Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысының аттестаттауын жүргізу Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 16 наурыздағы № 114 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 18 наурызда № 6836 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 27.02.2015 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысының аттестаттауын жүргізу Ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысын аттестаттау Ережесін бекіту туралы» 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 127 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 6209 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 11.11.2010 ж. № 506-512 (26355) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2011 жылғы 16 наурыздағы
№ 114 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Респубикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысының аттестаттауын жүргізу
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже «Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының (бұдан әрі – Комиссия) сот сарапшыларының аттестаттауын жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Сот сараптамасы органдарының қызметкерлерi болып табылатын сот сарапшылары, сондай-ақ сот-сараптама қызметiмен айналысуға арналған лицензия негiзiнде сот-сараптама қызметiн жүзеге асыратын адамдар олардың кәсiптiк даярлығының деңгейiн анықтау мақсатында бес жылда бiр рет Комиссия жүргiзетiн аттестаттаудан өтедi.
3. Аттестаттауға жататын сот сарапшыларының тізімі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі. Аттестаттаудан өту кестесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органының басшысы бекітеді.

Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 2011 года № 114. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2011 года № 6836. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года N 119
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 27.02.2015 N 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2010 года № 127 "Об утверждении Правил аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6209, опубликованный в "Казахстанской правде" от 11.11.2010 г., № 303-305 (26364-26366).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 16 марта 2011 года № 114
Правила
проведения аттестации судебного
эксперта аттестационной комиссией
Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок проведения аттестации судебных экспертов аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Комиссия).
2. Судебные эксперты, являющиеся сотрудниками органов судебной экспертизы, а также лица, осуществляющие судебно-экспертную деятельность на основании лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, в целях определения уровня их профессиональной подготовки раз в пять лет проходят аттестацию, проводимую Комиссией.
3. Список судебных экспертов, подлежащих аттестации, утверждается приказом Министра юстиции. График прохождения аттестации утверждается руководителем органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органының қызметкері болып табылатын сот сарапшысы аттестаттаудан өту үшін, Комиссияға келесі құжаттарды ұсынады:
1) кәсіптік даярлығының деңгейін, іскерлік және адамгершілік сипатын көрсететін, сот сарапшысына Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот сараптамасы органының басшысының немесе аймақтық бөлімінің бастығы берген мінездеме;
2) жоғары білімі туралы дипломның Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот сараптамасы органының кадрлық қамтамасыз ету қызметімен куәландырылған көшірмесі (ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы болған жағдайда Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот сараптамасы органының кадрлық қамтамасыз ету қызметімен куәландырылған көшірмелері);
3) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін біліктілік куәлігінің (оған қосымшалардың) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот сараптамасы органының кадрлық қамтамасыз ету қызметімен куәландырылған көшірмесі;
4) соңғы бес жыл ішіндегі сарапшы қорытындыларына рецензиялар;
5) соңғы бес жыл ішіндегі көтермелеулер мен тәртіптік жазалаулар (олар болған жағдайда) туралы бұйрықтардың көшірмелері.
5. Сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын сот сарапшылары комиссияға:
1) өмірбаянын;
2) жоғары білімі туралы дипломның (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариат куәландырылған) көшірмесін (ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы болған жағдайда дипломдардың көшірмесін);
3) сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізуге құқық беретін біліктілік куәлігінің (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариат куәландырылған) көшірмесін (оған қосымшалардың);
4) сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензияның (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы берілмеген жағдайда нотариат куәландырылған) көшірмесін ұсынады.
5) соңғы бес жыл ішіндегі сарапшы қорытындыларына рецензиялар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2012.01.12 № 5 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органы аттестатталушы сот сарапшыларын аттестаттаудан өткізу мерзімдері туралы оның өткізілуінің басталуына дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етеді.
7. Аттестаттауға жататын сот сарапшылары аттестаттау материалдарын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органы басшысы бекіткен тізімге сәйкес Комиссияға, оның отырысы басталғанға дейін 10 күнтізбелік күнінен кешіктірмей жолдайды.

4. Для прохождения аттестации судебный эксперт, являющийся сотрудником органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, предоставляет следующие документы в Комиссию:
1) характеристику на судебного эксперта, подготовленную руководителем, либо начальником территориального подразделения органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, отражающую уровень профессиональной подготовки, деловые и нравственные качества;
2) копию диплома о высшем образовании, удостоверенную службой кадрового обеспечения органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан (при наличии ученой степени и ученого звания – удостоверенные службой кадрового обеспечения органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан копии дипломов);
3) копию квалификационного свидетельства, удостоверенную службой кадрового обеспечения органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, на право производства определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему);
4) рецензии на заключения эксперта за последние пять лет;
5) копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях (при их наличии) за последние пять лет.
5. Для прохождения аттестации судебный эксперт, осуществляющий судебно-экспертную деятельность на основании лицензии предоставляет в Комиссию:
1) автобиографию;
2) копию диплома о высшем образовании (при наличии ученой степени и ученого звания-копии дипломов) (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
3) копию квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебной экспертизы (дополнений к нему) (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) копию лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
5) рецензии на заключения судебного эксперта за последние пять лет.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 12.01.2012 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Орган судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан уведомляет аттестуемых судебных экспертов о сроках проведения аттестации не позднее 30 календарных дней до начала ее проведения.
7. Судебные эксперты, подлежащие аттестации, направляют аттестационные материалы в Комиссию не позднее 10 календарных дней до начала ее заседания.

2. Аттестаттауды жүргізу тәртібі
8. Аттестаттау, сот сарапшысының таңдауымен мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізіліп, 2 кезеңнен тұрады:
1) қылмыстық іс жүргізушілік, азаматтық іс жүргізушілік құқықтары, криминалистика, әкімшілік құқық, Заң бойынша сұрақтар кіретін компьютерлік тестілеу;
2) белгілі бір сарапшылық мамандық бойынша біліміне тексеру жүргізілетін әңгімелесу.
9. Тестілеуден өту кезінде аттестаттауға жататын сот сарапшысының көмекші құжаттарды (анықтамалық, арнайы әдебиеттерді), сондай-ақ аудиожазбалар мен байланыс құралдарын пайдалануына жол берілмейді.
10. Тестілеуден өтуінің шекті мәні болып ұсынылған тестілік сұрақтардың 70% дұрыс жауаптар құрайды.
11. Егер тестілеудің нәтижесі тестілеуден өтудің шекті мәнінен кем болса, сот сарапшысы аттестаттаудың келесі кезеңіне жіберілмейді.
12. Әңгімелесу белгілі бір сарапшылық мамандық бойынша жүргізіледі.
13. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған құжаттарды және тестілеудің нәтижесін зерделеп әңгімелесу өткізеді, одан кейін келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
14. Алғашқы аттестаттауда аттестатталмаған сот сарапшысы бір рет қана қайта аттестатталуға жатады.
15. Қайта аттестаттау осы Ереженің 8-тармағымен белгіленген тәртіппен алғашқы аттестаттау өткен күннен бастап үш ай өткен соң өткізіледі. Қайта аттестаттау кезінде алғашқы аттестаттаудың тестілеуінен өту кезінде шекті мәннен артық баға алған сот сарапшысы қайта тестілеуден өтпей-ақ әңгімелесуге жіберіледі.
Аттестаттау комиссиясы, сот сарапшысы қайта аттестаттаудан өткен кезде, келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
16. Аттестаттаудың нәтижесі, Осы Ереженің № 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттамада көрсетіледі.
17. Комиссия шешімі, осы Ереженің № 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Комиссия Қорытындысы түрінде 2 данада толтырылады.
18. Комиссия Қорытындысы сот сарапшысына Комиссия отырысы өткен күннен бастап бір ай ішінде, бес жыл мерзімге беріледі.
19. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысын аттестаттауды өткізу кезінде туындайтын даулар, сот тәртібімен қаралады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
аттестаттау комиссиясының
сот сарапшысының
аттестаттауын жүргізу
Ережесіне № 1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының 20__ жылғы «__» __________ отырысының
№ ____ хаттамасы
_____________________ қаласы
Төраға _______________________________________________________
Комиссия мүшелері ____________________________________________
Хатшы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 20__ жылғы «__»_______ № ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін аттестаттау комиссиясының қарауына _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
аттестаттау материалдары ұсынылды.
____________________________________________________________________
(сот сарапшысына ұсыным, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ, өмірбаян, мінездеме, дипломдардың көшірмесі; сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігі (оған қосымшалар); сарапшы қорытындыларына рецензия, көтермелеулер мен тәртіптік жазалаулар (егер олар болса) туралы бұйрықтардың көшірмелері)
1 кезеңнің нәтижесі (компьютерлік тестілеуді жүргізу):
______ балл, 2 кезеңге «жіберіледі»/ «жіберілмейді»
(қажеттісін сызу керек)
Өткізілген әңгімелесудің қысқаша мазмұны

2. Порядок проведения аттестации
8. Аттестация состоит из 2 этапов:
1) компьютерное тестирование, которое включает в себя вопросы по уголовно-процессуальному, гражданско–процессуальному праву, криминалистике, административному праву, Закону;
2) собеседование, при котором идет проверка знаний по определенной экспертной специальности на государственном или русском языках по выбору судебного эксперта.
9. При прохождении тестирования не допускается использование судебным экспертом, подлежащим аттестации, вспомогательных документов (справочная, специальная литература), а также аудиозаписей и средств связи.
10. Пороговый уровень для прохождения тестирования составляет 70 % правильных ответов от заданного количества вопросов.
11. В случае, если результаты тестирования составляют менее установленного порогового уровня, судебный эксперт, подлежащий аттестации, к следующему этапу аттестации не допускается.
12. Собеседование проходит по определенному виду экспертной специальности.
13. Изучив представленные документы, указанные в пунктах 4 и 5Правил, а также результаты проведенного тестирования, Комиссия проводит собеседование, после чего принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
14. Судебный эксперт не аттестованный при первоначальной аттестации подлежит повторной аттестации не более одного раза.
15. Повторная аттестация проводится не ранее 3-х месяцев со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном пунктом 8 Правил. При повторной аттестации судебный эксперт, получивший при прохождении тестирования при первоначальной аттестации оценку выше пороговых значений, допускается к собеседованию без прохождения повторного тестирования.
Аттестационная комиссия, при прохождении судебным экспертом повторной аттестации, принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
16. Результаты аттестации отражаются в протоколе по форме, согласно приложению № 1 к настоящим Правилам.
17. Решение Комиссии оформляется в виде Заключения Комиссии в двух экземплярах по форме, согласно приложению № 2 к настоящим Правилам.
18. Заключение Комиссии выдается судебному эксперту в течении месяца со дня заседания Комиссии сроком на пять лет.
19. Споры, возникающие при проведении аттестации судебного эксперта аттестационной комиссией Министерства юстиции Республики Казахстан, рассматриваются в судебном порядке.
Приложение № 1
к Правилам проведения
аттестации судебного эксперта
аттестационной комиссией
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Форма
Протокол № ___
заседания аттестационной комиссии Министерства юстиции
Республики Казахстан
от "____" _____________ 20__ года
город _____________________________
Председатель ______________________
Члены комиссии ____________________
Секретарь _________________________
На рассмотрение аттестационной комиссии, действующей на
основании приказа Министра юстиции Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года №__
представлены аттестационные материалы __________________
(фамилия, имя, отчество, должность)
_____________________________________________________________
(представление на судебного эксперта, личный листок по учету
кадров, автобиография, характеристика, копии дипломов,
квалификационного свидетельства на право производства определенного
вида судебной экспертизы (дополнений к нему); рецензия на заключения
эксперта, копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях
(при их наличии)
Результаты 1 этапа (проведение компьютерного тестирования):
___ баллов, ко второму этапу: "допускается"/ "не допускается"
(подчеркнуть необходимое)
Краткое содержание проведенного собеседования

1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
Шешім қабылдау бойынша аттестаттау комиссиясы мүшелерінің дауыс беру нәтижелері: «қолдаған» ______, «қарсы» _______ дауыс
Аттестаттау комиссиясы былай деп шешті:
1) ___________________________________ аттестатталды
(Т.А.Ә.)
2) ___________________________________ аттестатталмады
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы: _________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері: _________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
_________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
_________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Хатшы:             _________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
аттестаттау комиссиясының
сот сарапшысының
аттестаттауын жүргізу
Ережесіне № 2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының 20__ жылғы «__» __________
қорытындысы
____________________ қаласы
Комиссия төрағасы ___________________________________________
комиссия мүшелері ___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
хатшы             ___________________________________________
құрамындағы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 20__ жылғы «__»_______ № ____ бұйрығы негізінде әрекет ететін аттестаттау комиссиясы__________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы )
_________________________________ аттестаттау ісін қарастырып,
Шешті:
______________________________ аттестатталсын
(Т.А.Ә.)
______________________________ аттестатталмасын
(Т.А.Ә.)
Комиссия төрағасы: _________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері: _________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
_________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
_________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)
Хатшы:             _________ _________________________________
(қолы)          (Т.А.Ә., лауазымы)

1. _______________________________________________________
2. _______________________________________________________
3. _______________________________________________________
Результаты голосования членов аттестационной комиссии
по принятию решения: "за" ______, "против" _____ голосов
Аттестационная комиссия решила:
1) ____________________________ аттестован (а)
(Ф.И.О.)
2) ____________________________ не аттестован (а)
(Ф.И.О.)
Председатель комиссии: _______________ ___________________
(подпись)    (Ф.И.О., должность)
Члены комиссии: ______________ ______________________
(подпись)    (Ф.И.О., должность)
______________ ______________________
(подпись)    (Ф.И.О., должность)
Секретарь:      ______________ ______________________
(подпись)    (Ф.И.О., должность)
Приложение № 2
к Правилам проведения
аттестации судебного эксперта
аттестационной комиссией
Министерства юстиции
Республики Казахстан
форма
Заключение аттестационной комиссии
Министерства юстиции Республики Казахстан
от "____" _____________ 20__ года
город _____________________________
Аттестационная комиссия в составе председателя ______________
Членов комиссии _____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Секретаря ___________________________________________________
действующего на основании приказа Министра юстиции Республики
Казахстан от "__" ________ 20___ года №__
Рассмотрев аттестационные материалы _________________________
(фамилия, имя, отчество, должность)
___________________________________________________________________
Решила:
Аттестовать ____________________________
(Ф.И.О.)
Не аттестовать _________________________
(Ф.И.О.)
Председатель комиссии: _______________ ____________________
(подпись)    (Ф.И.О., должность)
Члены комиссии: _______________ ____________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)
_______________ ____________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)
_______________ ____________________
(подпись)     (Ф.И.О., должность)
Секретарь: _______________ ___________________
(подпись)      (Ф.И.О., должность)