Медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 310 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 25 мамырында № 6972 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі N 245 Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012.04.13 N 245 бұйрығымен.
«Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес және медицина қызметкерлерінің қол жеткен нәтижелерінің жұмысы үшін көтермелеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) Медициналық көмек көрсету көлемі мен сапасына байланысты Денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасы осы Бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, бюджет және ақылы медициналық қызмет қаражатын үнемдеу есебінен халыққа медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау ұйымдарында;
2) Медициналық көмек көрсету көлемі мен сапасына байланысты Денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасы осы Бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарының тарифіне қосымша компонентке республикалық бюджеттен қаржы бөлу есебінен бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету ұйымдарында бекітілсін.
2. «Медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу Ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы министрінің 2010 жылғы 12 сәуірдегі № 249 бұйрығының күші жойылсын (Әділет министрлігінде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6176 болып тіркелген; Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2010 жылғы № 14).
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіиің Стратегиялық даму департаменті (Б.Т. Төкежанов) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықты орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.Д. Құрманғалиеваға жүктелсін.

Об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2011 года № 310. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2011 года № 6972. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 245
Сноска.Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 13.04.2012 № 245 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и в целях поощрения за достигнутые результаты работы медицинских работников ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила оплаты труда медицинских работников организаций здравоохранения в зависимости от объема и качества оказываемой медицинской помощи в организациях здравоохранения по оказанию медицинской помощи населению за счет сложившейся экономии бюджетных средств и платных медицинских услуг согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оплаты труда медицинских работников организаций здравоохранения в зависимости от объема и качества оказываемой медицинской помощи в организациях первичной медико-санитарной помощи за счет ассигнований из республиканского бюджета на дополнительный компонент к тарифу первичной медико-санитарной помощи согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра Республики Казахстан от 12 апреля 2010 года № 249 "Об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах № 6176, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 14, 2010 года).
3. Департаменту стратегического развития Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Токежанов Б.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Юридическому Департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Курмангалиеву А.Д.

6. Осы бұйрық 2011 жылғы 1 қаңтардан туындаған қатынастарға таралады.
7. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 20 мамырдағы
№ 310 бұйрығына 1-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына байланысты халыққа медициналық көмек көрсету бойынша бюджет қаражаты және ақылы медицина қызметтерінің үнемдеу есебінен еңбекақы төлеу ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетілетін медициналық көмектің көлемі  ен сапасына байланысты халыққа медициналық көмек көрсету бойынша бюджет қаражаты және ақылы медицина қызметтерінің үнемдеу есебінен еңбекақы төлеу ережесі (бұдан әрі -ереже) «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Ереже үнемдеген қаржы есебінен қаражатты (қосымша төлемдер) құрылымдық бөлімшелер, медицина қызметкерлері және денсаулық сақтау ұйымының (бұдан әрі - медицина қызметкерлері) медициналық білімі бар басшылар (басшыларының орынбасарлары) арасында бөлу тәртібін осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес медицина қызметкерлерінің қызметін бағалау өлшемдері негізінде анықтайды (бұдан әрі -Ереже 1)
3. Денсаулық сақтау ұйымдарының барлық санаттағы медицина қызметкерлеріне үстемеақы төлемдерінің мөлшері бірінші басшының бұйрығымен құрылған Комиссиямен белгіленеді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы тиіс және жеті адамнан кем болмауы тиіс. Комиссия Төрағасы комиссия мүшелерімен сайланады, бірақ бірінші басшының орынбасарынан төмен болмауы керек. Шешім дауыс беру жолы арқылы дауыс басымдылығымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Комиссия құрамына олар денсаулық сақтау ұйымдардың қызметкерлері арасында жалпы дауыс беру жолымен сайланған кәсіподақ комитетінің өкілдері мен құрылымдық бөлімшенің басшылары кіреді.
4. Көрсетілетін медициналық көмектің көлемі мен сапасына жету медицина қызметкерлерінің жұмысы корпоративтік жетістіктер нәтижесімен бағаланады. Бір құрылымдық бөлімше (корпоративтік топтар) ішіндегі қызметкерлер арасында қаражатты бөлу олардың әр қайсысының үлес қосуына байланысты оларға үстемеақы төлеу жолымен нәтижеге жетуге жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларымен анықталады.

6. Настоящий приказ распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2011 года.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    С. Каирбекова
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 мая 2011 года № 310
Правила оплаты труда медицинских работников организаций
здравоохранения в зависимости от объема и качества оказываемой
медицинской помощи в организациях здравоохранения по оказанию
медицинской помощи населению за счет сложившейся экономии
бюджетных средств и платных медицинских услуг
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты труда медицинских работников организаций здравоохранения в зависимости от объема и качества оказываемой медицинской помощи в организациях здравоохранения по оказанию медицинской помощи населению за счет сложившейся экономии бюджетных средств и платных медицинских услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
2. Правила определяют порядок оплаты труда за счет сложившейся экономии (дополнительных выплат) посредством распределения между структурными подразделениями, медицинскими работниками и руководителями (заместителями руководителей) с медицинским образованием организаций здравоохранения (далее – медицинские работники) на основе критериев оценки деятельности медицинских работников согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Приложение 1).
3. Размеры дополнительных выплат для всех категорий медицинских работников организаций здравоохранения устанавливаются комиссией, созданной приказом первого руководителя. Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее семи человек. Председатель комиссии избирается членами комиссии, но не ниже заместителя первого руководителя. Решение принимается путем голосования простым большинством голосов. В случае равенства голосов решающим является голос председателя. В состав комиссии входят представители профсоюзного комитета и руководители структурных подразделений, которые избираются путем всеобщего голосования между работниками организаций здравоохранения.
4. Работа медицинских работников за достижение объема и качества оказываемой медицинской помощи оценивается корпоративным достижением результата. Решение распределения средств между работниками внутри одного структурного подразделения (корпоративной группы) путем выплаты им дополнительных выплат в зависимости от внесенного вклада каждого из них, определяется руководителем структурного подразделения, ответственного за достижение результата.

5. Осы  ережеге сәйкес Денсаулық сақтау ұйымдарының бірінші басшысы және құрылымдық бөлімше басшылары үстемеақыны төлеу есептеу. Көлемі мен сапасына жетуді тікелей бақылау, құрылымдық бөлімше басшысына жүктеледі.
6. Үстемеақы негізгі жалақы беру уақытына шығарылады.
7. «Көтермелеу туралы ұсыным» табель ретінде құрайды. Осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес кесте түрінде, ай сайын есепте кезеңге айдың 3-ге дейін медицина қызметкерлерінің қызметін бағалау бойынша қосымшамен Осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес анықтайды.
8. Осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген жеке формаға сәйкес құрылымдық бөлімшелер басшылары мен бірінші басшының орынбасарларына көтермелеу туралы ұсыныстарды денсаулық сақтау ұйымдарының бірінші басшысы Комиссияға ұсынады. Осы Ережеде 1-қосымша Денсаулық сақтау ұйымдарының бірінші басшысына есептелген үстемақыны есептеу өзі басқарып отырған денсаулық сақтау ұйымының қол жеткізілген көрсеткіштер негізінде Комиссия қарастырады.
9. Комиссия үстемеақыны төлеуді есептеу туралы шешімін ай сайын, келесі есепті, айдың 7 күннен кешіктермей қабылдайды және денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысымен келісілген және Комиссия төрағасымен қол қойылған отырыс хаттамасымен рәсімделеді.
10. Бірінші басшының қолымен Комиссия отырысының хаттамасы бұйрық шығару үшін кадр жұмысына беріледі.
11. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы өз бетінше осы ұйымның медициналық білімі жоқ қызметкерлерге үстемеақы белгілеу туралы ережені әзірлеуге және бекітуге құқылы, сондай-ақ жұмыс берушінің ұжымдық шарттарына, еңбек шарттарына және (немесе) актілеріне ережелерде қарастырылған заңнамалық тәртіпте белгіленген нормалар немесе шарттарды қоса алады.
2.Денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне қаржыны үнемдеу есебінен үстемеақы төлеу тәртібі
12. Медицина қызметкерлеріне қызметінің нәтижелерін сипаттайтын,оған үстемеақы төлемдерін белгілеу құқық беретін негізгі көрсеткіштер көрсетілген қызмет, көлем сапасын арттыруға қосқан үлесі болып табылады.
Сонымен бірге:
жұмыстың атқарылған көлемі;
жұмыстың жоғарғы сапасы мен нәтижелілігі;
қазіргі заманғы технологияларды енгізу, инновациялық қызметтің бар болуы;
ескере отырып жұмысты жеке белгілі бір күнтізбелік уақыт ағымында, сондай-ақ ұжыммен маңызды және жауапты атқару;
13. Медицина қызметкерлеріне үстемеақы белгілеу жүргізілмейді ескеріледі:
қаралған кезеңде ол адамнан тәртіптік жаза алынбаған жағдайдың бар болуы кезінде;
тиісті органда кемінде бір ай жұмыс істеуі;
қосымша қызметте жұмыс атқарған медицина қызметкерлеріне;
кезекті еңбек демалысында, уақытша жұмысқа жарамсыз уақытына, бала күту бойынша демалыстарында, оқу демалыстарында, еңбек заңнамасы қарастырылған кезеңде медицина қызметкерлеріне;
күнтізбедегі ай біткенде медицина қызметкерлерінің өз бастамасымен жұмыстан шығу;
ішкі (аудит) және мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар болған жағдайда.

5. Первый руководитель организации здравоохранения и руководители структурных подразделений начисляют дополнительные выплаты в соответствии с данными Правилами. Непосредственный контроль за достижением объема и качества возлагается на руководителя структурного подразделения.
6. Дополнительные выплаты производятся во время выдачи основной заработной платы.
7. Руководители структурных подразделений ежемесячно до 3 числа месяца следующего за отчетным составляют "Представление о поощрении" в виде табеля на подчиненных им сотрудников согласно Приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Представление о поощрении на руководителей структурных подразделений и заместителей первого руководителя представляется на комиссию первым руководителем организации здравоохранения, индивидуально, согласно формам, указанным в пункте 7 настоящих Правил. Решение о начислении дополнительных выплат первому руководителю организации здравоохранения принимается комиссией на основе достигнутых показателей руководимой им организации здравоохранения согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Решение о начислении дополнительных выплат принимается комиссией ежемесячно не позднее 7 числа месяца, следующего за отчетным месяцем и оформляется Протоколом заседания, подписанного Председателем комиссии и согласованного первым руководителем организации здравоохранения.
10. Протокол заседания комиссии передается кадровой службе для издания приказа за подписью первого руководителя.
11. Руководитель организации здравоохранения самостоятельно разрабатывает и утверждает положение об установлении надбавок работникам не с медицинским образованием данной организации, а также включить в коллективные договора, трудовые договора и (или) акты работодателя нормы или условия, предусмотренные в Правилах в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан.
2. Порядок оплаты труда медицинских работников
организаций здравоохранения за счет экономии средств
12. Основным показателем, характеризующим результаты деятельности медицинского работника на установление ему дополнительных выплат, является внесенный им вклад за повышение качества оказываемых услуг, объем.
При этом, учитываются:
выполненный объем работы;
высокое качество и результативность работы;
внедрение современных технологий, наличие инновационной деятельности;
выполнение важных и ответственных работ, как индивидуально, так и коллективно в течение определенного календарного времени.
13. Установление надбавок медицинскому работнику не производится:
при наличии у него не снятого дисциплинарного взыскания за рассматриваемый период;
проработавшего в соответствующем органе менее одного месяца;
медицинским работникам, выполняющим работу по совместительству;
медицинским работникам за период нахождения в очередном трудовом отпуске, временной нетрудоспособности, нахождения в отпусках по уходу за ребенком, учебных отпусках, предусмотренных трудовым законодательством;
при увольнении медицинского работника по собственному желанию до истечения календарного месяца;
при наличии нарушений по результатам внутреннего (аудита) и государственного контроля.

14. Шығыстарды үнемдеу есебінен үстемеақыны белгілеу жүзеге асырылады жыл ағымында смета бойынша үнемделген қаражаттың жалпы көлемінің 30 %-дан аспайтын, ал желтоқсанда - жыл бойы үнемделген қаражаттың толық көлеміндегі келесі шығыстар түрі бойынша:
іссапар шығыстары;
коммуналдық қызметтер;
электрэнергиясы; жылу;
байланыс қызметтері;
көлік қызметтері;
негізгі құралдарды ағымдағы жөндеу;
негізгі қаражат бойынша жалға алу төлемі;
кредиттер бойынша сыйақылар (мүдделер) төлеу шығыстары; үнемделген қаражаттың толық көлеміндер келесі шығыстардың түрлері бойынша жалақысы;
салықтар және басқа да бюджетке міндетті төлемдер.
15. Денсаулық сақтау ұйымдарында қаржыны үнемдеу бағытын шығыстардың басқа түрлер бойынша үстемеақы белгілеуге жіберілмейді.
16. Медицина қызметкерлеріне қаражатты үнемдеу есебінен үстемеақы төлеу кезінде Қазақстан Республикасының Салық Кодексімен сәйкес төлемді ескеру қажет:
қызметкерлердің жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын;
жеке табыс салығы;
әлеуметтік сақтандыру мемлекеттік қорына әлеуметтік аударымдар;
әлеуметтік салық.
17. Үнемдеу бойынша қаражаттың пайдаланылмаған бөлігі денсаулық сақтау ұйымдарының қызметкелеріне материалдық көмек көрсету, қосымша көтермелеуге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының ұжымдық шарт және (немесе) акті негізінде денсаулық сақтау ұйымының қызметін дамытуға бағытталуы мүмкін.
18. Медицина қызметкерлерінің лауазымдық жалақысына жұмыстың соңғы нәтижесіне үстемеақы төлеу константа болып табылмайды және жаңа жалақыны құрамайды.
19. Медицина қызметкерлеріне үстемеақы төлеуге бағытталған қаражат қоры:
денсаулық сақтау жұмыс құрылымдық бөлімшелер медициналық бөлігінің жалақы қорын қалыптастыру;
медициналық бөлімнің барлық жалақысы қорынан денсаулық сақтау  ұйымдарының бір (әрқайсысы) құрылымдық бөлімшелері бөлігінің медициналық жалақы қорын үлес салмағын анықтау;
денсаулық сақтау ұйымдарының бір (әрқайсысы) құрылымдық бөлімшелері медициналық бөлігінің жалақы қорының үлес салмағына сәйкес құрылымдық бөлімшелердің медициналық бөлігі бойынша үнемделген соманы бөлу ол қосымшамен берілген Көтермелеу туралы ұсыным негізінде Комиссия отырысында анықталады.
Бұл ретте осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес Комиссия төмендеу және жоғарылау ескеріледі;
денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесінің медициналық қызметкерінің жалақы қорының үлес салмағын анықтау;
олардың жалақы қорының үлес салмағына сәйкес құрылымдық бөлімшелердің медицина қызметкерлерінің арасында үнемделген соманы бөлу;
нәтижеге жету үшін жауапты, құрылымдық бөлімшелердің медицина қызметкерлері құрылымдық бөлімшелердің / корпоративтік топ басшылары арасында қаражаттың түпкілікті көлемін бөлу арқылы қалыптастырылады. (төмендеу және жоғарлау коэффициентіне есеп-қисаптырын есепке алумен)

14. Установление надбавок за счет экономии расходов осуществляется:
в течение года, не более 30 % от общего объема сэкономленных средств по смете, а в декабре - в полном объеме сэкономленных средств за год по следующим видам расходов:
командировочные расходы;
коммунальные услуги;
электроэнергия;
отопление;
услуги связи;
транспортные услуги;
текущий ремонт основных средств;
арендная плата по основным средствам;
расходы по выплате вознаграждений (интересов) по кредитам;
в полном объеме сэкономленных средств по следующим видам расходов:
заработная плата;
налоги и другие обязательные платежи в бюджет.
15. По остальным видам расходов направление экономии средств организаций здравоохранения на установление надбавок не допускается.
16. При выплате дополнительных выплат медицинским работникам за счет сложившейся экономии средств необходимо учесть выплаты в соответствии с Налоговым Кодексом Республики Казахстан:
обязательных пенсионных взносов работников в накопительные пенсионные фонды;
индивидуального подоходного налога;
социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
социального налога.
17. Неиспользованная часть средств по экономии направляется на оказание материальной помощи, дополнительного премирования работников организаций здравоохранения и развитие деятельности организации здравоохранения на основе коллективных договоров и (или) актов организации здравоохранения в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан.
18. Дополнительная выплата за конечный результат работы к должностному окладу медицинского работника является вознаграждением за труд в зависимости от качества и сложности выполняемой работы.
19. Фонд средств, направляемый на выплату дополнительных выплат медицинским работникам, образуется посредством:
формирования фонда заработной платы медицинской части структурных подразделений организации здравоохранения;
определения удельного веса фонда заработной платы медицинской части одного (каждого) структурного подразделения организации здравоохранения от всего фонда заработной платы медицинской части;
распределения суммы экономии по медицинским частям структурных подразделений согласно удельному весу фонда заработной платы медицинской части одного (каждого) структурного подразделения организации здравоохранения или в соответствии с трудовым вкладом в получении экономии, которая определяется на заседании Комиссии на основе Представлений о поощрении с приложениями.
При этом, комиссией учитываются понижающие и повышающие коэффициенты согласно Приложению 1 к настоящим Правилам;
определение удельного веса фонда заработной платы медицинского работника структурного подразделения организации здравоохранения;
распределение суммы экономии между медицинскими работниками структурного подразделения согласно удельному весу их фонда заработной платы;
распределение окончательного объема (с учетом пересчета на понижающие и повышающие коэффициенты) средств между медицинскими работниками структурных подразделений руководителем структурного подразделения/корпоративной группы, ответственного за достижение результата.

20. Барлық денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелері медицина бөлігінің жалақы қорының пропорциясын қалыптастыру медицина қызметкерлерінің барлық әрқайсысының денсаулық сақтау ұйымының бір әрқайсысы) құрылымдық бөлімшелері жалақы қорынан медицина бөлігінің жалақы қорының үлес салмағын анықтау арқылы жүзеге асырылады, мынадай  формула бойынша:
Кі=ФЭі*100%
n
ЗПі
і=1
мұнда,
Кі - і бөлімшесіне денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі медицина бөлігінің жалақы қоры қатынасының үлес салмағы;
ФЭі - і бөлімшесінің медицина бөлігінің жалақысы;
n - бөлімше саны.
21. Құрылымдық бөлімшелер арасында қаражатты бөлу, мынадай формула бойынша:
Vii х SЭМО
мында,
V; - і -құрылымдық бөлімшесінің қаражат көлемі;
Кі - і-бөлімшесіне денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшелері медицина бөлігінің жалақы қоры қатынасының үлес салмағы;         МҰҮ - медицина ұйымы қаражатының үнемдеу сомасы.
22. Жоғарлау және төмендеу коэффициентін есепке ала отырып і- бөлімшесі бойынша қаражаттың түпкілікті көлемі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
RVi = Vi х (К*жоғ - Ктөм),
мұнда,
RVi- белгіленген қаражат көлемі і-бөлімшесіне бөлінген;
Vi - і-бөлімшесінің бөлінген қаражат көлемі;
Кжоғ- жоғарлау коэффициенттері;
Ктөм - төмендеу коэффициенттерінің сомасы.
*Ескертпе:
Осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес 6 және 7-тармақтары бойынша оң нәтижеге жеткен жағдайда 1,2 жоғарлау коэффициенті қолданылады.
23. Медицина қызметкерлерінің жалақы қорының пропорциясын қалыптастыру аталған денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшесі медицина бөлімінің жалақы қорынан әрбір бөлімшелердің медицина қызметкерінің жалақы қорының үлес салмағын анықтау арқылы жүзеге асырылады, мынадай формула бойынша:
Кі=ФЭі*100%
n
ЗПi
і=1
мұнда,
Кі - і медицина қызметкеріне медицина бөлігінің жалақы қорының қатынасына үлес салмағы;
ЗПi - і медицина қызметкерінің жалақы қоры;
ФЗПмрi - айлық медицина бөлігінің і-бөлімшесінің жалақы қоры.
24. Ұйым басшысының және оның орынбасарларының көтермелеу сапасы комиссия шешімі арқылы анықталады, бірақ бір лауазымдық жалақыдан аспауы керек.
25. Қаражат мөлшері медицина қызметкерлері арасында келесі формула арқылы жүзеге асырылады:
Vмр=Кмрі х RVi,
мұнда,
Vмр - айлық медицина қызметкерінің сараланған еңбекақы сомасы;
Кмрі - і медицина қызметкеріне медицина бөлігінің жалақы қорының үлес салмағы;
RVi - і-ші бөлімшесінің бөлінген қаражат мөлшері.

20. Формирование пропорции фонда заработной платы медицинской части всех структурных подразделений организации здравоохранения осуществляется путем определения удельного веса фонда заработной платы медицинской части одного (каждого) структурного подразделения организации здравоохранения от всего фонда заработной платы медицинской части, по следующей формуле:
ФЗПi
Ki = ---------- * 100%
ФЗПмо
где,
Ki – удельный вес отнесения фонда заработной платы медицинской части структурных подразделений организации здравоохранения на i-ое отделение;
ФЗПi – фонд заработной платы медицинской части i-го подразделения;
ФЗПмо – фонд заработной платы медицинской части медицинской организации.
21. Распределение средств между структурными подразделениями производится по следующей формуле:
Vi=Ki x ЭМО,
где,
Vi – объем средств i-го подразделения;
Ki – удельный вес отнесения фонда заработной платы медицинской части структурных подразделений организации здравоохранения на i-ое отделение;
ЭМО – сумма экономии средств медицинской организации.
22. Определение окончательного объема средств по i-го подразделения с учетом повышающего и понижающего коэффициента осуществляется по формуле:
RVi = Vi x (K*пов - Кпон),
где,
RVi – распределенный объем средств i-го подразделения;
Vi – объем средств i-го подразделения;
Kпов – повышающие коэффициенты;
Кпон – сумма понижающих коэффициентов.
*Примечание:
В случае достижения положительного результата по пунктам 6 и 7 приложения 1 к настоящим Правилам применяется повышающий коэффициент - 1,1.
23. Формирование пропорции фонда заработной платы медицинского работника осуществляется путем определения удельного веса фонда заработной платы каждого медицинского работника отделения данной организации здравоохранения от фонда заработной платы медицинской части отделения, по следующей формуле:
ЗПi
Kмрi = ---- х 100%
ФЗПмрi
где,
Kмрi – удельный вес отнесения фонда заработной платы медицинской части на i-го медицинского работника;
ЗПi – заработная плата i-го медицинского работника в месяц;
ФЗПмрi – фонд заработной платы медицинской части i-го подразделения в месяц.
24. Сумма поощрения руководителю организации и его заместителям определяется по решению комиссии, но не более одного должностного оклада.
25. Распределение объема средств между медицинскими работниками осуществляется по следующей формуле:
Vмр = Кмрi x RVi,
где,
Vмр – сумма дифференцированной оплаты труда медицинского работника в месяц;
Кмрi – удельный вес отнесения фонда заработной платы медицинской части на i-го медицинского работника;
RVi – распределенный объем средств на i-ое подразделение.

26. Барлық денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінің медицина бөлігі бойынша қалыптасқан жалпы үнемделген қаражатты жоғарлау коэффициент қолданылады, келесі формула бойынша жүзеге асырылады:
RVмрi = Vмрi х (К*жоғ - Ктөм),
мұнда,
RVмрі - айына медицина қызметкерінің еңбекақысы қорының қатынасының үлес салмағы;
Vмрi - бір медицина қызметкерінің қаражат көлемі;
Кжоғ - жоғарлау коэффициенті;
Ктөм- төмендеу коэффициенттерінің сомасы.
4. Қорытынды ережелер
27. Жаңа Ережені қолданысқа енгізу туралы қаржыны үнемдеу есебінен медицина қызметкерлеріне үстемеақы белгілеу, жалпы денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлері Ереженің жеке баптарына өзгерістер енгізу немесе жою туралы 2 айдан кешіктірмей ескертіледі.
*Ескертпе:
Осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес 6 және 7-тармақшалары бойынша оң нәтижеге бір уақытта жеткен жағдайда 1,2 жоғарлау коэффициенті қолданылады.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
медицина қызметкерлеріне
денсаулық сақтау ұйымдарында
көрсетілетін медициналық
көмектің көлемі мен сапасына
байланысты халыққа медициналық
көмек көрсету бойынша бюджет
қаражаты және ақылы медицина
қызметтерінің үнемдеу есебінен
еңбекақы төлеу ережелері
1-қосымша
Медицина қызметкерлерінің қызметін бағалау өлшемдері
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат дереккөзі
Төмендеу және жоғарылау коэффициенттері
1
Пациенттің құқығының бұзылуына байланысты жазбаша және ауызша негізделген шағымдардың болуы
Ұйым басшысының келушілерді қабылдау журналы, азаматтардың жазбаша өтініштерін тіркеу журналы, блогқа сұраным, МФҚБК АД-нің тексеру парақтары мен актілері

26. Распределение окончательного объема средств между медицинскими работниками с учетом повышающего и понижающего коэффициента осуществляется по следующей формуле:
RVмрi = Vмрi х (K*пов - Кпон),
где,
RVмрi – распределенный объем средств на i-го медицинского работника;
Vмрi – объем средств i-го медицинского работника;
Kпов – повышающий коэффициент;
Кпон – сумма понижающих коэффициентов.
3. Заключительные положения
27. О введении в действие новых Правил установления надбавок медицинским работникам за счет экономии средств, внесении изменений в отдельные статьи или отмене Правил в целом медицинские работники организаций здравоохранения предупреждаются не позднее, чем за 2 месяца.
*Примечание:
В случае одновременного достижения положительных результатов по пунктам 6 и 7 приложения 1 к настоящим Правилам применяется повышающий коэффициент - 1,2
Приложение 1
Правила оплаты труда медицинских работников
организаций здравоохранения в зависимости
от объема и качества оказываемой медицинской
помощи в организациях здравоохранения
по оказанию медицинской помощи населению
за счет сложившейся экономии бюджетных
средств и платных медицинских услуг
Критерии оценки деятельности медицинских работников
п/п
Наименование показателей
Источник информации
Понижающие
и повышающие
коэффициенты
1. Понижающий коэффициент
1.
Наличие обоснованных письменных
и устных жалоб, связанных с
нарушением прав пациентов
Журнал приема посетителей
руководителем организации,
журнал учета письменных
обращений граждан, запросы на
блоги, проверочные листы и
акты ТД ККМФД

0,15
2
Емдеу мен диагностика нәтижесіндегі қайтыс болу, асқынудың алдын алу жағдайларының болуы, оның ішінде пациентті мүгедектікке алып келген жағдайлар
Стационардағы науқастың статистикалық картасы, ішкі аудит бойынша бас дәрігердің орынбасары бекіткен бөлімше меңгерушісінің немесе комиссия қорытындысы, сараптамалық тексерудің актілері, КИЛИ отырыстарының хаттамасы және МФҚБК АД-нің тексеру парақтары мен актілері
0,20
3
Мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша бұзулулардың бар болуы
МФҚБК АД-нің, МСЭҚК АД-нің тексеру парақтары мен актілері
1,15
4
Кезекті жоспарланбаған қайта түсу жағдайларының болуы (бір ауру себебі бойынша бір күнтізбелік айда)
"Стационар АБА БК"
1,15
5
Клиникалық және потологоанатомиялық диагноздарының қайшылық жағдайларының бар болуы
Патологоанатомиялық зерттеулердің хаттамасы және патологоанатомиялық конференция отырысының хаттамасы
0,2
Жоғарылау коэффициенті
6
Қызметтің статистикалық көрсеткіштерінің оң динамикасы
Мемлекеттік басқару органына берілетін статистикалық мәліметтер және есептер
1,10
7
Қазіргі заманға сай технологияларды енгізу, инновациялық қызметтің бар болуы
Диагностика, емдеу және медициналық оңалту (Денсаулық сақтау министрінің 12.11.2009 ж. № 698 бұйрығы) жаңа әдістерін қолдануға рұқсат беру туралы куәліктің бар болуы
1,10
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
МФҚБК АД - Медициналық фармацевтикалық қызмет бақылау Комитеті аумақтық Департаменті
ИЛИ - Өлім - жетімді комиссиялық зерттеу
МСЭҚК АД - Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті Комитеті аумақтық
«Стационар» АБА БК - «Стационар» автоматизирияланған ақпараттық Бағдарлама комплексі
Денсаулық сақтау ұйымдарының
медицина қызметкерлеріне
денсаулық сақтау ұйымдарында
көрсетілетін медициналық
көмектің көлемі мен сапасына
байланысты халыққа медициналық
көмек көрсету бойынша бюджет
қаражаты және ақылы медицина
қызметтерінің үнемдеу есебінен
еңбекақы төлеу ережелері
2-қосымша
Үнемдеу есебінен үстемеақы төлеуді
бөлу жөніндегі комиссия төрағасына
__________________________________
__________________________________
Көтермелеу туралы ұсыным
20__ж.__________________
Формасы
р/р
Т.А.Ә.
Лауазымы
Төлемақы мөлшері бойынша ұсынымдар
1
2
3
4
___________________________________  ________________________________
(құрылымдық бөлімше басшысының қолы)  (қол таңбасының толық жазылуы)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 20 мамырдағы
№ 310 бұйрығына 2-қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында көрсетілетін медициналық қызметтің көлемі мен сапасына байланысты республикалық бюджеттен бастапқы медициналық-санитариялық көмек тарифіне қосымша компонентке қаржы бөлу есебінен еңбекақы төлеу ережесі

0,15
2.
Наличие случаев предотвратимых
летальных исходов, осложнений,
возникшие в результате лечения и
диагностики, в том числе,
повлекшие инвалидизацию пациента)
Статистические карты
стационарного больного,
заключение зав. отделением или
комиссии, утвержденное зам.
главного врача по внутреннему
аудиту, акты экспертной
проверки, протоколы заседания
КИЛИ и проверочные листы
и акты ТД ККМФД
0,20
3.
Наличие нарушений по результатам
государственного контроля
Проверочные листы и акты
проверки ТД КГСЭН, ТД ККМФД
0,15
4.
Наличие случаев повторного
незапланированного поступления
(за календарный месяц по поводу
одного и того же заболевания)
ПК АИС "Стационар"
0,15
5.
Наличие случаев расхождения
клинического и патолого-
анатомического диагнозов
Протокол
патологоанатомического
исследования и протокол
заседания
патологоанатомической
конференции
0,2
2. Повышающий коэффициент
6.
Положительная динамика
статистических показателей
деятельности
Статистические данные и
отчеты, предоставляемые в
орган государственного
управления
1,10
7.
Внедрение современных
технологий, наличие
инновационной деятельности
Наличие Свидетельства о
разрешении на применение новых
методов диагностики, лечения и
медицинской реабилитации
(приказ Министра
здравоохранения от 12.11.2009
г. № 698) или Акты внедрения,
подписанные заведующим
отделением и утвержденные
заместителем главного врача по
лечебной работе
1,10
Расшифровка аббревиатур:
ТД ККМФД - Территориальный Департамент Комитета контроля медицинской и фармацевтической деятельности
КИЛИ - Комиссионные исследования летальных исходов
ТД КГСЭН - Территориальный Департамент Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора
ПК АИС "Стационар" - Программный комплекс автоматизированной информационной системы "Стационар"
Приложение 2
к Правилам оплаты труда медицинских работников
организаций здравоохранения в зависимости
от объема и качества оказываемой медицинской
помощи в организациях здравоохранения
по оказанию медицинской помощи населению
за счет сложившейся экономии бюджетных
средств и платных медицинских услуг
Председателю комиссии
по распределению
дополнительных выплат
за счет экономии
_______________________________
от ____________________________
Представление о поощрении
__________ _________ 20__ г.
Форма
№ п/п
Ф.И.О.
Занимаемая должность
Предложение по размеру
выплат
1
2
3
4
_____________________________________
_____________________________________
(Подпись руководителя структурного              (Расшифровка подписи)
подразделения)
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 мая 2011 года № 310
Правила оплаты труда медицинских работников организаций
здравоохранения в зависимости от объема и качества оказываемой
медицинской помощи в организациях первичной медико-санитарной
помощи за счет ассигнований из республиканского бюджета на
дополнительный компонент к тарифу первичной
медико-санитарной помощи

1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлеріне бастапқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарында көрсетілетін медициналық қызметтің көлемі мен сапасына байланысты республикалық бюджеттен бастапқы медициналық-санитариялық көмек тарифіне қосымша компонентке қаржы бөлу есебінен еңбекақы төлеу Ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 4-тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Ереже «Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы» Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына сәйкес (Әділет министрлігінде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5946, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған 2010 жылғы № 7), (бұдан әрі - № 801 Әдістеме) оның лауазымдық жалақы сомасының үстіне (негізгі жалақы) бекітілген, БМСК ұйымдарының қол жеткізген нәтижелерін көтермелеу мақсатында көрсетілген медициналық көмектің көлемі мен сапасына байланысты бастапқы медициналық-санитариялық көмектің (бұдан әрі - БМСК) медицина қызметкерлеріне төлемақыны жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
3. Олардың қызметінің түпкілікті нәтижесіне және БМСК медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру кезінде БМСК тарифіне қосымша компонент, БМСК медицина қызметкерлерін ынталандыруға бағытталған республикалық бюджеттен төлемақы сомасы болып табылады.
4. Ынталандыру үстемеақы төлемдері үшін қарастырылған қаражатты бөлу, БМСК медицина қызметкерлерінің үстемеақы мөлшерін БМСК ұйымының немесе медицина қызметкерлерінен, осы ұйымның кәсіподақ комитет өкілдерінен тұратын осы БМСК ұйымына кіретін (ЖТД бөлімшесі/қызмет саласы / Отбасылық денсаулық орталығы (ОДО) (бұдан әрі - БМСК ұйымдары) денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен құрылған Комиссия анықтайды.
5. Комиссия төрағасы комиссия мүшелерімен сайланады. Комиссия отырысы хаттамамен рәсімделеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты труда медицинских работников организаций здравоохранения в зависимости от объема и качества оказываемой медицинской помощи в организациях первичной медико-санитарной помощи за счет ассигнований из республиканского бюджета на дополнительный компонент к тарифу первичной медико-санитарной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
2. Правила определяют порядок осуществления выплат медицинским работникам первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) сумм сверх их должностного оклада (основного заработка) в зависимости от объема и качества оказанной медицинской помощи в целях поощрения за достигнутые результаты работы организаций ПМСП в соответствии с утвержденным приказом Министра здравоохранения от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах № 5946, опубликованный в собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2010 года), (далее - Приказ № 801).
3. Дополнительный компонент к тарифу ПМСП - сумма выплат из республиканского бюджета, направленная на стимулирование медицинских работников ПМСП при достижении ими конечных результатов деятельности и повышение квалификации медицинских работников ПМСП.
4. Распределение средств, предназначенных для оплаты стимулирующих надбавок, размеры надбавок медицинским работникам ПМСП определяются комиссией, созданной приказом первого руководителя организации ПМСП или организации здравоохранения, в состав которой входит данная организация ПМСП (отделение Врачей общей практики (ВОП)/участковой службы (УП)/Центры семейного здоровья (ЦСЗ) (далее - организация ПМСП), из числа медицинских работников, представителей профсоюзного комитета данной организации. При неравномерном участии в достижении конечных результатов врачом или медицинской сестрой отделения ВОП/участковой службы/ЦСЗ, сумма стимулирующего фонда медицинских работников распределяется по решению комиссии.
5. Председатель комиссии избирается членами комиссии. Заседания комиссии оформляются протоколом.

6. Осы Ереженің 4-тармағына сәйкес БМСК медицина қызметкерлері қызметінің нәтижелерін ескере отырып БМСК тарифінің жеткізілген қосымша компонентін бөлу шешімі Комиссиямен анықталады.
2. БМСК медицина қызметкерлеріне қаржыны үнемдеу есебінен үстемеақы төлеу тәртібі
7. БМСК ұйымында келесі лауазымдағы медицина қызметкерлері үшін ынталандырушы сипаты бар үстемеақы белгіленеді:
1) жалпы тәжірибе дәрігері, учаскелік терапевтер және педиатрлар;
2) жалпы тәжірибе және учаскелік қызмет мейірбикелері, оның ішінде, аумақтық учаскедегі профилактикаға жауапты мейірбикелер, аумақтың учаскі жағдайында медициналық қызмет көрсететін акушерлер;
3) учаскелік қызметті меңгеруші және мейірбикелер жалпы тәжірибе дәрігерлері;
4) Отбасылық денсаулық сақтау орталығы профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімшесінің дәрігері.
8. БМСК ұйымдарында жұмыстағы жоғары көрсеткіштерге қол жеткізгені үшін медицина қызметкерлеріне жеке төлемақы белгіленеді. Бірдей еңбек көрсеткіштеріне қол жеткізген үшін қызметкерлерге бірдей үстемеақы төленуі тиіс.
9. БМСК ұйымдарының қызметтер нәтижелерін сипаттайтын, төлемдерге құқық беретін негізгі көрсеткіштер денсаулық сақтау саласындағы өкілетті органдармен бекітілген БМСК мамандарының қызметтерін бағалау индикаторлары болып табылады.
10. Қарау кезеңінде сөгіс алған, кезекті еңбек демалысындағы, уақытша жұмысқа жарамсыз, баланы күту бойынша демалыстағы, оқу демалысындағы қызметкерлерге; жалақысы сақталмайтын демалыстағыларға еңбек заңнамасында қарастырылған үстемеақы төленбейді.
11. Қызметкер өз бастамасымен айдың күнтізбесі аяқталғанға дейін жұмыстан шыққан жағдайда қызметкер жұмысының нэтижесі бойынша үстемеақы алу құқығынан айырылады.
12. Ынталандыру үстемеақылары БМСК медицина қызметкерлеріне өткен тоқсанның жұмыс нәтижелері бойынша төленеді. Осы үстемеақы тоқсан бойы әрбір БМСК медицина қызметкері атқарылған жұмысы және қызметтерінің жоғары сапасын, көлемі мен мерзімін сақтаған жағдайда ғана тоқсанда 1 рет төленеді. Осы үстемеақыны дұрыс есептеу кезеңінің қорытындысы бойынша анықталады: сәйкес жылдың 1 тоқсаны - сәуір айында, 2 тоқсаны - шілде айында, 3 тоқсаны - қазан айында.
13. БМСК тарифінің қосымша компоненті шеңберінде БМСК ұйымдарының, соның ішінде осы БМСК мекемесінің жұмыс нәтижесіне қызметі әсер ететін бейінді мамандардың іссапар шығындарын қоса алғанда медицина қызметкерлерінің біліктілігін арттыру үшін шығыстар БМСК-нің қосымша компонент тарифіне алынған сомасынан кемінде 10%-ды құруы тиіс.

6. Решение распределения доведенного дополнительного компонента к тарифу ПМСП с учетом результатов деятельности медицинских работников ПМСП определяется комиссией согласно пункту 4 настоящих Правил.
2. Порядок оплаты труда медицинским работникам ПМСП
за счет экономии средств
7. В организации ПМСП устанавливаются доплаты стимулирующего характера для медицинских работников следующих должностей:
1) врач общей практики, участковые терапевты и педиатры;
2) медицинские сестры общей практики и участковой службы, в том числе, медсестры, отвечающие за профилактику на территориальном участке, акушерки, оказывающие медицинские услуги в условиях территориального участка;
3) заведующие и старшие медицинские сестры отделениями общей врачебной практики/участковой службы;
4) врач отделения профилактики и социально-психологической помощи Центра семейного здоровья.
8. В организациях ПМСП устанавливается индивидуальное начисление медицинским работникам за достижение высоких показателей в работе. За достижение одинаковых трудовых показателей, работникам полагается начисление равных доплат.
9. Индикаторы оценки деятельности специалистов ПМСП являются показателями, характеризующими результаты деятельности организаций ПМСП.
10. За рассматриваемый период доплаты не выплачиваются работникам, имеющим дисциплинарные взыскания, находящимся в очередном трудовом отпуске, временной нетрудоспособности, в отпуске по уходу за ребенком, учебных отпусках, отпуске без сохранения заработной платы, предусмотренных трудовым законодательством.
11. При увольнении работника по собственному желанию до истечения календарного месяца работник не получает доплат по итогам работы.
12. Стимулирующие доплаты выплачиваются медицинским работникам ПМСП по итогам работы за прошедший квартал. Данная доплата выплачивается 1 раз в квартал при условии выполнения индикаторов оценки деятельности ПМСП в целом за соблюдение каждым медицинским работникам ПМСП высокого качества, объема и сроков выполнения работ и услуг в течение квартала. Расчетный период для исчисления данной доплаты устанавливается по итогам: 1 квартала - в апреле месяце, 2 квартала - в июле месяце, 3 квартала - в октябре месяце соответствующего года.
13. Расходы на повышение квалификации медицинских работников организации ПМСП, в том числе профильных специалистов данной организации ПМСП, деятельность которых влияет на достижение результатов работы организаций ПМСП, включая командировочные расходы в рамках дополнительного компонента к тарифу ПМСП должны составить не менее 10 % от полученной суммы ПМСП на дополнительный компонент к тарифу.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.09.16 № 622 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
14. Ынталандыру компоненті үшін БМСК ұйымымен алынған шығыстар БМСК медицина қызметкерлеріне біліктілігін арттыру шығыстарын алып тастағанда оның қызметтерін ұсынымына бағалауға сәйкес жұмыстағы жетістіктері үшін толық көлемде үстемақы төлеуге жіберіледі. Сонымен қатар, осы қаражат шеңберінде Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес төлемдерді ескеру қажет:
- жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің міндетті зейнетақы төлемдері;
жеке табыс салығы;һ
әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорына әлеуметтік төлемдер;
әлеуметтік салық.
15. БМСК қызметкерінің лауазымдық еңбекақысына жұмысының түпкілікті нәтижесіне ынталандыру сипаттағы үстемеақыны төлеу тұрақты емес болып табылады және жаңа еңбекақы қалыптастырмайды.
16. Ерекше климаттық жағдайы бар жерлердегі жұмыс үшін төленген өтемақы сипаттағы төлемдерді және қаражатты үнемдеу есебінен ынталандыру сипаттағы төлемдерді қоспағанда, өтемақы сипаттағы төлемдер, БМСК тарифіне қосымша компонентін есептемегенде, лауазымдық еңбекақы бөлек бекітіледі.
17. БМСК тарифіне қосымша компонентті анықтау үдерісі әрбір БМСК ұйымы үшін № 801 Әдістемеге сәйкес анықталады.
18. БМСК медицина қызметкерлерінің арасында ынталандыру компоненті сомасын бөлу дәрігер қызметкерлер және орта медицина қызметкерлерінің көрсетілген кезеңге жалақы қорының ара қатынасымен жүзеге асырылады.
19. Ынталандыру компоненті сомасының үлес салмағын анықтау кезеңге әрбір медицина қызметкерлерінің жалақы қорының үлес салмағына байланысты болмауы тиіс. Біліктілігін арттыру шығыстарын қоспағанда БМСК тарифіне жеткізілген қосымша компонент есебінен медицина қызметкерлеріне үстемеақы төлеу:
1) БМСК дәрігерінің жалақы қорының коэффициенті БМСК-нің барлық медицина қызметкерлерінің жалақы қорын БМСК ұйымдары (ЖТД бөлімшесі/қызмет учаскесі/ОДО) төмендегі формулалар бойынша қалыптастырылады:
ФЗПвр
К= ------------ х 100%
ФЗПвр,смп
мұнда,
К - БМСК дэрігерлерінің жалақы қорының коэффициенті;
ФЗПвр - БМСК ұйымының БМСК дәрігерлерінің жалақы қоры;
ФЗПвр,смп - Осы Ереженің 8-тармағында БМСК дәрігерлері және орташа медицина қызметкерлерінің жалақы қоры.
2) БМСК тарифіне келтірілген қосымша компонент БМСК дәрігерінің жалақы қорының коэффициентін БМСК ұйымдарының ЖТД бөлімшелер / ОДО/қызмет учаскелері мынадай ынталандыру формуламен анықтау:
СФвр.= К*СФ,
мұнда,
СФ вр. - ЖТД бөлімшелері/ОДО ынталандыру/қызмет учаскелері дәрігерлерінің қорының сомасы;
К - БМСК дәрігерінің жалақы қорының коэффициенті;
СФ - ЖТД бөлімшесі/қызмет учаскесін ынталандыру қоры.
Еңбегінің түпкілікті нәтижесіне тең қол жеткізілген жағдайда ынталандыру қорының сомасы дәрігерлер арасында тең бөлінеді.

Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 16.09.2011 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Расходы, полученные организацией ПМСП на стимулирующий компонент, направляются в полном объеме на выплату надбавок медицинским работникам ПМСП за достигнутый результат работы согласно представленным оценкам их деятельности, за вычетом расходов на повышение квалификации. При этом, в рамках данных средств необходимо учесть выплаты в соответствии с Налоговым Кодексом Республики Казахстан:
обязательных пенсионных взносов работников в накопительные пенсионные фонды;
индивидуального подоходного налога;
социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;
социального налога.
15. Выплата доплат стимулирующего характера за конечный результат работы к должностному окладу работника ПМСП является вознаграждением за труд в зависимости от качества и сложности выполняемой работы.
16. Выплаты компенсационного характера, за исключением выплат компенсационного характера за работу в местностях с особыми климатическими условиями, и выплаты стимулирующего характера за счет сложившейся экономии средств устанавливаются отдельно к должностному окладу без учета дополнительного компонента к тарифу ПМСП.
17. Процесс определения суммы дополнительного компонента к тарифу ПМСП для каждой организации ПМСП и по структурным подразделениям внутри ПМСП определяется согласно Приказу № 801.
18. Сумма для выплат стимулирующего компонента определяется за исключением расходов на повышение квалификации.
19. Распределение суммы выплат стимулирующего компонента внутри структурного подразделения осуществляется в соответствии с соотношением фонда заработной платы врачебного персонала и среднего медицинского персонала за указанный период и формируется:
1) Определением коэффициента фонда заработной платы врача ПМСП от фонда заработной платы всех медицинских работников ПМСП данной организации ПМСП (отделения ВОП/участковой службы (УП)/Центры семейного здоровья (ЦСЗ) по следующей формуле:
ФЗПвр
K = ----------- х 100%
ФЗПвр,смп
где,
K - коэффициент фонда заработной платы врачей ПМСП;
ФЗПвр - фонд заработной платы врачей ПМСП организации ПМСП;
ФЗПвр,смп - фонд заработной платы врачей и среднего медицинского персонала ПМСП, указанных в пункте 8 настоящих Правил;
2) определением суммы стимулирующего фонда врачей отделения ВОП/участковой службы/ЦСЗ организаций ПМСП путем произведения коэффициента фонда заработной платы врача ПМСП на доведенный дополнительный компонент к тарифу ПМСП по следующей формуле:
СФвр.= К*СФ,
где,
СФвр. - сумма стимулирующего фонда врачей отделения ВОП/участковой службы/ЦСЗ;
К - коэффициент фонда заработной платы врача ПМСП;
СФ - стимулирующий фонд отделения ВОП/участковой службы;

3) Мейірбикелердің ынталандырушы қорының сомасын медицина қызметкерлерінің ынталандыру қоры жэне ЖТД бөлімшелері/ОДО қызмет учаскелері/ЦСЗ ұйымдары мынадай формуламен анықтау:
СФмс.= СФ - СФвр.,
мұнда,
СФ мс. - БМСК мейірбикелерді ынталандыру қорының сомасы;
СФ - ЖТД бөлімшелері/ ОДО қызмет учаскелерінің ынталандыру қоры;
СФ вр. - БМСК ұйымы дәрігерінің ынталандыру қорының сомасы.
20. Еңбегінің түпкілікті нәтижесіне тең жағдайда қол жеткізу кезінде ынталандыру қорының сомасы орта медицина қызметкерлерінің арасында тең бөлінеді.
20-1. Жалпы дәрігерлік практика/учаскелік қызмет бөлімшелерінің меңгерушілері мен аға мейірбикелеріне, Отбасылық денсаулық орталығының профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімшелерінің дәрігерлеріне ынталандырушы компонентті төлемдерінің сомасын бөлу учаскелік желідегі дәрігерлер мен БМСК ұйымдарының орта медицина қызметкерлері арасында ұқсас кезеңдегі еңбекақы қоры арақатынасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.09.16 № 622 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Қорытынды ережелер
21. БМСК медицина қызметкерлеріне республикалық бюджет есебінен үстемеақы белгілеу жаңа Ережесін күшіне енгізу, жалпы БМСК ұйымдарының медицина қызметкерлері Ереженің жеке баптарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе күшін жою туралы 2 ай бұрын кешіктірмей ескертіледі.

3) определением суммы стимулирующего фонда медицинской сестры организаций ПМСП путем разницы стимулирующего фонда отделения ВОП/участковой службы и суммы стимулирующего фонда врача по следующей формуле:
СФмс.= СФ - СФвр.,
где,
СФ мс. - сумма стимулирующего фонда медицинской сестры ПМСП;
СФ - стимулирующий фонд отделения ВОП/участковой службы/ЦСЗ;
СФвр. - сумма стимулирующего фонда врача организаций ПМСП.
20. После распределения суммы стимулирующего компонента внутри структурного подразделения в соответствии с соотношением фонда заработной платы врачебного персонала и среднего медицинского персонала, сумма между медицинскими работниками разделяется в зависимости от вклада в достижении ими конечных результатов деятельности ПМСП.
20-1. Распределение суммы выплат стимулирующего компонента заведующим и старшим медицинским сестрам отделений общей врачебной практики/участковой службы, врачам отделения профилактики и социально-психологической помощи Центра семейного здоровья осуществляется аналогично распределению между врачами участковой сети и средними медицинскими работниками организации ПМСП в соответствии с соотношением фонда заработной платы за указанный период.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 16.09.2011 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Заключительные положения
21. О введении в действие новых Правил установления доплат медицинским работникам ПМСП за счет средств республиканского бюджета, внесении изменений в отдельные статьи или отмене Правил в целом медицинские работники организаций ПМСП предупреждаются не позднее, чем за 2 месяца.