Жерді пайдалану мен қорғау, геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының 2011 жылғы 28 наурыздағы № 70-ОД және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 01 сәуірдегі № 82 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 11 мамырда № 6943 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 444 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2015 № 444 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау» туралы Қазақстан Республикасының Заңының 13 және 15-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жерді пайдалану мен қорғауға қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес жерді пайдалану мен қорғауға қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының нысандары;
4) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау, мемлекеттік жер кадастры және жерлердің мониторингі департаменті (С.Ш. Сәрсенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі төрағасының 2010 жылғы 11 ақпандағы № 19-П және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 16 ақпандағы № 58 «Жер қатынастары, геодезия және картография саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және жер ресурстарының жағдайына әсер ететін қызмет, жер қатынастарын реттеу және геодезия және картография саласындағы қызмет субъектілері үшін тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы» бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 20 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6082 болып енгізілді, "Заң газеті" 2010 жылғы 1 сәуірдегі № 45 (1667); "Юридическая газета" газеті 2010 жылғы 1 сәуірдегі № 45 (1841) жарияланды).

Об утверждении критериев оценки степени рисков и форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства за использованием и охраной земель, геодезической и картографической деятельностью
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 28 марта 2011 года № 70-ОД и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 апреля 2011 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2011 года № 6943. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 444
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 23.06.2015 № 444 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьями 13 и 15 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства за использованием и охраной земель, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области геодезической и картографической деятельности, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) формы проверочных листов в сфере частного предпринимательства за использованием и охраной земель, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) формы проверочных листов в сфере частного предпринимательства за геодезической и картографической деятельностью, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственного контроля за использованием и охраной земель, государственного земельного кадастра и мониторинга земель Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами (Сарсенов С.Ш.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 11 февраля 2010 года № 19-П и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 16 февраля 2010 года № 58 "Об утверждении критериев оценки степени рисков в области земельных отношений, геодезии и картографии и форм проверочных листов для субъектов, осуществляющих деятельность, связанную с воздействием на состояние земельных ресурсов, в сфере регулирования земельных отношений и в области геодезии и картографии по утверждению критериев" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2010 года № 6082, опубликован "Юридическая газета" от 1 апреля 2010 года № 45 (1841); "Заң газеті" 2010 жылғы 1 сәуірдегі № 45 (1667)).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының орынбасары К.Ө. Раймбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы         Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару        Экономикалық даму және
агенттігі төрағасы             сауда министрі
__________ Ө. Өзібеков.        _________ Ж. Айтжанова
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2011 жылғы 28 наурыздағы
№ 70-ОД және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму
және сауда министрінің
2011 жылғы 1 сәуірдегі
№ 82 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Жерді пайдалану мен қорғауға қатысты жеке кәсіпкерлік
саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы жерді пайдалану мен қорғауға қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне және Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Заңына сәйкес жерді пайдалану мен қорғау саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жерді пайдалану мен қорғауға қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел – жер ресурстарына зиян келтіру, салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, жер иелерінің жерге және жер пайдаланушылардың құқығының бұзылуының ықтималдылығы;
2) жерді пайдалану мен қорғауға қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы бақылау субъектілері – жер ресурстарының пайдалану жағдайына әсер ететін қызметті жүзеге асыратын иелігінде құнды ауыл шаруашылығы алқаптары бар ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер және жер қойнауын пайдаланушылар жеке және заңды тұлғалар.
3. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу бірінші кезекті және кейінгі бөлу арқылы жүзеге асырылады.
4. Бірінші кезеңде ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер құнды ауыл шаруашылығы алқаптарының көлеміне, ал жер қойнауын пайдаланушылар келісім-шарттың мерзіміне қарай үш топқа бөлінеді:
1) жоғары тәуекел тобына:
5 000 гектардан (бұдан әрі - га) астам бағара егістігі, 100 га астам суармалы егістігі бар ауыл шаруашылығы тауар өндірушілер;
жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт мерзімі бес жылдан аспайтын жер қойнауын пайдаланушылар жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына:
3 000 га-дан 5 000 га дейін бағара егістігі, 50 га-дан 100 га дейін суармалы егістігі бар ауыл шаруашылығы тауар өндірушілер;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами Раймбекова К.У.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства                Министр экономического
Республики Казахстан                  развития и торговли
по управлению земельными ресурсами    Республики Казахстан
______________ У. Узбеков             ____________ Ж. Айтжанова
Приложение 1
к Совместному приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по управлению земельными ресурсами
от 28 марта 2011 года № 70-ОД
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 1 апреля 2011 года № 82
Критерии
оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства за
использованием и охраной земель
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства за использованием и охраной земель (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республики Казахстан" для отнесения субъектов контроля в сфере частного предпринимательства за использованием и охраной земель к степеням рисков.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в сфере частного предпринимательства за использованием и охраной земель - вероятность причинения вреда земельным ресурсам, нарушения прав собственников на землю и землепользователей с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля в сфере частного предпринимательства за использованием и охраной земель - сельскохозяйственные товаропроизводители, имеющие в наличии ценные сельскохозяйственные угодия и недропользователи, осуществляющие деятельность, связанную с воздействием на состояние земельных ресурсов.
3. Отнесение субъектов контроля по степеням риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
4. При первичном распределении, сельскохозяйственные товаропроизводители в зависимости от площади ценных сельскохозяйственных угодий, а недропользователи от срока контракта, разделены на три группы:
1) к группе высокого риска отнесены:
сельскохозяйственные товаропроизводители, имеющие богарные пашни свыше 5 000 гектар (далее - га), орошаемые пашни свыше 100 га;
недропользователи, у которых срок заключения контракта не превышает 5 лет;
2) к группе среднего риска отнесены:
сельскохозяйственные товаропроизводители, имеющие богарные пашни от 3 000 га до 5 000 га, орошаемые пашни от 50 га до 100 га;

жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт мерзімі 5 жылдан 10 жылға дейінгі жер қойнауын пайдаланушылар жатқызылады;
3) төмен тәуекел тобына:
300 га-дан 3 000 га дейін бағара егістігі, 10 га-дан 50 га дейін суармалы егістігі бар ауыл шаруашылығы тауар өндірушілер;
жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт мерзімі 10 жылдан астам жер қойнауын пайдаланушылар жатқызылады.
5. Екінші кезеңде жер ресурстарының жағдайына әсер ететін қызметті жүзеге асырушы бақылау субъектілерін тиісті тәуекел тобына жатқызылған субъектілерге мынадай баллдар беріледі:
1) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін:
жерді қорғау бойынша іс-шаралардың болмауы (жердi құнарсыздануын, шөлейттенуін, су және жел эрозиясын, селді, су басуды, батпақтануды, қайталап сортаңдануды, құрғап кетуді, тапталуды және топырақтың бұзылуының басқа да процесстерін болдырмау бойынша агротехникалық іс-шараларды жүргізу) – 20 балл;
жер учаскесіне құқықты белгілейтін және сәйкестендіруші құжаттардың болмауы – 15 балл;
жерлерді бір жылдан астам пайдаланбау – 10 балл;
егістік алқаптарда дәнді-дақылдардың бір түріне ғана басымдылық беру – 10 балл;
егістік және өнім түсімі бойынша статистикалық есептердің болмауы – 5 балл;
жерге орналастыру жобасының болмауы (аумақтарды орналастыру жобасы) – 5 балл;
2) жер қойнауын пайдаланушылар үшін:
бүлінген жерлерді қалпына келтіру жобасының болмауы – 20 балл;
жер учаскесіне құқықты белгілейтін және сәйкестендіруші құжаттардың болмауы – 15 балл;
жерлердің өндірістік мониторингінің болмауы – 10 балл;
жерге орналастыру жобасының болмауы (аумақтарды орналастыру жобасы) – 5 балл;
межелеу белгілерін жою – 5 балл.
6. Кейінгі бөлу қорытындылары бойынша аталған субъектілерге тиісті тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін мынадай тәртіпте баллдардың шекті сомасы белгіленеді:
1) жоспарлы тексерістің жылына бір рет реттілігі бар жоғары тәуекел дәрежесі:
ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің жерлерді пайдалану саласында – 25 және одан да жоғары балл;
жер қойнауын пайдалану саласында – 20 және одан да жоғары балл;
2) жоспарлы тексерістің үш жылда бір рет реттілігі бар орташа тәуекел дәрежесі:
ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің жерлерді пайдалану саласында – 15 баллдан 25 баллға дейін;
жер қойнауын пайдалану саласында – 10 баллдан 20 баллға дейін;
3) жоспарлы тексерістің бес жылда бір рет реттілігі бар төменгі тәуекел дәрежесі:
ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің жерлерді пайдалану саласында – 15 баллға дейін;
жер қойнауын пайдалану саласында – 10 баллға дейін.
7. Бақылау субъектілері бір тәуекел ету дәрежесінің ішінде болған жағдайда таңдау мынадай тәртіпте жүргізіледі:

недропользователи, у которых срок заключения контракта составляет от 5 до 10 лет;
3) к группе незначительного риска отнесены:
сельскохозяйственные товаропроизводители, имеющие богарные пашни от 300 га до 3 000 га, орошаемые пашни от 10 га до 50 га;
недропользователи, у которых срок заключения контракта составляет свыше 10 лет.
5. При последующем распределении субъектов контроля, осуществляющих деятельность, связанную с воздействием на состояние земельных ресурсов, отнесенных к соответствующей группе риска, присваиваются следующие баллы:
1) для сельскохозяйственных товаропроизводителей:
использование земельного участка без правоустанавливающих и идентификационных документов - 25 баллов;
отсутствие мероприятий по охране земель (проведение агротехнических мероприятий по предотвращению истощения, опустынивания, водной и ветровой эрозии, селей, подтопления, заболачивания, вторичного засоления, иссушения, уплотнения и от других процессов разрушения почвы) - 20 баллов;
не использование земель более одного года по целевому назначению - 10 баллов;
преобладание монокультуры в посевных площадях - 10 баллов;
отсутствие статистических отчетов по посевам и урожайностям - 5 баллов;
отсутствие проекта внутрихозяйственного землеустройства и проекта, связанные с рациональным использованием земель, сохранением и повышением плодородия почв - 5 баллов;
2) для недропользователей:
использование земельного участка без правоустанавливающих и идентификационных документов - 25 баллов;
отсутствие проекта рекультивации нарушенных земель - 20 баллов.
6. По итогам последующего распределения данным субъектам контроля установлены предельные суммы баллов для отнесения к соответствующей степени риска, в следующем порядке:
1) высокая степень риска с кратностью плановых проверок один раз в год - 25 баллов и выше;
2) средняя степень риска с кратностью плановых проверок один раз в три года - от 15 до 25 баллов;
3) незначительная степень риска с кратностью плановых проверок один раз в пять лет - до 15 баллов.
7. В случае нахождения субъектов контроля внутри одной степени риска, отбор производится в следующем порядке:

1) берілген баллдардың ең көп сомасы бойынша;
2) жер учаскесінің көлеміне байланысты;
3) келісім-шарттың ең қысқа мерзімі бойынша (жер қойнауын пайдаланушылар үшін).
8. Әрбір тексерілетін субъектіге бақылау ісі жүргізіледі, онда тексерістерді тағайындау туралы актілердің, тексеріс бойынша тексеру парақтарының, нұсқамалардың көшірмелері, тексеріс нәтижелері және жер заңнамасының талаптарын орындау бойынша жүргізілетін іс-шаралар туралы мәліметтер тігіледі.
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2011 жылғы 28 наурыздағы
№ 70-ОД және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму
және сауда министрінің
2011 жылғы 1 сәуірдегі
№ 82 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке
кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлері
1. Осы Геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау Критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) Қазақстан Республикасының «Геодезия және картография туралы» және «Мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Заңдарына сәйкес геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке кәсіпкерлік бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел – мемлекеттік шекара, әкімшілік-аумақтық бірліктер арасындағы шекара сызығының өту орнының, сондай ақ географиялық атаулардың өзгеруі нәтижесінде мемлекетке зиян келтіруі мүмкін топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды өндіру кезіндегі деректерді және мәліметтерді дұрыс бермеу, оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып;
2) геодезиялық және картографиялық қызметке қатысты жеке кәсіпкерлік саласындағы бақылау субъектілері – геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік саласындағы жеке және заңды тұлғалар.
3. Әзірленетін және жүзеге асырылатын геодезиялық-картографиялық өнім мен мәліметтердің түріне қарай бақылау субъектілері үш топқа бөлінген:
1) жоғары тәуекел тобына:
бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесінде топографиялық - геодезиялық және картографиялық жұмыстарды атқаратын және геодезиялық және картографиялық өнімнің деректер базасын жасау, беру, есепке алу, сақтау саласында әрекет ететін бақылау субъектілері жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына:
жергілікті немесе шартты координаттар жүйесінде топографиялық - геодезиялық және картографиялық жұмыстарды атқаратын және геодезия мен картографиялық өнімнің деректер базасын жасау, беру, есепке алу, сақтау саласында әрекет ететін бақылау субъектілері жатқызылады;

1) по наибольшей сумме присвоенных баллов;
2) в зависимости от площади земельного участка;
3) в зависимости от наименьшего срока контракта (для недропользователей).
8. На каждого проверяемого субъекта ведется контрольное дело, в котором подшиваются копии актов о назначении проверок, проверочных листов по проверке, копии предписаний, сведения о результатах проверки и проводимых мероприятий по исполнению требований земельного законодательства.
Приложение 2
к Совместному приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по управлению земельными ресурсами
от 28 марта 2011 года № 70-ОД
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 1 апреля 2011 года № 82
Критерии
оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства за
геодезической и картографической деятельностью
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства за геодезической и картографической деятельностью (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О геодезии и картографии" и "О государственном контроле и надзоре" для отнесения субъектов государственного контроля в сфере частного предпринимательства за геодезической и картографической деятельностью к степеням риска.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в сфере частного предпринимательства за геодезической и картографической деятельностью - искажение сведений и данных при производстве топографо-геодезических и картографических работ, которые могут нанести ущерб государству в результате изменения прохождения линии государственной границы, границы между административно-территориальными единицами, а также наименований географических объектов с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты контроля в сфере частного предпринимательства за геодезической и картографической деятельностью - физические и юридические лица в сфере частного предпринимательства, осуществляющие геодезическую и картографическую деятельность.
3. Субъекты контроля в зависимости от вида создаваемой и реализуемой геодезической и картографической продукции и сведений разделены на три группы:
1) к группе высокого риска отнесены:
субъекты контроля, осуществляющие производство топографо-геодезических и картографических работ, создание, передачу, учет, хранение базы данных геодезической и картографической продукции в единой государственной системе координат;
2) к группе среднего риска отнесены:
субъекты контроля, осуществляющие производство топографо-геодезических и картографических работ, создание, передачу, учет, хранение базы данных геодезической и картографической продукции в местной или условной системе координат;

3) төмен тәуекел тобына:
жергілікті немесе шартты координаттар жүйесінде топографиялық - геодезиялық және картографиялық жұмыстарды атқаратын, геодезиялық және картографиялық өнімнің деректер базасын жасау, беру, есепке алу, сақтау саласында әрекет ететін және Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорына мәліметтер мен деректерді міндетті түрде уақытылы тапсыратын бақылау субъектілері жатқызылады.
4. Бақылау субъектілері жоғары тәуекел дәрежесіндегі жеке кәсіпкерлік өрісіндегі субъектілер орташа немесе төмен тәуекел дәрежелеріне ауыстырылмайды.
5. Бақылау субъектілері орташа немесе төмен тәуекел дәрежесіндегі одан да жоғары және төмен тәуекел дәрежелеріне ауыстырылуы мүмкін.
6. Геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асырушы бақылау субъектілерін екінші кезеңде тиісті тәуекел тобына жатқызылған субъектілерге мынадай баллдар беріледі:
геодезиялық жұмыстарды және (немесе) картографиялық жұмыстарды өндіруге геодезия және картография саласында хабарлама бермей жүзеге асыру – 5 балл;
геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін, меншікті немесе жалға алынған салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар және құрал-саймандар жиынтығының не зауыттық нөмірі көрсетілген салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар, құрал-саймандар жиынтығы бар ұйыммен жасалған қызмет көрсетуге арналған шарттың болмауы – 5 балл;
штатында геодезия және (немесе) картография саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар маманның болмауы – 5 балл;
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорға аэроғарыштық түсірімдердің, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың материалдарын ұсынбау – 5 балл;
мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалана отырып жұмыс жасайтын субъектілерде Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының рұқсатының болмауы – 5 балл.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының 2012.09.26 № 185-ОД және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.10.03 № 281 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бірлескен бұйрығымен.
7. Кейінгі бөлу қорытындылары бойынша аталған субъектілерге тиісті тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін мынадай тәртіпте баллдардың шекті сомасы белгіленеді:
1) жоспарлы тексерістің жылына бір рет реттілігі бар жоғары тәуекел дәрежесі:
20 және одан да жоғары балл;
2) жоспарлы тексерістің үш жылда бір рет реттілігі бар орташа тәуекел дәрежесі:
10 баллдан 20 баллға дейін;
3) жоспарлы тексерістің бес жылда бір рет реттілігі бар төменгі тәуекел дәрежесі:
5 балл.

3) к группе незначительного риска отнесены:
субъекты контроля, осуществляющие производство топографо-геодезических и картографических работ, создание, передачу, учет, хранение базы данных геодезической и картографической продукции в местной или условной системе координат и регулярно выполняющие обязательную передачу материалов и данных в Национальный картографо-геодезический фонд Республики Казахстан.
4. Субъекты контроля высокой степени риска не могут быть переведены в среднюю и незначительную степени риска.
5. Субъекты контроля средней и незначительной степени риска могут быть переведены в более высокую и более низкую степени риска.
6. При последующем распределении субъектов контроля, осуществляющих геодезическую и картографическую деятельность, отнесенных к соответствующей группе риска, присваиваются следующие баллы:
осуществление производства геодезических работ и (или) картографических работ без уведомления в области геодезии и картографии - 5 баллов;
отсутствие собственного или арендованного комплекта поверенных приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять геодезические и (или) картографические работы, либо договора на оказание услуг с организацией, имеющей комплект поверенных приборов, оборудования, инструментов с указанием заводских номеров - 5 баллов;
отсутствие в штате специалиста, имеющего высшее или послесреднее образование в сфере геодезии и (или) картографии – 5 баллов;
не предоставление материалов аэрокосмических, геодезических и картографических работ в Национальный картографо-геодезический фонд - 5 баллов;
отсутствие у субъектов разрешения органов национальной безопасности Республики Казахстан на проведение работ с использованием сведений, составляющих государственные секреты - 5 баллов.
Сноска. Пункт 6 в редакции совместного приказа Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 26.09.2012 № 185-ОД и Министра экономического развития и торговли РК от 03.10.2012 № 281 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
7. По итогам последующего распределения данным субъектам контроля установлены предельные суммы баллов для отнесения к соответствующей степени риска, в следующем порядке:
1) высокая степень риска с кратностью плановых проверок один раз в год:
20 баллов и выше;
2) средняя степень риска с кратностью плановых проверок один раз в три года:
от 10 до 20 баллов;
3) незначительная степень риска с кратностью плановых проверок один раз в пять лет:
5 баллов.

8. Жеке кәсіпкерлік саласындағы бақылау субъектілері бір тәуекел дәрежесінің ішінде болған жағдайда таңдау мына тәртіпте жүзеге асырылады:
1) берілген баллдардың ең көп сомасы бойынша;
2) берілген баллдардың сомасы бірдей болған жағдайда тексеру үшін топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарының көлемі үлкен мемлекеттік бақылау субъектісі таңдалып алынады;
3) берілген баллдар мен топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарының көлемі бірдей болған жағдайда тексеріс жоспарына ұзақ уақыттан бері тексерістен өткізілмеген (3 жылдың ішінде) мемлекеттік бақылау субъектісі енгізіледі;
4) тұтынушылар тарапынан арыздар, геодезия және картография саласында анықталған бұзушылықтар туралы мемлекеттік органдардың өтініштері болған жағдайда.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының 2012.09.26 № 185-ОД және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.10.03 № 281 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бірлескен бұйрығымен.
9. Әрбір тексерілетін субъектіге бақылау ісі жүргізіледі, онда тексерістерді тағайындау туралы актілердің, тексеріс бойынша тексеру парақтарының, нұсқамалардың көшірмелері, тексеріс нәтижелері мен геодезия және картография саласында талаптарын орындау бойынша жүргізілетін іс-шаралар туралы мәліметтер тігіледі.
Ескерту. 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының 2012.09.26 № 185-ОД және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.10.03 № 281 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бірлескен бұйрығымен.
10. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы жоспарлы тексерулер жүргізуге тыйым салынады.
Ескерту. 10-тармақпен толықтырылды - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының 2012.09.26 № 185-ОД және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.10.03 № 281 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2011 жылғы 28 наурыздағы
№ 70-ОД және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму
және сауда министрінің
2011 жылғы 1 сәуірдегі
№ 82 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Жерді пайдалану мен қорғауға қатысты жеке кәсіпкерлік
саласындағы тексеру парағы
Органның атауы ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерісті тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
_____________________________________________________________________
Субъектінің атауы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жердің мекен-жайы ________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
1
Жерді қорғау бойынша іс-шаралардың болуы (жердi құнарсыздануын, шөлейттенуін, су және жел эрозиясын, селді, су басуды, батпақтануды, қайталап сортаңдануды, құрғап кетуді, тапталуды және топырақтың бұзылуының басқа да процесстерін болдырмау бойынша агротехникалық іс-шараларды жүргізу)
2
Құқықты растаушы және сәйкестендіру құжаттарының болуы
3
Жер заңнамасында белгіленген жерлердің жағдайы және пайдалану туралы деректерді мемлекеттік органдарға уақытылы беру (егістіктер және өнім беруі туралы статистикалық есептердің болуы)
4
Межелеу белгілерін сақтау
5
Бүлінген жерлерді қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу, жердің құнарлығын және басқа да пайдалы қасиеттерін қалпына келтіру
6
Өндіріс технологиясын қолдану тәртібін сақтау (егістік алқаптарда дәнді-дақылдардың бір түріне ғана басымдылық бермеу, егістік айналымын сақтау)
7
Бүлінген жерді қайта қалпына келтіру жобасының болуы
8
Ауыл шаруашылығы нысанындағы жерлерді тиімді пайдалану
9
Жер учаскесінің шекараларының құқықты белгілейтін және сәйкестендіруші құжаттарға сәйкестігі
10
Жерді пайдаланудың табиғатты қорғау режимін сақтау
11
Жерлерді нысаналы мақсатында пайдалану
12
Уақытша алып отырған жерлерді нысаналы тағайындалуына сәйкес одан әрі пайдалануға жарайтын жағдайға келтіру бойынша міндеттемелерді орындау
13
Жер учаскесін пайдалануға рұқсат негізінде зерттеу жұмыстарын жүргізу
14
Жердiң ластануын, тозуын, қоқыстануын және топырақтың құнарлы қабатын нашарлауын болдырмау, және де топырақтың құнарлы қабатын алу, бұлай алу топырақтың құнарлы қабатының бiржола жоғалуын болдырмау үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда
15
Жерді пайдалану мен қорғау мәселелеріне қатысты бағдарламалар, жобалар мен схемалардың оң сараптамасының болуы
16
Ішкі шаруашылық жерге орналастыру жобасының және жерді ұтымды пайдалану мен, топырақтың құнарлығын сақтау мен және жоғарылату мен байланысты жобалардың болуы
Лауазымды тұлғалар
________________________ __________ ________________________
(лауазымы)           (қолы)           (аты жөні)
________________________ __________ ________________________
(лауазымы)           (қолы)           (аты жөні)
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің басшысы, жеке кәсіпкер:
______________________________________________ _____________
(аты жөні, лауазымы)                    (қолы)
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
агенттігі төрағасының
2011 жылғы 28 наурыздағы
№ 70-ОД және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму
және сауда министрінің
2011 жылғы 1 сәуірдегі
№ 82 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Геодезия және картографияға қатысты жеке кәсіпкерлік
саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Тексеру парағына өзгеріс енгізілді - ҚР Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының 2012.09.26 № 185-ОД және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.10.03 № 281 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бірлескен бұйрығымен.
Органның атауы ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерісті тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
_____________________________________________________________________
Субъектінің атауы ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жердің мекен-жайлар ______________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
1
Геодезиялық жұмыстар және (немесе) картографиялық жұмыстар өндірісін бастау үшін геодезия және картография саласындағы хабарлама болуын растау
2

8. В случае нахождения субъектов контроля в сфере частного предпринимательства внутри одной степени риска, отбор производится в следующем порядке:
1) по наибольшей сумме присвоенных баллов;
2) в случае, одинаковой суммы присвоенных баллов, для проверки отбирается субъект государственного контроля, имеющий большой объем топографо-геодезических и картографических работ;
3) в случае одинаковой суммы присвоенных баллов, а также одинаковый объем топографо-геодезических и картографических работ, в план проверок включается субъект государственного контроля, в отношении которых длительное время не проводились проверки (в течении 3-х лет);
4) в случае наличия жалоб со стороны потребителей, обращений государственных органов о выявленных нарушениях в области геодезии и картографии.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными совместным приказом Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 26.09.2012 № 185-ОД и Министра экономического развития и торговли РК от 03.10.2012 № 281 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
9. На каждого проверяемого субъекта ведется контрольное дело, в котором подшиваются копии актов о назначении проверок, проверочных листов по проверке, копии предписаний, сведения о результатах проверки и проводимых мероприятий по исполнению требований в сфере геодезии и картографии.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 9 в соответствии с совместным приказом Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 26.09.2012 № 185-ОД и Министра экономического развития и торговли РК от 03.10.2012 № 281 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
10. Запрещается проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц).
Сноска. Критерии дополнены пунктом 10 в соответствии с совместным приказом Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 26.09.2012 № 185-ОД и Министра экономического развития и торговли РК от 03.10.2012 № 281 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приложение 3
к Совместному приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
управлению земельными ресурсами
от 28 марта 2011 года № 70-ОД
и Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 1 апреля 2011 года № 82
Форма
Проверочный лист
в сфере частного предпринимательства
за использованием и охраной земель
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Перечень требований
1
Осуществление мероприятий по охране земель (проведение
агротехнических мероприятий по предотвращению истощения,
опустынивания, водной и ветровой эрозии, селей, подтопления,
заболачивания, вторичного засоления, иссушения, уплотнения от
других процессов разрушения почвы)
2
Наличие правоустанавливающих и идентификационных документов
3
Своевременное представление в государственные органы, сведения о
наличии, состоянии и использовании земель (наличие статистических
отчетов по посевам и урожайностям)
4
Сохранность межевых знаков
5
Проведение работ по рекультивации нарушенных земель,
восстановление их плодородия и других полезных свойств земли
6
Соблюдение порядка применения технологии производства (отсутствие
преобладания монокультуры в посевных площадях, соблюдение
севооборотов)
7
Наличие проекта рекультивации нарушенных земель
8
Рациональное использование земель сельскохозяйственного
назначения
9
Соответствие границ земельного участка правоустанавливающим и
идентификационным документам
10
Соблюдение требований природоохранного режима использования
земель
11
Использование земель по целевому назначению
12
Выполнение обязанностей по привлечению временно занимаемых земель
в состояние, пригодное для дальнейшего использования по
назначению
13
Проведение изыскательских работ на основании разрешения на
использование земельного участка
14
Недопущение загрязнения, захламления, деградации и ухудшения
плодородия почв, а также снятия плодородного слоя почвы, за
исключением случаев, когда такое снятие необходимо для
предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя
15
Наличие положительной государственной экспертизы программ,
проектов и схем, затрагивающих вопросы использования и охраны
земель
16
Наличие проекта внутрихозяйственного землеустройства и проекта,
связанные с рациональным использованием земель, сохранением и
повышением плодородия почв
Должностные лица:
_____________________          ____________      ____________________
(должность)                 (подпись)             (Ф.И.О.)
_____________________          ____________      ____________________
(должность)                 (подпись)             (Ф.И.О.)
Руководитель субъекта частного предпринимательства, индивидуальный предприниматель:
___________________________________             _________________
(Ф.И.О., должность)                           (подпись)
Приложение 4
к Совместному приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по управлению земельными
ресурсами
от 28 марта 2011 года № 70-ОД
и Министра экономического
развития и торговли
Республики Казахстан
от 1 апреля 2011 года № 82
Форма
Проверочный лист
в сфере частного предпринимательства
за геодезической и картографической деятельностью
Сноска. Проверочный лист с изменениями, внесенными совместным приказом Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 26.09.2012 № 185-ОД и Министра экономического развития и торговли РК от 03.10.2012 № 281 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Наименование органа _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (Ф.И.О.) ______________________________________
Адреса местонахождения ______________________________________________
Перечень требований
1
Наличие подтверждения об уведомлении в области геодезии и
картографии о начале производства геодезических работ и (или)
картографических работ
2

1) геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін, меншікті немесе жалға алынған салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар және құрал-саймандар жиынтығының не зауыттық нөмірі көрсетілген салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар, құрал-саймандар жиынтығы бар ұйыммен жасалған қызмет көрсетуге арналған шарттың болуы;
2) штатында геодезия және (немесе) картография саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар маманның болуы.
3
Әуетүсірілім жұмыстарды жүргізуге рұқсаттың болуы
4
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды өндіруге техникалық жобалардың (техникалық тапсырмалар немесе техникалық ерекшелік немесе келісім-шарттар) болуы
5
Далалық және камералдық жұмыстар өнімдерін техникалық бақылау және қабылдау жүйесінің болуы
6
Жер беті объектілерінің, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасының, әкімшілік-аумақтық бірліктер арасындағы шекаралардың картографиялық материалда көрсетудің нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес келуі
7
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық, аэроғарыштық материалдар мен деректерді есептеудің нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес келуі
8
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық, аэроғарыштық материалдар мен деректерді сақтау жағдайының нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес келуі
9
Топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды немесе әуеғарыштық түсірімдерді жүргізу нәтижесінде алынған материалдар мен деректерді көбейту ережелерін сақтау
10
Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі мүдделерін ескере отырып геодезиялық-картографиялық жұмыстарды немесе әуеғарыштық түсірімдерді жүргізу нәтижесінде алынған топографиялық-геодезиялық немесе картографиялық материалдар мен деректерді пайдалану ережелерін сақтау
11
Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорға топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстардың және аэроғарыштық түсірімдердің материалдарын беру тәртібін сақтау
12
Құпия материалдармен жұмыс жасайтын субъектілерде рұқсаттардың болуы
13
«Құпия» және «Қызмет бабында пайдалану үшін» белгісі бар материалдарды есепке алу, сақтау және беру ережелерін сақтау
14
Геодезиялық пункттерді қорғау жөніндегі ережелерді сақтау
Лауазымды тұлғалар
________________________ __________ ________________________
(лауазымы)           (қолы)           (аты жөні)
________________________ __________ ________________________
(лауазымы)           (қолы)           (аты жөні)
Басшы
______________________________________________ _____________
(аты жөні, лауазымы)                  (қолы)

1) наличие собственного или арендованного комплекта поверенных
приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять
геодезические и (или) картографические работы, либо договора на
оказание услуг с организацией, имеющей комплект поверенных
приборов, оборудования, инструментов с указанием заводских
номеров;
2) наличие в штате специалиста, имеющего высшее или
послесреднее образование в сфере геодезии и (или) картографии.
3
Наличие разрешения на выполнение аэросъемочных работ
4
Наличие технических проектов (технических заданий или технической
спецификации, или договоров) на выполнение
топографо-геодезических и картографических работ
5
Наличие системы технического контроля и приемки продукции: -
полевых и камеральных работ
6
Соответствие отображения на картографическом материале объектов
земной поверхности, Государственной границы Республики Казахстан,
границы между административно-территориальными единицами
требованиям нормативно-технических документов
7
Соответствие учета топографо-геодезических и картографических,
аэрокосмических материалов и данных требованиям нормативных
правовых и нормативно-технических документов
8
Соответствие условий хранения топографо-геодезических и
картографических, аэрокосмических материалов и данных требованиям
нормативно-технических документов
9
Соблюдение правил размножения топографо-геодезических и
картографических материалов и данных, полученных в результате
проведения указанных работ или аэрокосмических съемок
10
Соблюдение правил использования топографо-геодезических и
картографических материалов и данных, полученных в результате
проведения указанных работ или аэрокосмических съемок с учетом
интересов безопасности Республики Казахстан
11
Соблюдение правил передачи в Национальный
картографо-геодезический фонд Республики Казахстан материалов
аэрокосмических, топографо-геодезических и картографических работ
12
Наличие разрешения у субъектов, работающих с секретными
материалами
13
Соблюдение правил по учету, хранению и передачи материалов с
грифом "секретно" и "Для служебного пользования"
14
Соблюдения правил по охране геодезических пунктов
Должностные лица:
_____________________          ____________      ____________________
(должность)                 (подпись)             (Ф.И.О.)
_____________________          ____________      ____________________
(должность)                 (подпись)             (Ф.И.О.)
Руководитель:
___________________________________             _________________
(Ф.И.О., должность)                           (подпись)