Құқық қорғау органдарындағы лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 21 ақпандағы № 02-01-02/32 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 14 наурыздағы № 6801 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 28 тамыздағы № 06-7/120 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.08.2013 № 06-7/120 бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құқық қорғау органдарындағы лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Мемлекеттік қызметті кадрлық қамтамасыз ету департаменті (М.Ы. Өтешев) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді және ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Қ. Нұрпейісов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының
2011 жылғы 21 ақпандағы
№ 02-01-02/32 бұйрығымен
бекітілген
Құқық қорғау органдарындағы лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптары
1. Осы Құқық қорғау органдарындағы лауазымдарына үлгілік біліктілік талаптары (бұдан әрі – үлгілік біліктілік талаптары) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңы 29-бабының 3-тармағын орындау мақсатында әзірленді.
2. Үлгілік біліктілік талаптары келесі құқық қорғау органдарда лауазымдарына белгіленеді:
1) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасында (бұдан әрі – БП);
2) Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінде (қаржы полициясы) (бұдан әрі – ЭСЖКА);
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінде (бұдан әрі – ІІМ);
4) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде (бұдан әрі – ТЖМ);
5) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінде (бұдан әрі – ҚАЖК);
6) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетінде (бұдан әрі – КБК).
3. Құқық қорғау органдар құқық қорғау органдарындағы лауазымдарына осы үлгілік біліктілік талаптары негізінде олардың штат кестесінде қарастырылған құқық қорғау органдарындағы лауазымдарына біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді.
4. Басшылық лауазымдарға жатпайтын құқық қорғау органдарындағы лауазымдарына басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілінің бар болуы талап етілмейді.

Об утверждении Типовых квалификационных требований к должностям в правоохранительных органах
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 21 февраля 2011 года № 02-01-02/32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2011 года № 6801. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 28 августа 2013 года № 06-7/120
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.08.2013 № 06-7/120.
В соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные требования к должностям в правоохранительных органах.
2. Департаменту кадрового обеспечения государственной службы (Утешев М.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель                               К. Нурпеисов
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 21 февраля 2011 года № 02-01-02/32
Типовые квалификационные требования к должностям в
правоохранительных органах
1. Настоящие типовые квалификационные требования к должностям в правоохранительных органах (далее - типовые квалификационные требования) разработаны в реализацию пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
2. Типовые квалификационные требования устанавливаются к должностям в следующих правоохранительных органах:
1) Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее - ГП);
2) Агентстве Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (далее - АБЭКП);
3) Министерстве внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД);
4) Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС);
5) Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - КУИС);
6) Комитете таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее - КТК).
3. Правоохранительные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований разрабатывают и утверждают квалификационные требования к должностям в правоохранительных органах, предусмотренным их штатным расписанием.
4. К должностям в правоохранительных органах, не относящимся к руководящим, наличие стажа работы на руководящих должностях не требуется.

5. Үлгілік біліктілік талаптары жұмыс орнына байланысты лауазымдардың бес топтарына бөлінеді және оларға қатысты лауазымдарға орналасуға үміткер азаматтарға ұсынылады.
Бірінші топқа ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК, КБК, ЭСЖКА, БП орталық аппараты қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
Екінші топқа ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК, КБК, ЭСЖКА облыстық (республикалық маңызы бар қала) аумақтық органдары, БП облыстық органдары қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
Үшінші топқа ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК, КБК қалалық, аудандық (қалалардағы аудандық) аумақтық органдары, БП аудандық органдары қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
Төртінші топқа Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары, әділет органдарының қылмыстық-атқару жүйесі мемлекеттік мекемелері, өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлері, арнайы мақсаттағы бөлімшелердің ішкі істер органдары, ІІМ саптық бөлімшелерінің ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
Бесінші топқа ІІМ, ТЖМ, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің оқу орындары қызметкерлері, ЭСЖКА Қаржы полициясы академиясы қызметкерлерінің лауазымдары жатады.
6. Лауазымдардың топтарында лауазымға қойылатын өтілі бойынша талаптарға сәйкес топшалар бөліп шығарады.
7. Құқық қорғау органдарындағы бірінші тобының лауазымдарына келесідей үлгілік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) бірінші топшасы үшін ((комитет төрағасы – ТЖМ, ІІМ, ҚАЖК (C-SV-1), төраға – КБК (Қ-КБ-1), аппарат басшысы – ІІМ, ТЖМ (C-SV-1), ЭСЖКА (C-FP-1)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
үміткер лауазымға орналасуға үміттенетін құқық қорғау органның (бұдан әрі – тиісті құқық қорғау орган) лауазымдарында жұмыс өтілінің он жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не төрт жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не үш жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не он бір жылдан кем емес құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде алты жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не бес жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не төрт жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің он екі жылдан кем емес, оның ішінде алты жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес жұмыс өтілінің он үш жылдан кем емес, оның ішінде жеті жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының лауазымдары үшін (департамент бастығы, Бас прокурордың аса маңызды тапсырмалар жөніндегі аға көмекшісі – БП (C-GP-1)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында қызмет өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орталық аппаратта басшылық лауазымдарда, облыстық органның басшысы орынбасары лауазымдарында, жиынтықтағы тиісті құқық қорғау органның аудан органындағы бірінші басшы лауазымында екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мәні бірдей лауазымдарда немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік қызметте он бір жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес жұмыс өтілінің он үш жылдан кем емес, оның ішінде алты жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

5. Типовые квалификационные требования разделены на пять групп должностей в зависимости от места работы и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие отнесенных к ним должностей.
К группе один относятся должности сотрудников центрального аппарата МВД, МЧС, КУИС, КТК, АБЭКП, ГП.
К группе два относятся должности сотрудников областных (городов республиканского значения) территориальных органов МВД, МЧС, КУИС, КТК, АБЭКП, областных органов ГП.
К группе три относятся должности сотрудников городских, районных (районов в городах) территориальных органов МВД, МЧС, КУИС, КТК, районных органов ГП.
К группе четыре относятся должности государственных учреждений сотрудников органов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы органов юстиции, органов противопожарной службы Республики Казахстан, сотрудников органов внутренних дел подразделений специального назначения, сотрудников органов внутренних дел строевых подразделений МВД.
К группе пять относятся должности сотрудников учебных заведений МВД, МЧС, уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, Академии финансовой полиции АБЭКП.
6. В группах должностей выделяются подгруппы в соответствии с требованиями к должностям, предъявляемыми по стажу.
7. К должностям в правоохранительных органах группы один устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) для подгруппы один (председатель комитета - МЧС, МВД, (C-SV-1), председатель - КТК (C-ТК-1), руководитель аппарата - МВД, МЧС (C-SV-1), АБЭКП (C-FP-1)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее десяти лет стажа работы на должностях правоохранительного органа, на занятие должности в котором претендует кандидат (далее – соответствующий правоохранительный орган), в том числе не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее одиннадцати лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее шести лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее двенадцати лет работы в государственных органах, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях, либо не менее тринадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее семи лет на руководящих должностях;
для должностей Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (начальник департамента, старший помощник Генерального прокурора по особым поручениям - ГП (C-GP-1)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее восьми лет стажа службы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях в центральном аппарате, должностях заместителя руководителя областного органа, должности первого руководителя районного органа соответствующего правоохранительного органа в совокупности, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории, либо не менее девяти лет стажа работы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее одиннадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях, либо не менее тринадцати стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;

2) екінші топшасы үшін (Комитет төрағасының орынбасары – ТЖМ, ІІМ, ҚАЖК (C-SV-2), төрағаның орынбасары – КБК (Қ-КБ-2), департамент бастығы (директоры) – ТЖМ, ІІМ (C-SV-2), ЭСЖКА (C-FP-2)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не үш жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не екі жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау қызметінде он жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не үш жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не екі жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің он бір жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес жұмыс өтілінің он екі жылдан кем емес, оның ішінде алты жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының лауазымдары үшін (БП департамент бастығының орынбасары, дербес басқарма бастығы – БП (C-GP-2)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында қызмет өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде орталық аппаратта басшылық лауазымдарда, облыстық органның бірінші басшысы немесе оның орынбасары лауазымдарында, жиынтықтағы тиісті құқық қорғау органның аудан органындағы бірінші басшы лауазымында бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мәні бірдей лауазымдарда немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік қызметте он жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес жұмыс өтілінің он екі жылдан кем емес, оның ішінде алты жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

2) для подгруппы два (заместитель председателя Комитета - МЧС, МВД, (C-SV-2), заместитель председателя - КТК (C-ТК-2), начальник (директор) департамента - МЧС, МВД (C-SV-2), АБЭКП (C-FP-2)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее девяти лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее одиннадцати лет работы в государственных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях, либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;
для должностей Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (заместитель начальника департамента, начальник самостоятельного управления ГП - ГП (C-GP-2)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее семи лет стажа службы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее одного года на руководящих должностях в центральном аппарате, должностях первого руководителя областного органа или его заместителя, должности первого руководителя районного органа соответствующего правоохранительного органа в совокупности, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории, либо не менее восьми лет стажа работы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее десяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях, либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;

3) үшінші топшасы үшін (департамент бастығының (директорының) орынбасары – ТЖМ, ІІМ (C-SV-3), ЭСЖКА (C-FP-3), департамент бастығының (директорының) бірінші орынбасары – ЭСЖКА (C-FP-3), басқарма бастығы – ТЖМ, ІІМ (C-SV-3), ЭСЖКА (C-FP-3), аппарат басшысының орынбасары – ЭСЖКА (C-FP-3)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не екі жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не бір жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау қызметінде тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не үш жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің он жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес жұмыс өтілінің он бір жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
4) төртінші топшасы (департамент, комитет басқармасының бастығы – ТЖМ, ІІМ, ҚАЖК (C-SV-4), басқарма бастығы – КБК (Қ-КБ-3), департамент басқармасының бастығы – ЭСЖКА (C-FP-4), басқармасы бастығының орынбасары – ЭСЖКА (C-FP-4), ТЖМ, ІІМ (C-SV-4), баспасөз хатшысы – ЭСЖКА (C-FP-3), орталық органның бірінші басшысының кеңесшісі – ІІМ, ТЖМ (C-SV-4), ЭСЖКА (C-FP-3), БП, Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) басқармасының бастығы, Бас прокурордың аға көмекшісі – БП (C-GP-3)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, немесе келесі төменгі топшадағы лауазымдарында жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің он жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

3) для подгруппы три (заместитель начальника (директора) департамента - МЧС, МВД (C-SV-3), АБЭКП (C-FP-3), первый заместитель начальника (директора) департамента - АБЭКП (C-FP-3), начальник управления - МЧС, МВД (C-SV-3), АБЭКП (C-FP-3), заместитель руководителя аппарата - АБЭКП (C-FP-3)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее восьми лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее одного года стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее девяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, или не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее десяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
4) для подгруппы четыре (начальник управления департамента, комитета - МЧС, МВД, КУИС (C-SV-4), начальник управления - КТК (C-ТК-3), начальник управления департамента - АБЭКП (C-FP-4), заместитель начальника управления - АБЭКП (C-FP-4), МЧС, МВД (C-SV-4), пресс-секретарь - АБЭКП (C-FP-3), советник первого руководителя центрального органа - МВД, МЧС (C-SV-4), АБЭКП (C-FP-3), начальник управления ГП, Комитета по правовой статистике и специальным учетам (далее - КПСиСУ), старший помощник Генерального прокурора - ГП (C-GP-3)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее восьми лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа либо не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, или не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее восьми лет работы в государственных органах, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;

5) бесінші топшасы үшін (департаменттің, комитеттің басқарма бастығының орынбасары – ІІМ, ҚАЖК, ТЖМ (C-SV-5), басқарма бастығының орынбасары – КБК (Қ-КБ-4), бөлім бастығы – ІІМ, ҚАЖК, ТЖМ (C-SV-5), КБК (Қ-КБ-4), департаменттің басқарма бастығының орынбасары, департаменттің бөлім бастығы, басқармасының бөлім бастығы – ЭСЖКА (C-FP-5), БП басқарма бастығының орынбасары, бөлім бастығы, ҚСжАЕК бөлім бастығы, Бас прокурордың кеңесшісі, көмекшісі – БП (C-GP-4)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі топшадағы лауазымдарында жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
6) алтыншы топшасы үшін (департамент, комитет басқармасының бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары – ІІМ, ҚАЖК, ТЖМ (C-SV-6), басқарманың бөлім бастығы – КБК (Қ-КБ-5), департаменттің бөлім бастығының орынбасары, департамент басқармасының бөлім бастығы, орталық органның бірінші басшысының көмекшісі – ЭСЖКА (C-FP-6), БП басқармасының, бөлімінің аға прокуроры, ҚСжАЕК басқармасының, бөлімінің аға прокуроры – БП (C-GP-5)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде бір жарым жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

5) для подгруппы пять (заместитель начальника управления департамента, комитета - МВД, КУИС, МЧС (C-SV-5), заместитель начальника управления - КТК (C-ТК-4), начальник отдела - МВД, КУИС, МЧС (C-SV-5), КТК (C-ТК-4), заместитель начальника управления департамента, начальник отдела департамента, начальник отдела управления - АБЭКП (C-FP-5), заместитель начальника управления ГП, начальник отдела ГП, начальник отдела КПСиСУ, советник, помощник Генерального прокурора - ГП (C-GP-4)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее семи лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа либо не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории либо не менее семи лет работы в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
6) для подгруппы шесть (начальник отдела управления департамента, комитета, заместитель начальника отдела - МВД, КУИС, МЧС (C-SV-6), начальник отдела управления - КТК (C-ТК-5), заместитель начальника отдела департамента, начальник отдела управления департамента, помощник первого руководителя центрального органа - АБЭКП (C-FP-6), старший прокурор управления, отдела ГП, старший прокурор управления, отдела КПСиСУ - ГП (C-GP-5)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее шести лет работы в государственных органах, в том числе не менее полутора лет на руководящих должностях либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;

7) жетінші топшасы үшін (департамент, комитет басқармасының бөлім бастығының орынбасары, бөлімше бастығы – ІІМ, ҚАЖК, ТЖМ (C-SV-7), аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (инспектор) – ЭСЖКА (C-FP-7), БП басқармасының, бөлімінің прокуроры, ҚСжАЕК басқармасының, бөлімінің прокуроры – БП (C-GP-6)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
8) сегізінші топшасы үшін (аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (жедел уәкіл), аға офицер – ІІМ (C-SV-8), бас маман – ІІМ, ҚАЖК, ТЖМ (C-SV-8), КБК (Қ-КБ-6), аға тергеуші (инспектор) – ЭСЖКА (C-FP-8):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
9) тоғызыншы топшасы үшін (аға маман – ІІМ, ҚАЖК, ТЖМ (C-SV-9), КБК (Қ-КБ-7), офицер – ІІМ (C-SV-9), маман – ІІМ, ҚАЖК (C-SV-10), тергеуші (инспектор) – ЭСЖКА (C-FP-9)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;

7) для подгруппы семь (заместитель начальника отдела управления департамента, комитета, начальник отделения - МВД, КУИС, МЧС (C-SV-7), старший следователь (инспектор) по особым важным делам - АБЭКП (C-FP-7), прокурор управления, отдела ГП, прокурор управления, отдела КПСиСУ - ГП (C-GP-6)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее пяти лет работы в государственных органах, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
8) для подгруппы восемь (старший следователь (оперуполномоченный) по особо важным делам, старший офицер - МВД (C-SV-8), главный специалист - МВД, КУИС, МЧС (C-SV-8), КТК (C-ТК-6), старший следователь (инспектор) - АБЭКП (C-FP-8):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее четырех лет работы в государственных органах, либо не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
9) для подгруппы девять (старший специалист - МВД, КУИС, МЧС (C-SV-9), КТК (C-ТК-7), офицер - МВД (C-SV-9), специалист - МВД, КУИС (C-SV-10), следователь (инспектор) - АБЭКП (C-FP-9)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года стажа работы на правоохранительной службе либо не менее трех лет работы в государственных органах, либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

10) оныншы топшасы үшін (кіші маман – ІІМ (C-SV-11), кіші инспектор – ЭСЖКА (C-FP-10), аға маман – ІІМ (C-SV-12), маман – (C-SV-13), кіші маман – (C-SV-14)):
білім – орта арнайы;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2011.09.06 № 02-01-02/189 (ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2012.11.07. № 02-01-02/155 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Құқық қорғау органдарындағы екінші тобының лауазымдарына келесідей үлгілік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) бірінші топшасы үшін (облыс прокуроры – БП (C-OGP-1)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында қызмет өтілінің он екі жылдан кем емес, оның ішінде орталық аппаратта басшылық лауазымдарда, облыстық органның бірінші басшысының орынбасары лауазымдарында, жиынтықтағы тиісті құқық қорғау органның аудан органындағы бірінші басшы лауазымында екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің он төрт жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не он екі жылдан кем емес судья лауазымында жұмыс өтілінің бар болуы;
2) екінші топшасы үшін (облыстық аумақтық орган басшысы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-1), департаменттің бастығы, кеденнің бастығы – КБК (Қ-ОКБ-1), аумақтық органның басшысы – ЭСЖКА (C-FPO-1)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не екі жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не бір жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау қызметінде он жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не төрт жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не үш жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің он бір жылдан кем емес, оның ішінде алты жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы.
Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының лауазымдары үшін (облыс прокурорының бірінші орынбасары, ҚСжАЕК облыстық орган бастығы – БП (C-OGP-2)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында қызмет өтілінің тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде орталық аппаратта басшылық лауазымдарда, облыстық органда, жиынтықтағы тиісті құқық қорғау органның аудан органындағы бірінші басшы лауазымында екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мәні бірдей лауазымдарда немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің он бір жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не он жылдан кем емес судья лауазымында жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік қызметте он екі жылдан кем емес, оның ішінде алты жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

10) для подгруппы десять (младший специалист - МВД (C-SV-11), младший инспектор - АБЭКП (C-FP-10), старший специалист - МВД (C-SV-12), специалист - (C-SV-13), младший специалист - (C-SV-14)):
образование - среднее специальное;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 06.09.2011 № 02-01-02/189 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 11.11.2012 № 02-01-02/155 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. К должностям в правоохранительных органах группы два устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) для подгруппы один (прокурор области - ГП (C-OGP-1)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двенадцати лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях в центральном аппарате, должностях заместителя первого руководителя областного органа, должности первого руководителя районного органа соответствующего правоохранительного органа в совокупности, либо не менее четырнадцати лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее двенадцати лет стажа работы на должности судьи;
2) для подгруппы два (руководитель областного территориального органа - МВД, МЧС, (C-SVO-1), начальник Департамента, начальник таможни - КТК (S-TKO-1), руководитель территориального органа - АБЭКП (C-FPO-1)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее девяти лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее одного года стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее одиннадцати лет работы в государственных органах, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях.
для должностей Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (первый заместитель прокурора области, начальник областного органа КПСиСУ - ГП (C-OGP-2)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее девяти лет стажа службы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях в центральном аппарате, областном органе, должности первого руководителя районного органа соответствующего правоохранительного органа в совокупности, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории, либо не менее одиннадцати лет стажа работы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее пяти лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее десяти лет стажа работы на должности судьи, либо не менее двенадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;

3) үшінші топшасы үшін (облыстық аумақтық орган басшысының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-2), департамент бастығының орынбасары, кеден бастығының орынбасары – КБК (Қ-ОКБ-2), мамандандырылған кеден мекемесінің бастығы – КБК (Қ-ОКБ-3), аумақтық орган басшысының орынбасары – ЭСЖКА (C-FPO-2)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не бір жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау қызметінде тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес аудан деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не үш жылдан кем емес облыс деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не екі жылдан кем емес орталық деңгейінде басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің он жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы.
Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының лауазымдары үшін (облыс прокурорының орынбасары, ҚСжАЕК облыстық орган бастығының орынбасары – БП (C-OGP-3)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында қызмет өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде орталық аппаратта басшылық лауазымдарда, облыстық органда, жиынтықтағы тиісті құқық қорғау органның аудан органындағы бірінші басшы лауазымында екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мәні бірдей лауазымдарда немесе келесі төменгі санаттағы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің он жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не тоғыз жылдан кем емес судья лауазымында жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік қызметте он бір жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

3) для подгруппы три (заместитель руководителя областного территориального органа- МВД, МЧС, (C-SVO-2), заместитель начальника Департамента, заместитель начальника таможни - КТК (C-ТКO-2), начальник специализированного таможенного учреждения - КТК (С-ТКО-3), заместитель руководителя территориального органа - АБЭКП (C-FPO-2)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее восьми лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее одного года стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее девяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях на районном уровне, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих должностях на областном уровне, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих должностях на центральном уровне, либо не менее десяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях.
для должностей Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (заместитель прокурора области, заместитель начальника областного органа КПСиСУ - ГП (C-OGP-3)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее восьми лет стажа службы на должностях соответствующего правоохранительного органа, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях в центральном аппарате, областном органе, должности первого руководителя районного органа соответствующего правоохранительного органа в совокупности, либо не менее одного года на должностях равнозначной или следующей нижестоящей категории, либо не менее десяти лет стажа работы на должностях в правоохранительных органах, в том числе не менее четырех лет стажа работы на руководящих должностях, либо не менее девяти лет стажа работы на должности судьи, либо не менее одиннадцати лет стажа государственной службы, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;

4) төртінші топшасы үшін (басқарма бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-3), КБК (Қ-ОҚБ-5), мамандандырылған кеден мекемесі бастығының орынбасары – КБК (Қ-ОКБ-4), кеден бекетінің бастығы – (Қ-ОҚБ-5), аумақтық органның басқарма бастығы – ЭСЖКА (C-FPO-3), облыс прокуратураның басқарма бастығы, ҚСжАЕК облыстық органы басқармасының бастығы, облыс прокурорының аға көмекшісі – БП (C-OGP-4)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің он жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
5) бесінші топшасы үшін (басқарма бастығының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-4), КБК – (Қ-ОКБ-6), бөлімнің бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-4), КБК – (Қ-ОКБ-6), кеден бекеті бастығының орынбасары – КБК (Қ-ОКБ-6), аудандық органның басқарма бастығының орынбасары, аудандық органның бөлім бастығы – ЭСЖКА (C-FPO-4), облыстық прокуратураның басқарма бастығының орынбасары, ҚСжАЕК облыстық органы басқармасы бастығының орынбасары – БП (C-OGP-5)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, немесе келесі төменгі топшадағы лауазымдарында жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

4) для подгруппы четыре (начальник управления - МВД, МЧС, КУИС (C-SVO-3), КТК (С-ТКО-5), начальник таможенного поста - (С-ТКО-5), заместитель начальника специализированного таможенного учреждения - КТК (С-ТКО-4), начальник управления территориального органа - АБЭКП (C-FPO-3), начальник управления областной прокуратуры, начальник управления областного органа КПСиСУ, старший помощник прокурора области - ГП (C-OGP-4)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее восьми лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа либо не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее восьми лет работы в государственных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
5) для подгруппы пять (заместитель начальника управления - МВД, МЧС, КУИС (C-SVO-4), КТК (С-ТКО-6), начальник отдела - МВД, МЧС, КУИС (C-SVO-4), КТК (С-ТКО-6), заместитель начальника таможенного поста - КТК (С-ТКО-6), заместитель начальника управления территориального органа, начальник отдела территориального органа - АБЭКП (C-FPO-4), заместитель начальника управления областной прокуратуры, заместитель начальника управления областного органа КПСиСУ - ГП (C-OGP-5)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее шести лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа либо не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях или не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее семи лет работы в государственных органах, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;

6) алтыншы топшасы үшін (басқарманың бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-5), басқарманың бөлім бастығы – КБК (Қ-ОКБ-7), аумақтық органның бөлім бастығының орынбасары, аудандық органның басқарма бөлім бастығы – ЭСЖКА (C-FPO-5), облыстық прокуратураның бөлім бастығы, ҚСжАЕК облыстық органының бөлім бастығы, облыс прокурорының көмекшісі – БП (C-OGP-6)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі топшадағы лауазымдарында жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
7) жетінші топшасы үшін (басқарманың бөлім бастығының орынбасары, бөлімшенің бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-6), КБК (Қ-ОКБ-8), аумақтық органның басқармасы бөлім бастығының орынбасары, аумақтық органның бөлімше бастығы – ЭСЖКА (C-FPO-6)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
8) сегізінші топшасы үшін (бас маман – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVO-7), КБК (Қ-ОКБ-9), мамандандырылған кеден мекемесінің бас маманы (кеден сарапшысы, оқытушы, кинолог, мал дәрігері, медицина-санитарлық бөлімінің маманы, оқу-әдістемелік орталықтың әдістемешісі) – КБК (Қ-ОКБ-9), аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (жедел уәкіл), аға офицер – ІІМ (C-SVO-7), аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (инспектор) – ЭСЖКА (C-FPO-7)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;

6) для подгруппы шесть (начальник отдела управления, заместитель начальника отдела - МВД, МЧС, КУИС (C-SVO-5), КТК (C-ТКO-7), заместитель начальника отдела территориального органа, начальник отдела управления территориального органа - АБЭКП (C-FPO-5), начальник отдела областной прокуратуры, начальник отдела областного органа КПСиСУ, помощник прокурора области - ГП (C-OGP-6)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее пяти лет стажа работы на должностях соответствующего правоохранительного органа либо не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее шести лет работы в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
7) для подгруппы семь (заместитель начальника отдела управления, начальник отделения - МВД, МЧС, КУИС (C-SVO-6), КТК (C-ТКО-8), заместитель начальника отдела управления территориального органа, начальник отделения территориального органа - АБЭКП (C-FPO-6)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее пяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
8) для подгруппы восемь (главный специалист - МВД, МЧС, КУИС (C-SVO-7), КТК (C-ТКО-9), главный специалист специализированных таможенных учреждений (таможенный эксперт, преподаватель, кинолог, ветеринарный врач, специалист медико-санитарного отделения, методист учебно-методического центра) - КТК (C-ТКО-9), старший следователь (оперуполномоченный) по особо важным делам, старший офицер - МВД (C-SVO-7), старший следователь (инспектор) по особо важным делам - АБЭКП (C-FPO-7)):
высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее трех лет работы в государственных органах, либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

9) тоғызыншы топшасы үшін (аға маман – ІІМ, ҚАЖК (C-SVO-8), КБК (Қ-ОКБ-10), мамандандырылған кеден мекемесінің аға маманы (кеден сарапшысы, оқытушы, кинолог, мал дәрігері, медицина-санитарлық бөлімінің маманы, оқу-әдістемелік орталықтың әдістемешісі) – КБК (Қ-ОКБ-10), аға тергеуші (инспектор) – ЭСЖКА (C-FPO-8), облыстық прокуратура басқармасының, бөлімінің аға прокуроры, ҚСжАЕК облыстық органы басқармасының, бөлімінің аға прокуроры – БП (C-OGP-7), облыстық прокуратура басқармасының, бөлімінің прокуроры, ҚСжАЕК облыстық органы басқармасының, бөлімінің прокуроры – БП (C-OGP-8)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
10) оныншы топшасы үшін (маман – ІІМ, ҚАЖК (C-SVO-9), КБК (Қ-ОКБ-11), мамандырылған кеден мекемесінің маманы (кеден сарапшысы) – (Қ-ОКБ-11), тергеуші (инспектор) – ЭСЖКА (C-FPO-9));
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
11) он бірінші топшасы үшін (кіші маман – ІІМ (C-SVO-10), кіші-инспектор – жүргізуші-қызметкер – ЭСЖКА (C-FPO-10)):
білім – орта арнайы.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2011.09.06 № 02-01-02/189 (ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2012.11.07. № 02-01-02/155 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Құқық қорғау органдарындағы үшінші тобының лауазымдарына келесідей үлгілік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) бірінші топшасы (облыстық маңызы бар қаладағы (республикалық маңызы бар ауданындағы) аумақтық орган басшысы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-1), аудан прокуроры – БП (C-RGP-1)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
үміткер лауазымға орналасуға үміттенетін құқық қорғау органның орталық аппарат және облыстық органдарының (бұдан әрі – тиісті жоғары құқық қорғау орган) лауазымдарында жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

9) для подгруппы девять (старший специалист - МВД, КУИС (C-SVO-8), КТК (C-ТКО-10), старший специалист специализированных таможенных учреждений (таможенный эксперт, преподаватель, кинолог, провизор ветеринарного отдела, методист учебно-методического центра) - КТК (С-ТКО-10), старший следователь (инспектор) - АБЭКП (C-FPO-8), старший прокурор управления, отдела областной прокуратуры, старший прокурор управления, отдела областного органа КПСиСУ - ГП (C-OGP-7), прокурор управления, отдела областной прокуратуры, прокурор управления, отдела областного органа КПСиСУ - ГП (C-OGP-8)):
высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года стажа работы на правоохранительной службе либо не менее двух лет работы в государственных органах, либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
10) для подгруппы десять (специалист - МВД, КУИС (C-SVO-9), КТК (C-ТКО-11), специалист специализированных таможенных учреждений (таможенный эксперт) - КТК (C-ТКО-11), следователь (инспектор) - АБЭКП (C-FPO-9)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной группы;
11) для подгруппы одиннадцать (младший специалист - МВД (C-SVO-10), младший инспектор - сотрудник-водитель - АБЭКП (C-FPO-10)):
образование - среднее специальное.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 06.09.2011 № 02-01-02/189 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 11.11.2012 № 02-01-02/155 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. К должностям в правоохранительных органах группы три устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) для подгруппы один (руководитель территориального органа в городе областного значения (районе города республиканского значения) - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-1), прокурор района - ГП (C-RGP-1)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее шести лет стажа работы на должностях центрального аппарата или областных органов правоохранительного органа, на должность в котором претендует кандидат (далее - соответствующий вышестоящий правоохранительный орган), либо не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее семи лет работы в государственных органах, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;

2) екінші топшасы үшін (облыстық маңызы бар қаладағы (республикалық маңызы бар ауданындағы) аумақтық орган басшысының орынбасары, қалалық, аудандық аумақтық орган басшысы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-2), аудан прокурорының орынбасары – БП (C-RGP-2)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
тиісті жоғары құқық қорғау органның лауазымдарында жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, не құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
3) үшінші топшасы үшін (қалалық, аудандық аумақтық орган басшысының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-3)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, немесе келесі төменгі топшадағы лауазымдарында жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
4) төртінші топшасы үшін (бөлім бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-4), полицияның учаскелік инспекторы – ІІМ (C-SVR-4), аудандық прокуратураның бөлім бастығы – БП (C-RGP-3)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі топшадағы лауазымдарында жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

2) для подгруппы два (заместитель руководителя территориального органа в городе областного значения (районе города республиканского значения), руководитель городского, районного территориального органа - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-2), заместитель прокурора района - ГП (C-RGP-2)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее пяти лет стажа работы на должностях соответствующего вышестоящего правоохранительного органа либо не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее шести лет работы в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
3) для подгруппы три (заместитель руководителя городского, районного территориального органа - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-3)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях или не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее пяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
4) для подгруппы четыре (начальник отдела - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-4), участковый инспектор полиции - МВД (C-SVR-4), начальник отдела районной прокуратуры - ГП (C-RGP-3)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее четырех лет работы в государственных органах, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;

5) бесінші топшасы үшін (бөлім бастығының орынбасары, бөлімше бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-5)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
6) алтыншы топшасы үшін (аса маңызды істер жөніндегі аға тергеуші (жедел уәкіл), аға офицер, бас маман – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-6), аудан прокурорының аға көмекшісі – БП (C-RGP-4)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
7) жетінші топшасы үшін (офицер, аға маман – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-7), аудан прокурорының көмекшісі – БП (C-RGP-5)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
8) сегізінші топшасы үшін (маман – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVR-8), тағылымдамашы – БП (C-RGP-6)):
білім – орта арнайы;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық.
10. Құқық қорғау органдарындағы төртінші тобының лауазымдарына келесідей үлгілік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) бірінші топшасы үшін («Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақ командирі – ІІМ (C-SN-1), полк, эскадрилья командирі – ІІМ (C-SSP-1), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің мың орыннан астам лимиті бар тергеу изоляторының бастығы – ҚАЖК (C-SGU-1), мекеме бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SGU-1), «Бүркіт» арнайы ерекше мақсаттағы жеке бөлім (жасақ) командирі, «Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақ командирінің орынбасары – ІІМ (C-SN-2), полк, эскадрилья командирінің орынбасары, полктің, эскадрильяның штаб бастығы – ІІМ (C-SSP-2), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің мың орыннан астам лимиті бар тергеу изоляторының бастығының орынбасары – ҚАЖК (C-SGU-2), мекеме бастығының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SGU-2)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

5) для подгруппы пять (заместитель начальника отдела, начальник отделения - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-5)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее трех лет работы в государственных органах, либо не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
6) для подгруппы шесть (старший следователь (оперуполномоченный) по особо важным делам, старший офицер, главный специалист - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-6), старший помощник прокурора района - ГП (C-RGP-4)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года стажа работы на правоохранительной службе либо не менее двух лет работы в государственных органах, либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
7) для подгруппы семь (офицер, старший специалист - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-7), помощник прокурора района - ГП (C-RGP-5)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
8) для подгруппы восемь (специалист - МВД, МЧС, КУИС (C-SVR-8), стажер - ГП (C-RGP-6)):
образование - среднее специальное;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах.
10. К должностям в правоохранительных органах группы четыре устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) для подгруппы один (командир отряда специального назначения "Сункар" - МВД (C-SN-1), командир полка, эскадрильи - МВД (C-SSP-1), начальник учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора с лимитом свыше тысячи мест - КУИС (C-SGU-1), начальник учреждения - МВД, МЧС, КУИС (C-SGU-1), командир отдельной части (отряда) специального особого назначения "Буркит", заместитель командира отряда специального назначения "Сункар" - МВД (C-SN-2), заместитель командира полка, эскадрильи, начальник штаба полка, эскадрильи - МВД (C-SSP-2), заместитель начальника учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора с лимитом свыше тысячи мест - КУИС (C-SGU-2), заместитель начальника учреждения - МВД, МЧС, КУИС (C-SGU-2)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее четырех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее шести лет работы в государственных органах, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;

2) екінші топшасы үшін («Бүркіт» арнайы ерекше мақсаттағы жеке бөлім (жасақ) командирінің орынбасары, «Арлан» арнайы мақсаттағы бөлімшенің арнайы жедел әрекет ету жасағының командирі, «Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақтың бөлім бастығы – ІІМ (C-SN-3), батальонның эскадрилья буынының командирі – ІІМ (C-SSP-3), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бес жүзден мың орынға дейін лимиті бар тергеу изоляторының бастығы – ҚАЖК (C-SGU-3)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
3) үшінші топшасы үшін («Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақтың бөлім бастығының орынбасары, «Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақтың қызмет бастығы, «Бүркіт» арнайы ерекше мақсаттағы жеке бөлімінің (жасақтың) топ командирі, «Арлан» арнайы мақсаттағы бөлімшенің арнайы жеде әрекет ету жасағы командирінің орынбасары – ІІМ (C-SN-4), полктің штаб бастығының көмекшісі, батальон командирінің орынбасары, рота командирі, эскадрильяның штаб бастығының орынбасары, эскадрилья командирінің көмекшісі, қызмет бастығы – ІІМ (C-SSP-4), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бес жүзден мың орынға дейін лимиті бар тергеу изоляторының бастығының орынбасары – ҚАЖК (C-SGU-4)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

2) для подгруппы два (заместитель командира отдельной части (отряда) специального особого назначения "Буркит", командир специального отряда быстрого реагирования, подразделения специального назначения "Арлан", начальник отдела отряда специального назначения "Сункар" - МВД (C-SN-3), командир батальона, звена эскадрильи - МВД (C-SSP-3), начальник учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора с лимитом от пятисот до тысячи мест - КУИС (C-SGU-3)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо не менее пяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
3) для подгруппы три (заместитель начальника отдела отряда специального назначения "Сункар", начальник службы отряда специального назначения "Сункар", командир группы отдельной части (отряда) специального особого назначения "Буркит", заместитель командира специального отряда быстрого реагирования, подразделения специального назначения "Арлан" - МВД (C-SN-4), помощник начальника штаба полка, заместитель командира батальона, командир роты, заместитель начальника штаба эскадрильи, помощник командира эскадрильи, начальник службы - МВД (C-SSP-4), заместитель начальника учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора с лимитом от пятисот до тысячи мест - КУИС (C-SGU-4)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее четырех лет работы в государственных органах, в том числе из которых не менее одного года на руководящих должностях, либо не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;

4) төртінші топшасы үшін («Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақтың шабуылшысы, «Бүркіт» арнайы ерекше мақсаттағы жеке бөлімнің (жасақтың) топ командирінің орынбасары, «Бүркіт» арнайы ерекше мақсаттағы жеке бөлімнің (жасақтың) бөлім бастығы – ІІМ (C-SN-5), рота командирінің орынбасары, тікұшақ командирі, топ бастығы, буынның аға ұшқыш-штурманы, взвод командирі – ІІМ (C-SSP-5), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бес жүзге дейін лимиті бар тергеу изоляторының бастығы, сотталғандарға арналған аурухана бастығы – дәрігер – ҚАЖК (C-SGU-5)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бір жарым жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
5) бесінші топшасы үшін («Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақтың аға маманы, кезекші бөлімінің бастығы, рота командирі, «Бүркіт» арнайы ерекше мақсаттағы жеке бөлім (жасақ) офицері – ІІМ (C-SN-6),взвод командирінің орынбасары, буынның және тікұшақтардың техника-пайдалану бөлімінің бастығы, тікұшақтың аға ұшқыш – ІІМ (C-SSP-6), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бес жүзге дейін лимиті бар тергеу изоляторының бастығының орынбасары – ҚАЖК (C-SGU-6)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
6) алтыншы топшасы үшін («Сұңқар» арнайы мақсаттағы жасақтың маманы, рота командирінің орынбасары, «Арлан» арнайы мақсаттағы бөлімшесі арнайы жедел әрекет ету жасағының аға маманы, взвод командирі – ІІМ (C-SN-7), саптық бөлімшенің аға маманы, аға борт технигі, бот техник-нұсқаушы, топ технигі – ІІМ (C-SSP-7), сотталғандарға арналған аурухана бастығының орынбасары – дәрігер – ҚАЖК (C-SGU-7), «Арлан» арнайы мақсаттағы бөлімшесі арнайы жедел әрекет ету жасағының маманы, взвод командирінің орынбасары – ІІМ (C-SN-8), саптық бөлімше маманы – ІІМ (C-SSP-8), бөлім бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SGU-8), медициналық бөлім бастығы – қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің дәрігері – ҚАЖК (C-SGU-8)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;

4) для подгруппы четыре (штурмовик отряда специального назначения "Сункар", заместитель командира группы отдельной части (отряда) специального особого назначения "Буркит", начальник отдела отдельной части (отряда) специального особого назначения "Буркит" - МВД (C-SN-5), заместитель командира роты, командир вертолета, начальник группы, старший летчик-штурман звена, командир взвода - МВД (C-SSP-5), начальник учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора с лимитом до пятисот мест, начальник больницы для осужденных - врач - КУИС (C-SGU-5)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее полутора лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее трех лет работы в государственных органах, либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
5) для подгруппы пять (старший специалист отряда специального назначения "Сункар", начальник дежурной части, командир роты, офицер отдельной части (отряда) специального особого назначения "Буркит" - МВД (C-SN-6), заместитель командира взвода, начальник технико-эксплуатационной части звена и вертолетов, старший летчик-штурман вертолета - МВД (C-SSP-6), заместитель начальника учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора с лимитом до пятисот мест - КУИС (C-SGU-6)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет работы в государственных органах либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
6) для подгруппы шесть (специалист отряда специального назначения "Сункар", заместитель командира роты, старший специалист специального отряда быстрого реагирования, подразделение специального назначения "Арлан", командир взвода - МВД (C-SN-7), старший специалист строевого подразделения, старший бортовой техник, бортовой техник-инструктор, техник группы - МВД (C-SSP-7), заместитель начальника больницы для осужденных - врач - КУИС (C-SGU-7), специалист специального отряда быстрого реагирования, подразделения специального назначения "Арлан", заместитель командира взвода - МВД (C-SN-8), специалист строевого подразделения - МВД (C-SSP-8), начальник отдела - МВД, МЧС, КУИС (C-SGU-8), начальник медицинской части - врач учреждения уголовно-исполнительной системы - КУИС (C-SGU-8)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года работы в государственных органах либо не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

7) жетінші топшасы үшін (қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі, тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі, тергеу изоляторы жанындағы ауыстыру бекетінің бастығы, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі, тергеу изоляторы бастығының көмекшісі – ҚАЖК (C-SGU-9), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі, тергеу изоляторының бөлім бастығының орынбасары – ҚАЖК (C-SGU-10), бөлімше, мекеме қызмет бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SGU-10)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
8) сегізінші топшасы үшін (қылмыстық-атқару жүйесі мекемесі, тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісінің орынбасары, жасақ, бөлімше, учаске бастығы, медициналық сауықтыру бекетінің бастығы – қылмыстық-атқару жүйесінің мекеме дәрігері, тергеу изоляторының жасақ бастығы – ҚАЖК (C-SGU-11), мекеменің бас маманы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SGU-11), аға маман – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SGU-12), дәрігер, медициналық кабинет бастығы-қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің дәрігері – ҚАЖК (C-SGU-12)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
денсаулық жағдайына қарай құқық қорғау органдарында қызмет етуге жарамдылық;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
9) тоғызыншы топшасы үшін (маман – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SGU-13), қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің фельдшері – ҚАЖК (C-SGU-13)):
білім – орта арнайы, техникалық және кәсіби, орта буынның мамандарын даярлау қамтамасыз ететін орта оқу орнынан кейінгі.
11. Құқық қорғау органдарындағы бесінші тобының лауазымдарына келесідей үлгілік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) бірінші топшасы үшін (академия бастығы – ІІМ, (C-SVU-1), ЭСЖКА (C-FPU-1)):
білім – жоғары арнайы, жоғары оқу орнынан кейінгі, ғылыми дәреже, жоғары академиялық дәреже;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің сегіз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің он жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің он екі жылдан кем емес, оның ішінде алты жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

7) для подгруппы семь (дежурный помощник начальника учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора, начальник пересыльного пункта при учреждении уголовно-исполнительной системы, следственном изоляторе, помощник начальника учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора - КУИС (C-SGU-9), заместитель начальника отдела учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора - КУИС (C-SGU-10), начальник отделения, службы учреждения - МВД, МЧС, КУИС (C-SGU-10)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
8) для подгруппы восемь (заместитель дежурного помощника начальника учреждения уголовно-исполнительной системы, следственного изолятора, начальник отряда, отделения, участка, медицинского здравпункта - врач учреждения уголовно-исполнительной системы, начальник отряда следственного изолятора - КУИС (C-SGU-11), главный специалист учреждения - МВД, МЧС, КУИС (C-SGU-11), старший специалист - МВД, МЧС, КУИС (C-SGU-12), врач, начальник медицинского кабинета - врач учреждения уголовно-исполнительной системы - КУИС (C-SGU-12)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
пригодность по состоянию здоровья к прохождению службы в правоохранительных органах;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
9) для подгруппы девять (специалист - МВД, МЧС, КУИС (C-SGU-13), фельдшер учреждения уголовно-исполнительной системы - КУИС (C-SGU-13)):
образование - среднее специальное, техническое и профессиональное, послесреднее образование, обеспечивающее подготовку специалистов среднего звена.
11. К должностям в правоохранительных органах группы пять устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) для подгруппы один (начальник академии - МВД, (C-SVU-1), АБЭКП (C-FPU-1)):
образование - высшее специальное, послевузовское образование, наличие ученой степени, высшей академической степени;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее восемь лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее десяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях, либо не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях;

2) екінші топшасы үшін (академия бастығының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-2), ЭСЖКА (C-FPU-2), институт бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-2)):
білім – жоғары арнайы, жоғары оқу орнынан кейінгі, ғылыми дәреже, жоғары академиялық дәреже;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің он бір жылдан кем емес, оның ішінде бес жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
3) үшінші топшасы үшін (институт бастығының орынбасары, орта оқу орнының бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-3)):
білім – жоғары арнайы, жоғары оқу орнынан кейінгі;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің тоғыз бір жылдан кем емес, оның ішінде төрт жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
4) төртінші топшасы үшін (орта оқу орны бастығының орынбасары, жоғары оқу орны бастығының көмекшісі – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-4), жоғары оқу орнының факультет бастығы, кәсіптік даярлау училищесінің бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-5), академияның факультет бастығы – ЭСЖКА (C-FPU-3)):
білім – жоғары арнайы, жоғары оқу орнынан кейінгі;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің алты жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің сегіз бір жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;

2) для подгруппы два (заместитель начальника академии - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-2), АБЭКП (C-FPU-2), начальник института - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-2)):
образование - высшее специальное, послевузовское образование, наличие ученой степени, высшей академической степени;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее семь лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, либо не менее девяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях, либо не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
3) для подгруппы три (заместитель начальника института, начальник среднего учебного заведения - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-3)):
образование - высшее специальное, послевузовское образование;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее семи лет работы в государственных органах, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях, либо не менее девяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
4) для подгруппы четыре (заместитель начальника среднего учебного заведения, помощник начальника высшего учебного заведения - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-4), начальника факультета высшего учебного заведения, начальник училища профессиональной подготовки - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-5), начальник факультета Академии - АБЭКП (C-FPU-3)):
образование - высшее специальное, послевузовское образование;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее четыре лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе из них не менее одного года на руководящих должностях, либо не менее шести лет работы в государственных органах, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях, либо не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;

5) бесінші топшасы үшін (жоғары оқу орнының факультет бастығының орынбасары, бөлім, кафедра, қызмет, жоғару оқу орны орталығының бастығы, ғылыми хатшы, кәсіптік даярлау училищесі бастығының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-6), бөлім, кафедра, қызмет, жоғары оқу орны орталығы бастығының орынбасары, жоғары оқу орнының адъюнктура бастығы, жоғары оқу орнының курс бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-7), академияның факультет бастығының орынбасары – ЭСЖКА (C-FPU-4)):
білім – жоғары арнайы, жоғары оқу орнынан кейінгі;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің жеті жылдан кем емес, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
6) алтыншы топшасы үшін (жоғары оқу орнының профессоры, жоғары оқу орнының доценті – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-8), профессор – ЭСЖКА (C-FPU-4), доцент – ЭСЖКА (C-FPU-5)):
білім – жоғары арнайы, жоғары оқу орнынан кейінгі;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бес жылдан кем емес, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда жұмыс өтілінің бар болуы;
7) жетінші топшасы үшін (колледждің бөлім, факультет, қызмет бастығы, жоғары оқу орнының бөлімше бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-8), академияның бөлім, кафедра бастығы – ЭСЖКА (C-FPU-4), академияның бөлім, кафедра бастығының орынбасары – ЭСЖКА (C-FPU-5), курс бастығы – ЭСЖКА (C-FPU-7)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;

5) для подгруппы пять (заместитель начальника факультета в высших учебных заведениях, начальник отдела, кафедры, службы, центра высшего учебного заведения, ученый секретарь, заместитель начальника училища профессиональной подготовки - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-6), заместитель начальника отдела, кафедры, службы, центра высшего учебного заведения, начальник адъюнктуры высшего учебного заведения, начальник курса в высшем учебном заведении - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-7), заместитель начальника факультета акдемии - АБЭКП (C-FPU-4)):
образование - высшее специальное, послевузовское образование;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее пяти лет работы в государственных органах, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
6) для подгруппы шесть (профессор в высшем учебном заведении,  доцент в высшем учебном заведении - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-8), профессор - АБЭКП (C-FPU-4), доцент - АБЭКП (C-FPU-5)):
образование - высшее специальное, послевузовское образование;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее трех лет работы в государственных органах, либо не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
7) для подгруппы семь (начальник отдела, факультета,  службы в колледже, начальник отделения в высшем учебном заведении - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-8), начальник отдела, кафедры академии - АБЭКП (C-FPU-4),  заместитель начальника отдела, кафедры академии - АБЭКП (C-FPU-5),  начальник курса - АБЭКП (C-FPU-7)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет стажа работы на правоохранительной службе либо не менее двух лет работы в государственных органах, либо не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

8) сегізінші топшасы үшін (бас маман, жоғары оқу орнының аға ғылыми қызметкері, жоғары оқу орнының курс бастығының орынбасары, колледждің кафедра бастығы, колледждің бастығының көмекшісі, жоғары оқу орнының аға оқытушысы, колледждің бөлім бастығының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-9), академияның аға оқытушысы, аға ғылыми қызметкері – ЭСЖКА (C-FPU-6), курс бастығының орынбасары – ЭСЖКА (C-FPU-8)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
9) тоғызыншы топшасы үшін (жоғары оқу орнының ғылыми қызметкері – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-10), академияның ғылыми қызметкері, ғылыми кеңестің хатшысы – ЭСЖКА (C-FPU-7)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
мемлекеттік органдарда жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
10) оныншы топшасы үшін (орта оқу орнының курс бастығы, колледждің аға оқытушысы, колледждің бас маманы, колледждің бөлімше бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-11), академияның кіші ғылыми қызметкері – ЭСЖКА (C-FPU-8)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
жоғары арнайы немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы лазым;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;
11) он бірінші топшасы үшін (жоғары оқу орнының оқытушысы, кәсіптік даярлау училищесі бастығының көмекшісі, кәсіптік даярлау училищесінің курс бастығы, кәсіптік даярлау училищесінің бас маманы, кәсіптік даярлау училищесінің аға оқытушысы, жоғару оқу орнының аға маманы, кәсіптік даярлау училищесінің бөлім бастығының орынбасары – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-12), академияның оқытушысы – ЭСЖКА (C-FPU-7)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы;

8) для подгруппы восемь (главный специалист, старший научный сотрудник высшего учебного заведения, заместитель начальника курса высшего учебного заведения, начальник кафедры в колледже, помощник начальника колледжа, старший преподаватель высшего учебного заведения, заместитель начальника отдела - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-9), старший преподаватель академии, старший научный сотрудник академии - АБЭКП (C-FPU-6), заместитель начальника курса - АБЭКП (C-FPU-8)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года стажа работы на правоохранительной службе либо не менее двух лет работы в государственных органах, либо не менее трех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
9) для подгруппы девять (научный сотрудник высшего учебного заведения - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-10), научный сотрудник академии, секретарь ученого совета - АБЭКП (C-FPU-7)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года работы в государственных органах либо не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
10) для подгруппы десять (начальник курса среднего учебного заведения, старший преподаватель колледжа, главный специалист колледжа, начальник отделения колледжа - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-11), младший научный сотрудник академии - АБЭКП (C-FPU-8)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
желательно наличие высшего специального либо послевузовского образования;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее двух лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;
11) для подгруппы одиннадцать (преподаватель высшего учебного заведения, помощник начальника училища профессиональной подготовки, начальник курса училища профессиональной подготовки, главный специалист училища профессиональной подготовки, старший преподаватель училища профессиональной подготовки, старший преподаватель училища профессиональной подготовки, старший специалист высшего учебного заведения, заместитель начальника отдела училища профессиональной подготовки - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-12), преподаватель академии - АБЭКП (C-FPU-7)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
не менее одного года стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории;

12) он екінші топшасы үшін (кәсіптік даярлау училищесінің бөлімше бастығы, кәсіптік даярлау училищесінің оқытушысы, жоғары оқу орнының маманы, колледж оқытушысы, рота командирі – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-13), аға инспектор – ЭСЖКА (C-FPU-9), колледждің аға маманы, кәсіптік даярлау училищесінің аға маманы, жоғары оқу орнының үрмелі оркестр жетекшісі, рота командирінің орынбасары, взвод командирі – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-14), инспектор – ЭСЖКА (C-FPU-10), колледждің маманы, кәсіптік даярлау училищесінің маманы, қарауыл, клуб, тир, кабинет бастығы – ІІМ, ТЖМ, ҚАЖК (C-SVU-15)):
білім – нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары кәсіби;
осы топшадағы лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білім және дағды;
13) он үшінші топшасы үшін (кіші инспектор – ЭСЖКА (C-FPU-11), қызметкер-жүргізуші – ЭСЖКА (C-FPU-12)):
білім – орта;
осы топшадағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда жұмыс өтілінің бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы.

12) для подгруппы двенадцать (начальник отделения училища профессиональной подготовки, преподаватель училища профессиональной подготовки, специалист высшего учебного заведения, преподаватель колледжа, командир роты - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-13), старший инспектор - АБЭКП (C-FPU-9), старший специалист колледжа, старший специалист училища профессиональной подготовки, руководитель духового оркестра высшего учебного заведения, заместитель командира роты, командир взвода - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-14), инспектор - АБЭКП (C-FPU-10), специалист колледжа, специалист училища профессиональной подготовки, начальник караула, клуба, тира, кабинета - МВД, МЧС, КУИС (C-SVU-15)):
образование - высшее профессиональное, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы;
13) для подгруппы тринадцать (младший инспектор - АБЭКП (C-FPU-11), сотрудник-водитель - АБЭКП (C-FPU-12)):
образование - среднее;
наличие обязательных знаний, умений и навыков, необходимых для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной подгруппы.