Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларына екінші деңгейдегі банктердің қызметін пруденциялдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011 жылғы 28 ақпандағы № 20 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 11 сәуірде № 6878 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Агенттіктің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.Л. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» және «Атамекен» Одағы» Қазақстан Ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестіктеріне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                       Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау агенттік
Басқармасының
2011 жылғы 28 ақпандағы
№ 20 қаулысына қосымша
Агенттіктің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша енгізетін өзгерістердің тізбесі
Агенттіктің нормативтік құқықтық актілеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:

О внесении изменений в некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности банков второго уровня
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 февраля 2011 года № 20. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2011 года № 6878. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести изменения в некоторые нормативные правовые акты Агентства по вопросам пруденциального регулирования деятельности банков второго уровня согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 28 февраля 2011 года № 20
Перечень
изменений, которые вносятся в некоторые
нормативные правовые акты Агентства
по вопросам пруденциального регулирования деятельности
банков второго уровня
Внести в нормативные правовые акты Агентства следующие изменения:

1. Агенттік Басқармасының «Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3924 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықта:
4-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентінің мәні:
kl-1 - 0,06-дан кем болмайды;
kl-2 - 0,06-дан кем болмайды.
Жеке тұлға - ірі қатысушысы жоқ банк үшін банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентінің мәні:
kl-1 - 0,07-ден кем болмайды;
kl-2 - 0,07-ден кем болмайды.
Банк холдингі немесе бас банк қатысушысы болып табылатын банк үшін, орналастырылған акцияларының елу пайызынан артығы мемлекетке не ұлттық басқарушы холдингке тиесілі банк үшін банктің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициентінің мәні:
kl-1 - 0,05-тен кем болмайды;
kl-2 - 0,05-тен кем болмайды.».
34-тармақтың 5) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) осылар бойынша құрылған арнайы резервтер (провизиялар) сомасын, сондай-ақ мынадай түрдегі заемшының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету сомасын шегергенде:».
2. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2008 жылғы 2 қазандағы № 146 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5368 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші абзацтары алып тасталсын;
2-тармақта «2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1 тармағының үшіншіден бастап бесіншіге дейінгі абзацтарынан және» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын.
3. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» 2009 жылғы 27 ақпандағы № 31 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5617 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың бесіншіден бастап он екіншіге дейінгі абзацтары алып тасталсын;

1. В постановление Правления Агентства от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3924) следующие изменения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
часть вторую пункта 4 исключить;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Значение коэффициента достаточности собственного капитала банка:
k1-1 составляет не менее 0,06;
k1-2 составляет не менее 0,06.
Для банка, не имеющего крупного участника - физического лица, значение коэффициента достаточности собственного капитала банка:
k1-1 составляет не менее 0,07;
k1-2 составляет не менее 0,07.
Для банка, участником которого является банковский холдинг либо родительский банк, для банка, более пятидесяти процентов размещенных акций которого принадлежат государству либо национальному управляющему холдингу, значение коэффициента достаточности собственного капитала банка:
k1-1 составляет не менее 0,05;
k1-2 составляет не менее 0,05.";
абзац первый подпункта 5) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"5) за минусом суммы, сформированных по ним специальных резервов (провизий), а также суммы обеспечения по обязательствам заемщика в виде:".
2. В постановление Правления Агентства от 2 октября 2008 года № 146 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5368) следующие изменения:
абзацы третий, четвертый, пятый пункта 1 исключить;
в пункте 2 слова и цифры "абзацев с третьего по пятый пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2011 года и" исключить.
3. В постановление Правления Агентства от 27 февраля 2009 года № 31 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5617) следующие изменения:
абзацы с пятого по двенадцатый пункта 1 исключить;

2-тармақта «2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының бесіншіден бастап он екіншіге дейінгі абзацтарын қоспағанда,» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын.
4. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының Екінші деңгейдегі банктер үшін пруденциалдық нормативтер есеп айырысуларының нормативтік мәні мен әдістемесі туралы нұсқаулықты бекіту туралы 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 358 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2008 жылғы 2 қазандағы № 146 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2009 жылғы 30 қарашадағы № 247 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5999 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың он жетінші, он сегізінші абзацтары алып тасталсын;
3-тармақта «қаулының 2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының он жетінші, он сегізінші абзацтарынан басқа, осы» деген сөздер мен цифрлар алып тасталсын.

в пункте 2 слова и цифры "абзацев с пятого по двенадцатый пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2011 года," исключить.
4. В постановление Правления Агентства от 30 ноября 2009 года № 247 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня" и внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 2 октября 2008 года № 146 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года № 358 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов для банков второго уровня"" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5999) следующие изменения:
абзацы семнадцатый, восемнадцатый пункта 1 исключить;
в пункте 3 слова и цифры ", за исключением абзацев семнадцатого, восемнадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2011 года" исключить.