға қатысты талаптарды айқындайды;
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.09.2015 № 754 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил составления схемы транспортного происшествия и их типовых форм
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 февраля 2011 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстици Республики Казахстан от 15 февраля 2011 года № 6778.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с частью 4 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления схемы транспортного происшествия (далее - Правила).
2. Начальникам Департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и Представительства Министерства внутренних дел Республики Казахстан в городе Байконыр организовать работу подразделений административной полиции органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Комитету дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.09.2015 № 754 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр С. Баймаганбетов
"Согласовано"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
__________________ Е.Л. Бахмутова
11 февраля 2011 года
Приложение
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 9 февраля 2011 года № 52
Правила
составления схемы транспортного происшествия
1. Настоящие Правила устанавливают порядок организации работы подразделений административной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан и требования, касающиеся осуществления работы при транспортных происшествиях.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.09.2015 № 754 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

2. Көлік құралдарының, жүктердің, жолдардың, жол құрылыстарын немесе өзге де мүліктің зақымдануына әкеп соқтырған, оның ішінде жәбірленушінің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соқтырған қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері жоқ көлік оқиғалары туындаған кезде әкімшілік полицияның лауазымды адамдары көлік оқиғасының сызбасын жасайды және хаттамаға қоса тігеді. Оған оқиғаға қатысушылар мен куәлардың түсініктемелері, көлік оқиғасы фактісі бойынша әкімшілік іс тіркелгеннен кейін ішкі істер органдарының кезекші бөлімінің оған уәкілетті лауазымды адамы көлік құралдарын жүргізушілеріне беретін көлік құралдарының бүлінуі туралы анықтамалар қоса тігіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.09.2015 № 754 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Анықтама тіркеу нөмірін көрсете отырып, жеке журналда тіркелуі және көлік оқиғасының қатысушысына қол қойғызып, берілуі тиіс.
4. Көлік оқиғасының сызбасында:
1) көлік оқиғасының орны (жол, көше, елді мекен, аумақ және жер учаскесі);
2) жүріс бөлігінің ені, әрбір бағытқа арналған қозғалыс жолағының саны;
3) соқтығысқан орынды көрсете отырып, көлік құралдарының соңғы жағдайындағы (артқы және алдыңғы доңғалақтардың осьтері бойынша) көлік құралдарының (көлік құралының) сызбалық суреті;
4) көлік оқиғасы орын алғанға дейін оған қатысушылардың қозғалысының бағыты;
5) бар болған жағдайда - әрекеті көлік оқиғасы орын алған жол учаскесіне әсер ететін жол таңбасының, жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдарының (белгілер, бағдаршам объектілері, қоршаулар және т.б.), қауіпсіздік белгілері, қоғамдық көліктің аялдамалары, жарық тіреулер, жарнама қалқандары, электр беру және байланыс желілері, қоршаулар, тротуарлар, гүлзарлар, жасыл алқаптар, көлік оқиғасы орнына жақын орналасқан құрылыстардың бар-жоғы;
6) бар болған жағдайда - көше (көшелердің) атауы, жақын орналасқан үйдің (үйлердің) нөмірлері, жақын орналасқан шақырым көрсеткіш, жақын орналасқан елді мекендердің атаулары көрсетіледі.
5. Сызбада көрсетілген объектілерді көрсету әр түрлі құрылыстар, белгілер, бағдаршам объектілері, қоршаулар, бағдаршам тіреуіштері, жарнама қоршаулары және басқа да стационарлық объектілер болуы станционарлық бекетке (стационарлық бекеттерге) бекіте отырып, көлік құралындағы (доңғалақтардың тепкішегі, тіркеу күршегі және көлік құралындағы басқа да базалық нүктелер) базалық нүктелерден ұзындығы мен ені бойынша екі мөлшерді белгілеу арқылы жүргізіледі. Көлік құралдарының қалпын тіркеу көлік құралының кемінде екі базалық нүктелері бойынша жүргізіледі.

2. При возникновении транспортных происшествий, повлекших повреждения транспортных средств, грузов, дорог, дорожных сооружений или иного имущества, в том числе не имеющих признаков уголовно наказуемого деяния, повлекшее причинение потерпевшему вреда здоровью, должностными лицами административной полиции составляются и приобщаются к протоколу схема транспортного происшествия. К нему прилагаются объяснения участников происшествия и свидетелей, справки о повреждении транспортных средств, выдаваемые водителям транспортных средств уполномоченным на то должностным лицом дежурной части органов внутренних дел после регистрации административного дела по факту транспортного происшествия.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.09.2015 № 754 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. Справка должна регистрироваться в отдельном журнале с указанием регистрационного номера и выдаваться под роспись участнику транспортного происшествия.
4. В схеме транспортного происшествия указывается:
1) место транспортного происшествия (участок дороги, улицы, населенного пункта, территории или местности);
2) ширина проезжей части, количество полос движения для каждого из направлений;
3) схематическое изображение транспортных средств (транспортного средства) в их (его) окончательном положении (по осям задних и передних колес) с указанием места столкновения;
4) направление движения участников транспортного происшествия до момента его наступления;
5) наличие дорожной разметки, технических средств регулирования дорожным движением (знаки, светофорные объекты, ограждения), действие которых распространяется на участок дороги, где произошло транспортное происшествие, островки безопасности, остановки общественного транспорта, световые опоры, рекламные щиты, опоры линий электропередач и связи, ограждения, тротуары, газоны, зеленые насаждения, строения, расположенные поблизости от места транспортного происшествия - при их наличии;
6) название улицы (улиц), номер ближайшего дома (домов), показатель ближайшего километрового указателя, название близлежащих населенных пунктов - при наличии.
5. Отображение на схеме транспортного происшествия объектов проводится путем обозначения двух размеров по длине и ширине от базовых точек на транспортном средстве (ступицы колес, буксирный крюк и другие базовые точки на транспортном средстве) с привязкой к стационарному объекту (стационарным объектам), которыми могут являться различные строения, знаки, светофорные объекты, ограждения, световые опоры, рекламные щиты и другие стационарные объекты.

6. Жол белгілерін және таңбаларын бейнелеу олардың цифрлық белгілеулері бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) бекітілген Жол жүрісі қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 18.10.2023 № 748 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Отображения дорожных знаков и разметок проводятся по их цифровому обозначению согласно Правилам дорожного движения, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33003).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 18.10.2023 № 748 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Егер жабынның тозуынан немесе қардан жол жүрісінің жиегі анық көрінбесе немесе болмаса көрінбесе (құм жолдар), онда өлшеу алдында жерде базалық сызық жүргізіледі. Екі стационарлық объектінің арасында лентамен немесе жіппен (арқан) тартады және оларды базалық деп аталатын алынған сызықтан өлшейді. Базалық сызықты бірдей тең ұзындыққа-1 метрге бөледі.
8. Көлік оқиғасының қатысушылары осы Ережеге № 1 қосымшада көзделген Көлік оқиғасы бойынша мәліметтер тізбесіне сәйкес көлік оқиғасының мән-жайларын көрсетеді.

7. Если кромка проезжей части из-за износа покрытия или снега четко не просматривается или отсутствует (на грунтовых дорогах), то перед замерами на местности проводят базовую линию. Между двумя стационарными объектами натягивают ленту рулетки или шнур (трос) и все расстояния замеряют от полученной линии, которую называют базовой. Базовую линию разбивают на доли равной длины - 1 метр от концов долей и замеряют расстояния до объектов.
8. Участники транспортного происшествия указывают обстоятельства транспортного происшествия согласно Перечню сведений по транспортному происшествию, предусмотренному приложением 1 к настоящим Правилам.

9. Суретке түсіретін құралдар бар болған жағдайда көлік оқиғасы әр түрлі нүктелерден суретке түсіріледі.
9-1. Сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдары және (немесе) аспаптары (аппараттар, құрылғылар) болған кезде көлік оқиғасының схемасын электрондық форматта жасауға болады.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. При наличии фотографирующих средств транспортное происшествие необходимо сфотографировать с разных точек.
9-1. При наличии сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и (или) приборов (аппаратов, устройств), допускается составление схемы транспортного происшествия в электронном формате.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Көлік оқиғасының сызбасы осы Қағидалардың 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша жасалады және оған оны жасаған лауазымды адам, жүргізушілер, көлік оқиғасына қатысушылардың талабы бойынша куәгерлер қол қояды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.09.2023 № 673 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Схема транспортного происшествия составляется по форме согласно приложениям 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящим Правилам и подписывается должностным лицом, ее составившим, водителями, понятыми по требованию участников транспортного происшествия.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.09.2023 № 673 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Ішкі істер органдарының уәкілетті лауазымды адамы:
1) көлік оқиғаларына қатысушыларға не болмаса олардың өкілдеріне қол қойғыза отырып, тегін негізде Жол жүрісі қағидаларын бұзушылықтар туралы хаттаманың көшірмесін және көлік оқиғасының сызбасын береді;
2) сақтандырушы жүгінген кезде тегін негізде ішкі істер органдары бөлінісі басшысының қолымен осы сақтандырушымен келісімшарт жасасқан адамның қатысуымен болған көлік оқиғасы туралы және көлік оқиғасы салдары туралы ақпаратты (көлік оқиғасының фабуласы, қайтыс болған, жарақаттанған адамдар туралы, көлік оқиғасы нәтижесінде көлік құралының бүлінулері туралы мәліметтер) және көлік оқиғасына қатысты құжаттардың көшірмелерін береді.

11. Уполномоченное должностное лицо органов внутренних дел:
1) под роспись на бесплатной основе выдает участникам транспортных происшествий, либо их представителям, копии протокола о нарушении Правил дорожного движения и схемы транспортного происшествия;
2) при обращении страховщика представляет на бесплатной основе за подписью руководителя подразделения органов внутренних дел информацию о транспортном происшествии с участием лица, заключившего договор с этим страховщиком, и последствиях транспортного происшествия (фабула транспортного происшествия, сведения о погибших, раненых людях, о полученных в результате транспортного происшествия повреждениях транспортного средства) и копии документов, касающихся транспортного происшествия.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.09.2015 № 754 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көлік оқиғасының сызбасын
жасау ережесіне
1-қосымша
Көліктік оқиға бойынша мәліметтер тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көліктік оқиға бойынша мәліметтер тізбесі Көлік оқиғасына қатысушалар толтыратын мәліметтер
1
2
3
1.
Көлік оқиғасына қатысушылардың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
1....................
2....................
3....................
2.
Көлік оқиғасына қатысушылардың тұратын жерлері, байланыс телефондары
1....................
2....................
3....................
3.
Көлік оқиғасына қатысушылардың әрқайсысының жүргізуші куәлігінің нөмірі, кім және қашан берілді
1....................
2....................
3....................
4.
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру (сақтандыру полисінің) келісім шартының сериясы, нөмірі, сақтандыру полисін берген сақтандыру ұйымының атауы
5.
Көлік оқиғасы куәгерлерінің тектері, аттары, әкелерінің аттары (болған жағдайда)
1....................
2....................
3....................
6.
Көлік оқиғасы куәгерлерінің тұратын жерлері, байланыс телефондары
1....................
2....................
3....................
7.
Көлік оқиғасының жасалған күні мен уақыты
8.
Көлік оқиғасына қатысқандардың басқаруындағы көлік құралдарының түрі, маркасы, моделі және тіркеу нөмірі
1....................
2....................
3....................
9.
Көлік оқиғасы жасалған орын (мысалы, км, тас жол); №___ үйге қарама-қарсы көше; көше мен даңғыл қиылысы және басқада жағдайлар
10.
Көлік оқиғасының түрі (адам басып кету, соқтығысу, аударылу және басқада жағдайлар).
11.
Жол жүрісі бөлігінің жағдайы (көлденең, ойлы, қазылған, шұңқырлары бар және басқа да сипаттамалар)
12.
Көлік құралдарының ақаусыз болуы (ақауы болған жағдайда - көрсетілсін, қашан байқалды және оны жою үшін қандай шаралар қабылданды)
13.
Көлік оқиғасына қатысушылардың қозғалыс бағыты (стационарлық объектіден солға немесе оңға)
14.
Көлік оқиғасына дейінгі көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығы (сағ/км)
15.
Жол жүрісі бөлігі жабынының жағдайы (асфальт, бетон және басқа)
16.
Жол жабынының жағдайы (құрғақ, сулы, батпақ, мұз жабынған және басқа)
17.
Жол жабынының бағытқа арналған (бір, екі) ені (метрмен)
18.
Тәулік уақыты (қараңғы, жарық)
19.
Оқиға болған сәттегі метеорологиялық жағдай
20.
Осы учаскедегі қозғалысты реттеу тәсілі (бағдаршам, реттеуші, жол белгілері)
21.
Көлік оқиғасы болған жердегі жол белгілері (олардың атаулары)
22.
Көрінуі (метрлерде) (тәуліктің қараңғы уақыты жағдайында не көрінуі шектелген, көлік құралында қандай жарық беру құралы қосылғаны көрсетілсін)
Фаралардың жарығы сөндірілген метр:
алыстан метр;
жақыннан метр;
күндізгі жарық кезінде метр.
23.
Көлік оқиғасы болған жердің жарығы (қалалық электр жарығы, айналадағы үйлердің жарығы, жарықтың басқа да көздері)
24.
Жүріп келе жатқан автомобильдің жолағынан жүргізуші кабинасынан көрінуі (метрлерде)
оңға метр;
солға метр.
25.
Сызба жасалған кезде (суретке, бейне жазбаға, аудио жазбаға) түсіріледі.
Көлік оқиғасына қатысушылардың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
1. __________________________ _____________
(қолы)
2. _________________________ ______________
(қолы)

Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.09.2015 № 754 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам составления схемы
транспортного происшествия
Перечень сведений по транспортному происшествию
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Перечень сведений по транспортному происшествию
Сведения, заполняемые участниками транспортного происшествия
1
2
3
1.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участников транспортного происшествия
1....................
2....................
3....................
2.
Место жительство участников транспортного происшествия, контактные телефоны
1....................
2....................
3....................
3.
Номер водительского удостоверения каждого из участников транспортного происшествия, кем и когда выдано
1....................
2....................
3....................
4.
Серия, номер договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (страхового полиса), название страховой организации, выдавшей страховой полис
5.
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) свидетелей транспортного происшествия
1....................
2....................
3....................
6.
Место жительство свидетелей транспортного происшествия, контактные телефоны
1....................
2....................
3....................
7.
Дата и время совершения транспортного происшествия
8.
Тип, марка, модель и государственный регистрационный номер транспортного средства, управляемых участниками транспортного происшествия
1....................
2....................
3....................
9.
Место совершения транспортного происшествия (например, км, шоссе (дороги); улица напротив дома №___; перекресток улицы и проспекта и другие обстоятельства)
10.
Вид транспортного происшествия (наезд, столкновение, опрокидывание и другие обстоятельства)
11.
Состояние проезжей части (горизонтальная, уклон, разрыта, имеет выбоины и другие характеристики)
12.
Исправность транспортных средств (в случае наличия неисправности - указать, в чем она выражена, когда обнаружена и какие меры приняты для устранения)
13.
Направление движения каждого из участников транспортного происшествия (влево или вправо от стационарного объекта)
14.
Скорость движения транспортных средств перед транспортным происшествиям (в км/час)
15.
Вид покрытия проезжей части (асфальт, бетон, грунт и другие)
16.
Состояние дорожного покрытия (сухое, мокрое, грязное, покрыто льдом и другие)
17.
Ширина дорожного покрытия для (одного, двух) направлений (в метрах)
18.
Время суток (темное, светлое)
19.
Метеорологические условия на момент происшествия
20.
Способ регулирования движения на данном участке (светофор, регулировщик, дорожные знаки)
21.
Дорожные знаки, находящиеся на месте транспортного происшествия (их наименование)
22.
Видимость (в метрах) (при условии темного времени суток либо ограниченной видимости указать, какие световые приборы были включены на транспортном средстве)
С выключенным светом фар _____ метров:
С включенным светом фар:
дальним _____ метров;
ближним _____ метров;
при дневном свете _____ метров.
23.
Освещение на месте транспортного происшествия (городское электроосвещение, свет из окружающих домов, другие источники света)
24.
Обзорность из кабины водителя с полосы следования автомобиля (в метрах)
вправо __________ метров;
влево ___________ метров.
25.
При составлении схемы проводилась (фотосъемка, видеосъемка, аудиозапись)
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) участников транспортного происшествия:
1._________________________ ______________
(подпись)
2.__________________________ ____________
(подпись)

3. ...
Көлік оқиғасының куәгерлерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
1.___________________________________ ________
(қолы)
2.___________________________________ ________
(қолы)
3....
Көлік оқиғасының сызбасын
жасау ережесіне
2-қосымша
Көлік оқиғасының сызбасы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сызбамен келісеміз
1. Жүргізуші ___________________________
2. Жүргізуші ___________________________
Куәгерлер: 1.______________________________
/Т.А.Ә. (болған жағдайда), тұрғылықты орны, қызмет немесе үй телефоны/
2. _________________________________________
/Т.А.Ә. (болған жағдайда), тұрғылықты орны, қызмет немесе үй телефоны/
Лауазымды адамның қолы _______________
Сызбаның көшірмесін алдым _____________
Көлік оқиғасының сызбасын
жасау ережесіне
3-қосымша
Көлік оқиғасының сызбасы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сызбамен келісеміз
1. Жүргізуші _______________________
2. Жүргізуші _______________________
Куәгерлер:
1._______________________________
/Т.А.Ә. (болған жағдайда), тұрғылықты орны, қызмет немесе үй телефоны/
2. __________________________________________
/Т.А.Ә. (болған жағдайда), тұрғылықты орны, қызмет немесе үй телефоны/
Лауазымды адамның қолы ___________________
Сызбаның көшірмесін алдым _________________
Көлік оқиғасының сызбасын
жасау ережесіне
4-қосымша
Көлік оқиғасының сызбасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сызбамен келісеміз
1. Жүргізуші _______________________
2. Жүргізуші _______________________
Куәгерлер: 1._________________________________
/Т.А.Ә. (болған жағдайда), тұрғылықты орны, қызмет немесе үй телефоны/
2. ____________________________________________
/Т.А.Ә. (болған жағдайда), тұрғылықты орны, қызмет немесе үй телефоны/
Лауазымды адамның қолы __________________
Сызбаның көшірмесін алдым ________________
Көлік оқиғасының сызбасын
жасау ережесіне
5-қосымша
Көлік оқиғасының сызбасы

3. ...
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) свидетелей транспортного происшествия:
1.___________________________ ____________
(подпись)
2.____________________________ ___________
(подпись)
3…….
Приложение 2
к Правилам составления схемы
транспортного происшествия
Схема транспортного происшествия
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Со схемой согласны
1. Водитель_______________________________
2. Водитель _______________________________
Понятые:
1._______________________________________________________________________
/Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, телефон служебный или домашний/
2.________________________________________________________________________
/Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, телефон служебный или домашний/
Подпись должностного лица _________________
Копии схем получил _______________________
Приложение 3
к Правилам составления схемы
транспортного происшествия
Схема транспортного происшествия
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Со схемой согласны
1. Водитель_______________________________
2. Водитель _______________________________
Понятые: 1._______________________________
/Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, телефон служебный или домашний/
2._______________________________________
/Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, телефон служебный или домашний/
Подпись должностного лица ________________
Копии схем получил _______________________
Приложение 4
к Правилам составления схемы
транспортного происшествия
Схема транспортного происшествия
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Со схемой согласны
1. Водитель_______________________________
2. Водитель _______________________________
Понятые: 1._______________________________
/Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, телефон служебный или домашний/
2._______________________________________
/Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, телефон служебный или домашний/
Подпись должностного лица ________________
Копии схем получил _______________________
Приложение 5
к Правилам составления схемы
транспортного происшествия
Схема транспортного происшествия