Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 21 маусымдағы № 230 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 24 маусымда № 7033 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 440 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 30.06.2023 № 440 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтыру енгізілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің
2011 жылғы 21 маусымдағы
№ 230 бұйрығына
қосымша
Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасының
кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. кейбір бұйрықтарына келесі өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) 2007 жылғы 24 тамыздағы № 235 "Техникалық паспорттардың нысандарын бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 4937 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы қыркүйек-қазанда жарияланған):
көрсетілген бұйрықтың кіріспе сөзбасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген Н-2 техникалық паспорттың нысанында:
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"8. Нысаналы мақсаты (жоспары бойынша литер) ________________";
"Қордың санаты ____________________" жолы мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"9. Қордың санаты ____________________________________________
(тұрғын емес/тұрғын, егер кейінгі объект
көп пәтерлі тұрғын үйде орналасса,
"КПТҮ құрамындағы КО" деп көрсету қажет)";
аталған бұйрықпен бекітілген Н-5Н-18-ге дейін техникалық паспорттардың нысандарында:
"6. Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі __________________" жолында "жер учаскесінің" сөзі алынып тасталсын.

О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2011 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2011 года № 7033. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 440.
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 30.06.2023 № 440 (вводится в действие с 01.07.2023).
В целях приведения в соответствие с действующим законодательством, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести изменения и дополнение в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Р. Тусупбеков
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2011 года № 230
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Внести в некоторые приказы и.о. Министра юстиции Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) от 24 августа 2007 года № 235 "Об утверждении форм технического паспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4937, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 год, сентябрь-октябрь):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в форме технического паспорта Ф-2, утвержденной указанным приказом:
дополнить строкой следующего содержания:
"8. Целевое назначение (литер по плану) _______________";
строку "Категория фонда __________________" изложить в следующей редакции:
"9. Категория фонда _______________________________________
(нежилой/жилой, если вторичный объект
расположен в многоквартирном жилом доме,
необходимо указать "ВО в составе МЖД")";
в формах технических паспортов с Ф-5 по Ф-18, утвержденных указанным приказом:
в строке "6. Кадастровый номер земельного участка _______________" слова "земельного участка" исключить;

2) 2007 жылғы 24 тамыздағы № 236 "Жылжымайтын мүлікке өзге де объектілерге құқықтарды тіркеу туралы өтініштің нысандарын және мазмұнын, тіркеу құжаттарына тиісті жазба енгізілгені туралы хабарламаны бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 4923 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы шілде-қыркүйекте жарияланған):
аталған бұйрықтың кіріспе сөзбасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу туралы құжаттардың мынадай нысандары бекітілсін:".
3) 2007 жылғы 24 тамыздағы № 241 "Кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 4945 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы қыркүйек-қазанда жарияланған):
аталған бұйрықтың кіріспе сөзбасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу Ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ереже "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының Жер және Су кодекстеріне сәйкес әзірленді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу кезінде кондоминиум қатысушыларының уәкілетті өкілдері болып:
1) кондоминиум қатысушыларының жалпы жиналысында сайланған адам;
2) егер ортақ мүліктегі үлестерінің мөлшері тұрғын үй қатынастары туралы заңнамалық актіде көзделген тәртіппен айқындалған болса, кез-келген кондоминиум қатысушысы танылады.
Кондоминиумның өкілетті қатысушылары кондоминиум объектісін тіркеуге өкілетті тұлғалары заңнамада көзделген тәртіппен айқындалуы тиіс.
Кондоминиум объектісін тіркеу туралы өтінішті кондоминиум қатысушылары берген жағдайларда оның кондоминиум объектісін тіркеуге өкілеттігі жылжымайтын мүліктің кейінгі объектісіне берілген меншік құқығына (өзге заттық құқық) құқық белгілейтін құжатының нотариаттық куәландырылған көшірмесімен айқындалады.";

2) от 24 августа 2007 года № 236 "Об утверждении формы заявления о регистрации прав на недвижимое имущество и иных объектов, уведомления о внесении в регистрационные документы соответствующих записей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4923, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, июль-сентябрь):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:";
абзац первый пункта 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить следующие формы документов по государственной регистрации прав (обременений) на недвижимое имущество:";
3) от 24 августа 2007 года № 241 "Об утверждении Правил государственной регистрации объекта кондоминиума" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4945, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 год, сентябрь-октябрь):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах государственной регистрации объекта кондоминиума, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", Земельным и Водным кодексами Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При государственной регистрации объекта кондоминиума уполномоченными представителями участников кондоминиума признаются:
1) лицо, избранное на общем собрании участников кондоминиума;
2) любой участник кондоминиума, если размеры долей в общем имуществе определяются в порядке, предусмотренном законодательным актом о жилищных отношениях.
Полномочия лиц, уполномоченных участниками кондоминиума на регистрацию объекта кондоминиума, должны быть определены в порядке, предусмотренном законодательством.
В тех случаях, когда заявление о регистрации объекта кондоминиума подает участник кондоминиума, его полномочия на регистрацию объекта кондоминиума определяются нотариально удостоверенной копией правоустанавливающего документа на принадлежащий ему на праве собственности (ином вещном праве) вторичный объект недвижимости.";

16-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) егер оларға құқықтары жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу жүйесі енгізілгенге дейін пайда болған болса, кейінгі объектіге құқықтары осындай жүйе енгізілгенге дейін пайда болған болса, келісімнің негізінде ортақ мүліктегі кондоминиум қатысушыларының үлестерін белгілеген кезде кондоминиум қатысушыларының кейінгі объектіге құқықтарын тіркеу;".
4) 2007 жылғы 24 тамыздағы № 243 "Тіркеу құжаттарында жіберілген қателерді түзету мақсатында жазба енгізу ережесін бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 4930 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы шілде-қыркүйекте жарияланған):
аталған бұйрықтың кіріспе сөзбасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында және "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген тіркеу құжаттарында жіберілген қателерді түзету мақсатында жазба енгізу Ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тіркеу кезінде жіберілген қателер "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабында белгіленген ережелерді ескере отырып, осы Ережеде белгіленген тәртіппен тіркеуші органның бастамасымен немесе мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша түзетіледі.".
5) 2007 жылғы 24 тамыздағы № 244 "Жоғалған немесе бүлінген құқық белгілейтін құжаттың телнұсқасын беру және түпнұсқасының (куәландырылған көшірмесінің) күшін жою ережесін бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 4939 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы қыркүйек-қазанда жарияланған):
аталған бұйрықтың кіріспе сөзбасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген жоғалған немесе бүлінген құқық белгілейтін құжаттың телнұсқасын беру және түпнұсқасының (куәландырылған көшірмесінің) күшін жою Ережесінде:
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құқық белгілейтін құжаттың немесе Куәліктің телнұсқасын берген үшін алым төлегенін растайтын құжат.";

подпункт 2) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"2) при определении долей участников кондоминиума в общем имуществе на основании соглашения, регистрацию участниками кондоминиума прав на вторичные объекты, если права на них возникли после введения системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество или иные имеющиеся в регистрирующем органе сведения о правообладателях, если права на вторичные объекты возникли до введения такой системы;";
4) от 24 августа 2007 года № 243 "Об утверждении Правил внесения записей в целях исправления ошибок, допущенных в регистрационных документах" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4930, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2007 год, июль-сентябрь):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" и руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах внесения записей в целях исправления ошибок, допущенных в регистрационных документах, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить следующей редакции:
"2. Ошибки, допущенные при регистрации, исправляются по инициативе регистрирующего органа или по заявлению заинтересованного лица в порядке, установленном настоящими Правилами с учетом правил, установленных статьей 32 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".";
5) от 24 августа 2007 года № 244 "Об утверждении Правил выдачи дубликата и аннулирования подлинника (удостоверенной копии) утраченного или поврежденного правоустанавливающего документа" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4939, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 год, сентябрь-октябрь):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи дубликата и аннулирования подлинника (удостоверенной копии) утраченного или поврежденного правоустанавливающего документа, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) документ, подтверждающий оплату сбора за выдачу дубликата правоустанавливающего документа или Свидетельства.";

6) 2007 жылғы 24 тамыздағы № 246 "Жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландыру ережесін бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 4940 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы қыркүйек-қазанда жарияланған):
аталған бұйрықтың кіріспе сөзбасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:";
аталған бұйрықпен бекітілген жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландыру Ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленді.";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жылжымайтын мүлікке құқықтарды жүйелі тіркеу үшін құжаттарды қабылдауды және беруді жүзеге асыратын органның орналасқан жері;".

6) от 24 августа 2007 года № 246 "Об утверждении Правил оповещения населения для осуществления систематической регистрации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4940, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 год, сентябрь-октябрь):
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оповещения населения для осуществления систематической регистрации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оповещения населения для осуществления систематической регистрации разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) местонахождение органа, осуществляющего прием и выдачу документов для систематической регистрации прав на недвижимое имущество;".