Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2011 жылғы 28 ақпандағы № 44 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 наурызда № 6800 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңы 19-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.С. Өжкенов) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Индустрия және жаңа технологиялар
министрінің 2011 жылғы 28 ақпандағы
№ 44 бұйрығымен бекітілді
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және игеру жөніндегі өңіраралық комиссияның (бұдан әрі – БИӨК) қызметін ұйымдастыруды, олардың құрамын, материалдарды және құжаттарды жинау мен сақтау тәртібін айқындайды.
2. БИӨК құру мақсаты кең таралған пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу, бағалау және игеру жөніндегі жобалау құжаттарын қарау болып табылатын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның әрбір аумақтық бөлімшесінің алқалы органы болып табылады;
БИӨК өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің заңдарына, актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении положения о межрегиональных комиссиях по разведке и разработке общераспространенных полезных ископаемых
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2011 года № 6800. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о межрегиональных комиссиях по разведке и разработке общераспространенных полезных ископаемых.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Ужкенов Б.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер - Министра
Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждено
приказом Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 февраля 2011 года № 44
Положение о Межрегиональных комиссиях
по разведке и разработке общераспространенных
полезных ископаемых
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Межрегиональных комиссиях по разведке и разработке общераспространенных полезных ископаемых (далее – Положение) определяет организацию деятельности, состав, порядок сбора и хранения материалов и документов Межрегиональной комиссией по разведке и разработке общераспространенных полезных ископаемых (далее – МКРР).
2. МКРР является коллегиальным органом при каждом территориальном подразделении уполномоченного органа по изучению и использованию недр, целью создания которого является рассмотрение проектных документов по поиску, оценке и разработке месторождений общераспространенных полезных ископаемых.
МКРР осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и Положением.

3. БИӨК құрамын жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің басшысы бекітеді. БИӨК құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері және келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, ғылыми-зерттеу және жобалау ұйымдарының өкілдері, сондай-ақ тау-кен өндіру мен қайта өңдеу салаларының мамандары кіреді.
Ескерту 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 26.08.2013 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. БИӨК қызметін ұйымдастыруды, іс жүргізуді, БИӨК материалдары мен құжаттарын жинау мен сақтауды, жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
2. БИӨК-та материалдарды қарау тәртібі
5. Жер қойнауын пайдаланушы қағаз және электрондық тасығыштарда бес данада жобалық құжаттарды, аңдатпаны БИӨК-ке жібереді.
6. БИӨК-ке жер қойнауын пайдаланушылар кең таралған пайдалы қазбалар кенорындарын барлау мен игеру бойынша жобалау құжаттарын, оларға өзгерістер мен толықтыруларды:
1) кең таралған пайдалы қазбалар бойынша міндетті мемлекеттік экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік, санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалары бар іздестіру жұмыстарының жобасын, бағалау жұмыстарының жобасын, тәжiрибелiк-өнеркәсiптiк өндіру жобасын;
2) міндетті мемлекеттік экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік, санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалары бар, кең таралған пайдалы қазбалар бойынша және жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану саласындағы өнеркәсіптік әзірлемелердің жобасын ұсынады.
7. Кең таралған пайдалы қазбалар бойынша іздеу жұмыстарының жобасы, бағалау жұмыстарының жобасы, тәжiрибелiк-өнеркәсiптiк өндіру жобасы, өнеркәсiптiк әзірлемелер жобасы және оларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары БИӨК-ке келiп түскен күннен бастап бір ай (отыз күн) iшiнде қаралады және жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі БИӨК-тен ұсыныстар (ұсынымдар) келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде бекiтеді немесе бекiтуден бас тартады.
8. Жер қойнауын пайдаланушыға егер Ереженің 6-тармағының 1-тармақшасында көрсетiлген сараптамалардың бiрiнде терiс қорытынды болса, іздеу жобасына, бағалау жұмыстарының жобасына, тәжiрибелiк-өнеркәсiптiк өндіру жобасына өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзуге рұқсат берiлмейді.
Егер ұсынылып отырған өзгерiстер және (немесе) толықтырулар кенорындарын игерудiң оң тәжірибесіне, жер қойнауын ұтымды әрi кешендi пайдалану жөнiндегi талаптарға сәйкес келмесе және Ереженің 6-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген сараптамалардың бiрiнде терiс қорытындысы болса, жер қойнауын пайдаланушыға өнеркәсiптiк әзірлемелер жобасына өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзуге рұқсат берiлмейді.

3. Состав МКРР утверждается руководителем территориального подразделения уполномоченного органа по изучению и использованию недр. В состав МКРР входят представители заинтересованных государственных органов и, по согласованию, представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, научно-исследовательских и проектных организаций, а также специалисты горнодобывающей и перерабатывающей отраслей.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 26.08.2013 № 258 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организация деятельности МКРР, делопроизводство, сбор и хранение материалов и документов МКРР осуществляется соответствующим территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению и использованию недр.
2. Порядок рассмотрения материалов в МКРР
5. Недропользователь направляет в МКРР в пяти экземплярах проектные документы, аннотацию на бумажных и электронных носителях.
6. В МКРР недропользователями предоставляются проектные документы по разведке и разработке месторождений общераспространенных полезных ископаемых, дополнений и изменений к ним:
1) проект поисковых работ, проект оценочных работ, проект опытно-промышленной добычи по общераспространенным полезным ископаемым с обязательной государственной экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологической экспертизами;
2) проект промышленной разработки по общераспространенным полезным ископаемым с обязательной государственной экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологической экспертизами и в области рационального и комплексного использования недр.
7. По общераспространенным полезным ископаемым проект поисковых работ, проект оценочных работ, проект опытно-промышленной добычи, проект промышленной разработки и проекты дополнений и изменений к ним рассматривается МКРР в течение одного месяца (тридцати дней) с даты поступления проекта в МКРР и утверждается или отказывается в утверждении территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению и использованию недр в течение пятнадцати рабочих дней с даты поступления рекомендаций (предложений) от МКРР.
8. Недропользователю отказывается во внесении изменений и (или) дополнений в проект поисковых, проект оценочных работ, проект опытно-промышленной добычи, если имеется отрицательное заключение одной из экспертиз указанных в подпункте 1) пункта 6 Положения.
Недропользователю отказывается во внесении изменений и (или) дополнений в проект промышленной разработки, если: предлагаемые изменения и (или) дополнения не соответствуют положительной практике разработки месторождений, требованиям по рациональному и комплексному использованию недр, имеется отрицательное заключение одной из экспертиз, указанных в подпункте 2) пункта 6 Положения.

9. БИӨК отырысының хаттамасын ресімдеуді БИӨК хатшысы жүзеге асырады. БИӨК отырысының хаттамасына БИӨК-тің отырысына қатысқан барлық мүшелерi қол қояды.
10. Ерекше пiкiрге БИӨК мүшелерiнiң жазбаша түрде жазылуға және хаттамаға тiркелуге тиiс.
11. БИӨК-ты төраға, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
12. БИӨК ұсыныстары отырысқа қатысып отырған БИӨК мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыс беру тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
13. БИӨК отырыстары қажеттiлiгiне қарай өткiзiледi және егер оларға БИӨК мүшелерi жалпы санының кемiнде үштен екiсi қатысса, заңды деп саналады.
БИӨК мүшелері өздерінің қызметтеріне ауыстырылу құқығынсыз қатысады.
14. БИӨК ұсынысы (ұсынымы) бойынша қабылданған жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның аумақтық бөлмшесінің шешiмi меншiк нысанына қарамастан, барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлері, оның iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және игерудi жобалау және жүзеге асырумен айналысатын шетелдiк субъектiлер үшiн орындалуы мiндеттi болып табылады.

9. Оформление протокола заседания МКРР осуществляет секретарь МКРР. Протокол заседания МКРР подписывается всеми присутствовавшими на заседании членами МКРР.
10. Особое мнение членов МКРР излагается в письменном виде и прилагается к протоколу.
11. МКРР возглавляет председатель, а в случае его отсутствия заместитель председателя.
12. Рекомендации МКРР принимаются большинством голосов присутствующих на заседании членов МКРР. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
13. Заседания МКРР проводятся по мере необходимости, и считаются правомочными, если на них присутствуют не менее двух третей от общего числа членов МКРР.
Члены МКРР принимают участие в их деятельности без права замены.
14. Решение территориального подразделения уполномоченного органа по изучению и использованию недр, принятое по рекомендации (предложению) МКРР является обязательным к исполнению для всех хозяйствующих субъектов независимо от формы собственности, в том числе иностранных субъектов, занимающихся проектированием и осуществлением разведки и разработки общераспространенных полезных ископаемых на территории Республики Казахстан.