Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 12 тамыздағы № 7121 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есебін жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы № 98 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5433 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 1 шілдедегі
№ 68 қаулысымен
бекітілген
Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 63) тармақшасына, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Нұсқаулық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың (ипотекалық ұйымдарды және бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғаларды қоспағанда), бағалы қағаздар нарығына кәсiби қатысушылардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру брокерлерінің және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің инвестициялық портфелін басқарушылардың (бұдан әрi – ұйым) және бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – брокер) брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлiк есебін жүргiзуін нақтылайды.

Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2011 года № 7121.
В соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 98 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5433).
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 1 июля 2011 года № 68
Инструкция
по ведению бухгалтерского учета
отдельными субъектами финансового рынка
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 63) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением ипотечных организаций и юридических лиц, ранее являвшихся дочерними банками), профессиональными участниками рынка ценных бумаг, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, страховыми брокерами и филиалами страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, управляющими инвестиционным портфелем активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении (далее – организация), и организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее – брокер), активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы Нұсқаулықта халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мәміле жасау күнгі және мәміле бойынша есеп айырысу күнгі қаржы активтерін сатып алу және сату мәмілелерін есепке алу әдісі қолданылады. Осы тармақта көрсетілген қаржы активтерін сатып алу және сату мәмілелерін есепке алу әдістерінің бірін таңдау ұйымның есеп саясатында айқындалады.
Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің және брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлік есебін жүргізген кезде ұйым және брокер "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) сәйкес баланстан тыс шоттарды қолданады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы Нұсқаулыққа және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына қайшы келмейтін қосымша бухгалтерлік жазбаларды жасауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Ескерту. 2-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебі

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящей Инструкции применяются методы учета сделок покупки и продажи финансовых активов на дату заключения сделки и на дату расчетов по сделке в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности. Выбор одного из указанных в настоящем пункте методов учета сделок покупки и продажи финансовых активов определяется учетной политикой организации.
При ведении бухгалтерского учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении, и активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг, организацией и брокером применяются внебалансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348).
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Допускается совершение дополнительных бухгалтерских записей, не противоречащих настоящей Инструкции и законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные понятия, используемые в настоящей Инструкции
Сноска. Глава 2 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Бухгалтерский учет операций с ценными бумагами

Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу

Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" және "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" (мәміле бойынша шығындар қосылатын сатып алу құнына) санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категории "ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" и "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) авансты брокерге қайта есептеу кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысулар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
1610 02
Брокерлермен есеп айырысулар;
3) борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты шығындар қосылатын сыйлықақы сомасына:
Дт
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына:
Дт
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт

1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны олардың сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы есептеу кезінде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Төлем көзінен ұсталынуы тиіс корпоративтік табыс салығы түріндегі шығыстарды есептеген кезде борыштық бағалы қағаз эмитенті мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
7710
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар
Кт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
9. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы кезінде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

8. При начислении расходов в виде корпоративного подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долговой ценной бумаги, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7710
Расходы по корпоративному подоходному налогу
Кт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
9. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясымен байланысты кірістер.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Осы Нұсқаулықтың 7 және 9-тармақтарына сәйкес сыйақы және сыйлықақы немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясын есептегеннен кейін өзгеруі пайда немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағаланады және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт

6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 7 и 9 настоящей Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
егер борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если стоимость долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения выше их справедливой стоимости:
Дт

7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған шығыстар
Кт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнының есептелген оң немесе теріс түзеті сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздар әділ құнының есепте тұрған оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";

7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
2) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
если стоимость долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения выше их справедливой стоимости:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Эмитенттен Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны алған кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) алынған сыйақының сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына:
Дт
3110 01
Төленуге тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздарды сату кезінде сыйақыны, сыйлықақының амортизациясын немесе дисконтты (жеңілдікті) есептегеннен кейін және борыштық бағалы қағаздарды осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақының сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконттың (жеңілдіктің) сомасына:
Дт

1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 7, 9 и 10 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміленің сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
4) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт

1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт

1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан түскен кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кірістер;
7) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан болған шығыс сомасына:
Дт
7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыстар
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан және осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды эмитент өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт

1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
7) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 7, 9 и 10 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

2-параграф. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
Ескерту. 2-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сатып алған кезде (мәміле бойынша шығындардан тұратын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

Параграф 2. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости
Сноска. Параграф 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При покупке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке), осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) брокерге авансты аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысулар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт

1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
1610 02
Брокерлермен есеп айырысулар;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алумен байланысты шығындардан тұратын сыйлықақы сомасына:
Дт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер.
16. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
16. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер.
17. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың эмитенті төлем көзінен ұсталуы тиіс корпоративтік табыс салығы түріндегі шығыстарды есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7710
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар
Кт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
18. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақыны амортизациялау сомасына:
Дт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
17. При начислении расходов в виде корпоративного подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долговой ценной бумаги, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7710
Расходы по корпоративному подоходному налогу
Кт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
18. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт

2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
4) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер;
5) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан болған шығыстар
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Эмитент осы Нұсқаулықтың 16 және 18-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен және сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін амортизацияланған құны бойнша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздардың эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы

2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.";
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 16 и 18 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам

1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
3) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
3) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-параграф. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
23. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) орналастырылған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 4030 07 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар;
2) борыштық бағалы қағаздарды сатып алумен байланысты шығындардан тұратын сыйлықақы сомасына:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 4030 09 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы;
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 4030 08 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт 4030 07 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар.
24. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезенділікпен сыйақы есептеген кезде, сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7310 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
төлеумен байланысты шығыстар
Кт 3380 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
4160 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар.
25. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизацияланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақыны амортизациялау сомасына:
Дт 4030 09 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы
Кт 6110 02 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақының амортизациясымен байланысты кірістер;
2) дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау сомасына:
Дт 7310 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
төлеумен байланысты шығыстар
Кт 4030 08 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
дисконт.
26. Ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төленген сыйақы сомасына:
Дт 3380 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
4160 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) мемлекеттік бюджетке аударылуы тиіс ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:

Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Учет долговых ценных бумаг,
выпущенных организацией в обращение
23. При размещении долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость размещенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость):
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 4030 07 Выпущенные в обращение ценные бумаги;
2) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 4030 09 Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам;
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт 4030 08 Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам
Кт 4030 07 Выпущенные в обращение ценные бумаги.
24. При начислении вознаграждения по долговым ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7310 01 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение
Кт 3380 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
4160 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение.
25. При амортизации премии или дисконта (скидки) по выпущенным организацией в обращение долговым ценным бумагам с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт 4030 09 Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам
Кт 6110 02 Доходы, связанные с амортизацией премии по ценным
бумагам, выпущенным в обращение;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт 7310 01 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
ценным бумагам, выпущенным в обращение
Кт 4030 08 Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам.
26. При погашении начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам, выпущенным организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 3380 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
4160 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога, подлежащего перечислению в государственный бюджет:

Дт 3380 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
4160 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
Кт 3110 01 Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
27. Осы Нұсқаулықтың 24 және 25-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны және дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін ұйым айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төленген ақша сомасына:
Дт 3380 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
4030 07 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
4160 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) мемлекеттік бюджетке аударылуы тиіс ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт 3380 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
4160 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
Кт 3110 01 Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
28. Осы Нұсқаулықтың 24 және 25-тармақтарына сәйкес сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны және дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан кейін ұйым бұрын айналысқа шығарған борыштық бағалы қағаздар сатып алынған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт 4030 09 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы
Кт 4030 07 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар;
2) амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 4030 07 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
Кт 4030 08 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт;
3) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт 3380 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
4030 10 Сатып алынған бағалы қағаздар
4160 01 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйақы
түрінде есептелген шығыстар
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
4) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан болған шығыстар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
5) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша жасалған мәміле сомасынан олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт

Дт 3380 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
4160 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
Кт 3110 01 Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
27. При погашении долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, после начисления вознаграждения, амортизации премии и дисконта (скидки) согласно пунктам 24 и 25 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выплаченных денег:
Дт 3380 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
4030 07 Выпущенные в обращение ценные бумаги
4160 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога, подлежащего перечислению в государственный бюджет:
Дт 3380 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
4160 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
Кт 3110 01 Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
28. В случае выкупа долговых ценных бумаг, ранее выпущенных организацией в обращение, после начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 24 и 25 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт 4030 09 Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам
Кт 4030 07 Выпущенные в обращение ценные бумаги;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки):
Дт 4030 07 Выпущенные в обращение ценные бумаги
Кт 4030 08 Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам;
3) на сумму заключенной сделки по выкупу долговых ценных бумаг:
Дт 3380 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
4030 10 Выкупленные ценные бумаги
4160 01 Начисленные расходы в виде вознаграждения по ценным
бумагам, выпущенным в обращение
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
5) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по покупке долговых ценных бумаг, на сумму разницы:
Дт

4030 10
Сатып алынған бағалы қағаздар
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен
кірістер.";
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Ұйым айналысқа шығарған, бұрын сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сатқан жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған борыштық бағалы қағаздардың сомасына (олардың номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 4030 10 Сатып алынған бағалы қағаздар;
2) сыйлықақы сомасына:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 4030 09 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйлықақы;
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 4030 08 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт

4030 10
Выкупленные ценные бумаги
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.";
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае реализации ранее выкупленных долговых ценных бумаг, выпущенных организацией в обращение, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализованных долговых ценных бумаг (на сумму, не превышающую их номинальную стоимость):
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 4030 10 Выкупленные ценные бумаги;
2) на сумму премии:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 4030 09 Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам;
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт 4030 08 Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам

Кт 4030 07 Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар.
4-параграф. Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды есепке алу
Ескерту. 4-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Кт 4030 07 Выпущенные в обращение ценные бумаги.
Параграф 4. Учет приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Сноска. Параграф 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

30. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) сатып алынған үлестік бағалы қағаздың мәміле бойынша шығындарды есепке алғандағы таза құнына:
Дт

30. При покупке долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долевой ценной бумаги с учетом затрат по сделке:
Дт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша тиесілі дивидендерді есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При начислении причитающихся дивидендов по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6120
Дивидендтер бойынша кірістер.
32. Үлестік бағалы қағаздар эмитентінің төлем көзінен ұстауы тиіс корпоративтік табыс салығы түріндегі шығыстарды есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7710
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар
Кт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6120
Доходы по дивидендам.
32. При начислении расходов в виде корпоративного подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долевых ценных бумаг, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7710
Расходы по корпоративному подоходному налогу
Кт

3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
33. Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт

3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
33. При переоценке приобретенных долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
егер үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если стоимость долевых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, выше их справедливой стоимости:
Дт

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.";
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша эмитент дивиденттер төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер;
ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт

Сноска. Пункт 33 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. При переоценке долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
35. При выплате эмитентом дивидендов по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам;
на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт

3110
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Эмитент өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатқан немесе сатып алған кезде үлестік борыштық бағалы қағаздарды Нұсқаулықтың 33-тармағына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт

3110
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При продаже или выкупе эмитентом долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пункту 33 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтер
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтер
Кт
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміленің сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;

1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;

4) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміленің сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (жабылмаған зиян);

2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;

7) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан шығыстар сомасына:
Дт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (жабылмаған зиян);
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-параграф. Сатып алынған борыштық және үлестік бағалы қағаздарды санаттар бойынша қайта жіктеуді есепке алу
Ескерту. 5-параграф алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7) на сумму расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Учет переклассификации приобретенных долговых
и долевых ценных бумаг по категориям
Сноска. Параграф 5 исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-параграф. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнсызданған кезде есепке алу
Ескерту. 6-параграф жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Әрбір есепті күнге күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтерді (провизияларды) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

Параграф 6. Учет при обесценении приобретенных ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости
Сноска. Параграф 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7440 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру жөніндегі шығыстар
Кт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған бағалау резервтері (провизиялар)

7440 01
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған бағалау резервтері (провизиялар)
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (күшін жоюдан) түскен кірістер.

1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.";

Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. При списании ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.";

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Эмитент баланстан тыс есептен шығарылған, амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.
44. Эмитент өткен кезеңдерде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан тыс есептен шығарылған, амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.";
4-тарау. РЕПО және кері РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. РЕПО операциясын жасаған кезде (бағалы қағаздарды сатқан кезде) мәмiле сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 3050 03 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.09.2013 № 250 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
46. РЕПО операциясы бойынша сыйақы түріндегі шығыстар есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7310 04 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы төлеумен байланысты шығыстар
Кт 3380 02 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы түріндегі есептелген шығыстар.
47. РЕПО операциясы бойынша бұрын берiлген бағалы қағаздарды алған кезде РЕПО мәмілесі бойынша сыйақы түрiнде есептелген шығыстар сомасына және РЕПО мәмiлесiн жабу сомасына (осы мәмiлені жасау сәтiнде белгiленген мәмiленi жабу сомасы) мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт 3050 03 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
3380 02 Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген шығыстар
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.

Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При погашении эмитентом ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, списанных за баланс, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
44. При погашении эмитентом ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости списанных за баланс за счет резервов (провизий), созданных в предыдущих периодах, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
Глава 4. Бухгалтерский учет операций РЕПО и обратного РЕПО
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. При совершении операции РЕПО (при продаже ценных бумаг) на сумму сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 3050 03 Операции "РЕПО" с ценными бумагами.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.09.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При начислении расходов в виде вознаграждения по операции РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7310 04 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
операциям "РЕПО" с ценными бумагами
Кт 3380 02 Начисленные расходы в виде вознаграждения по
операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
47. При получении ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО на сумму начисленных расходов в виде вознаграждения по сделке РЕПО и сумму закрытия сделки РЕПО (сумма закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 3050 03 Операции "РЕПО" с ценными бумагами
3380 02 Начисленные расходы в виде вознаграждения по операциям
"РЕПО" с ценными бумагами
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.09.2013 № 250 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48. Керi РЕПО операциясын жасаған кезде (бағалы қағаздарды сатып алған кезде) мәмiле сомасына мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт 1150 01 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.09.2013 № 250 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
49. Кері РЕПО операциясы кезеңінде сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 02 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт 6110 04 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша
сыйақы алумен байланысты кірістер.
50. Керi РЕПО операциясы бойынша бұрын алынған бағалы қағаздарды берген кезде керi РЕПО мәмiлесi бойынша есептелген сыйақы сомасына және керi РЕПО мәмiлесiн жабу сомасына (осы мәмiленi жасау сәтiнде белгiленген мәмiлені жабу сомасы) мынадай бухгалтерлiк жазба жүзеге асырылады:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1150 01 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1270 02 Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.

Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.09.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. При совершении операции обратного РЕПО (при покупке ценных бумаг) на сумму сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1150 01 Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.09.2013 № 250 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. При начислении вознаграждения в период операции обратного РЕПО осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 02 Начисленные доходы в виде вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
Кт 6110 04 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
50. При передаче ранее полученных ценных бумаг по операции обратного РЕПО на сумму начисленного вознаграждения по сделке обратного РЕПО и сумму закрытия сделки обратного РЕПО (сумма закрытия сделки,
установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1150 01 Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1270 02 Начисленные доходы в виде вознаграждения по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами.

51. Тазартылған бағалы металдарды сатып алған кезде мәміле бойынша шығындарды ескере отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
52. Егер сатып алынған тазартылған бағалы металдар ұйымның есеп саясатына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағаланған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер тазартылған бағалы металдардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт

51. При покупке аффинированных драгоценных металлов на стоимость приобретения с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. В случае если приобретенные аффинированные драгоценные металлы переоцениваются по справедливой стоимости согласно учетной политике организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Нұсқаулықтың 52-тармағына сәйкес тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан кейін әділ құны бойынша сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах.
Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 52 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Шетел валютасымен операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операцияларды есепке алу
54. Ұйым шетел валютасын сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
егер сатып алу бағамы валюталарды айырбастау бағамынан жоғары болса:
Дт 7470 02 Шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі шығыстар
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты; егер сатып алу
бағамы валюталарды айырбастау бағамынан төмен болса:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 6280 02 Шетел валютасын сатып алудан-сатудан түскен
кірістер.
55. Ұйым шетел валютасын сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылатын шетел валютасының сомасына:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) егер сату бағамы валюталарды айырбастау бағамынан жоғары болса:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 6280 02 Шетел валютасын сатып алудан-сатудан түскен
кірістер;
3) егер сату бағамы валюталарды айырбастау бағамынан төмен болса:
Дт 7470 02 Шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі
шығыстар
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
56. Ұйым шетел валютасын айырбастаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) айырбасталатын шетел валюталарының сомасына:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты (жеке шот)
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты (жеке шот)
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты (жеке шот)
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты (жеке шот);
2) оң айырма сомасына:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 6280 02 Шетел валютасын сатып алудан-сатудан түскен
кірістер;
3) теріс айырма сомасына:
Дт 7470 02 Шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі шығыстар
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
2-параграф. Шетел валютасын қайта бағалау жөніндегі операцияларды есепке алу

Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Бухгалтерский учет операций с иностранной валютой
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Учет операций по покупке, продаже и обмене
иностранной валюты
54. При покупке организацией иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах;
если курс покупки выше обменного курса валют:
Дт 7470 02 Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
Кт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах;
если курс покупки ниже обменного курса валют:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 6280 02 Доход от покупки-продажи иностранной валюты.
55. При продаже организацией иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму продаваемой иностранной валюты:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах;
2) если курс продажи выше обменного курса валют:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 6280 02 Доход от покупки-продажи иностранной валюты;
3) если курс продажи ниже обменного курса валют:
Дт 7470 02 Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
Кт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах.
56. При обмене иностранными валютами организацией осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму обмениваемых иностранных валют:
Дт 1010 Денежные средства в кассе (лицевой счет)
1030 Денежные средства на текущих счетах (лицевой счет)
Кт 1010 Денежные средства в кассе (лицевой счет)
1030 Денежные средства на текущих счетах (лицевой счет);
2) на сумму положительной разницы:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 6280 02 Доход от покупки-продажи иностранной валюты;
3) на сумму отрицательной разницы:
Дт 7470 02 Расходы по покупке-продаже иностранной валюты
Кт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 2. Учет операций по переоценке иностранной валюты

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
58. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-тарау. Берілген қарыздардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
59. Заем шартын жасағаннан (теңгемен және шетел валютасымен берілген) және заемды ресімдеу бойынша барлық қажетті рәсімдерді орындағаннан кейін (оның ішінде заемды қайтаруды қамтамасыз ету бойынша) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) берілген заем сомасы өтелуі тиіс заемның сомасына тең болған жағдайда:
нақты берілген ақша сомасына:
Дт 1110 21 Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
2010 21 Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты; қарсы агенттің
заем алуға арналған комиссиялық шығыстары сомасына
(жеңілдік сомасына):
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1110 23 Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт
2010 22 Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт;
2) берілген заем сомасы өтелуі тиіс заем сомасынан аз болған жағдайда:
нақты берілген ақша сомасына:
Дт 1110 21 Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
2010 21 Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
Кт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт 1110 21 Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
2010 21 Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
Кт 1110 23 Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт
2010 22 Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт.
Бір мезгілде, кепіл туралы шарт негізінде заемды қамтамасыз етуге қабылданған мүлік құнының сомасына (теңгедегі және сол сияқты шетел валютасындағы) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс 8830 Клиенттің міндеттемесін қамтамасыз етуге (кепілге)
қабылданған мүлік.
60. Егер заемшының міндеттемелерін қамтамасыз ету ретінде кепілдік қабылданса, қабылданған кепілдік сомасын баланстан тыс шоттарда көрсеткен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 8120 Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар
Кт 8420 Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал
азайту.

Сноска. Пункт 57 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Бухгалтерский учет предоставленных займов
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. После заключения договора займа (предоставленного как в тенге, так и в иностранной валюте) и выполнения всех необходимых процедур по оформлению займа (в том числе по обеспечению возврата займа) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае, когда сумма предоставленного займа равна сумме займа, подлежащего погашению:
на сумму фактически предоставленных денег:
Дт 1110 21 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
Кт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах;
на сумму комиссионных расходов контрагента для получения займа (на сумму скидки):
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1110 23 Дисконт по краткосрочным представленным займам
2010 22 Дисконт по долгосрочным представленным займам;
2) в случае, когда сумма предоставленного займа меньше суммы займа, подлежащего погашению:
на сумму фактически предоставленных денег:
Дт 1110 21 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
Кт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах;
на сумму дисконта (скидки):
Дт 1110 21 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
Кт 1110 23 Дисконт по краткосрочным представленным займам
2010 22 Дисконт по долгосрочным представленным займам.
Одновременно, на основании договора о залоге, на сумму стоимости имущества, принятого в обеспечение займа (как в тенге, так и в иностранной валюте) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 8830 Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента.
60. Если в качестве обеспечения обязательств заемщика принимается гарантия, при отражении на внебалансовых счетах суммы принятой гарантии осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 8120 Возможные требования по принятым гарантиям
Кт 8420 Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям.

61. Берілген заемдар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сыйақы есептеген және дисконтты (жеңілдікті) амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы сомасына:
Дт 1270 25 Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер
2170 25 Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер
Кт 6110 32 Заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер;
2) тиісті кезеңге тиесілі теңгедегі дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт 1110 23 Берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша дисконт
2010 22 Берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша дисконт
Кт 6110 07 Берілген заемдар бойынша дисконт амортизациясы
бойынша кірістер.
62. Берілген заем бойынша клиент есептелген сыйақыны төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1270 25 Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер
2170 25 Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер.

61. При начислении вознаграждения и амортизации дисконта (скидки) по предоставленным займам с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вознаграждения:
Дт 1270 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам
2170 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам
Кт 6110 32 Доходы, связанные с получением вознаграждения по
займам;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки) в тенге, причитающегося за соответствующий период:
Дт 1110 23 Дисконт по краткосрочным представленным займам
2010 22 Дисконт по долгосрочным представленным займам
Кт 6110 07 Доходы по амортизации дисконта по представленным
займам.
62. При оплате клиентом начисленного вознаграждения по предоставленному займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1270 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам
2170 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам.

63. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. "Өзгеруі пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын" және "басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын" санаттарына жатқызылған берілген қарыздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

63. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. При переоценке предоставленных займов, отнесенных к категориям "оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" и "учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход", осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
заемның әділ құны оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, асып кеткен айырма сомасына:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
Кт
6280 06
Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер;
заемның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайту айырма сомасына:
Дт

1) по займам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
при превышении справедливой стоимости займа над его стоимостью, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы превышения:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
6280 06
Доходы от прочей переоценки;
при превышении стоимости займа, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт

7470 08
Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету;
заемдардың әділ құнын оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар бойынша:
қарыздың әділ құны оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
Кт
5470
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв;
қарыздың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайтудың айырма сомасына:
Дт
5470
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету;
қарыздардың әділ құнының есепте тұрған оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
2010 24
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету.";
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65-1. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық стандартқа сәйкес "сату үшін қолда бар" санатына жатқызылған берілген қарыздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
қарыздың әділ құны оның бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, асып кетудің айырма сомасына:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
Кт
5470 01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв;
қарыздың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайтудың айырма сомасына:
Дт
5470 01
Сату үшін қолда бар қарыздарды қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету;
қарыздардың әділ құнының есептегі оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
Қысқа мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді қарыздардың әділ құнын оң түзету.
Ескерту. 7-тарау 65-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7470 08
Расходы от прочей переоценки
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.
2) по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
при превышении справедливой стоимости займа над его стоимостью, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы превышения:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
5470
Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
при превышении стоимости займа, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт
5470
Резерв на переоценку займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.
Сноска. Пункт 64 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
65-1. При переоценке предоставленных займов, отнесенных к категории "имеющиеся в наличии для продажи" в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при превышении справедливой стоимости займа над его стоимостью, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы превышения:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
5470 01
Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи;
при превышении стоимости займа, по которой он отражен в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт
5470 01
Резерв на переоценку займов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 65-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

66. Егер заем шартының талаптарында теңгемен берілген заем бойынша төлемдерді индекстеу көзделсе, егер заем шартында өзге мерзімдер белгіленбесе, ұйымның есеп саясатында белгіленген мерзімде заем бойынша берешек қалдығын қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң индекстеу кезінде:
Дт
1110 21
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
1270 25
Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер

66. Если условиями договора займа предусмотрена индексация платежей по предоставленному займу в тенге, при переоценке остатков задолженности по займу в сроки, установленные учетной политикой организации, если иные сроки не установлены в договоре займа, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при положительной индексации:
Дт
1110 21
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1270 25
Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам

2170 25
Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Кіріске алынған кепіл мүлкінің шетел валютасындағы құны валюталардың айырбастау бағамының және кепіл мүлкінің әділ құнының өзгеруіне қарай ұйымның есеп саясатында белгіленген мерзімде қайта бағаланады.
68. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын берілген қарыз бойынша негізгі борышты өтеген кезде (теңгедегі және сол сияқты шетел валютасындағы) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдагы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1110 21

2170 25
Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
Сноска. Пункт 66 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Стоимость оприходованного залогового имущества в иностранной валюте переоценивается по мере изменения обменного курса валют и справедливой стоимости залогового имущества в сроки, установленные учетной политикой организации.
68. При погашении основного долга по предоставленному займу, учитываемого по амортизированной стоимости (как в тенге, так и в иностранной валюте) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1110 21
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам

2010 21
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Заемды және ол бойынша сыйақыны толық өтеген, сондай-ақ заем шарты бойынша барлық, оның ішінде клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын қабылданған кепіл немесе қабылданған кепілдік сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелерді орындаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) кепіл мәнінің құнын есептен шығарған кезде:
Шығыс 8830 Клиенттің міндеттемесін қамтамасыз етуге (кепілге)
қабылданған мүлік;
2) қабылданған кепілдік сомасын есептен шығарған кезде:
Дт 8420 Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптарды ықтимал
азайту
Кт 8120 Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70. Егер заем шартының талаптарында белгіленген мерзім басталған кезде заемшы есептелген сыйақыны төлемесе, есептелген, бірақ төленбеген сыйақы сомасы мерзімі өткен активтер шотына жатқызылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1270 29 Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер
Кт 1270 25 Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер
2170 25 Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде
есептелген кірістер.
71. Егер заем шартында белгіленген мерзім басталған кезде заемшы негізгі борышты өтемесе, өтелмеген негізгі борыш сомасы мерзімі өткен активтер шотына жатқызылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1110 22 Клиенттердің берілген заемдар бойынша мерзімі өткен
берешегі
Кт 1110 21 Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
2010 21 "Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар.
72. Егер заем шартының талаптарында мерзімі өткен сыйақыға тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеу көзделсе, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 09 Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Кт 6280 08 Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Берілген заем бойынша мерзімі өткен сыйақыны және тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты

2010 21
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам.
Сноска. Пункт 68 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. При полном погашении займа и вознаграждения по нему, а также исполнения всех обязательств по договору займа, в том числе возврату суммы принятого залога или принятой гарантии, являющихся обеспечением обязательств клиента, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при списании стоимости предмета залога:
Расход 8830 Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента;
2) при списании суммы принятой гарантии:
Дт 8420 Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям
Кт 8120 Возможные требования по принятым гарантиям.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Если при наступлении срока, установленного договором займа, заемщик не оплатил начисленное вознаграждение, сумма начисленного, но не оплаченного вознаграждения относится на счета просроченных активов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1270 29 Просроченные доходы в виде вознаграждения
Кт 1270 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам
2170 25 Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам,
предоставленным клиентам.
71. Если при наступлении срока, установленного договором займа, заемщик не погасил основной долг, сумма непогашенного основного долга относится на счета просроченных активов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1110 22 Просроченная задолженность клиентов по
предоставленным займам
Кт 1110 21 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21 "Долгосрочные займы, предоставленные клиентам.
72. Если условиями договора займа предусмотрено начисление неустойки (штрафа, пени) на просроченное вознаграждение, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 09 Начисленная неустойка (штраф, пеня)
Кт 6280 08 Неустойка (штраф, пеня).
Сноска. Пункт 72 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. При оплате просроченного вознаграждения и неустойки (штрафа, пени) по предоставленному займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах

Кт 1270 29 Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер
1280 09 Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
74. Берілген заем бойынша мерзімі өткен сыйақыны және негізгі борышты төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1110 22 Клиенттердің берілген заемдар бойынша мерзімі өткен
берешегі
1270 29 Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер.
75. Резервтер (провизиялар) құрған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынған берілген заем бойынша төленбеген мерзімі өткен сыйақыны баланстан кейіннен есептен шығарған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1)есептелген сыйақының құнсыздануынан болған зиян сомасына:
Дт
7440 21
Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) баланстан есептен шығарылатын сыйақы сомасына:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
Кт
1270 29
Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76. Заемшы бұрын баланстан есептен шығарылған сыйақыны резервтер (провизиялар) есебінен өтеген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 6240 21 Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған
резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден
(жоюдан) түскен кірістер.
77. Заемдар бойынша күтілетін кредитік зияндар бойынша резервтер (провизиялар) құрған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) амортизацияланған құны бойынша есепке алынған заемдар бойынша:
Дт
7440 21
Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
Дт
7440 21
Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
5490
Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтері (провизиялар).
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Кт 1270 29 Просроченные доходы в виде вознаграждения
1280 09 Начисленная неустойка (штраф, пеня).
Сноска. Пункт 73 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. При оплате просроченного вознаграждения и основного долга по предоставленному займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1110 22 Просроченная задолженность клиентов по
предоставленным займам
1270 29 Просроченные доходы в виде вознаграждения.
75. В случае создания резервов (провизий) и последующем списании с баланса неоплаченного просроченного вознаграждения по предоставленному займу, учитываемого по амортизированной стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму убытка от обесценения начисленного вознаграждения:
Дт
7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам;
2) на сумму вознаграждения, списываемого с баланса:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт
1270 29
Просроченные доходы в виде вознаграждения.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. В случае погашения заемщиком вознаграждения, ранее списанного с баланса за счет резервов (провизий), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 6240 21 Доходы от восстановления (аннулирования) резервов
(провизий), созданных по займам, представленным
клиентам.
77. При создании резервов (провизий) по ожидаемым кредитным убыткам по займам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по займам, учитываемым по амортизированной стоимости:
Дт
7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам;
2) по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
5490
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Сноска. Пункт 77 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

77-1. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық стандартқа сәйкес сату үшін қолда бар қарыздардың құнсыздануынан болған шығындарды жабуға резервтер (провизиялар) құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 21
Берілген қарыздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт
1290 21
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша резервтер (провизиялар)";
қарыздардың құнсыздануынан болған шығындарды жабуға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзеткен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 21
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс.";
Ескерту. 7-тарау 77-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
78. Заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндар бойынша қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзеткен кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
Кт
6240 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер;
2) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
Дт
5490
Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтері (провизиялар).
Кт
6240 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
79. Заемдарды есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
Кт

77-1. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения займов, имеющихся в наличии для продажи, в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам";
при сторнировании сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт
6240 21
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, представленным клиентам.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 77-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).
78. При сторнировании сформированных резервов (провизий) по ожидаемым кредитным убыткам по займам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по займам, учитываемым по амортизированной стоимости:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт
6240 21
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, представленным клиентам;
2) по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5490
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6240 21
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, представленным клиентам.
Сноска. Пункт 78 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. При списании займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт

1110 21
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
2010 21
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
80. Борышкер сол кезеңде құрылған резервтер (провизиялар) есебінен балансқа есептен шығарылған заем бойынша берешекті өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1010 Кассадағы ақша қаражаты
1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты

1110 21
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам.
Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. При погашении должником задолженности по займу, списанной за баланс за счет резервов (провизий), созданных в том же периоде, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1010 Денежные средства в кассе
1030 Денежные средства на текущих счетах

81. Екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға ақша орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салым сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар

81. При размещении денег во вклады в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вклада:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) пайда болған жағдайда:
дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары
Кт
1150 11
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт
2040 08
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт;
сыйлықақы сомасына:
Дт
1150 12
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
2040 09
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
Кт

1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) в случае возникновения премии или дисконта (скидки):
на сумму дисконта (скидки):
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1150 11
Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
2040 08
Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам;
на сумму премии:
Дт
1150 12
Премия по размещенным краткосрочным вкладам
2040 09
Премия по размещенным долгосрочным вкладам
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
82. Салымдар бойынша сыйақы есептеген және құны ұйымның есеп саясатына сәйкес валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген салымдарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1030
Денежные средства на текущих счетах.
Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. При начислении вознаграждения по вкладам и переоценке вкладов, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют в соответствии с учетной политикой организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) сыйақыны есептеген кезде:
Дт
1270 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 38
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 29
Талап еткенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер;
2) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
1150 11
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт
1150 12
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы

1) при начислении вознаграждения:
Дт
1270 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 38
Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам;
2) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
1150 11
Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
1150 12
Премия по размещенным краткосрочным вкладам

Кт 3110 01 Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
84. Егер банктік салым шартында есептелген сыйақы сомасын есептелген (жинақталған) сыйақы сомасына капиталдандыру көзделсе, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар

Кт 3110 01 Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
84. В случае если договором банковского вклада предусмотрена капитализация суммы начисленного вознаграждения, на сумму начисленного (накопленного) вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

85. Салымдар бойынша дисконтты (жеңілдікті) немесе сыйлықақыны амортизациялаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) теңгемен дисконтты (жеңілдікті) амортизациялау сомасына:
Дт 115011 Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
дисконт
2040 08 Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
дисконт
Кт 6110 05 Орналастырылған салымдар бойынша дисконтты
амортизациялау бойынша кірістер;
2) сыйлықақы сомасына:
Дт 731010 Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны
амортизациялау бойынша шығыстар
Кт 115012 Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы

85. При амортизации дисконта (скидки) или премии по вкладам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации дисконта (скидки) в тенге:
Дт 1150 11 Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
2040 08 Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам
Кт 6110 05 Доходы по амортизации дисконта по размещенным
вкладам;
2) на сумму премии:
Дт 7310 10 Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
Кт 1150 12 Премия по размещенным краткосрочным вкладам

2040 09 Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша
сыйлықақы.
86. Салым бойынша сыйақыны нақты алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1270 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер

2040 09 Премия по размещенным долгосрочным вкладам.
86. При фактическом получении вознаграждения по вкладу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдар
1150 04
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88. Әрбір есепті күнге күтілетін кредиттік шығындарға резервтерді (провизияларды) құрған (ұлғайтқан) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) күтілетін кредиттік шығындарға құрылған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) күтілетін кредиттік шығындарға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзеткен кезде:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер;
3) салымдарды құрылған резервтердің (провизиялардың) есебінен баланстан есептен шығарған кезде:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар

1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму созданных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
Кт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) при сторнировании сформированных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
3) при списании вкладов с баланса за счет созданных резервов (провизий):
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь

89. Туынды құралмен сатушы (сатып алушы) белгілі бір мерзім аяқталғаннан кейін базалық активті келісілген талаптармен болашақта сатып алу (сату) (бұдан - форвард) міндеттемесін қабылдайтын операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 8300 01 Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт 8600 01 Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер.
90. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен форвардты қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

89. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель (продавец) берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (продать) базовый актив на согласованных условиях в будущем (далее - форвард) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 8300 01 Условные требования по покупке финансовых активов
Кт 8600 01 Условные обязательства по продаже финансовых
активов.
90. При переоценке форварда с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
5) базалық активтерді сатып алу (сатуға) арналған форвардты қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
8600 01
Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2180 02
Требования по сделке форвард;
5) на сумму условных требований и условных обязательств:
Дт
8600 01
Условные обязательства по продаже финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов.
Сноска. Пункт 91 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Фьючерспен операцияларды есепке алу
92. Туынды құралмен сатушы (сатып алушы) белгілі бір мерзім аяқталғаннан кейін базалық активті ұйымдасқан нарықта белгіленген стандартты талаптарға сәйкес сатып алу (сату) (бұдан - фьючерс) міндеттемесін қабылдайтын операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерсті сатып алу бойынша шартты талаптар және міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 02 Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты талаптар
Кт 8600 02 Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер;
2) фьючерсті сату бойынша шартты талаптар және міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар
Кт 8600 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер.
93. Фьючерс бойынша маржа төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
94. Фьючерс жасағаны үшін брокерге комиссия төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 7470 82 Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша қызмет
көрсету үшін комиссиялық шығыстар
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
95. Фьючерс бойынша қосымша маржа төлеген немесе фьючерс бойынша есепте тұрған маржаның рұқсат етілген сомасын есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйым қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;

Параграф 2. Учет операций с фьючерсом
92. При осуществлении операции с производным инструментом, где покупатель (продавец) берет на себя обязательство по истечении определенного срока купить (продать) базовый актив в соответствии с установленными на организованном рынке стандартными условиями (далее - фьючерс) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:
Дт 8300 02 Условные требования по покупке финансовых фьючерсов
Кт 8600 02 Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов;
2) на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8300 03 Условные требования по продаже финансовых фьючерсов
Кт 8600 03 Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов.
93. При выплате маржи по фьючерсу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1610 02 Расчеты с брокерами
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах.
94. При оплате комиссии брокеру за заключение фьючерса осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 7470 82 Комиссионные расходы за услуги брокерской и
дилерской деятельности
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах.
95. При выплате дополнительной маржи по фьючерсу или списании допустимой суммы числящейся маржи по фьючерсу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной организацией:
Дт 1610 02 Расчеты с брокерами
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах;

2) есепте тұрған маржаның рұқсат етілген сомасын есептен шығарған кезде:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу.
96. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша базалық активті сатып алуға және (немесе) сатуға арналған фьючерсті қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерстің әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт
1280 02
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар

2) при списании допустимой числящейся маржи:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1610 02 Расчеты с брокерами.
96. При переоценке фьючерса на покупку и (или) продажу базового актива по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт
1280 02
Требования по сделке фьючерс

1280 02
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180 01
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
97. Фьючерстің ашық позициясын жабу күні фьючерс құнын нетто негізде ақшамен өтеген (ашық позицияны жабу) жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1280 02
Требования по сделке фьючерс
2180 01
Требования по сделке фьючерс.
Сноска. Пункт 96 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. На дату закрытия открытой позиции фьючерса в случае погашения стоимости фьючерса (закрытие открытой позиции) деньгами на нетто основе осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) ұйым фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 3390 01 Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 01 Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу;
2) қарсы әріптес фьючерсті нетто негізде өтеген кезде:
Дт 1610 02 Брокерлермен есеп айырысу
Кт 1280 02 Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180 01 Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар;
3) фьючерсті сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 02 Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
міндеттемелер
Кт 8300 02 Қаржы фьючерстерін сатып алу бойынша шартты
талаптар;
4) фьючерсті сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты
міндеттемелер
Кт 8300 03 Қаржы фьючерстерін сату бойынша шартты талаптар;
5) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6) алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 97-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-параграф. Опционмен операцияларды есепке алу
98. Туынды құралмен бір тарап басқа тараптан келісілген талаптармен келісілген баға бойынша болашақта базалық активті сатып алу немесе сату құқығын сатып алатын (бұдан әрі - сатып алынған "колл" немесе "пут" опционы) операцияларды жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар сомасына:
Дт 8300 06 Сатып алынған "колл" опционы мәмілелері
8300 07 Сатып алынған "пут" опционы мәмілелері

1) при погашении организацией фьючерса на нетто основе:
Дт 3390 01 Обязательства по сделке фьючерс
4170 01 Обязательства по сделке фьючерс
Кт 1610 02 Расчеты с брокерами;
2) при погашении контрпартнером фьючерса на нетто основе:
Дт 1610 02 Расчеты с брокерами
Кт 1280 02 Требования по сделке фьючерс
2180 01 Требования по сделке фьючерс;
3) на сумму условных требований и обязательств по покупке фьючерса:
Дт 8600 02 Условные обязательства по покупке финансовых
фьючерсов
Кт 8300 02 Условные требования по покупке финансовых фьючерсов;
4) на сумму условных требований и обязательств по продаже фьючерса:
Дт 8600 03 Условные обязательства по продаже финансовых
фьючерсов
Кт 8300 03 Условные требования по продаже финансовых
фьючерсов;
5) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 97 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Учет операций с опционом
98. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона покупает у другой стороны право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее - приобретенный опцион "колл" или "пут") осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований:
Дт 8300 06 Приобретенные сделки опцион "колл"
8300 07 Приобретенные сделки опцион "пут"

Кт 8600 06 Сатып алынған "колл" опционы мәмілелері - қарсы шот
8600 07 Сатып алынған "пут" опционы мәмілелері - қарсы шот
2) сатып алынған "колл" немесе "пут" опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Ескерту. 98-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Кт 8600 06 Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07 Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет
2) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл" или "пут":
Дт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.";
Сноска. Пункт 98 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

99. Сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын әділ құны бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ опционды жабу күні қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған опционның әділ құнының оң өзгеріс сомасына:
Дт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер;
2) сатып алынған опционның әділ құнының теріс өзгеріс сомасына:
Дт

99. При переоценке приобретенного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион
Кт
6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт

7480 11
Своп мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
100. Ашық позицияны жабу немесе сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл" немесе "пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт

7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион.
Сноска. Пункт 99 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл" или "пут":
Дт

8600 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері - контршот
8600 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот
Кт
8300 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері
8300 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері;
2) қарсы әріптес "колл" немесе "пут" опционының (ашық позицияны жабу) құнын ақшамен өтеген кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
3) сатып алынған "колл" опционның шарттарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
сатып алынатын активтер құнына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;

8600 06
Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07
Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет
Кт
8300 06
Приобретенные сделки опцион "колл"
8300 07
Приобретенные сделки опцион "пут";
2) при погашении контрпартнером стоимости опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "колл" на стоимость приобретаемых активов:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;

101. Туынды құралдармен бір тарап басқа тарапқа келісілген талаптармен келісілген баға бойынша болашақта базалық активті сатып алу немесе сату құқығын сататын (бұдан әрі — сатылған "колл" немесе "пут" опционы) операцияларды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт 8300 08 Сатылған "пут" опционы мэмілелері - қарсы шот
8300 09 Сатылған "колл" опционы мәмілелері - қарсы шот
Кт 8600 08 Сатылған "пут" опционы мәмілелері
8600 09 Сатылған "колл" опционы мәмілелері;
алынған сыйлықақы сомасына:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 3390 03 Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер

101. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым одна сторона продает другой стороне право купить или продать базовый актив по оговоренной цене на согласованных условиях в будущем (далее - проданный опцион "колл" или "пут") осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 8300 08 Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09 Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет
Кт 8600 08 Проданные сделки опцион "пут"
8600 09 Проданные сделки опцион "колл";
на сумму полученной премии:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 3390 03 Обязательства по сделке опцион

4170 03 Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
102. Сатылған "колл (немесе "пут" опционын әділ құны бойынша есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ опционды жабу күні қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт

4170 03 Обязательства по сделке опцион.
102. При переоценке проданного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт

6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер;
2) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының теріс өзгерісі сомасына:
Дт
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
103. Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл" немесе "пут" опционының орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының талаптарына сәйкес шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт

6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион.
Сноска. Пункт 102 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл" или "пут":
Дт

4-параграф. Валюталық своппен операцияларды есепке алу
104. Туынды құралмен алдын ала келісілген мерзім ішінде бір валютаны басқа валютаға айырбастау (бұдан әрі - валюталық своп) туралы келісім жасалатын операцияларды жүзеге асырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
Кт 3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер;
және бір мезгілде, баланстан тыс есепте валюталарды кері айырбастау бойынша талаптар мен міндеттемелер сомалары көрсетіледі:
Дт 830012 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар
Кт 8600 12 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер.
105. Валюталық свопты валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алатын валюта сомасына:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар;
2) аударылатын валюта сомасына:

Параграф 4. Учет операций с валютным свопом
104. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым заключается соглашение об обмене одной валюты на другую валюту в течение заранее оговоренного срока, (далее - валютный своп) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт 1280 06 Требования по сделке своп
Кт 3390 05 Обязательства по сделке своп;
и, одновременно, на внебалансовом учете отражаются суммы условных требований и обязательств по обратному обмену валютами:
Дт 8300 12 Условные требования по прочим производным финансовым
инструментам
Кт 8600 12 Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам.
105. На дату валютирования валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму получаемой валюты:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп;
2) на сумму перечисляемой валюты:

Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
107. Егер валюталық своп талаптарында сыйақы есептеу және төлеу көзделген болса, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) кірістер сомасына:
Дт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар
Кт 6110 34 Сыйақы алумен байланысты басқа да кірістер;
2) шығыстар сомасына:
Дт 7310 25 Сыйақы төлеумен байланысты басқа да шығыстар
Кт 3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер.
108. Валюталық своп бойынша сыйақы төлеген немесе алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынатын сыйақы сомасына:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар;
2) төленетін сыйақы сомасына:
Дт 3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
109. Валюталық свопты жабу бойынша валюталау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына;
Дт 8600 12 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
міндеттемелер
Кт 830012 Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты
талаптар;
2) айырбасталатын валюта сомасына:
валюталық своп құны оң болған кезде:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар;
валюталық своп құны теріс болған кезде:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
5-параграф. Пайыздық своппен операцияларды есепке алу
110. Туынды құралмен тараптар белгіленген және өзгермелі пайыздық ставкаларды қолдана отырып тұрақты пайыздық төлемдер алмасатын (бұдан әрі - пайыздық своп) операциялар жүзеге асырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер пайыздық своп шарттары бойынша төлемдер өзгермелі пайыздық ставка бойынша көзделсе, бірақ сомалар белгіленген пайыздық ставкамен алынған жағдайда:
Дт 8300 04 Белгіленген пайыздық своп
Кт 8600 04 Өзгермелі пайыздық своп;
2) егер пайыздық своп шарттары бойынша төлемдер белгіленген пайыздық ставкамен көзделсе, бірақ сомалар өзгермелі пайыздық ставка бойынша алынған жағдайда:

Сноска. Пункт 106 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. В случае если условиями валютного свопа предусмотрено начисление и выплата вознаграждения, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму доходов:
Дт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп
Кт 6110 34 Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения;
2) на сумму расходов:
Дт 7310 25 Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
Кт 3390 05 Обязательства по сделке своп
4170 04 Обязательства по сделке своп.
108. При выплате или получении вознаграждения по валютному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму получаемого вознаграждения:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп;
2) на сумму выплачиваемого вознаграждения:
Дт 3390 05 Обязательства по сделке своп
4170 04 Обязательства по сделке своп
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах.
109. На дату валютирования по закрытию валютного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 8600 12 Условные обязательства по прочим производным
финансовым инструментам
Кт 8300 12 Условные требования по прочим производным финансовым
инструментам;
2) на сумму обмениваемой валюты:
при положительной стоимости валютного свопа:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах
1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп;
при отрицательной стоимости валютного свопа:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
3390 05 Обязательства по сделке своп
4170 04 Обязательства по сделке своп
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах.
Параграф 5. Учет операций с процентным свопом
110. При осуществлении операции с производным инструментом, в соответствии с которым стороны обмениваются регулярными процентными платежами с применением фиксированной и плавающей ставок процента, (далее - процентный своп) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае если по условиям процентного свопа выплаты предусмотрены по плавающей процентной ставке, но суммы получают по фиксированной процентной ставке:
Дт 8300 04 Фиксированный процентный своп
Кт 8600 04 Плавающий процентный своп;
2) в случае если по условиям процентного свопа выплаты предусмотрены по фиксированной процентной ставке, но суммы получают по плавающей процентной ставке:

Дт 8300 05 Өзгермелі пайыздық своп
Кт 8600 05 Белгіленген пайыздық своп.
111. Пайыздық своп бойынша сыйақы түріндегі кірістер мен шығыстарды есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) кірістер сомасына:
Дт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар
Кт 6110 34 Сыйақы алумен байланысты басқа да кірістер;
2) шығыстар сомасына:
Дт 7310 25 Сыйақы төлеумен байланысты басқа да шығыстар

Дт 8300 05 Плавающий процентный своп
Кт 8600 05 Фиксированный процентный своп.
111. При начислении доходов и расходов в виде вознаграждения по процентному свопу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму доходов:
Дт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп
Кт 6110 34 Прочие доходы, связанные с получением
вознаграждения;
2) на сумму расходов:
Дт 7310 25 Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения

2180 04
Своп мәмілесі бойынша талаптар
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
113. Пайыздық свопты әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мерзімдік төлемдер жүргізу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынған сыйақы сомасына:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1280 06 Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04 Своп мәмілесі бойынша талаптар;
2) төленген сыйақы сомасына:
Дт 3390 05 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 04 Своп мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
114. Ашық позицияны жабу немесе пайыздық свопты жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) пайыздық свопты сатып алу бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8300 04 Белгіленген пайыздық своп
Кт 8600 04 Өзгермелі пайыздық своп;
2) пайыздық свопты сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт 8600 05 Белгіленген пайыздық своп
Кт 8300 05 Өзгермелі пайыздық своп.
10-тарау. Хеджирлеудің бухгалтерлік есебі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
115. Хеджирленетін бап ретінде айқындалған бағалы қағаздардың, тазартылған қымбат металдардың, шетел валютасының, заемдардың, салымдардың бухгалтерлік есебі осы Нұсқаулықтың 3, 5, 6, 7 және 8-тарауларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
116. Хеджирлеу құралы ретінде пайдаланылатын туынды құралдардың бухгалтерлік есебі хеджирлеу құралдарын қайта бағалаудан кірістер мен шығыстар 5450 "Басқа да активтерді қайта бағалауға арналған резервтері" баланстық шотына жатқызылатын ақша қаражаты қозғалысын хеджирлеудің және таза инвестицияларды хеджирлеудің бухгалтерлік есебін қоспағанда, осы Нұсқаулықтың 9-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
11-тарау. Зейнетақы активтерінен және зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақыны есептеу операцияларының бухгалтерлік есебі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
117. Зейнетақы активтерінен тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:

2180 04
Требования по сделке своп.
Сноска. Пункт 112 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. На дату проведения периодических платежей после переоценки процентного свопа по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1280 06 Требования по сделке своп
2180 04 Требования по сделке своп;
2) на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт 3390 05 Обязательства по сделке своп
4170 04 Обязательства по сделке своп
Кт 1030 Денежные средства на текущих счетах.
114. На дату закрытия открытой позиции или закрытия процентного свопа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по покупке процентного свопа:
Дт 8300 04 Фиксированный процентный своп
Кт 8600 04 Плавающий процентный своп;
2) на сумму условных требований и обязательств по продаже процентного свопа:
Дт 8600 05 Фиксированный процентный своп
Кт 8300 05 Плавающий процентный своп.
Глава 10. Бухгалтерский учет хеджирования
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Бухгалтерский учет ценных бумаг, аффинированных драгоценных металлов, иностранной валюты, займов, вкладов, определенных в качестве хеджируемой статьи, осуществляется в порядке, предусмотренном главами 3, 5, 6, 7 и 8 настоящей Инструкции.
116. Бухгалтерский учет производных инструментов, используемых в качестве инструментов хеджирования, осуществляется в порядке, предусмотренном главой 9 настоящей Инструкции, за исключением бухгалтерского учета хеджирования движения денежных средств и хеджирования чистых инвестиций, при которых доходы и расходы от переоценки инструментов хеджирования относятся на балансовый счет 5450 "Резерв на переоценку прочих активов".
Глава 11. Бухгалтерский учет операций по начислению
комиссионного вознаграждения от пенсионных активов и
от инвестиционного дохода по пенсионным активам
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. На сумму причитающегося комиссионного вознаграждения от пенсионных активов осуществляется следующая бухгалтерская запись:

1) комиссиялық сыйақыны есептеген кезде:
Дт 1270 62 Зейнетақы активтерінен түскен есептелген комиссиялық
кірістер
Кт 6110 62 Зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық кірістер;
2) комиссиялық сыйақыны алған кезде:
Дт 1030 Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт 1270 62 Зейнетақы активтерінен түскен есептелген комиссиялық кірістер.
118. Зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер
Кт
6110 61
Инвестициялық кірістен комиссиялық кірістер.";
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
118-1. Зейнетақы активтері бойынша теріс комиссиялық сыйақы сомасына теріс инвестициялық кіріс болған кезде инвестициялық портфельді басқарушы мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
7470 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу бойынша шығыстар
Кт
3440 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер.
Ескерту. Нұсқаулық 118-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
118-2. Есепті айдың соңында зейнетақы активтері бойынша теріс инвестициялық кірістен бұрын есептелген теріс комиссиялық сыйақы шегіндегі сомаға мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3440 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1270 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер;
Ескерту. Нұсқаулық 118-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
комиссиялық сыйақы алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер.
118-3. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт бұзылған кезде инвестициялық портфельді басқарушы теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі міндеттемелердің сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
3440 61
Теріс комиссиялық сыйақыны өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт

1) при начислении комиссионного вознаграждения:
Дт 1270 62 Начисленные комиссионные доходы от пенсионных
активов
Кт 6110 62 Комиссионные доходы от пенсионных активов;
2) при получении комиссионного вознаграждения:
Дт 1030 Денежные средства на текущих счетах
Кт 1270 62 Начисленные комиссионные доходы от пенсионных
активов.
118. На сумму причитающегося комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода по пенсионным активам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 61
Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода
Кт
6110 61
Комиссионные доходы от инвестиционного дохода.
Сноска. Пункт 118 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118-1. При отрицательном инвестиционном доходе на сумму отрицательного комиссионного вознаграждения по пенсионным активам управляющим инвестиционным портфелем осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7470 61
Расходы по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
Кт
3440 61
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 118-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118-2. На конец отчетного месяца на сумму в пределах ранее начисленного отрицательного комиссионного вознаграждения от отрицательного инвестиционного дохода по пенсионным активам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3440 61
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
Кт
1270 61
Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода;
при получении комиссионного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 61
Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 118-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118-3. При расторжении договора о доверительном управлении пенсионными активами на сумму обязательств по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждению управляющим инвестиционным портфелем осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3440 61
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательного комиссионного вознаграждения
Кт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.";
Ескерту. Нұсқаулық 118-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
119. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Номиналдық кірістілік коэффициенті мен кірістіліктің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 12-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13-тарау. Сақтандыру брокерінің қызметіне байланысты операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. 13-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.10.2019 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
127. Сақтанушы сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын тікелей сақтандыру ұйымына аударған кезде сақтандыру брокері көрсетілген делдалдық қызметтер үшін есептелген комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1030
Денежные средства на текущих счетах.";
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 118-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Бухгалтерский учет операций по возмещению
отрицательной разницы между коэффициентом номинальной
доходности и минимальным значением доходности
Сноска. Глава 12 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Бухгалтерский учет операций, связанных с деятельностью страхового брокера
Сноска. Правила дополнены главой 13 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 14.10.2019 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. При перечислении сумм страховых премий страхователем напрямую в страховую организацию на сумму начисленного комиссионного вознаграждения за оказанные посреднические услуги страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) көрсетілген делдалдық қызметтер үшін есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
2) нақты алынған комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері.

1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения за оказанные посреднические услуги:
Дт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
2) на сумму фактически полученного комиссионного вознаграждения:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования

128. Сақтандыру брокері өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шартын жасаған және сақтандыру брокері арқылы қайта сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын қайта сақтандыру ұйымына аударған жағдайда сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) қайта сақтандыру сыйлықақысының мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1280 42
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
Кт

128. В случае заключения страховым брокером договора перестрахования от своего имени и по поручению перестрахователя (цедента) и перечислении сумм перестраховочных премий через страхового брокера перестраховочной организации, страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму перестраховочной премии к получению от страховой организации:
Дт
1280 42
Страховые премии к получению от перестрахователей
Кт

3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
2) қайта сақтандыру сыйлықақысының мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
3) сақтандыру ұйымынан нақты алынған қайта сақтандыру сыйлықақысының сомасына:
Дт

3390 41
Расчеты с перестраховщиками;
2) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру от размера перестраховочной премии:
Дт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
3) на сумму фактически полученной перестраховочной премии от страховой организации:
Дт

1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1280 42
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары.
129. Сақтандыру брокері қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыру сыйлықақысын аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайта сақтандыру сыйлықақысының мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері;
2) қайта сақтандыру сыйлықақысын Қазақстан Республикасының резиденті емес - қайта сақтандыру ұйымына берген кезде Қазақстан Республикасының резиденті еместің кірістерінен төлем көзінен ұсталатын салық сомасына:
Дт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 42
Страховые премии к получению от перестрахователей.
129. При переводе страховым брокером перестраховочной премии перестраховочной организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру от размера перестраховочной премии:
Дт
3390 41
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования;
2) при передаче перестраховочной премии перестраховочной организации нерезиденту Республики Казахстан на сумму удерживаемого налога у источника выплаты с доходов нерезидента Республики Казахстан:
Дт

3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
3110 01
Төлеуге жататын корпоративтік табыс салығы;
3) қайта сақтандыру шартына сәйкес қайта сақтандыру ұйымына төленетін қайта сақтандыру сыйлықақысының қалған сомасына:
Дт
3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
130. Сақтандыру брокері өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шартын жасаған және қайта сақтанушы қайта сақтандыру сыйлықақыларының сомасын тікелей қайта сақтандыру ұйымына аударған жағдайда сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
2) нақты алынған комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт

3390 41
Расчеты с перестраховщиками
Кт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате;
3) на оставшуюся сумму перестраховочной премии, уплачиваемую перестраховочной организации в соответствии с договором перестрахования:
Дт
3390 41
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
130. В случае заключения страховым брокером договора перестрахования от своего имени и по поручению перестрахователя (цедента) и перечислении сумм перестраховочных премий перестрахователем напрямую перестраховочной организации, страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения:
Дт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
2) на сумму фактически полученного комиссионного вознаграждения:
Дт

1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері.
131. Сақтандыру брокері өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шартын жасаған және қайта сақтанушы қайта сақтандыру сыйлықақыларының сомасын тікелей қайта сақтандыру ұйымына аударған жағдайда сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан алынуға тиісті сақтандыру төлемдерінің сомасына:
Дт
1280 43
Сақтандырушыларға талап
1280 44
Қайта сақтандырушыларға талаптар
Кт
3390 42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 43
Сақтанушылармен есеп айырысу;
2) сақтандыру төлемінің мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
3) сақтанушыға (қайта сақтанушыға) аударылуы тиіс нақты алынған сақтандыру төлемдерінің сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1280 43
Сақтандырушыларға талап
1280 44
Қайта сақтандырушыларға талаптар.
132. Сақтандыру брокері сақтанушыларға (қайта сақтанушыларға) сақтандыру төлемін аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 43
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері;
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері;
2) сақтандыру төлемінің қалған сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 43
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
131. При оказании страховым брокером услуг по сбору страховых выплат от страховых (перестраховочных) организаций осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму страховых выплат, подлежащих получению от страховых (перестраховочных) организаций:
Дт
1280 43
Требование к страховщикам
1280 44
Требование к перестраховщикам
Кт
3390 42
Расчеты с перестрахователями
3390 43
Расчеты со страхователями;
2) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру, от размера страховой выплаты:
Дт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
3) на сумму фактически полученных страховых выплат, подлежащих перечислению страхователю (перестрахователю):
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 43
Требование к страховщикам
1280 44
Требование к перестраховщикам.
132. При переводе страховым брокером страховой выплаты страхователям (перестрахователям) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру:
Дт
3390 42
Расчеты с перестрахователями
3390 43
Расчеты со страхователями
Кт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
2) на оставшуюся сумму страховой выплаты:
Дт
3390 42
Расчет с перестрахователями
3390 43
Расчеты со страхователями
Кт

1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
133. Сақтандыру брокері үшінші тұлғалар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандыру шарты жасалған сәттен бастап сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) сақтандыру ұйымына төленуі тиіс сақтандыру сыйлықақыларының сомасына:
Дт
1620 01
Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақылары
Кт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
133. При заключении страховым брокером договора страхования своей гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами, с момента заключения договора страхования страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму страховых премий, подлежащих выплате страховой организации:
Дт
1620 01
Страховые премии, выплаченные страховым организациям
Кт

14-тарау. Зейнетақы активтерінің кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің барынша төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі
Ескерту. Нұсқаулық 14-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
134. Инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резервті қалыптастырған және (немесе) ұлғайтқан кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5610
Есепті жылдың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған шығыны)
Кт
5460 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резерв (пассив).
135. Инвестициялық портфельді басқарушы номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы өтеу бойынша қалыптастырылған резервті есептен шығарған және (немесе) азайтқан кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5460 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі резерв (пассив)
Кт
5610
Есепті жылдың бөлінбеген пайдасы (жабылмаған шығыны.
136. Басқарушы инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі міндеттемелерді таныған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі шығыс;
Кт
3440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер;
инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3440 63
Номиналды кірістілік көрсеткіші мен кірістіліктің ең аз мәні арасындағы теріс айырманы өтеу жөніндегі қысқа мерзімді міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
15-тарау. Инвестициялық кірістен және бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін комиссиялық сыйақыны есептеу бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі

Глава 14. Бухгалтерский учет операций по возмещению отрицательной разницы между доходностью пенсионных активов и минимальным значением доходности пенсионных активов
Сноска. Инструкция дополнена главой 14 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. При формировании и (или) увеличении управляющим инвестиционным портфелем резерва по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
5460 63
Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности (пассивный).
135. При списании и (или) уменьшении управляющим инвестиционным портфелем сформированного резерва по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5460 63
Резерв по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности (пассивный)
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года.
136. При признании управляющим обязательств по возмещению отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученных управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 63
Расходы по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Кт
3440 63
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности;
при возмещении отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученных управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3440 63
Краткосрочные обязательства по возмещению отрицательной разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Глава 15. Бухгалтерский учет операций по начислению комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода и за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг

Ескерту. Нұсқаулық 15-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.11.2021 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
137. Тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 83
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістер
Кт

Сноска. Инструкция дополнена главой 15 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.11.2021 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. На сумму причитающегося комиссионного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения:
Дт
1270 83
Начисленные комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг
Кт

6110 82
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін комиссиялық кірістер;
2) нақты алынған ақша сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 83
Бағалы қағаздар нарығының өзге де кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістер.
16-тарау. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық стандартқа сәйкес сату үшін қолда бар қаржы активтерінің бухгалтерлік есебі
Ескерту. Нұсқаулық 16-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2022 № 97 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

6110 82
Комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг;
2) на сумму фактически полученных денег:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 83
Начисленные комиссионные доходы за услуги иных профессиональных участников рынка ценных бумаг.
Глава 16. Бухгалтерский учет финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса
Сноска. Инструкция дополнена главой 16 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2022 № 97 (вводится в действие с 01.01.2023).

1-параграф. Сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
138. "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар" санатына сыныпталған борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде (мәміле бойынша шығындарды қамтитын сатып алу құнына) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) авансты брокерге аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;

Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
138. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категорию "ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;

2) мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу;
3) борыштық бағалы қағазды сатып алуға байланысты шығындарды қамтитын сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) бұрынғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздардың әділ құны оларды сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс.
139. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы есептелген кезде есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
139. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
140. Борыштық бағалы қағаздың эмитенті төлем көзінен ұсталуы тиіс корпоративтік табыс салығы түріндегі шығысты есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7710
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыс
Кт
3110 01
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы.
141. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизацияланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт

1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
140. При начислении расходов в виде корпоративного подоходного налога, подлежащего удержанию у источника выплаты эмитентом долговой ценной бумаги, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7710
Расходы по корпоративному подоходному налогу
Кт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате.
141. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт

7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының амортизациясына байланысты шығыс
Кт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) дисконт (жеңілдік) амортизациясы сомасына:
Дт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясына байланысты кіріс.
142. Сыйақы есептелгеннен және сыйлықақы немесе дисконт амортизацияланғаннан кейін Нұсқаулықтың 139 және 141-тармақтарына сәйкес ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан жоғары болса:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
егер борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнының есептегі оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
Кт
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
2) на сумму амортизации дисконта (скидки):
Дт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.
142. После начисления вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 139 и 141 Инструкции, производится переоценка приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их стоимости, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
если стоимость долговых ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, выше их справедливой стоимости:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
Сноска. Пункт 142 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

144. Эмитенттен сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынған сыйақы сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына:
Дт
3110 01
Төленуге тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы.
145. Сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды сату кезінде Нұсқаулықтың 139, 141 және 142-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясынан және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы.
2030 08
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1140 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 07
Сату үшін қолда бар сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету

144. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
145. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 139, 141 и 142 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1140 08
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 08
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи:
Дт
1140 07
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
2030 07
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
3) на сумму накопленной положительной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи

2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
4) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
5) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
6) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс;

2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
4) на сумму накопленной отрицательной переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
5) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
6) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;

7) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
8) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кіріс сомасына:
Дт

7) в случае превышения стоимости долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
8) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости:
Дт

5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 05
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс;
9) сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыс сомасына:
Дт
7470 11
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
Ескерту. 145-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
146. Эмитент сату үшін қолда бар борыштық бағалы қағаздарды өтеу кезінде Нұсқаулықтың 139, 141 және 142-тармақтарына сәйкес сыйақы есептелгеннен, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизациясынан және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
6150 05
Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
9) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по справедливой стоимости:
Дт
7470 11
Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
Сноска. Пункт 145 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 139, 141 и 142 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
147. Әрбір есепті күнге сату үшін қолда бар сатып алынған борыштық бағалы қағаздар құнсыздануының объективті белгілерінің болуы бағаланады. Олар құнсызданған жағдайда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құнсызданудан болған залал сомасы есептеледі және құнсызданудан болған шығындарды жабуға резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
147. На каждую отчетную дату оценивается наличие объективных признаков обесценения приобретенных долговых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи. В случае их обесценения рассчитывается сумма убытка от обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и при создании (увеличении) резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7440 04
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыс
Кт
1290 27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар);
сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша капитал шотында теріс қайта бағалау сомасы болған кезде бір мезгілде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.

7440 04
Расходы по формированию резервов (провизий) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1290 27
Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
при наличии сумм отрицательной переоценки на счете капитала по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи, одновременно осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.

148. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген жағдайларда сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құнсызданудан болған шығындарды жабуға арналған резервтерді (провизияларды) азайту (жою) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 26
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс.

148. При уменьшении (аннулировании) в случаях, предусмотренных международными стандартами финансовой отчетности, резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 27
Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
6240 26
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.

149. Сату үшін қолда бар қаржы активтерін баланстан құрылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 27
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері.
150. Эмитент резервтер (провизиялар) есебінен баланстан тыс есептен шығарылған сату үшін қолда бар қаржы активтерін өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

149. При списании финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 27
Резервы (провизии) по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи.
150. При погашении эмитентом финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, списанных за баланс за счет резервов (провизий), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
6240 26
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кіріс.
2-параграф. Сату үшін қолда бар сатып алынған үлестік бағалы қағаздарды есепке алу
151. Сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге аванс аудару кезінде:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6240 26
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи.
Параграф 2. Учет приобретенных долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи
151. При покупке долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт

Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
155. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.
156. Эмитент сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздар бойынша дивиденд төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс;
ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына:
Дт
3110
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс.
157. Эмитент сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сатқан немесе сатып алған кезде осы Нұсқаулықтың 154-тармағына сәйкес үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт

Сноска. Пункт 154 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. При переоценке долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
156. При выплате эмитентом дивидендов по долевым ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам;
на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
157. При продаже или выкупе эмитентом долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, после переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пункту 154 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт

1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 09
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 09
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 10
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 10
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт

1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
Кт
1140 09
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 09
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
1140 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
2030 10
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт

6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кіріс;
5) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асып түскен жағдайда айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыс
Кт
1140 06
Сату үшін қолда бар қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 06
Сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржы активтері;

6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1140 06
Краткосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
2030 06
Долгосрочные финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи;";

6) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан түскен кіріс сомасына:
Дт
5440 01
Сату үшін қолда бар қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 05
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша кіріс;
7) сату үшін қолда бар үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан болған шығыс сомасына:
Дт
7470 11
Сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша шығыс
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
Ескерту. 157-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17-тарау. Негізгі құрал-жабдықтарды шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес есепке алу
Ескерту. Нұсқаулық 17-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

6) на сумму доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи:
Дт
5440 01
Резерв на переоценку финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи
Кт
6150 05
Доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи;
7) на сумму расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, имеющимся в наличии для продажи:
Дт
7470 11
Расходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Сноска. Пункт 157 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 17. Учет основных средств в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса
Сноска. Инструкция дополнена главой 17 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 88 (.вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

158. Негізгі құрал-жабдықтарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) негізгі құрал-жабдықтар келген кезде:
Дт
2410
Негізгі құрал-жабдықтар
Кт
3310
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек;
2) негізгі құрал-жабдықтарды төлеген кезде:
Дт
3310
Жеткізушілерге және мердігерлерге қысқа мерзімді кредиторлық берешек
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
159. Негізгі құрал-жабдықтарды басқа негізгі құрал-жабдықтарға айырбастау жолымен сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

158. При покупке основного средства осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при поступлении основного средства:
Дт
2410
Основные средства
Кт
3310
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам;
2) при оплате основного средства:
Дт
3310
Краткосрочная кредиторская задолженность поставщикам и подрядчикам
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
159. При приобретении основного средства путем его обмена на другое основное средство осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2410
Негізгі құрал-жабдықтар.
163. Негізгі құрал-жабдықтар объектілерін есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2420
Негізгі құрал-жабдықтар амортизациясы
7410
Активтерді шығынға жазу бойынша шығыстар
Кт
2410
Негізгі құрал-жабдықтар.
18-тарау. Қорларды сатып алу және сату кезінде шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандартқа сәйкес есепке алу
Ескерту. Нұсқаулық 18-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
164. Қорларды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

2410
Основные средства.
163. При списании объектов основных средств осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2420
Амортизация основных средств
7410
Расходы по выбытию активов
Кт
2410
Основные средства.
Глава 18. Учет запасов при покупке и при реализации в соответствии с международным стандартом для малого и среднего бизнеса
Сноска. Инструкция дополнена главой 18 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 88 (.вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. При покупке запасов осуществляются следующие бухгалтерские записи:

Ескерту. Нұсқаулық 19-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
166. Қызметкерге есеп беруге ақша қаражаттарын беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1250
Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.

Сноска. Инструкция дополнена главой 19 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.11.2023 № 88 (.вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. При выдаче работнику денежных средств подотчет осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1250
Краткосрочная дебиторская задолженность работников
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.

167. Ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес дайындалған растайтын құжаттардың негізінде қызметкердің берешегін есептен шығару бойынша мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7210
Әкімшілік шығыстар
Кт
1250
Қызметкерлердің қысқа мерзімді дебиторлық берешегі.
168. Ұйымның жалақысын есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) жалақыны есептеу сомасына:
Дт
7210
Әкімшілік шығыстар
Кт

167. На основании подтверждающих документов, подготовленных в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами Организации, осуществляется следующая бухгалтерская запись по списанию задолженности работника:
Дт
7210
Административные расходы
Кт
1250
Краткосрочная дебиторская задолженность работников.
168. При начислении заработной платы Организацией, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
1) на сумму начисления заработной платы:
Дт
7210
Административные расходы
Кт

3) міндетті зейнетақы аударымдарын төлеу сомасына (әрбір қызметкер бойынша бөлгенде):
Дт
3220
Зейнетақы аударымдары бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары;
4) міндетті зейнетақы аударымдарын төлеу сомасына (әрбір қызметкер бойынша бөлгенде):
Дт
3150
Әлеуметтік салық (Міндетті әлеуметтік аударымдар)
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.".
20-тарау. Инвестициялық басқаруға қабылданған активтерді есепке алу

3) на сумму выплаты обязательных пенсионных отчислений (в разбивке по каждому сотруднику):
Дт
3220
Обязательства по пенсионным отчислениям
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму выплаты обязательных пенсионных отчислений (в разбивке по каждому сотруднику):
Дт
3150
Социальный налог (Обязательные социальные отчисления)
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.".
Глава 20. Учет активов, принятых в инвестиционное управление

Ескерту. Нұсқаулық 20-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
171. Ұйым активтерді инвестициялық басқаруға алған кезде инвестициялық басқару туралы шартқа сәйкес қабылданған активтер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар

Сноска. Инструкция дополнена главой 20 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. При получении организацией активов в инвестиционное управление на сумму активов, принятых в соответствии с договором об инвестиционном управлении, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы

Ескерту. Нұсқаулық 22-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
176. Инвестициялық басқарудағы ақшаны екінші деңгейдегі банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға орналастырған кезде мәміле бойынша шығын, ол болған жағдайда, ескеріле отырып, салым сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

Сноска. Инструкция дополнена главой 22 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
176. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, во вклады в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на сумму вклада с учетом затрат по сделке, при их наличии, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

179. Банктік салым мерзімінің соңында ақшаны қайтарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 04
Орналастырылған салымдар
1800 11
Сыйақы.
180. Шетел валютасындағы салымдарды валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағалаған кезде қайта бағалау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлғайған кезде оң бағамдық айырма сомасына:
Дт

179. В конце срока банковского вклада при возврате денег осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 04
Вклады размещенные
1800 11
Вознаграждение.
180. При переоценке вкладов в иностранной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

1800 04
Орналастырылған салымдар
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кіріс;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы азайған кезде теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыс
Кт
1800 04
Орналастырылған салымдар.
23-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны бағалы қағаздарға орналастыру
Ескерту. Нұсқаулық 23-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1800 04
Вклады размещенные
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 04
Вклады размещенные.
Глава 23. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в ценные бумаги
Сноска. Инструкция дополнена главой 23 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

181. Бағалы қағаздарды инвестициялық басқарудағы активтер есебінен сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған бағалы қағаздардың таза құнына (номиналды құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар
Кт
1800 01
Ақша;
2) борыштық бағалы қағазды сатып алуға байланысты шығынан тұратын сыйлықақы сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша сыйлықақы сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт

181. При приобретении ценных бумаг за счет активов, находящихся в инвестиционном управлении, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость приобретенных ценных бумаг (на сумму, не превышающую номинальную стоимость):
Дт
1800 03
Ценные бумаги
Кт
1800 01
Деньги;
2) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы премии по ценной бумаге)
Кт

1800 01
Ақша
1820 01
Төлеуге арналған шоттар;
3) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);
4) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1800 11
Сыйақы
Кт
1800 01
Ақша.
182. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікке сәйкес сатып алынған бағалы қағаздар бойынша жарияланған пайыз мөлшерлемесі бойынша сыйақы есептеледі. Бұл ретте есептелген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1800 01
Деньги
1820 01
Счета к оплате;
3) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости ценной бумаги)
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге);
4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1800 11
Вознаграждение
Кт
1800 01
Деньги.
182. В соответствии с периодичностью, установленной учетной политикой организации, производится начисление вознаграждения по объявленной ставке процента по приобретенным ценным бумагам. При этом на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

184. Жарияланған сыйақы және сыйлықақы амортизациясы немесе дисконт (жеңілдік) есептелгеннен кейін осы Нұсқаулықтың 182 және 183-тармақтарына сәйкес сатып алынған бағалы қағаздарға әділ құны бойынша және ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздардың әділ құны олардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнынан асып кеткен кезде:
Дт

184. После начисления объявленного вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 182 и 183 настоящей Инструкции производится переоценка приобретенных ценных бумаг по справедливой стоимости и с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их стоимостью, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

1800 03
Бағалы қағаздар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) бағалы қағаздардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар.
185. Құны шетел валютасымен көрсетілген, сатып алынған бағалы қағаздарды (үлестік бағалы қағаздарды қоспағанда) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағалау кезінде қайта бағалау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы ұлғайған кезде:
оң бағамдық айырма сомасына:
Дт

1800 03
Ценные бумаги
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при превышении стоимости ценных бумаг, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения, над их справедливой стоимостью:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 03
Ценные бумаги.
185. При переоценке приобретенных ценных бумаг (за исключением долевых ценных бумаг), стоимость которых выражена в иностранной валюте, по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кіріс.
186. Эмитент бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеген кезде төленген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 11
Сыйақы.
187. Осы Нұсқаулықтың 182, 183 және 184-тармақтарына сәйкес жарияланған сыйақы есептелгеннен, сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) амортизацияланғаннан және бағалы қағаздар әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін сатып алынған бағалы қағаздарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша сыйлықақы сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);
2) бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаз бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);

1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице.
186. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения по ценным бумагам на сумму выплаченного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 11
Вознаграждение.
187. При продаже приобретенных ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 182, 183 и 184 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по ценным бумагам:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости ценной бумаги)
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы премии по ценной бумаге);
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по ценным бумагам:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости ценной бумаги);

3) бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
мәміле сомасы мен активтердің бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны арасында оң айырма туындаған кезде:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар
1800 11
Сыйақы
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс;
мәміле сомасы мен активтердің бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны арасында теріс айырма туындаған кезде:
Дт

3) на сумму заключенной сделки по продаже ценных бумаг:
при возникновении положительной разницы между суммой сделки и стоимостью активов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 03
Ценные бумаги
1800 11
Вознаграждение
1830 03
Доходы от купли-продажи;
при возникновении отрицательной разницы между суммой сделки и стоимостью активов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

1800 01
Ақша
1840 03
Сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар
1800 11
Сыйақы.
24-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны туынды қаржы құралдарына орналастыру
Ескерту. Нұсқаулық 24-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
188. Туынды қаржы құралын инвестициялық басқарудағы активтер есебінен сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1800 01
Деньги
1840 03
Расходы от купли-продажи
Кт
1800 03
Ценные бумаги
1800 11
Вознаграждение.
Глава 24. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в производные финансовые инструменты
Сноска. Инструкция дополнена главой 24 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. При приобретении производного финансового инструмента за счет активов, находящихся в инвестиционном управлении, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) туынды қаржы құралының құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шотты аша отырып, сатып алынған "колл" ("пут") опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт
1800 12
Басқа да талаптар
Кт
1800 01
Ақша;
2) фьючерс бойынша маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1800 01
Ақша.
189. Туынды қаржы құралын ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) туынды қаржы құралының әділ құны оң өзгеру сомасына:
Дт

1) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл" ("пут") с открытием отдельного субсчета для учета стоимости производного финансового инструмента:
Дт
1800 12
Прочие требования
Кт
1800 01
Деньги;
2) на сумму маржи по фьючерсу:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1800 01
Деньги.
189. При переоценке производного финансового инструмента по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Дт

1800 12
Басқа да талаптар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) туынды қаржы құралының әділ құны теріс өзгеру сомасына:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (туынды қаржы құралының құнын есепке алу үшін жекелеген қосалқы шоттар);
3) туынды қаржы құралдарының әділ құнының есепте бар оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт

1800 12
Прочие требования
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета стоимости производных финансовых инструментов);
3) на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости производных финансовых инструментов:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт

1800 12
Басқа да талаптар.
190. Ұйым контрәріптестің пайдасына (контрәріптес ұйымның пайдасына) маржа сомасын төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйым қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1800 01
Ақша;
2) контрәріптестен алынған маржа сомасына:
Дт
1800 08
Басқа да активтер
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер;
3) қор биржасында (брокерде) ашылған шоттан рұқсат етілген есепте бар маржаны есептен шығарған кезде:
Дт
1800 01
Ақша
Кт

1800 12
Прочие требования.
190. При выплате организацией в пользу контрпартнера (контрпартнером в пользу организации) суммы маржи осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной организацией:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1800 01
Деньги;
2) на сумму маржи, полученной от контрпартнера:
Дт
1800 08
Прочие активы
Кт
1820 02
Прочие обязательства;
3) при списании допустимой числящейся маржи со счета, открытого на фондовой бирже (у брокера):
Дт
1800 01
Деньги
Кт

1800 08
Басқа да активтер
1800 12
Басқа да талаптар (туынды қаржы құралдарының құнын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар).
25-тарау. Инвестициялық басқарудағы бағалы қағаздармен РЕПО және кері РЕПО операцияларын жүргізу
Ескерту. Нұсқаулық 25-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1800 08
Прочие активы
1800 12
Прочие требования (отдельные субсчета для учета производных финансовых инструментов).
Глава 25. Совершение операций РЕПО и обратного РЕПО с ценными бумагами, находящимися в инвестиционном управлении
Сноска. Инструкция дополнена главой 25 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

192. РЕПО операциясын ашқан кезде:
1) бағалы қағаздарды ақшаға айырбастап беретін ұйым РЕПО операцияcын жасаған кезде мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);
2) ақшаны бағалы қағаздарға айырбастап беретін ұйым кері РЕПО операциясын жасаған кезде мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт
1800 12
Басқа да талаптар (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар)
Кт
1800 01
Ақша.
193. РЕПО және кері РЕПО операцияларының қолданылу мерзімі ішінде РЕПО мәмілесі талаптарының негізінде осы операциялардың белгіленген қолданылу мерзімі ішіндегі тиісінше шығысқа және кіріске есептелетін мәміле бойынша тиесілі сыйақы сомасы есептеледі. Бұл ретте мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) РЕПО операциялары бойынша сыйақы түрінде есептелетін шығыс сомасына:
Дт
1840 02
Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыс
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын есепке алуға арналған жеке қосалқы шоттар);
2) кері РЕПО операциясы бойынша сыйақы түрінде есептелетін кіріс сомасына:
Дт
1800 11
Сыйақы
Кт
1830 02
Сыйақы түріндегі кіріс (дивиденд).
194. Осы Нұсқаулықтың 193-тармағына сәйкес сыйақы есептелгеннен кейін РЕПО операциясы жабылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ұйым РЕПО операциясы бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды кері алған кезде:
РЕПО мәмілесі бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 01
Ақша;
осы мәміле жасалған кезде белгіленген РЕПО мәмілесін жабу құнына:
Дт
1820 02
Басқа да міндеттемелер
Кт
1800 01
Ақша;
2) ұйым кері РЕПО операциясы бойынша бұрын алынған бағалы қағаздарды берген кезде:
есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 11
Сыйақы;
осы мәміле жасалған кезде белгіленген кері РЕПО мәмілесін жабу құнына:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 12
Басқа да талаптар.
26-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны аффинирленген бағалы металдарға орналастыру
Ескерту. Нұсқаулық 26-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
195. Инвестициялық басқарудағы ақшаны аффинирленген бағалы металдарға орналастырған кезде сатып алынған бағалы металдардың құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

192. При открытии операции РЕПО:
1) организация, передающая ценные бумаги в обмен на деньги, при совершении операции РЕПО на сумму сделки осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами);
2) организация, предоставляющая деньги в обмен на ценные бумаги, при совершении операции обратного РЕПО на сумму сделки осуществляет следующую бухгалтерскую запись:
Дт
1800 12
Прочие требования (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами)
Кт
1800 01
Деньги.
193. На протяжении срока действия операций РЕПО и обратного РЕПО на основании условий сделки РЕПО рассчитывается сумма вознаграждения, причитающаяся по сделке к зачислению соответственно на расходы и доходы за установленный срок действия данных операций. При этом осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисляемого расхода в виде вознаграждения по операциям РЕПО:
Дт
1840 02
Расходы по выплате комиссионных вознаграждений
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета операций РЕПО с ценными бумагами);
2) на сумму начисляемого дохода в виде вознаграждения по операции обратного РЕПО:
Дт
1800 11
Вознаграждение
Кт
1830 02
Доходы в виде вознаграждения (дивиденды).
194. При закрытии операции РЕПО после проведения начисления вознаграждения согласно пункту 193 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при обратном получении организацией, ранее переданных ценных бумаг по операции РЕПО:
на сумму начисленного вознаграждения по сделке РЕПО:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 01
Деньги; на стоимость закрытия сделки РЕПО, установленную на момент заключения данной сделки:
Дт
1820 02
Прочие обязательства
Кт
1800 01
Деньги;
2) при передаче организацией ранее полученных ценных бумаг по операции обратного РЕПО:
на сумму начисленного вознаграждения:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 11
Вознаграждение; на стоимость закрытия сделки обратного РЕПО, установленную на момент заключения данной сделки:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 12
Прочие требования.
Глава 26. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в аффинированные драгоценные металлы
Сноска. Инструкция дополнена главой 26 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, в аффинированные драгоценные металлы на стоимость приобретенных драгоценных металлов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1800 02
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
1800 01
Ақша.
Қосалқы бухгалтерлік есепте аффинирленген бағалы металдар қолда бар аффинирленген бағалы металдардың санын бухгалтерлік есепте көрсету күні белгіленген Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығының таңертеңгі немесе кешкі фиксингіне және теңгенің АҚШ долларына қатысты бағамына көбейту арқылы унциямен, сондай-ақ теңгемен көрсетіледі.
196. Сатып алынған аффинирленген бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде қайта бағалау сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдардың құны ұлғайған кезде:
Дт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың құны азайған кезде:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар.
197. Осы Нұсқаулықтың 196-тармағына сәйкес аффинирленген бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін оларды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдарды сату бағасы бойынша:
Дт

1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
1800 01
Деньги.
Во вспомогательном бухгалтерском учете аффинированные драгоценные металлы отражаются в унциях, а также в тенге путем умножения имеющегося в наличии количества аффинированных драгоценных металлов на установленные на дату отражения в бухгалтерском учете утренний или вечерний фиксинг Лондонской Ассоциации рынка драгоценных металлов и курс тенге к доллару США.
196. При переоценке приобретенных аффинированных драгоценных металлов по справедливой стоимости на сумму переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при уменьшении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.
197. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 196 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по цене продажи аффинированных драгоценных металлов:
Дт

1800 01
Ақша
Кт
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құнына:
Дт
1840 03
Сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1800 02
Аффинирленген бағалы металдар.
27-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларға орналастыру
Ескерту. Нұсқаулық 27-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
198. Инвестициялық басқарудағы ақшаны акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларға орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1800 01
Деньги
Кт
1830 03
Доходы от купли-продажи;
2) на стоимость аффинированных драгоценных металлов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1840 03
Расходы от купли-продажи
Кт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.
Глава 27. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
Сноска. Инструкция дополнена главой 27 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
198. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, в инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1800 05
Капиталға инвестициялар
Кт
1800 01
Ақша.
199. Капиталдағы қатысу үлесін сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) мәміле сомасы мен активтердің бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны арасында оң айырма туындаған кезде:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1800 05
Капиталға инвестициялар
1830 03
Сатып алу-сатудан кіріс;
2) мәміле сомасы мен активтердің бухгалтерлік баланста сыйақыны шегеріле отырып көрсетілген құны арасында теріс айырма туындаған кезде:
Дт

1800 05
Инвестиции в капитал
Кт
1800 01
Деньги.
199. При продаже доли участия в капитале осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при возникновении положительной разницы между суммой сделки и стоимостью активов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1800 05
Инвестиции в капитал
1830 03
Доходы от купли-продажи;
2) при возникновении отрицательной разницы между суммой сделки и стоимостью активов, по которой они отражены в бухгалтерском балансе за вычетом вознаграждения:
Дт

1800 01
Ақша
1840 03
Сатып алу-сатудан шығыс
Кт
1800 05
Капиталға инвестициялар.
28-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны негізгі құрал-жабдықтарға және материалдық емес активтерге орналастыру
Ескерту. Нұсқаулық 28-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
200. Инвестициялық басқарудағы ақшаны негізгі құрал-жабдықтарға және материалдық емес активтерге орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1800 01
Деньги
1840 03
Расходы от купли-продажи
Кт
1800 05
Инвестиции в капитал.
Глава 28. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в основные средства и нематериальные активы
Сноска. Инструкция дополнена главой 28 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. При размещении денег, находящихся в инвестиционном управлении, в основные средства и нематериальные активы осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1800 11
Сыйақы
1800 12
Басқа да талаптар;
4) капитал шоты бойынша қалдық сомасына:
Дт
1810 01
Капитал
Кт
1840 01
Клиенттің активтерін алу.
30-тарау. Брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша қабылданған активтерді есепке алу
Ескерту. Нұсқаулық 30-тараумен толықтырылды – ҚР ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1800 11
Вознаграждение
1800 12
Прочие требования;
4) на сумму остатка по счету капитала:
Дт
1810 01
Капитал
Кт
1840 01
Изъятие активов клиента.
Глава 30. Учет активов, принятых по договору об оказании брокерских услуг
Сноска. Инструкция дополнена главой 30 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

206. "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 137 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9735 болып тіркелген) бекітілген "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартына сәйкес актив ретінде тану өлшемшарттарына жауап беретін ақшаны брокер брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттен қабылдаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) баланстық шоттарда:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат
Кт
3390 81
Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері;
2) брокер активтерді клиенттің ақшасына сатып алған кезде:
Дт
3390 81
Брокердің клиент алдындағы міндеттемелері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақшалай қаражат.
Клиенттен қабылданатын ақшаның "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 137 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9735 болып тіркелген) бекітілген "Брокерлік қызмет бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және ашу" 33 бухгалтерлік есеп стандартына сәйкес актив ретінде тану критерийлеріне сәйкестігі туралы шешім брокердің ішкі құжаттарына сәйкес қабылданады.
207. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокер клиенттен ақшаны алған кезде, сондай-ақ клиент үшін активтерді сатып алған кезде баланстан тыс есепте мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Кіріс

206. При принятии брокером по договору об оказании брокерских услуг денег от клиента, отвечающих критериям признания в качестве актива в соответствии со Стандартом бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 137 "Об утверждении Стандарта бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9735), осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на балансовых счетах:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
3390 81
Обязательства брокера перед клиентом;
2) при покупке брокером активов на деньги клиента:
Дт
3390 81
Обязательства брокера перед клиентом
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
Решение о соответствии принимаемых от клиента денег критериям признания в качестве актива в соответствии со Стандартом бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 137 "Об утверждении Стандарта бухгалтерского учета 33 "Учет и раскрытие информации об операциях по брокерской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9735), принимается в соответствии с внутренними документами брокера.
207. Брокер с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя при получении денег от клиента, а также при покупке активов для клиента осуществляет следующую бухгалтерскую запись на внебалансовом учете:
Приход

8970
"Депо" шоттары.
208. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізуге құқығы бар брокер клиенттен алынған ақша шығынға жазылған кезде, сондай-ақ клиент үшін активтер сатылған кезде баланстан тыс есепте мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Шығыс
8970
"Депо" шоттары.".

8970
Счета "депо".
208. Брокер с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя при выбытии денег, полученных от клиента, а также при продаже активов для клиента осуществляет следующую бухгалтерскую запись на внебалансовом учете:
Расход
8970
Счета "депо".