Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесiнің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi қазыналық кәсіпорындары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 4 сәуірдегі № 135 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылғы 13 маусымда № 7005 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 қыркүйектегі № 946 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2016 № 946 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабын және «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесiнің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi қазыналық кәсіпорындары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Кадрлық қамтамасыз ету департаменті осы бұйрықты әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Министрліктің орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшылары осы Ережені зерделеуді үйымдастырсын және күнделікті қызметте мүлтіксіз қолданылуын қамтамасыз етсін.
4. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
«Төтенше жағдайлар жөніндегі органдар жүйесі мемлекеттік мекемелерінің мемлекеттік қызметші емес қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің 2002 жылғы 19 маусымдағы № 468 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1912 болып тіркелген, «Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде», 2002 ж. жарияланған, № 34, 674-құжат);
«Қазақстан Республикасының әділет министрлігінде тіркелген № 1912 Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің 2002 жылғы 19 маусымдағы № 468 «Мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын төтенше жағдайлар жөніндегі органдар жүйесі мемлекеттік мекемелерінің қызметкерлері үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілін есептеу Ережесін бекіту туралы» бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 9 қаңтардағы № 17 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2698 болып тіркелген, «Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде», 2004 ж. жарияланған, 13-16 914-құжат).

Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников системы органов по чрезвычайным ситуациям, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий не являющихся государственными служащими
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 4 апреля 2011 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2011 года № 7005. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2016 года № 946
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.09.2016 № 946.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В целях приведения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, руководствуясь статьей 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников системы органов по чрезвычайным ситуациям, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий не являющихся государственными служащими.
2. Департаменту кадрового обеспечения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию данного приказа в органах юстиции.
3. Руководителям структурных подразделений центрального аппарата, ведомств, территориальных органов и подведомственных организаций Министерства организовать изучение настоящих Правил и обеспечить неукоснительное применение в практической деятельности.
4. Признать утратившими силу:
приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 19 июня 2002 года № 468 "Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности для работников государственных учреждений системы органов по чрезвычайным ситуациям, не являющихся государственными служащими" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1912, опубликованный в "Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан", 2002 г., № 34, ст. 674);
приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 9 января 2004 года № 17 "О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 19 июня 2002 года № 468 "Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности для работников государственных учреждений системы органов по чрезвычайным ситуациям, не являющихся государственными служащими", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2698, опубликованный в "Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан", 2004 г., № 13-16, ст. 914).

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аппарат басшысы С.Қ. Окасовқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізілді.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар Министрі                         В. Божко
«Келісілді»
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Г. Әбдіқалықова
2011 жылғы 13 мамыр
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2011 жылғы 4 сәуірдегі
№ 135 бұйрығымен бекітілген
Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесiнің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi қазыналық кәсіпорындары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу ережесін бекіту туралы
1. Осы Ереже Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесiнің, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi қазыналық кәсіпорындары қызметкерлерінің мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу тәртiбi мен шарттарын реттейдi.
2. Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесi мемлекеттiк мекемелерiнде және ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан басқа да ұйымдарда мамандығы бойынша жұмыс iстеген барлық уақыты кiредi, сондай-ақ:
1) сол мамандығы бойынша мемлекеттiк қызметке келуi;
2) Қарулы Күштердегi, Азаматтық қорғаныстың әскер бөлiмдерiндегi, басқа да әскерлердегi және әскери құрамалардағы, құқық қорғау органдарындағы, мемлекеттiк өртке қарсы және суда-құтқару құтқару қызметтерiндегi және құрамаларындағы жұмысы;
3) жүктiлiгi және тууы бойынша демалысы, сондай-ақ балаға қарау үшiн берiлген айлықақысы сақталмайтын демалыс уақыты;
4) Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының, маслихат депутаттарының өкiлеттiгiн жүзеге асыру уақыты;
5) шетелдегi жұмысы, егер қызметкер шетелге барар алдында мамандығы бойынша мемлекеттiк мекемеде жұмыс iстесе және шетелден келген күннен бастап екi ай iшiнде, көшкен күнiн есептемей, мемлекеттiк мекемеге жұмысқа орналасса;
6) соттардағы, прокуратура органдарындағы, мемлекеттiк өртке қарсы қызметтегi, Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының iшкi қызметтерiндегi, мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарындағы, ұлттық қауiпсiздiк және Қазақстан Республикасының бұрынғы мемлекеттiк тергеу комитетiндегi еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстемеақы алуға құқық беретiн лауазымдағы жұмыстары;
7) КСРО-ң Мемлекеттiк банкi және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi жүйесiндегi қызметi;

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Окасова С.К.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан                       В. Божко
"Согласован"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ Г. Абдыкаликова
от 13 мая 2011 года
Утверждены
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 4 апреля 2011 года № 135
Правила
исчисления стажа работы по специальности для гражданских
служащих, работников системы органов по чрезвычайным ситуациям,
содержащихся за счет средств государственного бюджета,
работников казенных предприятий не являющихся
государственными служащими
1. Настоящие Правила регулируют порядок и условия исчисления стажа работы по специальности для гражданских служащих, работников системы органов по чрезвычайным ситуациям, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий не являющихся государственными служащими.
2. В стаж работы по специальности включается все время работы по той же специальности в государственных учреждениях системы органов по чрезвычайным ситуациям и других организациях независимо от организационно-правовой формы, а также включается время:
1) пребывания на государственной службе по той же специальности;
2) работы в Вооруженных Силах, воинских частях гражданской обороны, других войсках и воинских формированиях, правоохранительных органах, Государственной противопожарной, водно-спасательной, спасательных службах и формированиях;
3) отпуска по беременности и родам, а также время отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
4) время осуществления полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата;
5) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал по специальности в государственных учреждениях и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственное учреждение;
6) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, государственной противопожарной службы, внутренних дел Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
7) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан;

8) мерзiмдi әскери қызмет атқаруы, сондай-ақ интернационалдық борышын орындауы, тұтқында болған әскери қызметшiлер, офицер құрамы адамдарының, прапорщиктердiң, мичмандардың, әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштердегi, iшкi, шекара әскерiндегi, басқару органындағы және Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының азаматтық қорғаныс бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi және КСОО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесiндегi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы мерзiмнен тыс қызметi, жағымсыз себептермен қызметтен босатылған адамдарды қоспағанда;
9) басшы құрам адамдарының iшкi iстер органы жүйесiнде, мемлекеттiк өртке қарсы қызметте, прокуратура органының қызметiнде, Қазақстан Республикасы және бұрынғы КСР Одағы соттарының аппаратындағы қызметiнде, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тергеу комитетi қызметiнде атқарған қызметi, жағымсыз себептермен қызметтен босатылған адамдарды қоспағанда;
10) заңсыз жұмыстан шығарылуы салдарынан бос жүруi және кейiн қайтадан жұмысқа алынуы;
11) мемлекеттiк мекеменiң жолдамасы бойынша жұмыстан қол үзiп даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курстардағы оқуы;
12) өз мамандығы бойынша сала ұйымдарындағы ғылыми жұмыстары;
13) қызмет аясына қарамастан, ұқсас мамандық бойынша оның еңбек жолында атқарған лауазымдағы жұмысының уақыты кiредi.
3. «Қазселденқорғау» мемлекеттiк мекемесiнiң және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкерлерi үшiн жұмыс өтiлiне сондай-ақ байланыс, жөндеу-құрылыс, құрылыс, гидрометеорологиялық, жобалау-iздестiру және инженерлiк-гидрологиялық, ғылыми-зерттеу және бiлiм беру қызмет аясын ұйымдастыратын лауазымдардағы уақыт енгiзiледi.
4. Осы Ережеге сай мамандығы бойынша есептелетiн жұмыс өтiлi күнтiзбелiк есептеу кезiнде есепке алынады.
Күнтiзбелiк ай iшiнде лауазымдық айлықақысын (төлемiн) көтеру құқығы берiлетiн қызметкерлерге жұмыс өтiлiн есепке ала отырып, лауазымдық айлықақысын есептеу осындай құқық берiлетiн күннен бастап жүзеге асырылады.
5. Мамандығы және ұқсас мамандығы бойынша еңбек стажын, еңбек стажын белгiлеу жөнiндегi мемлекеттiк мекеме комиссиясы белгiлейдi, оның құрамын тиiстi мемлекеттiк мекеменiң басшысы бекiтедi.
6. Мамандығы бойынша еңбек стажын белгiлеу туралы комиссия шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнiң көшiрмесi екi данада жасалады, оның бiр данасы - кадр қызметiне, екiншiсi - бухгалтерияға берiледi.

8) прохождения действительной военной службы, а также выполнения интернационального долга, в том числе нахождения военнослужащих в плену, лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц уволенных со службы по отрицательным мотивам;
9) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, государственной противопожарной службы, службы в органах прокуратуры, работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
10) вынужденного прогула при незаконном увольнении и последующем восстановлении на работе;
11) обучения по направлению государственных учреждений на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы;
12) научной работы в организациях по профилю специальности;
13) работы на должностях по идентичным специальностям независимо от сферы деятельности, в которой протекала его трудовая деятельность.
3. Для работников государственного учреждения "Казселезащита" и его подведомственных предприятий в стаж работы включается также время работы на должностях в организациях сферы деятельности: связи, ремонтно-строительных, строительных, гидрометеорологических, проектно-изыскательских и инженерно-гидрологических, научно-исследовательских и образовательных.
4. Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада (ставки), исчисление должностного оклада с учетом стажа работы осуществляется со дня возникновения такого права.
5. Стаж работы по специальности и идентичность специальностей определяется комиссией государственного учреждения по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующего государственного учреждения.
6. Решение комиссии об установлении стажа работы по специальности оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу, второй - в бухгалтерию.

7. Мамандығы бойынша жұмыс өтілін белгілеуге арналған қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттар Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес анықталады.

7. Документы, подтверждающие трудовую деятельность работника для определения стажа работы по специальности, определяются в соответствии с Трудовым кодексом.