Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Еріксіз таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындау және босату ережесін және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2004 жылғы 16 ақпандағы № 41 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 71 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 12 тамызда № 7123 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 ақпандағы № 71 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 71 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасында мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссияларын тағайындау және босату тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Еріксіз таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындау және босату ережесін және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы» 2004 жылғы 16 ақпандағы № 41 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2771 тіркелген, 2005 жылғы қазанда Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 19, 165-құжат) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Еріксіз таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындау және босату ережесі және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарда:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Ереже Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетінің (бұдан әрі - уәкілетті орган) мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі - қаржы ұйымы) тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерін тағайындау тәртібін реттейді және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды белгілейді.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года № 41 "Об утверждении Правил назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда и требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 71. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 августа 2011 года № 7123. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 71
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, определяющих порядок назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда в Республике Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года № 41 "Об утверждении Правил назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда и требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2771, опубликованное в октябре 2005 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 19, ст. 165) внести следующие изменения и дополнение:
в Правилах назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда и требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила регламентируют порядок назначения и освобождения Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) председателя и членов ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда (далее - финансовая организация) и устанавливают требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері уәкілетті органның қызметкерлері арасынан мынадай жағдайларда:
1) кандидаттардың осы Ереженің талаптарына сәйкес келмегенде;
2) тарату комиссиясының құрамына тағайындалуға кандидаттар болмағанда;
3) қаржы ұйымында тарату массасы болмағанда не ағымдағы шығыстарды өтеу үшін оның құны жеткіліксіз болғанда тағайындалады.
Уәкілетті органның қызметкерлері осы Ереженің 6-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбайды және әңгімелесуден өтпейді.»;
4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«қаржы ұйымдарын тарату рәсімдерін жүзеге асыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу.»;
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Кандидат мынадай құжаттарды қоса бере отырып, атауы көрсетілген қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі етіп тағайындау туралы өтінішін уәкілетті органға ұсынады:»;
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әңгімелесудің мақсаты кандидаттың қаржы ұйымдарын және өзге де заңды тұлғаларды тарату рәсімдерін жүзеге асыру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер бойынша білімінің болуын, кандидаттардың осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес келуін анықтау, сондай-ақ кандидаттардың кәсіби білімі мен қабілеттерін және жеке қасиеттерін анықтау болып табылады.»;
1112-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Уәкілетті орган тағайындау туралы шешімді дайындалған қорытынды және біліктілік комиссиясының хаттамасы негізінде қабылдайды және уәкілетті органның бірінші басшысының (оның міндетін атқарушы тұлғаның) бұйрығы түрінде ресімдейді.
Уәкілетті органның бірінші басшысының (оның міндетін атқарушы тұлғаның) тағайындау туралы бұйрығында таратылатын қаржы ұйымының атауы, тарату комиссиясы төрағасының және оның мүшелерінің аты-жөндері және бар болса әкесінің аты, олардың жеке бастарын куәландыратын құжаттардың толық деректемелері көрсетіледі.
12. Уәкілетті органның бірінші басшысының (оның міндетін атқарушы тұлғаның) бұйрығының көшірмесі бұйрыққа қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып тағайындалған кандидатқа жіберіледі.»;
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
«12-1. Әңгімелесуден өтпеген және тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып тағайындалмаған кандидаттарға біліктілік комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өткізілген әңгімелесудің нәтижелері бойынша уәкілетті органның қабылдаған шешімі туралы жазбаша хабарлама жіберіледі.»;

"3. Председатель и члены ликвидационной комиссии финансовой организации назначаются из числа работников уполномоченного органа в следующих случаях:
1) несоответствия кандидатов требованиям настоящих Правил;
2) отсутствия кандидатов на назначение в состав ликвидационной комиссии;
3) отсутствия у финансовой организации ликвидационной массы либо недостаточности ее стоимости для покрытия текущих расходов.
Работники уполномоченного органа не представляют документы, предусмотренные пунктом 6 настоящих Правил, и не проходят собеседование.";
абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"знание нормативных правовых актов, регламентирующих осуществление ликвидационных процедур финансовых организаций.";
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Кандидат представляет в уполномоченный орган заявление о назначении его председателем или членом ликвидационной комиссии финансовой организации, наименование которой указывается в заявлении, с приложением следующих документов:";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Целью собеседования является установление наличия знаний кандидата нормативных правовых актов, регламентирующих порядок осуществления ликвидационных процедур финансовых организаций и иных юридических лиц, соответствия кандидатов требованиям, установленным настоящими Правилами, а также выявление профессиональных знаний и способностей и личностных качеств кандидатов.";
пункты 1112 изложить в следующей редакции:
"11. Решение о назначении принимается уполномоченным органом на основании подготовленного заключения и протокола квалификационной комиссии и оформляется в виде приказа первого руководителя (лица, исполняющего его обязанности) уполномоченного органа.
В приказе первого руководителя (лица, исполняющего его обязанности) уполномоченного органа о назначении указываются наименование ликвидируемой финансовой организации, фамилии, имена и, при наличии, отчества председателя ликвидационной комиссии и ее членов, реквизиты документов, удостоверяющих их личности.
12. Копия приказа первого руководителя (лица, исполняющего его обязанности) уполномоченного органа направляется кандидату, назначенному председателем или членом ликвидационной комиссии, в течение трех рабочих дней со дня подписания приказа.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Кандидатам, не прошедшим собеседование и не назначенным председателем или членом ликвидационной комиссии, направляется письменное уведомление о решении, принятом уполномоченным органом по результатам проведенного собеседования в течение трех рабочих дней со дня принятия решения квалификационной комиссией.";

13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қаржы ұйымында тарату рәсімін жүргізу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу, жүктелген міндеттерді орындамау немесе тиісінше орындамау, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не басқа кредиторларға артықшылық беретін іс-әрекеттерді жасау, өзге іс-әрекеттерді жасау (жасамау) фактілері туралы құжаттар мен мәліметтердің болуы (бұрын тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі болып тағайындалған кандидат үшін);»;
13-1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) оның ішінде қаржы ұйымында тарату рәсімдерін жүргізу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының және осы Ереженің талаптарын бұзуы;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) тарату комиссиясы төрағасының еңбек шартын бұзуға байланысты тарату комиссиясы мүшесінің міндетін атқарудан босату туралы өтініші. Өтініш уәкілетті органға тарату комиссиясының мүшесімен еңбек шартын бұзған күннен кешіктірілмей беріледі.»;
13-3-тармақ алып тасталсын;
Ережеге 1-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын:
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                     Г.Марченко
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 1 шілдедегі
№ 71 қаулысына қосымша
«Еріксіз таратылатын банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және жинақтаушы зейнетақы
қорының тарату комиссиясын тағайындау
және босату ережесі және тарату
комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне
қойылатын талаптарға қосымша
3x4 фотосурет
Кандидатты тарату комиссиясының төрағасы
не мүшесі етіп тағайындау
сауалнамасы
________________________________________________________________
(мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының толық атауы
________________________________________________________________
______________________200__жыл
(күні)
Лауазымның атауы_______________________________________
Өмірбаян деректері:
1. Тегі, аты, әкесінің аты
_________________________________________________________________
(толық көрсетіңіз)
2. Үйдің мекен-жайы (оның ішінде почталық индексті көрсете отырып)
_________________________________________________________________
3. Туған күні мен жері
_________________________________________________________________

подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) наличие документов и сведений о фактах нарушения требований законодательства Республики Казахстан в части проведения ликвидационных процедур в финансовой организации, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим кредиторам, совершения иных действий (бездействия) (для кандидата, ранее назначавшегося председателем либо членом ликвидационной комиссии);";
в пункте 13-1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) нарушение требований законодательства Республики Казахстан, в том числе в части проведения ликвидационных процедур в финансовой организации и настоящих Правил;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) ходатайство председателя ликвидационной комиссии об освобождении от исполнения обязанностей члена ликвидационной комиссии в связи с расторжением трудового договора. Ходатайство представляется в уполномоченный орган не позднее даты расторжения трудового договора с членом ликвидационной комиссии.";
пункт 13-3 исключить;
приложение 1 к Правилам изложить в редакции, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 1 июля 2011 года № 71
"Приложение
к Правилам назначения и
освобождения ликвидационной
комиссии принудительно
ликвидируемых банка, страховой
(перестраховочной) организации
и накопительного пенсионного
фонда и требования,
предъявляемые к председателю и
членам ликвидационной комиссии
фотография
3 х 4
АНКЕТА
кандидата на назначение его председателем либо членом
ликвидационной комиссии
_________________________________________________________________
(полное наименование принудительно ликвидируемой финансовой организации)
_________________________________________________________________
___________________ 20__ года
(дата)
Наименование должности _____________________________________
Биографические данные:
1. Фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________
(указывать полностью)
2. Домашний адрес (в том числе указание почтового индекса)
__________________________________________________________________
3. Дата и место рождения
__________________________________________________________________

4. Азаматтығы
_________________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
_________________________________________________________________
6. Тұрғылықты жері бойынша тіркеу
_________________________________________________________________
7. Байланыс телефонының толық нөмірі
_________________________________________________________________
8. Білімі туралы деректер (біліктілікті көтеру курстарын қоса алғанда):
тармақша
оқу орнының, факультеттің (бөлімшенің, мамандықтың) атауы
оқу кезеңі
берілген мамандық
білімі туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелері
оқу орнының орналасқан жері
1.
2.
...
9. Сіздің біліктілігіңізді және құзыреттілігіңізді объективті түрде анықтау үшін маңызды деп санайтын кез келген басқа да ақпарат:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Қаржы ұйымдарының және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей және жанама қатысу:
Тармақша
Заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жері
заңды тұлға қызметтің жарғылық түрлері
Сіздің осы заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу сомаңыз бен үлесіңіз
1.
2.
...
11. Алынған заемдар туралы мәліметтер:
тармақша
заем берген тұлғаның атауы (адамның аты) мен орналасқан жері
заем бойынша негізгі борыш сомасы
заемның берілген күні
заемның өтелген күні
ағымдағы сәтке берешек сомасы
заем бойынша сыйақы ставкасы (жылдық %)
1.
2.
...
12. Қаржы нарығында құқық бұзушылықтар жасағаныңыз үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылдыңыз ба
_________________________________________________________________
13. Бұрын қаржы ұйымының немесе мәжбүрлеп таратылатын немесе банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаның басшы қызметкері болдыңыз ба
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тарату/банкроттық туралы
соттың шешім шығарған күні, таратылу/банкрот болу себебі)
14. Заңнамада белгіленген тәртіппен өтелмеген соттылығыңыз бар ма _______________________________________________________
15. Сізге қатысты қаржы ұйымында тарату рәсімдерін жүргізу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу, тарату рәсімдерін жүзеге асырған кезде жүктелген міндеттерді орындамау немесе  тиісінше орындамау, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не басқаларына артықшылық беретін іс-әрекеттерді жасау, өзге іс-әрекеттерді жасау (жасамау) фактілері бар ма. Осылар бар болса, қандай екенін көрсетіңіз
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі)

4. Гражданство
__________________________________________________________________
5. Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
__________________________________________________________________
6. Регистрация по месту жительства
__________________________________________________________________
7. Полный номер контактного телефона
__________________________________________________________________
8. Данные об образовании (включая курсы повышения квалификации):
под-
пункт
наименование
учебного
заведения,
факультета
(отделения,
специальности)
период
обучения
присвоенная
квалификация
реквизиты
диплома об
образовании,
сертификата,
свидетельств
место
нахождения
учебного
заведения
1.
2.
...
9. Любая другая информация, которую считаете важной для
объективного определения Вашей квалификации и компетентности:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Прямое и косвенное участие в уставном капитале финансовых
организаций и юридических лиц:
Подпункт
наименование и
место нахождения
юридического лица
уставные виды
деятельности
юридического
лица
сумма и доля Вашего
участия в уставном
капитале данного
юридического лица
1.
2.
...
11. Сведения о полученных займах:
под-
пункт
наименование
(имя лица) и
место нахожде-
ния лица,
выдавшего займ
сумма
основного
долга
по займу
дата
выдачи
займа
дата
погаше-
ния
займа
сумма
задол-
женности
на
текущий
момент
ставка
вознаграж-
дения по
займу
(в %
годовых)
1.
2.
...
12. Привлекались ли Вы к административной ответственности
за совершение правонарушений на финансовом рынке
________________________________________________________________
13. Являлись ли Вы в прошлом руководящим работником
финансовой организации или другого юридического лица, принудительно
ликвидируемого или признанного банкротом
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы, дата вынесения судом
решения о ликвидации/банкротстве, причина ликвидации/банкротства)
14. Имеете ли Вы непогашенную в установленном законодательством
порядке судимость ______________________________________________
15. Имеются ли в отношении Вас факты нарушения требований
законодательства Республики Казахстан в части проведения
ликвидационных процедур в финансовой организации, неисполнения
или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при
осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий,
ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих
преимущества другим, совершения иных действий (бездействия).
При наличии таковых, укажите какие ____________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы)

16. Сізде соңғы үш жыл ішінде Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 54-бабының 1-тармағының 7)9)10)13) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша жұмыс берушінің бастамасымен еңбек шартын бұзу фактілері бар ма
___________________________________________________________________
17. Сіз осы қаржы ұйымын және басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылданғанға дейін (оның ішінде банкроттық негізі бойынша) бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының немесе басқа заңды тұлғаның бірінші басшысы (Басқарма төрағасы), басшының орынбасары, бас бухгалтері болдыңыз ба.
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тарату/банкроттық туралы
соттың шешім шығарған күні, таратылу/банкрот болу себебі)
18. Сіз борышкердің немесе таратылатын қаржы ұйымы кредиторының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды тұлғасы болып табыласыз ба ______________________________________________________
19. Сіз таратылатын қаржы ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды тұлғасы болып табыласыз ба
____________________________________________________________________
20. Сіз таратылатын қаржы ұйымының дебиторы не кредиторы болып табыласыз ба _______________________________________________________
21. Сіз таратылатын қаржы ұйымына қатысты аффилиирленген тұлға болып табыласыз ба _________________________________________________
Қолы_______                                      Күні______».

16. Имеются ли у Вас в течение трех последних лет факты
расторжения трудового договора по инициативе работодателя по
основаниям, предусмотренным подпунктами 7), 9), 10), 13)
пункта 1 статьи 54 Трудового кодекса Республики Казахстан
от 15 мая 2007 года ___________________________________________
17. Являлись ли Вы ранее первым руководителем (председателем
Правления), заместителем руководителя, главным бухгалтером
финансовой организации или другого юридического лица в период
не более чем за один год до принятия решения о принудительной
ликвидации данной финансовой организации и другого юридического
лица (в том числе по основанию банкротства) ___________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы, дата вынесения судом
решения о ликвидации/банкротстве, причина ликвидации/банкротства)
18. Являетесь ли Вы учредителем (участником, акционером)
либо должностным лицом должника или кредитора ликвидируемой
финансовой организации ________________________________________
19. Являетесь ли Вы учредителем (участником, акционером)
либо должностным лицом ликвидируемой финансовой организации
_______________________________________________________________
20. Являетесь ли Вы дебитором либо кредитором ликвидируемой
финансовой организации ________________________________________
21. Являетесь ли Вы аффилиированным лицом по отношению к
ликвидируемой финансовой организации __________________________.
Подпись __________                       Дата ___________".